Aktualności

Rzeszów

Preambuła statutu ZLP


Związek Literatów Polskich jest zawodową organizacją pisarzy. Jego członkowie, w swojej twórczości i działalności, nawiązują do humanitarnych tradycji myśli ogólnoludzkiej, które w kulturze polskiej zawsze były zespolone z troską o dobro kraju i narodu. Kontynuacja tych tradycji oraz wszechstronny rozwój współczesnej literatury polskiej stanowią przedmiot starań i pracy wszystkich członków i władz Związku Literatów Polskich.



Związek Literatów Polskich

Menu


AKTUALNOŚCI 2007-2009


Opłatek literacki

14 grudnia 2009 r.


Dnia 12 grudnia 2009 r. w Osiedlowym Domu Kultury KARTON w Rzeszowie odbył się opłatek literacki dla członków oddziału. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Józef Tadla — kierownik Osiedlowego Domu Kultury KARTON, Paweł Lekacz — przewodniczący Rady Osiedla, Józef Janowski — doktor nauk humanistycznych, archeolog, muzeolog, twórca Muzeum w Krośnie, poeta. O chrześcijańskie akcenty spotkania opłatkowego zadbał ks. Zbigniew Czuchra MS, rzeszowski kapłan, poeta, współpracownik Katolickiego Radia VIA.

Przy zastawionym świątecznie stole dzielono się opłatkiem. Prezentowano utwory poetyckie, związane tematycznie z Bożym Narodzeniem.




Aktualności


Nowe władze Oddziału Rzeszowskiego ZLP

4 maja 2009 r.


W dniu 2.05.2009 r. na Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym członkowie Oddziału Rzeszowskiego Związku Literatów Polskich wybrali na najbliższą kadencję 2009 — 2013 nowy Zarząd, w skład którego weszli: Marta Pelinko — prezes, Bogusław Kotula — wiceprezes, Janina Ataman-Gąsiewicz — skarbnik, Jerzy Stefan Nawrocki — sekretarz i Małgorzata Żurecka — członek zarządu.

W składzie Komisji Rewizyjnej znaleźli się: Adam Decowski — przewodniczący, Ryszard Mścisz — członek komisji, Anatol Diaczyński — członek komisji, zaś w składzie Sądu Koleżeńskiego: Ryszard Jaśkowski — przewodniczący, Halina Kurek — członek i Marian Berkowicz — członek.



Aktualności


V Międzynarodowa Sesja Literacka

29 czerwca 2008 r.


W dniach 15 — 20 czerwca 2008 roku rzeszowski Oddział Związku Literatów Polskich zorganizował V Międzynarodową Sesję Literatura Pogranicza Polski, Słowacji i Ukrainy oraz Krajów Ościennych pod honorowym patronatem Wojewody Podkarpackiego Mirosława Karapyty, Marszałka Województwa Podkarpackiego Zygmunta Cholewińskiegooraz Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. Współorganizatorem Sesji był Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Uczestnikami imprezy byli:

SŁOWACJA:

Radovan Brenkus — Koszyce. Poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki, redaktor słowackich czasopism literackich Dotyki oraz Tygodnik Literacki w Bratysławie, współredaktor Czasopisma literackiego KAM i dyrektor Wydawnictwa PECTUS w Koszycach. Członek Spółki Słowackich Pisarzy oraz jej rady nadzorczej.

Richard Kitta — Koszyce. Poeta, eseista, propagator multimedialnych form literackich, współzałożyciel i redaktor naczelny czasopisma literackiego KAM w Koszycach. Wicedyrektor Wydawnictwa PECTUS w Koszycach. Członek Spółki Słowackich Pisarzy.

Dalimir Stano — Koszyce. Poeta, twórca internetowego projektu poezji interaktywnej Verse Versus Verse oraz POEMAT w Koszycach. Założyciel i dyrektor Wydawnictwa DALi, będącego filią koszyckich wydawnictw Interart, Vienala, Pectus. Członek Spółki Słowackich Pisarzy, w której jest również członkiem rady nadzorczej. Prezes wschodnisłowackiego Oddziału SSP w Koszycach.

