Wydarzenia kulturalne

Rzeszów

Preambuła statutu ZLP


Związek Literatów Polskich jest zawodową organizacją pisarzy. Jego członkowie, w swojej twórczości i działalności, nawiązują do humanitarnych tradycji myśli ogólnoludzkiej, które w kulturze polskiej zawsze były zespolone z troską o dobro kraju i narodu. Kontynuacja tych tradycji oraz wszechstronny rozwój współczesnej literatury polskiej stanowią przedmiot starań i pracy wszystkich członków i władz Związku Literatów Polskich.



Związek Literatów Polskich

Menu


Wydarzenia kulturalne 2011



„GAŁĄZKI SOSNY” 2010 PRZYZNANE

W dwunastej edycji nagrody przyznawanej przez prezydenta Stalowej Woli w tym roku było nominowanych 15 osób oraz instytucji w dwóch kategoriach: wydarzenie kulturalne oraz literatura. W kategorii literatura wśród kandydatów do statuetki znaleźli się członkowie Rzeszowskiego Oddziału ZLP: Marian Berkowicz — tomik poezji „Deficyt sensu”, Mirosław Osowski — tom prozy „Szychta i inne opowiadania” oraz Małgorzata Żurecka (z Dorotą Jaworską z Kijowa) — tomik poezji „In & out”. Tegoroczna gala wręczenia statuetek zbiegła się w czasie z Dniem Życzliwości, którego prekursorem zarówno w Polsce jak i Stalowej Woli jest Bogusława Herdzik, dyrektor stalowowolskiego SDK.



Wydarzenia kulturalne


UCZTA DLA CIAŁA I DUCHA, CZYLI ROZDANE „ZŁOTE PIÓRA”

Po raz dziewiętnasty Związek Literatów Polskich Odział w Rzeszowie w ramach przyznawanej dorocznie nagrody „Złote Pióra 2010” uhonorował autorów z obszaru Podkarpacia za wyróżniające się dzieła literackie oraz za działalność na rzecz promocji kultury i literatury. Spotkanie odbyło się dnia 19 listopada o godz. 16:00 w sali widowiskowej OKK „Karton” przy ul. Ofiar Katynia 6 w Rzeszowie. Uroczystość prowadzili: Prezes Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, Marta Pelinko oraz Sekretarz Oddziału, Jerzy Nawrocki. Na wstępie zostały odczytane listy gratulacyjne, przesłane organizatorom i laureatom przez senatora Rzeczypospolitej Polskiej — Władysława Ortyla, wicemarszałka Województwa Podkarpackiego — Annę Kowalską oraz prezydenta miasta Rzeszowa — Tadeusza Ferenca.

Wśród obecnych na gali gości znaleźli się: Zygmunt Kustra, burmistrz UMiG w Błażowej, Jerzy Kocój, przewodniczący Rady Miasta w Błażowej, Beata Ratajczak, radna Rady Miasta Rzeszowa, Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie, dr Hanna Krupińska-Łyp, Centrum „Polonus” przy Uniwersytecie Rzeszowskim, Stanisław Ruszała, przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani” Okręgu Podkarpackiego, Magdalena Wójcik, reprezentująca UMiG w Strzyżowie, Danuta Heller, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Błażowej, redaktor naczelna „Kuriera Błażowskiego”, Anna Bryła i Wacław Turek, członkowie redakcji „Crosceny” w Krośnie, Marta Gdula-Żukowicz, prezes Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli, Józef Kawałek, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie oraz Stanisław Rusznica i Roman Małek z redakcji „Echa Rzeszowa”.

Listopadowym koncertem na skrzypce i piano w iście literacki nastrój wprowadzili licznie zgromadzonych gości Kamil Niemiec i Dariusz Kosak, koncertujący w różnym składzie i grający m.in. z Renatą Kątnik instruktorzy „Orkiestry Szałamaistek” z Wojewódzkiego Domu Kultury. Wykonali oni wiązankę popularnych melodii.


Złote Pióra 2010

Honorową Nagrodę Literacką Złote Pióro za rok 2010 otrzymali: w kategorii proza Zdzisława Górska — poetka i malarka za zbiór opowiadań, felietonów, reportaży i wspomnień, zatytułowany „Przylądki mojej nadziei”, natomiast w kategorii inna działalność na rzecz promocji kultury i literatury dwumiesięcznik „Kurier Błażowski”, ukazujący się w Błażowej oraz miesięcznik „Croscena”, wydawany w Krośnie. W kategorii poezja za 2010 rok „Złotego Pióra” nie przyznano.

Za miesięcznik „Croscena” nagrodę odebrali Anna Bryła i Wacław Turek z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, redagujący od lat ten periodyk, zaś za dwumiesięcznik „Kurier Błażowski” redaktor naczelna, Danuta Heller, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Błażowej. Przypomniała ona, że przyznanie tej prestiżowej nagrody zbiegło się z jubileuszem dwudziestolecia powstania błażowskiego magazynu.

Obok „Złotych Piór” wręczono również nagrody Zarządu i Prezesa Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Nagrody Zarządu otrzymali: ks. Zbigniew Jan Czuchra, poeta i publicysta, misjonarz Matki Bożej Saletyńskiej, za tomik poezji „Czasu srebrna nić” i Mirosław Osowski — pisarz, poeta, dziennikarz, za tomik poezji „Jesień 2”. Nagrodę Prezesa Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich za debiut poetycki otrzymała Magdalena Pocałuń-Dydycz za tomik poezji „Oswoić cień”.


ZDZISŁAWA GÓRSKA urodziła się i mieszka w Strzyżowie. Jest laureatką wielu lokalnych i ogólnopolskich konkursów poezji. Jej debiutancki tomik poezji pt. „Wieczne źródło” ukazał się w 1996 roku. Do dzisiaj wydała już sześć tomików poezji: „Przesiewanie czasu” (1999), „Po rajskim jabłku ziemi idę” (2002), „Atlantycka huśtawka” (2006), „Ojcu św. Janowi Pawłowi II w darze” (2007) oraz najnowszy pt. „Warto być”. Oprócz poezji Zdzisława Górska zajmuje się także malarstwem. Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 2002 roku została wyróżniona przez Ministra Kultury odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” oraz przez Burmistrza Strzyżowa tytułem „Zasłużony dla miasta i gminy Strzyżów”. Natomiast w 2005 roku otrzymała nagrodę Zarządu Powiatu w Strzyżowie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.


„KURIER BŁAŻOWSKI” ukazuje się od grudnia 1991 r. Pomysłodawcą wydawania lokalnego czasopisma było Towarzystwo Miłośników Ziemi Błażowskiej. Od trzynastego numeru wydawcą „KB” jest samorząd gminy Błażowa. Pismo wyrosło z towarzyszącej założycielom troski, by ocalić od zapomnienia ludzi i fakty związane z ziemią błażowską. Jego redaktor naczelną jest od początku Danuta Heller, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Błażowej. Publikowane artykuły pochodzą spod piór ludzi zainteresowanych sprawami związanymi z gminą. Zespół redakcyjny tworzą społecznicy: nauczyciele, lekarze i inni, ludzie wielu zawodów. Stąd formuła pisma — magazynu, w którym spektrum poruszanych tematów jest bardzo szerokie. Do stycznia 2011 r. ukazało się 118 numerów o objętości do 100 stron. „Kurier Błażowski” jest zrzeszony w Polskim Stowarzyszeniu Prasy Lokalnej z siedzibą w Krakowie, a finansowany przez Radę Miejską w Błażowej. Otrzymał wiele nagród, czego dowodem są grawertony (zdjęcia w galerii). Cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród czytelników — tak dalece, że wymagało to zwiększenia nakładu pisma.


Miesięcznik „CROSCENA” ukazuje się od maja 2003 r. i dokumentuje najważniejsze wydarzenia z życia kulturalnego miasta Krosna, biografie i osiągnięcia mieszkańców Krosna, twórczość lokalnych poetów, fotografików i plastyków, a także sukcesy animatorów kultury, zespołów artystycznych i osób indywidualnych, działających w sferze kultury. Do współpracy w redagowaniu czasopisma zostały zaproszone wszystkie krośnieńskie instytucje kultury i szkoły artystyczne. W sytuacji, gdy pisma o takim profilu znikają z rynku, a prasa lokalna coraz widoczniej ogranicza się do krótkiego anonsowania wydarzeń kulturalnych „Croscena” cieszy się dużą popularnością. Wydawnictwo dociera poprzez czytelników daleko poza granice kraju. Przekazywane jest nieodpłatnie czytelnikom indywidualnym i instytucjom kultury.

