Nowości wydawnicze

Rzeszów

Preambuła statutu ZLP


Związek Literatów Polskich jest zawodową organizacją pisarzy. Jego członkowie, w swojej twórczości i działalności, nawiązują do humanitarnych tradycji myśli ogólnoludzkiej, które w kulturze polskiej zawsze były zespolone z troską o dobro kraju i narodu. Kontynuacja tych tradycji oraz wszechstronny rozwój współczesnej literatury polskiej stanowią przedmiot starań i pracy wszystkich członków i władz Związku Literatów Polskich.



Związek Literatów Polskich

Menu

» Strona główna
» Aktualności 2025
» Historia Oddziału
» Złote Pióra
» Zarząd Oddziału
» Wydarzenia 2025
» Nowości wydawnicze 2025
» Konkursy literackie 2025

Blogi

» Edward Guziakiewicz
» Małgorzata Żurecka

Pro memoria

» Pro memoria
» Ewa Barańska
» Marian Berkowicz
» Bronisława Betlej
» Krystyna Bęczkowska
» Zbigniew Domino
» Czesław Główka
» Stanisława Kopiec
» Ryszard Kulman
» Barbara Mazurkiewicz
» Mieczysław Mularski
» Jerzy Stefan Nawrocki
» Anna Nowak
» Regina Schönborn
» Stanisław Siekaniec

Złote Pióra

Inne oddziały ZLP

» Kraków
» Lublin
» Łódź
» Olsztyn
» Poznań
» Szczecin
» Warszawa
» Warszawa (nowy serwis)
» Wrocław
» Zielona Góra

Archiwum

» Aktualności 2024
» Aktualności 2023
» Aktualności 2022
» Aktualności 2021
» Aktualności 2020
» Aktualności 2019
» Aktualności 2018
» Aktualności 2017
» Aktualności 2016
» Aktualności 2015
» Aktualności 2014
» Aktualności 2013
» Aktualności 2012
» Aktualności 2011
» Aktualności 2010
» Aktualności 2009
» Wydarzenia 2024
» Wydarzenia 2023
» Wydarzenia 2022
» Wydarzenia 2021
» Wydarzenia 2020
» Wydarzenia 2019
» Wydarzenia 2018
» Wydarzenia 2017
» Wydarzenia 2016
» Wydarzenia 2015
» Wydarzenia 2014
» Wydarzenia 2013
» Wydarzenia 2012
» Wydarzenia 2011
» Wydarzenia 2010
» Wydarzenia 2009
» Nowości wydawnicze 2024
» Nowości wydawnicze 2023
» Nowości wydawnicze 2022
» Nowości wydawnicze 2021
» Zapis 2020
» Nowości wydawnicze 2020
» Nowości wydawnicze 2019
» Nowości wydawnicze 2018
» Nowości wydawnicze 2017
» Nowości wydawnicze 2016
» Nowości wydawnicze 2015
» Nowości wydawnicze 2014
» Nowości wydawnicze 2013
» Nowości wydawnicze 2012
» Nowości wydawnicze 2011
» Nowości wydawnicze 2010
» Konkursy literackie 2024
» Konkursy literackie 2023
» Konkursy literackie 2022
» Konkursy literackie 2021
» Konkursy literackie 2020
» Konkursy literackie 2019
» Konkursy literackie 2018
» Konkursy literackie 2017
» Konkursy literackie 2016
» Konkursy literackie 2015
» Konkursy literackie 2014
» Konkursy literackie 2013
» Konkursy literackie 2012
» Konkursy literackie 2011


Nowości wydawnicze 2025


Mieczysław A. Łyp, Wiersze zebrane - Tom III


Od autora

W trzecim tomie Wierszy zebranych (Rzeszów 2025) zgromadziłem liryki z lat 2019-2024.

Wcześniej napisane wiersze wydałem już w zbiorach: Wiersze zebrane 1963-2013. Rzeszów 2013, Wiersze zebrane tom II z lat 2013-2018. Rzeszów 2019.

W tomie III zastosowałem układ chronologiczny, zgodny z powstawaniem utworów. Całość podzieliłem na sześć rozdziałów.

Mam nadzieję, że taki układ pozwoli odbiorcy prześledzić procesy powstawania liryków i zmian w strukturze moich ulubionych motywów, obrazowania, być może także warsztatu poetyckiego.

Łatwo można dostrzec moje preferencje nawet w długości poszczególnych rozdziałów. Najdłuższy z nich,(Pejzaże, ogrody, weduty) to świadectwo moich fascynacji naturą w ®różnych jej aspektach. Ogrody, sady, kwiaty, ptaki, zwierzęta – całe bogactwo przyrody – staram się dostrzegać wieloaspektowo, także z uwzględnieniem płaszczyzn czasowych i zapewne dlatego tak bardzo cenię sobie tulipany – dla ich niezwykłego piękna i niezwykłej roli w historii Holandii czy imperium osmańskiego. Mam też mnóstwo krajobrazów z dzieciństwa, młodości oraz wizji literackich, wykreowanych przez moich ulubionych autorów.

