AKTUALNOŚCI 2021
Życzenia od Zadządu i Prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie
Aktualności
Kolejny dyżur literacki.
8 listopada 2021 r.
Uwaga! Kolejny dyżur literacki.
W dniu 10.11.2021 r. (środa) dyżur literacki w siedzibie Oddziału, w godz. 9:00 – 12:00, będzie sprawowała IZABELA ZUBKO.
Serdecznie zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Grottgera 10 w Rzeszowie, lok. 216, II piętro.
Aktualności
Kolejny dyżur literacki.
2 listopada 2021 r.
Uwaga! Kolejny dyżur literacki.
W dniu 3.11.2021 r. dyżur literacki w siedzibie Oddziału, w godz. 9:00 – 12:00, będzie sprawował ADAM DECOWSKI.
Serdecznie zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Grottgera 10 w Rzeszowie, lok. 216, II piętro.
Aktualności
Kolejny dyżur literacki.
20 października 2021 r.
Uwaga! Kolejny dyżur literacki.
W dniu 27.10.2021 r. dyżur literacki w siedzibie Oddziału, w godz. 9:00 – 12:00, będzie sprawował RYSZARD MŚCISZ.
Serdecznie zapraszamy!
Aktualności
Dyżury w siedzibie Oddziału
03 października 2021 r.
UWAGA!
Od dnia 06.10.2021r (środa), Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie wprowadza dyżury w siedzibie przy ul. Grottgera 10 w Rzeszowie, II piętro, lok. 216, w godzinach od 9:00 - 12:00.
Celem dyżuru jest udzielanie porad warsztatowych, spotkań z literatami Oddziału oraz z osobami zainteresowanymi współpracą.
Dyżury rozpoczyna w dniu 6 października Jerzy Stefan Nawrocki.
O kolejnych dyżurach będziemy informować na bieżąco.
Serdecznie zapraszamy!
Aktualności
Zmarła Barbara Mazurkiewicz (1954-2021) (*)
09 września 2021 r.
8 września 2021 r. zmarła Barbara Mazurkiewicz, Poetka, Prozaik, Felietonistka i Wydawca. Członek Oddziału ZLP w Rzeszowie. Pożegnamy ją 10 września o godzinie 13.00 w kaplicy przy ul. Ofiar Katynia w Lubaczowie a następnie na miejscowym cmentarzu.
Cześć Jej Pamięci
Zarząd Rzeszowskiego Oddziału ZLP
Aktualności
Kolejne „Złote Pióra” rzeszowskiego Oddziału ZLP
Po kilku latach przerwy, rzeszowski Oddział Związku Literatów Polskich ponownie przyznał Honorowe Nagrody Literackie „Złote Pióro”. To już 24. edycja tej nagrody, którą nagrodzono twórców, działaczy i animatorów kultury za rok 2020, a więc właściwie za dokonania z okresu pandemii.
W kategorii poezji laureatem „Złotego Pióra” został Dominik Ćwik z Rzeszowa, a przypadło mu ono za tomik „Cierpliwość niespokojna”. W kategorii prozy nagrodzono Wiesława Hopa z Birczy za powieść kryminalną „Długa noc”, zaś nagroda w kategorii innej twórczości przypadła Mirosławowi Grudniowi i Małgorzacie Żureckiej ze Stalowej Woli za przekład literacki tomu wierszy greckiego poety Manolisa Aligizakisa „Nostos and Algos/ Powrót i ból”. Ponadto uhonorowany został „Złotym Piórem” za działania na rzecz literatury i wkład w kulturę Podkarpacia - Tadeusz Masłyk z Brzozowa.
Przy okazji „Złotych Piór” przyznawane są także inne nagrody. Nagrody Zarządu Związku Literatów Polskich w Rzeszowie otrzymali: Izabela Zubko-Jarnicka z Brunarów za tomik poetycki „Wierszariusz słowiański”, Stefan M. Żarów z Mielca za tomik „Mensura Hominis – dziennik małopandemiczny”, Marta Gdula-Żukowicz ze Stalowej Woli za tomik „Ślady życia”, Danuta Heller z Błażowej za promocję literatury na łamach „Kuriera Błażowskiego” oraz ODK „Karton” w Rzeszowie jako instytucja kultury, która przez 20 lat prowadziła ożywioną działalność proliteracką. Ponadto Nagrodę Prezesa Oddziału za promocję poezji otrzymała Wiktoria Serafin z Rudnika nad Sanem.
Poprzednie laury przyznane zostały za rok 2014, zatem twórcy zapewne zatęsknili za tymi honorowymi nagrodami, które zachęcają do pracy twórczej, aktywności na rzecz kultury i są wyrazem docenienia takich działań.
Pierwsze „Złote Pióra” zostały przyznane za rok 1992 i otrzymali je wówczas: Władysław Włoch (tomik „Wędrująca brama”), Jerzy Janusz Fąfara (powieść „Czerwony pająk”) i Mieczysław Arkadiusz Łyp (dokument literacki „Literacka młodość Rzeszowa 1945-1975”). Przez kolejne lata wielu twórców, działaczy i instytucji zostało uhonorowanych „Złotym Piórem” i innymi nagrodami (także za twórcze debiuty). Niektórzy zdobyli tę nagrodę nawet dwukrotnie – w różnych kategoriach.
Warto wspomnieć także, że rzeszowski Oddział ZLP trzykrotnie przyznał „Diamentowe Pióra” dla uznanych twórców, o wyjątkowym dorobku w skali kraju. Otrzymali je Wiesław Myśliwski, Tadeusz Różewicz i Zbigniew Domino. Przyznane zostało także „Brylantowe Pióro” za całokształt twórczości dla Bronisławy Betlej z Jedlicza.
Ryszard Mścisz
Aktualności
Aktualności