Konkursy literackie 2013
WYSYP GIMNAZJALNYCH TWÓRCÓW NA KONKURSIE W JEŻOWEM
Natalia Madej z Zespołu Szkół w Harasiukach tryumfowała w kategorii poezji, natomiast Bernadetta Siudak z Publicznego Gimnazjum w Jeżowem okazała się najlepsza w kategorii prozy. Takie decyzje podjęło jury III Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają”, który organizuje Zespół Szkół w Jeżowem dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych.
W pierwszej jego edycji wzięli udział uczniowie gimnazjów z powiatu niżańskiego i stalowowolskiego, jednak cieszący się dużą popularnością konkurs w kolejnych latach poszerzał swój zasięg. Trzecia jego edycja zgromadziła 74. młodych twórców wywodzących się nie tylko z wymienionych powiatów, ale także z powiatu rzeszowskiego, leżajskiego, mieleckiego i przemyskiego. 50 zgłoszeń napłynęło w kategorii prozy, zaś 24 w kategorii poezji. Patronat nad tym konkursem jest wyjątkowy, albowiem pozostaje on pod pieczą ogólnopolskiego kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza” z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Związku Literatów Polskich — Oddział w Rzeszowie, Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli, Starosty Niżańskiego Gabriela Waliłko oraz Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem. Jury przewodniczy znana w regionie poetka Małgorzata Żurecka — wiceprezes Oddziału ZLP i „Witryny”. Ponadto o werdykcie decyduje troje jurorów: Marta Gdula-Żukowicz — prezes „Witryny”, polonista Zespołu Szkół w Jeżowem, Ryszard Mścisz (zarazem członek ZLP, „Witryny” i stały współpracownik „Frazy”) oraz polonistka Zespołu Szkół w Jeżowem i Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu — Irena Czyżowska-Smusz.
Wysoki poziom gimnazjalnych twórców zadecydował o przyznaniu wielu nagród, wyróżnień i wyróżnień specjalnych. Gala finałowa miała miejsce 12 maja w auli Zespołu Szkół w Jeżowem i zgromadziła laureatów, ich opiekunów, młodzież szkolną oraz zaproszonych gości. Zaszczycili swoją obecnością finał III Konkursu Twórczości Literackiej pani Anna Orzoł — naczelnik Wydziału Edukacji, Spraw Społecznych i Promocji Starostwa Powiatowego w Nisku oraz członek Rady Powiatu Niżańskiego — Krzysztof Krawiec. Powitał gości i zainicjował imprezę dyrektor Zespołu Szkół w Jeżowem — Stanisław Haduch. Następnie zabrał głos jej organizator, pełniący zarazem funkcję prowadzącego, Ryszard Mścisz. Fragmenty najlepszych z nagrodzonych tekstów zaprezentowały w dwóch odsłonach uczennice klasy II LO w Jeżowem: Paulina Kępa, Beata Ciak, Ewelina Błądek, Łucja Wojtanowicz i Justyna Rębisz. Przewodnicząca jury Małgorzata Żurecka natomiast podzieliła się ciekawymi spostrzeżeniami i wnioskami związanymi z tegoroczną edycją konkursu.
Formą urozmaicenia i uatrakcyjnienia konkursu był znakomity występ kabaretowy z udziałem pierwszoklasistek Sabiny Przybysz i Gabrieli Pikor oraz drugoklasisty Dawida Bolki. Wprowadzeni w miły nastrój uczestnicy finałowej gali mieli następnie okazję wysłuchać uwag warsztatowych na temat konkursu, które przedstawił Ryszard Mścisz. Pojawiły się tu między innymi dane statystyczne i ciekawostki, uwagi dotyczące twórczości poetyckiej i prozatorskiej oraz związane z wymogami formalnymi konkursu.
Kulminacyjny moment konkursu „Gdy słowa dojrzewają” to odczytanie przez prowadzącego protokołu i wręczenie sporej ilości nagród. Wręczali je jurorzy oraz pani Anna Orzoł i pan Krzysztof Krawiec. Poza zwycięzcami, Natalią Madej i Bernadettą Siudak, wśród najlepszych znaleźli się zdobywcy drugich nagród: Julia Darnia z Dąbrowicy, Agnieszka Drąg z Nowosielca i Katarzyna Marut ze Starego Nartu (proza) oraz Katarzyna Kołodziej z Gimnazjum nr 1 w Nisku (poezja). Nagrody trzecie przypadły z kolei Karolinie Rachwał z Krzywczy i Justynie Sagan z Zarzecza (poezja) oraz Katarzynie Cisek z Jeżowego i Karolinie Pasierb z Sokołowa Małopolskiego (proza). Poza tym przyznano wiele wyróżnień i trzy wyróżnienia specjalne zasponsorowane przez członków jury: Małgorzatę Żurecką i Ryszarda Mścisza. W wymiarze ilościowym furorę zrobili uczniowie gimnazjów stalowowolskich, którzy mieli aż 12. laureatów (wśród wyróżnionych). Warto zauważyć także grupę osób nagrodzonych podwójnie. Znaleźli się wśród nich Natalia Madej z Zespołu Szkół w Harasiukach, Karolina Rachwał z Publicznego Gimnazjum w Krzywczy (poezja i proza) oraz Katarzyna Marut z Zespołu Szkół w Starym Narcie i Edyta Kolano z Zespołu Szkół w Groblach (laur literacki i wyróżnienie specjalne).
Specjalne dyplomy wręczono także opiekunkom laureatów konkursu. Największą ilość nagrodzonych osób miały polonistki stalowowolskie: mgr Joanna Siewielec z Gimnazjum nr 4 (czterech) oraz Zofia Wlazło z Gimnazjum nr 5 (trzech).
Finałową galę zakończyły wystąpienia jurorów i gości ze Starostwa Powiatowego w Nisku. Później laureaci i opiekunowie zostali zaproszeni na skromny poczęstunek, trwały sesje zdjęciowe oraz kuluarowe rozmowy związane z kolejną tak udaną, cieszącą się ogromnym zainteresowaniem edycją konkursu.
