Wydarzenia kulturalne

Rzeszów

Preambuła statutu ZLP


Związek Literatów Polskich jest zawodową organizacją pisarzy. Jego członkowie, w swojej twórczości i działalności, nawiązują do humanitarnych tradycji myśli ogólnoludzkiej, które w kulturze polskiej zawsze były zespolone z troską o dobro kraju i narodu. Kontynuacja tych tradycji oraz wszechstronny rozwój współczesnej literatury polskiej stanowią przedmiot starań i pracy wszystkich członków i władz Związku Literatów Polskich.Związek Literatów Polskich

Menu


Wydarzenia kulturalne 2019


Kompozycje muzyczne Bogumiła Soboty.

Kompozycje muzyczne Bogumiła Soboty
       
       
       

 

Wydarzenia kulturalne


Zaproszenie na Wiosenną Biesiadę Poetycką

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza poetów na Wiosenną Biesiadę Poetycką

Wydarzenie odbędzie się w dniu 20 marca o godzinie 18:00, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Krosno, ul. Kolejowa 1, wejście B.

Szczegóły na plakacie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydarzenia kulturalne


Mistrz dokumentu. Relacja z wernisażu o Józefie Gajdzie.

W Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa 4 marca 2019 r. odbył się wernisaż pt. Znane i nieznane fotografie rzeszowskiego dziennikarza i fotoreportera Józefa Gajdy (1933 – 2014).

Józef Gajda urodził się 12 marca 1933 r. w Grudnej Kępskiej, gmina Biecz. Zmarł 24 marca 2014 r. w Rzeszowie. Był absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UJ. W ostatnim okresie czasu pracował w UW w Rzeszowie. Po przejściu na emeryturę jako fotoreporter współpracował w prasą lokalną. Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa i członkiem Ruchu Stowarzyszeń Dziennikarzy RP. Jego druga pasja życiowa to filatelistyka.
Józef Gajda był człowiekiem o wysokiej kulturze osobistej. Jako fotograf preferował fotografię dokumentalną. Jego prace można znaleźć w wielu publikacjach zwartych i w prasie regionalnej.

Wernisaż zgromadził wielu znakomitych gości, w tym członków dalszej rodziny J. Gajdy, powszechnie znanego dr Mieczysława Janowskiego, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa, dr Henryka Pietrzaka, mecenasa Andrzeja Grzywacza, dyr. Muzeum Diecezjalnego ks. Pawła Batorego. Nie zabrakło przedstawicieli prasy lokalnej: R. Małka, R. Zatorskiego, S. Rusznicy i innych. Na wernisażu był również obecny Mieczysław A. Łyp, prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie. Spotkanie prowadził dyrektor Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, Ryszard Winiarski.(R)


Fotorelacja ze spotkania

 

Wydarzenia kulturalne


Propozycja wieczorku z Rashą Habbal

Szanowni Państwo,

jako tłumacz z języka arabskiego chciałbym zaproponować zorganizowanie wieczorku autorskiego z poetką syryjską Rashą Habbal, a w razie sukcesu tego projektu także regularną współpracę i organizowanie wieczorków z innymi autorami syryjskimi. W załączniku przesyłam teksty.
Pani Rasha Habbal pracuje właśnie nad swoją pierwszą powieścią. Zadebiutowała w roku 2014 tomikiem erotyków "Szczypta ciebie, dużo soli" (tytuł polski roboczy). W Niemczech uzyskała poparcie organizacji Weiter Schreiben, wspierającej pisarzy, ktorzy wyemigrowali do Niemiec, a także stypendium Torschreiber am Pariser Platz.
W Polsce wydany został reportaż literacki Rashy z ucieczki z Syrii pt. Mamusiu, nie pozwoliłem ci mnie opuszczać (kwartalnik artystyczno-literacki Arterie, Grudzień 2017, Dom Literatury w Łodzi). W październiku 2018 r. Dom Literatury w Łodzi ugościł Rashę i zorganizował wieczorek autorski, w czasie którego czytaliśmy reportaż i wiersze Rashy.

