Konkursy literackie

Rzeszów

Preambuła statutu ZLP


Związek Literatów Polskich jest zawodową organizacją pisarzy. Jego członkowie, w swojej twórczości i działalności, nawiązują do humanitarnych tradycji myśli ogólnoludzkiej, które w kulturze polskiej zawsze były zespolone z troską o dobro kraju i narodu. Kontynuacja tych tradycji oraz wszechstronny rozwój współczesnej literatury polskiej stanowią przedmiot starań i pracy wszystkich członków i władz Związku Literatów Polskich.



Związek Literatów Polskich

Menu


Konkursy literackie 2015



III OGÓLNOPOLSKI KONKURS POETYCKI im. STANISŁAWY KOPIEC
„O LUBEŃSKI DZWON” rozstrzygnięty


Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni z przyjemnością informuje, iż 29 lipca 2015 r. został rozstrzygnięty III Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisławy Kopiec „O LUBEŃSKI DZWON”.

Komisja w składzie: dr Jan Wolski — przewodniczący — prac. URz — krytyk literacki, Adam Decowski — poeta i satyryk — czł. ZLP Oddział Rzeszowski, mgr Monika Gruba — socjolog po zapoznaniu się z 23 zestawami nadesłanych na konkurs wierszy, podzielonymi na dwie kategoria wiekowe (od 13 do 18 roku życia oraz powyżej 18 lat) wyłoniła finalistów konkursu.

W pierwszej kategorii wzięła udział jedna osoba. Nagrody nie przyznano.


Nagrodzone wiersze i uczestnicy w II kategorii:

I nagroda za wiersz „Niebieska kolejka” — opatrzony godłem „owocowe lato” — Katarzyna Grzebyk
II nagroda za wiersz „ogrody słodyczy” — opatrzony godłem „SONATA DESZCZU” — Andrzej Ziobrowski
III nagroda za wiersz „po obiedzie chodziliśmy pod ulęgałkę” — opatrzony godłem „Jorka” — Mariola Kruszewska

Ponadto jury zdecydowało o przyznaniu dwóch równorzędnych wyróżnień (nagrody rzeczowe)
1. Za wiersz „zielona modlitwa” — godło „cicho-sza” — Anna Piliszewska
2. Za wiersz „Człowiek z sadu” — godło „Maliny” — Agnieszka Kostuch


UROCZYSTA GALA FINAŁOWA III OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO im. STANISŁAWY KOPIEC została zaplanowana na 25 września 2015 r.



III Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisławy Kopiec „O LUBEŃSKI DZWON”


ORGANIZATOR: Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni
PARTNERZY: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, Gmina Lubenia, Gminny Ośrodek Kultury w Lubeni, Związek Literatów Polskich Oddział Rzeszowski

STRONA WWW: lubenia-biblioteka.pl
TEL. 17 8719095
E-MAIL: gbplubenia@gmail.com

OSOBY ODPOWIEDZIALNE
Alicja Warzybok — dyrektor GBP w Lubeni
Wiesława Piekarz — st. bibliotekarz

ADRESAT:
I kategoria — osoby od 13 (ukończone) do 18 lat, II kategoria — osoby powyżej 18 lat
TERMIN NADESŁANIA PRAC: 30 CZERWCA 2015
ROZSTRZYGNIĘCIE: Nastąpi w III kwartale 2015
WRĘCZENIE NAGRÓD: Odbędzie się podczas uroczystej GALI FINAŁOWEJ
NAGRODZENI Zostaną poinformowani o wynikach konkursu drogą telefoniczną lub mailową


INFORMACJE OGÓLNE
CELE KONKURSU:

• uczczenie pamięci rodzimej poetki i propagowanie jej twórczości
• pielęgnowanie kultury i literatury chłopskiej w jej historycznym i współczesnym wymiarze poprzez poezję
• zainteresowanie twórców tematyką wiejską w jej naturalnym pięknie przyrody i życia na wsi
• kształtowanie wrażliwości na piękno polskiego języka poetyckiego wyrosłego na gruncie wiejskim
• zaszczepienie szczególnie wśród młodych twórców problematyki „ukorzenienia” na obszarze szeroko pojętej wsi i kultury wiejskiej
• pobudzenie wrażliwości poetyckiej i aktywności twórczej w dziedzinie literatury wśród międzypokoleniowej społeczności
• odkrywanie talentów i stworzenie piszącym możliwości szerszej prezentacji