UKRAINA:

Juryj Zavgorodnyj — Kijów. Poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki. Członek Krajowej Spółki Pisarzy Ukrainy.

Stanisław Szewczenko — Kijów. Poeta, tłumacz, redaktor i scenarzysta, autor i prowadzący radiowy program literacko-artystyczny Gwiezdny Czas. Członek Kijowskiej Organizacji Związku Pisarzy Ukrainy.

Dorota Jaworska — Kijów. Poetka, tłumaczka, redaktor naczelny polonijnego kwartalnika Krynica, współpracownik Dziennika Kijowskiego.

LITWA:

Romuald Mieczkowski — Wilno. Poeta, eseista, felietonista, tłumacz, dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. Współzałożyciel radia, kwartalnika kulturalnego i Polskiej Galerii Artystycznej pod jednym tytułem Znad Wilii. Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa na Rzcz Rozwoju Kultury Znad Wilii. Członek Związku Pisarzy na Litwie.

WIETNAM:

Lam Quang My — Na stałe mieszka w Warszawie. Poeta, tłumacz. Członek Związku Literatów Wietnamu.

NIEMCY:

Kazimierz Ivosse — Oldenburg. Emigracyjny pisarz, poeta, tłumacz i publicysta. Malarz i grafik prowadzący własną galerię sztuki. Członek Związku Pisarzy Polskich za granicą oraz Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie.

Józef Pless — Lubeka. Poeta, prozaik i publicysta. Założyciel teatru Poezji Ja i Oni, w którym był zarówno reżyserem, jak i aktorem.

POLSKA:

Andrzej Zaniewski — Warszawa. Poeta, prozaik. Prezes Stowarzyszenia Kultury Słowiańskiej, którego był założycielem. Współtworzył Orientację Poetycką oraz Hybrydy. Członek Związku Literatów Polskich, w jego Zarządzie Głównym jest wiceprezesem.

Kazimierz Burnat — Wrocław. Poeta, publicysta, redaktor książek, wydawca, dzinnikarz. Jest prezesem Grupy Literackiej Dysonans, redaktorem naczelnym czasopisma społeczno-kulturalnego Bez Kurtyny i redaktorem kwartalnika Obok. Członek Związku Literatów Polskich, gdzie w Zarządzie Głównym pełni funkcję przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego.

Janusz Termer — Warszawa. Poeta, pisarz, eseista, krytyk literacki. Wiceprezes Europejskiego Centrum Kultury.

Jan Tulik — Krosno. Poeta.

Stefan Miedziński — Warszawa. Naukowiec.

Czesław Grzelak — Kielce. Wykładowca.

15.06 podczas uroczystej kolacji w restauracji Klubowa w Rzeszowie prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie Wiesław Zieliński powitał i przedstawił wszystkich uczestników Sesji. Odbyło się również krótkie zebranie robocze, mające na celu wprowadzenie i zapoznanie gości ze scenariuszem imprezy.

16.06 o godz. 10.00 w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury, podczas uroczystej inauguracji Sesji rozpoczęła się gala wręczenia dorocznych, honorowych nagród Oddziału ZLP w Rzeszowie.

Nagrodę 40 lecia Oddziału za całokształt twórczości i działalności kulturalnej otrzymała Józefa Kwiatkowska, poetka, animatorka życia kulturalnego na ziemi Podkarpackiej.

Nagrody — wyróżnienia za najlepszy debiut literacki w 2007 roku przypadły w udziale dwóm poetkom, Beacie Jagieła z Jarosławia za tomik poezji Portret archaiczny oraz Monice Kusztal ze Stalowej Woli za tomik Oparta o deszcz. Obie otrzymały pamiątkowe statuetki z rąk Jadwigi Strumskiej, wnuczki Władysława "Brutusa" Strumskiego i córki Andrzeja Strumskiego — długoletniego Sponsora Oddziału, którego dzieło kontynuuje jego żona z dziećmi.