Link do strony Arterii:

https://www.facebook.com/Kwartalnik-Artystyczno-Literacki-Arterie-480065935491117/

Link do zdjęć z październikowego spotkania w Domu Literatury w Łodzi:

https://plasterlodzki.pl/literatura/aktualnoci-literackie/spotkanie-z-rasha-habbal-w-domu-literatury-foto/

Poza tym w najbliższym czasie odbędą się wieczorki w Poznaniu (https://www.facebook.com/events/328582521115741/) i w Warszawie (https://www.facebook.com/events/2215033165481688/), a także w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie (16.05.19, datę dopiero ustaliliśmy i dlatego nie mamy jeszcze materiałów promocyjnych).
Wieczorek rozpocznie się krótkim akompaniamentem muzycznym. Następnie przeczytamy teksty i porozmawiamy z autorką. Rozmowa tłumaczona jest na żywo między językami polskim i arabskim. Po rozmowie planowany jest krótki koncert klasycznej i współczesnej muzyki arabskiej.
Bezpłatnego tłumaczenia tekstów na język polski dokonam ja. Część tekstów będzie udostępniona przed i w czasie wieczorku w formie wydruku. Kompletny tekst reportażu Rashy wydrukowany został w Arteriach, które można zamówić bezpośrednio u wydawcy (koszt około 15 zł za egzemplarz). Pod koniec marca planowana jest internetowa publikacja reportażu i kilku wierszy.
Proszę dać znać, jeśli są Państwo zainteresowani.

Mit besten Grüßen / Kind regards / Z poważaniem / وتفضلوا بقبول فائق الاحترام والتقدير

Filip Kaźmierczak, MSc, BDÜ
Islamwissenschaftler, Übersetzer und Dolmetscher zwischen Arabisch, Polnisch, Englisch und Deutsch
Tel.: (0049) 157 88 11 43 11
http://fk-uebersetzung.de/


 

Wydarzenia kulturalne


Zaproszenie na Światowy Dzień Poezji

RSTK w Rzeszowie zaprasza poetów na Światowy Dzień Poezji

Wydarzenie odbędzie się w dniu 20 marca o godzinie 17:00, klub "Turkus WDK", Rzeszów, ul. Okrzei 7.

Serdecznie zapraszamy 

 

 

 

Wydarzenia kulturalne


Piosenka O złotych skrzypcach

Piosenka O złotych skrzypcach, słowa Mieczysław A. Łyp, muzyka Wiktor Bochenek.
       

 

Wydarzenia kulturalne


Poetyckie święto w „Turkusie”. Spotkanie ze Zbigniewem Michalskim.