KONKURS OBEJMUJE POEZJĘ O TEMATYCE WIEJSKIEJ

Konkurs skierowany jest do poetów — amatorów. Nie mogą wziąć w nim udziału twórcy zrzeszeni w Związku Literatów Polskich i Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich.
1. Jeden autor może nadesłać zestaw od 1 do 3 wierszy (nienagradzanych w innych konkursach, niepublikowanych w wydawnictwach zwartych, prasie i Internecie) w formacie A-4 w wydruku maszynowym lub komputerowym, (4 egzemplarze) oraz na płycie CD lub e-mailem na adres: gbplubenia@gmail.com (w formacie doc, docx lub PDF) ZGŁOSZENIA BEZ WERSJI ELEKTRONICZNEJ BĘDĄ DYSKFALIFIKOWANE!
2. Każdy utwór w formie (papierowej i elektronicznej) należy opatrzyć godłem (pseudonimem) i symbolem kategorii: I lub II umieszczonym w prawym górnym rogu kartki z wierszem. To samo godło powinno występować na dołączonej kopercie zawierające wewnątrz dane o autorze (imię i nazwisko, adres, numer telefonu, e-mail (jeśli jest), krótka notka biograficzna); oświadczenie o treści: „Oświadczam, że jestem autorką/autorem wierszy nadesłanych na konkurs. Wiersze nie były wcześniej publikowane i nagradzane na innych konkursach.”
3. Utwory należy przesłać na adres Organizatora: GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W LUBENI, 36-042 LUBENIA 131 z dopiskiem — Konkurs „O LUBEŃSKI DZWON”

ROZSTRZYGNIĘCIE I WRĘCZENIE NAGRÓD

1. Konkurs będzie oceniany w dwóch kategoriach:
Kategoria I: osoby od 13 (ukończone) do 18 lat,
Kategoria II: osoby powyżej 18 lat
2. Organizator przewiduje nagrody:
• w pierwszej kategorii wiekowej — trzy nagrody rzeczowe
• w drugiej kategorii wiekowej — nagrody pieniężne
I nagroda 500 PLN plus „LUBEŃSKI DZWON”
II nagroda 300 PLN
III nagroda 200 PLN
3. Dodatkowo, może być przyznana nagroda Starosty rzeszowskiego i Wójta Gminy Lubenia
4. Oceny konkursu dokona komisja powołana przez Organizatora.
5. Oceniający przyznają nagrody w ramach zaplanowanych środków.
Komisja zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród.
Odbiór nagród możliwy jest wyłącznie podczas GALI FINAŁOWEJ. Organizator nie przesyła nagród pocztą.

INFORMACJE DODATKOWE

1. Organizator nie zwraca nadesłanych tekstów oraz zastrzega sobie prawo do publikowania i cytowania w mediach nagrodzonych i wyróżnionych wierszy bez dodatkowej zgody autorów i bez honorarium autorskiego.
2. Przystępujący do konkursu wyrażają zgodę na publikowanie i przetwarzanie swoich danych osobowych w publikacjach i ogłoszeniach wyników.
3. Na uroczystość ogłoszenia wyników konkursu organizator zaprasza wszystkich uczestników oraz miłośników poezji.
4. Autorzy nagrodzonych wierszy poproszeni będą o publiczną prezentację jednego z utworów podczas uroczystej Gali Finałowej.
5. Organizator nie zapewnia zwrotu kosztów podróży ani noclegów laureatom konkursu oraz pozostałym uczestnikom.
6. Nadesłanie prac na konkurs jest równoznaczne z akceptacją warunków opisanych w niniejszym regulaminie.

Dodatkowe informacje o konkursie można otrzymać w godzinach pracy GBP w Lubeni.



Konkursy literackie

Gimnazjalni twórcy ze Stalowej Woli i Jaty najlepsi


21 maja w auli Zespołu Szkół w Jeżowem odbył się finał IV Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają”. Werdykt jury zadecydował, że najlepszymi spośród 76. gimnazjalnych twórców, którzy wzięli udział w konkursie, zostały Natalia Rusin i Katarzyna Porębska ze Stalowej Woli (w kategorii poezji) oraz Monika Bieleń z Jaty (w kategorii prozy).

