Aktualności

Rzeszów

Preambuła statutu ZLP


Związek Literatów Polskich jest zawodową organizacją pisarzy. Jego członkowie, w swojej twórczości i działalności, nawiązują do humanitarnych tradycji myśli ogólnoludzkiej, które w kulturze polskiej zawsze były zespolone z troską o dobro kraju i narodu. Kontynuacja tych tradycji oraz wszechstronny rozwój współczesnej literatury polskiej stanowią przedmiot starań i pracy wszystkich członków i władz Związku Literatów Polskich.



Związek Literatów Polskich

Menu


AKTUALNOŚCI 2014


Ewa Barańska członkiem ZLP O/Rzeszów

29 grudnia 2014 r.

Z przyjemnością informuję, że Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie poszerzył się o nowego członka. Została nim pisarka z Rzeszowa, Ewa Barańska, autorka wielu powieści obyczajowo-kryminalnych dla młodzieży i dorosłych, przyjęta 11 grudnia 2014 r. przez Komisję Kwalifikacyjną ZG ZLP w Warszawie.

Serdecznie gratuluję Ewie Barańskiej i zapraszam na podstronę Członkowie Rzeszowskiego Oddziału ZLP, gdzie wkrótce znajdą się nota biograficzna i bibliografia pisarki.

Edward BOLEC
Prezes ZLP Oddział w Rzeszowie


Aktualności


Opłatek Literacki

27 grudnia 2014 r.

Szanowni Państwo,

Zarząd Oddziału ZLP w Rzeszowie oraz Osiedlowy Dom Kultury KARTON RSM serdecznie zapraszają na tradycyjny Opłatek Literacki, które odbędzie się 17 stycznia (sobota) 2015 r. o godz. 12.00 w Osiedlowym Domu Kultury KARTON RSM w Rzeszowie, ul. Ofiar Katynia 6.

Zgodnie z wieloletnią tradycją Opłatków Literackich członkowie naszego Oddziału ZLP czytają wiersze i teksty prozatorskie nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia.

Będziemy zaszczyceni, jeżeli Państwo także podzielicie się z uczestnikami opłatkowego spotkania swoimi wspomnieniami o świątecznej atmosferze w Waszych rodzinnych domach.

Prosimy uprzejmie o mailowe albo telefoniczne potwierdzenie swego udziału w Opłatku Literackim do Edwarda Bolca (e-mail: jw0226@gmail.com, tel. 535 987 600, tel.17 865 4964) lub do Adama Decowskiego (e-mail: adec@onet.pl, tel. 507 762 638) w terminie do 10 stycznia 2015 r.

Z poważaniem
Edward BOLEC
Prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie


Aktualności


Odszedł Stanisław Siekaniec

16 grudnia 2014 r.

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że 15 grudnia 2014 r. w wieku 75 lat zmarł nasz kolega — Stanisław Siekaniec — poeta i satyryk.

Urodził się 20 listopada 1939 r. w Dynowie. Mieszkał i tworzył w Stalowej Woli. W młodości wyczynowo uprawiał sport — rzut oszczepem. Debiutował w Stalowej Woli zbiorem Fraszki w 1988 r. Wydał także: Słoneczny powrót poranka (Stalowa Wola, 1997, tomik poezji), Zatrzymane w kadrze (Stalowa Wola, 1998, zbiór poezji i fraszek), Wybór fraszek i wierszy (Sandomierz, 2004).

W 2002 r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał odznakę Zasłużony Działacz Kultury.

Pogrzeb odbędzie się 18 grudnia 2014 r. (czwartek) o godz. 12.00 na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli, ul. Ofiar Katynia 59.

Zarząd
Oddziału ZLP w Rzeszowie


Aktualności


Wkrótce promocja almanchu

14 listopada 2014 r.


Na przełomie października i listopada ukazał się drukiem tom Konkret i wyobraźnia. Almanach 2014, zawierający na 232. stronach prezentacje i teksty 38. podkarpackich autorów zrzeszonych w ZLP. Świeżo wydany przez ZLP O/Rzeszów almanach, pod redakcją Edwarda Bolca, Adama Decowskiego i Edwarda Guziakiewicza oraz ze wstępem dr Zofii Brzuchowskiej z Uniwersytetu Rzeszowskiego, będzie promowany na początku 2015 r.

