Konkursy literackie

Rzeszów

Preambuła statutu ZLP


Związek Literatów Polskich jest zawodową organizacją pisarzy. Jego członkowie, w swojej twórczości i działalności, nawiązują do humanitarnych tradycji myśli ogólnoludzkiej, które w kulturze polskiej zawsze były zespolone z troską o dobro kraju i narodu. Kontynuacja tych tradycji oraz wszechstronny rozwój współczesnej literatury polskiej stanowią przedmiot starań i pracy wszystkich członków i władz Związku Literatów Polskich.



Związek Literatów Polskich

Menu


Konkursy literackie 2012



WERDYKT JURY III OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO „O KWIAT
DZIEWIĘĆSIŁA” zorganizowanego w Skomielnej Czarnej

Komisja konkursowa w składzie: Kazimierz Burnat — przewodniczący jury (Wrocław), Marian Cieślik — sekretarz (Skomielna Czarna), Kazimierz Jakubowski (Namysłów), Wiesław Zieliński (Rzeszów), postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

» I nagroda — Karol Graczyk (Toruń),
» II nagroda — Celina Depa (Racławówka, poczta Niechobrz),
» III nagroda — Alina Mendrala (Siedliska)

Wyróżnienie:
» Waldemar Śliwa (Kraków)

Wyróżnienie Wójta Gminy Tokarnia za wiersz o tematyce przyrody górskiej:
» Krzysztof Kokot (Nowy Targ)

Wyróżnienie Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomielnej Czarnej za wiersz o tematyce pożarnictwa:
» Krzysztof Kokot (Nowy Targ)

Do publikacji w tomiku pokonkursowym (wiersze z trzech edycji), oprócz wierszy powyższych autorów, wybrano następujący wiersz:
„Jesienna cisza” — Józefa Kardyś (Czermin)

Uroczyste podsumowanie konkursu, połączone z prezentacją almanachu pokonkursowego z dotychczasowych trzech edycji, odbędzie się 27 października 2012 r. w Skomielnej Czarnej. O szczegółach spotkania laureaci i autorzy wierszy wybranych do almanachu zostaną wcześniej powiadomieni.

Gratulujemy!


  Relacja filmowa

III Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O kwiat dziewięćsiła”

pod patronatem Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomielnej Czarnej

REGULAMIN:

1.  Konkurs jest organizowany pod patronatem Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomielnej Czarnej (gmina Tokarnia, pow. myślenicki, woj. małopolskie) przy wsparciu Urzędu Gminy Tokarnia.

2.  Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do autorów zrzeszonych jak również niezrzeszonych w związkach twórczych oraz bez podziału na autorów przed debiutem i po debiucie. Uczestnik konkursu musi mieć ukończonych 16 lat.

3.  Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie zestawu trzech wierszy w czterech egzemplarzach wydruku komputerowego lub maszynopisu. Rękopisów nie przyjmujemy. Tematyka utworów jest dowolna. Łączna objętość zestawu wierszy o tematyce dowolnej nie może przekraczać 3 stron znormalizowanego maszynopisu (wydruku). Każdy uczestnik konkursu może dołączyć do zestawu obowiązkowego dodatkowo jeszcze po jednym wierszu (w czterech egzemplarzach każdy wiersz) w następujących kategoriach:
1.  O nagrodę Wójta Gminy Tokarnia, pt. Jesień w górach,
2.  O nagrodę Prezesa OSP w Skomielnej Czarnej, pt. Straż pożarna, pożary, pożarnictwo.

Wiersze w tych kategoriach będą oceniane oddzielnie.

Utwory nie mogą być wcześniej publikowane w żadnych mediach ani nagradzane w innych konkursach. Uczestnik konkursu może nadesłać tylko jeden zestaw wierszy w kategorii obowiązkowej oraz wg uznania po jednym wierszu w kategoriach dodatkowych. W sumie można przysłać maksymalnie 3 (obowiązkowo) + 2 (lub 1) wiersze w 4. egzemplarzach każdy z wierszy.

4.  Wiersze muszą być podpisane godłem (pseudonimem). Takim samym godłem należy opatrzyć dołączoną do nich zaklejoną kopertę, zawierającą na kartce obowiązkowo następujące dane autora (imię i nazwisko, dokładna data urodzenia (dzień, miesiąc, rok), dokładny adres, telefon, e-mail). Nie wolno na kopercie umieszczać nazwiska i adresu nadawcy.