Cieszący się od początku dużym zainteresowaniem konkurs literacki, skierowany do młodzieży gimnazjalnej, zgromadził liczne grono laureatów i ich opiekunów z kilku powiatów Podkarpacia. W auli Zespołu Szkół w Jeżowem witali przybyłych gości dyrektor szkoły Stanisław Haduch, organizator konkursu — polonista Ryszard Mścisz, oraz młodzież licealna. Patronat honorowy nad IV Konkursem Twórczości Literackiej objął Starosta Niżański Robert Bednarz, który od początku był z nim związany — wcześniej jako radny powiatowy.

Uczestników finału konkursu „Gdy słowa dojrzewają” powitał serdecznie dyrektor Stanisław Haduch, wyrażając także swoją wdzięczność staroście Robertowi Bednarzowi za wsparcie dla tego przedsięwzięcia i osobisty udział w gali finałowej. Jej program przedstawił Ryszard Mścisz — organizator i zarazem jeden z konkursowych jurorów. Jury IV Konkursu Twórczości Literackiej po raz kolejny przewodniczyła wiceprezes rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich — Małgorzata Żurecka ze Stalowej Woli. Ponadto zasiadały w nim Marta Gdula-Żukowicz, przez kilka lat prezes Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli, oraz Irena Czyżowska-Smusz, polonistka Zespołu Szkół w Jeżowem oraz Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu. Patronami konkursu byli także: rzeszowski oddział Związku Literatów Polskich, kwartalnik literacko-artystyczny „Fraza” w Rzeszowie, który wydawany jest przez pracowników naukowych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Stowarzyszenie Literackie „Witryna” oraz Gminne Centrum Kultury w Jeżowem.

Za piękną dekorację i przyjmowanie gości konkursu odpowiadały pierwszoklasistki Sylwia Błądek, Paulina Piędel i Bernadetta Szewc. Ostatnia z nich wraz z koleżankami klasowymi Magdaleną Sobieszek, Moniką Borek, Małgorzatą Peszt i Aleksandrą Orszak stworzyła na szkolnej scenie zainscenizowany klub czytelników, którego zadaniem było przybliżenie wszystkim części nagrodzonych tekstów. Przewodnicząca jury Małgorzata Żurecka wypowiedziała wiele ciepłych słów o gimnazjalnych twórcach, idei konkursu i samej jego organizacji. Pewnym dopełnieniem w większości poważnych tekstów konkursowych był znakomity kabaretowy występ Gabrieli Pikor i Sabiny Przybysz. Kolejnym punktem programu było wystąpienie organizatora Ryszarda Mścisza, który zaprezentował statystykę konkursową i uwagi warsztatowe, związane z nadesłanymi propozycjami literackimi. Okazało się na przykład, że w tym roku po raz pierwszy dotarły do Jeżowego utwory twórców spoza Podkarpacia: z Nowego Sącza i Warszawy.

Najważniejszym momentem imprezy finałowej było odczytanie przez Ryszarda Mścisza i wręczenie przez starostę Roberta Bednarza oraz jurorki Małgorzatę Żurecką i Martę Gdulę-Żukowicz wyróżnień i nagród głównych. Na początek jednak swoją nagrodę Michałowi Szelidze z Publicznego Gimnazjum w Groblach wręczyła przewodnicząca jury, a następnie organizator konkursu własnymi nagrodami obdarzył Katarzynę Marut z gimnazjum w Jacie i Karolinę Delektę z Cholewianej Góry.

W kategorii poezji przyznano dwie równorzędne nagrody pierwsze dla stalowowolskich gimnazjalistek: Natalii Rusin (Gimnazjum nr 5) i Katarzyny Porębskiej (Gimnazjum Katolickie). Za najlepszą w kategorii prozy została uznana Monika Bieleń z Publicznego Gimnazjum w Jacie. Drugą i trzecią nagrodę za poezję otrzymały również gimnazjalistki stalowowolskie — Wiktoria Słomska (Gimnazjum Katolickie) i Angelika Kędzia (Gimnazjum nr 5). W prozie nagrodę II otrzymali Mateusz Kata (Gimnazjum nr 7 w Stalowej Woli) oraz Katarzyna Cisek (Publiczne Gimnazjum w Jeżowem), zaś III nagroda przypadła Katarzynie Wojtak (Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ulanowie) i Paulinie Mazur (Publiczne Gimnazjum w Zarzeczu). Wśród kilkunastu wyróżnień konkursowych zwraca uwagę wszechstronność twórcza Wiktorii Pikuły z Gimnazjum nr 1 w Nisku, która została wyróżniona zarówno w poezji, jak i w prozie. Dyplomy i książkowe upominki przypadły także opiekunom laureatów (łącznie 23.), spośród których szczególną uwagę zwraca osiągnięcie mgr Zofii Wlazło z Gimnazjum nr 5 w Stalowej Woli, która mogła się cieszyć z sukcesu trzech laureatek.