Jest to trzeci almanach Rzeszowskiego Oddziału, licząc od daty jego powstania, bądź też szósty, jeśli weźmie się pod uwagę wcześniejszą działalność KKMP i Koła Młodych przy ZLP O/Rzeszów.

egz


Aktualności


Uroczystość wręczenia „Złotych Piór”

2 października 2014 r.


Koleżanki i Koledzy,

Zarząd Oddziału ZLP w Rzeszowie serdecznie zaprasza wszystkich naszych członków na 22. edycję wręczenia Złotych Piór, nagrody specjalnej — Diamentowego Pióra oraz innych nagród Oddziału za 2013 r. Uroczystość odbędzie się 18 października (sobota) 2014 r. o godz. 16.00 w Osiedlowym Domu Kultury Karton RSM w Rzeszowie, ul. Ofiar Katynia 6.

W programie:

1. Powitanie zaproszonych gości.
2. Prezentacja laureatów i wręczenie Diamentowego Pióra, Złotych Piór oraz innych nagród.
3. Wystąpienia laureatów i zaproszonych gości.
4. Występ artystyczny.
5. Wystawa fotogramów Wacława Turka oraz obrazów i grafik Tadeusza Masłyka.

Diamentowe Pióro otrzymał: Zbigniew Domino za całokształt twórczości.

Złote Pióra za 2013 roku otrzymali:
W kategorii poezja: Dorota Kwoka — za tomik Wodospadem.
W innej kategorii: dr Zofia Brzuchowska — za twórczość krytyczno-literacką, omawiającą dorobek twórczy pisarzy z Podkarpacia.

Zarząd Oddziału przyznał też nagrody:
Ewelinie Łopuszańskiej — statuetkę za najlepszy debiut Podkarpacia w 2013 roku za tomik Ewoliny.
Stanisławowi Krawcowi i Jerzemu Ozdze — właścicielom Przedsiębiorstwa Instalacji Przemysłowych „Izomet” sp. j. w Stalowej Woli — statuetkę „Mecenas Kultury”.

Urszula Kopeć-Zaborniak otrzymała statuetkę „Srebrna Kaliope” — przyznaną i ufundowaną przez Mieczysława A. Łypa za tomik poezji Data ważności.

Z koleżeńskim pozdrowieniem,
Edward BOLEC
Prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie


Aktualności


Nowy członek naszego Oddziału

10 września 2014 r.

Miło mi poinformować, że nowym członkiem Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich został Tadeusz Masłyk, zamieszkały w Górkach k. Brzozowa. Jest on autorem czterech tomików wierszy. Zajmuje się też twórczością plastyczną.

Życzymy mu wielu sukcesów na niwie literackiej i plastycznej.

Edward BOLEC

Tadeusz Masłyk

Urodził się 18 października 1959 r. Zajmuje się poezją, plastyką i dziennikarstwem. Jako poeta debiutował w radiu w 1982 r. Swoje utwory zamieszczał w pismach regionalnych, ogólnopolskich i almanachach. Opublikował zbiory wierszy: To kocham (1988), Azaria (2001), Krok do jasności (2013) i Na serdecznych strunach (2014). Jest współzałożycielem Grupy Twórczej „iN-Ti” (1985), która skupia poetów i plastyków. Uprawia malarstwo olejne, rzeźbę, rysunek i grafikę. W dorobku ma siedemnaście wystaw indywidualnych. Ostatnio w USA, a w Polsce w Krośnie, Warszawie i Iwoniczu Zdroju. Uczestniczył w ponad 150. wystawach zbiorowych.


Aktualności


Jesienne spotkanie członków Oddziału

5 września 2014 r.

Koleżanki i Koledzy,

Zarząd Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie zaprasza wszystkich członków na powakacyjne zebranie, które odbędzie się 20 września (sobota) 2014 r. o godz. 12.00 w Osiedlowym Domu Kultury KARTON w Rzeszowie, ul. Ofiar Katynia 6.

Porządek zebrania:
1. Przedstawienie dwójki nowych członków naszego Oddziału: Magdaleny Zimny-Louis i Wiesława Hopa.
2. Informacje o dotychczasowej pracy Zarządu w okresie od maja br. do chwili obecnej — stan prac nad Almanachem 2014.
3. Omówienie harmonogramu spotkań autorskich i innych imprez literackich planowanych przez Oddział do końca br.
4. Opracowanie programu XXII edycji wręczenia honorowych nagród literackich Złote Pióro.
5. Wolne wnioski i dyskusja.
6. Wpłacanie składek.

