Wydarzenia kulturalne 2023
Opłatek Literacki Oddziału ZLP w Rzeszowie
Z opłatkiem w rok 2023
Opłatkowe spotkanie rzeszowskiego Oddziału ZLP po raz kolejny odbyło się w gościnnych progach Osiedlowego Domu Kultury „Karton” na rzeszowskiej Baranówce. Członków Oddziału i wszystkich gości serdecznie ugościł kierownik „Kartonu” Józef Tadla, a przygotowała tę uroczystość pani prezes Małgorzata Żurecka przy wydatnej pomocy wiceprezesa Marka Petrykowskiego (prowadzącego całość) oraz pani skarbnik Marii Stefanik.
Nad sakralnym wymiarem uroczystości miał pieczę ksiądz Roman Jagiełło – proboszcz parafii Kościoła Polskokatolickiego w Łękach Dukielskich, który poświęcił opłatki oraz wprowadził wszystkich w istotę tego chrześcijańskiego wydarzenia i tradycji. Można powiedzieć, że w tworzeniu nastroju wigilijnego wspomagał go duet młodych wykonawców: wokalistka Dominika Syrek i akompaniator, muzyk Michał Szmyd. Współpracujący z Oddziałem muzycy, którzy po raz kolejny uświetnili organizowaną przezeń uroczystość – tym razem wykonali kilka kolęd i piosenek świątecznych.
Serdeczne powitanie i życzenia prezes Oddziału ZLP Małgorzaty Żureckiej zainaugurowały ten opłatkowy dzień, natomiast piękne słowa wprowadzenia do uroczystości i poświęcenie opłatków przez księdza Romana Jagiełło były początkiem dzielenia się opłatkiem i miłymi słowami przez wszystkich obecnych. Zjawiło się na opłatku Oddziału ZLP sporo osób, także twórców, którzy rzadko się pojawiali lub mieli dłuższą przerwę w obecności. Bardzo pięknie przywitała się z wszystkimi Dorota Kwoka, która wróciła z oddziału kieleckiego ZLP, wróciła do zdrowia serdecznie przyjęta Zdzisława Górska, pojawił się także dawno nie widziany Mariusz Marczyk. Księdzu Romanowi towarzyszyła żona, z mężami przybyły między innymi Maria Stefanik, Zdzisława Górska, Katarzyna Hudy i Agata Linek-Jaroszak.
Prowadzący uroczystość Marek Petrykowski zapraszał kolejne osoby na scenę, posługując się częściowo układem alfabetycznym, częściowo zaś porzucając go, by zapraszać osoby spoza Oddziału ZLP w Rzeszowie, które zechciały odpowiedzieć na zaproszenie. Były nimi między innymi prezes Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli – Elżbieta Ferlejko, prezes RSTK w Rzeszowie – Jadwiga Buczak i bardzo aktywna, znana w regionie poetka Małgorzata Szepelak. Po raz kolejny zjawił się na uroczystości organizowanej przez ZLP lubiany i ceniony Ryszard Zatorski z miesięcznika „Nasz Dom Rzeszów”.
Wychodzący na cenę twórcy prezentowali utwory w klimacie wigilijno-bożonarodzeniowym, bliskie autorom bądź składali piękne życzenia – czasem lakoniczne, czasem wzbogacone dłuższymi mowami (jak w przypadku Mariusza Marczyka). Piękne słowa, bogato zastawione stoły, wdzięczne akcenty muzyczne w wykonaniu Dominiki Syrek i Michała Szmyda, nader miła atmosfera bliskości oraz lubianego miejsca („Karton” i Józef Tadla mają „to coś”) – wszystko to sprawiało, że styczniowe południe było niczym wigilijny wieczór, a pokój i radość gościły w sercach i duszach wszystkich uczestników uroczystości.
RM
Fotorelacja ze spotkania - Wacław Turek
Wydarzenia kulturalne
Relacja ze spotkania z Jerzym Nawrockim
19 stycznia 2023 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie w czwartkowy wieczór odbyło się spotkanie autorskie Jerzego Stefana Nawrockiego - pisarza, dziennikarza, a przy tym zasłużonego działacza w szerzeniu i promocji literatury i słowa pisanego.
