Wydarzenia kulturalne

Rzeszów

Preambuła statutu ZLP


Związek Literatów Polskich jest zawodową organizacją pisarzy. Jego członkowie, w swojej twórczości i działalności, nawiązują do humanitarnych tradycji myśli ogólnoludzkiej, które w kulturze polskiej zawsze były zespolone z troską o dobro kraju i narodu. Kontynuacja tych tradycji oraz wszechstronny rozwój współczesnej literatury polskiej stanowią przedmiot starań i pracy wszystkich członków i władz Związku Literatów Polskich.



Związek Literatów Polskich

Menu


Wydarzenia kulturalne 2013



CENIONA NA POGÓRZU

Na spotkanie ze Zdzisławą Górską i jej poezją, zwłaszcza z wierszami zawartymi w tomikach „Odlatuje czas” i „Wyprzedaż złudzeń”, przybyło wielu znaczących gości ze Strzyżowa oraz z zaprzyjaźnionej Błażowej. Wieczór autorski prowadził prezes ZLP O/Rzeszów Edward Bolec (który obok dr Hanny Krupińskiej-Łyp podjął się recenzji twórczości Zdzisławy Górskiej). Spotkanie odbyło się dnia 13 grudnia 2013 r. w Osiedlowym Domu Kultury KARTON w Rzeszowie. Powitani zostali m.in. starosta strzyżowski Robert Godek, z-ca burmistrza MiG Strzyżów Waldemar Góra z małżonką, dyrektor Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie Jagoda Skowron, burmistrz Błażowej Zygmunt Kustra z małżonką Lucyną, dyrektor MiGBP w Błażowej Danuta Heller, a także przedstawiciel Rady Nadzorczej Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Józef Uryniak i prezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury Józef Kawałek.

Spotkanie ubogacił występ gitarzysty i wokalisty Wojciecha Miśkowa-Vart. Wykonywał on utwory oparte na tekstach Zdzisławy Górskiej. Recytowano jej wiersze.

Osiągnięcia Zdzisławy Górskiej, nie tylko poetki, lecz również eseistki i publicystki, budzą zainteresowanie. Otrzymała ona wiele nagród i wyróżnień w różnych konkursach poetyckich. Tomik „Wyprzedaż złudzeń” (2012 r.) to główna nagroda XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego pt. „Dać świadectwo”. Na twórczość Zdzisławy Górskiej wywarł wpływ nie tylko Strzyżów, miejsce jej urodzenia, lecz także pobyt w USA. Tam też miała możliwość prezentacji swej twórczości. Jak stwierdził Edward Bolec, odwołujący się do jej tekstów, pani Zdzisława jest niedoścignioną kreatorką poetyckiego magicznego nastroju. Ceniąc ten dorobek, wypada jej życzyć dalszych osiągnięć twórczych.

NEY


Spotkanie ze Zdzisławą Górską

Zarząd Oddziału ZLP w Rzeszowie oraz Osiedlowy Dom Kultury KARTON RSM serdecznie zapraszają na spotkanie ze Zdzisławą Górską, autorką siedmiu tomików poetyckich. Zdzisława Górska jest nie tylko znakomitą poetką, ale także malarką, publicystką, felietonistką oraz krytykiem literackim. W 2010 r. wydała książkę prozatorską Przylądki mojej nadziei (Krosno — Strzyżów, Wydawnictwo Ruthenus), nagrodzoną Honorową Nagrodą Literacką Złote Pióro za 2010 r.

Zdzisława Górska otrzymała wiele nagród i wyróżnień za swoją twórczość poetycką: m.in. I nagrodę w konkursie poetyckim O Laur Wagi i Miecza w 1995 r., I miejsce w ogólnopolskim konkursie O Lampę Łukasiewicza w Krośnie w 2001 r., I nagrodę w konkursie Kongresu Polonii Amerykańskiej za wiersz Wierność w Passaic w stanie New Jersey w 2003 r.

W 2010 r. rodzinne miasto poetki przyznało Zdzisławie Górskiej Honorową Nagrodę Miasta Strzyżowa — Statuetkę Św. Michała. W 2012 r. w XX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim Dać świadectwo, zorganizowanym przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie, Zdzisława Górska zdobyła główną nagrodę Grand Prix w postaci wydania tomiku wierszy Wyprzedaż złudzeń.

Spotkanie odbędzie się 13 grudnia (piątek) 2013 r. o godz. 18:00 w Osiedlowym Domu Kultury KARTON RSM w Rzeszowie, ul. Ofiar Katynia 6.



Wydarzenia kulturalne


O FASCYNACJI KAROLEM WOJTYŁĄ

O fascynacji Karolem Wojtyłą, a także o wpływie jego myśli teologicznej i filozoficznej na podejmowane badania naukowe mówił Edward Guziakiewicz na spotkaniu ze studentami Strzyżowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie odbyło się dnia 19 listopada 2013 r. w Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie. Obecnych powitała Maria Wójcik, kanclerz SUTW, a postać zaproszonego gościa przybliżyła Zdzisława Górska.

Warto zaznaczyć, że Uniwersytet Trzeciego Wieku działa w Strzyżowie już szósty rok i skupia ok. 120 słuchaczy, zaś postać Jana Pawła II jest szczególnie bliska mieszkańcom tego miasta, ponieważ Papież z Polski jest jego honorowym obywatelem.

Edward Guziakiewicz opowiedział o swych spotkaniach z kard. Karolem Wojtyłą, które były możliwe z tej racji, że w młodości angażował się w działalność Ruchu Światło-Życie, a potem studiował na KUL-u. Wspomniał o pielgrzymkach papieża do Polski, podzielił się ponadto wymianą korespondencji ze Stolicą Apostolską w związku z wydanym przez niego dramatem „Szukanie Boga”. Główny akcent położył na dokonaniach naukowych Karola Wojtyły. Inspiracją dla Edwarda Guziakiewicza były katechezy środowe Jana Pawła II z pierwszych lat pontyfikatu, składające się na tom „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”, a ponadto list apostolski „Parati Semper” („Do młodych całego świata”), który zaowocował w Polsce — co warto podkreślić — powstaniem czasopisma „Wzrastanie”. Nawiązując zaś do tekstów literackich Karola Wojtyły, zaproszony gość odczytał słuchaczom przepiękny „Hymn Magnificat” pochodzący z „Renesansowego psałterza”.

O swych spotkaniach z Janem Pawłem II mówili też uczestnicy dyskusji.

Zdzisława GÓRSKA


Jan Paweł II we wspomnieniach Edwarda Guziakiewicza

Strzyżowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza na wykład, zatytułowany „Papież Jan Paweł II we wspomnieniach Edwarda Guziakiewicza”. Spotkanie z powieściopisarzem z Mielca, członkiem ZLP, absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, b. redaktorem tygodnika „Gość Niedzielny” i miesięcznika „Wzrastanie”, odbędzie się dnia 19 listopada 2013 r. (wtorek) o godz. 11:00 w Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie.



Wydarzenia kulturalne


POD ZNAKIEM KROŚNIEŃSKIEJ MUZY

Dnia 15 listopada 2013 r. w sali ODK Karton RSM w Rzeszowie miała miejsce promocja tomiku „Zanim się zacznie” Wacława Turka. Tomik wydało Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Spotkanie zostało zorganizowane przez ZLP/O w Rzeszowie i Osiedlowy Dom Kultury Karton RSM w Rzeszowie, a poprowadził je kierownik ODK, Józef Tadla. Odczytał on na wstępie list gratulacyjny wystosowany do krośnieńskiego autora przez Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa.

W wyszukanym programie muzycznym z ambitnymi piosenkami wystąpiły wokalistki z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, Katarzyna Szczepanik, Olga Widlarz i Oliwia Świder, pod dyrekcją Anny Czenczek. (Przy tej okazji warto przypomnieć, że w ciągu dwunastu lat istnienia Centrum Sztuki Wokalnej jego soliści zdobyli ok. 600 prestiżowych nagród w kraju i zagranicą.) Spotkanie uświetnił ponadto koncert poezji recytowanej z tomiku autora w wykonaniu znanego w Rzeszowie duetu recytatorskiego, Doroty Kwoki i Stacha Ożoga. Wiersze Wacława Turka czytał też Edward Bolec, prezes ZLP/O Rzeszów, który przybył na spotkanie z małżonką.

O twórczości poetyckiej Wacława Turka, jego osobowości i pasjach mówiła ze znawstwem Marta Pelinko. Po niej wzruszony poeta skromnie i z humorem opowiadał o sobie, swoich poetyckich i fotograficznych podróżach oraz o rodzinnym Krośnie, w które wrósł od dziecka i szczerze pokochał.

W toczącej się życzliwej i pogodnej dyskusji głos zabrał pochodzący z Krosna poeta, pisarz i krytyk literacki, Jan Tulik, który recenzował tomik Wacława Turka. Kilka słów na temat wrażliwości poety dorzuciła Zdzisława Górska. Bohater wieczoru, znany również jako fotografik, prezentował swoje fotogramy, nagradzane w kraju i zagranicą.

W spotkaniu uczestniczyli Józef Wierzbicki, przewodniczący Rady Nadzorczej Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Leszek Stolarz, członek Rady Nadzorczej RSM, Stefan Żarów, wiceprezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury, działającego przy WDK Rzeszów, Roman Małek, dziennikarz „Echa Rzeszowa”, Jan Belcik i Marek Petrykowski, poeci z Krosna, Anna Ruszel, organizatorka wieczorów poezji w Pubie Stara Drukarnia, Jadwiga Kupiszewska i Regina Nachacz, rzeszowskie poetki, Radovan Brenkus, słowacki poeta i wykładowca oraz koleżanki i koledzy z ZLP O/Rzeszów.


Zdzisława GÓRSKA


Spotkanie z Wacławem Turkiem

Zarząd Oddziału ZLP w Rzeszowie oraz Osiedlowy Dom Kultury Karton RSM serdecznie zapraszają na spotkanie z Wacławem Turkiem z Krosna, autorem ośmiu tomików poetyckich, fotografikiem i muzykiem, wielokrotnie nagradzanym za swą twórczość poetycką.

Spotkanie odbędzie się 15 listopada 2013 r. (piątek) o godz. 18:00 w Osiedlowym Domu Kultury Karton w Rzeszowie, ul. Ofiar Katynia 6.



Wydarzenia kulturalne


ANATOL DIACZYŃSKI W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

Dnia 13 listopada w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej repatriant, literat, i działacz polonijny w jednej osobie — Anatol Diaczyński — poprowadził dwa spotkania autorskie. Na sesję przedpołudniową przybyli uczniowie z gimnazjów w Kalwarii Zebrzydowskiej i pobliskich Brodów, natomiast na prezentację wieczorną, o godzinie 16:00, przyszli gromadnie mieszkańcy Kalwarii i okolic, zainteresowani tematem. Byli obecni burmistrz Kalwarii, Zbigniew Stradomski, oraz zastępca burmistrza, Halina Cimer. Autora powitała dyrektor placówki, Bogusława Moskała, która przedstawiła sylwetkę i dorobek literata.

Anatol Diaczyński przedstawił swą najnowszą książkę pod tytułem: „Tętent koni przez wieki” (wydaną w 2012 r.), jednakże większość czasu poświęcił dziejom Polaków w Kazachstanie. Autor opowiedział historię swojej najbliższej rodziny, deportowanej w 1936 roku z obwodu żytomierskiego Ukrainy sowieckiej do Kazachstanu — zwłaszcza o trudnym życiu w nieprzyjaznym stepie, gdzie zimą temperatura spada poniżej pięćdziesięciu stopni, a latem żar z nieba przynosi czterdziestostopniowe upały. Zanim zesłańcy wybudowali prymitywne domostwa, mieszkali w ziemiankach, zrobionych z błota i stepowej trawy, opalając je wysuszonym nawozem zwierząt hodowlanych, gdyż drzew w tych rejonach prawie nie było. W takich warunkach mieszkało parędziesiąt tysięcy zesłanych Polaków. Do tego istniał stały nadzór NKWD — nie wolno było bez pozwolenia sowieckiego komendanta oddalać się mieszkańcom poza wytyczoną granicę wsi. Dziadek Anatola został rozstrzelany półtorej roku po zesłaniu. Zostawił samotną żonę z czworgiem dzieci. Ojciec autora miał wtedy zaledwie 10 lat.

Polacy mieli trudności z dostępem do wykształcenia i pracy poza swoją miejscowością. Reżim uległ złagodzeniu dopiero po 1956 roku, kiedy to gensek Chruszczow na XX zjeździe partii komunistycznej ZSRR wygłosił swój tajny referat o kulcie jednostki, potępiający Stalina.

Anatol Diaczyński urodził się we wsi Zielony Gaj, niedaleko miejscowości Taincza. Jest to rejon północnego Kazachstanu, na pograniczu z rosyjską Syberią, stąd blisko już do znanego syberyjskiego miasta — Omska. Imał się różnych zajęć — pracował w miejscowym kołchozie, był kierowcą autobusu, a na Ukrainie w porcie odeskim wiódł ciężki żywot załadunkowego towarów na statkach. W ostatnim okresie przed wyjazdem do Polski był redaktorem wojewódzkiej gazety w Kokczetawie „Stiepnoj Majak” („Latarnia Stepowa”). Równolegle studiował zaocznie w Literackim Instytucie im. Maksyma Gorkiego w Moskwie, dyplom tej uczelni uzyskał w 1991 roku. Wraz z kilkoma osobami o polskich korzeniach założył pod koniec lat 80. w Kokczetawie (wtedy miasto obwodowe) Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Polonia Północna” (jedno z pierwszych takich stowarzyszeń w Kazachstanie). Został jego przewodniczącym. Miejscowe władze zaproponowały lokal na siedzibę. Odbywały się w niej lekcje języka polskiego oraz msze święte.

Anatol Diaczyński jest autorem kilku ciekawych książek, w tym dwóch o tematyce zesłańczej: „Myśmy do stepów unieśli ojczyznę” i „To my jesteśmy, Polsko”. Wydał także: „Stiepnyje Mirażi” („Stepowe Miraże” w języku rosyjskim), „Stepowe legendy”, „Po kraju, którego już nie ma”, „Nadchodzi wieczór, więc pożartujemy” (część 1 i 2) oraz „Tętent koni przez wieki”, za którą otrzymał statuetkę „Gałązka Sosny” (nagroda miasta Stalowa Wola w dziedzinie kultury). Anatol Diaczyński jest członkiem Związku Literatów Polskich (Oddział w Rzeszowie) i laureatem nagrody Złote Pióro. Został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki odznaką Zasłużony działacz kultury, oraz Krzyżem Zesłańców Sybiru nadanym przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Na spotkaniu z Anatolem Diaczyńskim prezentowałem zdjęcia i materiały z mojego archiwum, obrazujące życie Polonii w Kazachstanie. Z autorem znam się już ponad 20 lat, wspólnie działaliśmy na niwie polonijnej, razem jeździliśmy na spotkania polskich stowarzyszeń, rozsianych po całym Kazachstanie. Przyczyniliśmy się również do powstania Związku Polaków w Kazachstanie. Ci, którzy w Kalwarii Zebrzydowskiej przyszli na spotkanie z Anatolem Diaczyńskim, nie stracili swego cennego czasu: dowiedzieli się o wielu sprawach, o których dotąd nie mieli pojęcia, zwłaszcza z zakresu historii, zetknęli się także ze współczesnymi realiami, dotyczącymi repatriacji naszych rodaków z Kazachstanu do Polski. Realiami mało optymistycznymi, gdyż łatwiej do naszej ojczyzny przyjechać Wietnamczykom, Chińczykom i przedstawicielom innych narodowości niźli Polakom z kazachskich stepów. Oby się to w najbliższym czasie zmieniło, choć trudno w tej mierze być optymistą widząc, jak rząd III RP zapatruje się na te sprawy.