Złote Pióra za 2007 rok otrzymali: W poezji Małgorzata Żurecka ze Stalowej Woli za zbiór poezji W kapsule codzienności. W prozie Ewa Barańska za książkę dla młodzieży Kamila oraz Jerzy Stefan Nawrocki za dwutomowy reportaż literacki Ten tętent karych koni — Cienie.

Po krótkiej przerwie na rozmowy w kuluarach przy kawie i słodyczach w sali audiowizualnej WDK rozpoczął się wykład Rektora Elekta Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr. hab. Stanisława Uliasza na temat Czy istnieje literatura pogranicza jako osobny gatunek literacki. Kolejny ciekawy wykład wygłosił dr Stefan Miedziński z Instytutu Naukowego im.Gen. Edwina Rozłubirskiego w Warszawie, którego tematem rozważań było Spojrzenie na dzieje kronikarstwa polskiego. W godzinach popołudniowych uczestnicy Sesji w rzeszowskim Ratuszu spotkali się z Władzami Miasta Rzeszów. Tutaj po raz pierwszy odbył się I Międzynarodowy Konkurs Poetycki o Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca.

I miejsce w Konkursie oraz Nagroda Publiczności przypadła w udziale Poecie z Wietnamu — Lam Quang My.

Ponadto wyróżniono:

Romualda Mieczkowskiego z Litwy,

Józefa Plessa z Niemiec,

Kazimierza Burnata z Wrocławia.

Po konkursowych emocjach odbył się maraton poetycki, podczas którego swoje wiersze i fragmenty prozy prezentowali twórcy z kraju i zza granicy.

17.06 zaproszeni twórcy z zagranicy oraz kraju odbywali spotkania autorskie z młodzieżą szkół ponadpodstawowych i wyższych w Bibliotekach, Szkołach oraz Ośrodkach Kultury na terenie Podkarpacia. Po obiedzie wszyscy uczestnicy Sesji odwiedzili grób Juliana Przybosia w Gwoźnicy. Złożeniu wiązanki kwiatów, zapaleniu zniczy towarzyszyła minuta ciszy oraz krótkie wspomnienie o poecie nierozerwalnie związanym z ziemią rzeszowską. W Muzeum im. Juliana Przybosia na biorących udział w Sesji czekała niespodzianka. Młodzież z tutejszego gimnazium przygotowała krótki program liryczno-poetycki w oparciu o biogram i dzieła wybrane Mistrza poezji Polskiej XX wieku.

Już w Bukowcu, gdzie twórcy z zagranicy i kraju przybyli w godzinach wieczornych odbył się wykład dr Zofii Brzuchowskiej z Uniwersytetu Rzeszowskiego na temat twórczości Wiesława Myśliwskiego oraz prelekcja Czesława Grzelaka z Uniwersytetu Świętokrzyskiego na temat Wszystko co łączyło i łączy Polskę i Ukrainę.

18.06 wycieczkę śladami bieszczadzkich kapliczek i nad Solinę poprowadzili bieszczadnicy — literaci z rzeszowskiego Oddziału ZLP mieszkający na stałe w tamtym regionie Polski.

19.06 Słowackie i Ukraińskie przedpołudnie w Bukowcu poprowadzili Radovan Brenkus ze Słowacji oraz Dorota Jaworska z Ukrainy. Dyskusja na temat sytuacji współczesnej literatury w obu krajach z uwzględnieniem literatury polskiej była rzeczowa i żywiołowa. Podpisano umowy o współpracy między krajami. Dotyczyły nie tylko wymiany translatorskiej, ale również możliwości organizacji Międzynarodowych Sesji na terenie obu tych krajów. W godzinach popołudniowych esej Janusza Termera z Warszawy na temat najnowszej powieści Eugeniusza Kabatca wywołał burzliwą dyskusję. Przy wieczornym ognisku literackim swoje plany współpracy z przedstawicielami twórców Polski, Słowacji i Ukrainy zgłosili również Józef Pless z Niemiec i Romuald Mieczkowski z Litwy.

