Wydarzenia kulturalne

Rzeszów

Preambuła statutu ZLP


Związek Literatów Polskich jest zawodową organizacją pisarzy. Jego członkowie, w swojej twórczości i działalności, nawiązują do humanitarnych tradycji myśli ogólnoludzkiej, które w kulturze polskiej zawsze były zespolone z troską o dobro kraju i narodu. Kontynuacja tych tradycji oraz wszechstronny rozwój współczesnej literatury polskiej stanowią przedmiot starań i pracy wszystkich członków i władz Związku Literatów Polskich.



Związek Literatów Polskich

Menu


Wydarzenia kulturalne 2016



ZA WSCHODNIĄ GRANICĄ

Kijowski kwartalnik „Krynica”, adresowany do Polaków na Ukrainie, zamieścił w kolejnych numerach, licząc od czwartego kwartału 2015 r. do czwartego kwartału 2016 r., szereg tekstów Edwarda Guziakiewicza, pisarza z Mielca, członka ZLP. Znalazły się tam opowiadania z tomiku „Randka i inne opowiadania”: „Do siego roku!” (nr 90), „Recepta na sukces” (nr 92), „Randka” (nr 93), „Cynthia” (nr 93) i „Kulig” (nr 94), opowiadania dla dzieci: „Zaczarowana laseczka” i „Tajemniczy pędzel” (nr 91) oraz „Mędrcy” (nr 94), a także wiersze dla dzieci z tomiku „Okruszki”: „Rower”, „W zoo”, „Bal u Barbie”, „Klocki lego” i „Psalm 8” (nr 92).

Na łamach kwartalnika „Krynica” są też promowani inni autorzy z Podkarpacia.



Wydarzenia kulturalne


STYGMATYCY PIĘKNA

Niczym metaforyczne echo brzmiały fragmenty wierszy Teresy Paryny, bohaterki spotkania w Podkarpackiej Izbie Poetów w rzeszowskim WDK w Turkusie 7 grudnia br. po powitaniu przez Danutę Pado gości, zwłaszcza poetów: „Witajcie stygmatycy piękna, zaklinacze wersów...” — przywoływała ich Elżbieta Winiarska, „śmieją się pierogi z wiśniami” — obrazowała Jolanta Nord, a Ryszard Szetela przenosił słuchaczy wyobraźnią do kraju „gdzie granat to owoc a nie narzędzie śmierci”. Jakże poezja może wybrzmieć i dotrzeć piękniej, gdy przekazują ją tacy wspaniali artyści, aktorzy z Kacperka, co podkreślono dobitnie. Sama poetka też wybornie recytacyjnie potrafi mówić swoją poezję. Było też wiele słów o istocie tworzenia, o niezwykłej dozgonnej przyjaźni ze zmarłą poetką Stanisławą Kopiec, były i kresowe powiewy — jako że rodzina Teresy Paryny ma korzenie w podlwowskich Czyszkach — owe obrazki, jak „Rusinki szły na targ do Lwowa” i te smutkiem śmierci znaczone, bo „tu wszystko wyrasta z popiołu i krwi”, jak o Hucie Pieniackiej czy Zadwórzu napisała. Obecnie przemyślankę, autorkę 17 książek poetyckich, fetowali dobrym słowem m.in. poeta Mieczysław A. Łyp, prezes rzeszowskich literatów zrzeszonych w ZLP, oraz znawczyni literatury dr Zofia Brzuchowska, a i inni obecni tamże.

Ryszard ZATORSKI



Wydarzenia kulturalne


Z PUCHAREM PEŁNYM ŁAKOCI

Dnia 5 grudnia 2016 r. w Centrum Aktywności Seniorów (CAS) w Lubaczowie odbyło się barbórkowo-mikołajkowe spotkanie przy książce z Barbarą Mazurkiewicz. Na spotkanie z lubaczowską poetką, a zarazem felietonistką, wydawcą i koordynatorem kultury, przybyli burmistrz miasta Lubaczowa Krzysztof Szpyt z małżonką, Magda Foryt-Mrzygłód — przedstawicielka seniorów „Harcerski Krąg”, oraz przedstawiciele grup Centrum Aktywności.