***

Ks. ZBIGNIEW JAN CZUCHRA jest misjonarzem Matki Bożej Saletyńskiej. Urodził się 29 listopada 1934 r. w Krośnie, uczęszczał do szkół w Krośnie, a następnie do Technikum Rachunkowości Rolnej w Trzcinicy. W latach 1960-1964 studiował w Seminarium Duchownym w Przemyślu, a nowicjat odbył u Księży Saletynów w Dębowcu. Po studiach w Krakowie został wyświęcony na kapłana w dniu 21 czerwca 1968 r. Ukończył studium podyplomowe z katechetyki w latach 1972-1974 na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W latach 1968-1971 był na pierwszej placówce duszpasterskiej w Trzciance Lubuskiej. Opiekował się chorymi. Jako Referent Prowincjonalnych Powołań działał na rzecz budzenia powołań kapłańskich i zakonnych. Był duszpasterzem w Rzeszowie (1971-1979). Prowadził oazowe spotkania u ks. Franciszka Blachnickiego w Krościenku n/Dunajcem, organizował Grupy Młodych. Prowadził zespół chóralno-muzyczny, pracował w gronie moderatorów w Ośrodku Rekolekcyjnym u oo. Dominikanów w Borku Starym k. Rzeszowa. W latach 1979-1985 wychowywał nowicjuszy i kleryków Zgromadzenia w Dębowcu i Krakowie. Organizował patriotyczne jasełka z elementami folkloru ziemi jasielskiej i Męki Pańskiej. Był asystentem w Radzie Prowincjalnej Zgromadzenia Księży Saletynów. Przez sześć lat przebywał w Gdańsku Sobieszewie, gdzie odbudował kaplicę i kościół po pożarze. Pełnił funkcję ojca duchowego w Dekanacie Gdańsk Stogi. W latach 1991-1995 piastował stanowisko ojca duchowego kleryków, spowiednika sióstr oraz opiekuna „Piwnicy Św. Norberta” w Krakowie, organizując wtorkowe wieczory poetycko-muzyczne z udziałem artystów. Od 1995 r. był proboszczem parafii i superiorem Domu Księży Saletynów w Dębowcu.

Publikował w „Niedzieli”, w „Obiektywie Jasielskim” i w „Posłańcu M.B. Saletyńskiej”. Wydał tomik: „Poezje wybrane”, sławiąc Dębowiecką Madonnę Płaczącą, ziemię rodzinną krośnieńsko-jasielską i jej historię. Współdziałał w tworzeniu Parafialnego Klubu Sportowego, gazety parafialnej „Głos Św. Bartłomieja”, kawiarenki „Wikarówka” dla młodzieży. Organizował peregrynacje figur Matki Bożej Saletyńskiej i obrazów Miłosierdzia Bożego, oraz uczestniczył w nadawaniu audycji religijnych w jasielskim Radiu „Fan” i Radiu „Fara”. Układał teksty do pieśni religijnych. Prowadził rekolekcje parafialne, dla sióstr zakonnych i misje. Reaktywował Gwardię Dębowiecką. Od 2003 roku jest duszpasterzem w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie. Obecnie na stanowisku zastępcy proboszcza. Prowadzi audycje radiowe w rzeszowskim Radiu „Via”. Od 4 lat jest kapelanem rzeszowskiego Oddziału ZLP.


MIROSŁAW OSOWSKI jest pisarzem, poetą i dziennikarzem. W 1968 r. ukończył filologię polską, uzyskując tytuł magistra, na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po studiach pracował m.in. jako nauczyciel i dziennikarz, a wcześniej jako górnik w kopalni Mysłowice. Od 1991 r. przebywa na emeryturze. Mieszka i tworzy w Stalowej Woli. Twórczością literacką na dobre zajął się dopiero po 2001 r. Wcześniej zdobywał laury w regionalnych i ogólnopolskich konkursach prozatorskich, m.in. w Łodzi (1985), Mielcu (1988), Kutnie i Tarnowie (2001) oraz Katowicach (2002). Jego opowiadania były drukowane w „Twórczości” i w „Nowej Okolicy Poetów” oraz w tarnobrzeskim „Afiszu”. W 2002 r. otrzymał II nagrodę za opowiadanie „Szychta” i III — za wspomnienia w konkursie Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach. W 2009 r. otrzymał III nagrodę na IX Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Szaloma Asza w Kutnie — za opowiadanie „Portret Dajana”. Laureat Literackiej Nagrody Miasta Stalowej Woli za 2003 rok — „Gałązka Sosny” za powieść „Tomasz”. Pisywał do prasy regionalnej, a interesowała go przede wszystkim publicystyka społeczna. Wiele miejsca poświęcił stalowowolskiej kulturze. Relacjonował spotkania autorskie i wieczory literackie, wystawy plastyczne, konkursy dla dzieci i młodzieży oraz konkursy muzyczne. Recenzował wiele tomików poezji, pisał o poetach i pisarzach polskich, przeprowadzał wywiady ze znanymi literatami i artystami scen polskich.


MAGDALENA POCAŁUŃ-DYDYCZ od dziecka mieszka w Rzeszowie. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Rzeszowskim. Debiutowała w czasopiśmie „Cogito”. Jej wiersze znalazły się w 1. oraz 2. tomie Antologii poezji „Cogito”. Publikowała także w „Nowinach”, „Frazie” oraz w „Nowej Okolicy Poetów”. Były prezentowane w regionalnych rozgłośniach radiowych i programach telewizyjnych. W VIII Ogólnopolskim Konkursie im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zdobyła II miejsce. W 2000 r. z przyjaciółmi założyła poetycką grupę ST'ART. Obecnie jest doktorantką w zakładzie Antropologii i Teorii Literatury na Uniwersytecie Rzeszowskim. Pracuje jako nauczycielka języka polskiego. W 2010 r. autorka wydała tomik poezji „Oswoić cień”, który przypadł do gustu recytatorkom z Teatru Całego Narodu.

Po ceremonii wręczenia nagród laureatom, pięciominutowym czasie dla reporterów i członków rodzin na sesję zdjęciową, gratulacji ze strony publiczności, nadszedł czas na rozmowy, podpisywanie książek oraz poczęstunek. Serdecznie podziękowania należą się kierownikowi OKK „Karton” Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Józefowi Tadli, za pomoc organizacyjną i troskę o przebieg imprezy.

Tekst i fot. Mateusz Porada


List gratulacyjny Senatora RP Władysława Ortyla


Pani Marta Pelinko
Prezes Oddziału Rzeszowskiego
Związku Literatów Polskich

Szanowna Pani Prezes,
Szanowni Państwo,

Bardzo uprzejmie dziękuję za przesłanie pod moim adresem zaproszenia do udziału w gali wręczenia honorowych nagród „Złotych Piór” oraz Nagród Zarządu OZLP wyróżniającym się dziełom literackim i ich autorom oraz zasłużonym w propagowaniu twórczości literackiej na obszarze województwa podkarpackiego.

Uroczystość ta jest doskonałą okazją do złożenia wszystkim autorom gratulacji, wyrazów szacunku i podziękowania dla pracy twórczej w dziedzinie literatury oraz pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego. Państwa zaangażowanie w upowszechnianie słowa pisanego prozą i wierszem przekonuje mnie coraz bardziej, że ten wspaniały świat, utkany z wyobraźni ludzkiej i będący jej dziełem — był, istnieje i dzięki Wam będzie istnieć.

Dziękuję Wam za troskę o piękno mowy polskiej i wymianę artystycznych doświadczeń. Jestem dumny z Państwa osiągnięć i zasług dla literatury oraz języka polskiego. Mam nadzieję, że dalsze działania na niwie literackiej przyniosą owocne rezultaty i wiele okazji do przeżywania satysfakcji.

Proszę o przyjęcie serdecznych życzeń realizacji ambitnych planów artystycznych, wzbogacania skarbca literatury swoim talentem i natchnieniem.

Korzystając ze sposobności chciałbym organizatorom uroczystości oraz współpracownikom życzyć wielu sukcesów w działaniach realizowanych na rzecz lokalnej społeczności opartej na trwałych patriotycznych wartościach.

Z poważaniem
Władysław ORTYL
SENATOR RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ


List gratulacyjny Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego


Szanowna Pani
Marta Swiderska-Pelinko
Prezes Związku Literatów Polskich
Oddział Rzeszów

Szanowna Pani!

Bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie na uroczyste wręczenie Honorowych Nagród „Złotych Piór” oraz Nagród Zarządu OZLP. Z przykrością zawiadamiam, że z przyczyn ode mnie niezależnych nie mogę osobiście uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu kulturalnym.

Za pośrednictwem Pani Prezes pragnę wszystkim obecnym na dzisiejszej uroczystości przekazać serdeczne pozdrowienia. Słowa szczególne kieruję do Laureatów „Złotych Piór” oraz Laureatów Nagród Zarządu OZLP i gratuluję osiągnięcia tak prestiżowego potwierdzenia Państwa niewątpliwych zasług w kreowaniu kulturalnego wizerunku województwa podkarpackiego. Drodzy Państwo, to dzięki Wam nasza codzienność staje się zwierciadłem spraw i odczuć wzniosłych, skłaniających do refleksji i poszukiwania metafizycznych odniesień. Państwa twórcza aktywność wynosi nasze materialne trwanie na wyżyny humanizmu i powtarzając za Janem Parandowskim — zatrzymuje czas przed jego niszczącym biegiem.

