Wydarzenia kulturalne

Rzeszów

Preambuła statutu ZLP


Związek Literatów Polskich jest zawodową organizacją pisarzy. Jego członkowie, w swojej twórczości i działalności, nawiązują do humanitarnych tradycji myśli ogólnoludzkiej, które w kulturze polskiej zawsze były zespolone z troską o dobro kraju i narodu. Kontynuacja tych tradycji oraz wszechstronny rozwój współczesnej literatury polskiej stanowią przedmiot starań i pracy wszystkich członków i władz Związku Literatów Polskich.Związek Literatów Polskich

Menu


Wydarzenia kulturalne 2020


Kołatanie do wrót nocy - prezentacja najnowszego tomiku poezji Ryszarda Mścisza,
06.02.2020 r.

To tytuł najnowszego tomiku poezji Ryszarda Mścisza. Urodzony w Stalowej Woli literat zaprezentował go 6 lutego 2020 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli.

Najnowsza literacka propozycja mieszkającego obecnie w Jeżowem twórcy, nauczyciela, krytyka literackiego została wydana przez Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu w Rzeszowie, w 2019 roku. – Tomik jest jakby osobistą spowiedzią dziecięcia wieku, rozliczeniem osobistym (co ja zrobiłem ze swoim życiem), ale także rozliczeniem klerka, wykształconego członka społeczeństwa powołanego do pewnej misji, intelektualisty , dziedzica tysiącleci kultury , jej depozytariusza i strażnika. Jest zatem czymś, czemu jak najbardziej warto się przyjrzeć z bliska, przeczytać, i pozwolić sobie na własne refleksje. Bo zdaje się, że jedną z ważnych funkcji tego tomiku jest właśnie prowokowanie czytelnika do refleksji – czytamy w recenzji tomiku, której dokonał Mirosław Grudzień. Zresztą sam recenzent pojawił się w stalowowolskiej bibliotece i odczytał swoją analizę zbioru wierszy Ryszarda Mścisza.

Takich pozytywnych recenzji „Kołatania do wrót nocy” jest więcej. O tomiku poezji, który powstawał przez 5 lat pozytywnie wypowiedzieć się zdążyli już Jan Belcik – ta recenzja ukaże się w rzeszowskiej „Frazie” czy niedawno Jan Tulik. Tę z kolei recenzję na spotkaniu w stalowowolskiej MBP przekazała literatowi koleżanka po piórze członkini rzeszowskiego Związku Literatów Polskich Małgorzata Żurecka.

Na spotkaniu z Ryszardem Mściszem zjawiło się liczne grono twórców i miłośników literatury, w tym całkiem spora liczba gości z Jeżowego, gdzie na co dzień pracuje literat. Ten, wszystkim zebranym odwdzięczył się odczytaniem swoich osobistych wierszy, oklaskiwany gromkimi brawami. Po oficjalnej części spotkania był czas na kwiaty, kuluarowe rozmowy o literaturze, autografy czy podziękowania.Tomasz Gotkowski


Fotorelacja ze spotkania

 

 

Wydarzenia kulturalne


Opłatek Literacki Oddziału ZLP w Rzeszowie
Osiedlowy Dom Kultury „Tysiąclecie” w Rzeszowie,
25.01.2020 r.

Opłatek Literacki, organizowany corocznie przez Oddział Związku Literatów Polskich w Rzeszowie sprzyja spotkaniom ludzi związanych ze światem literatury, sztuki i muzyki. Opłatkowe święto gromadzi naprawdę wielu uczestników, którzy, kierowani dobrą tradycją i niepowtarzalną atmosferą Opłatka bardzo chętnie biorą w nim udział i poczytują to sobie za prawdziwy zaszczyt. Tradycyjne łamanie się opłatkiem i kolędowanie to okazja do przekazywania sobie życzeń świątecznych i noworocznych. To również dzielenie się słowem świątecznej poezji i słuchanie bożonarodzeniowych piosenek literackich. Jest to także czas podsumowań, przyznawania nagród dla zasłużonych literatów, krytyków literackich, działaczy kultury. Wszystkim, którzy wnoszą wkład w działalność literacką, twórczą, kulturalną, współpracują z ZLP czy wspierają go jako sponsorzy, wyrażana jest wdzięczność. Opłatek Literacki daje sposobność do przyjacielskich spotkań i zacieśniania cennych więzów, jakie łączą pisarzy i czytelników. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in.: Grzegorz Ożóg - wójt Ostrowa, Jadwiga Łomnicka – dyr. Centrum Kultury w Kamionce, Małgorzata Drewniak - radna Miasta i Gminy Błażowa, a zarazem sołtys wsi Futoma, Anna Heller - dyr. MGBP w Błażowej, dr Robert Borkowski - dyr. MGBO w Głogowie Małopolskim, Dorota Chudzik - dyr. MDK Łańcut Podzwierzyniec, Janusz Chojecki - prezes MTZM, Jerzy Maślanka - prezes Stowarzyszenia ”Nasz Dom Rzeszów”, Ryszard Zatorski - z-ca red. naczelnego „NDR”, Mieczysław Szabaga - prezes RSTK Przemyśl, Stanisław Rusznica i Ryszard Lechforowicz, redaktorzy „Echa Rzeszowa”, Danuta Pado - kierująca Podkarpackim Salonem Literackim, Józef Laskowski - promotor kultury Podkarpacia i Bogumił Sobota - kompozytor i mecenas kultury.