Przy szczelnie wypełnionej sali Klubu „Turkus”, Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, odbyło się 21 lutego 2019 r., w ramach Podkarpackiej Izby Poezji, historyczne spotkanie „Między pogłosem obcego snu” z poetą Ziemi Mieleckiej, członkiem ZLP—Oddziału Rzeszów i prezesem Mieleckiego Towarzystwa Literackiego Zbigniewem Michalskim. Muzycznie, z akompaniamentem fortepianu, zapoczątkował je znakomicie rzeszowski muzyk Stefan Ryszkowski. W imieniu własnym powitał, wszystkich znamienitych gości, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, który zaproponował zmianę nazwy tej nietuzinkowej cyklicznej imprezy. Zgromadzeni gromkim aplauzem skwitowali jego propozycję. W spotkaniu brali udział członkowie stowarzyszeń literackich i grup poetyckich z terenu Rzeszowa oraz Podkarpacia, a także miłośnicy poezji. Poetyckie spotkanie prowadziła osobiście koordynatorka Izby — Danuta Pado. Wiersze gościa, z tomiku „Balans bieli i czerni”, przeczytał aktor Teatru „Maska” w Rzeszowie —Jerzy Dowgiałło. Jego interpretacja wyraźnie przypadła do gustu zgromadzonym. Świadczyły o tym owacje po każdym odczytywanym wierszu. Uzupełnieniem tego występu były liryki przeczytane Danutę Pado. Biogram mieleckiego twórcy przedstawiła Anna Czajka. Trzykrotnie jeszcze, w antraktach pomiędzy kolejnymi punktami programu, wystąpił Stefan Ryszkowski. Wiersze z tomiku „Na przekór gwiazdom” czytali także: Barbara Śnieżek i Stefan Żarów. Również bohater spotkania czytał swoje wiersze, opowiadał o działalności Mieleckiego Towarzystwa Literackiego, o planach na najbliższą przyszłość i o swojej działalności w ZLP. W ramach dyskusji zabrali głos: Urszula Pantoła z grupy twórczej „Inspiratio”, Stefan Żarów, Barbara Śnieżek i inni. Spotkanie zakończyła pamiątkowa sesja fotograficzna.Z.M.


Fotorelacja ze spotkania

 

Wydarzenia kulturalne


W rocznicę śmierci Romana Turka.

W lutym minęła 37 rocznica śmierci Romana Turka. Jako pisarz był szczególnie aktywny w latach 1961-1982. Urodził się 7 lutego 1898 r. w Woli Dalszej k. Łańcuta. W okresie I wojny światowej służył w armii austriackiej, a w latach 1918-1922 w Wojsku Polskim. Z zawodu był palaczem i konserwatorem w Łańcuckiej Fabryce Likierów.

W wywiadzie udzielonym Cecylii Błońskiej („Profile” 1973 nr 2) powiedział:

„Nie jest tak, jak się to czasem o mnie „w skrócie” opowiada, że zająłem się literaturą, gdy nie miałem już żadnych obowiązków. Przecież ja całe życie pisywałem wiersze. No, same po prostu wychodziły mi spod pióra. Poza tym skecze dla amatorskich zespołów wiejskich (…) Może te krótkie, kilkustronicowe dialogi nie były wiele warte, ale właśnie one wciągnęły mnie do pisania”.
W tym samym wywiadzie możemy przeczytać niezmiernie interesujące wyznanie:

„Jedyny dla mnie prawdziwie szatański nałóg – to opisywanie wszystkiego, co w życiu popełniłem. Nie widzę nic przyjemniejszego, jak pisać, jak ślęczeć bodaj nad kartką papieru i myśleć …”

Roman Turek opublikował około 10 książek. Wielki rozgłos przyniosła mu opowieść „Moja mama, ja i reszta”. Ukazała się w 1961 r. Rozeszła się błyskawicznie. Nic więc dziwnego, że wznowiono ją w 1963, 1970, 1973 i 1989 roku. Duże uznanie zyskała i druga opowieść „W służbie najjaśniejszego pana” (1962, 1964). Swoją literacką pozycję Turek ugruntował kolejną książką. Powieść „Palacz z hrabiowskiej likierni” (1977) wzbudziła wielkie zainteresowanie czytelników i krytyki literackiej.
Trzeba też powiedzieć, że fascynacja twórczością R. Turka trwała przez wiele następnych lat. Była też umiejętnie podtrzymywana przez syna Romana Turka, Zdzisława, który w 1988 r. wydał książkę pod charakterystycznych tytułem „Mój ojciec, ja i inni”.

O twórczości autora „Palacza z hrabiowskiej likierni” pisali między innymi tacy krytycy, jak: L. Sobierajski, B. Michałowska, Br. Gołębiowski, A. Kamieńska, H. Kirchner, A. Niewolak, K. Świerczewska, H. Bereza.
Entuzjastą twórczości R. Turka był Mieczysław Grad, ówczesny dyrektor Ludowej Spółdzielni Wydawniczej.