W ocenie zaproszonych gości Sesja należała do udanych.



Aktualności


Kolejne nagrody dla rzeszowskiego Oddziału
Związku Literatów Polskich

28 czerwca 2007 r.



28 czerwca 2007 roku stał się kolejnym bardzo ważnym dniem dla rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Podczas uroczystości wręczenia NAGRÓD MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO jedną z prestiżowych nagród za całokształt pracy twórczej, z rąk Marszałka Województwa Podkarpackiego Pana Zygmunta Cholewińskiego otrzymała koleżanka JANINA ATAMAN-GĄSIEWICZ — poetka, esteistka, z wykształcenia plastyk, animatorka kultury, sekretarz Oddziału w Rzeszowie oraz TADEUSZ PIEKŁO — poeta, członek Oddziału.

Na tym nie koniec. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz promocję literatury w kraju i na świecie NAGRODĘ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO otrzymał również rzeszowski Oddział Związku Literatów Polskich. Nagrodę przyjęli członkowie Zarządu: Wiesław Zieliński — prezes, Marta Pelinko — wiceprezes, Adam Decowski — skarbnik, Janina Ataman-Gąsiewicz — sekretarz oraz Bogusław Kotula — członek zarządu.

To dla Oddziału wielkie wyróżnienie, satysfakcja i motywacja do dalszej społecznej pracy na rzecz promocji kultury i literatury Regionu Podkarpacia.

Gratulujemy!



Aktualności


IV Międzynarodowa Sesja „Literatura Kresów Polski, Słowacji
i Ukrainy” oraz Jubileusz 40-lecia rzeszowskiego Oddziału
Związku Literatów Polskich

21 czerwca 2007 r.


Tegoroczna IV Międzynarodowa Sesja „Literatura Kresów Polski, Słowacji i Ukrainy” zbiegła się z bardzo ważną datą dla rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, a mianowicie z 40-leciem jego powstania. Z tej okazji już po raz drugi została przyznana najbardziej prestiżowa nagroda „Diamentowe Pióro”. Przypadła ona w udziale Mistrzowi poezji polskiej Tadeuszowi Różewiczowi. Zaprojektowana przez Wojciecha Atamana statuetka dzięki staraniom i przychylności Pana Marcina Ruta została wykonana pod jego czujnym okiem w Pracowni Liceum Plastycznego w Rzeszowie. Poprzednią, w roku 2002 Kapituła Zarządu Oddziału wręczyła prozaikowi Wiesławowi Myśliwskiemu.

Podczas uroczystości obchodów 40-lecia ZLP w Rzeszowie zostały wręczone również „Złote Pióra”. Otrzymali je:

Zdzisława Górska ze Strzyżowa za tomik poezji „Atlantycka huśtawka”, wydany przez Instytut Książki i Marketingu w Rzeszowie,

Józef Leon Chrapko z Bóbrki k/Soliny za książkę prozatorską „Tętno” wydaną przez MY BOOK w Szczecinie, oraz

Wydawnictwo RsDruk Ryszard Świątoniowski za ciekawe inicjatywy wydawnicze, w tym wydawanie książek literackich na wysokim poziomie edytorskim oraz cykliczne publikacje współczesnej polskiej i zagranicznej poezji i prozy w miesięczniku „Nasz Dom — Rzeszów”.

Przyznano również dwie równorzędne nagrody za najciekawszy debiut Podkarpacia im. Władysława i Andrzeja Strumskich. Otrzymali je:

Agata Linek ze Stalowej Woli za tomik „Jesteś elfem”, wydany przez Towarzystwo Przyjaciół Słowaków w Krakowie, oraz

Piotr Durak z Mielca za tomik „Odnaleźć siebie”, wydany przez Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu.