Piotr HLEBOWICZ



Wydarzenia kulturalne


PAMIĘCI ZMARŁEJ POETKI

Zaduszkowy wieczór literacki, który z inicjatywy rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich odbył się 6 listopada 2013 r. w pubie Stara Drukarnia, miał charakter szczególny. Poświęcony był zmarłej przedwcześnie poetce Stanisławie Kopiec z Lubeni, autorce ośmiu książek poetyckich, czterech zbiorków wierszy dla dzieci i tomiku fraszek. Jej wiersze oraz wspomnienia o Niej, w blasku świec i zapachu chryzantem dekorujących salę, miały wyjątkową wymowę.

Przybyłych gości przywitał Edward Bolec, prezes zarządu Oddziału ZLP w Rzeszowie, podkreślając obecność Alicji Warzybok, dyrektorki Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubeni oraz Romualda Karasia z Warszawy, pisarza, dziennikarza, reportażysty, dramaturga, autora słuchowisk radiowych, audycji telewizyjnych i scenariuszy filmowych. Jest on też właścicielem warszawskiego wydawnictwa Oficyna Literatów i Dziennikarzy „Pod wiatr”, które opublikowało kilka zbiorów poetyckich Stanisławy Kopiec, m.in. ostatnio wydany wybór wierszy Niebieski gościniec.

Prowadzący spotkanie Mieczysław A. Łyp poprosił dr Annę Niewolak o przedstawienie opinii krytyczno-literackiej odnośnie tego wyboru poetyckiego. Dr Stanisław Dłuski zapoznał zebranych z recenzją tej książki, którą przygotował dla rzeszowskiego pisma literackiego Fraza. Słowa uznania dla twórczości poetki wyraził też Romuald Karaś. Podkreślił on niezwykłą determinację kilku osób, dzięki którym Niebieski gościniec mógł się ukazać: ks. Adama Zelgi, Józefa Barana, Iwony Waksmundzkiej i Marii Jentys-Borelowskiej. Zasługi tej ostatniej są nieocenione w popularyzowaniu i promowaniu twórczości Stanisławy Kopiec już od debiutu w 1987 r. w Iskrach. Wiersze poetki zaprezentowali studenci Centrum „Polonus” Uniwersytetu Rzeszowskiego: Ksenia Kłymenko — w jęz. polskim, Sergiej Staruhin — w jęz. angielskim, Halina Roterman — w jęz. ukraińskim, Tamara Karimowa — w jęz. uzbeckim, Marta Jastremska — w jęz. ukraińskim i Józef Drozdek — w jęz. rumuńskim.

Ukraińską i łemkowską pieśń wykonał Wołodymyr Iwaniuk. Mirosława Kruk zjednała sobie publiczność śpiewem z akompaniamentem na bandurze, ludowym ukraińskim instrumencie muzycznym. Swoje wiersze poświęcone pamięci Stanisławy Kopiec odczytały: Teresa Paryna i Zdzisława Górska, po czym zmarłą poetkę długo wspominali koleżanki i koledzy po piórze oraz czytelnicy.

Adam DECOWSKI


Wieczór wspomnień

W cyklu Poetycki Zaścianek Stara Drukarnia Pub Galeria w Rzeszowie zaprasza na wieczór wspomnień poświęcony Stanisławie Kopiec (†). Spotkanie zorganizowane wspólnie z ZLP O/Rzeszów odbędzie się dnia 6 listopada 2013 r. (środa) o godz. 18:00 w Starej Drukarni przy ul. Bożniczej 6.



Wydarzenia kulturalne


LITERATURĄ MOŻE BYĆ JEDNO ZDANIE

Wiesława Myśliwskiego nie trzeba przestawiać. To wybitny polski pisarz, dwukrotny laureat Nagrody Nike (za powieści Widnokrąg w 1997 i Traktat o łuskaniu fasoli w 2007). Opublikował ponadto powieści: Nagi sad (1967), Pałac (1970), Kamień na kamieniu (1984) oraz dramaty: Złodziej (1973), Klucznik (1978), Drzewo (1998), Requiem dla gospodyni (2000).

Wiesław Myśliwski jest związany z Rzeszowem od lat. Często tu przyjeżdżał biorąc udział w cyklicznych sesjach Julińskiego Bractwa Literackiego — nieformalnej organizacji zrzeszającej pisarzy związanych twórczością lub miejscem zamieszkania z Podkarpaciem. W 2002 roku członkowie Oddziału Rzeszowskiego Związku Literatów Polskich przyznali mu Honorową Nagrodę Literacką „Diamentowe Pióro”.

Przed dwoma miesiącami ukazała się nowa powieść Myśliwskiego — Ostatnie rozdanie — wydana przez wydawnictwo Znak. Z tej okazji, 30 października br., na zaproszenie Teatru Przedmieście oraz Galicyjskiego Towarzystwa Edukacyjnego „Gate” w ramach cyklu Literatura i teatr. Wieczory literackie z mistrzami słowa odbyło się spotkanie pisarza z czytelnikami w Hotelu Bristol Tradition & Luxury w Rzeszowie (Rynek 20-23).

Wiesław Myśliwski nie zawiódł licznie przybyłych wielbicieli jego twórczości. Odpowiadając na pytania, mówił między innymi o niezwykłej wartości słowa, słowa, które — spośród ogromnej liczby istot żywych — wynalazł tylko człowiek. Słowo jest naszym człowieczeństwem — powiedział — a literatura jest sztuką słowa, literaturą może być jedno zdanie.

Na pytanie o pisarzy, których książki ceni, wymienił autorów austriackich: Hermanna Brocha, Roberta Musila i Franza Kafkę, tego ostatniego przede wszystkim za opowiadanie Budowa chińskiego muru; Marcela Prousta za W poszukiwaniu straconego czasu, Dostojewskiego za Idiotę. Z polskich pisarzy wyróżnił Stanisława Ignacego Witkiewicza, Brunona Schulza, Leopolda Buczkowskiego, Jarosława Iwaszkiewicza (za opowiadania) oraz Hannę Malewską.

Jedna ze słuchaczek wyraziła życzenie, aby pisarz częściej publikował swoje książki, które pisane są w niezwykłym, muzycznym rytmie. Wiesław Myśliwski odparł, że może dlatego tak rzadko ukazują się jego powieści, ponieważ pisze tylko wtedy, gdy wydaje mu się, że ma coś nowego do powiedzenia, rytm jego prozy jest zamierzony, ale pisząc nie kieruje się jakąś konkretną muzyką.

Po spotkaniu pisarz otrzymał kwiaty od Oddziału Rzeszowskiego Związku Literatów Polskich, które wręczył Edward Bolec, prezes Oddziału.

EB



Wiesław Myśliwski w Rzeszowie

W ramach cyklu Literatura i teatr. Wieczory literackie z mistrzami słowa Teatr Przedmieście oraz Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne „Gate” zapraszają na na spotkanie autorskie z Wiesławem Myśliwskim, które odbędzie się 30 października o godz. 18:00 w Hotelu Bristol Tradition & Luxury w Rzeszowie (Rynek 20-23). Po spotkaniu z pisarzem w siedzibie Teatru Przedmieście przy ul. Reformackiej 4 zostanie zaprezentowany spektakl „Święto”.



Wydarzenia kulturalne


W ŁODZI

Związek Literatów Polskich Oddział w Łodzi zorganizował w dniu 25 października 2013 r. uroczystą galę wręczenia nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego, ogłoszonego z okazji 60. rocznicy śmierci Juliana Tuwima, 100. rocznicy jego poetyckiego debiutu oraz 65. rocznicy istnienia łódzkiego Oddziału ZLP. Uroczystość odbyła się w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obok przedstawicieli władz miasta, Urzędu Marszałkowskiego, przybyło na nią wielu miłośników literatury. Zarząd Główny ZLP reprezentowali: Marek Wawrzkiewicz — prezes, Ryszard Ulicki — wiceprezes i Andrzej Gnarowski — członek zarządu. Z zaproszenia skorzystało też wielu przedstawicieli innych środowisk literackich, zaś Oddział Rzeszowski reprezentował niżej podpisany.

Marek Wawrzkiewicz na wstępie podkreślił swoje związki z Łodzią (gdzie mieszkał i studiował) i miejscowym środowiskiem literackim, po czym złożył list gratulacyjny na ręce Kazimierza Arendta, prezesa zarządu Oddziału ZLP w Łodzi. Po wręczeniu nagród laureatom konkursu poetyckiego i wysłuchaniu recytacji nagrodzonych utworów wystąpili z koncertem artyści łódzkiego Teatru Muzycznego: Agnieszka Gabrysiak i Tomasz Rak, wykonując kilka pieśni przy akompaniamencie Danuty Antoszewskiej.

Nie obyło się też bez jubileuszowego tortu i rozmów kuluarowych przy kawie, po czym zaproszeni goście zostali przewiezieni rikszami ul. Piotrkowską, aż do Manufaktury, gdzie w tej dawnej łódzkiej tkalni zwiedzili Muzeum Fabryki. Żegnając się z Kazimierzem Arendtem podziękowałem mu za zaproszenie na tak wspaniałą imprezę i rozstaliśmy się w przekonaniu, że zostało rzucone ziarno na glebę dalszej współpracy między oddziałami ZLP w Łodzi i Rzeszowie.

Adam DECOWSKI



Wydarzenia kulturalne


ŚWIĘTO POETÓW

Wymyślił tę noc poetycko-muzyczną dr Stanisław Dłuski, poeta, krytyk literacki, pracownik naukowy UR. Dyrektor Teatru im. W. Siemaszkowej Remigiusz Caban był duchem opiekuńczym dzieła i do końca spotkania wsłuchiwał się w strofy poezji. Gościem honorowym był znany awangardowy poeta, grafik z Warszawy, Kamil Sipowicz. Słuchano piosenek i nastrojowych ballad w wykonaniu Władka Serafina z zespołem.

III Najazd Awangardy odbył się 24 października 2013 r. w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Rozpiętość wieku, form poetyckich i tematów była przeogromna, stąd niezmiernie interesująca. Spotkali się poeci z Klubu Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Związku Literatów Polskich, Sekcji Twórczości Literackiej UR i Stowarzyszenia PRO FORMA, a także niezrzeszeni. W świetle mocnych jupiterów i przy obecności kamer TVP Rzeszów występujący przed mikrofonem mogli zaprezentować nawet po pięć utworów. Dała się poznać plejada młodych poetek i poetów.

Związek Literatów Polskich reprezentowali: Zdzisława Górska ze Strzyżowa, s. Dawida Ryll z Przemyśla, Małgorzata Żurecka ze Stalowej Woli i Wacław Turek z Krosna. Wspomnieć wypada również Dorotę Kwokę z Rzeszowa oraz Jana Tulika i Marka Petrykowskiego z Krosna. Edward Bolec, prezes ZLP/O Rzeszów, nie czytał wierszy, jednak wytrwał z małżonką do końca asystując naszym zmaganiom. Utwory dra Stanisława Dłuskiego czytał zaprzyjaźniony z autorem aktor z Teatru Rzeszowskiego. Reprezentująca Klub SPP Krystyna Lenkowska wystąpiła w poetyckim duecie z dyrektorem Remigiuszem Cabanem. Obecna była Anna Ruszel, łowiąca talenty na literackie spotkania w Pubie Stara Drukarnia.

Udany i nowatorski w założeniu wieczór pozwolił na wzajemne poznanie się i zbliżenie poetów, których łączyła podobna wrażliwość na piękno słowa. Dziękować zatem należy organizatorom i czekać niecierpliwie na IV Najazd Awangardy na Rzeszów.

Zdzisława GÓRSKA


III Najazd Awangardy

Z udziałem zaproszonych poetów z ZLP O/Rzeszów odbędzie się III Najazd Awangardy na Rzeszów, zorganizowany przez rzeszowskie środowisko SPP. Impreza będzie mieć miejsce w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie dnia 24 października 2013 r. (czwartek) o godz. 19:00. Jest to spotkanie otwarte i każdy twórca może wziąć w nim udział. Gościem specjalnym będzie Kamil Sipowicz.



Wydarzenia kulturalne


HONOROWE ZŁOTE PIÓRA ODDZIAŁU ZA 2012 R.

19 października 2013 r. w Osiedlowym Domu Kultury Karton Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Rzeszowie miała miejsce uroczystość wręczenia literatom i osobom zasłużonym dla rozwoju literatury oraz jej tradycji w 2012 r. honorowych nagród Złotych Piór i innych wyróżnień, przyznawanych przez ogół członków Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich wytypowanym osobom za wydany utwór (literaci, pisarze), bądź za działalność (inni).

Na uroczystość m.in. przybyli: z-ca dyr. Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie Katarzyna Kuczmenda, przedstawiciel Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa Jolanta Wagner, Przełożona Generalna Sióstr Świętego Michała Archanioła w Przemyślu Matka Natanaela Bednarczyk, ks. Józef Bar — wikariusz biskupi Kurii Metropolitarnej w Przemyślu, dyr. Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie Barbara Chmura. Powitani zostali także przedstawiciele władz RSM — przewodniczący Rady Nadzorczej Józef Wierzbicki i jej członek Józef Uryniak oraz pełnomocnik RSM i kierownik Administracji Osiedla Baranówka RSM Maria Kuźniar i kierownik ODK Józef Tadla. W uroczystości wzięli również udział: Marek Klara wójt Gminy Miejsce Piastowe oraz wójt Gminy Jeżowe Gabriel Lesiczka (sponsor jednego z laureatów) i dyrektor tamtejszego Centrum Kultury Zbigniew Bednarz. Wśród gości znalazła się też poetka i malarka Uta Przyboś z ZLP/O Kielce — córka sławnego polskiego poety Juliana Przybosia.

Powitani zostali zaprzyjaźnieni naukowcy: z Uniwersytetu Rzeszowskiego dr Hanna Krupińska-Łyp, a także dr Stanisław Dłuski — członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz przedstawiciele prasy, radia i TVP w Rzeszowie, jak również — już na samym wstępie — tegoroczni laureaci nagród. Całość imprezy prowadził prezes ZLP/O Rzeszów Edward Bolec (przy współudziale wiceprezesa Małgorzaty Żureckiej). Odczytane zostały przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego oraz władz Rzeszowa listy gratulacyjne dla zdobywców nagród i Oddziału ZLP.