19 lutego br. przedstawiciele Oddziału ZLP w Rzeszowie uczcili pamięć autora słynnych powieści. Adam Decowski i Mieczysław A. Łyp zapalili znicze i złożyli wiązankę kwiatów na grobie pisarza.

Niestety, ZLP w Rzeszowie nie udało się zachęcić nowych władz Łańcuta do wspólnego działania w tym zakresie.

Warto odnotować, że z inicjatywy ZLP i w ramach obchodów 50-lecia Oddziału ZLP w Rzeszowie w Filii MDK w Łańcucie „Podzwierzyniec” odbył się wieczór literacki, poświęcony sylwetce twórczej R. Turka. Współorganizatorem zdarzenia był MDK w Łańcucie. Należy mieć nadzieję, że inicjatywa ta będzie w przyszłości kontynuowana i pamięć o Turku przetrwa w środowisku kiedyś mu najbliższym.(R)


Foto do artykułu

 

Wydarzenia kulturalne


Pod skrzydłami błękitnego Pegaza - relacja z promocji II tomu Wierszy zebranych.

W ODK „Tysiąclecie” przy ul. Kochanowskiego 29 w Rzeszowie w dniu 23 lutego 2019 roku odbyła się promocja II tomu Wierszy zebranych Mieczysława Arkadiusza Łypa. W pięknej, dużej sali widowiskowej zasiedli przy stolikach licznie zgromadzeni uczestnicy imprezy. Serdecznie powitał wszystkich autor promowanego tomiku, po czym prowadzenie przejęła Urszula Pantoła, prezes Grupy „Inspiratio” z Łańcuta. Goście wysłuchali wspaniałych kompozycji muzycznych autorstwa obecnego na sali Bogumiła Soboty: „Kumple z ulicy Pańskiej” i „Na rzeszowskim rynku”. Prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie, Mieczysław Łyp, wspólnie z Małgorzatą Żurecką dokonali wręczenia Honorowych Nagród Zarządu Oddziału ZLP w Rzeszowie osobom, wyróżnionym za działania promujące kulturę i sztukę Podkarpacia. Okolicznościowe puchary otrzymali:
- Kazimierz Linda ze Stalowej Woli – laudację wygłosił Grzegorz Męciński, prezes Stowarzyszenia „Witryna” w Stalowej Woli;
- Jadwiga Łomnicka z Kamionki – laudację wygłosił Grzegorz Ożóg, wójt Gminy Ostrów;
- Zofia Matys z Tyczyna – laudację wygłosiła viceprezes Tow. Przyjaciół Ziemi Tyczyńskiej, Zofia Domino;
- Zofia Migała z Sędziszowa Małopolskiego – laudację wygłosił Mieczysław Szabaga, prezes RSTK w Przemyślu, ponadto złożył laureatce gratulacje i wręczył list okolicznościowy od burmistrza Sędziszowa Małopolskiego sekretarz Urzędu Gminy, Jan Maroń;
- Maria Sowa z Futomy – laudację wygłosiła Małgorzata Drewniak, radna Miasta i Gminy Błażowa, sołtys wsi Futoma.
Składanym laureatom gratulacjom towarzyszyły kwiaty i gorący aplauz uczestników imprezy.

Janusz Bogaczewicz, profesjonalny akordeonista, doskonale odegrał melodie Myriana Meesa: „Amigos”, H. Diedericha: „Ivanica”, J. Bilka: „Argentyńska siesta”.

Po tej chwili muzycznego relaksu dr Anna Niewolak przedstawiła najistotniejsze wyróżniki i cechy warsztatu poetyckiego promowanego autora w wystąpieniu: Poezja natury i sztuki. O liryce Mieczysława A. Łypa. Stwierdziła między innymi, że poeta: Swe fascynacje i dociekanie przekłada na język poezji, a więc imaginacji i konkretu, realizując tym samym artystyczną i etyczną, uniwersalną w swej humanistycznej wymowie norwidowską dyrektywę poszukiwania piękna i dobra.