W swoim wystąpieniu po wręczeniu konkursowych laurów starosta Robert Bednarz docenił ideę konkursu i pogratulował literackich talentów oraz zdobytych laurów gimnazjalistom, ponadto zaś zachęcił ich do wyboru Zespołu Szkół w Jeżowem — szkoły, która nie tylko oferuje wysoki poziom nauczania, ale także rozwijanie talentów literackich i dziennikarskich.

Sesje zdjęciowe, kuluarowe rozmowy i poczęstunek dla uczestników finału IV Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają” to finalny akcent kolejnej udanej imprezy w Zespole Szkół w Jeżowem.

rm



REGULAMIN IV Konkursu Twórczości Literackiej dla uczniów szkół gimnazjalnych
„Gdy słowa dojrzewają”


Ramy konkursowe

1. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Jeżowem.
2. Patronat nad konkursem sprawują:
Kwartalnik Literacko-Artystyczny „Fraza” w Rzeszowie
Związek Literatów Polskich — Oddział w Rzeszowie
Starosta Niżański — Robert Bednarz
Stowarzyszenie Literackie „Witryna” w Stalowej Woli
Gminne Centrum Kultury w Jeżowem.
3. Konkurs adresowany jest do uczniów klas gimnazjalnych — zwłaszcza z powiatu niżańskiego, stalowowolskiego oraz powiatów sąsiednich.
4. Celem konkursu jest ujawnienie i rozbudzanie talentów literackich młodzieży, kształtowanie przez nią własnego, oryginalnego warsztatu twórczego oraz ułatwienie młodzieży kontaktów z ludźmi parającymi się twórczością literacką — za pośrednictwem konkursowego jury, osób prowadzących w ramach konkursu warsztaty twórcze i ujawniających tajniki poczynań literackich.
5. Konkurs obejmuje twórczość poetycką i prozatorską. Uczestnik wysyła zestaw składający się z trzech wierszy w kategorii A — poezja, lub jeden tekst prozą (opowiadanie, nowelę, fragment powieści) o wymiarze do 5 stron maszynopisu (wydruku komputerowego) w kategorii B — proza. Konkurs nie obejmuje form paraliterackich (felietonów, esejów, reportaży itd.), które trudno byłoby porównać i ocenić w zestawieniu z propozycjami ściśle literackimi.
6. Istnieje możliwość udziału ucznia zarówno w kategorii poezji jak i prozy — jeśli uprawia obie te kategorie i prześle oddzielnie utwory je reprezentujące.
7. Uczniowie mogą przesłać tylko te utwory, które nie zostały wyróżnione w innych konkursach i nie były drukowane w prasie (nie dotyczy to druku w szkolnych gazetkach).
8. Wszystkie utwory powinny być samodzielne, autorskie — stwierdzenie plagiatu automatycznie eliminuje uczestnika konkursu. Sytuacja taka zostanie nagłośniona — nawet w przypadku, gdyby zostało to ujawnione już po rozstrzygnięciach konkursowych.
9. Hasło konkursowe: „Gdy słowa dojrzewają”, nie określa tematyki utworów, w żaden sposób nie decyduje o ograniczeniach treściowych. Istnieje pełna dowolność w zakresie tematyki, treści zgłoszonych propozycji literackich. Utwory powinny mieć nadane tytuły. Dotyczy to w szczególności prozy. W przypadku utworów poetyckich dopuszcza się nadesłanie utworów bez tytułu — jednakże powinny go zastępować wówczas gwiazdki, które oznaczać będą świadomą z niego rezygnację.
10. Jury pod przewodnictwem wiceprezesa Związku Literatów Polskich Oddziału w Rzeszowie — Małgorzaty Żureckiej, przyzna trzy nagrody główne i wyróżnienia w obu kategoriach. Jeśli okaże się, że w którejś kategorii będzie zbyt mało uczestników lub zabraknie tekstów na odpowiednim poziomie, by przyznać nagrody i wyróżnienia, jury może którejś z nagród głównych nie przyznać i wskazać minimalną ilość wyróżnień. Możliwe jest także przyznanie większej ilości nagród i wyróżnień w kategorii, która jest licznie obsadzona i utwory do niej zgłoszone są na dobrym poziomie.
11. Możliwe jest przyznanie nagród specjalnych ufundowanych przez organizacje patronujące imprezie i wspierające ją, jurorów konkursu oraz dyrektora Zespołu Szkół w Jeżowem.