Z koleżeńskim pozdrowieniem
Edward BOLEC
Prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie


Aktualności


Nasi nowi członkowie

30 lipca 2014 r.

Z największą przyjemnością pragnę poinformować, że Komisja Kwalifikacyjna Związku Literatów Polskich na posiedzeniu w dniu 10 czerwca 2014 r. przyjęła na członków ZLP dwie osoby z województwa podkarpackiego, które przystąpiły do naszego oddziału ZLP. Są to Magdalena Zimny-Louis z Rzeszowa — autorka trzech powieści i Wiesław Hop z Birczy — autor dwóch powieści i jednego e-booka. Poniżej drukujemy noty biograficzne obojga naszych nowych członków i życzymy im kolejnych znakomitych książek.

Edward BOLEC


Magdalena Zimny-Louis

Urodzona w Rzeszowie w 1966 r. jako Magda Zimna. Kończyła I Liceum Ogólnokształcące im. S. Konarskiego w Rzeszowie, następnie wyjechała na 2 lata do USA kontynuować edukację. Po powrocie i 4-letnim pobycie w Polsce wyemigrowała do Wielkiej Brytanii, gdzie zajmowała się prowadzeniem klubu żużlowego, a później pracą dla brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości jako tłumacz. Zanim została pisarką, była dziennikarzem, pisującym do czasopism takich jak „Tygodnik żużlowy”, „Speedway Star”, „Evening Star”, „Żużel”, „Tempo”.

W 2005 r. w Ogólnopolskim konkursie „Pisz do Pilcha” jej opowiadanie pt „Studnia” zostało przez Jerzego Pilcha wybrane spośród 3000 tysięcy nadesłanych i ukazało się drukiem w zbiorze opowiadań pod tym samym tytułem. W roku 2011 powieść jej autorstwa — „Ślady hamowania” — została wyróżniona w konkursie wydawnictwa Replika, a kolejna książka pt. „Pola”, wydana w 2012 r., została nagrodzona główną nagrodą czytelniczek na Festiwalu Literatury Pióro i Pazur. W 2014 r. autorka wydała swoją najnowszą książkę, podsumowującą lata pracy dla sądownictwa i policji brytyjskiej zatytuowaną „Kilka przypadków szczęśliwych”.

Wiesław Hop

Urodził się w roku 1963 w Birczy, w powiecie przemyskim, gdzie obecnie mieszka. Uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Dynowie i na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie uzyskał tytuł licencjata filozofii. Po studiach pracował jako nauczyciel, a w latach 1989-2010 jako policjant w Komendzie Miejskiej Policji w Przemyślu, gdzie przez ostatnie trzynaście lat służby pełnił funkcję komendanta Komisariatu Policji w Birczy. Pisze powieści i opowiadania. Laureat konkursów literackich. Swoje utwory publikował w prasie ogólnopolskiej i regionalnej.
Książki wydane drukiem:
— Spacer ze śmiercią — powieść, Wydawnictwo Pi, Warszawa 2012,
— Wbrew woli — powieść, Warszawska Firma Wydawnicza, Warszawa 2013.
Książki w formie e-booka:
— Poranek pełen nadziei — powieść, Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa 2011.


Aktualności


„Złote Pióra” oraz inne nagrody za 2013 r. przyznane

21 kwietnia 2014 r.

Dnia 17 maja 2014 r. obecni na zebraniu członkowie Oddziału w tajnym głosowaniu oraz poprzez otrzymane głosy korespondencyjnie zdecydowali o przyznaniu Honorowych Nagród Literackich „Złote Pióra” za 2013 r.

W kategorii poezja: Dorota Kwoka — za tomik wierszy Wodospadem.
W kategorii proza: nie przyznano.
Inna kategoria: dr Zofia Brzuchowska — za działalność krytyczno-literacką.

Zarząd Oddziału przyznał też nagrody:
Ewelinie Łopuszańskiej — statuetkę za najlepszy debiut Podkarpacia za tomik wierszy Ewoliny.
Właścicielom Przedsiębiorstwa Instalacji Przemysłowych „Izomet” sp.j. w Stalowej Woli: Stanisławowi Krawcowi i Jerzemu Ozdze statuetkę „Mecenas Kultury”.