Następnie Wiktor Bochenek zaśpiewał własną kompozycję do słów wiersza Łypa Zaduma wigilijna, dokonując znakomitej interpretacji wymienionego liryku.
Nadeszła chwila dłuższego kontaktu z poezją. Utwory autora II tomu Wierszy zebranych zaprezentowali zaproszeni goście: Józef Bajor: Złota pogoda, Anna Heller: Zaklinanie, dr Mieczysław Janowski: Chwila jesienna, Zdzisław Kret: Tryptyk z kaczeńcami, Wojciech Kwiatkowski: Tryptyk na Wielkanoc i Gorzki wiersz. Wszyscy wyżej wymienieni dokonali ciekawych i wnikliwych interpretacji, trzeba jednak podkreślić, iż wspaniale wywiązał się z tego zadania Wojciech Kwiatkowski, znany aktor teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, zaproszony przez mecenasa Andrzeja Grzywacza.

Atmosferę ożywił dodatkowo Janusz Bogaczewicz, wykonując na akordeonie niezwykle rytmiczną kompozycję Z. Avena „Tico tico”. W dalszej części programu wiersze zaprezentowali: Grzegorz Ożóg: W płomieniu naftowej lampy, Małgorzata Żurecka: Noc Pegazów, Urszula Pantoła: Remedium.

Wszyscy z wielką przyjemnością wysłuchali następnych melodii granych na akordeonie: piosenki bośniackiej, „Wszystko dla Ciebie”: Tino Jeschka i bardzo znanego fragmentu opery Giuseppe Verdi’ego „Chór pielgrzymów”, po czym nastąpiły spontaniczne wystąpienia zaproszonych gości.

Atmosfera spotkania była niezwykle ciepła, swobodna i przyjacielska. Olbrzymią zasługę w tworzeniu takiego klimatu miała prowadząca całość Urszula Pantoła. Charyzmatyczna, pogodna, emanująca pozytywną energią, życzliwa dla wszystkich, uśmiechnięta, wypełniała swoje obowiązki konferansjera z wdziękiem i wspaniałym poczuciem humoru.

Wszyscy uczestnicy spotkania doskonale się bawili, a gdy akordeonista znowu zaczął grać piękne melodie, ruszono do tańca. W ciągu całej imprezy goście chętnie korzystali z bufetu, zwłaszcza ze słodyczy zakupionych w renomowanej cukierni Kazimierza Raka. Po zakończeniu oficjalnych części programu długo jeszcze trwały przy stolikach pogawędki i dyskusje z autorem promowanego zbioru poezji.

W spotkaniu udział wzięli między innymi: radny Gminy Ostrów, Józef Wolak, b. Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, płk Józef Mroczka, rzecznik Teatru im. W. Siemaszkowej, Jadwiga Skowron, prezes Jerzy Maślanka i red. Stanisław Rusznica, przew. Rady Osiedla „Tysiąclecie”, Krystyna Rogozińska, przew. Klubu Seniora, Irena Walczak, prezes RSTK Rzeszów, Stanisław Dworak, twórcy z różnych grup literackich Podkarpacia: D. Kwoka, R. Giża, J. Mach, J. Kupiszewska, B. Śnieżek, M. Grudzień oraz poeci Oddziału ZLP w Rzeszowie: A. Decowski, H. Kurek, M. Sfetanik, W. Turek, M. Welz i M. Żurecka.Adam Decowski


Fotorelacje Wacława Turka i Anny Heller

 

Wydarzenia kulturalne


Zaproszenie na promocję II tomu Wierszy zebranych Mieczysława A. Łypa

Oddział ZLP w Rzeszowie oraz ODK "Tysiąclecie" w Rzeszowie zaprasza na promocję II tomu Wierszy zebranych Mieczysława A. Łypa