Ryszard MŚCISZ
Protokół posiedzenia jury. Otwórz/pobierz
Regulamin III Konkursu Twórczości Literackiej dla uczniów szkół gimnazjalnych
„Gdy słowa dojrzewają”
Ramy konkursowe
1. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Jeżowem.
2. Patronat nad konkursem sprawują:
Kwartalnik Literacko-Artystyczny „Fraza” w Rzeszowie
Związek Literatów Polskich — Oddział w Rzeszowie
Starosta Niżański — Gabriel Waliłko
Stowarzyszenie Literackie „Witryna” w Stalowej Woli
Gminne Centrum Kultury w Jeżowem.
3. Konkurs adresowany jest do uczniów klas gimnazjalnych — zwłaszcza z powiatu niżańskiego, stalowowolskiego oraz powiatów sąsiednich.
4. Celem konkursu jest ujawnienie i rozbudzanie talentów literackich młodzieży, kształtowanie przez nią własnego, oryginalnego warsztatu twórczego oraz ułatwienie młodzieży kontaktów z ludźmi parającymi się twórczością literacką — za pośrednictwem konkursowego jury, osób prowadzących w ramach konkursu warsztaty twórcze i ujawniających tajniki poczynań literackich.
5. Konkurs obejmuje twórczość poetycką i prozatorską. Uczestnik wysyła zestaw składający się z trzech wierszy w kategorii A — poezja, lub jeden tekst prozą (opowiadanie, nowelę, fragment powieści) o wymiarze do 5 stron maszynopisu (wydruku komputerowego) w kategorii B — proza. Konkurs nie obejmuje form paraliterackich (felietonów, esejów, reportaży itd.), które trudno byłoby zestawić i ocenić w zestawieniu z propozycjami ściśle literackimi.
6. Istnieje możliwość udziału ucznia zarówno w kategorii poezji jak i prozy — jeśli uprawia obie te kategorie i prześle oddzielnie utwory dla nich właściwe.
7. Uczniowie mogą przesłać tylko te utwory, które nie zostały wyróżnione w innych konkursach i nie były drukowane w prasie (nie dotyczy to druku w szkolnych gazetkach).
8. Wszystkie utwory powinny być samodzielne, autorskie — stwierdzenie plagiatu automatycznie eliminuje uczestnika konkursu. Sytuacja taka zostanie nagłośniona — nawet w przypadku, gdyby zostało to ujawnione już po rozstrzygnięciach konkursowych.
9. Hasło konkursowe: „Gdy słowa dojrzewają”, nie określa tematyki utworów, w żaden sposób nie decyduje o ograniczeniach treściowych. Istnieje pełna dowolność w zakresie tematyki, treści zgłoszonych propozycji literackich. Utwory powinny mieć nadane tytuły. Dotyczy to w szczególności prozy. W przypadku utworów poetyckich dopuszcza się nadesłanie utworów bez tytułu — jednakże powinny go zastępować wówczas gwiazdki, które oznaczać będą świadomą z niego rezygnację.
9. Jury pod przewodnictwem wiceprezesa Związku Literatów Polskich — Oddziału w Rzeszowie przyzna trzy nagrody główne i wyróżnienia w obu kategoriach. Jeśli okaże się, że w którejś kategorii będzie zbyt mało uczestników lub zabraknie tekstów na odpowiednim poziomie, by przyznać nagrody i wyróżnienia, jury może którejś z nagród głównych nie przyznać i wskazać minimalną ilość wyróżnień. Możliwe jest także przyznanie większej ilości nagród i wyróżnień w kategorii, która jest licznie obsadzona i utwory do niej zgłoszone są na dobrym poziomie.
9. Możliwe jest przyznanie nagród specjalnych ufundowanych przez organizacje patronujące imprezie i wspierające ją, jurorów konkursu oraz dyrektora Zespołu Szkół w Jeżowem.
Zasady uczestnictwa w konkursie
1) Każdy uczestnik w terminie do 14 marca 2013 r. przesyła drogą pocztową na adres: Zespół Szkół w Jeżowem, 37-430 Jeżowe 162a (z dopiskiem na kopercie: „Gdy słowa dojrzewają II”), 3 utwory poetyckie lub jeden tekst prozą — w czterech egzemplarzach (wydrukach). Powinny one być zapisane czcionką 12.
2) Na kopercie należy zaznaczyć kategorię (A — poezja lub B — proza) oraz u góry koperty podać GODŁO uczestnika (wyraz lub wyrażenie, pod którym ukryty jest uczestnik konkursu; jury ocenia utwory anonimowe).
3) Utwory na wszystkich egzemplarzach (wydrukach) muszą być opatrzone GODŁEM identycznym jak to na kopercie, w której zostaną przesłane (nie wolno ujawniać na kopercie ani przy tekstach właściwych imion i nazwisk, czy szkół, do których uczęszczają uczestnicy).
4) Każdy uczestnik konkursu powinien ponadto dołączyć do przesyłki konkursowej zwykłą, małą kopertę, na której będzie zapisane jego GODŁO, zaś w środku dane
osobowe uczestnika. Potrzebnymi danymi osobowymi są: imię i nazwisko, klasa, nazwa i adres szkoły, adres domowy, telefon kontaktowy lub adres e-mail, nazwisko opiekuna.
5) Nadsyłając prace, autorzy wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów niniejszego konkursu.
6) W razie wątpliwości regulaminowych należy skontaktować się z organizującym konkurs polonistą Zespołu Szkół w Jeżowem — Ryszardem Mściszem. Można skontaktować się z nim osobiście, dzwoniąc do szkoły w godzinach jej pracy (158794328), lub na jego adres e-mailowy: rmsc@wp.pl.
7) Finał konkursu odbywa się w pierwszej połowie maja 2013 r. Uczestnicy nagrodzeni i wyróżnieni w Konkursie Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają” zostaną poinformowani o dokładnym terminie ogłoszenia wyników — finale konkursu, i jego programie.