Słowa uznania przekazuję także Organizatorom dzisiejszego spotkania, których zaangażowanie w promowanie rodzimego środowiska literackiego zasługuje na podziw i propagowanie. W moim przekonaniu jest bowiem wyrazem wrażliwości na konieczność ciągłego podkreślania znaczącej roli literatury pięknej w życiu każdego nas, ale także zwracania uwagi na rolę pisarza i poety, na których spoczywa ciężar wspierania szlachetnych wartości stanowiących podporę i źródło siły dla społeczeństwa.

Życząc wszelkiej pomyślności, pozostaję z szacunkiem.

Anna KOWALSKA
WICEMARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO


List gatulacyjny Prezydenta Miasta Rzeszowa


Pani
Marta PELINKO
Prezes
Związku Literatów Polskich
Oddział w Rzeszowie

Uprzejmie dziękuję za zaproszenie na uroczyste wręczenie HONOROWYCH NAGRÓD „ZŁOTYCH PIÓR” oraz NAGRÓD ZARZĄDU OZLP.

Pani Prezes, całemu Zarządowi oraz Członkom Związku przesyłam wyrazy uznania za przygotowanie uroczystości. Słowa te kieruję także do pozostałych Współorganizatorów, których zaangażowaniu zawdzięczać należy to ważne dla rzeszowskiej kultury wydarzenie. Składam Państwu podziękowania za coroczne wyłanianie laureatów obu nagród. Doceniam znaczenie tego przedsięwzięcia. Doskonale przyczynia się ono bowiem do promocji pisarzy, poetów, animatorów kultury oraz innych twórców i działaczy wywodzących się z Podkarpacia i ma znaczący wpływ na rozwój miejskiego życia intelektualnego. Dlatego raz jeszcze dziękuję za przygotowanie dzisiejszej uroczystości.

Przy tej okazji najlepsze gratulacje kieruję do wszystkich Osób uhonorowanych statuetkami „Złotych Piór” oraz Nagrodami Zarządu OZLP. Życzę dalszych sukcesów na polu twórczości literackiej i działalności animatorskiej. Niech towarzyszy temu — motywująca do dalszej pracy — satysfakcja z otrzymanych nagród.

Serdecznie pozdrawiam Gości Osiedlowego Klubu Kultury „Karton”, którym przesyłam życzenia wielu sympatycznych i niezapomnianych wrażeń.

Z pozdrowieniem
PREZYDENT MIASTA RZESZOWA
Tadeusz FERENC


Wydarzenia kulturalne


MAŁGORZATY ŻURECKIEJ UCIECZKA
PRZED ŚWIATEM POZORÓW

Małgorzata Żurecka

Pomieszczenie Filii Nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli wypełniło się wyjątkowo w czwartek 10 listopada. Tak wiele osób przybyło, aby wziąć udział w promocji „Ucieczki z krainy pozoru” Małgorzaty Żureckiej — piątego jej tomiku poetyckiego. Aż z Kijowa przyjechała redaktor naczelna „Krynicy” i współautorka poprzedniego, pięknie wydanego zbiorku Małgorzaty „In & out”, Dorota Jaworska. Piękną, aktorsko zgoła zainscenizowaną recytację wybranych wierszy z tomiku przygotowała niezawodna Dorota Kwoka, która przybyła z Rzeszowa. Oprawa muzyczna także miała wyjątkowy wymiar, albowiem wystąpił mistrz gry na harmonijce ustnej Mirosław Dyjak, który tym razem sam sobie akompaniował na gitarze.

Pojawił się na wieczorze promocyjnym pan Jacek Kawa — autor projektu i składu tomiku, obecna była także pani Anna Garbacz, która zredagowała wydawniczo „Ucieczkę z krainy pozoru”. Nie było natomiast córki autorki Małgorzaty, której okładka i ilustracje w sporej mierze tworzyły wizualną stronę i „otoczkę” wierszy. Była jeszcze jedna niezwykle ważna osoba, która nie mogła uświetnić tej okazałej promocji — tragicznie zmarły Wojciech Siemion, będący nie tylko opiekunem literackim, ale i swego rodzaju duchem sprawczym nowego dzieła Małgorzaty Żureckiej.

Wywiad dla telewizji miejskiej STELLA i przywitanie w kuluarach przybyłych gości, to poniekąd fakty wprowadzające do spotkania promocyjnego. Samo spotkanie tradycyjnie już zaczęła pani dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli — Ewa Biały, przedstawiając poetkę i jej dotychczasowy dorobek oraz wręczając jej kwiaty. A potem już było na przemian muzycznie i lirycznie. Zestaw utworów muzycznych dobrany przez Mirosława Dyjaka i brawurowo w kilku odsłonach wykonany łączył się niejako z nastrojową recytacją Doroty Kwoki, która dokonała wyboru wierszy z nowego tomiku Małgorzaty Żureckiej. Licznie zebrana publiczność z uwagą wsłuchiwała się w ten program.

Była jeszcze jedna osoba, która w jakiś sposób uhonorowała Małgorzatę Żurecką jako autorkę „Ucieczki z krainy pozoru”. Chodzi o znanego pisarza z Krosna, Jana Tulika, którego wprawdzie na spotkaniu nie było, ale jego recenzję zamieszczoną w październikowym numerze miesięcznika „Nasz Dom — Rzeszów” odczytał kolega autorki z rzeszowskiego oddziału ZLP i „Witryny” — Ryszard Mścisz. Warto dodać, że piękne artystyczne zdjęcie Małgorzaty Żureckiej zdobi okładkę tego numeru rzeszowskiego pisma, a Dorota Kwoka przywiozła w prezencie dla uczestników spotkania promocyjnego wiele egzemplarzy tego właśnie numeru „Naszego Domu”.

Następnie autorka tomiku opowiedziała o swoich twórczych poczynaniach, zmaganiu się z materią słowa i różnych okolicznościach związanych z powstawaniem tomiku, emocjonalnie i serdecznie podziękowała tym wszystkim, którzy przyczynili się do jego zaistnienia w takim właśnie kształcie artystycznym. Dopełniły jej wypowiedź słowa wypowiedziane z sali, skojarzenia i refleksje czytelników i odpowiedzi poetki na padające pytania. Ten miły wieczór zakończyło wręczanie kwiatów i podpisywanie książek, autografy autorki dla chętnych osób. A było tych osób naprawdę sporo. Kwiaty w imieniu władz i całego rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich wraz z życzeniami wręczył Małgorzacie Żureckiej kolega po piórze, Ryszard Mścisz, zaś w imieniu Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli — jego prezes Marta Gdula-Żukowicz.

Poetycka „ucieczka”, na temat której ciekawe refleksje wygłosiła wcześniej Dorota Jaworska, stała się okazją do jeszcze lepszego poznania autorki, zgłębienia jej poetyckiej i ludzkiej natury, a impreza przygotowana w Filii nr 2 MBP przy ulicy Siedlanowskiego przez jej kierowniczkę Annę Sapę przy współpracy z innymi bibliotekarkami, była wyjątkowo sympatyczna i udana.

Ryszard Mścisz

Prezentacja tomiku poezji Małgorzaty Żureckiej

Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli i Stowarzyszenie Literackie „Witryna” w Stalowej Woli zapraszają na prezentację tomiku poezji Małgorzaty Żureckiej „Ucieczka z krainy pozoru”.

Spotkanie odbędzie się dnia 10 listopada 2011 r. (czwartek) o godz. 18:00 w czytelni Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli przy ul. Siedlanowskiego 3.



Wydarzenia kulturalne


15. Targi Książki w Krakowie, 3-6 listopada 2011 r.

W piątek 4 listopada w godz. 10:00-16:00 na 15. Targach Książki w Krakowie w boksie Wydawnictwa „Dreams” Edward Guziakiewicz będzie podpisywać swoje książki.

Miejsce imprezy: Hala Targów w Krakowie przy ul. Centralnej 41a. W tegorocznym czterodniowym krakowskim Święcie Książki ma uczestniczyć ponad 500 wystawców i blisko 400 autorów.



Wydarzenia kulturalne


GIMNAZJALNE ZADUSZKI LITERACKIE

Dnia 4 listopada 2011 r. Barbara Mazurkiewicz gościła w Gimnazjum nr 1 im. św. Wojciecha w Inowrocławiu, gdzie spotkała się z młodzieżą jako juror rozpisanego przez szkolnych polonistów konkursu poetyckiego „O tych, których nie ma, a żyją w naszej pamięci”. Nad konkursem pieczę sprawowali: Dorota Krasicka, Joanna Jeżewska, Ilona Kempska, Jadwiga Kozłowska-Długokęcka, Beata Koprowska i Mirosław Kowalkowski. Z rąk Barbary Mazurkiewicz nagrodzeni uczniowie (I miejsce — Natalia Rutkowska Ib, II miejsce — Dorota Kłos IIIc, wyróżnienie — Natalia Bareja Ib) otrzymali nagrody i dyplomy, a wszyscy uczestnicy konkursu pamiątkowe książeczki. Atmosfera kameralnego spotkania, które odbywało się w bibliotece szkolnej, sprzyjała rozmowie z uczniami. Barbara Mazurkiewicz opowiadała o swojej twórczości, zainteresowaniach, podróżach oraz upodobaniach czytelniczych, a uczniowie czytali jej wiersze. Na zakończenie otrzymała kwiaty i uwieczniono obecnych na wspólnej fotografii.