Ponadto kapituła złożona z członków zarządu Oddziału przyznała „Diamentowe Pióro” Zbigniewowi Dominie za całokształt twórczości.

Mieczysław A. Łyp zwrócił uwagę na duże walory artystyczne debiutanckiego zbioru poetyckiego Urszuli Kopeć-Zaborniak pt. Data ważności i postanowił ufundować autorce prywatną nagrodę.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w październiku 2014 r.

Adam DECOWSKI


Aktualności


Koleżanki i Koledzy,

9 maja 2014 r.

Honorowe Nagrody Literackie Złote Pióro oraz nagrody Zarządu Oddziału Rzeszowskiego ZLP zostaną przyznane na spotkaniu wszystkich członków, które odbędzie się 17 maja (sobota) 2014 r. o godz. 12:00 (drugi termin: godz. 12:15) w Osiedlowym Domu Kultury KARTON w Rzeszowie, ul. Ofiar Katynia 6. Liczymy na obecność wszystkich członków Oddziału, ale gdyby ktoś nie mógł przyjechać, prosimy o przesłanie pocztą na adres Oddziału wypełnionego i podpisanego oświadczenia o oddaniu głosu na wybranych przez siebie kandydatów do nagród. Termin nadsyłania wypełnionych kart do głosowania został przedłużony do 17 maja br.

Edward BOLEC
Prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie


Aktualności


Tadeusz Różewicz nie żyje

26 kwietnia 2014 r.

24 kwietnia 2014 r. we Wrocławiu, w wieku 92 lat, zmarł Tadeusz Różewicz, jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, prozaik, dramaturg i eseista. Urodził się 9 października 1921 r. w Radomsku. Po wojnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował w 1947 r. tomem wierszy Niepokój. Uważany jest za ojca założyciela współczesnej poezji polskiej, w kształcie, w jakim powstała po II wojnie światowej. Uważał, że po wojennych doświadczeniach niemożliwe było uprawianie poezji takiej jak dawniej. Jako jeden z pierwszych poetów zareagował w twórczości na okrucieństwa wojny nie tylko treścią, ale i zmianą jej formy, odrzuceniem romantycznego sztafażu i surowym obrazowaniem.

W latach 50. ukazały się kolejne tomy wierszy: Pięć poematów, Czas który idzie, Wiersze i obrazy, Równina. Tadeusz Różewicz do polskiego dramatu wprowadził nowy typ bohatera, często bez wyraźnie określonej tożsamości, nieuporządkowanego wewnętrznie, biernego, zbliżonego do bohatera średniowiecznych moralitetów przez to, że jest każdym, a zarazem nikim konkretnym. Sam autor swój typ teatru nazywa teatrem realistyczno-poetyckim. Najważniejsze sztuki Różewicza to: Kartoteka, Białe małżeństwo, Stara kobieta wysiaduje, Pułapka, Na czworakach i Do piachu.

Poezja Tadeusza Różewicza, należącego do „Pokolenia Kolumbów”, zdominowana jest przez wizję masowej śmierci, wyraża tragizm jednostki, zagubionej w powojennym świecie pełnym obojętności i okrucieństwa, ale też mówi o prostych uczuciach, o podstawowych wartościach jak: dobroć, czy życzliwość w stosunku do drugiego człowieka. Jest autorem ponad 50. tomów poetyckich, przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków. Ostatnio wydane tomy wierszy to m.in.: Nożyk profesora, Wyjście, Dwie strony medalu, Kup kota w worku i To i owo.

Tadeusz Różewicz był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody Literackiej im Władysława Reymonta (1999), nagrody Nike za zbiór wierszy Matka odchodzi (2000), „Złotego Berła” przyznanego przez Fundację Kultury Polskiej oraz Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”(2009).

Rzeszowski Oddział Związku Literatów Polskich ma niezapomniany epizod związany z tym wielkim twórcą. W roku 2007 w ramach obchodów 40-lecia istnienia naszego oddziału kapituła składająca się z członków zarządu, w porozumieniu z poprzednim laureatem tego wyróżnienia Wiesławem Myśliwskim przyznała Tadeuszowi Różewiczowi Honorową Nagrodę „Diamentowe Pióro”. Poeta ze względu na pogarszający się stan zdrowia nie mógł przybyć do Rzeszowa na galę jej wręczenia. Zarząd oddziału został więc zaproszony w terminie późniejszym do Wrocławia, gdzie w dniu 9 października 2007 r. w auli Uniwersytetu Wrocławskiego odbywała się uroczystość związana z 86. rocznicą urodzin poety. Jubilat więc osobiście mógł odebrać nagrodę „Diamentowe Pióro” w postaci statuetki, wraz z okolicznościowym dyplomem i Encyklopedią Rzeszowa. Później nadszedł list od Jana Stolarczyka, sekretarza Tadeusza Różewicza, w którym m.in. napisał: „wręczenie nagrody uświetniło bardzo uroczystość. Jak na Różewicza, mówił długo o Rzeszowie i Przybosiu. Raz jeszcze pragniemy podziękować za trud przyjazdu i upominki”.