5.  Prace konkursowe należy nadsyłać do 8 czerwca 2012 r. na adres pomysłodawcy konkursu:
Lesław Urbanek
32-437 Skomielna Czarna 240

z dopiskiem: „Konkurs Poetycki”

6.  Organizator nie zwraca nadesłanych tekstów.

7.  Oceny prac konkursowych dokona jury powołane przez organizatora.

8.  Wiersze autorów podpisane imieniem i nazwiskiem nie będą podlegać ocenie jury. Wiersze osób poniżej 16 lat nie będą oceniane. Uprasza się o dokładne przeczytanie regulaminu. Prace nie spełniające wszystkich wymogów regulaminu nie będą oceniane.

9.  Laureaci konkursu otrzymają okolicznościowe puchary, a także wraz ze wszystkimi wyróżnionymi — dyplomy i inne drobne upominki. Wskazany jest udział w spotkaniu pokonkursowym wszystkich laureatów i wyróżnionych w konkursie autorów. Tylko w wyjątkowych wypadkach nagrody prześlemy pocztą.

10.  Organizator zastrzega sobie prawo do publikacji nagrodzonych i wyróżnionych wierszy w tomiku pokonkursowym oraz w innych mediach bez dodatkowej zgody autorów oraz bez honorarium autorskiego.

11.  Podsumowanie konkursu odbędzie się 27 października 2012 r. Po ogłoszeniu wyników konkursu, wszyscy laureaci będą proszeni o przesłanie nagrodzonych i wyróżnionych wierszy do organizatora, pocztą elektroniczną. Ułatwi to pracę nad redakcją tomiku pokonkursowego.

12.  Zgłoszenie do udziału w konkursie oznacza akceptację regulaminu.

W przypadku wątpliwości informacje o konkursie można uzyskać pod numerem telefonu komórkowego: 663221329.



Konkursy literackie


W MIELCU FINAŁ VIII TURNIEJU POETYCKIEGO

Dnia 31 maja 2012 r. w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie, Filia w Mielcu przy ul. Wyspiańskiego 6 miał miejsce Finał VIII Ogólnopolskiego i Polonijnego Turnieju Poetyckiego o „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca oraz o Laury „Nadwisłocza” i „Poetycki Exlibris” Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie, Filii w Mielcu i „Senackiego Orła RP” w kategorii Polonia.

Na turniej wpłynęło 110 wierszy, które oceniało dwunastoosobowe jury. „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca w kategorii dorosłych otrzymała Anna Przeździecka z Jasienicy Dolnej w województwie opolskim, a w kategorii młodzieżowej — Adrianna Kiełb z I LO w Rzeszowie. „Senackiego Orła RP” w kategorii Polonia przyznano Weronice Sieprawskiej z Grecji. „Srebrne Pióra” wręczył Janusz Chodorowski, prezydent miasta Mielca, a „Senackiego Orła”, w imieniu senatora Władysława Ortyla, dyrektor jego biura, Joanna Rębisz.

Laury Kwartalnika „Nadwisłocze” przypadły w udziale: Magdalenie Kubickiej z IX LO w Lublinie, Annie Przeździeckiej z Jasienicy Dolnej i Barbarze Balas z Niemiec. „Poetycki Exlibris” otrzymały: Iwona Sikora z Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie, Stanisława Bylica z Rzeszowa i Marzanna Danek-Hnelozub z Austrii.

Nagrodą publiczności uhonorowano: w kategorii dorosłych Ryszarda Mścisza z Jeżowego, członka ZLP O/Rzeszów, w kategorii młodzieżowej — Mateusza Mędronia z Zespołu Szkół w Lubaczowie, a w kategorii Polonia — Weronikę Sieprawską z Grecji.


VIII Ogólnopolski I Polonijny Turniej Poetycki

o „SREBRNE PIÓRO” PREZYDENTA MIASTA MIELCA Janusza Chodorowskiego oraz
o LAURY KWARTALNIKA „Nadwisłocze”, „Wieści Regionalnych”
i „POETYCKI EXLIBRIS” Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie Filia w Mielcu
Pod patronatem w kategorii POLONIA Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Władysława Ortyla

R E G U L A M I N

1.  Turniej poetycki organizowany jest przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie — Filię w Mielcu, Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie oraz Redakcję „Nadwisłocza” i „Wieści Regionalnych”. Honorowy patronat: Prezydent Miasta Mielca.