Towarzyszyła jej Alicja Kuberska, autorka z Inowrocławia, promująca tego samego dnia swój pierwszy tomik poezji „Szklana rzeczywistość”, do którego Barbara Mazurkiewcz napisała posłowie.

Dnia 7 listopada Barbara Mazurkiewicz po raz drugi gościła w inowrocławskim gimnazjum, tym razem prowadząc warsztaty poetyckie dla czujących wenę twórczą, zaś dnia 8 listopada spotkała się w Inowrocławiu z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej.



Wydarzenia kulturalne


NAGRODY I WYRÓŻNIENIA W KONKURACH POETYCKICH

Dnia 17 października 2011 r. komisja konkursowa V Ogólnopolskiego Konkursu Poezji im. św. Jana z Dukli z udziałem poetów polonijnych oceniła 93 wiersze 33 autorów i przyznała nagrody i wyróżnienia. W kategorii ogólnopolskiej z udziałem poetów polonijnych (dorośli) nagrodę otrzymała Halina Kurek ze Zręcina za zestaw wierszy, a wyróżniono Zdzisławę Górską ze Strzyżowa również za zestaw wierszy. Wiersze laureatów i wyróżnionych uczestników będą drukowane w kolejnych numerach „Dukli” . Wręczenie nagród odbyło się dnia 22 października w Kościele Ojców Bernardynów w Dukli.

Zdzisława Górska otrzymała ponadto nagrodę specjalną w Ogólnopolskim Konkursie „Sen o Karpatach” (Piwniczna, wrzesień 2011) oraz III nagrodę w XII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Błogosławiony Jan Paweł II — Apostoł Miłosierdzia” (Świdnik, październik 2011, pod patronatem Burmistrza Świdnika, Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku i tygodnika „Niedziela”).


Dnia 24 października 2011 r. ogłoszono werdykt jury II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O kwiat dziewięćsiła” zorganizowanego w Skomielnej Czarnej. Mieczysław A. Łyp z Rzeszowa otrzymał wyróżnienie Wójta Gminy Tokarnia za wiersz o tematyce przyrody górskiej.

Nagrodzone wiersze znajdą się w tomiku pokonkursowym, którego wydanie zaplanowano na 2012 r.



Wydarzenia kulturalne


20 lat kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z redakcją kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza” z okazji dwudziestej rocznicy ukazania się pierwszego numeru pisma. W programie zwiedzanie okolicznościowej wystawy druków wydanych przez Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne "Fraza".

Środa, 12 października 2011 r., godz. 14.00. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, ul. Sokoła 13.



Wydarzenia kulturalne


PAMIĘĆ O PRZYBOSIU INSPIRUJE

Julian Przyboś, jeden z największych poetów naszego kraju, urodził się 5 marca 1901 r. w Gwoźnicy. Wraz z Tuwimem, Staffem, Broniewskim kształtował nurty międzywojennej i powojennej polskiej poezji. Pamięć o nim kultywują od lat zarówno w gwoźnickim sołectwie i Zespole Szkół, jak w podkarpackim oddziale Związku Literatów Polskich w Rzeszowie.

Na obchody 41. rocznicy śmierci poety, 6 października, do górnogwoźnickiego Zespołu Szkół przybyli więc przedstawiciele ZLP O/Rzeszów: Adam Decowski, Mieczysław A. Łyp i Jerzy Stefan Nawrocki (sekretarz oddziału), powitani przez gospodarzy — sołtysa Piotra Kozdrasia i dyrektora ZS, Małgorzatę Pryć. Wzięli udział w uroczystym spotkaniu z młodzieżą i w uczniowskim programie literacko-artystycznym, przygotowanym przez polonistkę, Barbarę Leszczak.

Grób Juliana Przybosia, który zawsze kochał swoją wieś i jej „bieszczadzki” pejzaż, ozdobiły na koniec uroczystości kompozycje kwiatów wśród płonących zniczy. Ze strony gospodarzy złożyli je uczniowie: Ewa Korzeniowska, Ewelina Janik i Piotr Chyłek. Obok sołtysa Piotra Kozdrasia i p. dyrektor Małgorzaty Pryć delegacji towarzyszyła również nauczycielka, Anna Borkowska.

W czasie luźnego „panelu” zrodził się z inicjatywy Mieczysława A. Łypa ambitny pomysł stworzenia związanej z rodem Przybosiów i Gwoźnicą galerii malarskiej. Pomysł jest cenny i realny, albowiem Mieczysław A. Łyp pozostaje w kontakcie z córką Juliana Przybosia, Utą Przyboś — członkinią kieleckiego oddziału ZLP i malarką.

Obecnie w Gwoźnicy Dolnej dobiega końca remont budynku, w którym jest muzeum poświęcone poecie. Istnieje więc wielka szansa na stworzenie w Gwoźnicy kulturalnego kompleksu, który powinien znaleźć trwałe miejsce na turystycznej mapie Podkarpacia, przyciągając wycieczki i turystów indywidualnych. Wielki poeta powinien stać się atrakcyjnym „identyfikatorem” dla małej miejscowości.

Jerzy S. NAWROCKI


Przy grobie Juliana Przybosia


Wydarzenia kulturalne


„WRONIE LĄDOWISKO” ZAPREZENTOWANE W LUBACZOWIE

Barbara Mazurkiewicz

Data 16 września 2011 roku zapisała się przysłowiowymi złotymi zgłoskami w historii miasta Lubaczowa z racji wydarzenia kulturalnego, jakim był wieczór autorski znanej poetki, Barbary Mazurkiewicz (Związek Literatów Polskich). Gościny miłośnikom poezji udzielił lubaczowski Miejski Dom Kultury. Pieczę nad organizacją wieczorku sprawowali Andrzej Kindrat, dyrektor MDK oraz Grażyna Bielec, kierująca Teatrem Małych Form.

Przybyłym gościom zaprezentowano wiersze z czwartego już tomiku poezji Barbary Mazurkiewicz, zatytułowanego „Wronie lądowisko”. Utwory interpretowała młodzież z Teatru Małych Form, działającego pod patronatem domu kultury i pod artystycznym kierownictwem wspomnianej Grażyny Bielec. Również sama poetka podjęła się deklamacji kilku swoich najnowszych utworów. Można było wysłuchać wierszy zarówno w języku angielskim, które przedstawiłam osobiście, jak i polskim. Wiersze Barbary Mazurkiewicz są publikowane także poza granicami naszego kraju.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością zastępca burmistrza Lubaczowa, Adam Margraf, Barbara Thieme, założycielka i dyrektor lubaczowskiego teatru „Magapar”, Marta Gdula-Żukowicz, prezes Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli. Wśród zgromadzonych gości byli również koledzy i koleżanki po piórze Barbary Mazurkiewicz — Kazimierz Linda oraz niżej podpisana. Wieczór autorski został zarejestrowany na taśmie filmowej. Fragmenty tego wydarzenia można obejrzeć na stronie lubaczowskiej telewizji kablowej.

Alicja KUBERSKA

Relacja telewizyjna

Lubaczowska Telewizja Internetowa

Wieczór autorski Barbary Mazurkiewicz

Wieczór autorski Barbary Mazurkiewicz

Miejski Dom Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie zaprasza na wieczór autorski Barbary Mazurkiewicz. W programie promocja książki poetyckiej „Wronie lądowisko”. Spotkanie odbędzie się 16 września 2011 r. o godz. 16:00. Wstęp wolny.



Wydarzenia kulturalne


PRZEKUWALNIA SŁÓW

Zagroda Kowalska w Krzeszowie Górnym

Już po raz 66 Podkarpacka Izba Poetów zorganizowała Złotojesienną Zbiórkę Poetycką. 15 września autentyczna Zagroda Kowalska w Krzeszowie Górnym stała się miejscem spotkania poetów z Podkarpacia. Nie bez powodu czwarty raz. W tym zakątku ziemi podkarpackiej gościnność i przychylność dla ludzi pióra jest nie do przecenienia. Wszystko ma swój początek, a więc i w Krzeszowie Górnym spotkanie literatów zapoczątkował kustosz Zagrody Kowalskiej, Bogdan Świerszcz, który wprowadził wszystkich w znakomity nastrój wspomnień i refleksji. W samo południe, główny bohater Złotojesiennej Zbiórki Poetyckiej, Mieczysław Arkadiusz Łyp zaprezentował publiczności swoją poezję. Ciekawie i inspirująco opowiadał o wojażach i związanych z nimi przeżyciach, co znalazło odzwierciedlenie w prezentowanych przez samego autora, jak i Danutę Pado z WDK w Rzeszowie, utworach. Twórców w ich literackich poczynaniach wspierał dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, Marek Jastrzębski, a do czerpania weny z uroków przyrody i pogody zachęcał pomysłodawca Podkarpackiej Izby Poetów, kierownik działu upowszechniania sztuki Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, Czesław Drąg.

