Nowości wydawnicze

Rzeszów

Preambuła statutu ZLP


Związek Literatów Polskich jest zawodową organizacją pisarzy. Jego członkowie, w swojej twórczości i działalności, nawiązują do humanitarnych tradycji myśli ogólnoludzkiej, które w kulturze polskiej zawsze były zespolone z troską o dobro kraju i narodu. Kontynuacja tych tradycji oraz wszechstronny rozwój współczesnej literatury polskiej stanowią przedmiot starań i pracy wszystkich członków i władz Związku Literatów Polskich.Związek Literatów Polskich

Menu

Nowości wydawnicze 2023


Stefan M. Żarów - Impressio


Posłowie

Idąc śladami mistrza impresjonizmu, dokonujemy niekiedy tej swoistej wiwisekcji życia i twórczości. Pamiętamy, że to on uchwycił wrażenie świetlno - kolorystyczne w konkretnych warunkach atmosferycznych i porze dnia, odbicie obrazu w spostrzegawczym oku. Może w pośpiechu codzienności doznamy olśnienia, poprzez uzmysłowienie, że sztuka to to co nas otacza - piękno uchwycone w danej chwili niepowtarzalne i ulotne. Przedstawienie natury - pejzażu w wyjątkowym żywym stylu zmieniającego się światła.

Claude Monet to ,,nadal przechadzający się co dzień” po krętych dróżkach miejsc pomieszkiwania, poruszający szeroki wachlarz tematyczny - począwszy od rozległych krajobrazów do scen miejskich, a szczególnie zanurzający się w ciągłej zmienności swojego ogrodu w Giverny. Malarz pozbawiony klasycznych skrupułów, odkrywający istotę natury, bez jakichkolwiek ograniczeń formalnych, dla którego najważniejsze było światło i to co ono wydobywa z natury.

Zachęcam do artystycznej podróży w czas przełomu XIX i XX wieku, by odkryć świeżość i aktualność przekazu tego, który przez całe artystyczne życie poszukiwał palety barw dla swoich dzieł. Wpatrując się w jego obrazy dostrzegamy mnogość malutkich plamek pokrywających płótno - w tym tkwi tajemnica innowacyjności warsztatu twórczego. Na innych zauważymy zdecydowane kierunkowe pociągnięcia pędzla nadające w krajobrazie ruch wody i nieba. Jak wielu ludzi, doświadczony przez życie i otrzymując od niego nie mniej brutalne ciosy szukał spokoju ducha. Zapewne po części odnalazł go, kiedy stworzył miejsce magiczne, jakim jest dom z otoczeniem w Giverny. Ogród z dużym stawem, gdzie hodował ukochane lilie wodne, a przepływająca nieopodal rzeka Epte, wielokrotnie uwieczniona została ze swoim otoczeniem w obrazach.

Zanim jednak wybierzemy się do pięknej miejscowości i gminy Giverny położonej w departamencie Eure w regionie Normandia, w której artysta spędził ostatnie lata życia, goszcząc pod swoim dachem Cézanne'a, Matisse’a i Renoira, proponuję spacer po Paryżu - Muzeum Marmottam Monet ze wspaniałym obrazem Impresja - wschód słońca czy wyjątkowym cyklem przedstawiającym katedrę Rouen. Wczesne prace spotkamy w Muzeum d’Orsay, a w dwóch owalnych salach Muzeum de I’Orangerie w ogrodach Tuileries zachwycimy się gigantycznymi płótnami Nenufarów. Będąc w Londynie czy w Wenecji lub w innych miejscach jego zamieszkania czy podróży, wejdźmy w klimat zatrzymany w obrazach Parlament czy Zmierzch Wenecja i wielu innych. A może swoją podróż rozpoczniemy od miejsca nam najbliższego i odwiedzimy Muzeum Narodowe w Poznaniu, w którego kolekcji znajduje się od 1906 roku Plaża w Pourville, jedyny obraz Claude Moneta w polskich zbiorach muzealnych. Dzieło to zostało zakupione z mającej wówczas miejsce w Poznaniu wystawy impresjonistów francuskich.

Myślę, że lektura tych wierszy stanie się inspiracją do zapoznania z dziełami malarskimi Claude Moneta i wzbudzi potrzebę podążania śladami mistrza oraz wywoła pełnię doznań estetycznych z tego płynących.


Stefan M. Żarów


 

» Stefan M. Żarów - Impressio, przekład na j. franc. Monique Bronner. wyd. I, ss. 95. Rzeszów 2023Nowości wydawnicze

Almanach poetycki - Wiersze znad Sanu


W marcu 2023 w Stalowej Woli odbyła się promocja 4. już almanachu Wiersze znad Sanu, w którym ukazały się liryki ponad 20. autorów związanych ze stalowowolskim klubem literackim. Zapraszamy do fotorelacji ze spotkania jak również do lektury recenzji almanachu.


» Recencja - Morosław Głowala

» Fotorelacja


(R)


 

 

» Almanach poetycki - Wiersze znad SanuNowości wydawnicze

Maria Stefanik - Galicyjski szlak Marii Konopnickiej


W 120. rocznicę przybycia Marii Konopnickiej do Żarnowca, Maria Stefanik wydała zbiór opowiadań nawiązujących do jej pobytów w Galicji, obdarzonej autonomią oraz swobodą myśli i słowa. Wspólnie z poetką odbywa podróż kolejowym szlakiem do wybranych miejsc: Szczawnicy, Suchej, Zakopanego, Krakowa, Przemyśla, Żarnowca i Lwowa, łącząc kalendarz jej życia z debiutem, dojrzałymi latami i śmiercią.

Przedstawia wrażenia Konopnickiej, wypływające ze zwiedzanych i zamieszkałych miejsc oraz twórczość inspirowaną pobytem. Literacką wędrówkę wzbogacają archiwalne i obecne zdjęcia oraz wiersze tematyczne nawiązujące do opisywanych miejsc.


(R)


 

» Maria Stefanik – Galicyjski szlak Marii Konopnickiej, Graffia Krosno, 2023 s. 63.Nowości wydawnicze


 

Związek Literatów Polskich