Celem spotkania była prezentacja wybranych i najważniejszych publikacji książkowych z ostatnich kilku lat, tomików i antologii zbiorowych, wydanych w języku polskim, ale też w niemieckim, angielskim i hinduskim. Słuchacze angażowali się w dyskusję i zadawali sporo pytań dotyczących interpretacji i analiz prezentowanych lektur. Tematyka była rozległa, interesująca czytelników z różnych dziedzin i obszarów wiedzy. Barbara Mazurkiewicz zakończyła na rozważaniach na temat istoty relacji między książką a czytelnikiem. Wyjaśniła na czym polega umiejętność pisarska i wydawnicza, ale również zachęciła każdego, kto ma odwagę do zmierzenia się z piórem.

Autorka podarowała kilkanaście egzemplarzy książek z własną dedykacją dla Seniorów Centrum Aktywności. Sama otrzymała prezent imieninowy od Seniorów z grupy „Kultura” — niepowtarzalny puchar pełen łakoci i kalendarz w oprawie skórzanej.


Spotkanie barbórkowo-mikołajkowe

Dnia 5 grudnia 2016 r. (poniedziałek) o godz. 16.00 w Centrum Aktywności Seniorów (CAS) w Lubaczowie przy ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 31 odbędzie się barbórkowo-mikołajkowe spotkanie przy książce z Barbarą Mazurkiewicz.

Zapraszamy!



Wydarzenia kulturalne


ZACHOWAJMY ICH W NASZYCH SERCACH

Tradycyjne już IV Zaduszki Poetyckie organizowane przez Grupę Twórczą Inspiratio odbyły się 24 listopada 2016 r. w Cierpiszu Dolnym. Spotkanie noszące tytuł „Zachowajmy ich w naszych sercach” w tym roku zorganizowane zostało pod patronatem Podkarpackiej Izby Poetów. Członkowie Grupy Twórczej Inspiratio działającej już od prawie 14 lat przy Centrum Kultury Gminy Łańcut mieli zaszczyt gościć wielu twórców z terenu Podkarpacia.

Z ramienia Podkarpackiej Izby Poetów w spotkaniu uczestniczyli: koordynatorka działalności Izby Danuta Pado, Stefan Żarów w-ce prezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury a zarazem poeta związany z mielecka grupą literacką „Słowo”, Adam Decowski rzeszowski poeta i satyryk, prezes Rzeszowskiego Odziału ZLP, poeta i fotografik Mieczysław A. Łyp, poetka i malarka rzeszowska Jadwiga Kupiszewska. Gościliśmy także poetę, Adama Opałkę, założyciela łańcuckiego Koła Lirycznego Wena. Wśród gości znaleźli się również Małgorzata Sońska dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie, dyr. Zespołu Szkół im św. Faustyny Kowalskiej w Cierpiszu Agnieszka Stachów, Jan Baran działacz kultury oraz Roman Skomra przew. Rady Gminy Łańcut, reżyser i scenarzysta znany ze swej szerokiej działalności artystyczno-kulturalnej.

Pięknym tłem dla nostalgicznych wspomnień stały się nie tylko jesienne dekoracje i światła świec, ale także wspaniałe obrazy Grażyny Sordyl oraz rzeźby Józefa Pałaca. Poetyckie Zaduszki otworzyli dyrektor CKGŁ Andrzej Łobaza i Urszula Pantoła, opiekunka Grupy Inspiratio. Duże zainteresowanie wzbudziło wystąpienie Marii Fleszar dotyczące dawnych, nieznanych już zwyczajów i wierzeń związanych z zaduszkami i obrzędami pogrzebowymi. Na początku wspominaliśmy twórców, którzy odeszli już z naszego grona. Wiersze zmarłych poetów prezentowali: Danuta Pado, Stefan Żarów i Urszula Pantoła. Później nastąpiły osobiste prezentacje poetyckie. Wieczór Zaduszkowy przyniósł wiele wzruszeń i refleksji nad przemijaniem. Zawarte w przedstawianej poezji, wspomnienia bliskich zmarłych, rozmyślania nad sensem życia i rzeczami ostatecznymi stworzyły niezwykłą pełną zadumy i wyciszenia atmosferę. Wiersze oddawały nie tylko tęsknotę czy żal ale niosły także wiele nadziei i zachwycały malowanymi słowem przepięknymi jesiennymi pejzażami.