Zarówno gości, jak i gospodarzy swoją obecnością zaszczycił zastępca wójta Gminy Harasiuki, Krzysztof Kiszka, który w sposób przyjazny odniósł się do dokonań ludzi pióra związanych z Podkarpaciem. Gospodarze Złotojesiennej Zbiórki Poetyckiej, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Harasiukach, Tadeusz Papież oraz v-ce prezes zakładów mięsnych Smak-Eko w Górnie, Kazimierz Smolak, przygotowali dla literatów wiele atrakcji literackich, muzycznych i oczywiście kulinarnych.

Podczas gdy uczestnicy spotkania pod gołym, jakże sprzyjającym, bo nad wyraz pogodnym niebem prezentowali swoją poezję i fragmenty prozy, w Powszechnej Szkole Podstawowej pracował zespół redakcyjny. Życzliwość i niezwykła wrażliwość na literaturę dyrektor wspomnianej szkoły, Renaty Mucha pozwoliła, że niemalże w błyskawicznym tempie powstała Jednodniówka Złotojesiennej Zbiórki Poetyckiej, o jakże znamiennym tytule Przekuwalnia Słów.

Z jej łamów można poznać nazwiska uczestników Zbiórki i ich powstałe w Zagrodzie Kowalskiej wersy.

Marta PELINKO

Jednodniówka literacka Przekuwalnia Słów

PDF

Jednodniówka literacka. Otwórz/pobierz


Złotojesienna Zbiórka Poetycka

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Gminny Ośrodek Kultury w Harasiukach, Podkarpacka Izba Poetów zapraszają na Złotojesienną Zbiórkę Poetycką w zagrodzie kowalskiej w Krzeszowie Górnym.

Przewiduje się:
• spotkanie autorskie z Mieczysławem. A. Łypem
• ognisko weny twórczej
• wydanie „jednodniówki” literackiej

15 września 2011 r. (czwartek) godz. 11:00



Wydarzenia kulturalne


MAŁGORZATA ŻURECKA I PRZYJACIELE

Małgorzata Żurecka

Dnia 2 lipca 2011 r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 odbyło się spotkanie poetyckie zatytułowane „Małgorzata Żurecka i przyjaciele”.

Małgorzata Żurecka, członek ZLP i członek zarządu rzeszowskiego Oddziału ZLP, przybyła do Mielca ze Stalowej Woli z grupą przyjaciół ze Stowarzyszenia Literackiego „Witryna”, któremu wiceprezesuje. Obecnych na spotkaniu miłośników poezji serdecznie powitali Maria Błażków, zastępca dyrektora SCK d/s Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz prezes GL „Słowo” Zbigniew Michalski. Nastrojowymi piosenkami w poetycki nastrój wprowadziła przybyłych młodziutka solistka Agnieszka Ryś z Radomyśla Wielkiego.

Małgorzata Żurecka prezentowała wiersze z przygotowanego do druku tomiku „Ucieczka z krainy pozoru”. Recytowali je przy akompaniamencie muzyki aktorzy z Rzeszowa — Dorota Kwoka i Stach Ożóg. Przy tej okazji swoje wiersze prezentowali również przybyli twórcy „Witryny”: Marta Gdula-Żukowicz, Elżbieta Ferlejko, Kazimierz Linda oraz Grzegorz Męciński.

Spotkanie zakończyły refleksje Małgorzaty Żureckiej, związane z historią powstawania nowego tomiku. Toczyła się ożywiona dyskusja na tematy literackie, w ktorej brał udział — m.in. — Włodzimierz Kłaczyński, pisarz z Mielca, członek kieleckiego Oddziału ZLP.



Małgorzata Żurecka w Mielcu

Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu i Grupa Literacka „Słowo” w Mielcu zapraszają do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu ul. Kusocińskiego 2 na wieczór autorski pt. „Małgorzata Żurecka i przyjaciele”. W programie: recytacja — Dorota Kwoka i Stach Ożóg, śpiew — Agnieszka Ryś. Spotkanie odbędzie się 2 lipca 2011 r. (sobota) o godz. 17:00.




Wydarzenia kulturalne


ŚLADAMI GÓRNICZEGO TRUDU


Mirosław Osowski

Dnia 30 czerwca br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbyło się spotkanie autorskie Mirosława Osowskiego, członka rzeszowskiego Oddziału ZLP. W spotkaniu wzięli udział miłośnicy jego prozy, przyjaciele i znajomi. Trwającą blisko dwie godziny dyskusję nad jego nową książką Szychta i inne opowiadania zainicjowała recenzja Ryszarda Mścisza, który napisał m.in.: „Ludzkie losy, o których stara się autor w sposób żywy, zajmujący opowiedzieć za pośrednictwem narratorów opowiadań, często (...) łączą się z charakterystyką środowiska, dobrze oddanymi realiami życia bohaterów. Na przykład Kowolik z Szychty, mimo indywidualnych, wyrazistych rysów osobowych, pozostaje poniekąd bohaterem reprezentatywnym dla górniczej braci.”

Mirosław Osowski odwołał się w czasie dyskusji do epizodu życiowego z czasów młodości — pracy w kopalni węgla kamiennego w Mysłowicach, dokąd trafił po opuszczeniu nowicjatu na Świętym Krzyżu. Jak się wyraził, praca w kopalni pozwoliła mu poznać górniczy trud, a jednocześnie specyfikę śląskiego regionu, jego historię i losy Ślązaków. Refleksy tych doświadczeń znaczą się w zamieszczonych w Szychcie opowiadaniach, których pierwociny powstały jeszcze w czasach studenckich, a także w wydanej wcześniej powieści Z nieba do piekła. Na Śląsku, jak podkreślił, ma nadal wielu przyjaciół, z którymi utrzymuje żywy kontakt.

Spotkanie, które prowadziła Ewa Biały, dyrektor MBP, przebiegło w niezwykle miłej atmosferze. Mirosław Osowski, niedawny laureat nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego, otrzymał od czytelników gratulacje i wiele kwiatów, m.in. od zarządu rzeszowskiego Oddziału ZLP, Stowarzyszenia Literackiego „Witryna”, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Starostwa Powiatowego i Miejskiej Biblioteki Publicznej.



Prezentacja książki Mirosława Osowskiego

Miejska Biblioteka Publiczna im. M.Wańkowicza w Stalowej Woli i Stowarzyszenie Literackie "Witryna" zapraszają na prezentację książki Mirosława Osowskiego Szychta i inne opowiadania. Spotkanie odbędzie się dnia 30 czerwca 2011 r. (czwartek) o godz. 18:30 w czytelni dla dorosłych przy ul. Staszica 14.




Wydarzenia kulturalne


LITWA RAJEM POETÓW

Poezja u Litwinów, nawet jeśli nie istniałby ani jeden jej wers, jest głęboko zakorzeniona w stylu ich życia. Międzynarodowy Festiwal o nazwie Poezijos Pavasaris, był tak bogaty i urozmaicony, że w dniach od 15 do 30 maja 2011 roku, nie tylko Litwa żyła poezją. Poeci recytowali swoje wiersze niemalże wszędzie, w ogrodach, parkach, muzeach, kawiarniach, bibliotekach, księgarniach, szkołach i na wyższych uczelniach nie tylko na Litwie, ale min. w Rosji, Polsce, czy Irlandii. Podczas każdego dnia, oprócz prezentowania twórczości zaproszonych poetów odbywały się kiermasze książek, przedstawienia teatralne, wiele koncertów od muzyki klasycznej po ludową, wiele spotkań poświęconych było czasopismom literackim, młodym poetom, czy twórczości znanych i uznanych poetów. Poezijos Pavasaris nie jest odosobnionym zjawiskiem. Podobnych mniej, czy bardziej kameralnych imprez literackich odbywa się na Litwie bardzo wiele i wszystkie, w całości dotowane są przez władze poszczególnych miast, miasteczek, wsi.

Na Litwie, w każdym jej zakątku, czuje się niesamowitą wręcz spójność nie tylko „wybranych“ mieszkańców tego kraju z literaturą, a ich gościnność i serdeczność jakby nie miały mieć końca.

Litwa rejem poetów — ta, ze wszech miar prawdziwa konkluzja nasuwa się sama. Litwini mogą być dumni, a my możemy im tylko pozazdrościć i z łezką w oku podać ich, jako przykład innym, myślącym, bo dla bezmyślnych już i tak nie ma ratunku.