Odejście Tadeusza Różewicza to wielka strata dla polskiej i światowej kultury.

Edward BOLEC
Prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie


Aktualności


Oferta specjalna na pobyty w „Astorii” dla członków ZLP i osób im towarzyszących

21 marca 2014 r.

Zapraszamy członków Związku Literatów Polskich i osoby towarzyszące do skorzystania z wiosennej oferty promocyjnej na pobyty w Domu Pracy Twórczej „Astoria” w Zakopanem, ul. Droga do Białego 12.

Do członków ZLP, którzy mają opłacone składki za 2013 r., kierujemy specjalną ofertę cenową.
Poza sezonem, tj.:
• 30 marca — 17 kwietnia 2014 r.
• 5 — 22 maja 2014 r.
• 26 maja — 15 czerwca 2014 r.
proponujemy nocleg ze śniadaniem w promocyjnej cenie po 50 zł od 1 osoby, a nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją — po 70 zł.

Pobyty zniżkowe oferujemy również między 17 a 30 marca 2014 r. Wówczas nocleg ze śniadaniem dla pisarzy będzie kosztował 70 zł, a nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją — 90 zł od 1 osoby.

Małgorzata Skurniewska
tel. 22/827-74-28
tel. 22/828-39-20
e-mail fundacja@fundacjadl.com
www.fundacjadl.com


Aktualności


Koleżanki i Koledzy,

Zarząd Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie zaprasza wszystkich członków na zebranie, które odbędzie się 22 lutego (sobota) 2014 r. o godz. 12:00 w Osiedlowym Domu Kultury KARTON w Rzeszowie, ul. Ofiar Katynia 6.

Porządek zebrania:

1. Informacja o pracy Zarządu w okresie od września 2013 r. do chwili obecnej.
2. Omówienie propozycji wydania almanachu i starania Zarządu poczynione w tym kierunku.
3. Harmonogram spotkań autorskich i innych imprez literackich organizowanych przez Oddział do czerwca bieżącego roku.
4. Przedstawienie i uzupełnienie listy książek zgłoszonych do XXII edycji honorowych nagród literackich Złote Pióro.
5. Informacja o udziale członków naszego Oddziału w obchodach „Paniagi” — święta ul. 3-go Maja w Rzeszowie.
6. Wolne wnioski i dyskusja.
7. Wpłacanie składek.

Z koleżeńskim pozdrowieniem
Edward BOLEC
Prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie


Aktualności


Odeszła niezwykła poetka

8 lutego 2014 r.

Z głębokim pożegnaliśmy zmarłą 5 lutego 2014 r. naszą Koleżankę, Reginę Schönborn. Miała 76 lat. Pogrzeb odbył się 8 lutego (sobota) 2014 r. o godz. 14:30 na starym cmentarzu (Pobitno) w Rzeszowie i zgromadził oprócz najbliższych bardzo liczne grono przyjaciół, sąsiadów, znajomych, przedstawicieli władz samorządowych gminy Łańcut, przedstawicieli Polskiego Związku Niewidomych i Polskiego Związku Głuchych oraz sympatyków i miłośników poezji. Rzeszowski Oddział ZLP reprezentowali Edward Bolec, prezes i Adam Decowski, członek zarządu.

Regina Schönborn była autorką jedenastu tomików poezji. Od lat niewidoma i borykająca się z wieloma problemami zdrowotnymi, w swoich utworach głosiła apoteozę życia, uwielbiała przyrodę i kwiaty. Jej ostatnia książka nosiła tytuł Żeby nam nie umknęły... jaśminy.