Konkursy literackie
WYNIKI I OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO IM. STANISŁAWY KOPIEC
„O LUBEŃSKI DZWON”
Jury w składzie: dr Jan Wolski, przewodniczący, Aleksander Bielenda i Adam Decowski postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia następującym osobom:
W kategorii I (15-18 lat):
Wyróżnienie — Małgorzata Kaczkowska (Jabłonica Polska), godło: Bitter
W kategorii II (powyżej 18 lat):
I nagroda — Mariola Kruszewska (Mińsk Mazowiecki), godło: Zegarek
II nagroda — Mieczysław A. Łyp (Rzeszów), godło: Raniuszek
III nagroda — Róża Bukała (Dylągówka), godło: Jan Pobrzask
Wyróżnienie — Katarzyna Grzebyk (Połomia), godło: Katarynka
Wyróżnienie — Teresa Paryna (Przemyśl), godło: Jaśmina
Wyróżnienie — Emilia Różańska (Pruchnik), godło: Domek
Gala finałowa konkursu, połączona z wręczeniem nagród, miała miejsce 8 listopada 2013 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubeni.
I Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisławy Kopiec „O Lubeński Dzwon”
ORGANIZATOR Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni
PARTNERZY
Starostwo Powiatowe w Rzeszowie
Gmina Lubenia
Gminny Ośrodek Kultury w Lubeni
Strona www, tel. + e-mial, osoby odpowiedzialne
www.lubenia-biblioteka.pl • tel. 17 8719095 • gbplubenia@gmail.com
Alicja Warzybok — dyrektor GBP w Lubeni
Wiesława Piekarz — st. bibliotekarz
ADRESAT
I kategoria — osoby w wieku 15-18 lat
II kategoria — osoby powyżej 18 lat
TERMIN NADESŁANIA PRAC: 31 lipca 2013 r.
ROZSTRZYGNIĘCIE nastąpi w IV kwartale 2013 r.
WRĘCZENIE NAGRÓD odbędzie się podczas uroczystej GALI FINAŁOWEJ.
NAGRODZENI zostaną poinformowani o wynikach konkursu drogą telefoniczną i mailową.
INFORMACJE OGÓLNE
CELE KONKURSU:
• uczczenie pamięci rodzimej poetki i propagowanie jej twórczości,
• kultywowanie wartości zanikającej kultury i literatury chłopskiej zarówno w historycznym jak i współczesnym wymiarze,
• zainteresowanie twórców w/w problematyką i zwrócenie uwagi na te wartości, które mieszczą się w pojęciu tzw. „małej ojczyzny”,
• zaszczepienie zwłaszcza wśród młodych twórców problematyki „ukorzenienia”, wzbudzenia w sobie pasji poznawania i przyswajania tradycyjnych wartości wyrosłych na obszarze szeroko pojętej wsi i kultury wiejskiej,
• uchronienie we współczesnym języku polskim tych jego narodowych wartości, które w najwyższym stopniu może ocalić tylko poezja,
• odkrywanie talentów i stworzenie piszącym możliwości szerszej prezentacji,
• wyzwalanie i rozpowszechnianie zapału twórczego wśród międzypokoleniowej społeczności ludzi zajmującej się twórczością poetycką.
KONKURS OBEJMUJE POEZJĘ O TEMATYCE WIEJSKIEJ
Konkurs ma charakter otwarty — uczestnikami mogą być twórcy zrzeszeni jak i niezrzeszeni
1. Jeden autor może nadesłać zestaw od 1 do 3 wierszy (nienagradzanych w innych konkursach, niepublikowanych w wydawnictwach zwartych, prasie i Internecie) w formacie A-4 w wydruku maszynowym lub komputerowym, (4 egzemplarze) oraz na płycie CD lub mailem na adres: gbplubenia@gmail.com w formacie doc, docx lub PDF opatrzone godłem.
ZGŁOSZENIA BEZ WERSJI ELEKTRONICZNEJ BĘDĄ DYSKFALIFIKOWANE!
2. Wiersze w formie (papierowej i elektronicznej) należy opatrzyć godłem (pseudonimem) i symbolem kategorii: I lub II.
3. To samo godło winno występować na dołączonej kopercie zawierającej wewnątrz dane personalne (wpisane czytelnie): imię i nazwisko autora, adres, numer telefonu, e-mail (jeśli jest).
4. Utwory należy przesłać w formie wydrukowanej (4 kopie) i w formie elektronicznej na adres organizatora: GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W LUBENI, 36-042 LUBENIA 131 z dopiskiem „O LUBEŃSKI DZWON”.
ROZSTRZYGNIĘCIE I WRĘCZENIE NAGRÓD
1. Konkurs będzie oceniany w dwóch kategoriach
• Kategoria I: osoby w wieku 15-18 lat
• Kategoria II: osoby powyżej 18 lat
2. Organizator przewiduje nagrody:
• w pierwszej kategorii wiekowej — trzy nagrody rzeczowe
• w drugiej kategorii wiekowej — nagrody pieniężne
I nagroda 500 PLN plus „LUBEŃSKI DZWON”
II nagroda 300 PLN
III nagroda 200 PLN
3. Oceny konkursu dokona komisja składająca się z krytyków literackich, uznanych poetów i twórców kultury.
4. Oceniający przyznają nagrody w ramach zaplanowanych środków. Komisja zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród.
5. Odbiór nagród możliwy jest wyłącznie podczas GALI FINAŁOWEJ. Organizator nie przesyła nagród pocztą.
INFORMACJE DODATKOWE
1. Organizator nie zwraca nadesłanych tekstów oraz zastrzega sobie prawo do publikowania i cytowania w mediach nagrodzonych i wyróżnionych wierszy bez dodatkowej zgody autorów i bez honorarium autorskiego.
2. Przystępujący do konkursu wyrażają zgodę na publikowanie i przetwarzanie swoich danych osobowych w publikacjach i ogłoszeniach wyników.
3. Na uroczystość ogłoszenia wyników konkursu organizator zaprasza wszystkich uczestników oraz miłośników poezji.
4. Autorzy nagrodzonych wierszy poproszeni będą o publiczną prezentację jednego z utworów podczas uroczystej Gali Finałowej.
5. Organizator nie zapewnia zwrotu kosztów podróży, noclegów osobom zakwalifikowanym do finału, ani też pozostałym uczestnikom konkursu.
