Adres Oddziału: 35-506 Rzeszów, ul. K. Iranka-Osmeckiego 51
Wydarzenia kulturalne
Preambuła statutu ZLP
Związek Literatów Polskich jest zawodową organizacją pisarzy. Jego członkowie, w swojej twórczości i działalności, nawiązują do humanitarnych tradycji myśli ogólnoludzkiej, które w kulturze polskiej zawsze były zespolone z troską o dobro kraju i narodu. Kontynuacja tych tradycji oraz wszechstronny rozwój współczesnej literatury polskiej stanowią przedmiot starań i pracy wszystkich członków i władz Związku Literatów Polskich.
Związek Literatów Polskich
Menu
Wydarzenia kulturalne 2012
MAŁGORZATY ŻURECKIEJ SPOTKANIE „PROJEKTOWE” W JEŻOWEM
W auli Zespołu Szkół w Jeżowem, w dniu 14 grudnia 2012 r., odbyło się spotkanie z poetką, wiceprezesem rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich — Małgorzatą Żurecką. Było to kolejne przedsięwzięcie realizowane w związku z projektem „Młodzi z pasją działają aktywnie”. Centrum Realizacji Inicjatyw „Animus” w Jeżowem realizuje go w ramach Ogólnopolskiego Programu „Równać szanse 2012”.
Spotkanie przygotowane zostało przez uczestniczki projektu działające w sekcji literackiej: Katarzynę Dąbek i Anetę Bąk z Liceum Ogólnokształcącego w Jeżowem oraz Martę Kołodziej i Justynę Blajerską z Publicznego Gimnazjum w Cholewianej Górze. Rozpoczął je prezes Centrum Realizacji Inicjatyw i zarazem koordynator projektu — Robert Bednarz. Uczestniczył w spotkaniu z Małgorzatą Żurecką także pan Jacek Kawa, kierujący Studiem Projektowo-Reklamowym „Kawa Design”. Spotkanie z poetką prowadził zaś opiekun uczestniczek projektu z LO w Jeżowem — polonista Ryszard Mścisz.
Małgorzata Żurecka jest wiceprezesem rzeszowskiego oddziału ZLP i stalowowolskiego Stowarzyszenia Literackiego „Witryna”. Ma w dorobku twórczym 5 wydanych tomików, jest laureatką wielu konkursów literackich, w tym kilkakrotnie — Międzynarodowych Spotkań Poetów „Wrzeciono” w Nowej Sarzynie. Tomik „Ostatni anioł goryczy” przyniósł jej Nagrodę Literacką Miasta Stalowa Wola „Gałązkę Sosny”, zaś zbiorek „W kapsule codzienności” — „Złote Pióro” rzeszowskiego oddziału ZLP. Małgorzata Żurecka jest niezwykle aktywną animatorką działalności i twórczości literackiej oraz kulturalnej w regionie, a w roku 2012 przewodniczyła jury Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają”, który dla uczniów szkół gimnazjalnych zorganizował Zespół Szkół w Jeżowem.
Bardzo sympatyczne spotkanie pozwoliło uczniom poznać twórczość Małgorzaty Żureckiej, a kilka jej wierszy zaprezentowały cztery uczennice z sekcji literackiej. Jeden utwór odczytał również Ryszard Mścisz, także sama autorka odczytała wybrane przez siebie wiersze. Małgorzata Żurecka barwnie opowiedziała o okolicznościach powstania kolejnych jej tomików, o współpracy ze wspaniałym aktorem, recytatorem i animatorem kultury Wojciechem Siemionem i jego żoną, wspomniała o współpracy z poetką i redaktor naczelną pisma „Krynica” z Kijowa, Dorotą Jaworską, która zaowocowała pięknie wydanym tomem „In & Out”. Odpowiadając na pytania uczniów i prowadzącego, ukazała tajniki swojego warsztatu twórczego, źródła inspiracji, tematem jej wypowiedzi stało się także życie twórcze w regionie, literackie poczynania młodzieży, spotkania autorskie i konkursy. Uczestnicy spotkania wywodzili się nie tylko z sekcji literackiej, ale także dziennikarsko-fotograficznej i teatralnej. Sporo zdjęć ze spotkania zrobiły Sabina Piędel i Joanna Rogala, pytania zadawały między innymi Katarzyna Dąbek i Angelika Hurej-Dyrcz. W roli fotografów występowali także pan Jacek Kawa i prowadzący spotkanie.
Uczennice z sekcji literackiej zadbały nie tylko o przygotowanie samego spotkania i zaprezentowanie twórczości Małgorzaty Żureckiej, ale również wzięły udział w dyskusji nad sposobami tworzenia oraz źródłami twórczej inspiracji. Przygotowały spotkanie także od strony organizacyjnej oraz zadbały o poczęstunek dla wszystkich — między innymi piekąc szarlotkę. Katarzyna Dąbek, Aneta Bąk, Marta Kołodziej i Justyna Blajerska wspaniale spisały się w roli gospodarzy spotkania, a w czasie ożywionej dyskusji prowadzonej w kuluarach i przy podpisywaniu tomików przez poetkę dowiodły, że poezja jest ich pasją. Mające na koncie już literackie sukcesy uczennice, przygotowują w ramach projektu zbiorowy tomik poetycki, który ma się ukazać na początku 2013 roku.
Małgorzata Żurecka podarowała kilka swoich książek uczestnikom zajęć projektowych, sama także otrzymała od dziewcząt z sekcji literackiej upominek. Wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaś obdarowani przez koordynatora projektu, Roberta Bednarza, publikacją „Kultura lokalna i rękodzieło artystyczne”, wydaną w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Wydarzenia kulturalne
W ZIMOWY WIECZÓR
Dnia 8 grudnia 2012 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu odbyło się spotkanie z Barbarą Mazurkiewicz. Była to setna jubileuszowa impreza Grupy Literackiej „Słowo”, gospodarza wieczoru. Przybyłych przywitała Maria Błażków, zastępca dyrektora SCK d/s Miejskiej Biblioteki Publicznej, zaś postać zaproszonego gościa przybliżył Zbigniew Michalski, prezes GL „Słowo”.
Zadbano o oprawę artystyczną. Wieczór autorski wzbogacił występ uzdolnionej wokalistki, Barbary Giży. Recytowano utwory z tomików Barbary Mazurkiewicz. Jan Stępień deklamował wiersze ze zbiorku „Wronie lądowisko”, zaś Jadwiga Klaus z tomiku „Życie kobiety wpisane w tarczę zegara”. Zbigniew Michalski omówił prozatorską pozycję książkową gościa wieczoru, zatytułowaną „Lepiej być niż mieć” (reportaże, felietony, opowiadania i wywiady), a po jego wystąpieniu rozpoczęła się dyskusja. Wzięli w niej udział: Edward Guziakiewicz, Maria Orłowska, Stefan Żarów, Zbigniew Michalski, Maria Kozłowska, Jadwiga Klaus, Antoni Rejman, Barbara Augustyn, Teresa Pyzik i Andrzej Talarek.
Oprócz książek autorskich, Barbara Mazurkiewicz zaprezentowała wydawnictwa portalu E-literaci.pl, powstałe pod jej redakcją, odpowiadała ponadto o kontaktach z Polonią w Niemczech. Po zakończonym spotkaniu, do stolika, gdzie autorka podpisywała swoje książki, ustawiła się długa kolejka. Ze spotkania pozostała bogata dokumentacja fotograficzna, także w postaci nagrania DVD dokonanego przez firmę „Aga-Video” Janusza Kipy.
Barbara Mazurkiewicz w Mielcu
Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu i Grupa Literacka „Słowo” przy TMZM im. Wł. Szafera w Mielcu zapraszają na spotkanie autorskie Barbary Mazurkiewicz. W programie: recytacja — Jadwiga Klaus i Jan Stępień, śpiew — Barbara Giża. Spotkanie odbędzie się dnia 8 grudnia 2012 r. (sobota) o godz. 17:00 w czytelni MPB w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2.
Wydarzenia kulturalne
Z PÓL MALOWANYCH
Niecodzienną oprawę miała uroczysta promocja zbioru wierszy Witraż z FutomyMieczysława A. Łypa, zorganizowana w dniu 7 grudnia br. przez Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Polaków z Zagranicy i Cudzoziemców „Polonus” Uniwersytetu Rzeszowskiego. Poeta i zarazem artysta fotografik zaprosił na tę uroczystość nie tylko literatów i przyjaciół, ale też wielu artystów ludowych związanych z Futomą, a mianowicie rzeźbiarzy, muzyków, rękodzielników, jako że od dawna jest on zafascynowany folklorem i sztuką ludową. Na wstępie więc wystąpiła Kapela Ludowa „Jany” z Niebylca, pod kierownictwem Wiktora Bochenka. Recenzję promowanej książki, zatytułowaną Z pól malowanych przedstawiła dr Anna Niewolak. Twórczość literacką poety scharakteryzował też prof. Kazimierz Ożóg, pracownik naukowy UR.
Tradycyjnie już Mieczysław A. Łyp zaprosił do zaprezentowania swoich wierszy wielu znakomitych gości i studentów „Polonusa”. Aleksander Bentkowski przeczytał wiersz Koncert na sierpniowy sad, (Anna Talimończuk w języku ukraińskim), Zygmunt Kustra, burmistrz Błażowej wiersz Z pól malowanych, (Alona Zabirżewska w języku angielskim), dr Mieczysław Janowski wiersz Źródła, Jerzy KocójOczekiwanie, (Julia Szczomak w języku ukraińskim), Danuta HellerPortret z macierzanką, Jadwiga SkowronIluminacja, Małgorzata DrewniakPieśni polne, (Sergiej Anglikowski w języku kazachskim), Teresa Paryna, Krajobraz z kapelą, (Andrzej Wilk w języku ukraińskim), Zofia LewkowiczW krainie złotej muzyki, (Daniel Wacht w języku ukraińskim, Zdzisława GórskaPrzenikanie i Joanna Pępek wiersz Modlitwa. Sam autor przeczytał jeden z najnowszych swoich utworów pt. Zamyślenia, który jak i inne wiersze przypadł zebranym do gustu, co wyrazili na zakończenie brawami na stojąco.
Z krótkim koncertem wystąpił chór „Cantilena”, pod kierownictwem Alberta Pacześniaka, działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Było też coś dla ciała, bo członkinie Stowarzyszenia Kultywowania Kultury i Tradycji Futomskiej, którego prezesem jest Maria Sowa przygotowały na tę uroczystość wiele smakołyków.
Adam DECOWSKI
Spotkanie z Mieczysławem A. Łypem
Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Polaków z Zagranicy i Cudzoziemców „POLONUS” Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprasza na promocję tomu poezji Mieczysława A. Łypa „Witraż z Futomy”. Spotkanie odbędzie się 7.12.2012 r. o godz. 14:00. Rzeszów, ul. Rejtana 16, Uniwersytet Rzeszowski, budynek A3, sala 33.
Wydarzenia kulturalne
W ASYŚCIE MUZ
Na ostatnim w tym roku wieczorze literackim w Osiedlowym Domu Kultury Karton RSM w Rzeszowie, dnia 23 listopada 2012 r., miłośnicy poezji mogli obcować z twórczością Barbary Mazurkiewicz z Lubaczowa. Spotkanie prowadziła Marta Pelinko, prezes Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.
Barbara Mazurkiewicz zaprezentowała wiersze z tomików: Wronie lądowisko (2011) i Życie kobiety wpisane w tarczę zegara (2012). Zebrani w wielkim skupieniu wsłuchiwali się w utwory pełne poetyckich obrazów. Ma ona ponadto w swoim dorobku książki poetyckie: Kamienne miasteczko (2007), Za kulisami myśli (2008) i Kroplą drążone (2009). Jest też autorką książki prozatorskiej Lepiej być, niż mieć (2012), zawierającej reportaże, felietony, opowiadania i wywiady. Od kilku lat jest członkiem ZLP, a także Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli i Stowarzyszenia Autorów Polskich. Punktem kulminacyjnym była prezentacja przejmującego wiersza bohaterki wieczoru, poświęconego pamięci brata. Wiersz zinterpretował Jerzy S. Nawrocki.
Na ręce poetki prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc, wystosował list gratulacyjny.
Adam DECOWSKI
STUDIUM KOBIETY
W czwartek, 22 listopada 2012 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii Nr 2 w Stalowej Woli odbyło się spotkanie z Barbarą Mazurkiewicz z Lubaczowa. Współorganizatorem wieczoru literackiego, który prowadziła Ewa Biały, dyrektor MBP, było Stowarzyszenie Literackie „Witryna”. Barbara Mazurkiewicz promowała swoje najnowsze książki: tomiki poezji Wronie lądowisko i Życie kobiety wpisane w tarczę zegara oraz zbiór felietonów Lepiej być, niż mieć. Obecni mieli okazję zapoznać się z recenzją zbioru Wronie lądowisko, pióra Ryszarda Wojtowicza (recenzję odczytała Marta Gdula-Żukowicz, prezes SL „Witryna”) oraz z fragmentami wstępu z tomiku Życie kobiety wpisane w tarczę zegara (był obecny autor wstępu, Mirosław Grudzień). Wybrane wiersze z obydwu zbiorów recytowała Jolanta Bąk. Wieczór ubarwił muzycznie tercet kameralny uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej im I. J. Paderewskiego w Stalowej Woli (Joanna Janowska — skrzypce, Joanna Orenkiewicz — skrzypce, Małgorzata Ożóg — pianino). Wzbogaciła promocję biblioteczna wystawa płócien akrylowych, utrzymanych w tonacji czarno-białej, Beaty Nowak-Żurawskiej. Ich autorka również uczestniczyła w spotkaniu. Jej cykl obrazów, stanowiących studium kobiety od dzieciństwa do wieku dojrzałego, harmonizował swoją tematyką z twórczością lubaczowskiej poetki, co podkreślono w dyskusji.
Kazimierz LINDA
Wieczory autorskie Barbary Mazurkiewicz
Dnia 22 listopada 2012 r. (czwartek) w czytelni Filii nr 2 (przy ul. Siedlanowskiego 3) Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli o godz. 18:00 odbędzie się prezentacja poezji Barbary Mazurkiewicz, laureatki honorowej nagrody Zarządu ZLP O/Rzeszów za rok 2012. Dzień później, dnia 23 listopada 2012 r. (piątek) o godz. 18:00 Barbara Mazurkiewicz zaprezentuje swą twórczość w Osiedlowym Klubie Kultury Karton w Rzeszowie przy ulicy Ofiar Katynia 6.
Zapraszamy!
Wydarzenia kulturalne
„BĄDŹ POZDROWIONA, MOJA WIEJSKA...”
W dniu 16 listopada br. o godzinie 17:00 w Lubeni odbyła się wieczornica poetycka poświęcona pamięci zmarłej niedawno poetki, Stanisławy Kopiec, zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Gminny Ośrodek Kultury.
Zaproszeni na spotkanie pasjonaci twórczości Stanisławy Kopiec byli świadkami ze wszech miar wzruszającego wydarzenia. Grupa dzieci i młodzieży z Naturalnego Teatru Wiejskiego — GOK Lubenia pod kierownictwem nauczyciela, Aleksandra Bielendy przygotowała spektakl oparty na tekstach poetki, zatytułowany „Moja Lubenia”. Surowa sceneria powoli wypełniała się nie tylko poezją Stanisławy Kopiec, ale i poetyckimi obrazami wyłaniającymi się ze strof jej poezji na czystych kartach sukcesywnie zamalowywanych przez każdego z wykonawców. W ten sposób powstał przejmujący i wierny rysunek miejsc, które w Lubeni były tak drogie autorce: zagroda w pełnym słońcu, kościół na wzgórzu, ptaki wędrujące i zwierzęta domowe.