2.  Turniej organizowany jest w trzech kategoriach:
I. MŁODZIEŻOWEJ (uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych),
II. DOROSŁYCH
III. POLONII zagranicznej oraz cudzoziemców piszących po polsku (do wiersza napisanego w innym języku należy dołączyć jego tłumaczenie na język polski).

3.  W Turnieju nie mogą brać udziału laureaci nagrody głównej siedmiu poprzednich edycji Turnieju, poza tymi, którzy przeszli z kategorii „MŁODZIEŻOWEJ” do kategorii „DOROSŁYCH”.

4.  Zainteresowani udziałem w konkursie przygotowują indywidualnie jeden wiersz o objętości nie większej niż 1 strona znormalizowanego maszynopisu (30 linijek), napisany w 7 egzemplarzach + tekst wiersza na płycie CD z zapisem w programie Word, podpisane godłem z dopiskiem MŁODZIEŻ, DOROŚLI lub POLONIA.

5.  Uczestnicy przekazują do Biblioteki Pedagogicznej 39-300 Mielec, ul. Wyspiańskiego 6 dwie zaklejone koperty opatrzone godłem: pierwsza zawiera tekst jednego utworu poetyckiego, w 7 egzemplarzach + płyta CD z tekstem wiersza; w drugiej kopercie znajdują się dane osobowe uczestnika turnieju — imię, nazwisko, wiek, adres, nazwa szkoły, nr telefonu, adres e-mail itp. w terminie do 23 marca 2012 roku (utwory poetyckie odbiegając od w/w wymagań, tj. np. kilka wierszy, za długie lub bez godła, nie będą kwalifikowane do oceny).

6.  Utwory ocenia powołane przez organizatorów Jury. W jego skład wchodzić będą przedstawiciele organizatorów i patronów konkursu, poeci — członkowie Związku Literatów Polskich, poloniści oraz animatorzy kultury. O nagrodach głównych i wyróżnieniach decyduje suma punktów uzyskanych od poszczególnych członków Jury przyznawanych w skali od 1 do 6. Oceniane wiersze są anonimowe i dopiero po zliczeniu punktów otwierane są koperty z danymi uczestników konkursu.

7.  Autorzy zostaną powiadomieni o zakwalifikowaniu utworu do finału turnieju, który planowany jest na przełomie maja i czerwca 2012 roku. Podczas Finału odbędzie się prezentacja nominowanych utworów, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród głównych oraz dodatkowych.

8.  Uczestnicy turnieju wyrażają zgodę na bezpłatną publikację książkową oraz w mediach, zgłoszonego do konkursu wiersza. Autorzy, nadsyłając prace na konkurs, zgadzają się na przetwarzanie danych osobowych.

9.  Nauczyciele — opiekunowie uczniów otrzymają zaświadczenia o współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Rzeszowie — Filią w Mielcu. Informacji udziela Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Mielcu, tel. 17 5862178 oraz e-mail: mielec@pbw.org.pl a także przez stronę internetową: www.rzeszow.pbw.org.pl lub www.promocja.mielec.pl.



Konkursy literackie


FINAŁ KONKURSU POETYCKIEGO „O KWIAT AZALII” W LEŻAJSKU

Laureaci Konkursu w Leżajsku

Znaczący sukces odniosły uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Jeżowem w VIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Kwiat Azalii” w Leżajsku. Dnia 26 maja 2012 r., w czasie imprezy finałowej, Karolina Szewczyk odebrała II nagrodę, zaś Aneta Bąk wyróżnienie w kategorii młodzieżowej.

Na konkurs, który odbywał się pod honorowym patronatem posła Zbigniewa Rynasiewicza, Starosty Powiatu Leżajskiego Jana Kidy i Związku Literatów Polskich — Oddziału w Rzeszowie, napłynęło 125 zestawów wierszy z całego kraju, a także z Anglii, Kanady i Holandii. Jego organizatorzy to: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie i leżajska filia PBW, którą kieruje pani Halina Szeliga, czuwająca nad konkursem od pierwszej jego edycji. Jednakże duchem sprawczym Konkursu „O Kwiat Azalii” jest poeta i nauczyciel Mariusz Tenerowicz, który niezmiennie czuwa nad całością. W trosce o poziom konkursu i obiektywizm oceny zadbał on także o kompetentnych, fachowych jurorów, wśród których znalazły się między innymi dr hab. Elwira Buszewicz, profesor Uniwerstetu Jagiellońskiego, oraz dr Magdalena Rabizo-Birek, wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz redaktor naczelna ogólnopolskiego kwartalnika „Fraza”.