Marta PELINKO



Wydarzenia kulturalne


UCIECZKA Z KRAINY POZORU

Małgorzata Żurecka

W Osiedlowym Klubie Kultury KARTON Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej 10 czerwca 2011 r. odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie literackie z cyklu: Melpomena i inne, zorganizowane przy współudziale rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Jego bohaterką była Małgorzata Żurecka, poetka mieszkająca w Stalowej Woli. Studiowała nauki techniczne (ukończyła wydział inżynierii środowiska na Politechnice Rzeszowskiej), ale od lat młodzieńczych próbowała swoich sił w poezji, a później w dziennikarstwie. Autorka ma w swoim dorobku literackim zbiory wierszy: Piąta pora konieczności (2001), Ostatni anioł goryczy (2005) oraz W kapsule codzienności (2007).

Jej wiersze, wespół z Dorotą Jaworską, znalazły się w albumie In & Out (do siebie i od siebie), wydanym przez Muzeum Jadwigi i Wojciecha Siemionów w Petrykozach. Niebawem ukaże się jej kolejny zbiór wierszy Ucieczka z krainy pozoru, z którego utwory zaprezentowali zebranym, Dorota Kwoka i Stach Ożóg.

Kierownik klubu Karton, Józef Tadla wręczył poetce okolicznościowy list gratulacyjny przesłany przez Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa. Całość dopełnił występ Krystiana Tęczy, ucznia Szkoły Muzycznej nr 2 im. Wojciecha Kilara, który wykonał kilka utworów na gitarze, znakomicie wprowadzających w klimat poezji.

Adam DECOWSKI



Spotkanie poetyckie Małgorzaty Żureckiej

Osiedlowy Klub Kultury KARTON Administracji „Baranówka” Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Oddział Związku Literatów Polskich w Rzeszowie zapraszają na spotkanie poetyckie z Małgorzatą Żurecką, które odbędzie się 10 czerwca 2011 r. o godz. 17:30 w OKK Karton w Rzeszowie, ul. Ofiar Katynia 6.

Serdecznie zapraszamy!



Wydarzenia kulturalne


PROMOCJA „RADOSNEGO ŚWIATA MIRECZKI”

Na zdjęciu: Magdalena Łuczyk-Słoma i Edward Guziakiewicz. Fot. Piotr Głodzik

Na odbywających się w dniach 3-5 czerwca w Krakowie Targach Książki dla Dzieci „Czytaj i baw się!” Wydawnictwo „Dreams” z Rzeszowa promowało najnowszą książkę Edwarda Guziakiewicza „Radosny świat Mireczki”, adresowaną do najmłodszych czytelników. W sobotę, 4 czerwca, Edward Guziakiewicz podpisywał ją w stoisku tego wydawnictwa.

Książeczka zawiera 12 opowiadań dla maluchów, po jednym na każdy miesiąc roku. Jest w twardych okładkach i z ilustracjami Anny Tomaszek-Walczak (liczy 96 stron). Część z tych opowiadań przed wydaniem drukiem była publikowana na łamach katolickich miesięczników dla dzieci. W promocji uczestniczyła córka pisarza, Mira Guziakiewicz, będąca w latach dziecięcych pierwowzorem bohaterki tego cyklu opowiadań.


Z tyłu okładki literacka Mireczka tak oto zachęca do lektury:


„Mam kilka lat, wiatr we włosach, tuzin pytań, wielką wyobraźnię, nie wspomnę o... pomysłach! Sądzę, że gdyby tata wyburzył w domu sufit, to mogłabym zamieszkać z żyrafą. A co w razie deszczu? Hm... podałabym jej parasol! Wiem, jak sadzić grzyby. Wy nie wiecie? Zwyczajnie! Trzeba buty taty zakopać w piasku, a na nie położyć kapelusze lalek! A czy domyślacie się, po co uczyłam chodzić pluszowego misia? Oczywiście by go zabrać ze sobą na basen! A tego, jak zrobić latawiec, już wam nie zdradzę.

Powiem tylko, że każdy dzień można spędzić ciekawie.”



Targi Książki dla Dzieci w Krakowie „Czytaj i baw się!” 3-5 czerwca 2011

W sobotę 4 czerwca w godz. 14:00-16:00 na stoisku Wydawnictwa „Dreams” Edward Guziakiewicz będzie podpisywać książeczkę „Radosny świat Mireczki” (96 stron, format 160x220mm, oprawa twarda, z ilustracjami Anny Tomaszek-Walczak).

Targi odbywać się będą w Hali Targów w Krakowie przy ul. Centralnej 41a.



Wydarzenia kulturalne


LITERACI U STÓP WIESZCZA

W sobotę 4. czerwca we wsi Rzeczyca Okrągła w gminie Radomyśl nad Sanem, przy pomniku wieszcza Adama Mickiewicza, odbyło się spotkanie poetyckie pt. „Wiosenne Muzy z Mickiewiczem”, którego organizatorem było Stowarzyszenie Literackie „Witryna” ze Stalowej Woli.

Pomnik A. Mickiewicza, jedyny taki monument na wsi polskiej, autorstwa artysty Józefa Kuczmana (1911-1993), obchodzi w tym roku 55. rocznicę wzniesienia. Rocznicowa data, jak również godne dla prezentacji poezji miejsce u stóp wieszcza, stały się powodem zorganizowania spotkania i przedstawienia twórczości literatów z „Witryny” oraz oddziału rzeszowskiego ZLP — Mariana Berkowicza, Ryszarda Jaśkowskiego, Barbary Mazurkiewicz, Zbigniewa Janusza, Bogdana Stangrodzkiego, Ryszarda Mścisza, Mirosława Osowskiego, Stanisława Siekańca, Lesława Jana Urbanka i Małgorzaty Żureckiej.

Inscenizacją pt. „Mickiewicz z przymrużeniem oka” mali aktorzy z Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Rzeczyckiej w humorystycznych scenkach nawiązujących do utworów A. Mickiewicza rozpoczęli część artystyczną. Następnie młodzi twórcy z Warsztatów Literackich „Wers” w Stalowej Woli, z wielką wprawą i zaangażowaniem sami recytowali swoje utwory.

Poezję dorosłych twórców związanych ze Stalowowolskim Stowarzyszeniem Literackim „Witryna” oraz ZLP zinterpretowali rzeszowscy aktorzy Dorota Kwoka i Stach Ożóg, w nastrojowym programie poetyckim, recytując na tle muzyki, z elementami pantomimy. Piotr Sikorski z „Witryny” zakończył program, własną poezją śpiewaną przy akompaniamencie gitary.




W domu Ludowym w Rzeczycy Okrągłej odbyła się część wspomnieniowa związana z budową pomnika Adama Mickiewicza.

W uroczystości wzięli udział nie tylko okoliczni mieszkańcy i miłośnicy poezji, ale również literaci z ZLP O/Rzeszów — Bogusław Kotula, Anatol Diaczyński, Czesław Główka, Ryszard Jaśkowski, Bogdan Stangrodzki i Małgorzata Żurecka, pomysłodawczyni tegoż spotkania z poezją.

Spotkanie przebiegło w wiosennej aurze i poetyckiej atmosferze i miało także na celu umacnianie więzi kulturowych pomiędzy regionalnymi twórcami a lokalną społecznością.

Małgorzata ŻURECKA



Wydarzenia kulturalne


Wiosenna Biesiada Poetycka w Krośnie

Klub Literacki Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie serdecznie zaprasza na Wiosenną Biesiadę Poetycką. 27 maja, godzina 17:00, RCKP, ul. Kolejowa 1, II piętro.

W programie:
• koncert Studia Piosenki SWING
• Bartosz Jabłecki — rodzinna opowieść o Wielkiej Księżnej Wszechrosji Katarzynie Elenie Marii Anastazji Holstein-Gottorp-Romanow
• spotkanie z serbskim poetą Ivanem Korponai
• promocja antologii współczesnych sztuk słowiańskich "Miedzy Ochrydą a Bugiem" pod redakcją Olgi Lalič-Krowickiej.



Wydarzenia kulturalne


DEFICYT SENSU

Marian Berkowicz

To tytuł najnowszego zbioru poetyckiego Mariana Berkowicza ze Stalowej Woli, którego promocja odbyła się 27 maja br. w Osiedlowym Klubie Kultury KARTON Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zorganizowana przy współudziale oddziału Związku Literatów Polskich.

Jerzy S. Nawrocki przedstawił sylwetkę poety, jednego z pierwszych członków KKMP „Gwoźnica”, powstałego w Rzeszowie w latach 60. ubiegłego wieku, obecnie zrzeszonego w ZLP. Opublikował czternaście zbiorów poezji, że wymienię choćby kilka ostatnich: Podszepty żądzy (2004), Nawiązania (2006), Motywy (2008), Wymóg czasu (2009) oraz wybór wierszy pt. 89 (2010). Wiersze poety zebrani mogli usłyszeć w interpretacji Doroty Kwoki. Literaturoznawca z UR Dorota Bielenda, omawiając całość dorobku autora stwierdziła: — Twórczość Mariana Berkowicza to konsekwentnie rozwijająca się od lat, zakorzeniona w tradycji literackiej, poezja o charakterze filozoficznym, poszukująca wciąż odpowiedzi na fundamentalne pytania o sens ludzkiego życia i wszystkiego, co z nim związane — od spraw najprostszych — po te najbardziej skomplikowane, które decydują o poczuciu szczęścia i spełnienia. Berkowicz jest w swoim pisarstwie autentyczny i przy pomocy możliwości, jakie daje mu język poetycki próbuje oddać i przeżyć zarówno cienie, jak i blaski ludzkiego życia, a opisując jego kolory, baczną uwagę przywiązuje zwłaszcza do kontrastów — przysłowiowych „czerni i bieli”, zauważając przy tym, że barwy te nierzadko łączą się ze sobą w odcieniu szarości, która wcale nie musi oznaczać zobojętnienia, a może być zwyczajnie prawdą o świecie i człowieku.