Wielkim zaskoczeniem było posumowanie konkursu recytatorskiego pod hasłem „Poeci odchodzą pozornie...”, w którym wzięła udział rekordowa liczba 87 uczestników. Dyrektor Biblioteki Publicznej w Lubeni Alicja Warzybok wręczyła laureatom nagrody — książki Stanisławy Kopiec. Przybyli na wieczornicę goście wysłuchali nagrodzonych utworów oraz koncertu muzyki klasycznej „Czy mnie jeszcze pamiętasz” w wykonaniu Grupy Kameralnej „Armanika” w składzie: Emilia Waniewska — skrzypce, Joanna Janowska — skrzypce, Iga Rzucidło — klarnet oraz Rafał Wilk — kontrabas, kierownik grupy.
W pełnej zadumy atmosferze wspomnienia i rozmowy o poetce trwały do późnego wieczoru.
Marta PELINKO
Wydarzenia kulturalne
OTWIERANIE DRZWI PÓŁCIENIOM I SZEPTOM
Ukazał się drukiem almanach pokonkursowy z trzech ostatnich edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O kwiat dziewięćsiła”, organizowanego w Skomielnej Czarnej (2010-2012). Pomysłodawcą i inicjatorem konkursu jest Lesław Jan Urbanek, brat zakonny z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, członek ZLP O/Rzeszów. On też przygotował publikację do druku. W almanachu znalazły się m.in. wiersze Celiny Depy, Mieczysława A. Łypa i Ryszarda Mścisza, reprezentujących rzeszowskie środowisko ZLP.
W dotychczasowych trzech edycjach konkursu w Skomielnej Czarnej wzięło udział 259 osób ze 141 miejscowości, a jury oceniło w sumie 946 utworów. Do almanachu trafiły wiersze autorów nagrodzonych i wyróżnionych, a także konkursowe utwory zakwalifikowane do publikacji. Przedstawieni zostali ponadto jurorzy konkursu: Kazimierz Burnat, Marian Cieślik, Kazimierz Jakubowski i Wiesław Stanisław Zieliński (biogramy i zdjęcia).
Edward GUZIAKIEWICZ
Wydarzenia kulturalne
JUBILEUSZ 45-LECIA ODDZIAŁU
Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie przeżywał w tym roku wyjątkowe jubileusze, które pozwalają spojrzeć z dumą wstecz i docenić lata działalności związane z integrowaniem środowiska literackiego ze społeczeństwem Podkarpacia.
Dnia 27 października w Osiedlowym Domu Kultury „Karton” miała miejsce piękna uroczystość z okazji 45-lecia Oddziału oraz 20. edycji wręczania Honorowych Nagród Literackich „Złote Pióro”.
Prowadzenie uroczystości spadło na pełniącą funkcję prezesa Oddziału, Martę Pelinko, oraz sekretarza Zarządu, Jerzego Stefana Nawrockiego. Rekonesans po historii literatury polskiej na przestrzeni lat i burzliwych losach zarówno samego Oddziału, jak i jego członków łączył przygotowany program z nastrojową muzyką w wykonaniu Jazz Bandu Niebylec pod kierownictwem Wiktora Bochenka oraz znakomicie współgrającym z literaturą repertuarem piosenek polskich i francuskich, zaprezentowanych przez Izabelę Sobotę i Zuzannę Hudzicką.
Listy gratulacyjne od prezesa ZG ZLP, Marka Wawrzkiewicza, prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca, senatora RP, Władysława Ortyla i innych osób, które nie mogły przybyć na uroczystość, odczytane przez Martę Pelinko, zainicjowały uroczyste spotkanie literatów z przybyłymi na imprezę gośćmi. Powitani serdecznie, ze swadą i pewnym sympatycznym luzem, przez duet prowadzący jubileuszową uroczystość, to: z Błażowej burmistrz Zygmunt Kustra i redaktor naczelna „Kuriera Błażowskiego”, Danuta Heller, dyrektor Zespołu Szkół w Gwoźnicy, Małgorzata Pryć, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubeni, Alicja Warzybok, prezes Grupy Literackiej „Słowo” z Mielca, Zbigniew Michalski, oraz redaktor naczelna pisma „Krynica” z Kijowa, Dorota Jaworska.
Rzeszowskie media reprezentowane były przez redaktora naczelnego czasopisma i Stowarzyszenia „Nasz Dom Rzeszów”, Jerzego Maślankę, redaktora Józefa Gajdę z „Echa Rzeszowa”. Wśród znamienitych gości nie zabrakło przedstawicielki WiMBP w Rzeszowie, Małgorzaty Zaremby, członka Rady Nadzorczej RSM Baranówka IV, Józefa Uryniaka, prezesa RSTK, Józefa Kawałka oraz dra Stanisława Dłuskiego z Uniwersytetu Rzeszowskiego, wspierającego działalność rzeszowskiego Oddziału ZLP. Korzystając z wyjątkowej okazji, przedstawiciele ZZ Budowlani wręczyli Jerzemu Stefanowi Nawrockiemu medal z okazji 50-lecia jego pracy.
Powroty do historii Oddziału i jego honorowych nagród „Złotych Piór”, połączone z prezentacją sylwetek autorów w tym szczególnym dla nich dniu, łączyły się z zapoznaniem gości z fragmentami, uznanych za najlepsze w roku 2011 nagrodzonych dzieł, czyli z tomikiem poetyckim Bogdana Stangrodzkiego „W opałach mgły” oraz powieścią Ryszarda Hopa „Zaplątane anioły”. Honorową Nagrodę „Złote Pióro” za działalność animatorską i promocję kultury, w tym literatury Podkarpacia, otrzymała dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli, Ewa Biały. Ze szczególną serdecznością Nagrodę Prezesa Oddziału ZLP, obecnemu Kierownikowi Działu Upowszechniania Sztuki oraz inicjatorowi Podkarpackiej Izby Poetów, Czesławowi Drągowi z WDK w Rzeszowie, wręczyła Marta Pelinko. Ponadto zostały przyznane dwie nagrody Zarządu ZLP O/Rzeszów. Ich laureatkami zostały Barbara Mazurkiewicz za tomik „Wronie lądowisko” oraz Krystyna Bęczkowska za całokształt pracy twórczej i krytycznoliterackiej.
Organizatorzy nie zapomnieli o sponsorach i wykonawcach. Dla Stanisława Krawca i Jerzego Ozgi z Przedsiębiorstwa Instalacji Przemysłowych „Izomet” w Stalowej Woli oraz Kazimierza Smolaka, wiceprezesa zakładów Smak-Eko z Górna przewidziano specjalne dyplomy.
Punktem kulminacyjnym programu było złożenie życzeń i wręczenie kwiatów wyjątkowemu twórcy, który tak w literaturze polskiej, jak i w historii Oddziału oraz sercach wielu jego członków zajmuje miejsce szczególne. Jest nim Zbigniew Domino, którego „Syberiada polska” doczekała się nie tylko wielu nagród i tłumaczeń na inne języki, ale także ekranizacji filmowej, wkrótce mającej mieć premierę w kinach.
Uroczystość oraz poczęstunek o charakterze biesiadnym przebiegały w serdecznej, nader miłej atmosferze, jednocząc środowisko literackie z kręgu ZLP z gronem przybyłych gości, zafascynowanych kulturą słowa i pragnących wspólnie uczcić te wyjątkowe dla rzeszowskiego Oddziału ZLP wydarzenia.
Ryszard MŚCISZ
List gratulacyjny Prezesa Związku Literatów Polskich
Warszawa, 27 października 2012 r.
Prezes i Członkowie
Rzeszowskiego Oddziału
Związku Literatów Polskich
Droga Marto, Szanowni Koledzy!
Ogromnie żałuję, że Jubileusz 45-lecia Waszego Oddziału odbędzie się bez mojego uczestnictwa, chcę więc choćby tym listem być z Wami w dniu tak uroczystym.
Jubileusz skłania do spojrzenia wstecz i przypomnienia tych, którzy przez całe lata budowali rangę i prestiż Waszego środowiska. A byli to twórcy znani nie tylko na Podkarpaciu, ale i w całym kraju: Jerzy Pleśniarowicz, Roman Turek, Zbigniew Domino, Tadeusz Piekło i wielu innych. Wszystkich znałem osobiście, z niektórymi przyjaźnię się do dziś. Dlatego — nie licząc już rodzinnych powiązań z Waszą ziemią — Jubileusz ten jest dla mnie szczególnie ważny.
Nie jest łatwo dźwigać takie dziedzictwo, nawiązywać do tych tradycji i być ich godnym. Jestem jednak prawdziwie przekonany, że obecny Wasz Oddział ze względu na dorobek jego członków, potencjał twórczy, zdolności organizacyjne i upór z jakim w tych trudnych dla kultury czasach prowadzi działalność upowszechniającą literaturę współczesną umie dźwigać ciężar zobowiązań. Jesteście ważnym ogniwem naszej organizacji pisarskiej, toteż pozwólcie mi uważać, ze Wasz jubileusz jest świętem całego Związku Literatów Polskich. W imieniu jego Zarządu Głównego składam Wam, Drodzy Koledzy, Pani Prezes i Zarządowi, gorące podziękowanie za pracę i gratulacje z powodu Waszego doniosłego Jubileuszu.
Serdecznie Was ściskam —
Marek Wawrzkiewicz
Prezes Związku Literatów Polskich
List gratulacyjny Senatora RP Władysława Ortyla
Mielec, dnia 27 października 2012 roku
Pani Marta Pelinko
Prezes Oddziału Rzeszowskiego
Związku Literatów Polskich
Szanowna Pani Prezes,
Szanowni Państwo,
Bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie do wzięcia udziału na uroczystość z okazji 45-lecia Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie oraz 20. edycji wręczenia Honorowych Nagród Literackich „Złote Pióro”. Niestety, ze względu na wcześniej podjęte zobowiązania, nie mogę uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu.
Związek Zawodowy Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie powstał 26 listopada 1967 roku. Jego pierwszym prezesem został Jerzy Pleśniarowicz. Od początku swej działalności Związek podejmował działania mające na celu popularyzację literatury polskiej oraz ochronę zawodowych interesów pisarzy.
Mimo zmiennych kolei historii, które wpisane są w dzieje Związku, przetrwał i dziś kontynuuje humanistyczną tradycję oraz przyczynia się do wszechstronnego rozwoju współczesnej literatury polskiej. Zawsze były w nim bardzo wybitne postaci polskiej literatury, zawsze Wasz głos był ważny i dobrze słyszalny. Tak było i jest obecnie. Kontynuujecie piękne i zaszczytne tradycje literackiego Podkarpacia. Wasze inicjatywy i imprezy wpływają na życie kulturalne nie tylko regionu, ale i całego naszego kraju.
Z okazji tak pięknej rocznicy składam serdeczne gratulacje dla wszystkich, którym bliska jest działalność Związku Literatów Polskich w Rzeszowie. Do gratulacji dołączam najlepsze życzenia dalszego harmonijnego rozwoju i powodzenia w realizacji jubileuszowych obchodów. Niech towarzyszące im uroczystości staną się nie tylko wspaniałą okazją do podsumowania sukcesów, ale również odpowiednim czasem na snucie planów na przyszłość. Życzę dalszej owocnej pracy, urzeczywistnienia zamierzeń, satysfakcji, inspiracji oraz zawsze „lekkich piór”.
Z poważaniem
Władysław Ortyl
List gratulacyjny Prezydenta Miasta Rzeszowa
Rzeszów, 27 października 2012 r.
Pani Marta ŚWIDERSKA-PELINKO
Prezes Zarządu
Oddziału Rzeszowskiego
Związku Literatów Polskich
Proszę przyjąć uprzejme podziękowanie za zaproszenie na UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI JUBILEUSZU 45-LECIA ODDZIAŁU ORAZ 20. EDYCJI WRĘCZENIA HONOROWYCH NAGRÓD LITERACKICH ZŁOTE PIÓRO.
Ten znaczący jubileusz jest dla mnie sposobnością do przekazania serdecznych powinszowań Pani Prezes oraz wszystkim Członkom rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Wyrażam przekonanie, że historia działalności Związku jest również historią rozwoju rzeszowskiego i podkarpackiego pejzażu kulturalnego.
Jednym z podejmowanych przez Państwa przedsięwzięć są przyznawane od 1992 roku nagrody Złotego Pióra. Sądzę, że prestiż jakim cieszą się te wyróżnienia, a przede wszystkim rozwój twórczości i talentów nagradzanych autorów są najlepszym potwierdzeniem znaczenia, jakie ta nagroda od dwudziestu lat ma dla rzeszowskiego środowiska literatów oraz dla promocji Twórców z naszego miasta i regionu.
Korzystając z okazji serdecznie pozdrawiam wszystkich Uczestników dzisiejszej uroczystości. Słowa uznania i gratulacji kieruję do tegorocznych Laureatów Złotego Pióra. Wszystkim Państwu życzę wiele zapału do dalszego tworzenia i publikacji wielu ciekawych książek.
Z poważaniem
Prezydent Miasta Rzeszowa
Tadeusz FERENC
List gratulacyjny Dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie
Pani Marta Świderska-Pelinko
Prezes Związku Literatów Polskich
Oddział w Rzeszowie
Szanowna Pani Prezes,
Jubileusz 45-lecia działalności Związku Literatów Polskich — Oddział w Rzeszowie, oraz 20. edycja wręczenia Honorowych Nagród Literackich „Złote Pióro” to wyjątkowe okazje do złożenia na Pani ręce dla wszystkich członków ZLP i laureatów tej prestiżowej nagrody, serdecznych gratulacji i najlepszych życzeń.
Działania rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich stanowią ważny element integracji środowisk kulturotwórczych w trudnych dla czytelnictwa czasach. Jednym z nich jest przyznawanie nagrody „Złote Pióro”. To właściwy moment by słowami Jana Pawła II „nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli” — wyrazić nasze uznanie dla wszystkich Państwa przedsięwzięć.
Jako czytelnicy i bibliotekarze, wspieramy wszelkie inicjatywy, które bronią słowa drukowanego, co w dobie cywilizacji obrazu wydaje się być naturalnym wyzwaniem. Upowszechnianie czytelnictwa ma sens wówczas, kiedy na naszych półkach bibliotecznych będziemy mogli stawiać literaturę piękną napisaną z troską o kulturę przyszłych pokoleń. Nie do przeceniania jest zatem Państwa rola w promowaniu słowa, dzięki której my bibliotekarze możemy kształtować potrzeby czytelnicze.
Proszę przyjąć również wyrazy głębokiego uznania za działalność wydawniczą ZLP, dzięki której możemy wzbogacać zbiory biblioteczne. Nieodzowny jest również podziw dla Państwa działań na rzecz ochrony zawodu pisarza i jego społecznego prestiżu.
W tym uroczystym dniu, w imieniu pracowników WiMBP w Rzeszowie, gratuluję Pani i laureatom „Złotych Piór” oraz wszystkim członkom ZLP dotychczasowych osiągnięć życząc zarazem zdrowia oraz pomyślności i wielu kolejnych wspaniałych książek.
Z wyrazami szacunku
Barbara Chmura
Dyrektor
Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Rzeszowie
Rzeszów, 27 października 2012 r.
Wydarzenia kulturalne
JAK W JESIENNYM LESIE
Dnia 25 października br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli przy ul. Siedlanowskiego 3 odbyła się prezentacja tomiku wierszy Mariana Berkowicza „Widoczne słowo”. Był to już piętnasty zbiór poezji tego autora. Szesnasty, najnowszy, to tomik „Odczuwanie”.