Laureatami 21. edycji Złotych Piór i innych wyróżnień ZLP/O Rzeszów zostali:
— w kategorii poezji — s. Dawida Ryll za tomik Czytanie z księgi lat,
— w kategorii prozy — Edward Bolec za książkę Facet z nocy,
— w kat. inna literatura — Ryszard Mścisz za książkę Swojski diabeł i inne humoreski,
Małgorzata Pryć — za działalność animatorską i promocyjną twórców Podkarpacia i wkład pracy w zachowanie pamięci o Julianie Przybosiu.

Oprócz tego Zarząd Oddziału uhonorował dodatkowo trzy osoby: Marka Petrykowskiego statuetką za najlepszy debiut Podkarpacia — za tomik poezji Cytrynowo, Annę Juszczyk — wyróżnieniem ( grafika Zuzanny Kud-Miklaszewskiej) za książkę prozatorską Nadzieja (debiut) i Bronisławę Betlej — statuetką z okazji jubileuszu: 85. rocznicy urodzin autorki.

Osoby laureatów i nagrodzonych oraz ich dzieła omawiali, wytypowani wcześniej, koledzy i koleżanki z Oddziału, zaś autorzy prezentowali fragmenty swych utworów.

Zaproszeni mogli też się zapoznać z innymi dziedzinami działalności twórczej członków Oddziału ZLP: malarstwo (Zdzisława Górska, Teresa Paryna, Jerzy S. Nawrocki) i blok fotogramów (Mieczysław A. Łyp), zaś całość imprezy została atrakcyjnie urozmaicona występami wokalnymi niezwykle uzdolnionych dzieci z Katolickiej Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej „Oratorium” Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła w Przemyślu — Teresy Kość, Sylwii Kość i Arkadiusza Misia, którzy wykonali kilka znanych i ambitnych utworów, w tym „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena.

Uroczystość rozdania nagród zakończyły sesje zdjęciowe. Był też skromny szwedzki stół z dominującymi wypiekami członkiń Oddziału i pań z literackich rodzin.

Jerzy S. NAWROCKI


  Relacja TVP Rzeszów       Galeria fotograficzna

Uroczystość wręczenia Złotych Piór

Zarząd Oddziału ZLP w Rzeszowie zaprasza na 21. edycję wręczenia Złotych Piór i innych nagród Oddziału za 2012 rok. Uroczystość odbędzie się 19 października (sobota) 2013 r. o godz. 16:00 w Osiedlowym Domu Kultury Karton RSM w Rzeszowie, ul. Ofiar Katynia 6.



Wydarzenia kulturalne


ZDZISŁAWA GÓRSKA W PRZEMYŚLU

Dnia 16 października 2013 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu odbyło się improwizowane spotkanie autorskie ze Zdzisławą Górską, poetką podkarpacką, autorką licznych artykułów, felietonów, esejów i reportaży z podróży. Impreza połączona była z promocją jej najnowszego tomiku wierszy pt.: Wyprzedaż złudzeń, który wydany został jako Nagroda Główna w XX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim Dać świadectwo.

W spotkaniu uczestniczyli: pani Elżbieta Tarnawska, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Przemyślu, pani Janina Mielnikiewicz, Kierownik Oddziału Nadzoru Pedagogicznego w Przemyślu Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz liczne grono nauczycieli i uczniów z przemyskich szkół: II LO, IV LO przy Zespole Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących oraz Medycznej Szkoły Policealnej i Gimnazjum nr 1.

W części oficjalnej pani Teresa Paryna, przemyska poetka, przybliżyła sylwetkę oraz twórczość pani Zdzisławy Górskiej. Następnie głos zabrała bohaterka spotkania. W pierwszych słowach podkreśliła ważność i moc poezji, powołując się na słowa ks. Jana Twardowskiego „Poezja łączy ludzi pozornie dalekich od siebie”. W dalszej części spotkania pani Górska czytała swoje wiersze, a recytację przeplatała barwną i żywiołową opowieścią o własnej twórczości. Opowiadała również o emocjach i okolicznościach towarzyszących powstaniu wierszy, dzieliła się wspomnieniami oraz refleksjami zaczerpniętymi z życia. Zdzisława Górska bowiem potrafi nie tylko pisać wiersze, ale również ekspresyjnie je recytować, odpowiadać wierszem na wiersz, płynnie przechodzić od poezji do anegdoty.

Impreza upłynęła w miłej i ciepłej atmosferze, pełnej wspomnień i osobistych refleksji. Wszystkim gościom tego wyjątkowego spotkania poetyckiego dziękujemy za przybycie oraz słowa uznania zarówno dla bohaterki spotkania, jak i organizatorów.


Organizacja i tekst: Agnieszka BIEDROŃ i Elżbieta KRUPA



Wydarzenia kulturalne


ANTOLOGIA WARSZAWSKIEJ JESIENI POEZJI

Z okazji 42. Warszawskiej Jesieni Poezji ukazała się antologia wierszy pt. …jakie twoje imię?, ze wstępem Marka Wawrzkiewicza, zawierająca utwory 83. poetów. Wśród nich znaleźli się członkowie Rzeszowskiego Oddziału ZLP: Adam Decowski, Halina Kurek, Mieczysław A. Łyp, Marta Świderska-Pelinko i Wacław Turek.



Wydarzenia kulturalne


ECHA WARSZAWSKIEJ JESIENI POEZJI

W dniach 9-13 października 2013 r. odbyła się 42. Warszawska Jesień Poezji, w której wzięło udział 93. poetów, nie tylko polskich, ale i z całej Europy. Inauguracji tej imprezy, która miała miejsce w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu, dokonał Marek Wawrzkiewicz, prezes Zarządu Głównego ZLP. Z racji obchodzonego Roku Juliana Tuwima inaugurację uświetnił oparty na tekstach tego poety, jednego z najpopularniejszych w dwudziestoleciu międzywojennym, koncert poetycko-muzyczny, a delegacja z Polski, Rosji, Czech i Serbii udała się na Cmentarz Powązkowski, by złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicze na jego grobie.

W WJP brali udział Adam Decowski, Halina Kurek, Marta Pelinko i Wacław Turek, członkowie Rzeszowskiego Oddziału ZLP.

Uczestnicy odbywali spotkania autorskie w bibliotekach i ośrodkach kultury oraz prowadzili lekcje poetyckie w warszawskich szkołach. Gośćmi honorowymi WJP byli poeci duńscy, którzy wystąpili z wieczorem galowym w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Wieczór prowadził Marek Wawrzkiewicz. Uświetniła go swoim recitalem Christina Bjørkøe, duńska pianistka. W obchody święta poezji włączył się Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie. W jego centrum przy ul. Belwederskiej pod opieką Ryszarda Ulickiego spotkali się poeci słowiańscy z Białorusi, Rosji, Czech, Słowacji, Serbii i Polski. Z kolei w ulokowanym na Starym Mieście Klubie Księgarza odbył się wieczór galowy poetów zagranicznych z Estonii, Łotwy, Litwy, Austrii, Norwegii, Chin, Gruzji, Rosji i Wietnamu.

Nie zapomniano o poetach debiutujących w WJP. Impreza prowadzona przez Leszka Żulińskiego pt. „Ich pierwsza Jesień” była ogromnym przeżyciem dla jej uczestników i dała im możliwość konfrontacji z osiągnięciami innych twórców. Gospodarze WJP umożliwili poetom zwiedzenie Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli oraz Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku (Podkowa Leśna). Kilku uczestników zaprezentowało tam swoje wiersze, nawiązujące do postaci Jarosława Iwaszkiewicza, po czym w podniosłej atmosferze zabrzmiał koncert fortepianowy w wykonaniu Christiny Bjørkøe.

Po sobotniej Nocy Poetów, w czasie której każdy mógł zaprezentować swoje wiersze, w niedzielne przedpołudnie w Domu Literatury przyszedł czas na pożegnanie. Prezes ZG ZLP, Marek Wawrzkiewicz, pięknymi słowami mówił o znaczeniu poezji, obojętnie w jakim języku nie byłaby ona wyrażona. Szczerze wzruszeni goście zagraniczni dziękowali za wspaniały klimat, przeżycia duchowe i możliwość nawiązania nowych kontaktów. Rozstano się z nadzieją na ponowne spotkanie w przyszłym roku.

Halina KUREK


  


Wydarzenia kulturalne


POWROTY PIEKŁA

Dnia 20 września 2013 r. pod patronatem Konsulatu Republiki Słowackiej w Rzeszowie, a z inicjatywy ZLP O/Rzeszów i Osiedlowego Domu Kultury KARTON RSM w Rzeszowie miała miejsce promocja tomiku opowiadań Powroty piekła Radovana Brenkusa (w przekładzie Marty Pelinko).

Spotkanie prowadził kierownik ODK KARTON, Józef Tadla. Na wstępie przeczytał i przekazał na ręce autora listy gratulacyjne od prezydenta miasta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca, oraz honorowego konsula Republiki Słowackiej w Rzeszowie, Adama Górala.

Nie zabrakło gości specjalnych w osobach b. prezydenta Rzeszowa i eurodeputowanego do Parlamentu Europejskiego, dra Mieczysława Janowskiego, Beaty Ratajczak, radnej Rzeszowa, przewodniczącego Rady Nadzorczej Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Józefa Wierzbickiego, Józefa Uryniaka i Leszka Stolarza, członków Rady Nadzorczej RSM oraz Pawła Lekacza, przewodniczącego Samorządowej Rady Osiedla nr 9.

Tomik przybliżył w recenzji Jerzy S. Nawrocki, po czym wspólnie z Edytą Chomą zaprezentował jego fragmenty. Wieczór autorski ubarwił koncert uczennic z Zespołu Szkół Muzycznych w Rzeszowie im. W. Kilara (skrzypce, wiolonczela i pianino), które wystąpiły pod opieką nauczycielki Joanny Stachurskiej. Po spotkaniu czekał na przybyłych szwedzki stół z wybornym jadłem i lampką wina.

Głos w dyskusji zabierali: Zbigniew Domino, Edward Bolec, dr Stanisław Dłuski (SPP), Marta Pelinko i Barbara Mazurkiewicz.

W Powrotach piekła znajdziemy skondensowaną charakterystykę współczesnego społeczeństwa. Jest to lektura, w której przewija się wiele wątków groteskowych. W magiczno-realistyczny sposób autor kreśli problemy etyczne i egzystencjalne, opisuje ludzką bezradność, wywołaną postępem cywilizacji, brakiem przystosowania, bądź chęcią dogłębnego poznania sensu istnienia. Postacie opowiadań nierzadko uciekają w wyimaginowany świat, stają się ofiarami lub oprawcami, a bywa, że decydują się na akt samozniszczenia. Jest też w ich życiu miejsce na katharsis. Autor nie zapomina również o dyskretnych „białych miejscach“, których wypełnienie dodatkową treścią pozostawia wyobraźni czytelnika.

Barbara MAZURKIEWICZ

Spotkanie z Radovanem Brenkusem

Zarząd Oddziału ZLP w Rzeszowie i Osiedlowy Dom Kultury KARTON w Rzeszowie serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie z Radovanem Brenkusem, pisarzem słowackim, autorem m.in. tomu opowiadań Powroty piekła, wydanego przez Wydawnictwo Abilion w przekładzie Marty Pelinko. W języku słowackim książka miała debiut w 2005 r.

Radovan Brenkus jest redaktorem słowackiego czasopisma literackiego Dotyki, uprawia krytykę literacką. Debiutował zbiorem wierszy Pochód martwych w 1997 r. Wydał także tomiki poezji: Requiem w prochu (2002), Romans z błędną iskierką (2005) oraz Dym z krainy cieni (2009).

Spotkanie odbędzie się 20 września (piątek) o godz. 18:00 w Osiedlowym Domu Kultury KARTON w Rzeszowie, ul. Ofiar Katynia 6.



Wydarzenia kulturalne


ZOBACZYĆ RZECZYWISTOŚĆ

Ponad sto pięćdziesiąt osób uczestniczyło w benefisie Włodzimierza Kłaczyńskiego, odbywającym się 19 września 2013 r. w sali kinowej Domu Kultury SCK w Mielcu. Przybyli licznie przyjaciele i znajomi pisarza oraz miłośnicy jego twórczości. Przyjechali — m.in. — Janusz Termer, krytyk literacki oraz aktorzy grający w filmie „Popielec”, Alicja Jachiewicz (Koczarkowa) i Stefan Szmidt (stary Garstka).

Trzygodzinne spotkanie prowadził Piotr Durak z Mielca. Fragmenty prozy autora czytali Jan Stępień i Tomasz Łępa, a akompaniował im na fortepianie Kazimierz Kozioł. Benefis uświetnił występ zespołu Big Band SCK w Mielcu pod dyrekcją Waldemara Ozgi. Śpiewała Magdalena Kriger. Listy gratulacyjne wystosowali — m.in. — obecna na spotkaniu Krystyna Skowrońska, posłanka na sejm, Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, prezesi oddziałów kieleckiego i rzeszowskiego ZLP, Stanisław Nyczaj i Edward Bolec oraz Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie.

Pisarz barwnie opowiadał o swym dzieciństwie i początkach drogi twórczej, o wykonywanym zawodzie lekarza weterynarii, a także o swej karierze literackiej, zaznaczając, że nie zawsze była ona usłana różami. Podkreślał rolę, jaką w niej odegrali Janusz Termer i Wiesław Myśliwski. W związku z „Popielcem” wspominał scenarzystę i reżysera Ryszarda Bera. W jego relacji silnie się zaznaczały akcenty mieleckie. Jego związki z tym miastem, dziś już oceniane jako historyczne, znalazły odbicie w monumentalnym pięciotomowym „Miejscu”.

Benefis potwierdził, że pisarz jest bardzo lubiany w swoim środowisku. Laudacjom i życzeniom nie było końca. Pracami przygotowawczymi do benefisu koordynowały Joanna Kruszyńska, kierownik działu organizacji imprez SCK w Mielcu i Jolanta Strycharz, instruktor MBP w Mielcu. Byli obecni przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń twórczych.


Edward GUZIAKIEWICZ

Benefis Włodzimierza Kłaczyńskiego

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu zaprasza na benefis Włodzimierza Kłaczyńskiego zorganizowany z okazji 40-lecia twórczości literackiej i 80-lecia urodzin. Uroczystość pod hasłem „Zobaczyć rzeczywistość…” będzie miała miejsce dnia 19 września 2013 r. (czwartek) o godz. 19:00 w sali widowiskowej Domu Kultury SCK w Mielcu przy Al. Niepodległości 7.

Włodzimierz Kłaczyński, autor — m.in. — sfilmowanego „Popielca” i cyklu powieściowego „Miejsce” jest wybitnym prozaikiem, członkiem ZLP, przez wiele lat związanym z Rzeszowskim Oddziałem ZLP, a obecnie należącym do Oddziału Kieleckiego.



Wydarzenia kulturalne


Z KIELNAROWEJ W ŚWIAT

Do ostatniego miejsca została wypełniona sala Centrum Rekreacyjno-Kulturalnego w Kielnarowej, gdzie 15 września 2013 r. promował swoją najnowszą książkę Zbigniew Domino. Miejsce to wybrane zostało nieprzypadkowo, bowiem pisarz urodził się w tej podrzeszowskiej miejscowości. Później wraz z rodziną, która osiedliła się na Podolu został wywieziony na Syberię, a po powrocie do kraju los rzucił go na Ziemie Odzyskane. Jednak sentyment do „małej ojczyzny” pozostał i po wielu latach autor wrócił w rodzinne strony.