6. Nadesłanie prac na konkurs jest równoznaczne z akceptacją warunków opisanych w niniejszym regulaminie.
7. Dodatkowe informacje można otrzymać w godzinach pracy GBP w Lubeni.
Konkursy literackie
KONKURS W SKOMIELNEJ CZARNEJ ROZSTRZYGNIĘTY
WERDYKT KOMISJI KONKURSOWEJ IV OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO „O KWIAT
DZIEWIĘĆSIŁA”
POD HONOROWYM PATRONATEM PREZESA ZG ZOSP PANA WALDEMARA PAWLAKA
Relacja TV
Po podliczeniu wszystkich wyników, komisja konkursowa w składzie: Kazimierz Burnat (Wrocław), Marian Cieślik — sekretarz (Skomielna Czarna), Kazimierz Jakubowski (Namysłów), Wiesław Zieliński — przewodniczący jury (Rzeszów), postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
» I nagroda — Izabela Monika Bill (Wrocław), godło: BELMONA
» II nagroda — Janusz Pyziński (Dębica, woj. podkarpackie), godło: LIMBA
» III nagroda — Aleksandra Bal (Kamionka, woj.. podkarpackie), godło: Dejanira
Wyróżnienie:
» Mirosław Kowalski (Mysłowice), godło: ECHO
Wyróżnienie Wójta Gminy Tokarnia za wiersz o tematyce przyrody górskiej:
» za wiersz: *** (Jesień schodzi od szczytów…) — Agnieszka Zięba (Myślenice, woj. małopolskie), godło: BURSZTYN
Wyróżnienie Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomielnej Czarnej za wiersz o tematyce pożarnictwa:
» za wiersz: Strażacka czerwień — Izabela Monika Bill (Wrocław), godło: BELMONA
» za wiersz: Bombeiros — Danuta Bartosz (Poznań), godło: Danuta
Do publikacji w tomiku pokonkursowym, oprócz wierszy powyższych autorów, wybrano następujące wiersze:
• Aleksandra Bal (Kamionka, woj. podkarpackie), godło: Dejanira — wiersz: „Jesień w górach”
• Danuta Bartosz (Poznań), godło: Danuta — wiersz: „Kwiat dziewięćsiła”
• Tadeusz Dejnecki (Płock, woj. mazowieckie), godło LAWA — wiersz: „Nocny spacer wśród cisów”
• Karol Graczyk (Toruń), godło: David Purley — wiersz: „For God’s sake, David, Get me out of here”
• Janina Janakakos-Szymańska (Ciechanów, woj. mazowieckie), godło: ATENA — wiersz: „Podróże”
• Rafał Jaworski (Tychy), godło: drwal — wiersz: „Czuwanie z bronią języka u nogi” 1.
• Bożena Kaczorowska (Warszawa), godło: DOJRZAŁE GRANATY — wiersz: „drążenie skały”
• Iwona Lange (Gdynia), godło: orsini — wiersz: „Kiedy tak patrzę”
• Agata Linek (Stalowa Wola), godło: Liusah — wiersz: „Niedokonany”
• Bogdan Nowicki (Świętochłowice), godło: Kryptoepifanie — „Lunarność przedmiotów”
• Leszek Wójcik (Kraków), godło: kwasoodporne ręce — wiersz: „Plastikowi ludzie”
• Krystyna Zając (Strzegowo, woj. mazowieckie), godło: KORA — wiersz: „wiaro moja”
• Agnieszka Zięba (Myślenice, woj. małopolskie), godło: BURSZTYN — wiersz: *** (Chciałabym, żeby to była…)
Serdecznie gratulujemy!
Pragniemy również poinformować, że almanach pokonkursowy od IV do VI edycji konkursowej zostanie wydany w 2015 roku i zawierał będzie wybrane wiersze wszystkich nagrodzonych, wyróżnionych oraz dodatkowe wiersze wytypowane do publikacji.
IV Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O kwiat dziewięćsiła” w Skomielnej Czarnej
pod honorowym patronatem Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP
Pana Waldemara Pawlaka
Ze względów organizacyjnych oraz spore zainteresowanie konkursem, termin składania prac na IV Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O kwiat dziewięćsiła” został przedłużony do dnia 10 czerwca 2013 r. Decyduje data stempla pocztowego.
Zapraszamy do nadsyłania prac!
REGULAMIN:
1. Konkurs organizuje Ochotnicza Straż Pożarna w Skomielnej Czarnej przy wsparciu Urzędu Gminy Tokarnia (pow. myślenicki, woj. małopolskie).
2. Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do autorów niezrzeszonych jak również zrzeszonych w związkach twórczych oraz bez podziału na autorów przed debiutem i po debiucie. Uczestnik konkursu musi mieć ukończone 16 lat.
3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie zestawu trzech wierszy w czterech egzemplarzach wydruku komputerowego lub maszynopisu. Rękopisów nie przyjmujemy. Tematyka utworów jest dowolna. Łączna objętość zestawu wierszy o tematyce dowolnej nie może przekraczać 3 stron znormalizowanego maszynopisu (wydruku). Każdy uczestnik konkursu może dołączyć do zestawu obowiązkowego dodatkowo jeszcze po jednym wierszu (w czterech egzemplarzach każdy wiersz) w następujących kategoriach:
1. O nagrodę Wójta Gminy Tokarnia, pt. Jesień w górach,
2. O nagrodę Prezesa OSP w Skomielnej Czarnej, pt. Straż pożarna, strażacy, pożary, pożarnictwo. Wiersze w tych kategoriach będą oceniane oddzielnie.
Utwory nie mogą być wcześniej publikowane w żadnych mediach ani nagradzane w innych konkursach. Uczestnik konkursu może nadesłać tylko jeden zestaw wierszy w kategorii obowiązkowej oraz wg uznania po jednym wierszu w kategoriach dodatkowych. W sumie można przysłać maksymalnie 3 (obowiązkowo) + 2 (lub 1) wiersze w 4. egzemplarzach każdy z wierszy. Nie można więc przysyłać kolejnego zestawu pod innym godłem.