Zasady uczestnictwa w konkursie

1) Każdy uczestnik w terminie do 10 marca 2015 r. przesyła drogą pocztową na adres: Zespół Szkół w Jeżowem, 37-430 Jeżowe 162a (z dopiskiem na kopercie: „Gdy słowa dojrzewają IV”), 3 utwory poetyckie lub jeden tekst prozą — w czterech egzemplarzach (wydrukach). Powinny one być zapisane czcionką 12.
2) Na dużej kopercie należy zaznaczyć kategorię (A — poezja lub B — proza) oraz u góry koperty podać GODŁO uczestnika (wyraz lub wyrażenie, pod którym ukryty jest uczestnik konkursu; jury ocenia utwory anonimowe).
3) Utwory na wszystkich egzemplarzach (wydrukach) muszą być opatrzone GODŁEM identycznym jak to na kopercie, w której zostaną przesłane (nie wolno ujawniać na kopercie ani przy tekstach właściwych imion i nazwisk, czy szkół, do których uczęszczają uczestnicy).
4) Każdy uczestnik konkursu powinien ponadto dołączyć do przesyłki konkursowej zwykłą, małą kopertę, na której będzie zapisane jego GODŁO, zaś w środku dane osobowe uczestnika. Potrzebnymi danymi osobowymi są: imię i nazwisko, klasa, nazwa i adres szkoły, adres domowy, telefon kontaktowy lub adres e-mail, nazwisko opiekuna.
5) Nadsyłając prace, autorzy wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów niniejszego konkursu.
6) W razie wątpliwości regulaminowych należy skontaktować się z organizującym konkurs polonistą Zespołu Szkół w Jeżowem — Ryszardem Mściszem. Można skontaktować się z nim osobiście, dzwoniąc do szkoły w godzinach jej pracy (158794328), lub pisząc na jego adres e-mailowy: rmsc@wp.pl.
7) Finał konkursu odbywa się w pierwszej połowie maja 2015 r. Uczestnicy nagrodzeni i wyróżnieni w IV Konkursie Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają” zostaną poinformowani o dokładnym terminie ogłoszenia wyników — finale konkursu, i jego programie.



Konkursy literackie

ROZSTRZYGNIETO
VI Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O kwiat dziewięćsiła” w Skomielnej Czarnej


  Relacja TV


Werdykt komisji konkursowej VI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O kwiat dziewięćsiła” pod honorowym patronatem prezesa ZG ZOSP Waldemara Pawlaka:

Po podliczeniu wszystkich wyników i konsultacjach z Organizatorem, komisja konkursowa w składzie: Kazimierz Burnat (Wrocław), Marian Cieślik (Skomielna Czarna), Anna Garbaczowa (Stalowa Wola) — przewodnicząca komisji, Wiesław Zieliński (Rzeszów), postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I nagroda — Miłosz Anabell (Warszawa), godło: wiotkie witki
II nagroda — Mirosław Kowalski (Mysłowice), godło: Echo
III nagroda — nie przyznano

Wyróżnienia w kategorii o tematyce dowolnej:
Michał Gajda (Września), godło: Gajowy
Agnieszka Kostuch (Trzebinia), godło: Pustułka
Marcin Sztelak (Wrocław), godło: Cienka kreska
Adam Bolesław Wierzbicki (Dłużek k. Lubska), godło: Kamień wśród traw

Wyróżnienie Wójta Gminy Tokarnia za wiersz o tematyce przyrodniczej:
za wiersz: W reglach — Mirosław Kowalski (Mysłowice), godło: Echo