Wydarzenie odbędzie się w dniu 23 lutego o godzinie 12:00, ODK "Tysiąclecie", Rzeszów, ul. Kochanowskiego 29

Serdecznie zapraszamyOkładka i program promocji

 

 

 

 

 

 

Wydarzenia kulturalne


Prezentacja prac Anny Muni

Prezentacja prac Anny Muni
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.
31.01.2019 r. - finisaż wystawy

Anna Munia, slawistka, dziennikarka, malarka. Pracowała w tygodniku „Podkarpacie”, TVP Rzeszów. Obecnie jest na emeryturze. Uczestniczy w licznych plenerach malarskich. Maluje farbami olejnymi, akrylami, akwarelami. Jej prace znajdują się w licznych zbiorach poetyckich. Ostatnio wiele publikowała w „Krajobrazach”.

W finisażu wystawy wziął udział m. in. znany poeta i fotograf, Wacław Turek.

Poniżej prezentujemy prace Anny Muni i fotograficzną relację W. Turka.(R)


Fotorelacja ze spotkania

 

Wydarzenia kulturalne


Zaproszenie na Miłosny dialog

Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Przemyślu zaprasza na Miłosny dialog

Wydarzenie odbędzie się w dniu 14 lutego (czwartek) o godzinie 18:30, Sala Koncertowa Towarzystwa Muzycznego, Rynek 5, Przemyśl – wstęp wolny.

Szczegóły na plakacie

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydarzenia kulturalne


Wieczór autorski dwóch prozaików w Stalowej Woli (Mirosława Osowskiego i Ryszarda Mścisza).

W miniony czwartek, 24 stycznia w Stalowej Woli odbył się zorganizowany przez tutejszą Miejską Bibliotekę Publiczną im. M. Wańkowicza łączony wieczór autorski dwóch znanych prozaików– Mirosława Osowskiego i Ryszarda Mścisza – obejmujący prezentacje ich najnowszych zbiorów opowiadań – ŻYCIE (U)DAJE SZKOŁĘ (R.Mścisz) oraz ŚWINIOBICIE I NOWE OPOWIADANIA (M.Osowski).

W przypadku książki M.Osowskiego – jest to reedycja ze zmianami , pewna przeróbka zbioru wydanego w 2003 roku. Obecne wydanie z 2018 roku różni się od tamtego poprzedniego na tyle, że można je uznać za dwie odmienne książki. Niektóre opowiadania z wydania 2003 roku zostały usunięte, zaś na to miejsce weszły nowe (Matejko od aniołków, Zbrodnia, Smok, Cudzołożnica, Madame Bovary z Grabkowa). Zbiór obejmuje 19 opowiadań na 150 stronach.

Autor w żywej gawędzie z publicznością wspomniał, że ten zbiór, a ponadto także wznowione i poszerzone wydanie w tymże 2018 roku książki autobiograficznej o charakterze wspomnieniowym (W KRAINIE DZIECIŃSTWA) – jest odpowiedzią na oczekiwania miłośników jego twórczości, jeśli się weźmie pod uwagę, że poprzednie wydanie rozeszło się bardzo szybko.To nowe wydanie wspomnień poszerzone zostało o epizod pracy autora w kopalni węgla.

Z kolei Ryszard Mścisz przedstawił swój obecny zbiór 56 mikroopowiadań na 230 stronach, jako do pewnego stopnia kontynuację wcześniej wydanego zbiorku humoresek (ZEZEM NA ŚWIAT, 2012 r.).Między oboma zbiorami są jednak pewne różnice doboru tematycznego i koncepcji.

Jak autor wspomina we wstępie, za tworzywo zarówno wspomnianego poprzedniego tomiku, jak i tego obecnego posłużyły ulotne tekściki-opowiastki zamieszczane przez lata w gazetce szkolnej POST SCRIPTUM w Jeżowem, gdzie autor mieszka i pracuje jako nauczyciel języka polskiego. Większość z nich dotyczy życia szkolnego, niektóre zaś interesującej i bogatej w ciekawe postaci historii wsi Jeżowe.