4. Wiersze muszą być podpisane godłem (pseudonimem). Takim samym godłem należy opatrzyć dołączoną do nich zaklejoną kopertę, zawierającą na kartce obowiązkowo następujące dane autora (imię i nazwisko, dokładna data urodzenia (dzień, miesiąc, rok), dokładny adres, telefon, e-mail). Nie wolno na kopercie umieszczać nazwiska i adresu zwrotnego nadawcy.
5. Prace konkursowe należy nadsyłać do 15 maja 2013 r. na adres pomysłodawcy konkursu:
Lesław Urbanek, 32-437 Skomielna Czarna 240, z dopiskiem: „Konkurs Poetycki”
6. Organizator nie zwraca nadesłanych tekstów.
7. Oceny prac konkursowych dokona jury powołane przez organizatora.
8. Wiersze autorów podpisane imieniem i nazwiskiem nie będą podlegać ocenie jury. Wiersze osób poniżej 16 lat nie będą oceniane. Uprasza się o dokładne przeczytanie regulaminu. Prace nie spełniające wszystkich wymogów regulaminu nie będą oceniane.
9. Laureaci konkursu otrzymają okolicznościowe medale-statuetki, a także wraz ze wszystkimi wyróżnionymi — dyplomy i inne drobne upominki. Wskazany jest udział w spotkaniu pokonkursowym wszystkich laureatów i wyróżnionych w konkursie autorów. Tylko w wyjątkowych wypadkach nagrody będą przesłane pocztą.
10. Organizator zastrzega sobie prawo do publikacji nagrodzonych i wyróżnionych wierszy w tomiku pokonkursowym (wydawanym co trzy lata) oraz w innych mediach bez dodatkowej zgody autorów oraz bez honorarium autorskiego.
11. Podsumowanie konkursu odbędzie się 14 września 2013 r. Po ogłoszeniu wyników konkursu, wszyscy laureaci będą proszeni o przesłanie nagrodzonych i wyróżnionych wierszy do organizatora, pocztą elektroniczną. Ułatwi to pracę nad redakcją tomiku pokonkursowego (przewidzianego na 2015 r.).
12. Zgłoszenie zestawów wierszy do udziału w konkursie oznacza akceptację regulaminu.
W przypadku wątpliwości informacje o konkursie można uzyskać pod numerem telefonu komórkowego: 663221329.
Konkursy literackie
WYNIKI KONKURSU NA WIERSZ PATRIOTYCZNY
Spośród 25 nadesłanych tekstów, na szczególną uwagę zasługują wiersze:
Bogu i Ojczyźnie — Katarzyna Pająk z Jedlicza — 1 wyróżnienie
NIC PONAD — Barbara Sadzyńska z Warszawy — 2 wyróżnienie
Tęsknoty emigrantki — Elżbieta Ruppe z Węgier — III miejsce
wreszcie deszcz — Grzegorz Trochimczuk z Warszawy — II miejsce
moja ojczyzna — Mirosław Osowski ze Stalowej Woli — I miejsce
GRATULUJEMY — nagrody zostaną wręczone na gali, w drugim dniu Festiwalu. Wiersze oceniły i wybrały: Janina Ataman i Joanna Turczyn. Organizatorzy zapraszają na Polski Festiwal Pieśni Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie” im ks. Władysława Rubina w Lubaczowie w dniach 29-30 czerwca 2013 r. Dyr. Artystyczny: Barbara Mazurkiewicz. Organizator: Wojciech Mamczur, ks. Andrzej Stopyra, proboszcz parafii św. Stanisława w Lubaczowie.
Konkurs poetycki na wiersz patriotyczny
Jeżeli kochasz Ojczyznę, weź udział w konkursie, osiągnij sukces i zdobądź nagrodę! Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie poetyckim na jeden wiersz patriotyczny, pt. „Bogu i Ojczyźnie”.
Regulamin konkursu:
1. Do udziału zapraszamy chętnych od lat 14 do 100!
2. Należy przesłać tekst wiersza opatrzony imieniem i nazwiskiem, wysyłając na adres: rota29@interia.pl.
3. Konkurs trwa do 20 maja 2013 roku.
4. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest samodzielne napisanie wiersza.
5. Wiersz nie może być wcześniej publikowany ani wysyłany na inny konkurs.
6. Wiersze oceni jury powołane przez Organizatorów Polskiego Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie” im. Ks. Kardynała Władysława Rubina w Lubaczowie — Barbara Mazurkiewicz i Wojciech Mamczur.
7. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 5 czerwca 2013. Przewidziane są nagrody dla 3 najlepszych utworów.
8. Zwycięzcy zostaną powiadomieni, oraz zaproszeni na Festiwal, który odbędzie się w dniach: 29-30 czerwca 2013 r., gdzie odbiorą osobiście nagrody i wystąpią przed publicznością prezentując swoje wiersze.
Konkursy literackie
IX OGÓLNOPOLSKI I POLONIJNY TURNIEJ POETYCKI
o "Srebrne Pióro" Prezydenta Miasta Mielca i "Senackiego Orła" RP rozstrzygnięty
Na Turniej Poetycki w terminie do 22 marca 2013 r. do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie Filia w Mielcu wpłynęły 83 wiersze w trzech kategoriach: młodzieżowej — 17 wierszy, dorosłych — 43 wiersze, Polonii — 23 wiersze.
W dniu 10 maja 2013 r. jury uznało, że nagrody główne — „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca otrzymują: Aleksandra Dębska w kategorii młodzieżowej i Piotr Fałczyński w kategorii dorosłych. Nagrodę „Senackiego Orła” w kategorii Polonia otrzymuje Ewelina Towiańska.