Wyróżnienie Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomielnej Czarnej za wiersz o tematyce pożarnictwa:
za wiersz: Potwór — Michał Gajda (Września), godło: Gajowy

Do publikacji w tomiku pokonkursowym oprócz wierszy powyższych autorów, wybrano następujące wiersze:
Krzysztof Kokot (Nowy Targ), godło: Laluś — wiersz: *** (post…)
Zygmunt Królak (Witolubie), godło: Siwy dym — wiersz: Na świętego Floriana
Mirosław Puszczykowski (Mogilno), godło: Dziewczynka bez zapałek — wiersz: Modlitwa strażaka


Skomielna Czarna, 16 maja 2015 r.


„Kwiaty dziewięćsiła” po raz szósty wręczone

„Kwiaty dziewięćsiła bezłodygowego otwierają się tylko na słońcu” (Wielka Encyklopedia Powszechna), tak jak w słońcu życzliwości otwierają się serca ludzi, co plonuje różnymi dobrymi dokonaniami. Mogliśmy się o tym przekonać w Skomielnej Czarnej 16 maja br. podczas uroczystości podsumowania VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O kwiat dziewięćsiła”, który organizuje Ochotnicza Straż Pożarna w Skomielnej Czarnej przy wsparciu Urzędu Gminy Tokarnia.

Patronat honorowy nad tym konkursem objął Prezes ZG ZOSP RP Waldemar Pawlak. Organizacją uroczystości zajęła się miejscowa jednostka OSP pod przewodnictwem Prezesa Adama Kotoniaka. Gala finałowa miała miejsce w Filii Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Skomielnej Czarnej, gdzie również znajduje się strażnica. Część oficjalną prowadzili Marian Cieślik — sekretarz Gminy Tokarnia i prezes Adam Kotoniak.

Rangę spotkania podkreślili swoją obecnością — wójt Gminy Tokarnia Władysław Piaściak, prezes Zarządu Gminnego Związku OSP, jednocześnie Radny Powiatu Myślenickiego reprezentujący Starostwo Powiatowe — Edward Zadora, dyrektor GOKiS w Tokarni — Stanisław Winter, kierownik Filii GOKiS w Skomielnej Czarnej — Andrzej Słonina, proboszcz parafii w Skomielnej Czarnej — o. Krzysztof Juzba OFMCap oraz druhny i druhowie OSP w Skomielnej Czarnej.

Gdy przed pięcioma laty brat Lesław, sam także poeta, zainicjował wspomniany konkurs poetycki i nadał mu uroczą nazwę „O kwiat dziewięćsiła” chyba nie spodziewał się, że tak szybko wzrośnie znaczenie tego konkursu i że znajdzie tak wielu wytrwałych, wiernych sojuszników w jego organizowaniu. Budujący jest fakt, że konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem, a zgłaszane utwory napływają z całej Polski i niekiedy z zagranicy.

W br. twórcy biorący udział w konkursie nadesłali do oceny jury około 150 wierszy w trzech kategoriach: o tematyce ogólnej, przyrodniczej i dotyczącej pożarnictwa.

Wiersze oceniała komisja konkursowa w składzie: Kazimierz Burnat (Wrocław), Marian Cieślik (Skomielna Czarna), Anna Garbaczowa (Stalowa Wola) — przewodnicząca komisji, Wiesław Zieliński (Rzeszów).

(...)

O nadesłanych na konkurs wierszach obszernie, interesująco wypowiedział się członek jury — Wiesław Zieliński, który był jurorem we wszystkich edycjach konkursu, a także uczestniczył w ich galach finałowych.

Głos zabrali również goście honorowi uroczystości — Wójt Gminy Tokarnia i Prezes Zarządu Gminnego Związku OSP, którzy gratulowali pomysłu organizowania tego konkursu, ocenianego w regionie jako potrzebne i ważne wydarzenie kulturalne i deklarowali pomoc w następnych przedsięwzięciach.

W części artystycznej wystąpili uczniowie Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Krzczonowie (Karolina Halek, Marcin Kołodziej, Grzegorz Mirek, Patrycja Mizera, Dawid Paryła, Aleksandra Rapacz, Dominika Słonina, Dawid Wietrzyk, Anna Żądło), którzy pięknie recytowali utwory wszystkich laureatów i wyróżnionych. Duża w tym zasługa nauczycielek: Katarzyny Piechowicz-Cieślik i Anny Zięby, przygotowujących swoich uczniów do występu.