Spotkanie prowadziła Alicja Kustra, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Tyczynie. Jako że pisarz opublikował też jeden tomik poetycki Matczyne pole, zebrani mogli usłyszeć w programie słowno-muzycznym pt. „Z Kielnarowej w świat” nie tylko fragmenty prozy, ale i wiersze w interpretacji Doroty Kwoki i Stacha Ożoga. Barwnie o bogatej twórczości autora mówiła dr Zofia Brzuchowska.

Zbigniew Domino wspominał o problemach dotyczących wydania Syberiady polskiej, która — jak sam wyznał — jest „matką” później napisanych powieści: Czas kukułczych gniazd, Tajga i najnowszej Młode ciemności. Mówił też o kulisach powstania filmu, którego scenariusz napisany został na kanwie Syberiady, o tym, jak go odebrał, a także o nawiązanych kontaktach z Sybirakami, którzy dzielili jego zesłańczy los. Ciekawostką stała się też pokazana przez pisarza stara, znacznie zniszczona już książka kucharska, która za sprawą jego matki powędrowała z Kielnarowej poprzez Podole na Syberię i powróciła tu, gdzie jego korzenie. Uważa ją za bardzo cenną pamiątkę, bowiem na zesłaniu, korzystając tylko z niej, mógł czytać w języku polskim.

W spotkaniu uczestniczyli działacze samorządowi oraz wielu mieszkańców Kielnarowej. Na czele z prezesem rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, Edwardem Bolcem przybyli: Janina Ataman-Gąsiewicz, Jerzy S. Nawrocki, Marta Pelinko, Małgorzata Żurecka i niżej podpisany. Nie zabrakło też miejscowego poety, Mariusza Kalandyka, zrzeszonego w Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich oraz słowackiego pisarza i wydawcy, Radovana Brenkusa, który w swoim przekładzie w Wydawnictwie Pektus w Koszycach opublikował Syberiadę polską. Przyjazny pisarzowi rzeszowski miesięcznik Nasz Dom Rzeszów reprezentował Ryszard Zatorski, zaś Kurier Błażowski — Danuta Heller, a Osiedlowy Dom Kultury Karton RSM — Józef Tadla.

Na zakończenie wystąpił zespół folklorystyczny „Borkowianie”. Podczas gdy jedni korzystali z poczęstunku, drudzy stali w długiej kolejce po dedykacje autorskie, bowiem dzięki zorganizowanemu kiermaszowi książek pisarza, można je było nabyć na miejscu.

Adam DECOWSKI


Spotkanie ze Zbigniewem Domino

Burmistrz Tyczyna, Filia Biblioteki Publicznej w Kielnarowej oraz Centrum Rekreacyjno-Kulturalne w Kielnarowej mają zaszczyt zaprosić na spotkanie autorskie z pisarzem Zbigniewem Domino.

W programie:
1. Słowo wstępne dr Zofii Brzuchowskiej (pracownika naukowego Uniwersytetu Rzeszowskiego).
2. „Z Kielnarowej w świat” — recytacja poezji i prozy autora w interpretacji Doroty Kwoki i Stacha Ożoga.
3. Dialog pisarza z czytelnikami.
4. Występ zespołu „Borkowianie” z Kapelą Wójta Tycznera.

Spotkanie odbędzie się 15 września (niedziela) o godz. 15:00 w Centrum Rekreacyjno-Kulturalnym (Dom Ludowy) w Kielnarowej.



Wydarzenia kulturalne


ŁEBSKIE PRANIE MÓZGÓW

W Łebie

Dnia 19 sierpnia 2013 r. pojawiłam się w Łebie. Pierwszy raz zajechałam do miasteczka w 1986 roku. Po niemalże 30-tu latach znów znalazłam się na stacji. Jakież było moje zdziwienie, bowiem ona nic się nie zmieniła. Miasto poznawałam na nowo, kierując się w stronę ul. Starzyńskiego. Dużym plusem było to, że zamieszkaliśmy w domku położonym z dala od zgiełku, dzięki temu można było do bólu spacerować. Siłę do wędrówek zapewniały smacznie i ładnie podane posiłki. Szczęściarze dotarli dzięki nawigacji. Na miejscu już była organizatorka obozu literackiego Barbara Mazurkiewicz z mężem, zaproszeni krytycy literaccy: Marta Świderska-Pelinko i Radovan Brenkus oraz Bogusław Majsiuk z żoną Marzeną.

Następnego dnia, 20 sierpnia, przybyli kolejni uczestnicy obozu: Grzegorz Trochimczuk i Maria Szafran. Rozpoczęły się zajęcia, żartobliwie nazywane praniem mózgów. Grzegorz Trochimczuk nazwał je później w wierszu pracownią poprawnej literatury. Uczyliśmy się krytycznej oceny własnej twórczości, umiejętności ujmowania emocji w słowa i co najistotniejsze szacunku do niego. Dyskusje, wymiana doświadczeń w miłej atmosferze inspirowały nas do podejmowania kolejnych prób artystycznych. W ramach podsumowania cyklu zajęć — dnia 23 sierpnia — mieliśmy napisać łebski wiersz. Pracę zadano z dnia na dzień, by nie było wątpliwości, że to nie szufladowa staroć. Krytycy skrupulatnie zapoznali się z tekstami każdego z uczestników. Wiersze sprawdzano zarówno pod kątem formy jak i treści. W tym dniu byliśmy w komplecie, bowiem już dotarli: Ala Kuberska, Maria Sikorka i Teresa Jagiełło-Tamiss. Dnia 24 sierpnia program był napięty i nie daliśmy odpocząć Marcie i Radovanowi. O godzinie osiemnastej mieliśmy wieczór poetycki w Boleńcu przy kościele, zaś o dwudziestej odbył się konkurs. Pierwsze miejsce zajęła Maria Szafran. Dnia 25 sierpnia gościliśmy w bibliotece. Nocą poleciały światełka do nieba.

Zapytacie o wrażenia, jest ich mnóstwo, każdy dzień coś wnosił nowego i twórczego. Są to nie tylko moje odczucia, a Maria tak napisała: „Otóż zostałam bardzo miło zaskoczona, nie dość, że panowała miła atmosfera, to na dodatek spodziewałam się wielkiego prania mózgu, a skończyło się praktycznie na przepierce. (...) Łeba jest pięknym miasteczkiem, byłam w wielu innych miejscowościach nadmorskich, ale Łeba przebiła je wszystkie. Żałuję, że nie mogłam być do końca. Naprawdę jest, co wspominać.”

Chciałabym złożyć podziękowanie Basi Mazurkiewicz i Marcie Pelinko oraz Radovanowi Brenkusowi za organizację i wspaniałą atmosferę. Myślę, że tego typu przedsięwzięcia winny być kontynuowane, bowiem umożliwiają spotkania ludzi z odległych krańców Polski i w sposób niewymuszony inspirują do twórczej pracy.

Joanna TURCZYN

Obóz literacki w Łebie

Barbara Mazurkiewicz zaprasza na obóz literacki w Łebie, który odbędzie się w dniach 20-26 sierpnia 2013 r. Bazą noclegową będzie Dom Wypoczynkowy Słowik, zaś zajęcia poprowadzą Marta Pelinko i Radovan Brenkus. W programie: wieczór autorski, zajęcia edytorskie, konsultacje tekstowe, warsztaty poetyckie, warsztaty kreatywnego myślenia, słowa, słowa, słowa — materiałoznawstwo dla pisarzy, temat — jak zaciekawić czytelnika.

Przy okazji obozu literackiego planowane są również: wieczór poetycki w „Boleńcu” (przy parafii św.Jakuba w Łebie, Al. św. Jakuba 25, 24 sierpnia, godz. 18:00) oraz wieczór poetycki „Lato w poezji” (Miejska Biblioteka Publiczna w Łebie przy ul. 11 Listopada 5a, 25 sierpnia, godz. 18:00).

Obóz zaczyna się śniadaniem w dniu przyjazdu, a kończy obiadem w dniu odjazdu.



Wydarzenia kulturalne


POETKA NAGRODZONA

Ogłoszono wyniki XXI edycji Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera, organizowanego przez Związek Podhalan, Zarząd Oddziału w Ludźmierzu. Miło nam poinformować, że laureatką II nagrody została Teresa Paryna za wiersz Do Anioła Stróża. Wręczenie nagród odbyło się 14 sierpnia w Ludźmierzu.

Gratulujemy!



Wydarzenia kulturalne


Warszawska Jesień Poezji już blisko

Halina Kurek i Mieczysław A. Łyp zostali wyróżnieni w zamkniętym konkursie poezji ZLP na uczestnictwo w 42. Warszawskiej Jesieni Poezji, która odbędzie się w dniach 10-13 października 2013 r. Ich wiersze zostaną zamieszczone w wydanej z tej okazji antologii. Do udziału w tegorocznej Jesieni Poezji został również zaproszony Adam Decowski.

Gratulujemy!



Wydarzenia kulturalne


WSPOMINAJĄC STARY RZESZÓW

Wielkim Polonezem Fryderyka Szopena w wykonaniu pianisty Jana Dronki rozpoczęło się 10 lipca 2013 r. w Klubie Turkus Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie spotkanie autorskie Bogusława Kotuli, który promował książkę Nie balim się Rzeszowa. Jest to dziesiąta pozycja wydawnicza tego pisarza. Jego sylwetkę oraz dorobek literacki przedstawił Czesław Drąg. Bogusław Kotula w swojej najnowszej książce wspomina nie tylko stary Rzeszów, ale też wielu znanych rzeszowian. Pisze o ojcu Franciszku, pisarzu i etnografie, a także o sobie i swoim stosunku do czasów PRL, które przeżył, wypełnił pracą zawodową i twórczą. Na tamten okres przypadały jego pierwsze próby literackie.

Fragmenty promowanej pozycji, wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Rzeszowa w serii Resoviana, zaprezentowała Danuta Pado. Zostały one bardzo dobrze przyjęte przez publiczność, która wypełniła salę do ostatniego miejsca. Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka do autora po autografy i dedykacje. Imprezie towarzyszył występ Jerzego Berdo-Berdowskiego, iluzjonisty oraz Waldemara Acedańskiego, przyjaciela pisarza, który wykonał kilka utworów na fortepianie.

Warto nadmienić, że spotkanie objął patronatem Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Adam DECOWSKI


Promocja książki Bogusława Kotuli

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza na promocję książki Bogusława Kotuli „Nie balim się Rzeszowa”. Spotkanie z autorem odbędzie się 10 lipca 2013 r. (środa) o godz. 18:00 w Klubie Turkus WDK.

Zapraszamy!



Wydarzenia kulturalne


FESTIWALE, FESTIWALE...

Bogu i Ojczyźnie — pod takim tytułem odbywał się doroczny, XIII już Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej w Lubaczowie. Poprzez wspólne śpiewy i recytacje wierszy ojczyźnianych propagowano polskość przez dwa artystyczne, poetyckie dni. Tegoroczną okazją były 600-lecie unii horodelskiej i 150 rocznica powstania styczniowego. Podniosły nastrój, pod czujnym, łaskawym okiem proboszcza parafii św. Stanisława BM sprawił, że uczestnicy tego przedsięwzięcia i wierni widzowie na chwilę cofnęli się do zamierzchłych czasów. O wyjątkowości tego wydarzenia świadczy udział poetów z Lubaczowa, Złocieńca, Warszawy, Oleszyc, Stalowej Woli, Siedlec, Rzeszowa i Lublina.

Biegłam malowniczymi uliczkami miasteczka skąpanego nie tylko w zieleni, ale i w promieniach słońca, pomimo że dzień chylił się powoli ku zachodowi, przez furtkę żelaznej bramy na podium sceny, ustawionej na przyparafialnym dziedzińcu otoczonym rozległym ogrodem. Nad festiwalem czuwał dzwon kościelny na wysokiej wieży, szumiały wiekowe drzewa, a wyciosany z lipowego drewna krzyż w towarzystwie biało czerwonej flagi był jakby nierzeczywisty.

Barbara Mazurkiewicz czytała swoje wiersze. W stylowej sukni z koronki i czarnego aksamitu przypominała postać ze szlacheckiego dworku. Autorskie relacje poetów z różnych zakątków kraju spotkały się z ciepłym przyjęciem licznie zgromadzonej na placu lubaczowskiej publiczności, która słuchała z zainteresowaniem, w skupieniu zapiętego na ostatni guzik programu. Stach Ożóg — poeta z Rzeszowa, laureat konkursów recytatorskich i literackich, ze słowa uczynił atut. Jego interpretacje wierszy Marii Konopnickiej w duecie z Dorotą Kwoką były dowodem na to, jak można oddać w nietuzinkowy sposób ducha poezji. Uczniowie ze szkół średnich upamiętnili bohaterów tamtych dni spektaklem poświęconym obrońcom Lubaczowa. Teatr Łazienki z Warszawy w kostiumach historycznych przypomniał ważne dla Polaków daty: bitwę pod Cedynią, pod Płowcami i zwycięskie walki z Krzyżakami. Chorągwie, topory, kolczugi, hełmy i przyłbice oddawały klimat sprzed kilku wieków, rozpalały wyobraźnię i ciekawość.

Wielkie poruszenie wzbudził gość specjalny, wyczekiwana gwiazda wieczoru — artysta z Bytomia, Jacek Silski — niezwykle utalentowany solista musicalowy w Królewskiej Orkiestrze Symfonicznej. Dał największy pokaz, wykonał wiele przebojów odśpiewanych razem z publicznością, przyciągał uwagę, świetnie się czuł na scenie. Jego wyrazisty styl, kontakt z ludźmi, pełen profesjonalizm zyskały uznanie i aplauz. To, co chwytało za serce — wzruszenie, pozostanie jeszcze długo w pamięci.

Do widzenia, Lubaczów! Do zobaczenia w przyszłym roku! — takimi słowami żegnali się uczestnicy i organizatorzy festiwalu.


Sabina KUŚMICKA

  Relacja TV Lubaczów  Cz. 1  Cz. 2  Cz. 3  Cz. 4  Cz. 5  Cz. 6  Cz. 7  Cz. 8  Cz. 9  Gala

XIII Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej

Barbara Mazurkiewicz została dyrektorem artystycznym tegorocznej, trzynastej już edycji Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie” im. ks. kard. Władysława Rubina w Lubaczowie. Festiwal odbędzie się w dniach 29-30 czerwca 2013 r. (sobota i niedziela). Barbara Mazurkiewicz będzie należeć do grona poetów, interpretujących w sobotni wieczór wiersze patriotyczne. Główne tematy w programie: 150-lecie powstania styczniowego, 600-lecie unii horodelskiej. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Narodowo-Patriotyczne „Rota” w Lubaczowie i parafia pod wezwaniem św. Stanisława w Lubaczowie.

Serdecznie zapraszamy!