Pozostałe nagrody otrzymują: Laury Kwartalnika „Nadwisłocze” — Andrzej Jagiełłowicz, godło „Cynamonowy Szeleszczyciel” za wiersz „Zielona melancholia” w kategorii młodzieżowej, Maria Stefanik, godło „Strzelec” za wiersz „Dąb Pamięci. W 120 rocznicę urodzin gen. Stanisława Maczka” w kategorii dorosłych i Marek Wieczorek, godło „Pająk” za wiersz „Pokłosie ‘Pokłosia’” w kategorii Polonia. „Poetycki Exlibris” Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie Filia w Mielcu — Aleksandra Lonczak za wiersz „*** łącząc suchość twego naskórka…” w kategorii młodzieżowej, Zbigniew Michalski za wiersz „Za jednym pociągnięciem” w kategorii dorosłych i Elżbieta Czerniawska za wiersz „Ze sobą mówić nie umiem” w kategorii Polonia.
Podsumowanie konkursu, wręczenie nagród, jak również przyznanie nagrody publiczności, miało miejsce 13 czerwca 2013 r. w Pedagogicznej Bibliotece w Mielcu przy ul. Wyspiańskiego 6. Nagrodę publiczności otrzymali: Piotr Falczyński w kategorii dorosłych, Michał Różycki w kategorii młodzieżowej oraz Danuta Sotnik-Kondycka w kategorii Polonia.
IX Ogólnopolski i Polonijny Turniej Poetycki
o „SREBRNE PIÓRO” PREZYDENTA MIASTA MIELCA Janusza Chodorowskiego
oraz o LAURY KWARTALNIKA „Nadwisłocze”, „Wieści Regionalnych” i „POETYCKI EXLIBRIS”
Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie Filia w Mielcu.
Pod patronatem w kategorii POLONIA Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Władysława Ortyla
R E G U L A M I N
1. Turniej poetycki organizowany jest przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie — Filię w Mielcu, Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie oraz Redakcję „Nadwisłocza” i „Wieści Regionalnych”. Honorowy patronat: Prezydent Miasta Mielca.
2. Turniej organizowany jest w trzech kategoriach:
I. MŁODZIEŻOWEJ (uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych),
II. DOROSŁYCH
III. POLONII zagranicznej oraz cudzoziemców piszących po polsku (do wiersza napisanego w innym języku należy dołączyć jego tłumaczenie na język polski).
3. W Turnieju nie mogą brać udziału laureaci nagrody głównej siedmiu poprzednich edycji Turnieju, poza tymi, którzy przeszli z kategorii „MŁODZIEŻOWEJ” do kategorii „DOROSŁYCH”.
4. Zainteresowani udziałem w konkursie przygotowują indywidualnie jeden wiersz o objętości nie większej niż 1 strona znormalizowanego maszynopisu (30 linijek), napisany w 7 egzemplarzach + tekst wiersza na płycie CD z zapisem w programie Word, podpisane godłem z dopiskiem MŁODZIEŻ, DOROŚLI lub POLONIA.
5. Uczestnicy przekazują do Biblioteki Pedagogicznej 39-300 Mielec, ul. Wyspiańskiego 6 dwie zaklejone koperty opatrzone godłem: pierwsza zawiera tekst jednego utworu poetyckiego, w 7 egzemplarzach + płyta CD z tekstem wiersza; w drugiej kopercie znajdują się dane osobowe uczestnika turnieju — imię, nazwisko, wiek, adres, nazwa szkoły, nr telefonu, adres e-mail itp. w terminie do 22 marca 2013 roku (utwory poetyckie odbiegając od w/w wymagań, tj. np. kilka wierszy, za długie lub bez godła, nie będą kwalifikowane do oceny).
6. Utwory ocenia powołane przez organizatorów Jury. W jego skład wchodzić będą przedstawiciele organizatorów i patronów konkursu, poeci — członkowie Związku Literatów Polskich, poloniści oraz animatorzy kultury. O nagrodach głównych i wyróżnieniach decyduje suma punktów uzyskanych od poszczególnych członków Jury przyznawanych w skali od 1 do 6. Oceniane wiersze są anonimowe i dopiero po zliczeniu punktów otwierane są koperty z danymi uczestników konkursu.
7. Autorzy zostaną powiadomieni o zakwalifikowaniu utworu do finału turnieju, który planowany jest na przełomie maja i czerwca 2013 roku. Podczas Finału odbędzie się prezentacja nominowanych utworów, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród głównych oraz dodatkowych.
8. Uczestnicy turnieju wyrażają zgodę na bezpłatną publikację książkową oraz w mediach, zgłoszonego do konkursu wiersza. Autorzy, nadsyłając prace na konkurs, zgadzają się na przetwarzanie danych osobowych.
9. Nauczyciele — opiekunowie uczniów otrzymają zaświadczenia o współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Rzeszowie — Filią w Mielcu. Informacji udziela Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Mielcu, tel. 17 5862178 oraz e-mail: mielec@pbw.org.pl a także przez stronę internetową: www.rzeszow.pbw.org.pl lub www.promocja.mielec.pl.
Konkursy literackie
NAJLEPSZE POETKI Z CHOLEWIANEJ GÓRY, AUTORKI PROZY — ZE STALOWEJ WOLI
Marta Kołodziej z Cholewianej Góry oraz Karina Jurewicz i Joanna Brezdeń ze Stalowej Woli okazały się najlepsze w II Konkursie Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają”, który został przeprowadzony w Zespole Szkół w Jeżowem. Do tego konkursu dla młodzieży gimnazjalnej wpłynęło aż 87 zgłoszeń z powiatu niżańskiego, stalowowolskiego, rzeszowskiego i strzyżowskiego.
Duże zainteresowanie konkursem w Jeżowem wiąże się zapewne z rangą jego patronów oraz fachowym jury, które dokonuje oceny propozycji literackich gimnazjalistów w kategorii poezji i prozy. Patronują imprezie: Kwartalnik literacko-artystyczny „Fraza” w Rzeszowie, Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie, Starosta Niżański Gabriel Waliłko, Stowarzyszenie Literackie „Witryna” w Stalowej Woli oraz Gminne Centrum Kultury w Jeżowem. Z tego grona patronów wywodzi się większość jurorów dokonujących oceny tekstów. Przewodnicząca jury, Małgorzata Żurecka jest wiceprezesem rzeszowskiego oddziału ZLP, Marta Gdula-Żukowicz zaś prezesem stalowowolskiej „Witryny”. Trzeci juror, organizator i prowadzący Konkurs, polonista Zespołu Szkół w Jeżowem — Ryszard Mścisz, to stały współpracownik kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza” i członek zarówno rzeszowskiego oddziału ZLP, jak i „Witryny”. Czwartą jurorką jest polonistka Zespołu Szkół w Jeżowem oraz Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu — Irena Czyżowska-Smusz.