Na wieczór autorski przybyli miłośnicy poezji Mariana Berkowicza, m.in. członkowie Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli. Stonowane oświetlenie i stoliki udekorowane jesiennymi liśćmi, jak na okładce „Widocznego słowa”, decydowały o aurze spotkania. O oprawę muzyczną zadbali pedagodzy z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ignacego J. Paderewskiego. Wiersze Mariana Berkowicza czytali aktorzy Amatorskiego Teatru Dramatycznego im. Józefa Żmudy z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
Jaka jest poezja Mariana Berkowicza? Składają się na nią utwory, w których autor godzi się z losem, akceptuje przemijanie i nieuchronny upływ czasu oraz widzi ból rozstań, samotność i bezpowrotność przebytych dróg. Pomimo nut melancholii są to wiersze, w których, jak w jesiennym lesie, nie brakuje ciepłych barw. Barw nadziei…
Dorota JAWORSKA
Wieczór autorski Mariana Berkowicza
Dnia 25 października 2012 r. (czwartek) o godz. 18:00 w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli przy ul. Siedlanowskiego 3 odbędzie się prezentacja jednego z najnowszych tomików poezji Mariana Berkowicza, zatytułowanego „Widoczne słowo”.
Serdecznie zapraszamy!
Wydarzenia kulturalne
POETKA Z BARYCZKI W NIEBYLCU
Dnia 19 października 2012 r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu odbyło się spotkanie autorskie Edyty Pietrasz, poetki z Baryczki, członka ZLP oraz Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie. Autorka promowała tomik poezji „Pod baldachimem Słowa”.
Wśród przybyłych gości znaleźli się przedstawiciele ZLP O/Rzeszów, Marta Pelinko, Janina Ataman-Gąsiewicz i Adam Decowski, dyr. GOK w Niebylcu, Wiktor Bochenek, a także znajomi i przyjaciele oraz bliższa i dalsza rodzina.
Spotkanie wzbogacił program słowno-muzyczny przygotowany przez grupę literacką „Spojrzenie”, działającą przy GOK w Niebylcu pod kierownictwem Renaty Kozdraś. W programie wykorzystane zostały wiersze z najnowszego tomiku poezji autorki. Na zakończenie można było nabyć wspomniany tomik poezji z dedykacją poetki.
Wieczór autorski Edyty Pietrasz
Serdecznie zapraszamy na wieczór poetycki Edyty Pietrasz połączony z promocją tomiku wierszy „Pod baldachimem Słowa”. Spotkanie odbędzie się dnia 19 października 2012 r. (piątek) o godzinie 18:30 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu.
Wydarzenia kulturalne
Z UCZNIAMI NIE TYLKO O BRYLLU
Dnia 15 października 2012 r. miałam spotkanie z młodzieżą i jej pedagogiem, Danutą Kacprzak, w Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Młodowie. Muszę podkreślić, że bardzo szybko nawiązałam kontakt z uczniami i wciągnęłam ich do wspólnej zabawy, której celem była interpretacja utworów poetyckich. Nie przewidziałam jednak, że przeciągnie się ona aż do trzech godzin lekcyjnych.
Wbrew obiegowym opiniom na temat gimnazjalistów, spotkanie było udane, a atmosfera niezwykle miła. Przekonałam się, że potrafią oni nie tylko słuchać, ale również rozmawiać, recytować i zadawać pytania. Poznałam także ich pierwsze próby literackie. Mam nadzieję, że w znaczący sposób przedstawiłam im wartości pięknego słowa i zachęciłam do poszukiwań twórczych, do czytania i pisania. Rozmawialiśmy nie tylko o poezji Ernesta Brylla, ale również o moich wierszach. Pokazałam je uczniom, opowiedziałam o sobie, a kilku szczęśliwcom podarowałam tomiki z dedykacjami.
Podobne spotkanie miałam również w tydzień później, dnia 23 października 2012 r., w Szkole Podstawowej nr 2 im. Obrońców Lubaczowa w Lubaczowie. Uczestniczyli w nim uczniowie pod opieką pani pedagog Jadwigi Smagacz i wychowawców: Marty Pachla, Elżbiety Chmiel i Małgorzaty Pacyły. Wprowadziłam młodych ludzi w świat poezji i krainy wyobraźni, uwrażliwiając na piękno języka ojczystego, zachęciłam do czytania poezji oraz do podejmowania pierwszych samodzielnych prób literackich. Czytając portalową Antologię „BAJKI WIELOGŁOWEGO SMOKA”, przeniosłam dzieci w świat baśni i magii. Swoich sił w głośnym czytaniu próbowali również sami uczniowie. Dziękując za niezapomniane chwile, uczniowie wręczyli mi bukiet kwiatów. Były również pamiątkowe zdjęcia.
Mam nadzieję, że nie będą to moje jedyne spotkania w tym stylu. Odkryłam bowiem, gdzie drzemią poetyckie gejzery i gdzie warto wracać, by zanurzyć się w świecie muz.
Barbara MAZURKIEWICZ
Wydarzenia kulturalne
NIWISKIE IMPRESJE
Gminy Ośrodek Kultury w Niwiskach (powiat kolbuszowski), kierowany przez dyr. Małgorzatę Tetlak, gościł dnia 11 października 2012 r. uczestników Złotojesiennej Zbiórki Poetyckiej, imprezy organizowanej dorocznie przez Podkarpacką Izbę Poetów Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.
Secesyjny Dworek Hupki (dr Jan Antoni Ernest Hupka, marszałek Sejmu Krajowego we Lwowie, był ostatnim właścicielem Niwisk), otoczony resztkami parku i cieszący się zabytkową polichromią, zaprojektowaną i wykonaną przez artystę malarza i scenografa Karola Frycza, stał się miejscem potyczek prozatorsko-poetyckich. Uczestniczyli w nich członkowie ZLP O/Rzeszów: Marta Pelinko, Adam Decowski, Nina Ataman-Gąsiewicz, Edward Bolec, Edward Guziakiewicz, członkowie RSTK: Józef Kawałek, Dorota Kwoka i Stefan M. Żarów, członkowie Grupy Literackiej Słowo z Mielca: Andrzej Talarek i Kazimierz Trela oraz inni twórcy: Radovan Brenkus (Słowacja), Kazimierz Smolak, Zdzisław Czop i Cecylia Lubach.
Głównym bohaterem tegorocznej Złotojesiennej Zbiórki Poetyckiej był obecny w towarzystwie żony Jolanty Edward Bolec, promujący wydany ostatnio zbiór opowiadań Facet z Nocy. Autor, rzeszowianin, który wiele lat mieszkał w Bostonie, wspomniał o swoich fascynacjach tym amerykańskim miastem i jego specyficznej historii. Nie zabrakło też odniesień do okresu młodzieńczego spędzonego w rodzinnym Rzeszowie. W prezentacji wspomagała go Danuta Pado, instruktorka WDK w Rzeszowie.
W Zbiórce Poetyckiej uczestniczył Marek Jastrzębski, dyrektor WDK w Rzeszowie, byli też obecni przedstawiciele gminy Niwiska: wójt, Elżbieta Wróbel i sekretarz gminy, Jolanta Marut.
W programie znalazła się wycieczka po okolicznym terenie. Pagórkowaty zalesiony krajobraz, pełen urokliwych potorfowych oczek wodnych (przypadł akurat obfity wysyp grzybów), należący w całości do obszaru chronionego krajobrazu, zainspirował przybyłych twórców, co znalazło swe odbicie w wydanej z tej okazji Jednodniówce. O to, by ona powstała postarali się Czesław Drąg, gospodarz Izby, kierownik działu upowszechniania sztuki i współpracy z samorządami w WDK, oraz jej redaktorzy: Adam Decowski i Edward Guziakiewicz.
Zbiórkę Poetycką zakończyło biesiadowanie w sali Pod Pawiami (o to, by stół był suto zastawiony, zadbało Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich), połączone z prezentacją utworów zamieszczonych w Jednodniówce.
Podobnie jak w ubiegłych latach członkowie Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich nie zapomnieli o dniu 6 października, dacie odejścia z tego świata najwybitniejszego poety Awangardy Krakowskiej, Juliana Przybosia. W przeddzień rocznicy, Janina Ataman, Adam Decowski, Mieczysław Arkadiusz Łyp, Marta Pelinko i jako gość specjalny, Zdzisława Górska spotkali się z gronem pedagogicznym i uczniami w Zespole Szkół w Gwoźnicy Górnej, aby uczcić poetę, urodzonego w Gwoźnicy i spoczywającego na tutejszym cmentarzu.
Kilkoma słowami o Julianie Przybosiu uczestników spotkania przywitała dyrektor Szkoły Małgorzata Pryć, zapraszająca na program słowno-muzyczny, przygotowywany rok rocznie przez nauczycielkę języka polskiego. W tym roku przez panią Annę Borkowską. Uroczystej prezentacji sylwetki poety, wybranych utworów poetyckich i esejów w sposób nad wyraz dojrzały dokonały uczennice: Julia Borkowska, Natalia Prasoł, Katarzyna Kowalska, Edyta Górczana, Amanda Stanisławczyk, Karolina Stanisławczyk, Marcelina Domino, Katarzyna Ćwiąkała, Andżelika Kornas, Mariola Lubas i Justyna Hajduk.
Program poetycki przyjęto w ciszy, skupieniu i zadumie. Młodzież, w 42. rocznicę śmierci poety, dała świadectwo szacunku i zainteresowania jego twórczością.
Zdzisława Górska wspominała swoje osobiste spotkanie z poetą. Przyznała, że echo tamtych chwil pozostało w jej pamięci i sercu na zawsze. Potwierdziła głęboki związek Juliana Przybosia z regionem: Zrodzony do pługa — z nadmiaru ziemi zostałem poetą oraz ukazała piętno obu wojen w jego poezji: Niosłem swoją poezję, jak żołnierz imię w blaszce na piersiach, przeciw kulom dwóch wojen.
Na uroczystości nie mogło również zabraknąć strof twórców z Podkarpacia. Zaprezentowali młodzieży swoje utwory, podziękowali za wspólnie spędzony czas i oddali hołd niedoścignionemu poecie — Wątłemu chłopcu z Polską w ciężkim tornistrze.
Mieczysław A. Łyp przekazał na ręce dyrektor szkoły Encyklopedię Podkarpacia wydaną przez Wydawnictwo RS Druk w Rzeszowie.
Po wspaniałej, pełnej zadumy biesiadzie literackiej, przedstawiciele Rzeszowskiego Oddziału ZLP złożyli na grobie Juliana Przybosia biało-czerwony wieniec. Zapłonęły znicze od młodzieży, nauczycieli i literatów. Czas spędzony przy obelisku, w miejscu, gdzie stał rodzinny dom poety, wynagrodził brak możliwości wejścia do muzeum im. Juliana Przybosia, obecnie pozostającego w remoncie.
Marta PELINKO
Wydarzenia kulturalne
W POLONIJNYM OŚRODKU SPOTKAŃ „CONCORDIA”
Z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP w Kolonii w dniach 28-30 września 2012 r. w Polonijnym Ośrodku Spotkań „Concordia” miały miejsce warsztaty literackie dla poetów (początkujących i nie tylko). Całość prowadziła Joanna Duda-Murowski z Oberhausen.
Brałam udział w tym spotkaniu i udzielałam porad dotyczących sztuki pisania wierszy. Mówiłam o tym, jak należy budować zdania, jak pisać, aby wiersz był obrazowy, przekonujący i zgrabny, jakiego używać słownictwa, aby nie brzmiał śmiesznie lub sztucznie, ale pięknie i mądrze.
Na warsztaty przybyła spora grupa miłośników słowa pisanego nie tylko z Niemiec, ale również z Holandii. Panował fantastyczny nastrój muzyczno-poetycki.
Program spotkania obejmował:
1. Wykład logopedy, ćwiczenia dykcji — Lidia Krauze
2. Wykład „Co jest poezją” — Barbara Mazurkiewicz
3. Indywidualne rozmowy i konsultacje
4. Wykład filozoficzny Marka Żmiejewskiego „Po co poeta?”
5. Prezentacja twórczości Barbary Mazurkiewicz
6. Prezentacja twórczości uczestników
7. Wspólne ognisko
Barbara MAZURKIEWICZ
Barbara Mazurkiewicz w Niemczech
Dnia 28 września 2012 r. o godz. 17:00 w Polonijnym Ośrodku Spotkań „Concordia” (Begegnungsstätte Haus Concordia) odbędą się WARSZTATY POETYCKIE na temat „Co jest poezją”, a poprowadzi je Barbara Mazurkiewicz. Warsztaty zostały zorganizowane we wspólpracy z Konsulatem Generalnym RP w Kolonii.
Ośrodek „Concordia" jest położony na terenie starej kopalni rud żelaza, w malowniczej dolinie, otoczonej lasami i polanami, na skraju wielkiego terenu leśnego Westerwald. Leży około 4 km od miejscowości Herdorf, 2 km od Dermbach i 20 km od miasta Siegen.
Wydarzenia kulturalne
W ZAKAMARKACH PAMIĘCI
Dnia 27 września 2012 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbyła się promocja książki Mirosława Osowskiego „W krainie dzieciństwa”.
Recenzję wygłosił Ryszard Mścisz, poeta i krytyk oraz nauczyciel polonista. Powiedział on m.in.: „Wraz z kolejnymi książkami Mirosława Osowskiego odkrywaliśmy historię jego życia, kolejne kręgi uwikłań, zauroczeń, zmagań ze światem. A wraz z tym poznawaliśmy środowiska, miejsca i ludzi, z którymi losy pisarza złączyły. Niekoniecznie zachowana była kolejność, chronologiczny porządek owych powrotów do przeszłych lat. Wszystko zaczęło się od czasów studenckich — wraz z powieścią „Tomasz”. Potem były między innymi historie z Grabowa okresu dzieciństwa i młodości („Świniobicie i inne opowiadania”), czasy politycznego zaangażowania („Domki z kart”), droga zakonna („Powołanie”) i praca górnika („Z nieba do piekła”). W jakiejś mierze także tomiki „Jesień” i „Jesień 2” przynosiły powroty do lat minionych, aczkolwiek w formie bardziej impresyjnej, metaforycznej, co zresztą charakterystyczne dla formy lirycznej, pozbawionej narracyjności. Tej książki — choćby dla dopełnienia całości, brakowało, albowiem właśnie okres dzieciństwa jawił się w oparciu o wcześniejsze dokonania literackie Mirosława Osowskiego najbardziej enigmatycznie, fragmentarycznie. „W krainie dzieciństwa — wspomnienia”, nowa książka Mirosława Osowskiego odsłania ten właśnie do tej pory niemal pominięty okres życia autora „Tomasza”. Jednocześnie niejako zazębia się z historią już znaną, zwłaszcza z „Powołania”… Dołączone na końcu książki zdjęcia z dawnych lat wspomnienia Mirosława Osowskiego unaoczniają, przydają im dokumentalnego wyrazu, zaś okładka Edyty Lisek kreuje w wyobraźni ów dystans oddalenia od „zielonych lat”, które wciąż „pulsują” w sentymentalnych powrotach, spoczywają w zakamarkach pamięci. „W krainie dzieciństwa — wspomnienia” to dziesiąta książka Mirosława Osowskiego, a ósma prozatorska, którą dedykuje pisarz pamięci swoich rodziców. I jakkolwiek w istotny sposób dopełnia ona już poznane, opublikowane historie, to wciąż w bogatym życiu autora sporo kart, które czekają na odkrycie. Należy wierzyć, że wkrótce odsłonięte, twórczo ukazane w kolejnych książkach i one trafią do czytelników.”