Laureat wielu prestiżowych nagród ogólnopolskich. Należy do rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich oraz Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie.
Były wceprezes odrodzonego Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy „Gwoźnica” w Rzeszowie. Dwukrotnie wyróżniony nagrodami Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego oraz uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Województwa Rzeszowskiego”. Laureat Nagrody Miasta Rzeszowa w dziedzinie literatury, Nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz honorowej odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej nadanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od 24 lat pracuje w Domu Kultury „Karton” RSM, jego działalność adresowana jest dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Zajmuje się malarstwem i grafiką.
Gości wydarzenia przywitała Bożena Janda – dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.
Nad całością spotkania czuwał Marek Petrykowski - poeta, wiceprezes zarządu oddziału rzeszowskiego ZLP. Fragmenty prozy Jerzego Nawrockiego na podstawie książek: „Ten tętent karych koni - CIENIE”, „Śwetaketu” oraz „Ścieżka do wieczności …Postscriptum” zaprezentowała Małgorzata Szepelak, poetka, należąca do RSTK w Rzeszowie.
O oprawę muzyczną zadbał Józef Tadla, kierownik rzeszowskiego Domu Kultury „Karton”. Zaprezentowane zostały piosenki związane z Bieszczadami, które tematycznie i sentymentalnie związane były z życiem i twórczością Jerzego Stefana Nawrockiego.
Spotkanie przebiegło w wyjątkowej atmosferze.
Józef Tadla oraz Marek Petrykowski w spontanicznej rozmowie podzielili się z uczestnikami spotkania swoimi przeżyciami i wspomnieniami związanymi z bohaterem spotkania.
Jerzy Nawrocki przekazał cenną wiedzę o powojennym Rzeszowie.
Imprezę uświetnili swoją obecnością twórcy wywodzący się z lokalnych środowisk literackich - Związek Literatów Polskich, Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury, Klub Literacki przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.
Podczas spotkania Marta Świderska-Pelinko z Wydawnictwa Abilion podzieliła się opinią o ostatnich książkach Jerzego Nawrockiego. Podkreślała ich wyjątkową tematykę, uniwersalny przekaz; zapewniła, że doskonale sprawdzą się w przyszłości.
Na potwierdzenie tych słów, ewentualnie wysnucie własnych wniosków niech posłuży poniższy cytat:
„To ty? Znowu milczałaś cały czas. Musiałam, aż wyczerpie się w tobie ta dzika furia istnienia: wypisz-wymaluj jak Tamci. Bo ty pragniesz za wiele.
Chcesz, aby wróg ci pomagał. Chcesz, aby konkurent ustąpił. Żeby zrezygnował z przewagi, chociaż tobie brak muskułów. Słusznie powiedział ci Rozum: jesteś zaiste idiotą, gdy wielkie burze ruszają. Co wielkie - upadnie. Co małe - jak to ogłoszono kiedyś - w wielkie wyrośnie, co wielkie - w proch się rozsypie, albowiem wszystko to jest niczym, chwilą zaledwie. Mgnieniem malusieńkiego oczka pośród miliardów oczu wszechświata. Wzruszeniem paluszka entropii, a ty szukasz odpowiedzi w złym miejscu: na zewnątrz.
A gdzie niby mam szukać?
W człowieku. W człowieku. W jednostce. Na zewnątrz jest jeno skutek. Zło, dobro, egoizm, altruizm są tylko objawem tego, co żyje we wnętrzu każdego i co przeważyło w jednostce. To tutaj jest pole bitwy, a zło jest dzisiaj w ataku. Zło w tamtych. Zło w tobie również. To z wami Bóg musi walczyć.
Sądzę, że to samoobrona.”
fragment książki „Śwetaketu”, 2016
Małgorzata Szepelak
Fotorelacja - Ewelina Łopuszańska
Wydarzenia kulturalne
Rzeszowskie Czwartki Literackie – Jerzy Nawrocki
Zaproszenie na Rzeszowskie Czwartki Literackie – w roli głównej Jerzy Nawrocki.
Spotkanie odbędzie się 19 stycznia 2023 r. o godz. 17:00, ul. Sokoła 13 w Rzeszowie.
Szczegóły na plakacie.
Wydarzenia kulturalne