Imprezę swoją obecnością zaszczycili:

Aleksander Bentkowski — Senator RP, Mieczysława Janowskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego, reprezentowała asystentka, Anna Sacharczuk-Pakuła — Posłanka na Sejm RP, Ewelina Dudycz-Baryczka — przedstawicielka Konsula Ukrainy w Polsce, Tadeusz Szylar — Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Rzeszów, Krystyna Lech — Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Danuta Magoń-Opalińska — Kierownik Wydziału Kultury przy Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

Uczestnikami Jubileuszu i Sesji poza członkami rzeszowskiego Oddziału byli zaproszeni goście z zagranicy i kraju:

Jan Dydusiak — poeta, Australia,

Radovan Brenkus — poeta, prozaik, recenzent i krytyk literacki, Słowacja,

Dalimir Stano — poeta, eseista i recenzent, Słowacja,

Richard Kitta — poeta, autor tekstów piosenek, Słowacja,

Stanisław Szewczenko — poeta, tłumacz, Ukraina,

Jurij Zawgorodnij — poeta, prozaik, Ukraina,

Stanisław Sawkiw — eseista, tłumacz, Ukraina,

Lam Quang My — poeta, Wietnam,

Andrzej Gnarowski — poeta, krytyk literacki, recenzent, sekretarz Oddziału ZLP w Warszawie,

Janusz Termer — prozaik, krytyk literacki, przedstawiciel Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, którzy odbyli szereg bardzo interesujących spotkań autorskich oraz zaprezentowali się ogromnej rzeszy publiczności podczas nocnego „Maratonu Literackiego”.

Uroczystej inauguracji w gościnnych progach Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie świetności dodał zespół muzyczny pod kierunkiem Antoniego Walawendra, a obsługę cateringową zapewniły firma Bać-Pol oraz Fantazja.

Do ciekawszych spotkań w dniach 10 — 15.06.2007 r. należy niewątpliwie zaliczyć:

Wykład profesora dr hab. Stanisława Uliasza,

Prelekcję Michała Jagieło z Biblioteki Narodowej,

Wykład dr Zofii Brzuchowskiej.

Miłym akcentem IV Międzynarodowej Sesji było spotkanie w siedzibie Prezydenta Miasta, Ratuszu. Z uczestnikami Sesji spotkali się: w imieniu Prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca — Dyrektor Wydziału Kultury Tadeusz Szylar, w imieniu Biskupa Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej Kazimierza Górnego — Ksiądz Kanclerz Jan Szczupak.



Aktualności


Nagrody Miasta Rzeszowa i Prezydenta Miasta

27 kwietnia 2007 r.


27 kwietnia 2007 roku o godzinie 18.00 w Teatrze "Maska" w Rzeszowie odbyło się wręczenie Nagród Miasta Rzeszowa w dziedzinie Kultury i Sztuki, Literatury, Nauki i Techniki, Sportu oraz Nagród Prezydenta Miasta Rzeszowa "Młode Talenty" za rok 2006.

Wspaniałe przygotowanej uroczystości towarzyszyła atmosfera serdeczności i skupienia. Nie co dzień mieszkańcy grodu nad Wisłokiem mają okazję uczestniczyć w tak prestiżowej, jak ta imprezie organizowanej przez Władze Miasta.

Piękne statuetki, okolicznościowe dyplomy, kwiaty, chwile dla reporterów, ale i chwile wzruszeń stanowiły nierozerwalną część spotkania, którą uświetnił wstęp Alicji i Adama Kotulów, pary muzycznie utalentowanych uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara pod opieką mgr Małgorzaty Płanety-Zając.

Laureatką Nagrody I stopnia w dziedzinie literatury została: MARTA PELINKO. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. W rzeszowskim Oddziale ZLP pełni funkcję wiceprezesa. To dla członków naszego Oddziału szczególny powód do dumy. W folderze wydanym na tę okoliczność napisano o naszej koleżance, że jest wszechstronnie utalentowaną literacko autorką, zarówno w dziedzinie poezji, jak i prozy.

Gratulujemy!



 

Związek Literatów Polskich