Wydarzenia kulturalne


Edyta Pietrasz w Radiu Rzeszów

Edyta Pietrasz zaprasza na audycję Beaty Zarembianki z jej poezją w Radiu Rzeszów, 20 i 27 czerwca (ze środy na czwartek) o godz. 0:35, powtórki o tej samej porze z niedzieli na poniedziałek.



Wydarzenia kulturalne


POLAK Z KAZACHSTANU

O ciężkim losie Polaków na kazachskich stepach, o polskiej diasporze w Kazachstanie oraz o losie repatrianta opowiadał Anatol Diaczyński podczas spotkania autorskiego w dniu 10 czerwca 2013 r. w Filii nr 4 i Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu. Spotkanie odbywało się w nowej siedzibie mieleckich filii bibliotecznych w samym sercu mieleckiej Starówki przy ul. Mickiewicza 2.

Literat, absolwent Literackiego Instytutu im. Gorkiego w Moskwie, syn polskich zesłańców z Kazachstanu, działacz polonijny za czasów ZSRR, od 1995 r. mieszkaniec Stalowej Woli, członek rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich — tak w kilku słowach można przedstawić Anatola Diaczyńskiego.

W spotkaniu z nim uczestniczyła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu, a także osoby nieco starsze wiekiem, którym bliski jest los polskich zesłańców. Anatol Diaczyński przedstawił pokrótce losy swojej rodziny wywodzącej się z Łodzi, która poprzez Żytomierz, wskutek zawirowań historii, znalazła się na dzikiej ziemi w samym sercu stepu. Młodzież z uwagą wysłuchała opowieści Anatola Diaczyńskiego o tym, jak ciężkie życie wiedli tam jego przodkowie. Dotyczyło to każdej dziedziny życia: problemem nawet była woda — żeby ją pozyskać należało wykopać głęboką studnię. Młodzi ludzie dowiedzieli się także, w jaki sposób wyrabiane były cegły do budowy domostw, poznali również szereg innych szczegółów z życia na kazachskim stepie.

Wielu uczestników spotkania już znało Anatola Diaczyńskiego i spotkało się z jego twórczością, dlatego też posypało się mnóstwo pytań związanych z jego pisarstwem i życiem. Młodzież pytała o system edukacji w Kazachstanie, interesowała się również tym, jak liczna jest polska diaspora w Kazachstanie oraz jak wielu naszych rodaków powróciło stamtąd do kraju. Autor chętnie odpowiadał na pytania, mówił o swoich książkach, szczególnie tej ostatnio wydanej Tętent koni przez wieki. Fragmenty tej książki zostały odczytane przez uczniów z I LO oraz przez samego autora. Spotkanie było również okazją do wędrówki śladami historii Związku Radzieckiego, widzianej oczami polskiego zesłańca. Anatol Diaczyński opowiadał o ograniczonym dostępie dla Polaków lub potomków Polaków do radzieckich uczelni wyższych, o zakazie wykonywania przez Polaków określonych zawodów oraz o tym, jak to obecnie ciężko jest być repatriantem w Polsce.

Mieleccy czytelnicy mogą zapoznać się z twórczością Anatola Diaczyńskiego, ponieważ w zbiorach mieleckiej MBP dostępnych jest szereg publikacji tegoż autora: To my jesteśmy Polsko, Po kraju, którego już nie ma, O tamtych zapomnianych powiedzieć choć słowo, Nadchodzi wieczór, więc pożartujmy i Nadchodzi wieczór 2. Kilka jego książek zostało przetłumaczonych na język rosyjski i ukraiński — i autor przywiózł je także ze sobą do Mielca. Na zakończenie spotkania autor podpisywał swoje książki czytelnikom, którzy zechcieli je zakupić do swoich zbiorów. Najnowsza książka Anatola Diaczyńskiego Tętent koni przez wieki już wkrótce wzbogaci zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu.

Jolanta STRYCHARZ
instruktor MBP SCK w Mielcu


Anatol Diaczyński w Mielcu

Dnia 10 czerwca 2013 r. (poniedziałek) o godz. 9:00 w Filii nr 4 i Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu przy ul. Mickiewicza 2 odbędzie się spotkanie autorskie z Anatolem Diaczyńskim.

Serdecznie zapraszamy!



Wydarzenia kulturalne


WYRÓŻNIENIE DLA RYSZARDA MŚCISZA W LEŻAJSKU

W piątek, 7 czerwca 2013 r., rozstrzygnięty został IX Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Kwiat Azalii”, którego animatorem i przewodniczacym jury jest Mariusz Tenerowicz, laureat wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich. Głównym jego organizatorem jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie Filia w Leżajsku, a jurorów wydatnie wspierają pracownicy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersyetu Rzeszowskiego. W imieniu profesora Zenona Ożoga, który od lat sprawuje pieczę nad tym konkursem, wystąpiła dr Agata Paliwoda.

Zwycięzcą poetyckiej rywalizacji w kategorii dorosłych został Roman Rzucidło z Nysy, nagrodę drugą przyznano Anecie Stankiewicz z Kłębowa, zaś trzecią — Idzie Sieciechowicz z Madrytu. Wśród trzech wyróżnionych osób, obok Czesławy Mileszko z Ustrzyk Dolnych i Marii Duszki z Sieradza, znalazł się członek rzeszowskiego oddziału ZLP — Ryszard Mścisz. Został wyróżniony w tym konkursie po raz drugi.

W kategorii młodzieżowej wygrał Sebastian Hanus z Leżajska przed Andrzejem Jagiełłowiczem z Warszawy.



Wydarzenia kulturalne


W HISTORYCZNEJ OPRAWIE

Spotkanie w Kamieńcu

Poeta Wacław Turek z Krosna — dnia 6 czerwca 2013 r. — stał się głównym bohaterem 75. edycji Podkarpackiej Izby Poetów, cyklicznej imprezy, organizowanej od wielu lat przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Tym razem odbyła się ona w malowniczym zakątku Podkarpacia — na Zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Poeta powitał gości na dziedzińcu zamkowym, ubrany w tunikę rycerską z herbem Pilawa rodu Kamienieckich na piersiach. Odrzykońskie prologowanie w stylowej izbie biesiadnej rozpoczęli Czesław Drąg, kierownik Działu Upowszechniania Sztuki i Współpracy z Samorządami w WDK w Rzeszowie oraz Adam Decowski, rzeszowski poeta i satyryk. Odziani w sarmackie stroje polskich szlachciców w odręcznie napisanym skeczu, nawiązującym do „Zemsty” Aleksandra Fredry, m. in. tymi słowami zwrócili się do krośnieńskiego autora:

Słuszna mocium panie Twa oracja,
Niechaj zapanuje literacka gracja,
A mistrz liryki Wacław Turek
Dziś niech zarządza spornym murem...

Wywołany do odpowiedzi Wacław Turek przypomniał słuchaczom swoją krośnieńską drogę twórczą, która doprowadziła go do ośmiu wydanych tomików wierszy, a następnie zaprosił na scenę recytatorów: Danutę Pado, instruktorkę WDK w Rzeszowie i Stacha Ożoga, poetę i pracownika naukowego UR w Rzeszowie. Po prezentacji wybranych wierszy z tomiku „Zanim się zacznie” toczyła się ożywiona dyskusja.

W spotkaniu uczestniczyli dyrektor WDK w Rzeszowie, Marek Jastrzębski, wójt gminy Korczyna, Jan Zych, prezes rzeszowskiego oddziału ZLP, Edward Bolec, dyrektor GOK w Korczynie, Wojciech Tomkiewicz, kustosz Muzeum Zamku Kamieniec w Odrzykoniu, Andrzej Kołder, rzecznik prasowy dyrekcji okręgowej Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek, Józef Kawałek, prezes RSTK w Rzeszowie, Wiktor Bochenek, dyrektor GOK w Niebylcu, Kazimierz Smolak, wiceprezes zarządu Zakładu Mięsnego Smak Górno, poeci i pisarze oraz działacze kultury z Krosna i Rzeszowa. Kazimierz Smolak otrzymał od ZLP O/Rzeszów wykonany w technologii grawerton dyplom uznania za poświęcenie i profesjonalizm na rzecz promocji i upowszechniania literatury.

W części rozrywkowej wystąpił zespół muzyczny Antek&Wojtek, profesjonalny duet akordeonisty i saksofonisty, oraz Wiktor Bochenek, dyrektor GOK w Niebylcu, który rewelacyjnie zagrał na trąbce. Znakomite wyroby wędliniarskie z grilla zafundował Zakład Mięsny Smak Górno.



Dziejba Kamieniecka

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie zapraszają w czwartek, 6 czerwca o godz.17:00 do Zamku Kamieniec na imprezę plenerową pn. „Dziejba Kamieniecka” realizowaną w ramach cyklu Podkarpackiej Izby Poetów. W programie m.in. spotkanie literackie z Wacławem Turkiem oraz impresje muzyczne zespołu Antek&Wojtek.



Wydarzenia kulturalne


CZYTANIE NORWIDA

Edward Bolec, prezes ZLP O/Rzeszów został zaproszony do III LO w Rzeszowie, obok Jadwigi Miąsik, reprezentującej prezydenta Rzeszowa, Jadwigi Kupiszewskiej, poetki, malarki, animatorki kultury, Antoniego Dariusza Dubiela, długoletniego dyrektora Estrady Rzeszowskiej, Józefa Gmyrka, aktora teatralnego scen rzeszowskich, Roberta Nowaka, instruktora teatralnego, reżysera, aktora, oraz Mieczysława Pasterskiego, wicedyrektora III LO i nauczyciela historii, na szkolne „Czytanie Norwida”. Uroczystość odbyła się 5 czerwca 2013 r. Już po raz czwarty zaproszeni goście prezentowali wybrane utwory patrona szkoły w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej w 2009 r. przez XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Norwida w Warszawie.

Patronat nad szkolną imprezą objęli Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa oraz ks. bp Kazimierz Górny, ordynariusz diecezji rzeszowskiej. Spotkanie prowadziła Halina Kruk (I f), a imprezę zorganizowały Teresa Skałecka i Lidia Kwolek. W bieżącym roku utwory Norwida zabrzmiały również w językach obcych: po rosyjsku, angielsku, francusku, hiszpańsku i niemiecku.



Wydarzenia kulturalne


WYPRZEDAŻ ZŁUDZEŃ

„Wyprzedaż złudzeń” to tytuł tomiku poezji Zdzisławy Górskiej, który został wydany jako Nagroda Główna w XX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Dać świadectwo”. Konkurs jest organizowany przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie już od dwudziestu lat. Na jubileuszową edycję konkursu zgłoszono aż 260 zestawów wierszy z całej Polski i z zagranicy. Krakowskie jury w składzie: dr Marek Karwala — przewodniczący jury, Adam Ziemianin i Janusz M. Paluch — sekretarz, postanowiło przyznać Nagrodę Główną Zdzisławie Górskiej ze Strzyżowa.

Jury w uzasadnieniu werdyktu tak pisało: „Zadecydowała o tym szeroko rozumiana kultura literacka wyraźnie obecna w tej poezji, na którą składają się między innymi: gry intertekstualne, penetrowanie pogranicza słowa, obrazu i dźwięku, budowanie klimatu poprzez antynomiczne konfrontowanie przeszłości z teraźniejszością, minionego z obecnym (zarówno w wymiarze przestrzennym, jak i osobowym), w tym także udana próba ewokowania tzw. krakowskiego spleenu. Osobnym walorem jest tutaj także wprowadzenie rozwiązań ekfrastycznych w partiach odnoszących się do malarstwa Wojciecha Weissa z “okresu strzyżowskiego”. Na uwagę zasługuje klarowna forma, adekwatnie dobierane środki artystycznego wyrazu oraz celne pointy.”

W dniu 27 maja br. w Krakowie, podczas finału XXI edycji Konkursu Poetyckiego, odbyło się spotkanie z panią Zdzisławą oraz z jej utworami z nagrodzonego i wydanego tomiku „Wyprzedaż złudzeń”. Spotkanie prowadził recenzent tomiku, dr Marek Karwala. Poetka udzieliła także wywiadu i czytała swoje wiersze. Strzyżów reprezentowała na spotkaniu Dyrektor BPGiM w Strzyżowie — Marta Utnicka.

Zdzisława Górska to poetka, eseistka, autorka licznych artykułów i felietonów o tematyce społeczno-kulturalnej, malarka, a nade wszystko pełna ciepła i życzliwości osoba. Składam serdeczne gratulacje pani Zdzisławie i życzę wielu równie udanych tomików oraz równie urokliwych spotkań autorskich.

Marta UTNICKA



Wydarzenia kulturalne


MAGICZNY WIECZÓR

Dnia 24 maja 2013 r. o godz18:00 w sali widowiskowej ODK „Karton” RSM przy ul. Ofiar Katynia 6 w Rzeszowie odbyło się spotkanie autorskie z Martą Świderską-Pelinko. Okazją do spotkania był niedawno wydany tomik poezji (po sześciu latach przerwy) pod znaczącym tytułem „Poza ramami”. Tomik ukazał się nakładem wydawnictwa „Abilion” w Rzeszowie. Autorkę i przybyłych gości powitał kierownik ODK „Karton”, Józef Tadla, który wręczył bohaterce magicznego majowego wieczoru list gratulacyjny i dyplom od prezydenta miasta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca.

Marta Świderska-Pelinko jest poetką, prozaikiem, krytykiem literackim i tłumaczem tekstów literackich z języka słowackiego na język polski. Do Związku Literatów Polskich przyjęto ją w 2003 r. i do tej pory pełniła kolejno funkcje sekretarza, wiceprezesa i prezesa.

Zgromadzeni wysłuchali wierszy z prezentowanego tomiku w interpretacji Stacha Ożoga — wykładowcy w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Rzeszowskim. Program uświetniła młoda i bardzo utalentowana wokalistka, Zuzanna Hudzicka.

Niespodzianką wieczoru była świeżo wydana książka „Powroty piekła” Radovana Brenkusa ze Słowacji w tłumaczeniu Marty Świderskiej-Pelinko. Zaprezentowano ją obecnym na spotkaniu.

Na poetycki wieczór przybyli koledzy po piórze. Media reprezentował Józef Gajda, dziennikarz „Echa Rzeszowa”, a z Lubaczowa przybyła telewizja internetowa. W spotkaniu ponadto udział wzięli: Józef Uryniak i Leszek Stolarz, członkowie Rady Nadzorczej RSM oraz Andrzej Pęckowski, rzeźbiarz i malarz. Ze strony zarządu i członków ZLP/O Rzeszów słowa uznania i podziękowania skierował do autorki prezes, Edward Bolec.

Barbara MAZURKIEWICZ

  Relacja TV Lubaczów

Marta Pelinko, Poza ramami

Osiedlowy Klub Kultury „Karton” Administracji „Baranówka” RSM w Rzeszowie zaprasza serdecznie na spotkanie literackie z Martą Pelinko i jej nowym tomikiem poezji „Poza ramami”.

Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej ODK „Karton” RSM dnia 24 maja 2013 r. (piątek) przy ul. Ofiar Katynia 6 o godz. 18:00. W części artystycznej wystąpi utalentowana młoda wokalistka Zuzanna Hudzicka.

Serdecznie zapraszamy!