Autor opowiedział publiczności o okolicznościach i kulisach powstawania tych tekstów, kształtowania ich formy ostatecznej i końcowym zebraniu w prozatorski zbiór książkowy. Zdradził też, że nosi się z zamiarem zestawienia zbioru kolejnych 40 opowiastek z POST SCRIPTUM.

Autorzy , znani również jako doświadczeni i wytrawni krytycy literaccy, czytali też teksty recenzyjne, każdy o tomiku tego drugiego kolegi. Jak stwierdzili, ich drogi przeplatają się od niemal 20 lat, jest to swoista współpraca polegająca na wzajemnym recenzowaniu swoich książek, wymianie krytycznych refleksji, pogłębionym rozumieniu procesu twórczego – dopiero teraz doszło jednak do ich wspólnego wieczoru autorskiego.

Do dyskusji, która się następnie wywiązała, dorzucił kilka myśli m.in. niezależny publicysta i recenzent literacki Mirosław Grudzień. Zadał on autorom kilka pytań dotyczących tych samych wątków tematycznych pojawiających się w zbiorkach obydwu autorów lecz bardzo odmiennie ujmowanych –m.in. elementów bajkowych, fantastycznych i wizyjnych, mimo zasadniczo realistycznej tonacji opowiadań w obydwu prezentowanych zbiorach. Nieco inne były też jego zdaniem sposoby narracji – w opowiadaniach Osowskiego przeważała metoda prozatorska typowa dla pisarzy autentystów, o pewnych cechach opisu naturalistycznego, niekiedy groteski. Natomiast w zbiorze Mścisza niektóre teksty zawierały wielki ładunek emocji i liryzmu, na granicy prozy poetyckiej.

Oprawę muzyczną wieczoru stanowiły 4 utwory z zakresu muzyki klasycznej , wykonane przez młodego akordeonistę Mikołaja Wybacza ze stalowowolskiej Państwowej Szkoły Muzycznej.Mirosław Grudzień


Fotorelacja ze spotkania

 

Wydarzenia kulturalne


Zaproszenie na Spotkanie z poezją Zbigniewa Michalskiego

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Podkarpacka Izba Poetów zaprasza na Spotkanie z poezją Zbigniewa Michalskiego

Wydarzenie odbędzie się 21 lutego 2019 r. o godz. 17.00, Klub Turkus WDK Rzeszów.

 

 

 

 

 

 

 

Wydarzenia kulturalne


Relacja ze spotkania opłatkowego połączonego z wieczorem autorskim stalowowolskiego poety i członka SL „Witryna” Ryszarda Jaśkowskiego.

17 stycznia 2019 r. w czytelni filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli Stowarzyszenie Literackie „Witryna” w Stalowej Woli zorganizowało dla swoich członków oraz sympatyków noworoczne spotkanie opłatkowe połączone z wieczorem autorskim stalowowolskiego poety i członka SL „Witryna” Ryszarda Jaśkowskiego. Przy dźwiękach kolęd oraz muzyki klasycznej w wykonaniu uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Stalowej Woli, których opiekunem jest pani Małgorzata Chojnacka, poeci łamali się opłatkiem życząc sobie weny twórczej i dalszych sukcesów literackich. W dalszej części wydarzenia prezes SL „Witryna” Grzegorz Męciński poprowadził wieczór poezji Ryszarda Jaśkowskiego na którym został zaprezentowany jego najnowszy tomik „Wiersze wybrane”.