W jednym z wierszy, prezentowanym przez poetkę w maju ubiegłego roku podczas spotkania autorskiego w Podkarpackiej Izbie Poetów w WDK w Rzeszowie, Regina Schönborn, już wtedy bardzo chora, mówiła m.in.: „Krzyczę! Wołam! Domagam się od życia — trwaj jeszcze!” Wierzymy, że wołanie Reginy Schönborn o artystyczną nieśmiertelność spełni się i jej poezja pozostanie w naszych sercach na zawsze.

Rodzinie, wszystkim bliskim i przyjaciołom naszej zmarłej Koleżanki Reginy Schönborn składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Edward BOLEC
Prezes ZLP O/Rzeszów


Aktualności


Zmarła Regina Schönborn

6 lutego 2014 r.

Z przykrością zawiadamiamy, że dnia 5 lutego 2014 r. zmarła nasza Koleżanka z oddziału ZLP — Regina Schönborn. Pogrzeb odbędzie się dnia 8 lutego (sobota) na starym cmentarzu (Pobitno) w Rzeszowie o godz. 14:30.


Zarząd Oddziału ZLP
w Rzeszowie


Aktualności


Opłatek na Baranówce

19 stycznia 2014 r.

Dnia 18 stycznia 2014 r. w Osiedlowym Domu Kultury KARTON w Rzeszowie odbył się opłatek literacki dla członków i sympatyków Oddziału. Spotkanie otworzył Edward Bolec, prezes ZLP O/Rzeszów. Powitał obecnych, składając im życzenia noworoczne. Listy gratulacyjne wystosowane przez prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca i marszałka województwa podkarpackiego, Władysława Ortyla, odczytała Małgorzata Żurecka, wiceprezes.

Ks. Zbigniew Czuchra MS, rzeszowski kapłan, poeta, współpracownik Katolickiego Radia VIA, wprowadził zebranych w nastrój świąteczny. Opowiedział o historii szopki bożonarodzeniowej, przytoczył tematycznie związane ze świętami utwory Czesława Miłosza i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Przypomniał ponadto działającego w Rzeszowie w początkach XX w. Antoniego Sasa-Uruskiego, kompozytora, pianistę, pedagoga, autora melodii kolędy „Zaśnij Dziecino”. Atmosfera była wspaniała, świeciły światła na choince, przy suto zastawionych stołach i przy dźwiękach kolęd obecni dzielili się opłatkiem. Życzenia przed mikrofonem składali również dr Mieczysław Janowski, b. senator i europoseł, b. prezydent miasta Rzeszowa i Barbara Chmura, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Beata Gilewicz — inspektor Wydziału Spraw Społeczno-Oświatowych Starostwa Powiatowego w Rzeszowie, wyżej wspomniani dr Mieczysław Janowski i Barbara Chmura, Jerzy Maślanka — przewodniczący Stowarzyszenia Nasz Dom Rzeszów i redaktor naczelny miesięcznika pod tym samym tytułem, Marzena Haduch — dyrektor Zespołu Szkół w Gwoźnicy Górnej im. Juliana Przybosia, Kazimierz Smolak z Górna, dr Zofia Brzuchowska — wykładowca z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Józef Kawałek — prezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie, Marta Gdula-Żukowicz — prezes Stowarzyszenia Literackiego Witryna w Stalowej Woli, Ryszard Zatorski — redaktor Naszego Domu Rzeszów i Roman Małek — redaktor Echa Rzeszowa.

Przy mikrofonie tak członkowie jak sympatycy Oddziału mogli prezentować swoje utwory poetyckie, związane tematycznie z Bożym Narodzeniem. Wystąpiło ponad dziesięć osób.

O poczęstunek zadbały koleżanki z Oddziału. Nie zabrakło gorącego dania, znakomitych wypieków i zimnych napojów. Półmiski z wędlinami przekazał wiceprezes Zakładu Mięsnego Smak Górno, Kazimierz Smolak.

Edward GUZIAKIEWICZ

Odszedł poeta książki

5 stycznia 2014 r.

4 stycznia 2014 r. zmarł Ryszard Ziemba, honorowy członek Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, znakomity artysta — introligator o niezwykłej osobowości twórczej filozofa i humanisty. Poprzez artystyczne oprawy książek, które służyły ich pięknu, wyrażał swój stosunek do nich, więc chyba dlatego Anna Kamieńska nazwała Go „poetą książki”.