Swoje utwory prezentowali: Adam Decowski, Stefan Żarów, Jadwiga Kupiszewska, Ewelina Łopuszańska, Iwona Szetela, Mieczysław A. Łyp, Adam Opałka, Karolina Szyszka, Jolanta Szal-Mach, Jolanta Michna, Grażyna Sordyl, Alicja Sroka, Alfred Budzyński, Stanisława Ziajka, Kinga Dziobak, Maria Lorenc, Stanisław Bożek, Stanisław Kiełb, Helena Magryś i Edward Rożek. Recytatorki Maria Józefczyk i Teresa Pecuch czytały wiersze nieżyjących poetów kraczkowskich. Spotkaniu towarzyszyła oprawa muzyczno- wokalna w wykonaniu Piotra Pantoły.

Nastrojowy pełen wspomnień wieczór upłynął we wspanialej, niepowtarzalnej atmosferze. Było to także kolejne spotkanie ludzi, których łączy wrażliwe odbieranie piękna i świata.

Urszula PANTOŁA



Wydarzenia kulturalne


ZAPREZENTOWANO KSIĄŻKI AUTORÓW Z ZLP

We wtorkowe popołudnie 8 listopada br. w rzeszowskim Zespole Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego odbyła się Księgarska witryna pisarzy ZLP w Rzeszowie, na której zaprezentowano nowości wydawnicze 2015 i 2016 roku. Znalazły się wśród nich tomiki poezji Mieczysława Arkadiusza Łypa („Okruchy dnia”, „Z pól malowanych. Wiersze o ziemi błażowskiej”), Teresy Paryny („Od bólu do nadziei…”), Marty Świderskiej-Pelinko („Wędrowanie”), Mirosława Welza („Na wzór na podobieństwo”, „Pestki”), utwory prozatorskie Mariusza Marczyka („Portet Lizy”), Jerzego Stefana Nawrockiego („Śwetateku”), Mirosława Osowskiego („Człowieczy los”), Magdaleny Zimny-Louis („Zaginione”), autobiografia nestorki podkarpackich pisarzy Bronisławy Betlej („Smak czarnego chleba”) oraz „Drugie wołanie z Połonin. Opowieści bieszczadzkich goprowców” pod redakcją Edwarda Marszałka. Większość z tych autorów przybyła na spotkanie, więc dla społeczności szkolnej rzeszowskiego ZST było to ważne wydarzenie.

Podczas spotkania prezes rzeszowskiego oddziału ZLP Mieczysław A. Łyp uhonorował Bronisławę Betlej Brylantowym Piórem za jej bogatą twórczość literacką. Nagrodę odebrała córka poetki Elżbieta Magdalena Betlej, a laudację wygłosiła dr Hanna Krupińska-Łyp z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zaprezentowano również monumentalne „Przestrzenie wyobraźni” — almanach Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie i środowisk twórczych Podkarpacia, a uczynił to Józef Kawałek, jeden z jego współredaktorów.

Księgarską witrynę zorganizowano z inicjatywy prezesa ZLP w Rzeszowie Mieczysława Arkadiusza Łypa, ale w jej przygotowanie włączyła się aktywnie młodzież ZST, która zaprezentowała wybrane teksty i przygotowała oprawę muzyczną pod kierunkiem swoich nauczycieli Magdaleny Kołodziej i Józefa Stalca, prowadzących to literackie spotkanie. Oprawę plastyczną wydarzenia stworzyły m. in. fotogramy Mieczysława A. Łypa i rzeźby Józefa Pałaca. Zaś po zakończeniu części literacko-muzycznej, przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku, trwały ożywione rozmowy o literaturze i nie tylko!