Ryszard Jaśkowski ukończył studia prawnicze w filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Rzeszowie. Po ich ukończeniu zatrudnił się w „Społem” PSS w Stalowej Woli, przechodząc wszystkie szczeble kariery zawodowej do stanowiska prezesa włącznie. Obecnie kieruje Krajowym Związkiem „Społem” w Warszawie, który skupia ponad 240 polskich spółdzielni. Swoje wiersze drukował m.in. w „Prometeju”, „Nowinach”, „Wiadomościach Podkarpackich”, „Profilach”, „Sztafecie”, „Tygodniku Nadwiślańskim”, a także w antologiach i almanachach literackich. Dwukrotnie publikowany w Antologii Warszawskiej Jesieni Poezji (2009 r. i 2010 r.). Należał do grup literackich „Spatium” i „Gwoźnica”.
Od 2004 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich a w rodzinnym mieście należy do SL „Witryna”. „Wiersze wybrane” to już piąty tomik autora. Dotychczas ukazały się tomiki poezji takie jak: - „Dojrzewanie słowa” (1997), - „Siedem koszów obfitości” (2000 – Złote Pióro nagroda Rzeszowskiego Oddziału ZLP), -„Łaknienie” (2003 - literacka nagroda Prezydenta Stalowej Woli Gałązka Sosny, - „Trudno obudzić nadzieję” (2009).

Podczas wieczoru autorskiego wiersze poety w języku polskim czytali: Agnieszka Bulicz – wiceprezes SL „Witryna” i Grzegorz Męciński zaś w języku angielskim Natalia Męcińska. Na wydarzenie przybyli zaproszeni goście: Małgorzata Żurecka – sekretarz Związku Literatów Polskich Oddział Rzeszów, Mariusz Bajek – artysta, rysownik, Radny Rady Miejskiej w St. Woli, Dionizy Garbacz - publicysta i dziennikarz, rodzina, przyjaciele i znajomi poety a także media. Nie zabrakło wspomnień z młodzieńczych lat poety a także rozmów i pytań związanych z jego dorobkiem literackim i planami na przyszłość.Beata Sudoł - Kochan


Fotorelacja ze spotkania

 

Wydarzenia kulturalne


Opłatek Literacki Oddziału ZLP w Rzeszowie

Zgodnie z tradycją, jak zwykle w styczniu nowego roku, odbyło się spotkanie członków Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie. Zorganizowany w dniu 12 stycznia o godzinie 12:00 w pięknej sali ODK „Tysiąclecie” w Rzeszowie przy ul. Kochanowskiego 29 Opłatek Literacki został zaanonsowany świątecznym programem – bardzo kolorowym, ozdobionym wizerunkami aniołów autorstwa Doroty Zielińskiej oraz wierszami wigilijnymi Teresy Paryny, Edyty Pietrasz, Ryszarda Mścisza, Mieczysława Szabagi i Małgorzaty Żureckiej.

Zgromadzonych licznie gości powitali organizatorzy spotkania: Ewa Baran z Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Mieczysław A. Łyp. Na imprezę przybyli: wielokrotny prezydent Rzeszowa i europoseł, dr Mieczysław Janowski; przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, Andrzej Dec; burmistrz Błażowej, Jerzy Kocój; dyr. GMBP w Błażowej, Anna Heller; przedstawicielka dyrekcji Teatru im. Wandy Siemaszkowej, Jadwiga Skowron; prezes firmy Tablitex, Bogumił Sobota; prezes firmy Optyk, Wiesław Kwaśniak; mecenas kultury, Józef Laskowski; prezes Naszego Domu Rzeszowa, Jerzy Maślanka oraz dziennikarze – Ryszard Zatorski i Ryszard Lechforowicz oraz Krystyna Rogozińska, przewodnicząca Rady Osiedla Tysiąclecie.


Pełna relacja (tekstowa) ze spotkania

         • Listy gratulacyjne
         • Fotorelacja ze spotkania - fot. A. Heller 

Wydarzenia kulturalne


   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydarzenia kulturalne
 

Związek Literatów Polskich