Poeta został uhonorowany okolicznościowym listem gratulacyjnym od Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa.

Adam DECOWSKI



Wieczór autorski Mariana Berkowicza

Osiedlowy Klub Kultury KARTON Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Oddział Związku Literatów Polskich w Rzeszowie zapraszają na wieczór autorski Mariana Berkowicza, połączony z promocją jego najnowszego zbioru wierszy pt. Deficyt sensu.

Impreza odbędzie się 27 maja 2011 r. o godz. 17:30 w Osiedlowym Klubie Kultury KARTON RSM przy ul. Ofiar Katynia 6 w Rzeszowie.

W programie m.in.:
• powitanie gości — Józef Tadla, OKK Karton
• słowo wstępne — Jerzy S. Nawrocki, Oddział ZLP
• prezentacja poezji — Dorota Kwoka i Stach Ożóg
• słowo krytyczne o twórczości autora — Dorota Bielenda, UR
• program artystyczny
• dyskusja

Serdecznie zapraszamy!



Wydarzenia kulturalne


Z UTĄ PRZYBOŚ W ZODIAKU

Uta Przyboś

17 maja w klubie Zodiak odbyło się spotkanie z poetką i malarką Utą Przyboś, córką wybitnego poety Juliana Przybosia, rodem z Gwoźnicy. Na klubowym spotkaniu, współorganizowanym przez stowarzyszenie Nasz Dom Rzeszów, Towarzystwo Kultury Teatralnej i Związek Literatów Polskich, dominował prowadzący je interesująco kulturoznawca i poeta Mieczysław Łyp, wspomagany przez dr. Henryka Pietrzaka. Obecni byli licznie nie tylko literaci z rzeszowskiego oddziału ZLP, ale i animatorzy kultury z innych stowarzyszeń, a także z Błażowej z Danutą Heller.

Ogromny udział w artystycznym wyrazie spotkania mieli słuchacze uniwersyteckiego centrum Polonus, w których tłumaczeniu na różne języki i recytacjach wysłuchaliśmy wierszy Uty Przyboś. Był i koncert pieśniarski owej studenckiej grupy artystycznej z Uniwersytetu Rzeszowskiego. A także przypomnienie nieżyjącego Juliana Przybosia jego głosem zarejestrowanym na płycie, gdy interpretował recytacyjnie swoje wiersze. Ów mistrz słowa poetyckiego był jednocześnie wielkim orędownikiem wolnego ruchu mowy twórczej, jak określił poetycko ruch recytatorski. Niekonwencjonalne, bardzo ciekawe spotkanie twórców i animatorów kultury.

Ryszard ZATORSKI



Spotkania z Utą Przyboś

W dniach 17 i 18 maja będziemy mieli zaszczyt gościć na rzeszowskiej ziemi poetkę i malarkę Utę Przyboś. Z autorką spotkają się Czytelnicy ze Strzyżowa 17.05 o godz. 11.00 w Miejskim Domu Kultury w Strzyżowie i tego samego dnia Czytelnicy z Rzeszowa 17.05 o godz. 17.00 w Osiedlowym Domu Kultury Zodiak w Rzeszowie.

Natomiast 18.05 o godz. 12.00 nasz gość spotka się z Czytelnikami, Gronem Pedagogicznym i Młodzieżą w Zespole Szkół w Gwoźnicy Górnej.

Serdecznie zapraszamy!



Wydarzenia kulturalne


Promocja zbioru wierszy „Ptasi mszał” Stanisławy Kopiec

Osiedlowy Klub Kultury „KARTON” Administracji „Baranówka” Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Oddział Związku Literatów Polskich w Rzeszowie zapraszają na wieczór autorski Stanisławy Kopiec, połączony z promocją najnowszego zbioru wierszy pt. „Ptasi mszał”.

Impreza odbędzie się 15 kwietnia 2011 r. o godz. 17:30 w Osiedlowym Klubie Kultury „Karton” RSM przy ul. Ofiar Katynia 6 w Rzeszowie.

W programie m.in.:
• powitanie gości — Józef Tadla, OKK „Karton”
• słowo wstępne — Marta Pelinko, prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie
• recenzja twórczości poetki — Dorota Bielenda, literaturoznawca z Uniwersytetu Rzeszowskiego
• prezentacja utworów — młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Rzeszowie
• program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie
• dyskusja

Serdecznie zapraszamy!



Wydarzenia kulturalne


SPOTKANIE Z GIMNAZJALISTAMI

Dnia 15 kwietnia 2011 r. w pięknym dużym obiekcie Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim przy ul. Klonowej 2 odbyło się spotkanie autorskie Edwarda Guziakiewicza.

Spotkanie prowadziła mgr Barbara Augustyn, nauczycielka języka polskiego, autorka wydanego niedawno zbioru poetyckiego „Niby”. Gimnazjalistki recytowały wiersze Edwarda Guziakiewicza z tomiku „Okruszki” oraz z tomiku „Szukaj mnie”. Uczennica Kornelia Batko prezentowała fragment opowiadania „Randka”. Program wypełnił dwie lekcje szkolne.

Autor opowiadał o swoich książkach, napisanych dla młodzieży. Na jego dorobek w tym względzie składają się następujące pozycje: „Randka i inne opowiadania”, powieść „Wakacje w Izraelu”, dramat „Szukanie Boga”, poradniki „Savoir-vivre nastolatka” i „Z oazą na ty. Vademecum animatora Ruchu Światło-Życie”. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali relacji autora i zadawali pytania dotyczące warsztatu twórczego.



Wydarzenia kulturalne


IN ARKADIA

Nakładem Wydawnictwa RS Druk, w znakomitej szacie graficznej, ukazał się kolejny tom wierszy Mieczysława A. Łypa, zatytułowany In Arkadia, którego promocja odbyła się 12 kwietnia w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego z inicjatywy Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Polaków z Zagranicy i Cudzoziemców „Polonus”. Utwory w tym zbiorze zostały też opublikowane w języku tureckim, angielskim, ukraińskim, gruzińskim i rumuńskim. Promocji towarzyszyła wystawa fotogramów pt. Mavi boncuk, zainspirowana pobytem autora w Turcji, bowiem posiada on również tytuł artysty fotografika.

Pełniący rolę gospodarza imprezy dr Henryk Pietrzak przywitał licznie przybyłych gości i przedstawił dorobek literacki poety. Mieczysław A. Łyp jest długoletnim członkiem Związku Literatów Polskich. Dotychczas opublikował: monografię Literacka młodość Rzeszowa 1945-1990 (1990), zredagował Almanach Jarmarku Poezji o Laur „Prometeja”, Pejzaż polski (1991) oraz zbiory wierszy: Na ścieżkach pamięci (2005), Ars longa, vita brevis (2008), Genius loci (2009), W krainie złotej muzyki, Impresje z Futomy (2010), Orbis pictus (2010) oraz Wiersze z Turcji (2011).

Słowo krytyczne o twórczości poety wygłosili: dr Anna Niewolak, wykładowca z UR oraz Stanisław Nyczaj, poeta i pisarz, prezes Oddziału ZLP w Kielcach. Tradycją już jest, że wiersze z promowanego zbioru prezentują zaproszeni przez autora goście. Tym razem czytali je: Danuta Heller, dyr. biblioteki w Błażowej, Jadwiga Skowron, dyr. Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, dr Henryk Pietrzak oraz słuchacze Centrum „Polonus” UR w tłumaczeniach na języki obce: Ann Kotrikadze — jez. gruziński, Anna Kupiszewska — jęz. turecki, Anamaria Drozdek — jęz. rumuński, Anna Nagoczewska — jęz angielski i Alesia Ulasava, Jana Wołczecka, Jelena Woźniak — jęz. rosyjski. W wersji muzycznej można było usłyszeć wiersze w wykonaniu Tamar Lorkipanidze (Gruzja) oraz Anny Polaczek i Danieli Drościak (Rumunia), do których melodię skomponował Maksim Dobrzański (Kazachstan).

Imprezę uświetnił występ grupy wokalnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zespołu folklorystycznego Baby Glinickie i Jazz Band Niebylec Wiktora Bochenka, a zaszczycili swoją obecnością m.in.: płk. Józef Mroczka — członek Rady Głównej Żołnierzy WP, Zygmunt Kustra — burmistrz Błażowej, Małgorzata Pryć — dyrektor Zespołu Szkół w Gwoźnicy Górnej, Małgorzata Drewniak — sołtys Futomy, Zbigniew Nowak — dyrektor GOK w Błażowej, Jerzy Nawrocki — sekretarz zarządu Oddziału ZLP w Rzeszowie i Józef Kawałek — przewodniczący RSTK.

