Wydarzenia kulturalne

Rzeszów

Preambuła statutu ZLP


Związek Literatów Polskich jest zawodową organizacją pisarzy. Jego członkowie, w swojej twórczości i działalności, nawiązują do humanitarnych tradycji myśli ogólnoludzkiej, które w kulturze polskiej zawsze były zespolone z troską o dobro kraju i narodu. Kontynuacja tych tradycji oraz wszechstronny rozwój współczesnej literatury polskiej stanowią przedmiot starań i pracy wszystkich członków i władz Związku Literatów Polskich.



Związek Literatów Polskich

Menu


Wydarzenia kulturalne 2009




MIROSŁAW OSOWSKI NAGRODZONY

Zgodnie z werdyktem IX Konkursu Literackiego im. Szaloma Asza I miejsce otrzymał Piotr Grala z Płocka, dwa drugie przypadły Rafałowi Lewczukowi z Ożarowa Mazowieckiego i Edwardowi Derylakowi z Żagania. Trzy trzecie nagrody otrzymali: Mirosław Osowski ze Stalowej Woli, Maria Dering z Gdyni i Maria Rytelewska z Myszkowa. Nagrodzone i wyróżnione utwory zostały wydane w formie książkowej. Laureaci otrzymali też nagrody pieniężne.

Patronat nad konkursem, który odbywał się w ramach VI Festiwalu im. Szaloma Asza, sprawował m.in. Władysław Bartoszewski i naczelny rabin w Polsce, Michael Schudrich. A oto, co napisała o nim przewodnicząca jury prof. Anna Nasiłowska, znana pisarka, krytyk literacki i naukowiec we wstępie do książki, w której wydrukowano nagrodzone i wyróżnione teksty: «Czytając prace nadesłane do Kutna, trudno nie zauważyć, że oto mamy w ręku dowody, jak wiele jest w Polsce osób, dla których literatura to nie zestaw lektur szkolnych, nie obowiązek, ale autentyczna pasja. Jak wielu jest ludzi niebanalnych, myślących, a przy tym wrażliwych na piękno języka i dbających o porządek w zdaniu! I jaki ogrom doświadczeń domaga się tego, by je zapisać. Czasami są to wspomnienia, które inaczej mogłyby zostać zapomniane, czasem — obserwacje współczesne, czasem coś wysnutego z własnej wyobraźni. Niektóre opowiadania mają bezpośredni związek z działalnością patrona kutnowskiego konkursu, inne — nieco dalszy, ale przecież wszystkie mówią o bogactwie ludzkiego świata. Z empatią ale i odwagą mierzenia się z trudnościami. Konkurs ujawnił ogromny potencjał. To okruchy drogocennego kruszcu. Staraliśmy się wyłowić prace błyszczące najmocniej i mające niezaprzeczalne walory literacki. Ale tych, w których dostrzec można było coś autentycznego i cennego było znacznie więcej».

Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród miała miejsce w Kutnie 6 grudnia 2009 r.


Na zdjęciu: Mirosław Osowski w towarzystwie jurorów. Fot. A. Olewnik


 

Wydarzenia kulturalne


ZŁOTE PIÓRA ZA 2008 ROK ROZDANE

12 grudnia 2009 roku o godzinie 17.00, odbyło się uroczyste wręczenie Honorowych Nagród Literackich Złote Pióra za 2008 rok.

XVII edycja przyznawanych od 1992 roku nagród rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich tym razem przebiegła w od lat przyjaznym i szanującym literatów środowisku Osiedlowego Domu Kultury KARTON. Dzięki uprzejmości Pani Marii Jędreas-Romankiewicz, Dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie uczniowie Szkoły pod opieką Pani Adrianny Sawy — Nauczycielki skrzypiec, uświetnili uroczystość krótkimi koncertami. Duet Weronika i Łucja Potępa zagrały na pianinie dwa utwory: Valerego Gavrilina — Zegary oraz Franciszka Szuberta — Galop. Duet Aleksandra Nowak — skrzypce i Szymon Szewczyk — gitara, zaproponowali liryczny song Manhã de Carnaval — kompozytor Luis Bonfa. Duet gitarowy Szymon Szewczyk i Krystian Tęczar wykonali utwór Milonga Jorge Cardoso.