Wydarzenia kulturalne


A ŻYCIE DALEJ TRWA...

W Klubie Turkus. Fot. Monika Zając-Czerkies

Regina Schönborn jest poetką dojrzałą, fascynuje ją przyroda, kocha kwiaty, poezję Adama Mickiewicza i wspomnienia z Polesia, gdzie się urodziła. Od lat jest niewidoma, żyje „w ciemności i ciszy”, jak mówi, ale w swoich utworach głosi apoteozę życia. W jednym z wierszy pisze: „Krzyczę, wołam, domagam się od życia — trwaj wiecznie!”

Nie inaczej było w sobotę, 18 maja 2013 r., w klubie „Turkus” Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, gdzie w ramach Podkarpackiej Izby Poetów odbyło się spotkanie autorskie z Reginą Schönborn i jej córką — Małgorzatą Hadław, która dotychczas opublikowała zbiór wierszy i opowiadań „Przytulam do serca”, poświęcony dzieciom niepełnosprawnym. Romantyczne wiersze poetki z jej nowej już jedenastej książki „Żeby nam nie umknęły jaśminy” czytał także jej syn — Stanisław Schönborn. Obecnie koordynacją działalności Izby zajmuje się Danuta Pado, instruktor WDK.

Recytacjom pięknej, nostalgicznej poezji towarzyszyło trio muzyczne. Dorota Ziajor (organy i wokal), Maciej Seniw i Małgorzata Hadław wykonali covery znanych, popularnych utworów.

Ostatni tomik wierszy Reginy Schönborn zawiera ilustracje kwiatów autorstwa Martyny Schönborn — wnuczki poetki. Wystawa tych fotografii towarzyszyła wieczorowi autorskiemu. W spotkaniu uczestniczyli: Małgorzata Hołowińska, zastępca dyrektora WDK w Rzeszowie, starosta łańcucki Adam Krztoń z małżonką, Marian Wrona, prezes łańcuckiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych, członkowie rzeszowskiego oddziału ZLP oraz liczne grono sympatyków poezji.


E. B.

Żeby nam nie umknęły jaśminy…

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Podkarpacka Izba Poetów zaprasza na spotkanie z poezją Reginy Schönborn i Małgorzaty Hadław „Żeby nam nie umknęły jaśminy…” Spotkanie odbędzie się 18 maja 2013 r. (sobota) o godz. 18:00 w Klubie „Turkus” Wojewódzkiego Domu Kultury przy ul. Okrzei 7.



Wydarzenia kulturalne


SPOTKANIE W ZALESIU

Barbara Mazurkiewicz w Zalesiu

Dnia 8 maja 2013 r. w Szkole Podstawowej w Zalesiu w gminie Oleszyce odbyło się moje spotkanie autorskie. Do spotkania w tejże placówce doszło z inicjatywy pań: dyrektor mgr inż. Aliny Gołas i nauczycielki Ewy Fil. Należy nadmienić, że szkoła otrzymała wyróżnienie Kuratora Oświaty w Rzeszowie — jako jedyna szkoła wiejska w województwie — za bardzo dobre wyniki dydaktyczne.

W szkole panują zasady:
— Na co dzień używają zwrotów grzecznościowych,
— Są dla siebie życzliwi,
— Nie krzyczą.

Kilkanaście dni wcześniej ogłosiłyśmy konkurs dla dzieci na jeden wiersz i pracę plastyczną o tematyce „wiosna”. Jako jurorka wytypowałam najlepsze, a zwycięzcy konkursu zostali nagrodzeni moimi książkami, zaś przez dyrekcję szkoły dyplomami i rzeczowymi nagrodami.

Przyjmując zaproszenie na spotkanie, przedstawiłam uczniom swoją twórczość literacką, poczytałam im sporo wierszy i bajek, także opowiedziałam o sobie i moich podróżach. Miły nastrój spotkania pogłębił spektakl dziecięcy o powstaniu książki i biblioteki. Następnie maluchy czytały moje wiersze.

Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały mi za spotkanie brawami, wręczając piękny bukiet kwiatów. Niemal wszyscy uczniowie otrzymali ode mnie autografy. W zamian pani dyrektor szkoły Alina Gołaś i nauczycielka Ewa Fil zostały obdarowane tomikami moich wierszy. Oczywiście nie odbyło się bez pamiątkowej fotografii i wpisów do księgi pamiątkowej.

Barbara MAZURKIEWICZ



Wydarzenia kulturalne


ZOSTANĘ TU DO KOŃCA

Bogusław Kotula w Starej Drukarni

Bohaterem wieczoru autorskiego z cyklu „Poetycki zaścianek” w Starej Drukarni Pub Galerii w dniu 1 maja 2013 r. był rzeszowski pisarz, Bogusław Kotula, autor dziesięciu książek prozatorskich. W młodości debiutujący jako poeta Bogusław poszedł w ślady swojego ojca, Franciszka Kotuli, słynnego rzeszowianina, etnografa, reportera, a także pisarza i większość swoich książek poświęcił rodzinnemu miastu. Ma też w swym dorobku zbiory opowiadań.

Stach Ożóg zaprezentował zebranym kilka fragmentów książki Zobaczyć Rzeszów i …, po czym autor barwnie wspominał dawne, często już zapomniane uroki miasta. Imprezie towarzyszyła wystawa plastyczna pt. „Budy i okolice” artystki Krystyny Niebudek. Jej obrazy, przywołujące przed oczy dawne rzeszowskie osiedle Budy, dobrze korelowały z opowieściami pisarza. Roman Małek, dziennikarz Echa Rzeszowa i jednocześnie redaktor wielu książek Bogusława Kotuli mówił o nim jako o pisarzu oryginalnym i trudnym do zaszufladkowania. Podkreślił, że Kotula w swej twórczości odwołuje się nie tylko do slangu młodzieżowego, ale również do dawnej gwary rzeszowskiej.

Bogusław Kotula choć studiował w Poznaniu, a później pracował w Białymstoku, Katowicach, Gliwicach, Sanoku, Krakowie i Nowej Hucie, to ostatecznie powrócił do Rzeszowa. Na okładce wyżej wspomnianej książki pisze w sposób charakterystyczny o sobie: „Moje literowe lizaki, kiczki, majzle czy kostki mydła, to zaledwie maleńki grosik zapłaty za to, że żyłem nad Wisłokiem. Zostanę tu do końca, by trzymać się tego mojego miasta tylko ciepłymi dłońmi”.

Adam DECOWSKI


Zaproszenie do Starej Drukarni

Stara Drukarnia Pub Galeria przy ul. Bożniczej 6 w Rzeszowie zaprasza na kolejny wieczór z cyklu „Poetycki Zaścianek”. Gościem spotkania, które zaplanowano na 1 maja 2013 r. na godz. 19:00, będzie Bogusław Kotula.



Wydarzenia kulturalne


SPOTKANIE W LUBENI

Mirosław Osowski w Lubeni

Dnia 25 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubeni odbyło się spotkanie literackie z Mirosławem Osowskim, pisarzem i poetą ze Stalowej Woli. Towarzyszył temu wernisaż wystawy poplenerowej pod hasłem „Ukorzenieni”. W spotkaniu wzięła udział miejscowa młodzież szkolna oraz goście przybyli z Rzeszowa: członkowie ZLP — Adam Decowski, Edward Guziakiewicz, Mirosław Osowski, RSTK — Józef Kawałek, Stefan Żarów, Stanisława Bylica, Jadwiga Kupiszewska, twórcy niezrzeszeni — Kazimierz Smolak, Zdzisław Czop, Ewelina A. Łopuszańska oraz pracownicy WDK — Czesław Drąg i Danuta Pado.

Goście z Rzeszowa złożyli na grobie Stanisławy Kopiec, znanej poetki z Lubeni, wiązankę kwiatów oraz uczcili jej pamięć recytacją wierszy. Odwiedzili też muzeum regionalne w Sołonce (gdzie są wyeksponowane unikalne w skali kraju strachy stawiane na polach) oraz tężnie solankowe zbudowane na miejscu dawnych warzelni soli. Oprowadzał ich kustosz Aleksander Bielenda.

Na zakończenie wizyty w Lubeni goście z Rzeszowa poczęstowani zostali regionalnym żurkiem z jajkiem i otrzymali na pamiątkę książki dla dzieci napisane przez Stanisławę Kopiec, a ilustrowane przez Ewę Cupryś, wydane staraniem miejscowej Gminnej Biblioteki Publicznej. Na marginesie należy wspomnieć, że Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni, czcząc pamięć poetki, ogłosiła w tym roku I Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisławy Kopiec „O Lubeński Dzwon”.

Organizatorami imprezy były Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Podkarpacka Izba Poetów, Gminny Ośrodek Kultury w Lubeni oraz Gminna Biblioteka Publiczna. Ze strony władz gminy byli obecni: sekretarz gminy Bożena Wiśniowska, dyrektor GOK Małgorzata Barć, dyrektor GBP Alicja Warzybok.

M. O.


Spotkanie z Mirosławem Osowskim

Wojewódzki Dom Kultury, Podkarpacka Izba Poetów, Gminny Ośrodek Kultury w Lubeni, Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni zapraszają na spotkanie literackie z Mirosławem Osowskim ze Stalowej Woli oraz na wernisaż wystawy poplenerowej pod hasłem „Ukorzenieni”. Spotkanie odbędzie się 25 kwietnia 2013 r. (czwartek) o godz. 16:00 w GOK w Lubeni.



Wydarzenia kulturalne


LUDZIE JAK POCIĄGI

Roger Martin Maluga i Barbara Mazukiewicz

Pod patronatem Ambasady RP w Hadze, Pools Podium — Sceny Polskiej w Holandii, SWS Welzijn w Schiedam oraz internetowego portalu literackiego E-Literaci.pl dnia 12 kwietnia 2013 r. w Wijkcentrum Oost przy Boerhaavelaan 79 w Schiedam w Holandii miał miejsce wieczór muzyczno-poetycki wokalisty Rogera Martina Malugi i poetki Barbary Mazurkiewicz. Spotkanie zostało zorganizowane przez Teresę Mirańską ze Spijkenisse oraz Honoratę Mirańską-Verbunt. Udekorowany klub zamienił się w salon literacki. Pani Honorata przedstawiła publiczności artystów i zajęła się filmowaniem wydarzenia. O oprawę muzyczną zadbał Roger Martin Maluga, a o materiał fotograficzy ze spotkania Leszek Adamski.

Wokalista z Rotterdamu i poetka z Lubaczowa zaprezentowali widowni współczesne utwory liryczne oraz piosenki znanych polskich wykonawców pod znaczącym hasłem: „Ludzie jak pociągi”. Wiersze i piosenki, dobrane przez Barbarę i Rogera Martina, doskonale wpisały się w tematykę wieczoru. Na scenie rozbrzmiewały słowa poezji, której towarzyszyły śpiew i muzyka, co sprawiło, że atmosfera była fantastyczna. Zgromadzonej publiczności bardzo spodobał się występ, będący efektem rozwijającej się współpracy polsko-holenderskiej. Następne spotkanie już za kilka miesięcy!


Zderzenie dwóch różnych światów

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert z udziałem Barbary Mazurkiewicz, poetki z Lubaczowa i Rogera Martina Malugi, wokalisty z Rotterdamu. Koncert pod hasłem „Ludzie jak pociągi” odbędzie się 12 kwietnia 2013 r. w Wijkcentrum Oost w Schiedam przy Boerhaavelaan 79 (Holandia) o godz. 19:00. Królować będą utwory z repertuaru Michała Bajora, Grzegorza Turnaua, Edyty Geppert i Krystyny Prońko. Wstęp wolny.



Wydarzenia kulturalne


ODLATUJE CZAS

Zdzisława Górska w Bibliotece Publicznej w Strzyżowie

Taki tytuł nosi najnowszy tomik poezji Zdzisławy Górskiej, którego promocja miała miejsce 11 kwietnia 2013 r. w Bibliotece Publicznej im. Juliana Przybosia Gminy i Miasta w Strzyżowie. Spotkanie prowadziła pani Marta Utnicka, dyrektor biblioteki, która przybliżyła sylwetkę poetki. W roli recenzenta wystąpił Jan Tulik, znany poeta i krytyk literacki z Krosna, który powiedział m.in.: Pewnie nie ma w tym tomie utworu, który by nie ukazywał określonej przestrzeni. To wyjątkowe obrazy, które są punktem wyjścia do szerszej refleksji. Zdzisława Górska jest także malarką. Można pokusić się o ulokowanie jej prac plastycznych w obszarze koloryzmu i jednocześnie impresjonistycznego światła — chyba sugerują to zamieszczone w rzeczonym zbiorze reprodukcje jej obrazów.

Wiersze można było usłyszeć w wykonaniu autorki, a także zaproszonych gości. Jako że poetka stale współpracuje z Kurierem Błażowskim, jej wiersze zaprezentowali: Zygmunt Kustra, burmistrz Błażowej, Danuta Heller, Anna Heller i Małgorzata Drewniak.

A muzyka i piosenki w wykonaniu Leszka Majewskiego i jego córki Magdaleny Majewskiej-Miązek, a także Barbary Szlachty, instruktora Domu Kultury Sokół, w blasku świec oraz w otoczeniu obrazów poetki zamieniły strzyżowską bibliotekę w świątynię sztuki.

Na uroczystość przybyło liczne grono znamienitych gości, m.in.: Robert Godek, starosta strzyżowski, Waldemar Góra, zastępca burmistrza Strzyżowa, ks. Grzegorz Bochnia, Mieczysław A. Łyp, dr Hanna Krupińska-Łyp i dr Małgorzata Janda — polonistki z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr Janina Różak — fizyk z UR.

Impreza za sprawą czaru poezji Zdzisławy Górskiej miała niepowtarzalny klimat. Takie wieczory pełne ciepła, zapachu kwiatów, słów uznania od władz, przyjaciół i czytelników są potrzebne twórcom kultury i odbiorcom.

Danuta HELLER


Spotkanie autorskie Zdzisławy Górskiej

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie zaprasza na spotkanie z poezją z tomiku „Odlatuje czas” i jego autorką Zdzisławą Górską. Spotkanie odbędzie się dnia 11 kwietnia 2013 r. (czwartek) o godz. 17:00 w budynku biblioteki.

Zapraszamy!



Wydarzenia kulturalne


CZYTANIE Z KSIĘGI LAT

S. Dawida Ryll i Jan Tulik

W Osiedlowym Klubie Kultury Karton RSM, dnia 22 marca, miłośnicy twórczości obcowali z poezją siostry Dawidy Ryll ze Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. Wieczór autorski odbył się z inicjatywy Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Sylwetkę autorki oraz jej dorobek literacki przedstawiła Marta Pelinko, prowadząca spotkanie. Siostra Dawida Ryll dotychczas opublikowała zbiory wierszy: Małe wędrowanie (1994), Przestrzeń ofiarowana (1995), Bez poziomek (1999), Ścieżki niedalekie (2002) oraz Czytanie z księgi lat (2012). Za tę ostatnią pozycję wydawniczą przyznano jej honorową nagrodę literacką „Złote Pióro”. Jest też ona autorką powieściowo skonstruowanej biografii Służebnicy Bożej Matki Anny Kaworek, zatytułowanej Dom w cieniu skrzydeł (1998 i 2008). Od wielu lat jest członkiem ZLP.