Dominik Piotr Żyburtowicz z Koszalina tryumfował w kategorii dorosłych, zaś drugą i trzecią nagrodę w tej kategorii otrzymali: Małgorzata Stachowiak-Schreyner z Sulechowa i Karol Graczyk z Torunia. W kategorii młodzieżowej jury przyznało I nagrodę Annie Kobylińskiej z Warszawy, a nagrodę III — Paulinie Waszkiewicz ze Stargardu Szczecińskiego. Dla zdobywczyni nagrody II, Karoliny Szewczyk, jest to już trzeci w tym roku szkolnym laur w konkursie rangi ogólnopolskiej. Tegoroczna maturzystka Liceum Ogólnokształcącego w Jeżowem, która mieszka w miejsowości Zalesie, była już wyróżniona w liczącym się młodzieżowym konkursie „O Laur Plateranki” w Sosnowu i konkursie dla dorosłych twórców w Skomielnej Czarnej. W okresie swojej nauki w jeżowskim liceum była m.in. innymi dwukrotnie laureatką Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Poetyckiej „Rytmy nieskończoności” w Warszawie i Międzynarodowych Spotkań Poetów „Wrzeciono” w Nowej Sarzynie. Ale Karolina to także najlepsza uczennica szkoły i redaktor naczelna gazetki szkolnej „Post Scriptum”, która między innymi została uznana najlepszą gazetką Podkarpacia i było to także w Leżajsku. O jej wszechstronności zaś najlepiej świadczy fakt, że w ubiegłym roku szkolnym zdobyła IV miejsce w finale krajowym Olimpiady Teologii Katolickiej w Krakowie.

Wśród pięciu wyróżnionych osób w tej kategorii znalazła się także Aneta Bąk, uczennica I klasy LO w Jeżowem. I dla niej jest to kolejne konkursowe osiągnięcie, albowiem wcześniej zdobyła już wyróżnienie honorowe w XVIII Międzynarodowych Spotkaniach Poetów „Wrzeciono” w Nowej Sarzynie, konkursie, który nie ma kategorii młodzieżowej, co oznacza sukces w rywalizacji z dorosłymi twórcami.

Obie licealistki z Jeżowego przyjechały wraz ze swoim opiekunem, polonistą Ryszardem Mściszem, który występował tu także jako członek rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich, reprezentujący prezesa Oddziału, panią Martę Pelinko.

Konkurs wzbogaciła ciekawa prezentacja „Poemformance” Piotra Zemanka z Bielska-Białej, który był laureatem konkursu w roku ubiegłym, oraz interesujący wykład pani prof. Elwiry Buszewicz „Świat rzeczywisty i kreowany w twórczości Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza”. Utwory laureatów recytowali uczniowie leżajskich szkół, a na fortepianie grali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Leżajsku. Okazało się, że dla Karoliny Szewczyk zagrał Adrian Węglarz, jej kolega z maturalnej klasy LO w Jeżowem. Adrian kształcił się równocześnie w jeżowskim liceum i w leżajskiej szkole muzycznej, mając w dorobku zresztą sporo sukcesów w konkursach muzycznych.

Obie laureatki z LO w Jeżowem otrzymały sporo pochwał od jurorów, zwłaszcza Magdaleny Rabizo-Birek i Mariusza Tenerowicza, a sama impreza, która odbyła się w Muzeum Ziemi Leżajskiej, obfitowała w wiele miłych akcentów, sympatycznych kontaktów i potwierdziła poetycki talent Karoliny Szewczyk i Anety Bąk.


VIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Kwiat Azalii”

pod honorowym patronatem Posła Rzeczypospolitej Polskiej Zbigniewa Rynasiewicza
oraz Starosty Powiatu Leżajskiego Jana Kidy
pod patronatem Rzeszowskiego Oddziału ZLP

REGULAMIN:

I.  Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Na Rzecz Promocji i Rozwoju Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie Filia w Leżajsku.
II.  Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach:
1. Młodzieżowa (uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich),
2. Dorosłych
3 Regionalna (dla poetów z powiatu leżajskiego lub sąsiadujących powiatów oraz tych, którzy napiszą wiersz o ziemi leżajskiej).

Cele konkursu:
— pobudzanie wrażliwości i aktywności twórczej w dziedzinie poezji,
— integracja środowisk twórczych,
— promocja współczesnej twórczości poetyckiej.

Zasady uczestnictwa:
1. Konkurs ma charakter otwarty.
2. Warunkiem udziału jest przesłanie 3 niepublikowanych i nienagradzanych w innych konkursach utworów poetyckich.
3. Prace powinny być złożone w 5 egzemplarzach w formie maszynopisu lub wydruku komputerowego wraz z płytą CD zawierającą teksty utworów.
4. Tematyka i forma utworów dowolna.
5. Prace konkursowe należy opatrzyć godłem, a w dołączonej, zaklejonej kopercie z tym samym godłem i zaznaczoną kategorią podać imię i nazwisko, adres, telefon, zawód, (uczniowie — nazwa szkoły).
6. Prace zostaną ocenione przez Jury powołane przez organizatora, nie podlegają zwrotowi i pozostają do dyspozycji organizatorów.
7. Autorzy, nadsyłając prace na konkurs, zgadzają się na przetwarzanie danych osobowych.

Terminy:
1. Termin nadsyłania prac: 15.04.2012 r.
2. Przewidywany termin ogłoszenia wyników i wręczenia nagród: 25.05.2012 r. (O szczegółach laureaci zostaną powiadomieni odrębnym pismem lub telefonicznie).
3. W ciągu 7 dni od tego terminu ukaże się informacja w Internecie.

Nagrody:
1. Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.
2. Nagrody nie będą wysyłane pocztą. Należy je odebrać osobiście lub przez upoważnionego przedstawiciela w dniu ogłoszenia wyników lub w ciągu następnych 7 dni po tym terminie.

Prace należy nadsyłać na adres:
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie Filia w Leżajsku
ul. Mickiewicza 79
37-300 Leżajsk

Dodatkowe informacje: tel. 17 242 8352, e-mail: lezajsk@pbw.org.pl



Konkursy literackie


KONKURS LITERACKI W JEŻOWEM ROZSTRZYGNIĘTY

Dnia 11 maja 2012 r. w auli Zespołu Szkół w Jeżowem odbył się finał Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają”, w którym rywalizowali gimnazjalni twórcy z powiatu niżańskiego i stalowowolskiego. Na konkurs wpłynęły aż 74 zgłoszenia w kategorii poezji i prozy łącznie.

Patronat nad konkursem literackim objęli: Związek Literatów Polskich — Oddział w Rzeszowie, Starosta Niżański Gabriel Waliłko, Stowarzyszenie Literackie „Witryna” w Stalowej Woli oraz Gminne Centrum Kultury w Jeżowem. Jurorzy mieli sporo pracy — przeważały utwory prozą (52 zgłoszenia), co było sporym zaskoczeniem. Ostateczny werdykt został ustalony przez czteroosobowe jury 19 kwietnia 2012 r. Jury przewodniczyła wiceprezes Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich — Małgorzata Żurecka. Ponadto w jego skład wchodzili: prezes Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli — Marta Gdula-Żukowicz, polonistka Zespołu Szkół w Jeżowem, Irena Czyżowska-Smusz, oraz jej kolega z pracy, poza tym twórca i krytyk literacki — Ryszard Mścisz.

Nagrody konkursowe ufundowane przez Starostwo Niżańskie oraz jurorów konkursu przypadły łącznie aż 29. młodym twórcom (także ich opiekunom), a wiązało się to z wysokim poziomem nadesłanych utworów literackich. W kategorii poezji najwyżej oceniono zestaw wierszy Magdaleny Bratejko z Gimnazjum nr 5 w Stalowej Woli, nagrodę drugą otrzymała gimnazjalistka z Rudnika nad Sanem — Daria Daczyńska, zaś trzecią Edyta Kolano z Grobel. W zdecydowanie liczniej obsadzonej kategorii prozy tryumfowała Agata Żyrek z Gimnazjum nr 6 w Stalowej Woli, a miejsce drugie zajęła Aleksandra Łacny z Gimnazjum nr 2 w Stalowej Woli. Miejsce trzecie zajęły ex aequo gimnazjalistka z Nowosielca — Dominika Stój, oraz z Radomyśla nad Sanem — Ewa Polanowska.