Fascynują mnie także ludzie – osobowości twórcze w różnych dziedzinach sztuki – malarze, rzeźbiarze, muzycy, poeci, pisarze, ale i mistrzowie w swoim zawodzie (jak np. mistrz cukierniczy z Rzeszowa, Kazimierz Rak). Zawsze podziwiałem ich zdolności i dar kreowania piękna.

Inna moja fascynacja, także wyraźnie zaznaczona, zwłaszcza w rozdziale IV, to wspaniałe kolorowe, pachnące, pełne światła i dźwięków Święta Bożego Narodzenia, które ciągle towarzyszą mi we wspomnieniach i w czasie teraźniejszym.

Ponieważ wszyscy wiemy, w jak skomplikowanych czasach przyszło nam żyć, zapraszam do mojego świata na chwilę wytchnienia. Wolno nam na moment zapomnieć o tym, że świat jest zły i schronić się pod drzewem kwitnącej jabłoni albo w Dziwnym ogrodzie Józefa Mehoffera.



» Mieczysław A. Łyp - Wiersze zebrane - Tom III, Drukarnia Geokart - International Sp. z o.o., Rzeszów 2025, ss. 266



Nowości wydawnicze

Mieczysław A. Łyp, Bieszczadzki Arkusz Poetycki


Od autora

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku bardzo aktywną działalność artystyczną prowadziła Bieszczadzka Grupa Twórcza. Jej siedzibą była Galeria w Zagórzu, którą prowadził Jan Ligaj, rzeźbiarz, specjalista z zakresu intarsji. Stowarzyszenie było bardzo liczne. Skupiało ludzi z różnych dziedzin sztuki. Budziło zainteresowanie społeczne i medialne. Zarówno w „Widnokręgu” (Edmund Gajewski), w TVP Rzeszów (Andrzej Potocki), jak i na falach Rzeszowskiej Rozgłośni Radiowej nie brakowało relacji z działalności Bieszczadzkiej Grupy Twórczej. Sam również na łamach rzeszowskiej prasy promowałem twórczość wyróżniających się artystów tej grupy. W 1993 roku jako Szef Wojskowej Galerii Malarstwa w Rzeszowie, która działała w latach 1990-2014, zorganizowałem zbiorową wystawę dorobku Bieszczadzkiej Grupy Twórczej. Swoje prace wystawiali wówczas: Leon Chrapko, Stanisław Chytła, Henryk Gąsior, Jan Ligaj, Antoni Łuczka, Jan Mogilany, Zdzisław Pękalski i Wanda Wesołkin.

Z Bieszczadzką Grupą Twórczą sympatyzowała Kornelia Gyurko-Suszyńska. W 1997 r. Wojskowa Galeria Malarstwa zaprezentowała jej obrazy. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie odbiorców. Na łamach „Tygodnika Sanockiego” (1997 nr 19) ukazał się okolicznościowy wywiad z artystką autorstwa Piotra Kijowskiego. „W Krajobrazach” (1997) o jej malarstwie ciekawie pisały: Wanda Mołoń i Anna Rakuś.

Obecnie malarka zajmuje się głównie ceramiką artystyczną.

W gronie bieszczadzkich artystów Zdzisław Pękalski był zdecydowanie wyróżniającą się osobowością. Jego kreatywność nie miała sobie równych. To sprawiło, że był twórcą nadzwyczaj oryginalnym i budzącym coraz większe zainteresowanie kulturowe.

Moje podróże do pięknej krainy Bieszczadów i do malowniczo położonej Hoczwi, w której mieszkał Pękalski, odbywałem często w towarzystwie Jana Szelca, poety z Sanoka, członka współzałożyciela KKMP „Gwoźnica” w Rzeszowie. Nic więc dziwnego, że nasze spotkania były poświęcone rozmowom o sztuce, o bogatych i różnorodnych przejawach życia plastycznego i literackiego ówczesnej Rzeszowszczyzny. Warto dodać, że Pękalski uprawiał także poezję i brał udział w ogólnopolskich konkursach literackich.

Moje wiersze o Zdzisławie Pękalskim są lirycznym zapisem tamtych spotkań i tamtych dyskusji.

Zgromadzone w II części Arkusza Obrazki bieszczadzkie powstały na początku XXI wieku, głównie w latach 2007-2017. Są zapisem moich osobistych więzi z miejscami, które powszechnie uznawane są za piękne, tajemnicze i budujące silny związek człowieka z wszechświatem.

Nic więc dziwnego, że nie tylko dla poetów, ale także malarzy, rzeźbiarzy, muzyków – Bieszczady są twórczą inspiracją i natchnieniem. Atutem tego regionu jest także jego wielokulturowe dziedzictwo. Właśnie ono sprzyja procesom kreacji we wszelkich dziedzinach sztuki i pozwala kształtować się fascynującym osobowościom twórczym.