Również bardzo podobała się część muzyczna tego programu w wykonaniu 22. grających i śpiewających uczniów, przygotowana pod kierunkiem nauczycieli Filii w Krzczonowie Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Czasławiu: Natalię Komar, Piotra Komara i Urszulę Szumańską. Sposób prowadzenia konferansjerki przez Monikę Basistę dodał uroku tym występom.

Osobne podziękowania należą się Leszkowi Wróblowi — dyrektorowi Gimnazjum w Krzczonowie.

Przebieg uroczystości transmitowały: iTV Myślenice oraz Radio Ain Karim Skomielna Czarna.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał almanach wierszy z trzech ostatnich edycji konkursu pt. „Obudzić dźwięk pustego dzwonu”, a występująca w programie artystycznym młodzież drobne upominki.

Ta serdeczność, spontaniczność mieszkańców Skomielnej Czarnej i sąsiednich miejscowości, tych dorosłych i tych małych, również tych w mundurach strażackich wzrusza i budzi szacunek i jest dobrym prognostykiem na przyszłość, że wszystkie ambitne przedsięwzięcia podjęte przez mieszkańców Gminy wydadzą plon stokrotny.

Ryszard Wojtowicz


VI Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O kwiat dziewięćsiła” w Skomielnej Czarnej pod honorowym patronatem Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemara Pawlaka

REGULAMIN:

1. Konkurs organizuje Ochotnicza Straż Pożarna w Skomielnej Czarnej przy wsparciu Urzędu Gminy Tokarnia (pow. myślenicki, woj. małopolskie).
2. Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do autorów niezrzeszonych jak również zrzeszonych w związkach twórczych oraz bez podziału na autorów przed debiutem i po debiucie. Uczestnik konkursu musi mieć ukończone 16 lat.
3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie zestawu trzech wierszy w czterech egzemplarzach wydruku komputerowego lub maszynopisu. Rękopisów nie przyjmujemy. Tematyka utworów jest dowolna. Łączna objętość zestawu wierszy o tematyce dowolnej nie może przekraczać 3 stron znormalizowanego maszynopisu (wydruku). Rękopisy nie będą oceniane. Każdy uczestnik konkursu może dołączyć do zestawu obowiązkowego dodatkowo jeszcze po jednym wierszu (w czterech egzemplarzach każdy wiersz) w następujących kategoriach: 1. O nagrodę Wójta Gminy Tokarnia, pt. Wiosna w górach, 2. O nagrodę Prezesa OSP w Skomielnej Czarnej, pt. Strażacy. Wiersze w tych kategoriach będą oceniane oddzielnie. Utwory nie mogą być wcześniej nigdzie publikowane ani nagradzane w innych konkursach. Uczestnik konkursu może nadesłać tylko jeden zestaw wierszy w kategorii obowiązkowej oraz wg uznania po jednym wierszu w kategoriach dodatkowych. W sumie można przysłać maksymalnie 3 (obowiązkowo) + 2 (lub 1) wiersze w 4. egzemplarzach każdy zestaw. Nie można więc przysyłać kolejnego zestawu pod innym godłem.
4. Wiersze muszą być podpisane godłem słownym (pseudonimem). Takim samym godłem należy opatrzyć dołączoną do nich zaklejoną kopertę, zawierającą na kartce obowiązkowo następujące dane autora (imię i nazwisko, dokładna data urodzenia (dzień, miesiąc, rok), dokładny adres, telefon, e-mail).
5. Prace konkursowe należy nadsyłać do 15 marca 2015 r. na adres pomysłodawcy konkursu:
Lesław Urbanek, 32-437 Skomielna Czarna 240, z dopiskiem: „Konkurs Poetycki”. Nie wolno umieszczać na kopercie nazwiska i adresu zwrotnego nadawcy (uczestnika konkursu).
6. Organizator nie zwraca nadesłanych tekstów.
7. Oceny prac konkursowych dokona jury powołane przez Organizatora.
8. Wiersze autorów podpisane imieniem i nazwiskiem nie będą podlegać ocenie jury. Wiersze osób poniżej 16 lat nie będą oceniane. Uprasza się o dokładne przeczytanie regulaminu. Prace nie spełniające wszystkich wymogów regulaminu nie będą oceniane.
9. Podsumowanie konkursu odbędzie się 16 maja 2015 r. Po ogłoszeniu wyników konkursu, wszyscy laureaci będą proszeni o przesłanie nagrodzonych i wyróżnionych wierszy do Organizatora, pocztą elektroniczną. Ułatwi to pracę nad redakcją tomiku pokonkursowego (przewidzianego na 2015 r.).
10. Laureaci konkursu otrzymają okolicznościowe medale-statuetki, a także wraz ze wszystkimi wyróżnionymi — dyplomy i inne drobne upominki. Nagrody należy odebrać osobiście. W wyjątkowych wypadkach dopuszcza się odebranie nagrody przez pośrednika. Nagrody nie będą przesyłane pocztą. Nieodebrane nagrody będą automatycznie przechodziły na rzecz kolejnej edycji.
11. Organizator zastrzega sobie prawo do publikacji nagrodzonych i wyróżnionych wierszy w tomiku pokonkursowym (wydawanym co trzy lata) oraz w innych mediach bez dodatkowej zgody autorów oraz bez honorarium autorskiego.
12. Zgłoszenie zestawów wierszy do udziału w konkursie oznacza akceptację regulaminu.