Wśród wyróżnionych osób znaleźli się gimnazjaliści ze Stalowej Woli (Gimnazjum Katolickie, Gimnazjum nr 2, 4, 5 i 6), z Niska (Gimnazjum nr 3), Ulanowa, Nowosielca, Cholewianej Góry, Harasiuków, Jeżowego i Zarzecza. Poza zwykłymi wyróżnieniami konkursowymi zostały przyznane także łącznie cztery wyróżnienia specjalne, których fundatorami byli jurorzy: Ryszard Mścisz i Marta Gdula-Żukowicz. Wiceprezes ZLP O/Rzeszów, Małgorzata Żurecka, także ufundowała znaczną ilość nagród książkowych dla laureatów. Jednakże podstawowa ich pula pochodziła od Starostwa Powiatowego w Nisku.

Pięknie przygotowana nowa aula jeżowskiej szkoły ponadgimnazjalnej gościła niemal komplet laureatów konkursu, a zainaugurowało go wystąpienie dyrektora Zespołu Szkół — mgra Stanisława Haducha. Następnie głos zabrał niżański wicestarosta Sławomir Czwal, który ciepło wypowiedział się o samym konkursie i osiągnięciach uczniów Zespołu Szkół w Jeżowem.

Prowadził całość jeden z jurorów, polonista Ryszard Mścisz, który między innymi wraz z czterema uczennicami: Anetą Bąk, Moniką Korzeń, Katarzyną Dąbek i Renatą Misiak, zaprezentował fragmenty 25 nagrodzonych i wyróżnionych utworów.

Prezentacja utworów trwała około godziny, ale były one tak różnorodne i ciekawe, że z pewnością wszyscy wysłuchali ich z dużym zainteresowaniem. Przewodniczącej jury — Małgorzata Żurecka w swoim wystąpieniu, które miało miejsce później, wyraziła wiele ciepłych słów pod adresem gimnazjalnych twórców i krótko opowiedziała o pracy jurorów. Następnie zabrał głos prowadzący konkurs i zarazem jego organizator — Ryszard Mścisz. Dokonał on wszechstronnego omówienia konkursu od strony statystycznej, organizacyjnej, a przede wszystkim krytycznoliterackiej i warsztatowej.

Kulminacją finału Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają” było odczytanie protokołu jury połączone z wręczaniem nagród. Najpierw swoje nagrody specjalne wręczyli Ryszard Mścisz i Marta Gdula-Żukowicz, potem wręczano wyróżnienia w kategorii prozy, poezji i nagrody główne w obu kategoriach. Na koniec uhonorowano dyplomami i nagrodami książkowymi wszystkich opiekunów laureatów. Nagrody wręczali członkowie jury oraz wicestarosta Sławomir Czwal.

Konkurs Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają” okazał się nie tylko nader udany, ale ważny i potrzebny. Zainteresowanie i ilość twórców, którzy się objawili, były bardzo duże. Całością przygotowań zajmował się Ryszard Mścisz, który miał wsparcie w osobach pozostałych członków jury i dyrektora szkoły Stanisława Haducha.


Konkurs Twórczości Literackiej dla uczniów szkół gimnazjalnych „Gdy słowa dojrzewają”