Autor odsłonił niektóre realia związane z miejscem wspomnieniowej akcji, osobami i czasami, o których w książce mowa. W ciekawej dyskusji na temat nowego dzieła Mirosława Osowskiego wzięli udział między innymi Jacek Kotwica, Piotr Sikorski, Zdzisław Błoński, Czesław Główka, Anna Garbacz i Kazimierz Linda (autor składu książki). Życzenia dla autora poniekąd jubileuszowej, bo 10. książki, złożyli między innymi Małgorzata Żurecka w imieniu Zarządu Oddziału ZLP, Marta Gdula-Żukowicz — prezes Stowarzyszenia Literackiego „Witryna”, Ewa Biały i przedstawiciele władz miejskich Stalowej Woli. Promocji towarzyszyło otwarcie wystawy malarskiej Dominika Turka, twórcy samorodnego, z wykształcenia ekonomisty, ale człowieka obdarzonego również talentem plastycznym. Spotkanie autorskie, które prowadziła dyr. MBP, Ewa Biały, urozmaicił występ młodej skrzypaczki, uczennicy PSM w Stalowej Woli, Aleksandry Walickiej oraz Ryszarda Marchewki, nauczyciela tej szkoły.
Wieczór autorski Mirosława Osowskiego
Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli Filia nr 2 przy ul. Siedlanowskiego 3 zaprasza na spotkanie z Mirosławem Osowskim, pisarzem i dzienikarzem z ZLP O/Rzeszów. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 27 września, o godzinie 18:00. Autor będzie promować ostatnio wydany tom wspomnień „W krainie dzieciństwa”.
Wydarzenia kulturalne
RYSZARD HOP W KARTONIE
Z inicjatywy rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich, przy współudziale Osiedlowego Klubu Kultury Karton, 21 września br. odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie literackie, którego bohaterem był Ryszard Hop z Birczy, poeta i prozaik. Sylwetkę autora oraz jego dorobek twórczy przedstawiła zebranym Marta Pelinko, prezes Zarządu Oddziału ZLP.
Ryszard Hop, z wykształcenia fizyk, pracował w różnych zawodach. Był górnikiem, pracownikiem leśnym, automatykiem, dziennikarzem, nauczycielem i dyrektorem szkoły, skąd przeszedł na emeryturę. Choć swoją twórczość rozpoczynał od pisania wierszy, to mając teraz więcej wolnego czasu postanowił skupić się na prozie. W swoim dorobku literackim ma powieści: Nieznany uczeń Jezusa (2002), Złote jabłka Kaina (2010), zbiór opowiadań Czas zabijania kwiatów (2011 ebook), zbiór aforyzmów Uskrzydlone słowa Papieża Polaka (2011) oraz powieść Zaplątane anioły (2011), za którą Rzeszowski Oddział ZLP przyznał pisarzowi „Złote Pióro”. Fragment tej książki w bardzo sugestywny sposób zaprezentował zebranym Jerzy S. Nawrocki. Sam autor zaś przeczytał kilka wierszy i fragment nie opublikowanej jeszcze powieści Polowanie na myśliwego, a następnie odpowiadał na liczne pytania, dotyczące swojej drogi twórczej i najbliższych planów wydawniczych.
Ryszard Hop od niedawna jest członkiem Związku Literatów Polskich. Na jego ręce prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc, nadesłał list gratulacyjny, który odczytała Marta Pelinko.
Adam DECOWSKI
Spotkanie z Ryszardem Hopem
Zarząd Oddziału ZLP oraz Kierownictwo ODK Karton w Rzeszowie serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie z laureatem honorowej nagrody Złote Pióro za 2011 rok
(proza), Ryszardem Hopem.
Spotkanie odbędzie się dnia 21 września 2012 roku (piątek) o godzinie 18:00 w sali widowiskowej ODK Karton w Rzeszowie, ul. Ofiar Katynia 6.
Przedstawiciele Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich — Marta Pelinko, Adam Decowski i Mieczysław Łyp — w dniu 20 września br. uczestniczyli w uroczystej inauguracji Magazynu Społeczności Podkarpackiej „Horyzont Podkarpacki”. W Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego przybyłych na uroczystość gości przywitała Małgorzata Dachnowicz, redaktor naczelny dwumiesięcznika i portalu regionalnego horyzont-podkarpacki.pl. Przedstawiła szeroki wachlarz przedsięwzięć oraz marzeń, które będą realizowane na łamach czasopisma.
Od strony edytorskiej starannie opracowany i wydany pierwszy numer pisma przyciąga wzrok już choćby swoją wielobarwnością. Redakcja dwumiesięcznika kusi swoich czytelników wieloma istotnymi tematami, od historii, kultury, folkloru i kulinariów do sylwetek literatów i ważnych spraw gospodarczych.
We wstępie redakcyjnym Małgorzata Dachnowicz pisze: Sezon urlopowy już dawno rozpoczęty, całe Podkarpacie pachnie latem, smakujemy je łapczywie, by wystarczyło do następnego. Gdzieś daleko za horyzontem czuć presję czasu, że wakacje dobiegają końca. Gorączkowo myślimy jak je jeszcze wykorzystać, jak je smakować i chłonąć, by lato pozostało w nas jak najdłużej, gdy nadejdą chłodne jesienne dni. (...) Chcemy, aby trwało wiecznie. U schyłku wakacji nie może zabraknąć u Państwa „Horyzontu Podkarpackiego". Obecny numer pozwoli na szczelne zachowanie klimatu lata, zamkniemy je tak, jak nasze babcie zamykają w słoiku śliwkowe powidła. Nasze pismo przybliża i pozwala poznać ciekawe osobowości, miejsca i wydarzenia, jest barwne i ciepłe jak ta pora roku. Uznaliśmy, że to doskonały czas na tworzenie czegoś nowego.
Akcentem muzycznym spotkania stał się występ jednego z najwybitniejszych, znanych z polskich i światowych scen opery i operetki, tenora, Andrzeja Jurkiewicza. Wraz z żoną Joanną, która nie tylko śpiewa, ale prowadzi konferansjerkę i recytuje, zaprezentowali utwory papieża Jana Pawła II oraz Marii Konopnickiej do muzyki skomponowanej przez samego artystę. Ciekawe rozmowy w kuluarach tchnęły nadzieją na współpracę z wieloma środowiskami. Nie ukrywamy, że również ze środowiskiem ZLP O/Rzeszów. Bufet i obsługę cateringową smacznie, obficie i podobno tanio zabezpieczyła firma Hut-Pus z Krakowa.
Marta PELINKO
Wydarzenia kulturalne
EDWARD BOLEC PRZED PUBLICZNOŚCIĄ
Długo, bo aż 27 lat czytelnicy czekali na trzecią książkę Edwarda Bolca, zatytułowaną Facet z nocy, którą autor promował 11 września br. w Pubie Galeria Starej Drukarni w Rzeszowie, wypełnionej do ostatniego miejsca. Książka ta jest zbiorem opowiadań i opowieści, często ocierających się o reportaż literacki i felieton, jako że pisarz, były dziennikarz, posiada niesamowity temperament dociekliwego reportażysty, a czasem nawet nostalgicznego liryka i jak sam wyznał, trudno mu się od dziennikarstwa oderwać. Do napisania tych utworów inspirowany był rzeczywistymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w Rzeszowie, jego rodzinnym mieście, jak i w Bostonie, bowiem autor wiele lat przebywał i pracował w Stanach Zjednoczonych.
Biografię pisarza, zrzeszonego w Związku Literatów Polskich, przestawił prowadzący spotkanie Adam Bienias, prezentując też zebranym kilka utworów z poprzednio opublikowanych książek: Bieg po schodach (1983) i Odyseusz w poczekalni (1985). Sam autor zaś przeczytał fragment niepublikowanego tekstu, który jest dalszym ciągiem opowiadania Zabawy w wojnę, zamykającym promowaną książkę. O bohaterze wieczoru mówili: dr Zofia Brzuchowska oraz dr Jan Wolski, redaktor wydania i autor posłowia.
Edward Bolec odpowiadał na wiele pytań, dotyczących twórczości jak i swojego pobytu w Ameryce. Na zakończenie miłym akcentem była loteria książek, którą przeprowadziła Anna Ruszel, inicjatorka wieczorów literackich w Starej Drukarni.
Adam DECOWSKI
Promocja książki Edwarda Bolca
Stara Drukarnia PUB GALERIA przy ul. Bożniczej 6 w Rzeszowie zaprasza w ramach „Poetyckiego zaścianka” na spotkanie z Edwardem Bolcem, promującym ostatnio wydaną książkę „Facet z nocy”. Spotkanie odbędzie się dnia 11 września 2012 r. o godz. 19:00. Tym razem przedmiotem promocji będzie nie poezja, ale proza. Nowa książka Edwarda Bolca to felietony i opowiadania na tematy związane z pobytem autora w Bostonie (USA), ale także sprawy rodzime, rzeszowskie. Do wygrania będą egzemplarze książki.
Zapraszamy!
Wydarzenia kulturalne
WIECZÓR AGATY I MONIKI
W „Starej Drukarni” tym razem mieliśmy występ duetu „Ona i Ona” — bohaterkami wieczoru w środę, 8 sierpnia 2012 r., były bowiem dwie młode stalowowolskie poetki: Agata Linek i Monika Kusztal. Łączy je sporo: mieszkają w Stalowej Woli (choć obecnie Agata za miejsce zamieszkania uważa Przyszów-Staw, o którym bardzo ciepło się wypowiada), obie są absolwentkami LO im. KEN w Stalowej Woli i studiują w Krakowe, przy czym Monika zaliczyła licencjat z polonistyki na UJ, Agata zaś ma już na koncie licencjat z wiedzy o teatrze, studia magisterskie z kulturoznawstwa międzynarodowego oraz animacji społeczno-kulturowej, ponadto zaś podyplomowe Studium Literacko-Artystyczne na UJ i robi doktorat z zakresu poezjoterapii. Przy tym obie to laureatki wielu konkursów poetyckich rangi ogólnopolskiej i przez lata związane są z warsztatami poetykimi „Wers” w Stalowej Woli.
Dnia 8 sierpnia, w czasie wieczoru poezji z cyklu „Poetycki zaścianek. Przestrzeń i czas”, starały się z dobrym skutkiem odnaleźć kolejne — tym razem stricte twórcze — wspólne „miejsca”. Pomysłu kompozycyjnego wieczoru dostarczył poetkom Rafał Wojaczek, który w jednym z wierszy wyznaczył kilka kręgów tematycznych, sfer dla własnej twórczości. Monika i Agata podzieliły prezentację swojej poezji na siedem takich kręgów tematycznych, do których dobrały po kilka wierszy. Wcześniej odbyły sesję fotograficzną i zostały serdecznie powitane przez Annę Ruszel, która w jakiś sposób „animuje” tę wspaniałą, sympatyczną atmsferę panującą w „Starej Drukarni”.
Spory udział w doprowadzeniu do tego spotkania i oswojeniu dziewczyn z klimatem pubu przy ulicy Bożniczej ma wiceprezes rzeszowskiego oddziału ZLP — Małgorzata Żurecka. Samo spotkanie zaś po raz kolejny zainicjował student Uniwersytetu Rzeszowskiego, Adam Bienias, który przedstawił dotychczasowy dorobek twórczy obu poetek i zapowiedział prezentację ich dorobku. W tym momencie warto wspomnieć o kolejnych podobieństwach związanych z sukcesami bohaterek wieczoru. Obie są autorkami dwóch tomików poetyckich, przy czym Monika debiutancki tomik „Oparta o deszcz” wydała już na początku liceum. Obie także otrzymały wyróżnienie za debiut, jakie przyznawał oddział ZLP w ramach uroczystości wręczania „Złotych Piór”.
Dojrzewanie, miejsca szczególnie ważne (zwłaszcza Stalowa Wola i Kraków), bliskie osoby, sfera uczuć i emocji oraz relacje ze światem — to tylko niektóre z kręgów tematycznych ujawniających się w poezji Agaty i Moniki. Obie ładnie prezentowały swoje wiersze, dopełnieniem zaś tego, co w liryczny i metaforyczny sposób ujmowały, były wypowiedzi na tematy twórcze, inspirowane ciekawymi pytaniami zadawanymi przez prowadzącego spotkanie Adama Bieniasa. Wśród obecnych na „Poetyckim zaścianku” osób znaleźli się rodzice i znajomi poetek, ale także przedstawiciele środowiska naukowego i literackiego. Pani dr Zofia Brzuchowska i dr Stanisław Dłuski z Uniwersytetu Rzeszowskiego po raz kolejny wzięli udział w tym przedsięwzięciu Anny Ruszel. Środowisko twórcze z kręgu ZLP reprezentowali Małgorzata Żurecka, Adam Decowski, Ryszard Mścisz i Edward Bolec, a z kręgu Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury — Józef Kawałek i Dorota Kwoka. Było także sporo innych sympatyków poezji oraz tych „urokliwych” spotkań w „Starej Drukarni”.
Poezja Agaty Linek i Moniki Kusztal spotkała się z bardzo sympatycznym przyjęciem, poetycka wyobraźnia, wrażliwość i liryczny „urok” ich utworów zostały docenione, a spontaniczne reakcje odbiorców potwierdzały, że twórczość obu młodych poetek spodobała się gościom „Starej Drukarni”.
Ryszard MŚCISZ
Wydarzenia kulturalne
CZYTANIE Z KSIĘGI LAT
Dnia 6 sierpnia br. w Miejscu Piastowym, w domu Zofii Bardeckiej i pisarza, poety, eseisty, krytyka Jana Tulika, odbyła się literacka fiesta z s. Dawidą Ryll, michalitką, w roli głównej i jej poezją pomieszczoną w nowej książce Czytanie z księgi lat. To piąty już zbiór wierszy poetki; jest ona także autorką powieści. Gmina Miejsce Piastowe daje dobry przykład mecenatu nad twórcami. Czytanie z księgi lat zapoczątkowuje serię Biblioteki Poetów Miejsteckich, czyli związanych z ową gminą.
„To poezja pełna ciepłej refleksji, jednocześnie filozoficznych konstatacji” — odnotował we wstępie zbiorku Jan Tulik. Podkreślił wszechstronną dojrzałość tych wierszy, zwrócił uwagę, że poetka jest świetnym obserwatorem życia i ludzkiej psychiki — „na podstawie drobnych odruchów, najdyskretniejszych szczegółów, wyciętych z gestów, potrafi oglądać człowieka od wewnątrz, przewidzieć jego sposób myślenia. Dostrzec w nim zarówno prawość i anielskie intencje, jak i mroczne, może i podłe jego zamiary”. Ale, jak zauważył, „nie wszystkie wątki w twórczości poetki s. Dawidy odnoszą się do religijności, wiary. Bo nie o powszechnie widziany typ religijności tu chodzi. Raczej w tym dzieło, by religijność polegała także i przede wszystkim na budowaniu refleksji”. […] Wyrażająca się w prostocie formy poezja może zawierać głębokie myśli, oryginalne obrazy świata oglądanego przez filtr ludzkich zmysłów — udowadnia to s. Dawida swą twórczością. Lecz dyskretnie podpowiada, że obok, i ponad tym wszystkim, istnieje w jej wierszach — nawet króluje — świat ponadzmysłowy”.
(rz)
Wydarzenia kulturalne
POETYCKO I WOKALNIE
Trzy artystycznie uzdolnione przedstawicielki płci pięknej zagościły — w sobotę 4 sierpnia 2012 r. — w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kusocińskiego 2 w Mielcu. Na zaproszenie Grupy Literackiej „Słowo” przybyły z Rzeszowa Celina Depa ze Związku Literatów Polskich i Dorota Kwoka z działającego przy WDK Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Ich poetycki występ uświetniła Barbara Giża, wokalistka ze Zdziarca k/Radomyśla Wielkiego.