Ryszard Ziemba urodził się 25 marca 1933 r. w Magierowie koło Lwowa. Ukończył filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, gdzie później przez kilka lat pracował na stanowisku asystenta. Od najmłodszych lat był miłośnikiem i uważnym czytelnikiem książek, które do końca życia były Jego największą pasją. Poprzez samokształcenie i lektury z zakresu introligatorstwa posiadł wiedzę teoretyczną i praktyczną odnośnie artystycznych opraw, historii książki, dziejów przyrządów pisarskich, konserwacji papieru, złotnictwa i stosowania różnych technik introligatorskiego rzemiosła. Do wykonania swoich prac używał tylko oryginalnych, często drogich i niejednokrotnie trudnych do zdobycia materiałów, jak skóry, tkaniny, pergamin, kość słoniowa, czarny heban, czy złoto, którym tłoczył litery. W dorobku artysty znajduje się wiele cykli Jego prac, ale szczególne znaczenie ma współczesna, artystyczna oprawa książek. W tym cyklu poczesne miejsce zajmują książki Czesława Miłosza (którego bardzo cenił), oraz książki i inne publikacje jemu poświęcone, których zebrało się ponad 150. I właśnie dlatego ten laureat Nagrody Nobla w 1992 r. osobiście podziwiał introligatorskie arcydzieła w mieszkaniu artysty.

Prace Ryszarda Ziemby prezentowane były na licznych wystawach w kraju i dwukrotnie za granicą, a także popularyzowane w audycjach radiowych i telewizyjnych oraz publikacjach prasowych. Jest laureatem Nagrody Miasta Rzeszowa, Nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego, Honorowej Nagrody Literackiej „Złote Pióro” Rzeszowskiego Oddziału ZLP, Medalu im. Franciszka Kotuli oraz jeszcze wielu innych nagród i wyróżnień. Uwieńczeniem pracy artystycznej Ryszarda Ziemby było uhonorowanie go w ub. roku na mocy uchwały Rady Miasta tytułem Zasłużony dla Miasta Rzeszowa. Podczas uroczystości nadania aktu tego wyróżnienia w laudacji zawarto takie słowa o laureacie: „bez wątpienia jest najwybitniejszym na świecie przedstawicielem rzadkiej sztuki oprawy artystycznej książki — unikatowym, wszechstronnym artystą, erudytą i bibliofilem, wybitnym znawcą historii książki, myślicielem i humanistą”.

Wielkim marzeniem Ryszarda Ziemby było to, aby Jego artystyczne prace znalazły się w utworzonym w Rzeszowie muzeum książki, w którym będzie można poznać historię rozwoju jej form na przestrzeni wieków. Życzymy Ci, Drogi Przyjacielu, aby Twoje marzenia się spełniły, a potomni mieli możliwość podziwiania Twoich arcydzieł. Pozostaniesz w naszej pamięci na zawsze jako wielki artysta, wspaniały i skromny Kolega, zawsze życzliwy dla środowiska literackiego.

Edward BOLEC
Prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie



Aktualności


Koleżanki i Koledzy,

2 stycznia 2014 r.

Zarząd Oddziału ZLP w Rzeszowie oraz Osiedlowy Dom Kultury KARTON RSM serdecznie zapraszają na tradycyjny Opłatek Literacki, który odbędzie się 18 stycznia (sobota) o godz. 12:00 w Osiedlowym Domu Kultury KARTON RSM w Rzeszowie, ul. Ofiar Katynia 6.

Zgodnie z naszą wieloletnią tradycją Spotkań Opłatkowych prosimy Szanowne Koleżanki i Kolegów o przygotowanie utworów poetyckich lub prozatorskich związanych tematycznie ze Świętami Bożego Narodzenia.

Co roku na opłatkowym stole znajdują się potrawy i wypieki sporządzone przez członków naszego Oddziału ZLP. Liczymy, że i w tym roku Szanowne Koleżanki i Koledzy wykażą się niezwykłym kunsztem literackim… jak i kulinarnym.

Prosimy uprzejmie o mailowe albo telefoniczne potwierdzenie swego udziału w Opłatku Literackim do Edwarda Bolca (e-mail: jw0226@gmail.com, tel. 535 987 600) lub do Adama Decowskiego (e-mail: adec@onet.pl, tel. 507 762 638) w terminie do 14 stycznia 2014 r.

Serdecznie zapraszam i pozdrawiam
Edward BOLEC
Prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie


Aktualności


 

Związek Literatów Polskich