Twórczość autorki omówił Jan Tulik, poeta, prozaik, krytyk literaci i dramaturg. Powiedział on m.in.: Poezja s. Dawidy Ryll to przede wszystkim jej uniwersalny wymiar. Mieści się w każdej przestrzeni, jest mądrą ekspresją na każdy czas. Poetka ta omija rafy doraźności, jest czytelna teraz i taką pozostanie — w tym tkwi jej siła. A już, gdy dodać, że to liryka zmetaforyzowana w sposób świeży i oryginalny, że obrazy poetyckie są wyjątkowo sugestywne, poezja ta może być ogłoszona jako bezwzględnie ważna cząstka liryki w ogóle. S. Dawida ma dar czucia słowa wraz z całą jego semantyką, z jego dźwiękiem. Zaprezentowane przez poetkę wiersze tę ocenę potwierdzały.

Rangę spotkania swoim udziałem podkreślił wójt gminy Miejsce Piastowe, Marek Klara. W Miejscu Piastowym autorka obecnie mieszka. Na ręce s. Dawidy napłynął też list gratulacyjny od Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa. Z koncertem wystąpił chór „Cantilena” z UTW, śpiewający pod batutą Alberta Pacześniaka.

Adam DECOWSKI


Wieczór poetycki s. Dawidy Ryll

Zarząd Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie we współpracy z ODK KARTON serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z siostrą Dawidą Ryll, laureatką honorowej nagrody literackiej Złote Pióro w kategorii poezja za tomik poetycki Czytanie z księgi lat, wydany w 2012 r.

Spotkanie odbędzie się 22 marca 2013 r. (piątek) o godz. 18:00 w Osiedlowym Domu Kultury KARTON — Rzeszów, ul. Ofiar Katynia 6.

Zapraszamy!


Wydarzenia kulturalne


„GAŁĄZKA SOSNY” DLA ANATOLA DIACZYŃSKIEGO

„Tętent koni przez wieki” to tytuł książki Anatola Diaczyńskiego, która przyniosła mu Nagrodę Miasta Stalowa Wola „Gałązkę Sosny” za 2012 rok. Akcja trzech opowiadań, które składają się na książkę, toczy się w różnych czasach i realiach. Jak pisze autor „Słowa wstępnego”, Mirosław Grudzień: „Diaczyński jako prozaik przypomina legendarnego stepowego węża Połoza — co jakiś czas odkrywa przed nami coraz to inny, urzekający odcień wielobarwnej, wężowej łuski”.

Uroczystość wręczenia „Gałązki Sosny” odbyła się 18 marca 2013 r. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Zanim autor „Tętentu koni przez wieki” odebrał swoją nagrodę, na scenę poproszeni zostali wszyscy nominowani do nagród w różnych kategoriach. Pośród zgłoszonych przez różne podmioty i insytucje twórców znaleźli się między innymi: członek Oddziału ZLP, Mirosław Osowski (za wspomnieniową książkę „W krainie dzieciństwa”) oraz nagrodzona kilka lat temu przez Oddział za najlepszy debiut Podkarpacia, Agata Linek (za swój trzeci tomik „Śpiew delfina”).

Warto przypomnieć, że Anatol Diaczyński, od lat członek rzeszowskiego Oddziału ZLP, był nagrodzony w 2000 roku „Złotym Piórem” za powieść „To my jesteśmy, Polsko!” Ponieważ mieszka w Stalowej Woli od 1995 roku, więc „Gałązka Sosny” jest poniekąd nagrodą na jego „osiemnastkę” w tym mieście i w Polsce, albowiem wcześniej — jako syn polskich zesłańców — mieszkał w Kazachstanie. Wypada wierzyć, że ta cenna nagroda zachęci twórcę do kontynuowania twórczej drogi, o której zaniechaniu wspomina we wstępie do nagrodzonej książki, odkrywając swoje rozterki przed czytelnikami.

Ryszard MŚCISZ


Wydarzenia kulturalne


POGRĄŻONA W CIEMNOŚCI

Regina Schönborn w czasie spotkania

Regina Schönborn jest poetką szczególną. Bo jak tworzyć wiersze, gdy od wielu lat jest się całkowicie niewidomym? A ona ciągle je „pisze”, nagrywając na dyktafon utrwalone w pamięci strofy, które później córka Małgorzata przepisuje i przygotowuje do druku. Często prowadzą dyskusję na temat tych utworów. Tak zrodził się pomysł na ostatnio wydany zbiór wierszy Żeby nam nie umknęły … Jaśminy, zawierający ponadto poetyckie komentarze do nich pióra Małgorzaty Hadław.

W sobotnie popołudnie, 9 marca, w Podkarpackim Centrum Dziedzictwa „Maneż” w Łańcucie, z inicjatywy Starosty Łańcuckiego i Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych, odbyła się uroczysta promocja tej książki. Jest to już jedenasta pozycja wydawnicza poetki. Małgorzata Hadław dotychczas opublikowała zbiór wierszy i opowiadań Przytulam do serca, poświęcony dzieciom niepełnosprawnym.

Wiersze z promowanego zbioru zaprezentowali zebranym: syn, Stanisław Schönborn oraz córka Małgorzata, dołączając komentarze, dotyczące utworów. Warto podkreślić, że książka jest bogato ilustrowana znakomitymi zdjęciami Martyny Schönborn, wnuczki poetki, której okolicznościowa wystawa fotogramów towarzyszyła tej imprezie.

Recytacje wierszy przeplatane były wykonaniem coverów znanych piosenek, dobrze korelujących z poezją. Wystąpili: Dorota Ziajor (klawisze i wokal) oraz Maciej Seniw i Małgorzata Hadław. Rangę imprezy swoją obecnością podkreślili: Kazimierz Gołojuch — poseł na Sejm, Józef Rzepka — wicestarosta łańcucki oraz Marian Wrona — prezes PZN Oddział w Łańcucie. Na ręce poetki wpłynął też list gratulacyjny od Edwarda Dobrzańskiego, wójta Gminy Czarna. W imieniu rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich gratulacje autorkom złożył Jerzy S. Nawrocki, sekretarz zarządu.

Na zakończenie Regina Schönborn wręczyła upominki (kwiat i herbatę jaśminową) osobom, którym zawdzięcza wydanie tej książki, zespół zaś zaśpiewał ulubiony przez poetkę utwór pt. Cisza, pochodzący spod pióra córki, Małgorzaty.

Adam DECOWSKI


Wydarzenia kulturalne


ŻYCIE KOBIETY WPISANE W TARCZĘ ZEGARA

Barbara Mazurkiewicz

Z okazji dnia kobiet Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie dla swoich czytelniczek zorganizowała wieczór poetycki z Barbarą Mazurkiewicz — poetką, felietonistką, dziennikarką. Spotkanie głównie było poświęcone promocji jej najnowszej książki pt. „Życie kobiety wpisane w tarczę zegara”.

Barbara Mazurkiewicz o kobietach mówi, że ciągle mają zegarek na ręku lub spoglądają na jego tarczę na ścianie. Sama nie potrafi się bez niego obejść. W swoich wierszach niekoniecznie chce pokazać siebie, choć zawsze identyfikuje się z podmiotem lirycznym. Twierdzi, że najpiękniejsze utwory powstają w smutku, bo wtedy są bardzo emocjonalne, mądre i coś wnoszą. Jej poezja jest świadoma, inteligenta, prowokująca i bardzo swobodna. (...)

Spotkanie w Bibliotece było okazją do zapoznania się z twórczością Barbary Mazurkiewicz. Poetka czytała swoje wiersze w nastrojowej scenerii przy gitarowym akompaniamencie Patrycjusza Zastawnego.

I. H.


Spotkanie z Barbarą Mazurkiewicz

Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie serdecznie zaprasza na spotkanie z Barbarą Mazurkiewicz, poetką, felietonistką, dziennikarką. Spotkanie odbędzie się dnia 8 marca 2013 r. o godz. 17:30 w Wypożyczalni dla Dorosłych.


Wydarzenia kulturalne


POEZJA POWINNA WZRUSZAĆ

Adam Decowski, Alicja Kustra

W czwartkowy wieczór — 28 lutego 2013 r. — wielbiciele twórczości poetyckiej mogli spotkać się w MiGBP w Tyczynie z Adamem Decowskim, poetą, fraszkopisarzem i aforystą. Autor swoje utwory publikował w antologiach i almanachach oraz w czasopismach polskich i polonijnych. Jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz laureatem nagród: honorowej nagrody Złote Pióro Rzeszowskiego Oddziału ZLP, nagrody Wojewody Rzeszowskiego oraz Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas spotkania w rolach głównych wystąpiły żartobliwe, ale i trafnie oddające rzeczywistość fraszki, nieco rubaszne limeryki oraz wzruszające wiersze. W rozmowie z gospodynią spotkania, Alicją Kustrą, dyrektorem MiGBP, Adam Decowski opowiadał m.in. o domu w Sieniawie i rodzinie, a także o radosnych i tragicznych przeżyciach, które stały się inspiracją dla jego liryków. Autor bardzo swobodnie przeplatał recytowane utwory wspomnieniami z życia osobistego. W kameralnym gronie było łatwo nawiązać kontakt z poetą.

Uczestnicy spotkania bardzo ciepło przyjęli prezentowaną twórczość, uznając, że poezja pana Adama jest ponadczasowa i zrozumiała dla odbiorcy. Podczas wieczoru autorskiego można było nabyć jego tomik poezji wraz z autografem. Już niedługo zostaną opublikowane limeryki autora, na które miłośnicy jego twórczości niecierpliwie czekają.

Alicja KUSTRA, Agnieszka JANDA


Wydarzenia kulturalne


Z ŻONKILAMI W TLE

Mieczysław A. Łyp w Stalowej Woli

Gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Wańkowicza Filii Nr 2 w Stalowej Woli — dnia 28 lutego 2013 r. — był rzeszowski poeta, Mieczysław Arkadiusz Łyp, członek Związku Literatów Polskich O/Rzeszów.

Jako że poeta zawitał na spotkanie z czytelnikami w Stalowej Woli po raz pierwszy, z wielkim zainteresowaniem przybyli do czytelni miłośnicy poezji, w tym członkowie Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli, z prezes Martą Gdulą-Żukowicz na czele. Pani dyrektor MBP w Stalowej Woli, Ewa Biały, zaprezentowała barwną sylwetkę literacką Mieczysława A. Łypa oraz przytoczyła fragmenty przedmowy Anny Niewolak z najnowszego tomiku „Witraż z Futomy”. Podkreśliła zafascynowanie autora folklorem, sztuką ludową, jak również fotografią, gdyż tomik jest bogato ilustrowany zdjęciami wykonanymi przez poetę.

Nastrój wieczoru pogłębił utalentowany akordeonista, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Stalowej Woli, Wojciech Nalepa. Młody recytator, Wojciech Micał, uczeń LO im. KEN w Stalowej Woli, zapoznał słuchaczy z wierszami M. A. Łypa, świetnie je interpretując. Sam autor odczytał wiersze szczególnie dla niego ważne, zdobywając gorący aplauz słuchaczy.

Wiosenny wystrój czytelni ozdobionej świeżymi żonkilami korelował z kaczeńcami z fotografii M. A. Łypa umieszczonej na okładce tomiku „Witraż z Futomy”.

Spotkanie zakończyła ożywiona rozmowa na temat charakteru i roli poezji M. A. Łypa, jak również znaczenia poezji w dzisiejszym, jakże mało poetyckim świecie. Kolejny czwartkowy wieczór prezentujący poezję w MBP w Stalowej Woli można zaliczyć do bardzo udanych.

Małgorzata ŻURECKA


Wydarzenia kulturalne


„Syberiada polska” na ekranach kin

Fot. Filmweb.pl

Na 18 lutego 2013 r. zaplanowano połączoną z konferencją prasową uroczystą ogólnopolską premierę filmu Janusza Zaorskiego „Syberiada polska”. Jest to jedna z największych produkcji filmowych ostatnich lat. Z epickim rozmachem opowiada przejmującą historię Polaków deportowanych w latach czterdziestych ubiegłego wieku na Syberię.

Film powstał w oparciu o przetłumaczoną na ukraiński, rosyjski, francuski i słowacki powieść Zbigniewa Domino (członek ZLP O/Rzeszów) „Syberiada polska”, wydaną w 2001 r. przez Studio Emka.

Kinomani śledzić więc będą dramatyczne losy Jana Doliny (Adam Woronowicz), jego żony (Urszula Grabowska) i ich dzieci. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie bohaterowie zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze.

Film wchodzi na ekrany polskich kin 22 lutego 2013 r. Na 7 marca 2013 r. jest zaplanowana premiera „Syberiady polskiej” w Krasnojarsku, a następnie w Irkucku.



Wydarzenia kulturalne


W RAMACH RZESZOWSKICH SPOTKAŃ KARNAWAŁOWYCH

Dnia 8 lutego 2013 r. w Foyer Teatru im. Wandy Siemaszkowej odbył się II Najazd Awangardy na Rzeszów. Był to poetycko-muzyczny wieczór, podczas którego cenieni poeci i literaci z Podkarpacia czytali swoje wiersze. Wydarzenie stanowiło kontynuację I Najazdu Awangardy na Rzeszów, który odbył się w lipcu 2012 r. Organizatorzy pierwszej edycji podkreślali chęć powołania do życia cyklicznej imprezy, która nie zniknie z kulturalnej mapy Rzeszowa.

Ze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich wystąpili: Stan Dłuski, Mariusz Kalandyk, Grzegorz Kociuba, Krystyna Lenkowska i Marek Pękala. Z Sekcji Twórczości Literackiej Uniwersytetu Rzeszowskiego: Gabriela Kaszowska, Sabina Lewicka, Krzysztof Socha, Katarzyna Tercha. Rzeszowski Oddział ZLP reprezentowali: Janina Ataman, Celina Depa, Adam Decowski, Ryszard Mścisz, Wacław Turek i Marta Pelinko.

Impreza towarzyszyła 20. Rzeszowskim Spotkaniom Karnawałowym, odbywającym się w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w dniach 8-10 lutego. Miłą niespodziankę zgotował dyrektor naczelny rzeszowskiego teatru, Remigiusz Caban, który zaprosił twórców na spektakl „Balladyny i romanse” (wg Ignacego Karpowicza) w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora PINOKIO z Łodzi.


II Najazd Awangardy na Rzeszów

Na 8 lutego została zaplanowana kolejna impreza poetycko-muzyczna, zorganizowana wspólnie przez Klub Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Rzeszowie, Związek Literatów Polskich O/Rzeszów i Sekcję Twórczości Literackiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Spotkanie poetów odbędzie się w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Rozpoczęcie o godz. 22:00.