Pochodząca z podrzeszowskiej Racławówki Celina Depa jest autorką czterech tomików poetyckich „Apokryfy życia”, „Narkotyk babiego lata”, „Jacht powrotnych ptaków” i „Tak wiele”. Jej twórczość poetycka jest oceniana bardzo wysoko. Jak pisała Marta Pelinko w jednej z recenzji, „…w sferze percepcji i poetyckich umiejętności Celina Depa wciąż zaskakuje. Poznajemy ją na nowo. Dzięki swojej wrażliwości potrafi ukazać nie tylko swój świat, ale, i może przede wszystkim, daje świadectwo czasu, w którym przyszło jej żyć i tworzyć. (...) Pisze o tym, co ważne. Nie ocenia. Bardziej analizuje i zaprasza do refleksji. Dzięki specyficznej ekspresji językowej coraz odważniej, ale odpowiedzialnie, Celina Depa „rozwija skrzydła”, aby zaistnieć w świadomości czytelnika. (…) Cieszą w utworach Celiny Depy szczere słowa mówiące o smutku, radości, tęsknocie, czy wyższości uczuć. I chociaż poetka nie wypisuje recepty na życie, to jednak z rozwagą skłania nas do zatrzymania się i zastanowienia, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy...”
Dorota Kwoka była w ostatnich latach częstym gościem Mieleckiej Grupy Literackiej „Słowo”, przede wszystkim prezentując swe umiejętności recytatorskie i występując najczęściej w towarzystwie Stacha Ożoga. Tym razem, jako autorka tomików poetyckich „Otwieranie róży”, „Jestem”, „Na skrzydłach wiatru”, „Za progiem” i „Zamknięte w kufrze”, zaprezentowała własne wiersze.
Siedemnastoletnia Barbara Giża, uczennica I LO im. Wł. Jagiełły w Dębicy, jest wokalistką o wyjątkowo pięknym głosie, porównywalnym z głosem najlepszych polskich wykonawczyń, zaś miejscowość, w której mieszka, nazywa się żartobliwie zagłębiem polskiej piosenki. Ze Zdziarca pochodzi bowiem również Sara Chmiel, od 2011 r. wokalistka zespołu „Łzy”.
Ten artystyczny trójgłos sprawił, że ci, którzy przybyli w sobotnie popołudnie do mieleckiej biblioteki, nie poczuli się zawiedzeni. Spotkanie prowadził Zbigniew Michalski, prezes GL „Słowo”, a nad całością czuwała Maria Błażków, zastępca dyrektora SCK d/s Miejskiej Biblioteki Publicznej.
egz
Kobiecym głosem
Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu i Mielecka Grupa Literacka „Słowo” zapraszają na poetyckie rendez-vous z Celiną Depą i Dorotą Kwoką, zatytułowane „Kobiecym głosem”. Spotkanie odbędzie się w budynku biblioteki przy ul. Kusocińskiego 2 w Mielcu dnia 4 sierpnia 2012 r. (sobota) o godz. 16:00.
Program uświetni znakomita wokalistka Barbara Giża.
Zapraszamy!
Wydarzenia kulturalne
ZBIERAJĄC POLNE KWIATY
Już o miesiąc wcześniej wiedziałam, że 3-go sierpnia odbędzie się kolejne spotkanie autorskie Basi Mazurkiewicz. Tym razem w Chrzanowie. (Piszę Basi, a powinnam napisać Barbary, ale dla nas Ona jest taka kochana Basia, że gdybym napisała Barbara, to byłoby po prostu zimno i sztucznie, a w naszej portalowej rodzince jest tak, jak powinno być, serdecznie i ciepło.) Wiedziałam też, że tuż obok, zaledwie o rzut beretem w Kostrzynie n/Odrą w tym czasie na przystanku Woodstock będzie grać Sabaton — ewenement rynku muzycznego. Moi chłopcy mają zamiar jechać. Wobec tego co mam zrobić? Jak pogodzić dwa tak ważne dla mnie wydarzenia? Nosiłam się z tym wahaniem jak kura z jajem, by 2-go sierpnia wybrać z netu odpowiednie połączenie i trzeciego o godzinie czwartej rano, wsiąść do autobusu relacji Zielona Góra — Zakopane, a wysiąść w Krakowie, gdzie czekały na mnie Jola i Joasia. Potem wspólnie do Chrzanowa.
Wysiadamy i kierunek Biblioteka z buta marsz, bo taksówki w pobliżu żadnej. Wyszła nam naprzeciw miła Pani Hania i za chwilkę byłyśmy już w środku zacisznego pomieszczenia Klubu Literackiego Pod Muzami. Co widzimy? Nasza Basia w pełnej krasie, promienieje — w bieli cała, gości pełna sala. Dla nas dostawiają stolik i krzesełka, nasza też uciecha wielka, że w końcu — ufff, na miejscu. Basieńka pod obstrzałem wielu oczu, jeszcze trochę się droczy, jeszcze każe czekać publiczności, by zaciekawienie rosło.
I za moment — pierwsze słowo. Zbierając polne kwiaty — taki tytuł był spotkania — na szafce obok faktycznie bukiet polnych kwiatów.
Zapada cisza. Każdy chce usłyszeć, nie zmarnować żadnego szczegółu, nie zgubić nawet przecinka, każdy łapie na swój sposób; przecież tyle tutaj osób — a na stole herbata, kawa, ciasto i jakieś frykasy, lecz nikt się nie waży zakłócić szelestem biegnącej fali wprost z serducha Basi (naszej Basi w pełnej gali — biel sukni i biała poezja; nie wiem co było bielsze, ale...).
Zaczęła od pierwszych tomików, przeplatała komentarzem własnym, gdzie hermetyczność treści mogła wprowadzić w uliczkę zaślepienia, tu wspomniała nawet, że słowo objęte wierszem tak bardzo podziałało na pewną czytelniczkę, że utożsamiła się z podmiotem lirycznym — tzw. peelem do tego stopnia, iż skierowała pozew przeciw autorce wiersza, o zniesławienie. No — wyrok był do przewidzenia, okazało się, że wysoki sąd zna się na rzeczy.
Ech poezjo! Jak TY wiele potrafisz. To nieprawda, że sobie a muzom. Ludzie ciebie potrzebują, a ci, którzy cię nie znają, są po prostu biedni i nieszczęśliwi. Barbara Mazurkiewicz — bo o niej cały czas mowa, w swojej twórczości pokazuje dotykającą ją codzienność — radość i smutek, ciężki kawałek chleba na obczyźnie, macierzyństwo, a raczej rodzicielstwo i rozwój dziecka w rodzinie zastępczej, ich wzajemne relacje i spojrzenia na siebie; a w końcu jej łzy jako matki dorosłego już syna, łzy szczęścia, kiedy pisze list kolejnym wierszem do malutkiej wnusi Nikoli i o Nikoli, oraz łzy...
Nie — wszystkiego Państwu nie opowiem. Zajrzyjcie proszę do jej tomików wierszy i prozy. Oto one: Kamienne miasteczko, Za kulisami myśli, Kroplą drążone, Wronie lądowisko, Lepiej być niż mieć.
Po dwóch godzinach spotkanie zbliża się ku końcowi. Jeszcze tylko Joanna Turczyn przeczytała kawałek Basi opowiadania, Maria — czyli ja, w dwóch słowach dopowiedziała swoje wrażenia w tym temacie i potem czas na pytania kierowane do Autorki od szanownej publiczności. Na zakończenie — moc oklasków, mimo to, że wiersze poszczególne były aplauzem przyjmowane zaraz po ich odczytaniu. Podziękowania, kwiaty, uściski. Z wrażenia rumieńce na twarzach. Aha — nie powiedziałam Państwu — lekko z tyłu, po mojej lewej stronie siedział małżonek Pani Basi. Zapewne był dumny jak paw. Przecież to o jego żonie tak ciepło wszyscy mówili.
Klub Literacki „Pod Muzami” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie przy Al. Henryka 30 (województwo małopolskie) zaprasza na spotkanie literackie z Barbarą Mazurkiewicz z Lubaczowa. Spotkanie odbędzie się dnia 3 sierpnia 2012 r. (piątek) o godz. 16:00.
Serdecznie zapraszamy!
Wydarzenia kulturalne
I NAJAZD AWANGARDY NA RZESZÓW
Dzięki gościnności i otwarciu na literaturę gospodarzy Pubu Classic przy ulicy Kilińskiego w dniu 20 lipca 2012 r. miłośnicy poezji mogli spędzić noc pełną niespodzianek. Na gustownie urządzonym, wypełnionym po brzegi patio Pubu, punktualnie o 20:03 zostało zainaugurowane wspólne spotkanie poetów należących do Klubu Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich oraz niezrzeszonych.
Pierwsze, po wielu latach rozdźwięków, zainicjowane przez dra Stanisława Dłuskiego z SPP i Martę Pelinko, prezesa ZLP O/Rzeszów, należało do najbardziej udanych i prestiżowych na Podkarpaciu. Przy założeniu, że tym właśnie stanowić będzie cykliczną akcję literatów Podkarpacia pod nazwą Najazd Awangardy na Rzeszów, Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc objął imprezę patronatem honorowym. Na ręce organizatorów przesłał list gratulacyjny, który w jego imieniu odczytała Małgorzata Kop z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Rzeszowa.
Ciekawe prowadzenie charyzmatycznego Stanisława Dłuskiego sprawiło, że z trwającego do świtu spotkania nikt nie wyszedł obojętny. Twórcy udowodnili, że literatura na Podkarpaciu stale żyje, ma się coraz lepiej, a wena dzielnie przy nich trwa. Goście spontanicznym przyjęciem płynących ze sceny poetyckich strof zdeklarowali, że literatura na Podkarpaciu jest potrzebna, ma swoich odbiorców, a obcowanie z nią sprawia tak licznym ogromną radość. Wszyscy na powrót zyskali wiarę w jej znaczenie.
Rzeszowski Klub Stowarzyszenia Pisarzy Polskich reprezentowali: Stanisław Dłuski, Krystyna Lenkowska, Grzegorz Kociuba, Laura Calvados, Piotr Sobota, Katarzyna Bolec, Stanisława Bylica, Mariusz Kalandyk, Jan Borcz, Ewelina Łopuszańska, Jan Belcik. Z kolei z Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich wystąpili: Janina Ataman, Adam Decowski, Marta Pelinko, Wacław Turek, Zdzisława Górska, Celina Depa oraz goście specjalni: Jan Tulik i Radovan Brenkus.
Poezja i muzyka zawsze ze sobą idealnie współbrzmiała. Tak było i tej nocy. Wspaniałą atmosferę spotkania dopełniała bowiem oryginalna muzyka, brzmiące po mistrzowsku blusowo-rockowe jam session w wykonaniu Staszka Piątka, Michała Drozda i przyjaciół.
Był czas na małe co nieco z kuchni Pub Classic w Rzeszowie i rozmowy w kuluarach. Z całą pewnością organizatorzy nie osiądą na laurach. Może uda się w kolejnych latach zaprezentować również prozę.
Klub Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Związek Literatów Polskich zapraszają na wieczór poetycko-muzyczny „Najazd awangardy na Rzeszów” pod patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. Oprawa muzyczna Staszek Piątek i przyjaciele (bluesowo-rockowe jam session do świtu).
Impreza odbędzie się w PUB CLASSIC, Rzeszów, Pl. Kilińskiego 2 (od ul. Bardowskiego) w piątek 20 lipca 2012 w godz. 20:00 — 3:00 (rezerwacje pod tel. 790 410 379).
Wydarzenia kulturalne
POEZJA I JAZZ DLA STUDENTÓW „POLONUSA”
W dniu 20 lipca 2012 r. Mieczysław A. Łyp, w ramach akcji Szkoły Letniej Kultury i Języka Polskiego w Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Polaków z Zagranicy i Cudzoziemców „Polonus” Uniwersytetu Rzeszowskiego, zaprosił na zajęcia grupę twórców związanych z Podkarpaciem oraz Jazz Band z Niebylca.
Zadaniem twórców było przeczytanie trzech wierszy oraz ujawnienie okoliczności ich powstania. Kolejno mieli okazję przedstawić swoją twórczość: Adam Decowski, Ryszard Mścisz, Teresa Paryna i Marta Pelinko. Następnie ciekawie zaprezentowała się Dorota Jaworska z Kijowa. Za swego rodzaju niespodziankę można uznać poetycki popis (wiersze i fraszki) członka Jazz Bandu z Niebylca — Wiktora Bochenka. Kierownik niebyleckiego zespołu z tym zadaniem poradził sobie równie dobrze jak z grą na puzonie. Jego Jazz Band powstał w 1998 r. i działa w GOK w Niebylcu. W repertuarze posiada standardy jazzu tradycyjnego, ery swingu i transkrypcje muzyki ludowej (puzon, piano, gitara basowa, trąbka, tarka, klarnet, sax tenor, perkusja).
Zagraniczni studenci z Centrum „Polonus” z dużym zainteresowaniem wysłuchali poetyckich prezentacji, koncertu jazzowego, wypowiedzi twórców oraz komentarzy Mieczysława A. Łypa, który także wystąpił w roli poety. Otrzymali egzemplarze ostatnio wydanych książek z autografami.
rm
Wydarzenia kulturalne
RYSZARD MŚCISZ „OSWAJA DIABŁA” W BIBLIOTECE
Można powiedzieć, że sezon spotkań literackich w pierwszej połowie roku 2012 z humorem pożegnała Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli. 28 czerwca odbyła się bowiem promocja książki Ryszarda Mścisza „Swojski diabeł i inne humoreski”, będącej zbiorem humorystycznych tekstów, które przez lata ukazywały się w gazetce Zespołu Szkół w Jeżowem — „Post Scriptum”. Promocję uświetnili współautorzy książki: twórca okładki Marek Piśko, anglista w jeżowskiej szkole i kolega z pracy autora, oraz dwie autorki rysunków do tekstów — Mariola Bujak i Angelika Hurej-Dyrcz.
Książka Ryszarda Mścisza — podobnie jak cztery poprzednie — mogła się ukazać za sprawą wójta i Rady Gminy Jeżowe. Pojawił się na spotkaniu zastępca wójta Józef Kolano, który wypowiedział sporo ciepłych słów pod adresem autora i wręczył mu kwiaty. Wśród gości zjawiła się także absolwentka szkoły, podpora gazetki „Post Scriptum” przez 3 lata i laureatka wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich — Dominika Gil.
Wprowadzenia do spotkania promocyjnego dokonała dyrektorka MBP w Stalowej Woli — Ewa Biały. Zaprezentowała ona twórcę, jego dokonania i — co wyjątkowe w czasie czwartkowych prezentacji literackich — oddała głos autorowi, który miał sam wystąpić w roli „wodzireja” swojego spotkania, a zaczął od odczytania jednego ze swoich tekstów. Po humoresce „Nauczyciel” przyszła kolej na wypowiedź krytyczoliteracką na temat książki — swoją recenzję „Swojskiego diabła...” przedstawił Mirosław Osowski. Czytanie kolejnych tekstów bądź ich fragmentów przeplatało się z pytaniami do autora skierowanymi z sali, refleksjami czytelników, a niekiedy wywiązywała się dyskusja na temat książki. Wypowiadali się między innymi Mirosław Grudzień, Krystyna Krzywosz, Piotr Sikorski, Kazimierz Linda, Mirosław Osowski, Edward Dymek i Marta Gdula-Żukowicz.
„Swojski diabeł i inne humoreski” to książka, która powstała w związku z przypadającym właśnie jubileuszem 10-lecia gazetki „Post Scriptum”, która przyniosła szkole ponadgimnazjalnej w Jeżowem wiele laurów ogólnopolskich i wojewódzkich, zaś w roku 2005 i 2008 została uznana za najlepszą gazetkę szkolną w Polsce, zdobywając „Pałuckie Pióro” w Wągrowcu i Poznaniu. To zasługa wielu zdolnych uczniów Zespołu Szkół w Jeżowem, którzy przez lata kształcili się w tej szkole i jej opiekuna Ryszarda Mścisza, który także był autorem sporej ilości tekstów gazetkowych.