Adam DECOWSKI



Mieczysław A. Łyp w otoczeniu gości

Promocja tomiku M. A. Łypa

Mieczysław A. Łyp oraz Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Polaków z Zagranicy i Cudzoziemców „Polonus” Uniwersytetu Rzeszowskiego zapraszają na promocję nowego tomiku poezji Mieczysława A. Łypa „In Arkadia” (Rzeszów 2011).

Spotkanie odbędzie się 12 kwietnia 2011 r. o godz. 18:00 na Uniwersytecie Rzeszowskim, ul. Rejtana 16, budynek A3, s. 33.



Wydarzenia kulturalne


PROMOCJA „HURYS Z KATALOGU” W MIELCU


Na zdjęciu: Bogdan Biskup i Edward Guziakiewicz. Fot. Janusz Kipa

W sobotę, 2 kwietnia, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu odbyło się spotkanie autorskie Edwarda Guziakiewicza. Prowadziła je Maria Błażków, z-ca dyrektora SCK d/s bibliotek. Dorota Kwoka z Rzeszowa prezentowała biogram mieleckiego autora, potem czytała jego wiersze, Kornelia Batko zamieniła fragment opowiadania „Randka” w aktorski monodram, Basia Giża rewelacyjnie śpiewała (uzdolnione artystycznie gimnazjalistki z Radomyśla Wielkiego), Bogdan Biskup, redaktor naczelny rzeszowskiego Wydawnictwa „Dreams”, opowiadał o dokonaniach i planach wydawniczych, a także o promowanej powieści „Hurysy z katalogu”. W dyskusji prym wiódł Włodzimierz Kłaczyński.

Autor rozpoczął pracę nad książką w 2007 r., a ukończył ją w 2010 r. Sięgający po nią zetknie się ze skolonizowanym Układem Słonecznym, zaawansowaną kosmiczną technologią i uroczymi, obdarzonymi seksapilem androidami klasy zerowej w akcji. „Hurysy z katalogu” są kontynuacją opublikowanej w 2002 r. mikropowieści SF „Afrodyta”, zatem czytelnik powieści pozna dalsze losy bohaterów tego utworu, Raoula Duponta i jego uroczego klona.

Na 14 kwietnia 2011 r. Wydawnictwo „Dreams” zaplanowało premierę kolejnej powieści science fiction Edwarda Guziakiewicza, zatytułowanej „Obcy z Alfy Centauri” (320 ss.). Akcja tej powieści science fiction przenosi czytelnika w niedaleką przyszłość — do drugiej połowy XXI wieku. Obok dorosłych bohaterami toczących się zmagań z losem są w niej nastolatki, a z wątkiem fantastyczno-naukowym wiąże się wątek sensacyjno-szpiegowski. W fabułę wplatają się dzieje dwóch potężnych obcych cywilizacji, w tym tytułowej — z Alfa Centauri.



Spotkanie autorskie Edwarda Guziakiewicza

Dnia 2 kwietnia 2011 r. (sobota) o godz. 16:00 w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 odbędzie się spotkanie autorskie Edwarda Guziakiewicza, połączone z promocją powieści science fiction „Hurysy z katalogu”.

W programie: Dorota Kwoka i Kornelia Batko — prezentacja poezji i prozy, Barbara Giża — śpiew. Na spotkanie zapraszają: Wydawnictwo „Dreams” w Rzeszowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu i Mielecka Grupa Literacka „Słowo”.



Wydarzenia kulturalne


CZASU SREBRNA NIĆ

ks. Zbigniew Jan Czuchra

W Osiedlowym Klubie Kultury KARTON RSM w Rzeszowie 25 lutego br. można było obcować z twórczością poetycką ks. Zbigniewa Jana Czuchry MS. Spotkanie zorganizowane przy współudziale rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich, poświęcone było promocji albumu poetyckiego Czasu srebrna nić.

Prowadzący imprezę Józef Tadla przedstawiając zaproszonego gościa powiedział, iż ks. Zbigniew Jan Czuchra zawsze kapłaństwo wiązał z działalnością na rzecz kultury i twórczością literacką, współpracując z pismami: Niedziela, Posłaniec M.B. Saletyńskiej i rzeszowskim Radiem Via. Dotychczas opublikował zbiory wierszy: Poezje wybrane (1996) i Słowa sercem pisane (2005).

Słowo krytyczne o twórczości poety wygłosił Stefan J. Nawrocki, a utwory z promowanego albumu zaprezentowali: Dorota Kwoka i Stach Ożóg. Należy podkreślić, iż znakomite fotografie zamieszczone w albumie dobrze korespondują z utworami poetyckimi.

— Poezja ks. Zbigniewa Jana Czuchry przywraca w dzisiejszych czasach wiarę, że piękno jest związane z prawdą i dobrem. Odnajduję w tych wierszach metafizyczne przeżycie piękna krajobrazu i ważne przesłanie tj. miłość do drugiego człowieka, miłość do każdego istnienia, do każdego szczegółu, który odnajdujemy w ogromnym bogactwie otaczającej nas natury — powiedział o tej twórczości dr Stanisław Dłuski, poeta i krytyk literacki.

Imprezę uświetnił koncert chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku Kantylena, na czele z dyrygentem Maciejem Pacześniakiem. Na ręce ks. Zbigniewa Jana Czuchry wpłynął okolicznościowy list gratulacyjny od Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa.

Adam DECOWSKI



Wydarzenia kulturalne


W RZESZOWSKIM KLIMACIE

Edward Bolec

W Podkarpackiej Izbie Poetów działającej przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, 20 stycznia br. odbyło się spotkanie autorskie z Edwardem Bolcem, rzeszowskim prozaikiem i publicystą.

Pełniący honory gospodarza Czesław Drąg — jak zawsze z charakterystyczną sobie swadą — serdecznie powitał gości i przybliżył sylwetkę nieco zapomnianego pisarza, który powrócił niedawno do kraju po kilkunastoletnim pobycie w USA. Edward Bolec, mimo że studiował nauki techniczne, wcześnie zainteresował się dziennikarstwem. Ukończył też Podyplomowe Studium Dziennikarstwa na UJ w Krakowie. Debiutował w 1973 r. w Widnokręgu, dodatku kulturalnym Nowin Rzeszowskich. Opublikował zbiór opowiadań Bieg po schodach (1983) i miniatury prozą Odyseusz w poczekalni (1985). Jest członkiem Związku Literatów Polskich.

Mieszkając w Bostonie zamieszczał w wychodzącym tam polsko-amerykańskim dwutygodniku Biały Orzeł (White Eagle) swoje utwory literackie a także reportaże i inne materiały publicystyczne. Jego opowiadania mocno osadzone w rzeszowskim klimacie, w decydującej mierze oparte są na autopsji, śmiało penetrujące różne zakątki miejskiej obyczajowości. Opowiadanie z tego nurtu pt. Krypiarz i łabędzie, którego bohaterem jest legendarny Stanisław Nitka, zaprezentował zebranym Stach Ożóg, a także w jego interpretacji można było usłyszeć utwór Parkomania z cyklu: Republika, tematycznie związany z Ameryką.

Sam autor przeczytał fragment opowiadania: Nic nie jest już podobne do niczego, oraz fragment jednego z najnowszych utworów, napisanych już po powrocie do rodzinnego miasta pt. Pierwszy śnieg w Rzeszowie. Pisarz odpowiadał na wiele pytań dotyczących pobytu na emigracji, jak też nie szczędził swoich refleksji doznanych po powrocie w rodzinne strony, do czego zachęcali go w ciekawej dyskusji: Stanisław Dłuski, Janusz Koryl, Jerzy S. Nawrocki, Bogusław Kotula i Józef Kawałek. Zapowiedział też wydanie kolejnego zbioru opowiadań, który przygotowuje do druku.

Na ręce autora wpłynął okolicznościowy list gratulacyjny od Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa.

Adam DECOWSKI



Wydarzenia kulturalne


FERIE Z PISARZEM

Edward Guziakiewicz. Fot. Jolanta Strycharz

W dniu 26 stycznia 2011 r. w Wypożyczalni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu przy ul. Kusocińskiego odbyło się spotkanie Edwarda Guziakiewicza z dziećmi. Pisarz opowiadał o swoich książkach, czytał wiersze z tomiku Okruszki i odpowiadał na pytania uczniów. Wachlarz zagadnień, które interesowały maluchów był szeroki. Od kolorowych klocków, pluszowych zabawek, domowych zwierzątek i dziecięcych bohaterów (Barbie, Superman, Batman) po budowę Układu Słonecznego, a nawet... teologię.

Spotkanie z mieleckim autorem zorganizowała Marzanna Olter z działu dziecięcego biblioteki.



 

Związek Literatów Polskich