Wydarzenia kulturalne


POD ZNAKIEM TADEUSZA KANTORA

Dnia 7 lutego 2013 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim odbyło się spotkanie twórców, zorganizowane przez Podkarpacką Izbę Poetów Wojewódzkiego Dom Kultury w Rzeszowie. Byli obecni dyrektor WDK Rzeszów, Marek Jastrzębski i Czesław Drąg, kierownik Działu Upowszechniania Sztuki i Współpracy z Samorządami WDK, pomysłodawca i inicjator wielu przedsięwzięć kulturalnych w Rzeszowie i na terenie Podkarpacia. Rzeszowski Oddział ZLP reprezentowali Adam Decowski i Edward Guziakiewicz.

Obficie padający śnieg nie przeszkodził uroczystości. Przyjechali do Wielopola członkowie Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie — z prezesem Józefem Kawałkiem i wiceprezesem Stefanem Żarowem, oraz członkowie nieformalnej grupy poetyckiej z Łańcuta — z dyrektorem Centrum Kultury Gminy Łańcut Andrzejem Łobazą. W imieniu Grupy Literackiej „Słowo” z Mielca występował jej prezes Zbigniew Michalski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się — m.in. — Kazimierz Smolak (Smak Górno) i Aleksander Ziomek (artysta rzeźbiarz).


     

Na wstępie przybyli zwiedzili Muzeum Tadeusza Kantora. Następnie w sali GOKiW odbyło się spotkanie autorskie Andrzeja Talarka z Mielca, wybijającego się autora trzech tomików poetyckich, członka Grupy Literackiej „Słowo”. Wzięli w nim udział wielopolscy gimnazjaliści z ich nauczycielami. Wiersze mieleckiego poety czytała Danuta Pado (WDK). Toczyła się ożywiona dyskusja, która przeniosła się następnie do stołów, zastawionych przy okazji Tłustego Czwartku.

Nad całością czuwali gościnni gospodarze, zastępca wójta, Krystyna Wlezień oraz dyrektor GOKiW, Marcin Świerad, którzy ciekawie opowiadali o historii i współczesności gminy.

Czesław Drąg zaanonsował kolejne spotkania z twórcami. Najbliższe ma odbyć się w Lubeni już w kwietniu, następne zaś, dłuższe, bo dwudniowe, w Lutowiskach (Bieszczady) we wrześniu lub październiku. Zapowiedział ponadto wydanie „wystrzałowego” almanachu z okazji jubileuszu siedemdziesięciu pięciu spotkań Podkarpackiej Izby Poetów.

Edward GUZIAKIEWICZ


Wydarzenia kulturalne


FACET Z NOCY, KTÓŻ TO TAKI?

Edward Bolec

Dnia 25 stycznia o godz. 18:00 w ODK Karton w Rzeszowie został zainaugurowany kolejny cykl spotkań autorskich, organizowanych przez Rzeszowski Oddział ZLP i Kierownictwo ODK KARTON.

W kilku słowach prezes Oddziału, Marta Pelinko, powitała przybyłych na spotkanie gości i w imieniu członków Oddziału, z racji pierwszego w Nowym Roku wieczoru literackiego z tego cyklu, złożyła im najserdeczniejsze życzenia. Wprowadzenie do spotkania z bohaterem wieczoru było krótkie, gdyż wszyscy czekali na głos Faceta z nocy.

Tak koleżanki i koledzy z Oddziału nazywają Edwarda Bolca, autora trzech pozycji książkowych — Bieg po schodach, Odyseusz w poczekalni i Facet z nocy. Czy to dużo, czy mało, zważywszy 30-letni okres twórczy tego autora? A może należy wziąć pod uwagę raczej jakość, a nie ilość wydanych pozycji książkowych? Zaproszony na spotkanie w charakterze recenzenta dr Jan Wolski z Uniwersytetu Rzeszowskiego podkreślił, używając słów Witolda Gombrowicza, że książkę Facet z nocy „warto przeczytać”. Z kolei Stach Ożóg, również wykładowca UR, w sposób znamienny i jakże ciekawy przybliżył obecnym obszerne fragmenty ze zbioru opowiadań dociekliwego reportażysty. Po tej porcji literatury uznano, że po tę książkę naprawdę warto sięgnąć, warto zapoznać się z Facetem z nocy.

Burzliwa dyskusja pewnie nie miałaby końca, gdyby nie zaproponowane przez żonę autora karnawałowe pączki. Ale i wówczas nie została zakończona. Rozmowy w kuluarach, prawie spowiedź autora przed czytelnikami, trwały do późnych godzin.

MP

Spotkanie z Edwardem Bolcem

Zarząd Rzeszowskiego Oddziału ZLP oraz Kierownictwo ODK Karton zapraszają na spotkanie literackie z Edwardem Bolcem połączone z promocją jego książki „Facet z nocy”. Spotkanie odbędzie się 25 stycznia 2013 r. (piątek) o godz. 18:00 w ODK Karton, Rzeszów, ul. Ofiar Katynia 6.


Wydarzenia kulturalne


STYCZNIOWE WYDARZENIA W DUISBURGU

Barbara Mazurkiewicz z Leonardem Paszkiem

Dnia 19 stycznia 2013 r. o godz. 17:00 w Polskiej Misji Katolickiej w Duisburg przy Mittelstraße 6b odbyła się promocja dwóch tomów poezji Urszuli Kochanowskiej-Bremer. Miałam przyjemność napisać do nich posłowia. Wiele jej wierszy było inspirowanych malarstwem Aleksandry Kulik z Bottrop, która użyczyła swoich dzieł do wystroju auli.

Na tymże wieczorze reprezentowałam Rzeszowski Oddział ZLP, SAP, stalowowolskie Stowarzyszenie Literackie „Witryna” oraz Administrację Literackiego Portalu Internetowego E-Literaci.pl, na którym Urszula Kochanowska-Bremer od kilku lat zamieszcza swoje utwory. Przybliżyłam obecnym sylwetkę i twórczość promowanej autorki.

W spotkaniu wzięli udział polonijni poeci i artyści z kilku krajów, zaproszeni goście, koledzy i koleżanki po piórze. Prawie wszyscy zebrani się znali — pospołu przyjeżdżają bowiem od lat na różne spotkania kulturalne. Grupa polskich i niemieckich przyjaciół wspólnie spędziła czas na czytaniu i słuchaniu poezji. Każdy z uczestników przygotował po dwa, trzy wiersze bohaterki wieczoru. Dzięki jej utworom, odwołującym się do polskich korzeni, w ten nastrojowy wieczór obecni mogli wczuć się w atmosferę codziennego życia na obczyźnie.

O muzyczne akcenty poetyckiej podróży zadbali muzycy: Lidia Krüger i Rudolf Kosinski z córką, Sarą Kosinską.

Było mnóstwo kwiatów, gratulacje, wielkie brawa za dojrzałość tekstów oraz za wykonania dla lektorów, a szczególnie dla Bogdana Dmowskiego. Marek Kubski z powodu choroby nie dojechał, ale jego muzyka posłużyła poprzez łącza internetowe jako podkład do tekstów czytanych przez Barbarę Orłowski z Brazylii.

Spotkanie odbyło się pod patronatem medialnym Pepe TV i z tej racji należy złożyć serdeczne podziękowanie Leonardowi Paszkowi za interesujące prowadzenie, zaś ks. Henrykowi Ulatowskiemu z Polskiej Misji Katolickiej za cenną pomoc i poczęstunek dla wszystkich uczestników. Wprawdzie nie była to Kana Galilejska, ale wina i jadła nie brakowało. Ten magiczny wieczór składał się bowiem z dwóch części: oficjalnej, w stylu benefisu oraz mniej oficjalnej, połączonej z zabawą i tańcem.

Na marginesie wypada dodać, że następnego dnia po spotkaniu — z inicjatywy ks. Henryka Ulatowskiego — recytowałam wiersze z Urszulą Kochanowską-Bremer w kościele pod wezwaniem św. Piotra w przerwach między pieśniami chóralnymi. Natomiast dnia 21 stycznia Lidia Krüger zaprosiła mnie do swojego studia, w którym nagrałam płytę z moimi wierszami.

Barbara MAZURKIEWICZ



Polska Misja Katolicka w Duisburgu zaprasza

Dnia 19 stycznia 2013 r. (sobota) o godz. 17:00 w Polskiej Misji Katolickiej w Duisburgu przy Mittelstraße 6b odbędzie się spotkanie autorskie Urszuli Kochanowskiej-Bremer. Duisburg jest miastem na prawach powiatu położonym w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, a posługę duszpasterską w misji sprawuje ks. Henryk Ulatowski TChr (Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej).

Wśród gości specjalnych na tym wieczorze autorskim znajdzie się Barbara Mazurkiewicz z Rzeszowskiego Oddziału ZLP obok innych zaproszonych twórców (Lidia Krüger, Aleksandra Kulik, Marek Kubski, Bogdan Dmowski).

Zainteresowanych zapraszamy!


Wydarzenia kulturalne


STYCZNIOWY „ZAŚCIANEK Z POEZJĄ” BOGDANA STANGRODZKIEGO

Fot. Jacek Kawa

Tegoroczny laureat „Złotego Pióra” Rzeszowskiego Oddziału ZLP — stalowowolski poeta Bogdan Stangrodzki — był bohaterem kolejnego spotkania z cyklu „Poetycki zaścianek”, które odbyło się w Starej Drukarni. Za sprawą pełnej inwencji, gościnnej Anny Ruszel, wiceprezesa Rzeszowskiego Oddziału ZLP, Małgorzaty Żureckiej oraz prowadzącej „zaściankowy” wieczór Estery Kulawskiej w rzeszowskim pubie odbyła się kolejna, nader udana promocja.

Poza pracownikami naukowymi Uniwersytetu Rzeszowskiego — Zofią Brzuchowską i Stanisławem Dłuskim, spotkanie uświetniła liczna grupa członków Oddziału ZLP. Obok prezesa Marty Pelinko i wiceprezesa Małgorzaty Żureckiej pojawili się sekretarz Oddziału Jerzy Stefan Nawrocki, Janina Ataman, Adam Decowski i zaprzyjaźniony z ZLP twórca i wydawca ze Słowacji — Radovan Brenkus. W licznym gronie gości imprezy można było także dostrzec — między innymi — redaktora „Naszego Domu Rzeszów”, Ryszarda Zatorskiego, oraz poetkę i recytatorkę Dorotę Kwokę. O piękne zdjęcia ze spotkania zadbał wydawca i fotograf Jacek Kawa.

Witając obecnych Anna Ruszel otworzyła spotkanie z poezją „stonowanej” refleksji, uczucia i wrażliwości „żywiącej się ciszą”. Estera Kulawska przedstawiła Bogdana Stangrodzkiego, prezentując jego dokonania i sukcesy twórcze. Przemówić jednak miała nade wszystko sama poezja ustami autora. Bogdan Stangrodzki swoim spokojnym, wyważonym głosem odczytał szereg nowszych utworów, dokonał także swoistego wprowadzenia w własną twórczość, akcentując ulubione motywy.

Dyskusja zaczęła się od dwugłosu na temat sposobu prezentowania wierszy przez autora, jego umiejętności recytatorskich — odmienne zdanie na ten temat mieli Jerzy Stefan Nawrocki i Anna Ruszel. Później doszło do „debaty” doktorów UR, dotyczącej prób ocalenia wrażliwości i twórczej wyobraźni, jaką poezja Bogdana Stangrodzkiego przynosi. Najpierw pani dr Zofia Brzuchowska, następnie zaś dr Stanisław Dłuski w interesujący sposób odnieśli się do poezji stalowowolskiego twórcy — także doktora, ale w sensie medycznym, bo psychiatry — sytuując ją na szerokim tle współczesnej poezji, występujących w niej tendencji i poetyk, a nawet „rozpoetyzowania” naszych czasów. Bogdan Stangrodzki, mówiąc o możliwości przybliżania ludzi za pośrednictwem poezji, wykorzystał refleksje na temat jego twórczości, które zamieściła w miesięczniku „Nasz Dom Rzeszów” polonistka Małgorzata Zajączkowska.

Wcześniej jednak omówiła twórczość Bogdana Stangrodzkiego prowadząca spotkanie Estera Kulawska, która po wnikliwym zapoznaniu się z dziesięcioma tomikami Bogdana Stangrodzkiego i jego dramatem zaproponowała ciekawy trop interpretacyjny. Zwróciła uwagę na subtelność i wrażliwość poezji laureata „Złotego Pióra”, na wszechobecny w niej motyw miłości jako drogi dotarcia do drugiego człowieka i natury. Poezja wyciszenia, „samotności ciszy”, swego rodzaju uwolnienia się od świata i osobistego przeżywania rzeczy najważniejszych, wreszcie odnajdowania śladów Boga — to wyznaczniki interpretacynych ustaleń Estery Kulawskiej. Owa wrażliwość, jej ocalanie w sobie, mariaż bratnich, czułych na słowo dusz stały się swego rodzaju poetyckim łącznikiem wszystkich wystąpień, także Małgorzaty Żureckiej i pracowników naukowych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Losowanie nagród książkowych i rzeczowych, podpisywanie książek przez bohatera „Poetyckiego zaścianka” oraz kuluarowe rozmowy zakończyły ten udany, sympatyczny wieczór, w którym aura miejsca, osobowość animatorów przedsięwzięcia i otwartość na liryczne doznania jego uczestników sprawiły, że „poezja skrzydlata (...) nosiła czar słów” — jak pisał Bogdan Stangrodzki w wierszu „Poezjo” z tomiku „Czas nirwany, czas nadziei”.

Ryszard MŚCISZ


Kolejny wieczór z cyklu „Poetycki zaścianek”

Stara Drukarnia Pub Galeria przy ul. Bożniczej 6 w Rzeszowie zaprasza na kolejny wieczór z cyklu „Poetycki zaścianek — On — Przestrzeń i czas”. Tym razem gościem spotkania, zaplanowanego na 16 stycznia 2013 r. (środa) godz. 19:00, będzie Bogdan Stangrodzki ze Stalowej Woli.


Wydarzenia kulturalne


PRZYPRÓSZONE ŚNIEGIEM

W numerze 78 (2012 r.) kwartalnika „Krynica”, pisma mniejszości polskiej na Ukrainie, zagościli poeci Podkarpacia z utworami poświęconymi tematyce Bożego Narodzenia (ss. 48-52). Wiersze zaprezentowało siedemnastu autorów, w tym dziewięciu z Rzeszowskiego Oddziału ZLP. W omawianym numerze znalazły się utwory s. Dawidy Ryll, Janiny Ataman-Gąsiewicz, Małgorzaty Żureckiej, Haliny Kurek, Mieczysława A. Łypa, Wacława Turka, Ryszarda Mścisza, Edwarda Guziakiewicza i Bronisławy Betlej.


Wydarzenia kulturalne


LAUR DLA POETY

Redakcja Miesięcznika Literackiego „Akant” ogłosiła w styczniowym numerze wyniki XIII Agonu Poetyckiego „O Wieniec Akantu”. Nagrodę Grand Prix otrzymał Mieczysław Arkadiusz Łyp, członek ZLP O/Rzeszów. Tradycyjnie już organizatorzy zapowiedzieli wydanie almanachu pokonkursowego, do którego wejdą nie tylko utwory nagrodzone, ale też wiersze wyróżniające się artystycznie innych autorów, biorących udział w konkursie.

Laureatowi gratulujemy!


Wydarzenia kulturalne




 

Związek Literatów Polskich