Józef STALEC


Księgarska witryna pisarzy

Zespół Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego w Rzeszowie oraz Związek Literatów Polskich Oddział Rzeszów zapraszają na spotkanie literackie Księgarska witryna pisarzy ZLP w Rzeszowie Nowości wydawnicze 2015/2016. Spotkanie odbędzie się 8 listopada 2016 r. (wtorek) o godz. 13.00 w Zespole Szkół Technicznych w Rzeszowie ul. Matuszczaka 7, tel. 017 748-31-40. Gościem specjalnym będzie Edward Marszałek.



Wydarzenia kulturalne


W RAJSKIM OGRODZIE MIROSŁAWA WELZA

W czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu w sobotę 5 listopada 2016 r. odbył się wieczór autorski Mirosława Welza, poety z Iwonicza-Zdroju. Spotkanie miało poniekąd charakter zawodowo-środowiskowy. Autor, od niedawna członek ZLP O/Rzeszów, jest doktorem nauk weterynaryjnych, kierującym Wojewódzkim Inspektoratem Weterynarii w Rzeszowie z siedzibą w Krośnie. Było więc obecnych kilku jego kolegów po fachu: Roman Tomas, Powiatowy Lekarz Weterynarii z Mielca, Ryszard Majdański, lekarz weterynarii z Radomyśla Wielkiego i Włodzimierz Kłaczyński, znany pisarz, a zarazem weterynarz z Mielca. Związek Literatów Polskich reprezentowali Włodzimierz Kłaczyński (O/Kielce) i Edward Guziakiewicz (O/Rzeszów).

Mirosław Welz promował tomik poetycki „Pestki” (Wydawnictwo Libra PL Rzeszów), prezentowany ostatnio na Targach Książki w Krakowie, jednak podpisywał także wcześniejsze książki. Jego dorobek poetycki obejmuje 10 tomików. Rozmawiając z przybyłymi na spotkanie i odpowiadając na pytania, podkreślił swe związki z innymi uznanymi poetami, a także z bardami bieszczadzkimi, śpiewającymi jego utwory. Pisze teksty piosenek dla Marii Lamers, Agaty Rymarowicz, Mariusza Domaszewicza, Piotra Kędziory, Piotra Rogali, Przemysława Chmielewskiego, Michała Wójciaka oraz zespołów z kręgu poezji śpiewanej i bluesa. Jest poetą rozkochanym w Bieszczadach i chętnie się angażującym w przedsięwzięcia kulturalne tam organizowane.

Imprezę prowadziła Jolanta Strycharz, kierująca Miejską Biblioteką Publiczną w Mielcu (Z-ca Dyrektora Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu ds. Biblioteki), a ubogacił ją występ zespołu „Cantica Romanza” z Mielca w składzie: Przemo Pawłowski i Dorota Grabiec. Wieczór autorski odbył się w ramach comiesięcznych spotkań Grupy Literackiej „Słowo”.

egz


Spotkanie z Mirosławem Welzem

Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu, Grupa Literacka „Słowo” przy TMZM im. Wł. Szafera w Mielcu zapraszają na spotkanie autorskie połączone z promocją tomiku poezji „Pestki” Mirosława Welza. W programie: recytacja — Barbara Augustyn, Jan Stępień, śpiew — Cantica Romanza. Spotkanie odbędzie się 5 listopada 2016 r. (sobota) o godz. 16.00 w Czytelni MBP w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2.