Humorystyczny obraz szkoły, wsi, relacji damsko-męskich, pastisze i parodie znanych dzieł i seriali, historie bajkowe, opowieści o diabłach i Mikołaju — to tematy obecne w książce Ryszarda Mścisza. Reakcja publiczności, spora kolejka po autografy do autora i miła atmosfera w czasie promocji książki świadczyły o tym, że było to nader udane spotkanie promocyjne, w którym poza książką w sporej mierze promowana była gazetka „Post Scriptum” i Zespół Szkół w Jeżowem.
Ryszard Mścisz w Stalowej Woli
Dnia 28 czerwca 2012 r. (czwartek) w Filii MBP w Stalowej Woli przy ul. Siedlanowskiego 2 o godz. 18:00 odbędzie się prezentacja książki poety z Jeżowego, Ryszarda Mścisza, zatytułowanej „Swojski diabeł i inne humoreski”.
Serdecznie zapraszamy!
Wydarzenia kulturalne
ŻURECKA I MŚCISZ W „STAREJ DRUKARNI”
Małgorzata Żurecka i Ryszard Mścisz byli bohaterami kolejnego wieczoru poezji w rzeszowskim Pubie Galerii „Stara Drukarnia”. Odbywał się on w ramach cyklu „Ona i On. Przestrzeń i Czas”. Dzięki inwencji organizatorki Anny Ruszel, sprawnemu i ciekawemu prowadzeniu spotkania przez studenta polonistyki UR — Adama Bieniasa, licznemu gronu przybyłych gości oraz samym autorom i ich poezji była to impreza bardzo udana i ciekawa. Niewątpliwie przyczynił się do tego także mistrz harmonijki ustnej — Mirosław Dyjak ze Stalowej Woli, który stworzył swoją oryginalną muzyką wspaniały klimat i zauroczył obecnych swoją grą.
Wśród przybyłych gości znaleźli się przedstawiciele różnych środowisk. Środowisko naukowe UR reprezentowali dr Zofia Brzuchowska i dr Stanisław Dłuski, przybyli twórcy związani z mielecką Grupę Literacką „Słowo”: jej prezes Zbigniew Michalski i Andrzej Talarek. Sporą grupę twórców zrzeszonych w rzeszowskim oddziale ZLP (do którego bohaterowie wieczoru też należą) stanowili: prezes Marta Pelinko oraz Adam Decowski, Janina Ataman, Mieczysław A. Łyp i słowacki twórca współpracujący z oddziałem — Radovan Brenkus. Pojawiła się także na spotkaniu między innymi malarka Emilia Wołoszyn i przyjaciel Ryszarda Mścisza od czasów studenckich — polonista Józef Stalec.
Autorzy prezentowali swoje teksty naprzemiennie, dobierając je wedle pewnych kręgów tematycznych. Starali się pokazać różne punkty widzenia, sposoby mówienia na te same tematy, przy ostatnim w ciągu prezentowanych tekstów zamienili się i odczytali wiersze partnera w duecie. Dr Zofia Brzuchowska zauważyła, że subtelna kobieca liryka Małgorzaty Żureckiej, w której sporą rolę odgrywają erotyki, potrafi tworzyć nastrój i urzekać, a to szczególne miejsce — „Stara Drukarnia” — ze swoją aurą i piętnem osobowości Anny Ruszel, to oddziaływanie wspomaga. Za sprawą organizatorki wieczór poezji poprzedziła profesjonalna sesja fotograficzna z udziałem obojga autorów, a samo spotkanie było nader żywe, ciekawe i sympatyczne. Sprawne prowadzenie imprezy przez Adama Bieniasa, klimatyczna muzyka Mirosława Dyjaka, refleksje i pytania od uczestników spotkania — wszystko to sprawiło, że ten wieczór spędzony w aurze poezji i wrażliwości na piękne słowo przyniósł wszystkim sporo miłych wrażeń.
Po tej pierwszej, dość długiej poetyckiej prezentacji obojga autorów, Małgorzata Żurecka zaprezentowała najnowsze swoje wiersze, w tym erotyki, a Ryszard Mścisz — zmieniając nieco nastrój — odczytał jeden z humorystycznych tekstów ze swojej najnowej książki „Swojski diabeł i inne humoreski”. Książki autorów można było w „Starej Drukarni” kupić, ale także za sprawą konkursu przeprowadzonego przez Annę Ruszel — wygrać. Ten kolejny poetycki wieczór przy ulicy Bożniczej dowiódł, że warto wracać do tego sposobu promowania literatury, a Pub Galeria „Stara Drukarnia” objawiła swe atuty jako miejsce, w którym słowo ożywa i znajduje słuchacza.
Wieczór poezji w Starej Drukarni
Stara Drukarnia PUB GALERIA przy ul. Bożniczej 6 w Rzeszowie zaprasza na wieczór poezji z cyklu Poetycki zaścianek „Ona i On — Przestrzeń i Czas” Małgorzaty Żureckiej i Ryszarda Mścisza. Spotkanie odbędzie się w środę, 27 czerwca 2012 r., o godz. 19:00.
Serdecznie zapraszamy!
Wydarzenia kulturalne
WIECZÓR AUTORSKI JEŻOWSKIEGO POETY
Na zaproszenie Grupy Literackiej „Słowo” dnia 2 czerwca 2012 r. przybył do Mielca Ryszard Mścisz, poeta z Jeżowego, nauczyciel języka polskiego, autor siedmiu wydanych książek, od 2004 r. członek Związku Literatów Polskich. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2. Sylwetkę jeżowskiego poety przybliżył Zbigniew Michalski, prezes Grupy Literackiej „Słowo”. Zaproszony gość opowiadał o swoich studiach, drodze twórczej, współpracy z rzeszowską „Frazą”, na łamach której od lat ukazują się jego literackie recenzje, z „Nową Okolicą Poetów”, ze stalowowolskim Stowarzyszeniem Literackim „Witryna” oraz innymi środowiskami twórczymi.
Ryszard Mścisz jest znany z fenomenalnej wręcz umiejętności pracy z uzdolnioną artystycznie młodzieżą. Jak zdradził w czasie toczącej się dyskusji, w ciągu ostatnich lat pozostający pod jego opieką uczniowie zdobyli około trzydziestu nagród w ogólnopolskich konkursach literackich.
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali egzemplarz jego ostatnio wydanej książki „Swojski diabeł i inne humoreski”, będącej pokłosiem prowadzonej przez niego od dziesięciu lat i dwukrotnie nagradzanej jako najlepsza w Polsce gazetki szkolnej „Post Scriptum”.
Dwuipółgodzinne spotkanie uświetnił występ Grupy Wokalno-Instrumentalnej PTG „Sokół 1893” z Mielca.
egz
Spotkanie z Ryszardem Mściszem w Mielcu
Serdecznie zapraszam wszystkich miłośników poezji na spotkanie autorskie Ryszarda Mścisza, które odbędzie się 2 czerwca 2012 r. (sobota) o godz. 16:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2. W programie występ Grupy Wokalno-Instrumentalnej PTG „Sokół 1893” z Mielca.
Zbigniew Michalski Prezes Grupy Literackiej „Słowo” w Mielcu
Wydarzenia kulturalne
POETYCKIE SPOTKANIE POKOLEŃ
Dnia 31 maja w ramach 13. Radomszczańskich Dni Rodziny w Muzeum Regionalnym w Radomsku odbyło się spotkanie z poetą, Mieczysławem A. Łypem, który pochodzi z tego miasta, a obecnie mieszka w Rzeszowie, gdzie jest znanym twórcą i animatorem życia kulturalnego.
Do muzeum przybyła duża grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku i radomszczan zaprzyjaźnionych z poetą. Mieczysław Arkadiusz Łyp przywiózł ze sobą najnowszy, ósmy już tomik poezji zatytułowany „Panta rhei”, którego promocja była jednym z celów spotkania. Prezentował również wcześniejsze swoje tomiki poezji i wydawnictwa społeczno-kulturalne Podkarpacia.
Gościa i wszystkich zebranych powitał dyrektor Muzeum Regionalnego, Krzysztof Zygma, który przedstawił biografię M. A. Łypa. Fragmenty recenzji odczytywały Mirosława Łęska, dyrektorka Fundacji Inicjatyw Kulturalnych i zaprzyjaźniona z poetą Matylda Kaszyńska. Później oddano głos młodszemu pokoleniu. Wiersze z ostatniego tomiku recytowała młodzież z Gminnej Biblioteki Publicznej w Ładzicach, prowadzona przez aktorkę Anitę Zygmę. Natomiast wiersze z pierwszego tomiku „Na ścieżkach pamięci”, związane m.in. z Radomskiem, rodzicami, krewnymi i znajomymi poety, prezentowały Anna Kapuściarek i Ewa Szpruch, przedstawicielki UTW. Poezji towarzyszył akompaniament gitary.
Później zabrał głos sam poeta. Mówił o swoich wrażeniach z podróży do Turcji i na Kretę, następnie zaś o Rzeszowie jako ośrodku akademickim i centrum życia kulturalnego Podkarpacia, a wreszcie o tworzących w tym regionie kraju, także w małych miejscowościach, Strzyżowie, Błażowej, Futomie czy Piątkowej, zdolnych artystach, piszących, rzeźbiących, malujących i muzykujących, chlubnie podtrzymujących tradycje przodków. Odwołał się również do znakomitego „Kuriera Błażowskiego”, wysoko ocenianego w skali kraju i często zamieszczającego relacje z imprez kulturalnych.
Rzeszowski gość sporo uwagi poświęcił postaci Uty Przyboś, malarki i poetki, córki czołowego poety Awangardy Krakowskiej. W Gwoźnicy, rodzinnej wsi Przybosia, kultywuje się pamięć twórcy, którego program artystyczny miał zasadniczy wpływ na kształty współczesnej poezji.
Na koniec nasz gość odpowiadał na liczne pytania związane z jego drogą artystyczną i Radomskiem. Popłynęły wspomnienia z czasów dzieciństwa i lat szkolnych. Był to pogodny, nostalgiczny wieczór, łączący różne pokolenia ludzi wrażliwych na poezję i piękno.
Matylda Kaszyńska
Wydarzenia kulturalne
JEŻOWSKI POETA UHONOROWANY W MIELCU
Dnia 31 maja 2012 r. odbył się Finał VIII Ogólnopolskiego i Polonijnego Turnieju Poetyckiego o „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca. Poeta z Jeżowego, Ryszard Mścisz zdobył trzecie miejsce w kategorii dorosłych za wiersz „Witraże jej oczu”, przyjmując nagrodę z rąk prezydenta miasta, Janusza Chodorowskiego. Ryszard Mścisz otrzymał ponadto nagrodę publiczności w kategorii dorosłych.
Wyróżniona została także jedna z jego uczennic, biorących udział w konkursie. W kategorii młodzieżowej za wiersz „Dziewczyna” zdobywczynią piątego miejsca została Monika Korzeń z Liceum Ogólnokształcącego w Jeżowem.
Głównym organizatorem i duszą turnieju, który odbywał się już ósmy raz z rzędu, jest dr Włodzimierz Gąsiewski, członek Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.
Finał Turnieju Poetyckiego o „Srebrne Pióro”
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie, Filia w Mielcu oraz Redakcja Kwartalnika „Nadwisłocze” zapraszają na Finał Ogólnopolskiego i Polonijnego Turnieju Poetyckiego o „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca oraz o Laury „Nadwisłocza” i „Poetycki Exlibris” Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie, Filii w Mielcu i Senackiego Orła RP w kategorii „Polonia”.
Finał odbędzie się w dniu 31 maja 2012 r. o godz. 17:00 w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Mielcu przy ul. Wyspiańskiego 6.
Serdecznie zapraszamy!
Wydarzenia kulturalne
ONA I ON, PRZESTRZEŃ I CZAS
Wieczór poezji przy blasku świec to zawsze niezapomniane chwile. A gdy swoją liryką dzielą się z licznie przybyłą publicznością tacy autorzy jak: Janina Ataman i Adam Decowski można zaliczyć wieczór do naprawdę udanych.
Dnia 30 maja 2012 roku o godzinie 19:00 Poetycki Zaścianek w Starej Drukarni „Pub Galeria” w Rzeszowie otworzył gospodarz spotkania, Adam Bienias. Bardzo obszernie przybliżył miłośnikom poezji sylwetki twórców. Opowiedział o początkach ich drogi na Parnas, powodach tworzenia, miłości do literatury, dalszych planach.
Janina Ataman przedstawiła kilkanaście utworów poetyckich ze swoich czterech wydanych tomików, po czym zaprezentowała nowe, oczekujące na wydanie wiersze. Jej wysublimowana poezja „w pigułce“ spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i pobudziła wiele osób nie tylko do refleksji, ale i łez.
Adam Decowski zapoznał gości z kilkoma swoimi wierszami, po czym bawił wszystkich niecodzienną tematyką i formą. Jego fraszki i limeryki wzbudziły zainteresowanie, co spowodowało rozluźnienie atmosfery i serdeczny śmiech. Już po raz kolejny okazuje się, że w każdym z nas drzemie potrzeba zadumy, ale i oderwania od codzienności i zobaczenia jej w nie tak znowu krzywym zwieciadle.
Do późnych godzin wieczornych autorzy odpowiadali na pytania Czytelników, prezentowali dotąd nieznane publiczności, utwory.
Dobrze się dzieje, że poezja i proza po długim czasie milczenia, zaczyna odgrywać niebagatelną rolę w życiu Podkarpackiego społeczeństwa, o czym świadczy nie tylko szeroko rozwinięta działalność promocyjna i wydawnicza, ale także, a może przede wszystkim coraz częściej organizowane spotkania autorskie już nie tylko w Ośrodkach Kultury czy Bibliotekach. O literaturę przez duże L upominają się coraz częściej właściciele i bywalcy lokali rozrywkowych. Miejmy tylko nadzieję, że nie zaleje nas komercja, ale będziemy świadkami naprawdę dobrej literatury takiej, jak tego właśnie wieczoru.
empe
Poezja Janiny Ataman i Adama Decowskiego
Stara Drukarnia PUB GALERIA przy ul. Bożniczej 6 w Rzeszowie zaprasza na wieczór poezji z cyklu Poetycki zaścianek „Ona i On — Przestrzeń i Czas” Janiny Ataman i Adama Decowskiego.
Spotkanie odbędzie się w środę, 30 maja 2012 r., o godz. 19:00.
Wydarzenia kulturalne
W OPAŁACH MGŁY
To tytuł najnowszego zbioru wierszy Bogdana Stangrodzkiego, zamieszkałego w Stalowej Woli, któremu 18 maja br. poświęcony był wieczór poetycki w Osiedlowym Klubie Kultury „Karton” w Rzeszowie.
We wstępie do tej książki Małgorzata Makowska pisze: „Tomik W opałach mgły już w tytule rozbija utarty związek frazeologiczny — „opary mgły” i nadaje tytułowi poetyckiemu dramatyzm, który łączy w sobie sacrum i profanum. Świat wynurzył się z chaosu poprzez dzieło stworzenia, my jednak brniemy i przedzieramy się przez chaos, którego jesteśmy sprawcami, sami wpędzając się w opały.”
Bogdan Stangrodzki, z zawodu lekarz psychiatra, zrzeszony w Związku Literatów Polskich, Stowarzyszeniu Literackim „Witryna” i Unii Polskich Pisarzy Lekarzy, opublikował dotychczas dziesięć zbiorów poezji i sztukę sceniczną Lubię gdy śpiewa skowronek. Wiersze z najnowszego tomiku zaprezentowała Andżelika Szeliga, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, zaś sam autor przeczytał kilka utworów jeszcze niepublikowanych.
W poezji Bogdana Stangrodzkiego dominuje liryka refleksyjno-filozoficzna, przepojona symbolami kultury chrześcijańskiej, nie pozbawiona też odniesień do Biblii i postaci mitycznych. Dużą rolę odgrywają w niej symbole drzew, bo „źrenicą ich leśna cisza”, gdzie możemy oddać się kontemplacji i usłyszeć głos sumienia. Warto dodać, że poecie za zbiór wierszy W opałach mgły Rzeszowski Oddział ZLP przyznał „Złote Pióro”, doroczną honorową nagrodę literacką.