Laureatami Złotego Pióra zostali:


HALINA KUREK (poezja)


Urodziła się w Bóbrce koło Krosna, obecnie mieszka w Zręcinie. Z wykształcenia jest polonistką, a dzięki pasji i talentowi poetką. Debiutowała tomikiem poetyckim PROGI w 2005 roku. W rok później w 2006 roku ukazał się drugi tomik jej poezji MIEJSCA NA WŁASNOŚĆ. Wielokrotnie wyróżniane i nagradzane utwory tej poetki ukazywały się w pokonkursowych almanachach poetyckich. Oprócz tego czytelnicy mogli poznać jej twórczość dzięki publikacjom w m.in. kwartalniku «Nadwisłocze» (Mielec), miesięczniku «Radostowa» (Starachowice), kwartalniku «Okolica Poetów» (Swarzędz) i w miesięczniku «Croscena» (Krosno). NA WIELKIM DNIU to trzecia pozycja w dorobku literackim autorki, za który decyzją rzeszowskiego Oddziału ZLP otrzymała Honorową Nagrodę Literacką Złote Pióro.


EDWARD GUZIAKIEWICZ (proza)


Urodzony w Mielcu w 1952 roku. Magisterium obronił jako absolwent Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, następnie z oceną valde bene zdobył tytuł kanonicznego licencjata teologii pastoralnej (tzw. licencjat rzymski), aby wreszcie, wysłany przez uczelnię na stypendium naukowe do Leuven (Belgia) ukończyć studia doktoranckie. Pisarz, dziennikarz i wydawca. Pisze dla dzieci i młodzieży, uprawia fantastykę naukową. Należy do autorów, kładących nacisk na obecność w Internecie i oferujących swoje książki w pierwszej kolejności w postaci elektronicznej.

Jego drukowany dorobek twórczy to:

SZUKANIE BOGA dramat, Mielec
MIELECCY MALARZE I RZEŹBIARZE. Rozmowy z artystami, Tuchów
OKRUSZKI. Wiersze dla dzieci, Tuchów
EKSCYTOZA. Z tamtej strony Trójkąta Bermudzkiego, Tuchów
PRZYLOTY NA ZIEMIĘ, Chicago
RANDKA i inne opowiadania, Sandomierz
ZACZAROWANA LASECZKA, Sandomierz
Z OAZĄ NA TY. Vademecum animatora Ruchu Światło-Życie, Mielec
PRZYGODA Z RUDASKIEM, Sandomierz
RADOSNY ŚWIAT MIRECZKI, Sandomierz
SZUKANIE BOGA. Dramat • scena młodych • slang, Sandomierz
SZUKAJ MNIE (tomik poezji wspólnie z Joanną Betlej), Sandomierz
WAKACJE W IZRAELU, Sandomierz
ZDRADA STRAŻNIKA PLANETY, Sandomierz.


Za tę ostatnią pozycję książkową rzeszowski Oddział ZLP przyznał autorowi Honorową Nagrodę Złote Pióro.


AGENCJA WYDAWNICZA PROMOCJA, Włodzimierz Gąsiewski WYDAWCA KWARTALNIKA Społeczno-Kulturalnego NADWISŁOCZE


Powstała w roku 1992 w Mielcu. Głównym jej celem było i jest promowanie nie tylko miasta, ale także regionu Podkarpacia w kraju oraz poza jego granicami. Dlatego też wydawanie Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego NADWISŁOCZE o zasięgu ogólnopolskim okazało się najlepszą inicjatywą. Czasopismo w nakładzie 500 egzemplarzy ukazuje się cykliczne i jest kolportowane przez Salony Sprzedaży Prasy, wysyłane do ośrodków polonijnych oraz przekazywane bezpłatnie do wielu instytucji państwowych, samorządowych, gospodarczych i finansowych w Polsce. Taka dystrybucja stanowi doskonałą formę promocji i informacji o wszystkim, co prestiżowego, znaczącego i dobrego dzieje się w naszym województwie, jest swoistą bazą danych dla podmiotów gospodarczych, w tym dużych i średnich firm oraz małego bisnesu, dla samorządów wszystkich szczebli, instytucji, stowarzyszeń, fundacji. Jest także wspaniałą wizytówką artystów, galerii, antykwariatów, twórców literatury i rękodzieła.