W tym roku zebranych powitały: Małgorzata Żurecka - wiceprezes ZLP, Halina Kostoń z Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i przewodnicząca Rady Osiedla, Krystyna Rogozińska – gospodynie Osiedlowego Domu Kultury „Tysiąclecia”, w którym odbywała się impreza. Następnie były prezes, ZLP Mieczysław Arkadiusz Łyp, dokonał promocji nowego numeru „Krajobrazów” i wręczył Honorowe Nagrody Rocznika „Krajobrazy” za szczególne osiągnięcia w dziedzinie literatury i kultury w 2019 r. Nagrodami uhonorowani zostali: w kategorii promocja kultury i sztuki Podkarpacia – Jadwiga Łomnicka, Jerzy Maślanka, Ryszard Zatorski, Stefan Żarów, w kategorii poezja – Ryszard Mścisz, w kategorii proza – Anatol Diaczyński, Małgorzata Żurecka, w kategorii aforystyka – Mirosław Weltz, w kategorii krytyka literacka - Hanna Krupińska–Łyp i Mirosław Grudzień. Z wielkim zainteresowaniem przyjęto najnowszy numer „Krajobrazów”, w którym uczestnicy mogli odnaleźć zarówno opisy wydarzeń literackich, artystycznych i kulturalnych ZLP, jak i relacje z działań innych grup twórczych, wiele recenzji i dobrej poezji.

„Krajobrazy” jak zwykle wzbudziły podziw swoją bogatą i wysmakowaną szatą graficzną. O jej wysokim poziomie artystycznym zadecydowały prace współczesnego malarstwa polskiego autorstwa Anny Muni, Wojciecha Wolwowicza, Niny Zielińskiej-Krudysz, Teresy Paryny oraz równie piękne fotogramy Lesława Urbanka, Jacka Kaszyńskiego, Mieczysława A. Łypa, Wacława Turka i Leszka Stefanika.

Wspaniałym wstępem do części artystycznej, którą poprowadziła prezes Grupy Twórczej „Inspiratio” - Urszula Pantoła, był występ Męskiego Chóru „Lourdini” z Rzeszowa, działającego przy Parafii Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes. Chór zachwycił publiczność pięknymi głosami i ogromnie żywiołowym wykonaniem znanych kolęd i pastorałek, pobudził też zgromadzonych do wspólnego radosnego kolędowania. Świetnie dyrygowała Aneta Kut. Cała sala rozbrzmiewała kolędą, a przy jej dźwiękach składano sobie najlepsze życzenia. Później nastąpiły autorskie prezentacje świątecznych wierszy poetów z zaproszonych grup literackich, m.in. : „Inspiratio”, działającej przy Centrum Kultury Gminy Łańcut, „Perły” z Leżajska, „Słowa” z Mielca i poetek RSTK. Bardzo ciekawą częścią Opłatka były muzyczne interpretacje wierszy twórców ZLP. Piękne słowo doskonale współgrało z muzyką. Mieliśmy przyjemność wysłuchania bożonarodzeniowych tekstów Mieczysława A. Łypa, Marii Stefanik, Małgorzaty Żureckiej oraz Zdzisławy Górskiej i Andrzeja Szypuły w muzycznej oprawie Dominiki Syrek, Michała Szmyda i Andrzeja Szypuły. Kolędy do literackich tekstów na fortepian i skrzypce opracował i jak zawsze wspaniale wykonał Wiktor Bochenek i Serwacy Stanisławczyk. Na zakończenie ponownie wystąpił Chór „Lourdini”, który kolejny raz porwał gości do wspólnego bożonarodzeniowego śpiewania. Dobry nastrój i pełnia wspaniałych wrażeń udzieliły się wszystkim obecnym, sprzyjając również towarzyskim rozmowom.

Miło było się spotkać i przeżyć niezapomniane chwile. Opłatek Literacki każdego roku niesie wiele cennych wartości, wzruszeń i stoi pod każdym względem na naprawdę wysokim poziomie. Podziękować za to należy organizatorom Opłatka, którzy corocznie zapewniają wspaniałą oprawę imprezy. Ich starania i znakomita organizacja sprawiają, że wszyscy uczestnicy są bardzo wdzięczni za zaproszenie i niezwykle zadowoleni z udziału w tym literackim święcie.Urszula Pantoła


Fotorelacja ze spotkania - M. A. Łyp
Fotorelacja ze spotkania - L. Stefanik
Fotorelacja ze spotkania - U. Pantoła

 

 

Wydarzenia kulturalne


KRAJOBRAZY 2019
Mieczysław A. Łyp


Fotorelacja ze spotkania - M. A. Łyp i L. Stefanik

 

 

 

Wydarzenia kulturalne


Zaproszenie na Jubileusz 10-lecia E-literaci


                 

Zaproszenie na Jubileusz 10-lecia Dziennika Literackiego E-literaci.
Wydarzenie odbędzie się 24-25 kwietnia 2020 r. w Lubaczowie.

Szczegóły na plakacie.


 

 

 

 

 

 

 

 

Wydarzenia kulturalne


Zaproszenie na spotkanie autorskie z Ryszardem Mściszem


        

MBP w Stalowej Woli zaprasza na spotkanie autorskie z Ryszardem Mściszem
6 lutego 2020 r. o godzinie 18:00, w sali bankietowej, ul. ks. J. Popiełuszki 10.

Szczegóły na plakacie.


 

 

 

 

 

Wydarzenia kulturalne


Zaproszenie na wieczór poetycki Agaty Lalik "Kiedyś Ci opowiem..."


        

RSTK Przemyśl zaprasza na wieczór poetycki Agaty Lalik "Kiedyś Ci opowiem..."
9 stycznia 2020 r. o godzinie 17:30, w sali koncertowej Towarzystwa Muzycznego, Przemyśl, ul. Rynek 5

Szczegóły na plakacie.


 

 

 

 

 

 

 

 

Wydarzenia kulturalne
 

Związek Literatów Polskich