Imprezę uświetnił występ wokalny Barbary Jastrzębskiej, uczennicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Miłym akcentem było też uhonorowanie Marii Tomkiewicz, nauczycielki tej szkoły, okolicznościowym dyplomem, wręczonym przez prezesa Rzeszowskiego Oddziału ZLP, Martę Pelinko, za stałą współpracę z oddziałem i przygotowywanie uczniów do występów na wieczorach literackich.
Adam DECOWSKI
Bogdan Stangrodzki w „Kartonie”
Koleżanki, Koledzy!
Zarząd Oddziału ZLP oraz Kierownictwo ODK KARTON w Rzeszowie serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie z laureatem honorowej nagrody Złote Pióro za 2011 rok (poezja),
Bogdanem Stangrodzkim. Spotkanie odbędzie się dnia 18 maja 2012 roku o godzinie 18:00 w sali widowiskowej ODK KARTON w Rzeszowie przy ul. Ofiar Katynia 6.
Z szacunkiem Marta Pelinko Prezes ZLP O/Rzeszów
Wydarzenia kulturalne
W POSZUKIWANIU POETYCKIEGO CZASU
W dniu 14 maja 2012 roku w Mszczonowskim Ośrodku Kultury odbyło się drugie spotkanie Unii Poetyckiej Wojciecha Siemiona. Przybyli na nie reprezentanci szkół Unii Petrykoskiej — nieformalnego zgromadzenia 9 placówek oświatowych z terenu Wysoczyzny Rawskiej. Spotkanie było próbą odpowiedzenia na pytanie: Co to takiego poetycki język, obraz, nastrój? Czy w codziennym, zwykłym dniu można spotkać poezję? Gdzie szukać jej, gdy na dworze deszcz, a chłód jak podstępny nieprzyjaciel? Jaka wrażliwość jest potrzebna, by dotykając rzeczy codziennych dostrzec w nich niecodzienność, wieloznaczność, tajemnicę?
Utworem pt. „Wirsyk z dulskom śpiwkom dla Wojtusia”, autorstwa góralskiej poetki Wandy Czubernatowej, powitała młodzież, pedagogów i zaproszonych gości Barbara Kasper-Siemion. Pani Barbara zaprosiła na scenę dwóch „fachowców” — poetki Małgorzatę Żurecką ze Stalowej Woli i Dorotę Jaworską z Kijowa, które w części sentymentalnej spotkania przypomniały aurę poetycką, którą jak Wielki Mag wyczarowywał Wojciech Siemion w swoim domu w Petrykozach. A potem na scenie pojawiły się dwie trzecioklasistki, laureatki ubiegłorocznego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” — Natalia Adamczyk i Julia Pietrzak z Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Suskiego w Jasieńcu. Obie dziewczynki, pod opieką nauczycielki języka polskiego Wiesławy Rusin, napisały bogato ilustrowaną pracę pt. „Z wizytą u Mistrza w Petrykozach”, będącą wspomnieniem wycieczki szkolnej i niezwykłego spotkania z Wojciechem Siemionem. Młode autorki przeczytały fragmenty nagrodzonej pracy, a następnie z rąk Doroty Jaworskiej otrzymały piękny prezent: egzemplarze redagowanego przez nią kwartalnika „Krynica”, w którym ową pracę wydrukowano. Swoimi wspomnieniami o Mistrzu z Petrykoz podzieliła się z zebranymi także Urszula Pietrzak z Wolontariatu „Dobre Serce”.
A potem scena Mszczonowskiego Ośrodka Kultury już całkowicie należała do poezji. Tej, z iście młodzieńczym zapałem recytowanej przez laureatów Konkursu Poetyckiego im. K. I. Gałczyńskiego w Jaktorowie. Tej, z nutą melancholii wyśpiewanej przez zespół „Bellis”, którym kieruje Mirosław Klimczak a którego członkami są utalentowani uczniowie i nauczyciele Gimnazjum im. A Mickiewicza w Białej Rawskiej. I tej Broniewskiego i Gałczyńskiego, którą zaprezentowała Barbara Siemion, aby pokazać, jak różną bywa ona w swoich emocjach.
Następnie na scenę wkroczyła Melpomena. Mini-spektakl teatralny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. J. Chełmońskiego w Kuklówce w niekonwencjonalny i interesujący sposób opowiedział o życiu, pracy, osiągnięciach i zainteresowaniach wielkiej Polki — Marii Skłodowskiej-Curie. A po krótkiej przerwie miejsce młodych aktorów z Kuklówki zajęli ich starsi koledzy z Gimnazjum im. J.A. Maklakiewicza z Mszczonowa, którzy zaprezentowali pełne dreszczyku, a jednocześnie śmiechu, przedstawienie „Hrabia Dracula” Woody'ego Allena.
W pamięci uczestników spotkania z całą pewnością pozostanie występ młodej warszawskiej aktorki, Agnieszki Zielkowskiej, która profesjonalnie i z wielkim uczuciem wykonała piosenkę „Rebeka”, a następnie — już na wesoło — poprowadziła warsztaty logopedyczne dla młodzieży.
To drugie już spotkanie mogło się odbyć i miało tak znakomitą oprawę techniczną dzięki dyrektorowi MOK — Grażynie Pływaczewskiej i jej niecenionym współpracownikom. Następne spotkanie Unii Poetyckiej Wojciecha Siemiona z młodzieżą i pedagogami z terenu Wysoczyzny Rawskiej planowane jest już po wakacjach.
Barbara Kasper-Siemion, Dorota Jaworska
Wydarzenia kulturalne
NOC BIBLIOTEK
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łańcucie 11 maja br. odbyła się pierwsza NOC BIBLIOTEK. Akcja ta została zainicjowana przez podkarpackich bibliotekarzy i ma być kontynuowana corocznie. W ramach tej imprezy przygotowano szereg atrakcji jak: kiermasz taniej książki, prezentacje fotograficzne, turniej gier komputerowych, a panie mogły skorzystać z propozycji „Salonu piękności”. Jednak główną imprezą była „Noc z poezją”, podczas której łańcuccy poeci prezentowali swoją twórczość. Jako pierwsza wiersze przeczytała najmłodsza uczestniczka, Zofia Żurawska, następnie Janina Haładyj-Różak i Krzysztof Puchała.
Jako gość wieczoru wystąpił Adam Decowski, poeta i satyryk z Rzeszowa, którego drogę twórczą i dorobek literacki przedstawiła Małgorzata Szpunar, dyrektor biblioteki. Autor przeczytał oprócz wierszy wiele fraszek i limeryków, czym wzbudził duże zainteresowanie wśród członków Dyskusyjnego Klubu Książki.
Na zakończenie wiersze nieobecnych poetów: Anety Sierżęgi-Bester, Reginy Schonborn oraz Aleksandra i Stanisława Wilkoniów zaprezentowała zebranym Wiesława Nuckowska.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i nie zabrakło poczęstunku, kawy, kanapek i słodyczy.
Wydarzenia kulturalne
WIDOCZNE SŁOWO
Dnia 10 maja 2012 r. Podkarpacka Izba Poetów przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie otworzyła swoje podwoje Marianowi Berkowiczowi, poecie ze Stalowej Woli. Spotkanie poświęcone było promocji jego najnowszej książki poetyckiej Widoczne słowo.
Pełniący rolę gospodarza Czesław Drąg przypomniał, iż początki twórczości poety sięgają jeszcze lat 60 — tych ubiegłego wieku, bowiem Marian Berkowicz był jednym z pierwszych członków powstałego wtedy w Rzeszowie Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy „Gwoźnica”, tworzącego zręby środowiska literackiego w naszym regionie. Poeta, zrzeszony obecnie w Związku Literatów Polskich i członek Stowarzyszenia Literackiego „Witryna”, ma znaczący dorobek twórczy, bowiem jest autorem piętnastu zbiorów poetyckich, dobrze ocenianych przez krytyków.
Wiersze ze zbioru Widoczne słowo zaprezentowała Danuta Pado, a o twórczości poety mówił dr Stanisław Dłuski, autor wstępu pt. Odnaleźć więź zamieszczonego w tym tomiku, po czym wywiązała się ciekawa dyskusja z udziałem literatów: Janusza Koryla, Mieczysława A. Łypa, Edwarda Winiarskiego, Stefana Żarowa, Edwarda Bolca i Jerzego Nawrockiego. W imieniu zarządu Rzeszowskiego Oddziału ZLP gratulacje autorowi złożyła prezes, Marta Pelinko.
Adam DECOWSKI
Wieczór autorski Mariana Berkowicza
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Podkarpacka Izba Poetów zaprasza na spotkanie autorskie z Marianem Berkowiczem. Wieczór autorski odbędzie się 10 maja 2012 r. o godz. 18:00 w Klubie „Turkus”, WDK, ul. Okrzei 7.
Serdecznie zapraszamy!
Wydarzenia kulturalne
ŚWIAT DALEKI I BLISKI
Uniwersytet Rzeszowski po raz kolejny zaznaczył swą obecność w życiu kulturalnym Rzeszowa. Książka Mieczysława A. Łypa o ponadczasowym tytule „PANTA RHEI” oraz sposób zorganizowania promocji, uświadomiły jak można łączyć pokoleniową ciągłość ze współczesnością. Zderzenie jazzowej muzyki w wykonaniu Jazz Band Niebylec, pod kierunkiem Wiktora Bochenka i dźwięki nutek Chóru Kameralnego „Collegium Musicum” WDK w Rzeszowie prowadzonego przez A. Szypułę, komponowały „Krajobrazy dalekie i bliskie” ze słowami dr Anny Niewolak.
Poeta, dzieląc się swymi doznaniami, uczy czytelnika nie tylko spojrzenia na otaczający świat, ale jest także przewodnikiem po świecie natury i kultury. „Wyśnijmy nową pieśń o róży” — napisał w wierszu pt. „W amarantowym zmierzchu” M.A. Łyp. Może właśnie w tych słowach jest przesłanie dla XXI wieku. Centrum POLONUS Uniwersytetu Rzeszowskiego, które było organizatorem spotkania, w sposób niezwykły włącza studiującą młodzież różnych narodowości w muzyczną i poetycką przygodę, łączącą ciekawe kultury narodów.
Wiersze recytowane przez znakomitych studentów oraz solowe i grupowe prezentacje piosenek w językach ukraińskim, kazachskim, tureckim, polskim, przy olbrzymim aplauzie, unosiły sentymentalne melodie o własnym kraju, tęsknocie i miłości. W języku kazachskim o „Ziemi przodków” śpiewali: Tatiana Polak, Swietłana Sadowaja i Alona Blendych. Turecką piosenkę „Aszchabad” wyśpiewały Lyale Atayewa i Katarzyna Lewiskowa. Grupowe prezentacje piosenek w języku ukraińskim: „Czerwona Ruta”, „Czysta woda”, „ Jak u nas na Ukrainie” zaprezentowali: Wiktoria Strilczuk, Regina Grygiel, Jana Łoza, Julia Szymańska, Julia Melnyk.
Recytacje i translacje wierszy M.A.Łypa w wersji polskiej i obcojęzycznej przemawiały do słuchaczy, ponieważ wykonawcami byli nie tylko studenci, sam autor, ale również obecni na promocji znakomici goście. Było to na pewno niezwykłym wyzwaniem dla dr Aleksandra Bentkowskiego, byłego ministra sprawiedliwości, który w wersji polskiej przedstawił wiersz „W krainie Ariadny”, a Julia Wysocka recytowała tłumaczenie w języku kazachskim. Wiersz „Czerwiec pachnący jaśminem”, w poetyckim wykonaniu byłego senatora, eurodeputowanego oraz prezydenta m. Rzeszowa dra Mieczysława Janowskiego, deklamował również w języku gruzińskim Dawid Wysocki.
Polska wersja „Melancholii” zaprezentowana przez Zygmunta Kustrę, burmistrza Błażowej, oraz w języku niemieckim przez Antona Lulewycza, przeniosła w różowy zapach czerwca. Danuta Heller, redaktor naczelna dwumiesięcznika „Kurier Błażowski”, która dała się już poznać na niejednym poetyckim spotkaniu, jako ciekawa recytatorka, w „Witrażu sierpniowym” ukoiła cieniem grusz i dojrzewających węgierek. W języku ukraińskim zaprezentował wiersz Paweł Troska. Dr Henryk Pietrzak, prezes Polskiego Radia Rzeszów, zanim zaprezentował wiersz „W ciszy żywiołów”, podkreślił, że wiersze M. A. Łypa są wierszami najczęściej tłumaczonymi na języki obce. Wiersz ten w wersji rosyjskiej deklamowała Kamila Purlijewa. Wiersz „Malowane muzyką” w wersji polskiej i w języku arabskim, ciekawie przedstawił Nadim Akach, a „Pejzaż z bażantem” w wersji polskiej i angielskiej — Anna Swiatnienko. Autor oraz Diana Bratnicka, w jęz. kazachskim, „Obrazkiem z Kąkolówki” rozpoczynali wędrówkę w fascynujące krajobrazy. Artysta dzieli się z czytelnikiem doznaniami, prowadzi przez ścieżki barw pór roku w inspiracji z malarstwem oraz wspomnieniami zdarzeń i miejsc „z bielutkim jak opłatek zmierzchem”. „Pamiętajcie o ogrodach, czy tak trudno być poetą” śpiewała cała sala wraz z grupą wokalną Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury pod kier. Józefa Kawałka i przy subtelnym akompaniamencie gitary Wojciecha Miśków.
Jadwiga Kupiszewska
Promocja tomiku poezji Mieczysława A. Łypa
Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Polaków z Zagranicy i Cudzoziemców „Polonus” Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprasza na promocję tomiku poetyckiego Mieczysława A. Łypa „PANTA RHEI”.
Spotkanie odbędzie się w Rzeszowie, 9 maja 2012 r. godz. 16:30, przy ul. Rejtana 16 Budynek A-3, sala 33.
Wydarzenia kulturalne
WEEKEND W MANEŻU
W łańcuckim centrum turystycznym „Galeria w Maneżu” 28 kwietnia br. miał miejsce Weekend w Maneżu, zorganizowany wspólnie z Miejskim Domem Kultury w Łańcucie. Ta żywa impreza kulturalna składała się z dwóch części. Na pierwszą część złożył się wieczór literacki Adama Decowskiego. Spotkanie prowadził Ryszard Kucha. Przedstawił on sylwetkę poety i jego dorobek twórczy.
Autor zaprezentował swoje wiersze, a także fraszki z tomiku Ciągle modny grzech pierworodny oraz budzące żywe zainteresowanie limeryki. Zwrócił się do publiczności z prośbą o odczytanie jednego z jego utworów, na co z chęcią i wdziękiem zgodziła się pani Wiesława Nuckowska.
Następnym punktem programu była II Biesiada w Maneżu. Przy zastawionych stołach śpiewano pieśni biesiadne, często już zapomniane. Akompaniował akordeonista, Józef Pelc.