» Mieczysław A. Łyp - Bieszczadzki Arkusz Poetycki, Drukarnia Geokart - International Sp. z o.o., Rzeszów 2025, ss. 32



Nowości wydawnicze

Ryszard Mścisz Czlowiek z mgly i inne opowiadania


Wprowadzenie

Dawno temu, a może wcale nie tak dawno, byłem opiekunem gazetki szkolnej „Post Scriptum”. Konkretnie miało to miejsce w latach 2002-2019, gazetka zaś wychodziła w Zespole Szkół w Jeżowem – w której to szkole przez wiele lat pracowałem jako polonista (okazjonalnie zaś nauczyciel wiedzy o kulturze, filozofii, a w odległych latach.. języka rosyjskiego).

Wprowadzenie do książki » link do pdf


(R)


 

» Ryszard Mścisz - Czlowiek z mgly i inne opowiadania, 2025 r.



Nowości wydawnicze

6. Wiersze znad Sanu

















Początkiem roku ukazał się 6. już tom almanachu "Wiersze znad Sanu". Publikacja ta ukazuje się pod auspicjami ZLP w Rzeszowie oraz pod bacznym redaktorskim okiem naszego długoletniego członka kol. Mieczysława Ossowskiego. Swoją twórczość zaprezentowało kilkunastu autorów m.in. zrzeszeni w oddziale rzeszowskim - Józef Bilski i Karolina Witkiewicz. Promocja publikacji odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli. Zapraszamy do lektury wstępu 6. Wierszy znad Sanu. Powyżej pamiątkowe zdjęcie autorów i uczestników oraz skan wzmianki o wydarzeniu w "Sztafecie".


(R)


 

» 6. Wiersze znad Sanu, 2025 r.



Nowości wydawnicze

Wiesław Hop Jastrzębie nad połoniną


W dniu 10.02.2025 nakładem Wydawnictwa Lind & Co Polska został wydany audiobook, a także e-book powieści Wiesława Hopa „Jastrzębie nad połoniną”. Można ją nabyć w księgarniach internetowych, np. Empik.com, Virtualo i innych.

Czyta: Jakub Kamieński.
Czas słuchania: 11 godz. 14 min.

Wprowadzenie i fragment wstępu » link do pdf


(R)


 

» Wiesław Hop - Jastrzębie nad połoniną, Wydawnictwo Lind & Co Polska, 2025 r.



Nowości wydawnicze

ks. Krzysztof Lechowicz ps. Brat Wenanty Krzysztof, Już śpiewają zięby


Wstęp


Wiersze, które znajdziesz w tym tomiku, to jest szept natury, który prowadzi nas przez przestrzenie pełne ciszy, zadumy i ukrytego piękna. To podróż w miejsca, gdzie czas wydaje się zwolnić, a świat zewnętrzny staje się tłem dla głębszych refleksji o porządku, harmonii i tęsknocie za pełnią. Jak w wierszu „Wigry”, pejzaże te są nie tylko tłem dla ludzkich losów, ale także świadkami nieuchwytnego, niemal mistycznego wymiaru rzeczywistości.

Wiersze te oddychają w rytmie wody, wiatru, śpiewu dzieci i dźwięków przyrody. To obrazy, które wyłaniają się z tej ciszy – jezioro, kościół jak wzniesione dłonie ku niebu, porzucone łodzie na piasku – symbole, które niosą ze sobą pytania o sens, o możliwość cudów, o to, czy możemy wciąż odnaleźć równowagę między tym, co materialne, a tym co duchowe. Jest to poezja, która poszukuje, ale nie narzuca odpowiedzi. Pozostawia przestrzeń dla wyobraźni, która może wypełnić te obrazy własnym znaczeniem.

Zbiór ten jest jak zbieranie kamieni z brzegu – każdego z nich, choć innego, łączy ten sam pierwiastek. To zaproszenie do zanurzenia się w świecie, gdzie słowo staje się mostem łączącym nas z tym, co ukryte w nas samych, z tęsknotą za tym, co niewypowiedziane, a jednak odczuwalne. I choć obrazy są pełne nostalgii, w ich cieniu kryje się nadzieja na odkrycie nowego sensu, nowej wrażliwości, która ożywi zapomniane cuda w naszym codziennym życiu.

Czytając te wiersze, pozwól sobie na chwilę zatrzymania. Wybierz się w tę cichą podróż, gdzie nie chodzi o to, by znaleźć gotowe odpowiedzi, ale by przez chwilę pobyć w pięknie, które zostaje, gdy milczymy.


Przemysław Broziński (Wstęp)


 

» Brat Wenanty Krzysztof - Już śpiewają zięby, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu Sp. z o.o 2025 r.



Nowości wydawnicze


 

Związek Literatów Polskich