Impreza została sfinansowana przez Starostwo Powiatowe w Nisku, ponadto wśród wspierających sponsorsko imprezę znalazło się Wydawnictwo Sztafeta w Stalowej Woli oraz niektórzy spośród jurorów. Członkowie jury mieli do oceny 54 propozycje w kategorii prozy (utwory liczące do 5. stron) oraz 33 zestawy wierszy (po 3 wiersze w każdym). 13 kwietnia 2013 r., gdy wszystkie utwory zostały przez czwórkę jurorów ocenione, w Stalowej Woli nastąpiły obrady jury, które zaowocowały przyznaniem 11. nagród głównych oraz 22. wyróżnień łącznie w obu kategoriach. Podobnie jak w roku ubiegłym. poziom tekstów był wysoki, przy czym tym razem więcej było zgłoszeń i dobrych tekstów poetyckich.
Zaproszeni laureaci oraz ich opiekunowie — poloniści ze szkół gimnazjalnych, mieli okazję wysłuchać fragmentów nagrodzonych tekstów bądź wierszy pochodzących z nagrodzonych zestawów, na koniec zaś, w momencie odczytania protokołu i wręczania nagród dowiedzieli się, czy obecni na sali laureaci otrzymali wyróżnienie, czy którąś z nagród głównych. Wraz z nimi przysłuchiwali się recytacji tekstów oraz uczestniczyli we wręczaniu nagród specjalni goście II Konkursu Twórczości Literackiej — wicestarosta niżański Sławomir Czwal, oraz radni powiatowi z Jeżowego: Robert Bednarz i Krzysztof Krawiec.
I nagrodę w kategorii poezji otrzymała uczennica Publicznego Gimnazjum w Cholewianej Górze — Marta Kołodziej, nagrodę III zaś odebrała jej koleżanka z klasy — Justyna Blajerska. II nagroda przypadła (podobnie jak w roku ubiegłym) Darii Daczyńskiej z Publicznego Gimnazjum w Rudniku nad Sanem oraz Justynie Sagan z Publicznego Gimnazjum w Zarzeczu. Równorzędną nagrodę III otrzymała także Edyta Kolano z Publicznego Gimnazjum w Groblach (również powtórzyła sukces z roku ubiegłego).
Kategoria prozy została zdominowana przez gimnazjalistów ze Stalowej Woli. Zwyciężyły Karina Jurewicz z Gimnazjum nr 5 oraz Joanna Brezdeń z Gimnazjum nr 6. Nagroda II przypadła Wiktorii Słomskiej z Gimnazjum Katolickiego i Klaudynie Kiesz z Gimnazjum nr 6, zaś III — Aleksandrze Bieleckiej z Gimnazjum nr 4 i Andżelice Rodzeń z Publicznego Gimnazjum w Zarzeczu.
Wśród wyróżnionych warto zauważyć aż 4 młodych twórców (Małgorzata Cisek, Krystian Cisek, Edyta Markowicz i Karol Talandier) z Publicznego Gimnazjum w Jeżowem, którzy są podopiecznymi pani mgr Teresy Komsy, troje laureatów z Publicznego Gimnazjum w Niebylcu (Justyna Wójciak, Agnieszka Domaradzka, Natalia Lisek), których przygotowała pani mgr Cecylia Machoś oraz kolejnych laureatów z Publicznego Gimnazjum w Nowosielcu (Wojciech Wyka i Agnieszka Drąg), będących uczniami pani mgr Elżbiety Domańskiej.
Wyróżnienia przypadły uczniom z gimnazjów ze Stalowej Woli (Gimnazjum Katolickie, Gimnazjum nr 4 i 5), z Gimnazjum nr 1 w Nisku, ale także z Sokołowa Małopolskiego, Krzeszowa, Harasiuków, Ulanowa, Zarzecza. Daria Daczyńska z Rudnika nad Sanem i Natalia Madej z Harasiuków zdobyły laury w obu kategoriach, a poza panią mgr Teresą Komsą, która miała rekordową ilość laureatów spośród podopiecznych, troje laureatów miały polonistki: Beata Małek z Zarzecza, Cecylia Machoś z Niebylca, Joanna Siewielec z Gimnazjum nr 4 w Stalowej Woli, zaś dwoje: Małgorzata Rychlak z Cholewianej Góry, Joanna Maczuga z Rudnika nad Sanem, Elżbieta Domańska z Nowosielca, Teresa Żyła z Harasiuków i Agnieszka Umińska z Gimnazjum Katolickiego w Stalowej Woli.
Dyrektor Zespołu Szkół w Jeżowem, Stanisław Haduch serdecznie powitał zaproszonych gości i czuwał nad przebiegiem drugiej edycji Konkursu, nagrody zaś wręczali wicestarosta Sławomir Czwal oraz jurorki — Małgorzata Żurecka i Marta Gdula-Żukowicz. Fragmenty prozy i teksty poetyckie wszystkich laureatów pięknie przeczytali uczniowie klasy II LO w Jeżowem: Aneta Bąk, Monika Bednarz, Monika Olejarz, Patrycja Szewc, Grzegorz Bednarz i Ewelina Sobolewska. Pomagali oni także w przygotowaniu nagród i dyplomów do wręczania laureatom. Obsługą imprezy zajmowały się uczennice klasy I LO w Jeżowem: Dominika Szewc i Ewelina Grabiec. Całość prowadził polonista, organizator i jeden z jurorów Konkursu — Ryszard Mścisz. On także opowiedział zebranym o licznych sukcesach literackich i dziennikarskich uczniów LO w Jeżowem, a przede wszystkim podsumował II Konkurs Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają” od strony warsztatowej i statystycznej. Po wręczeniu nagród, wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek, jednocześnie toczyły się rozmowy pomiędzy jurorami, dyrektorem szkoły, organizatorem konkursu a uczestnikami i ich opiekunami, robiono zdjęcia, wręczane były materiały na temat konkursu dla chętnych osób bądź wymieniano dane do korespondencyjnego kontaktu.