Wydarzenia kulturalne
Nagroda Główna dla Zdzisławy Górskiej
W dniu 23 kwietnia 2012 r. (Międzynarodowy Dzień Książki) w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu „Dać Świadectwo”. Napłynęło 260 zestawów wierszy, z których wyłoniono laureatów. Główną Nagrodę zdobyła Zdzisława Górska ze Strzyżowa, członek ZLP od 2003 r., za zestaw 10 wierszy. Jury w składzie: Adam Ziemianin — poeta, krytyk literacki, dr Marek Karwala — krytyk literacki, Janusz Paluch — dyr. ŚOK ocenili zestawy nagrodzonych wierszy w protokole pokonkursowym, w którym — m.in. — napisano:
Jury postanowiło przyznać Nagrodę Główną p. Zdzisławie Górskiej za zestaw wierszy opatrzonych godłem „ODYS”. Zadecydowała o tym szeroko rozumiana kultura literacka wyraźnie obecna w tej poezji, na którą składają się między innymi: gry intertekstualne, penetrowanie pogranicza słowa, obrazu i dźwięku, budowanie klimatu poprzez antynomiczne konfrontowanie przeszłości z teraźniejszością, minionego z obecnym (zarówno w wymiarze przestrzennym, jak i osobowym), w tym także udana próba ewokowania tzw. krakowskiego spleenu. Osobnym walorem jest tutaj także wprowadzenie rozwiązań ekfrastycznych w partiach odnoszących się do malarstwa Wojciecha Weissa z „okresu strzyżowskiego”. Na uwagę zasługuje klarowna forma, adekwatnie dobierane środki artystycznego wyrazu oraz celne pointy.
Nagroda Główna to wydanie nowego tomiku wierszy i promocja w roku przyszłym.
Wydarzenia kulturalne
SPOTKANIE W RZESZOWSKIM EMPIK-u
Edward Guziakiewicz w rzeszowskim EMPIK-u
W rzeszowskim Empik-u mieszczącym się w Galerii Graffica przy Placu płk. Leopolda Lisa-Kuli 19 — dnia 16 kwietnia (poniedziałek) o godz. 17:00 — odbędzie się spotkanie z Edwardem Guziakiewiczem, prozaikiem z Mielca. Pisarz będzie prezentował swoje powieści i mikropowieści science fiction — szczególnie te, które ukazały się nakładem Wydawnictwa „Dreams”, to znaczy „Obcych z Alfy Centauri” i „Hurysy z katalogu”. Jak również będzie mówił o swoich książkach dla dzieci i młodzieży. Spotkanie przygotowane przez Andrzeja Srokę (events coordinator) poprowadzi Rafał Potocki, redaktor Polskiego Radia Rzeszów.
Wieczór autorski odbędzie się w ramach drugiej edycji Światowego Tygodnia Książki, organizowanego przez Empik z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W ramach tegorocznej edycji obok Edwarda Guziakiewicza rzeszowski Empik odwiedzą: Lidia Miś-Nowak, Janusz Koryl, Łukasz Starakiewicz i Siostra Anastazja.
Serdecznie zapraszamy!
Wydarzenia kulturalne
Halina Kurek wyróżniona
W XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im.Stanisława Grochowiaka Halina Kurek otrzymała wyróżnienie za zestaw wierszy opatrzonych godłem ISKRA. Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się podczas XXV Radomskich Spotkań z Poezją 24 marca 2012 r w „Łaźni” — Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii w Radomiu.
Wydarzenia kulturalne
POEZJA I MUZYKA W „KARTONIE”
Niesłabnącą popularnością cieszą się wieczorki poetyckie organizowane przez rzeszowski Oddział Związku Literatów Polskich i Osiedlowy Klub Kultury KARTON Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, które skupiają sympatyków literatury i muzyki.
Gościem ostatniego spotkania, 30 marca, była rzeszowska poetka, Magdalena Pocałuń-Dydycz, która już po opublikowaniu pierwszego zbiorku wierszy Oswoić cień została zauważona w środowisku literackim, czego dowodem było przyznanie jej przez zarząd Oddziału ZLP nagrody prezesa, Marty Pelinko, za najlepszy debiut Podkarpacia w 2010 r. Autorka ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Rzeszowskim, z zawodu nauczycielka, swoje utwory publikowała w pismach: Cogito, Nowiny, Fraza, Nowa Okolica Poetów i Nasz Dom Rzeszów, a także w rozgłośniach radiowych i programach telewizyjnych.
Wiersze ze zbioru Oswoić cień można było usłyszeć w recytacji uczennic z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1: Andżeliki Szeligi, Wioletty Baran i Joanny Krakowskiej, a kowery znanych przebojów zaśpiewała Barbara Jastrzębska. Sama poetka zaprezentowała najnowsze swoje utwory, którymi zachwyciła zebranych, a Marta Pelinko odczytała tekst omawiający twórczość autorki, przygotowany przez Dorotę Bielendę. Magdalena Pocałuń-Dydycz mówiła o swojej drodze do twórczości literackiej, a także odpowiadała na wiele pytań odnośnie utworów, krytyki literackiej i planów twórczych. W środowisku literackim uważa się, iż poeta sprawdza się drugą książką. Czekamy więc na następny tom poezji autorki.
Adam DECOWSKI
Spotkanie z laureatką nagrody za najlepszy debiut Podkarpacia
Zarząd Oddziału ZLP oraz kierownictwo ODK Karton w Rzeszowie serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie z laureatką nagrody za najlepszy debiut Podkarpacia, przyznanej przez Prezesa Oddziału. Gościem spotkania, które odbędzie się dnia 30 marca 2012 roku (piątek) o godzinie 18:00 w sali widowiskowej ODK Karton w Rzeszowie przy ul. Ofiar Katynia 6, będzie Magdalena Pocałuń-Dydycz.
Wydarzenia kulturalne
WIECZÓR AUTORSKI BOGDANA STANGRODZKIEGO
W 2011 r. ukazały się dwie książki Bogdana Stangrodzkiego, zbiór wierszy W opałach mgły oraz sztuka sceniczna Lubię gdy śpiewa skowronek. I właśnie tym nowościom wydawniczym — 15 marca br. — w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli poświęcony był wieczór autorski tego pisarza, zrzeszonego w Związku Literatów Polskich i Stowarzyszeniu Literackim „Witryna”.
Wiersze z nowego tomiku i fragmenty sztuki zaprezentował oraz wygłosił słowo krytyczne Ryszard Mścisz. Poezja Bogdana Stangrodzkiego to liryka refleksyjna, filozoficzna, nacechowana symbolami kultury chrześcijańskiej. Są tu odniesienia nie tylko do Biblii, ale i postaci mitycznych. Debiutując jako dramaturg, w sztuce scenicznej Lubię gdy śpiewa skowronek, poeta, lekarz psychiatrii z zawodu, przedstawia współczesny świat człowieka, w którym zanika bezinteresowne dążenie do dobra i prawdy z coraz bardziej szerzącą się znieczulicą.
Wieczór uświetnił swoim występem akordeonista Piotr Szwed, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli. Można też było obejrzeć wystawę obrazów Marka Skibińskiego.
(adec)
Wydarzenia kulturalne
WSPÓŁCZESNE FILOZOFICZNE I TEOLOGICZNE MODELE BOGA
W piątek, 24 lutego, odbyło się w Osiedlowym Domu Kultury KARTON w Rzeszowie pierwsze spotkanie z nowego cyklu imprez zaplanowanych pod hasłem POSTSCRIPTUM. Spotkanie zostało zorganizowane przez władze Rzeszowskiego Oddziału ZLP. Ze względu na to, że ks. Zbigniew Jan Czuchra MS nie mógł przybyć, wypadł mu nagły wyjazd, wystąpienie miało charakter dwugłosu.
Edward Guziakiewicz, pisarz, teolog, absolwent KUL, w blisko godzinnym wykładzie zaprezentował w przekroju historycznym wachlarz zagadnień związanych z tematem modeli Boga w filozofii i teologii, koncentrując się na nurcie arystotelesowsko-tomistycznym i współczesnych bliskich myśli chrześcijańskiej kierunkach filozofii (egzystencjalizm i personalizm). Uwzględnił również zagadnienie: kosmologia a teologiczne modele Boga.
Radovan Brenkus, mówiący po polsku słowacki fizyk, poeta, tłumacz i wydawca, skupił się na prezentacji metodologicznego podejścia do zagadnienia Boga, cechującego nowożytny idealizm i wywodzące się z niego późniejsze nurty myślowe (opozycja do ujęć substancjalnych).
Po wykładach toczyła się dyskusja. Blisko trzygodzinne spotkanie miało charakter kameralny. Prowadziła je Marta Pelinko, prezes ZLP O/Rzeszów.
Pierwsze spotkanie z nowego cyklu
Zarząd Oddziału ZLP Rzeszów planuje cykl imprez pod hasłem POSTSCRIPTUM. Będą to spotkania z ludźmi wybitnymi, bądź wybijającymi się z różnych dziedzin kultury, którzy dzielić się będą swoją wiedzą i odpowiadać na nurtujące pytania (filozofia, historia, literaturoznawstwo, muzykologia, malarstwo, teatr i inne).
Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie z tego cyklu. Odbędzie się ono 24 lutego (piątek) o godzinie 18:00 w Osiedlowym Domu Kultury KARTON w Rzeszowie przy ul. Ofiar Katynia 6. Temat spotkania: „Współczesne filozoficzne i teologiczne modele Boga”. Gośćmi spotkania będą: ks. Zbigniew Jan Czuchra MS, Radovan Brenkus i Edward Guziakiewicz.
Zapraszamy, życząc owocnej dyskusji!
Wydarzenia kulturalne
PRZYSTANEK POEZJA
„Przystanek poezja” to cykliczne spotkania promujące twórczość wybranych poetów związanych z Dorocznymi Spotkaniami Poetów organizowanymi przez Centrum Kulturalne w Przemyślu. Podczas wieczorów autorskich zaproszeni poeci mają możliwość ukazania swojej twórczości szerszemu gronu odbiorców. Na kolejnym, już trzydziestym czwartym przystanku, który odbył się 23 lutego br., zaprezentowała się Barbara Mazurkiewicz z Lubaczowa, członek Stowarzyszenia Twórców Wszelakich, Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” ze Stalowej Woli, Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenie Autorów Polskich, współzałożycielka poetyckiego portalu E-literaci.
W swoim dorobku posiada cztery tomiki wierszy: „Kamienne Miasteczko”, „Za kulisami myśli”, „Kroplą drążone”, „Wronie lądowisko” oraz publikacje w antologiach poezji i zeszytach literackich. Jak sama mówi o swojej twórczości „wiersze to małe obrazy…” — obrazy ukazane słowem i w słowie zatrzymane. Dzięki temu mogliśmy do nich wrócić, wspomnieć minione chwile i wydarzenia.
Wiersze usłyszeliśmy w wykonaniu autorki oraz interpretacji młodzieży z Grupy Teatralnej „Garderoba” działającej przy CK w Przemyślu: Ewy Popowicz, Oksany Borowik, Kamili Rabki, przygotowanych przez Barbarę Płocicę.
Specjalnie na ten wieczór wydany został zeszyt poetycki pt. „Pogniecione wiersze”, zawarte w nim utwory są przekrojem twórczości pani Barbary. Podejmują różną tematykę, ukazują bogaty wachlarz emocji, przedstawiają refleksje dotyczące egzystencji człowieka i poetyckie widzenie świata...
Wieczór uświetnił recital skrzypcowy w wykonaniu młodzieży z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. A. Malawskiego w Przemyślu: Anny Szamli, Anny Bodziak i Konstancji Bukojemskiej. Utwory Bacha, Haydna i Szostakowicza wprowadziły odświętną atmosferę wieczoru będącego spotkaniem zarówno ze słowem, jak i jego autorką.
Agata Hemon
Wydarzenia kulturalne
Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu zaprasza
Jeszcze przez cały marzec będzie można oglądać w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 jubileuszową wystawę, poświęconą twórczości Edwarda Guziakiewicza, mieleckiego pisarza, poety i publicysty.
Wystawa miała pierwotnie trwać do końca lutego. Za tym, by prezentowane zbiory nadal udostępniać, przemówiło żywe zainteresowanie fenomenem mieleckiego autora. Tych, którzy z różnych powodów nie mieli okazji dotąd jej obejrzeć, serdecznie zapraszamy!
Jolanta Strycharz, MBP w Mielcu
Jubileusz pracy twórczej Edwarda Guziakiewicza
Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 zaprasza na wystawę zorganizowaną z okazji sześćdziesiątej rocznicy urodzin i trzydziestopięciolecia pracy twórczej Edwarda Guziakiewicza, prozaika, poety i dziennikarza, absolwenta KUL, członka ZLP. W gablotach są prezentowane osiągnięcia mieleckiego autora: fantastyka (powieści i mikropowieści), książki dla młodzieży i książki dla dzieci, a także publicystyka i teksty naukowe. Opracowanie graficzne wystawa zawdzięcza Marii Alicji Korzeniewskiej, plastyczce z SCK w Mielcu.
Edward Guziakiewicz urodził się w Mielcu w 1952 r. i z działającą w tym mieście od 1948 r. biblioteką publiczną jest związany od lat najmłodszych. Początki jego drogi twórczej wiążą się zaś z tygodnikiem „Gość Niedzielny”, na łamach którego zaczął publikować w drugiej połowie lat siedemdziesiątych.
Wystawa jest czynna w miesiącu lutym (od 3 lutego) w holu na parterze w godzinach otwarcia biblioteki (od poniedziałku do piątku 11.00-19.00).
Podkarpackich związków z Wojciechem Siemionem ciąg dalszy
Mieszkający w Petrykozach na Zachodnim Mazowszu Wojciech Siemion był znany z cennych inicjatyw, a jedną z nich była utworzona przez niego Petrykoska Unia Szkół. W jej skład weszły szkoły w Białej Rawskiej, Józefinie, Mszczonowie, Lutkówce, Tarczynie, Jaktorowie, Kruszewie, Kuklówce i Osuchowie. Szkoły te były objęte szczególną pieczą artysty. Chciał on pokazać młodym ludziom, jak ważny jest kontakt ze sztuką i jak przenika się w niej dorobek kolejnych pokoleń. We wspomnianych szkołach Siemion tworzył — m.in. — galerie sztuki.
Kontynuacji tej idei po tragicznej śmierci aktora podjęli się członkowie Stowarzyszenia Unia Poetycka Wojciecha Siemiona z panią Barbarą Siemion na czele. W inicjatywę tę włączyły się również dwie poetki z Podkarpacia, pochodząca z Rzeszowa Dorota Jaworska, redaktor naczelny pisma polonijnego „Krynica" w Kijowie i Małgorzata Żurecka ze Stalowej Woli, wiceprezes Oddziału Rzeszowskiego Związku Literatów Polskich, autorki albumu poetyckiego „In & out”, wydanego przez Wojciecha Siemiona w jego oficynie wydawniczej „Muzeum Jadwigi i Wojciecha Siemionów w Petrykozach”. Uczestniczyły one w inaugurującym swą działalność spotkaniu Stowarzyszenia Unia Poetycka Wojciecha Siemiona, które odbyło się dnia 1 lutego w Mszczonowskim Ośrodku Kultury. W ramach spotkania miało miejsce wręczenie Daru czyli obrazów dla dziewięciu szkół.
Wydarzenia kulturalne
NAGRODZENI i WYRÓŻNIENI POECI
Redakcja ogólnopolskiego miesięcznika „Akant” ogłosiła wyniki Dwunastego Agonu Poetyckiego O Wieniec Akantu pt. Osobność nasza, ale nie samotność… Miło nam poinformować, że jury w składzie: Stefan Pastuszewski — przewodniczący, Jolanta Baziak i Elżbieta Rogucka nagrodziło m.in. członków rzeszowskiego oddziału ZLP.
Mieczysław A. Łyp otrzymał III nagrodę, a Halina Kurek wyróżnienie. Na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt zestawów wierszy. Przewidziano też wydanie almanachu pokonkursowego, który będzie zawierał nie tylko utwory nagrodzone, ale też inne wyróżniające się artystycznie, które wpłynęły na konkurs, a spełniające kryteria agonu.
W Nowej Sarzynie zakończyła się XVIII edycja konkursu poetyckiego „Wrzeciono 2012”. Wśród jego laureatów znaleźli się członkowie ZLP z rzeszowskiego Oddziału: Mirosław Osowski — wyróżnienie i Barbara Mazurkiewicz — wyróżnienie honorowe.