REGULAMIN

Ramy konkursowe

1. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Jeżowem.
2. Patronat nad konkursem sprawują:
Związek Literatów Polskich — Oddział w Rzeszowie
Starosta Niżański — Gabriel Waliłko
Stowarzyszenie Literackie „Witryna” w Stalowej Woli
Gminne Centrum Kultury w Jeżowem.
3. Konkurs adresowany jest do uczniów klas gimnazjalnych — zwłaszcza z powiatu niżańskiego, stalowowolskiego i powiatów sąsiednich.
4. Celem konkursu jest ujawnienie i rozbudzanie talentów literackich młodzieży, kształtowanie przez nią własnego oryginalnego warsztatu twórczego oraz ułatwienie młodzieży kontaktów z ludźmi parającymi się twórczością literacką — za pośrednictwem konkursowego jury, osób prowadzących w ramach konkursu warsztaty twórcze i prezentujących swoje dokonania, ujawniających tajniki własnych poczynań literackich.
5. Konkurs obejmuje twórczość poetycką i prozatorską. Uczestnik wysyła zestaw składający się z trzech wierszy w kategorii A — poezja, lub jeden tekst prozą (opowiadanie, nowelę i inne formy gatunkowe) o wymiarze do 5 stron maszynopisu (wydruku komputerowego) w kategorii B — proza.
6. Istnieje możliwość udziału ucznia zarówno w kategorii poezji jak i prozy — jeśli uprawia obie te kategorie i prześle oddzielnie utwory dla nich właściwe.
7. Uczniowie mogą przesłać tylko te utwory, które nie zostały wyróżnione w innych konkursach i nie były drukowane w prasie (nie dotyczy to druku w szkolnych gazetkach).
8. Wszystkie utwory powinny być samodzielne, autorskie — stwierdzenie plagiatu automatycznie eliminuje uczestnika konkursu. Sytuacja taka zostanie nagłośniona — nawet w przypadku, gdyby zostało to ujawnione już po rozstrzygnięciach konkursowych.
9. Jury pod przewodnictwem wiceprezesa Związku Literatów Polskich — Oddziału w Rzeszowie przyzna trzy nagrody główne i wyróżnienia w obu kategoriach. Jeśli okaże się, że w którejś kategorii będzie zbyt mało uczestników lub zabraknie tekstów na odpowiednim poziomie, by przyznać nagrody i wyróżnienia, jury może którejś z nagród głównych nie przyznać i wskazać minimalną ilość wyróżnień. Możliwe jest także przyznanie większej ilości nagród i wyróżnień w kategorii, która jest licznie obsadzona i utwory do niej zgłoszone są na dobrym poziomie.
9. Możliwe jest przyznanie nagród specjalnych ufundowanych przez organizacje patronujące imprezie i wspierające ją oraz przez dyrektora Zespołu Szkół w Jeżowem.

Zasady uczestnictwa w konkursie

1) Każdy uczestnik w terminie do 28 marca 2012 r. przesyła drogą pocztową na adres: Zespół Szkół w Jeżowem, 37-430 Jeżowe 162a (z dopiskiem na kopercie: „Gdy słowa dojrzewają”) 3 utwory poetyckie lub jeden tekst prozą — w trzech egzemplarzach (wydrukach). Powinny one być zapisane czcionką 12.
2) Na kopercie należy zaznaczyć kategorię (A — poezja lub B — proza) oraz u góry koperty podać GODŁO uczestnika (wyraz lub wyrażenie, pod którym ukryty jest uczestnik konkursu; jury ocenia utwory anonimowe).
3) Utwory na wszystkich egzemplarzach (wydrukach) muszą być opatrzone GODŁEM identycznym jak to na kopercie, w której zostaną przesłane (nie wolno ujawniać na kopercie ani przy tekstach właściwych imion i nazwisk, czy szkół, do których uczęszczają uczestnicy).
4) Każdy uczestnik konkursu powinien ponadto dołączyć do przesyłki konkursowej zwykłą, małą kopertę, na której będzie zapisane jego GODŁO, zaś w środku dane osobowe uczestnika. Potrzebnymi danymi osobowymi są: imię i nazwisko, klasa, nazwa i adres szkoły, adres domowy, telefon kontaktowy lub adres e-mail, nazwisko opiekuna.
5) Nadsyłając prace, autorzy wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów niniejszego konkursu.
6) W razie wątpliwości regulaminowych należy skontaktować się z organizującym konkurs polonistą Zespołu Szkół w Jeżowem — Ryszardem Mściszem. Można skontaktować się z nim osobiście, dzwoniąc do szkoły w godzinach jej pracy (158794328) lub na adres e-mailowy organizatora: rmsc@wp.pl.
7) Finał konkursu odbywa się w ostatniej dekadzie kwietnia 2012 r. Uczestnicy nagrodzeni i wyróżnieni w Konkursie Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają” zostaną poinformowani o dokładnym terminie ogłoszenia wyników — finale konkursu i jego programie.



 

Związek Literatów Polskich