Po kolejnej udanej edycji Konkursu w Zespole Szkół w Jeżowem nikt nie miał wątpliwości, że istnieje potrzeba dalszego organizowania zmagań młodych twórców, że jego popularność wciąż będzie rosła, a kolejne edycje muszą się odbyć.
Regulamin II Konkursu Twórczości Literackiej dla uczniów szkół gimnazjalnych
„Gdy słowa dojrzewają”
Ramy konkursowe
1. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Jeżowem.
2. Patronat nad konkursem sprawują:
Pismo Literacko-Artystyczne „Fraza” w Rzeszowie
Związek Literatów Polskich — Oddział w Rzeszowie
Starosta Niżański — Gabriel Waliłko
Stowarzyszenie Literackie „Witryna” w Stalowej Woli
Gminne Centrum Kultury w Jeżowem.
3. Konkurs adresowany jest do uczniów klas gimnazjalnych — zwłaszcza z powiatu niżańskiego, stalowowolskiego oraz powiatów sąsiednich.
4. Celem konkursu jest ujawnienie i rozbudzanie talentów literackich młodzieży, kształtowanie przez nią własnego, oryginalnego warsztatu twórczego oraz ułatwienie młodzieży kontaktów z ludźmi parającymi się twórczością literacką — za pośrednictwem konkursowego jury, osób prowadzących w ramach konkursu warsztaty twórcze i ujawniających tajniki poczynań literackich.
5. Konkurs obejmuje twórczość poetycką i prozatorską. Uczestnik wysyła zestaw składający się z trzech wierszy w kategorii A — poezja, lub jeden tekst prozą (opowiadanie, nowelę, fragment powieści) o wymiarze do 5 stron maszynopisu (wydruku komputerowego) w kategorii B — proza. Konkurs nie obejmuje form paraliterackich (felietonów, esejów, reportaży itd.), które trudno byłoby zestawić i ocenić w odniesieniu do propozycji ściśle literackich.
6. Istnieje możliwość udziału ucznia zarówno w kategorii poezji jak i prozy — jeśli uprawia obie te kategorie i prześle oddzielnie utwory dla nich właściwe.
7. Uczniowie mogą przesłać tylko te utwory, które nie zostały wyróżnione w innych konkursach i nie były drukowane w prasie (nie dotyczy to druku w szkolnych gazetkach).
8. Wszystkie utwory powinny być samodzielne, autorskie — stwierdzenie plagiatu automatycznie eliminuje uczestnika konkursu. Sytuacja taka zostanie nagłośniona — nawet w przypadku, gdyby zostało to ujawnione już po rozstrzygnięciach konkursowych.
9. Hasło konkursowe: „Gdy słowa dojrzewają”, nie określa tematyki utworów, w żaden sposób nie decyduje o ograniczeniach treściowych. Istnieje pełna dowolność w zakresie tematyki, treści zgłoszonych propozycji literackich.
9. Jury pod przewodnictwem wiceprezesa Związku Literatów Polskich — Oddziału w Rzeszowie przyzna trzy nagrody główne i wyróżnienia w obu kategoriach. Jeśli okaże się, że w którejś kategorii będzie zbyt mało uczestników lub zabraknie tekstów na odpowiednim poziomie, by przyznać nagrody i wyróżnienia, jury może którejś z nagród głównych nie przyznać i wskazać minimalną ilość wyróżnień. Możliwe jest także przyznanie większej ilości nagród i wyróżnień w kategorii, która jest licznie obsadzona i utwory do niej zgłoszone są na dobrym poziomie.
9. Możliwe jest przyznanie nagród specjalnych ufundowanych przez organizacje patronujące imprezie i wspierające ją, jurorów konkursu oraz dyrektora Zespołu Szkół w Jeżowem.
Zasady uczestnictwa w konkursie
1) Każdy uczestnik w terminie do 16 marca 2013 r. przesyła drogą pocztową na adres: Zespół Szkół w Jeżowem, 37-430 Jeżowe 162a (z dopiskiem na kopercie: „Gdy słowa dojrzewają II”), 3 utwory poetyckie lub jeden tekst prozą — w czterech egzemplarzach (wydrukach). Powinny one być zapisane czcionką 12.
2) Na kopercie należy zaznaczyć kategorię (A — poezja lub B — proza) oraz u góry koperty podać GODŁO uczestnika (wyraz lub wyrażenie, pod którym ukryty jest uczestnik konkursu; jury ocenia utwory anonimowe).
3) Utwory na wszystkich egzemplarzach (wydrukach) muszą być opatrzone GODŁEM identycznym jak to na kopercie, w której zostaną przesłane (nie wolno ujawniać na kopercie ani przy tekstach właściwych imion i nazwisk, czy szkół, do których uczęszczają uczestnicy).
4) Każdy uczestnik konkursu powinien ponadto dołączyć do przesyłki konkursowej zwykłą, małą kopertę, na której będzie zapisane jego GODŁO, zaś w środku dane osobowe uczestnika. Potrzebnymi danymi osobowymi są: imię i nazwisko, klasa, nazwa i adres szkoły, adres domowy, telefon kontaktowy lub adres e-mail, nazwisko opiekuna.
5) Nadsyłając prace, autorzy wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów niniejszego konkursu.
6) W razie wątpliwości regulaminowych należy skontaktować się z organizującym konkurs polonistą Zespołu Szkół w Jeżowem — Ryszardem Mściszem. Można skontaktować się z nim osobiście, dzwoniąc do szkoły w godzinach jej pracy (158794328), lub na jego adres e-mailowy: rmsc@wp.pl.
7) Finał konkursu odbywa się w pierwszej połowie maja 2013 r. Uczestnicy nagrodzeni i wyróżnieni w Konkursie Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają” zostaną poinformowani o dokładnym terminie ogłoszenia wyników — finale konkursu, i jego programie.