W przypadku wątpliwości informacje o konkursie można uzyskać pod numerem telefonu komórkowego:
663221329.



Konkursy literackie

Konkurs Literacki „Biblioteka. Z pamiętnika czytelnika”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza do udziału w Konkursie Literackim „Biblioteka. Z pamiętnika czytelnika”. Prace należy składać we wszystkich placówkach WiMBP w Rzeszowie lub przesłać drogą e-mailową na adres filia-4@wimbp.rzeszow.pl w terminie do 15 września 2015 r.

Wręczenie nagród nastąpi w grudniu 2015 r. na uroczystości obchodów Jubileuszu 70-lecia WiMBP w Rzeszowie. Serdecznie zapraszamy!

Szczegóły konkursu na stronie: www.wimbp.rzeszow.pl

W przypadku pytań, prosimy o kontakt:
Łukasz Kleska
Specjalista ds. komunikacji i public relations

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
ul. Sokoła 13

tel. 17 8669 406
e-mail: lkleska@wimbp.rzeszow.pl


 Regulamin konkursu + karta zgłoszenia



Konkursy literackie

OGÓLNOPOLSKI KONKURS POETYCKI Jego Myśli Nasze Słowa


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie ogłasza Ogólnopolski Konkurs Poetycki Jego Myśli Nasze Słowa.


W związku z ogłoszeniem przez Sejm RP roku 2015 Rokiem Jana Pawła II, celem nadrzędnym Konkursu jest „propagowanie uniwersalnego przesłania Ojca Świętego o godności i prawach człowieka”.

Konkurs będzie także inspiracją do twórczości poetyckiej, stworzy możliwości konfrontacji twórczej oraz będzie promocją utalentowanych poetów i ich twórczości.

Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany zarówno do debiutujących poetów, jak i twórców z określonym dorobkiem.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie jednego wiersza inspirowanego cytatem z wiersza Karola Wojtyły pt. „Niewidomi” z tomu Poezje wybrane, Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1983, s. 66:

„Czy zdołasz nas nauczyć, że są krzywdy inne

prócz naszej?”


Wiersze powinny być przesłane do Organizatora w terminie do 31 sierpnia 2015 r. na adres:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
35-010 Rzeszów, ul. Sokoła 13
z dopiskiem: Konkurs Jego Myśli Nasze Słowa.


Prace nadesłane na konkurs oceniać będzie powołane przez Organizatora profesjonalne jury złożone z krytyków literackich, poetów i przedstawicieli Organizatora. Autorzy prac nagrodzonych i wyróżnionych otrzymają nagrody pieniężne.

Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystości, o terminie której Organizator zawiadomi wszystkich laureatów konkursu.

Szczegółowe zasady i warunki uczestnictwa w konkursie oraz pozostałe kwestie związane z rozstrzygnięciem konkursu i nagrodami określa Regulamin, który wraz z załącznikami zamieszczono poniżej.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie Poetyckim!


Pliki do pobrania na stronie WiMBP w Rzeszowie



Konkursy literackie

 

Związek Literatów Polskich