Z informacji, jakie znajdujemy w Kwartalniku Społeczno-Kulturalnym NADWISŁOCZE i z naszych doświadczeń wiemy, że zaistnieć w tym czasopiśmie to dobra inwestycja i czasami bezpłatna droga do wielu domów i ludzkich serc. Tak dzieje się w przypadku autorów z naszego regionu. Od siedemnastu lat, bowiem na łamach Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego NADWISŁOCZE pojawiają się sylwetki twórców Podkarpacia, ich utwory poetyckie, prozatorskie, teksty krytyczne.

Agencja Wydawnicza Promocja Włodzimierz Gąsiewski, Wydawca Kawrtalnika Społeczno-Kulturalnego NADWISŁOCZE obejmuje mecenatem lokalną kulturę, aby sukcesywnie tworzyć tak bardzo potrzebne karty historii o Podkarpaciu i ludziach z nim związanych. Za tę działalność wydawniczą i edytorską rzeszowski Oddział ZLP przyznał Agencji Wydawniczej Promocja Włodzimierz Gąsiewski Wydawcy Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego NADWISŁOCZE, Honorową Nagrodę Złote Pióro.


Coś dla ducha, ale i coś dla ciała. Cukiernia MIKOŁAJ Janina i Konrad Kruczek z Rzeszowa, przekazali na poczęstunek dla przybyłych na uroczystość gości szeroki wybór wspaniałych ciast. Zakład Przetwórstwa Mięsnego Marek Leśniak ze Strzyżowa podarował smakowite wędliny własnej produkcji.

Na uroczystości zabrakło jedynie Włodarzy Miasta, lub ich przedstawicieli, co już niejako należy do tradycji, ale cóż nie można chcieć i mieć wszystkiego.


MP


Wydarzenia kulturalne


SPOJRZENIA 4 • JUBILEUSZOWY ALMANACH STALOWOWOLSKICH POETÓW


Spojrzenia 4

Z okazji jubileuszu 10-lecia oficjalnej działalności Stowarzyszenie Literackie „Witryna” wydało okolicznościowy almanach poetycki „Spojrzenia 4”. Z inicjatywą wydania almanachu poetyckiego wystąpił prezes stowarzyszenia Kazimierz Linda. Powołano zespół redakcyjny, w skład którego weszli: Kazimierz Linda jako kierownik zespołu oraz Marta Świderska-Pelinko, Małgorzata Żurecka, Anna Sapa i Ryszard Mścisz. Opracowanie wstępu do almanachu powierzono Marcie Świderskiej-Pelinko. Wydanie tej pozycji książkowej decyzją Prezydenta Miasta Stalowa Wola sfinansowała w całości Gmina Stalowa Wola, a druk powierzono Wydawnictwu „Sztafeta” w Stalowej Woli.

Do udziału w tym przedsięwzięciu zostały zaproszone osoby współpracujące ze stowarzyszeniem. Stworzono sylwetki i zebrano utwory 42 autorów. Przygotowaniem do druku, opracowaniem graficznym oraz zaprojektowaniem okładki almanachu zajął się Kazimierz Linda.

W dniu 14 listopada 2009 r. w auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli odbyła się uroczysta promocja almanachu. Na tę imprezę zaproszono wszystkich autorów, władze miasta, powiatu, powiatów sąsiednich, organizacji kulturalnych oraz media. Spotkanie promocyjne poprowadziła Anna Garbacz, asystował jej Kazimierz Linda. Teatr „Okna” pod kierownictwem artystycznym Marka Woynarowskiego przygotował prezentacje wybranych utworów z almanachu, natomiast młode artystki z Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nisku pod okiem Mirosławy Lindy zapewniły oprawę muzyczną.


» Spojrzenia 4: almanach poetycki [red. Kazimierz Linda et al.], Stalowa Wola 2009, ss. 130.

 

Związek Literatów Polskich