Wydarzenia kulturalne


PRZY SZARLOTCE I LAMPCE WINA

20 października 2016 r. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie odbyło się spotkanie autorskie ze strzyżowską poetką Zdzisławą Górską. Uroczystość połączona była z promocją jej nowego, dziesiątego już tomiku wierszy zatytułowanego „Spacer po śladach dni" wydanego przy pomocy i wsparciu finansowym Zarządu Powiatu Strzyżowskiego, Gminy Strzyżów, Biblioteki Publicznej w Strzyżowie oraz własnym kosztem autorki.

Spotkanie autorskie otworzyła Marta Utnicka, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie, która wspólnie z bohaterką wieczoru powitała przybyłych gości, a następnie przypomniała najważniejsze fakty z życia i twórczości poetki. Po krótkiej prezentacji głos zabrała Zdzisława Górska, która przybliżyła zgromadzonym motywy i okoliczności powstania tomiku, wyjaśniła jego nazwę oraz podzieliła się z uczuciami, jakie towarzyszyły jej podczas szukania własnych dróg wyrazu artystycznego.

Jak mówiła poetka, najnowszy tomik poezji „Spacer po śladach dni" jest próbą podsumowania jej wieloletniej, dotychczasowej twórczości literackiej. Jest wyborem wierszy pisanych w latach 1967-2012, a opublikowanych w dziewięciu tomikach: „Wieczne źródło" (1996), „Przesiewanie czasu" (1999 r.), „Po rajskim jabłku Ziemi idę" (2002 r.), „Atlantycka huśtawka" (2006 r.), „Janowi Pawłowi II w darze” (2007 r.), „Warto być" (2007 r.), „Odlatuje czas" (2012 r.), „Wyprzedaż złudzeń" (2012 r.) i „Ponad czasem” (2014 r.). W dorobku autorki jest także emigracyjno-wspomnieniowa proza „Przylądki mojej nadziei” (2010) jako 11. pozycja w twórczości.

Barwną opowieść poetka przeplatała anegdotami, wspomnieniami i recytacją wierszy. Któż z nas bowiem wiedział, że znana nie tylko w lokalnym środowisku poetka, malarka i felietonistka, prowadzi pamiętnik i codziennie zapisuje stan pogody w naszym mieście? Na koniec autorka podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania książki.

Podczas październikowego wieczoru zgromadzeni w czytelni biblioteki mieli okazję nie tylko do osobistego kontaktu z autorką, ale także zapoznania się z kilkunastoma wierszami. Recytacji strof poetyckich podjęli się wybrani przez bohaterkę spotkania obecni na sali goście, w tym m.in.: Robert Godek, Starosta Strzyżowski, Mariusz Kawa, Burmistrz Strzyżowa, Wioletta Drozd, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Strzyżowie i in.

Nie zabrakło również pięknych, pełnych ekspresji piosenek w wykonaniu lokalnych artystów, członków Strzyżowskiego Chóru Kameralnego i grupy estradowo-kabaretowej „Antidotum", współpracujących ze Studiem Piosenki Barbary Szlachty, działającym przy Domu Kultury „Sokół" w Strzyżowie. Z kilkoma utworami, w których motywem przewodnim była miłość, wystąpili: małżeństwo: Jolanta i Ernest Pieczkowie oraz Barbara Szlachta.

Część oficjalną spotkania zakończyły kwiaty, gratulacje oraz życzenia dalszych sukcesów. Nie zapomniano także o szarlotce i lampce wina.

W „poetyckiej uczcie dla ducha", oprócz wyżej wymienionych, udział wzięło kilkadziesiąt osób, w tym m.in. Ks. dr Jan Wolak, proboszcz strzyżowskiej Fary, Maria Chuchla, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Strzyżowskiego, dr Antoni Chuchla, Sekretarz Gminy Niebylec, bryg. Piotr Rędziniak, Komendant PSP w Strzyżowie, Andrzej Szypuła, Prezes Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej, dr Leszek Majewski, kierownik grupy estradowo-kabaretowej „Antidotum", członkowie Kręgu Twórczego „Arche" na czele z Przewodniczącą Klubu, Urszulą Rędziniak, a także przyjaciele „po piórze" i grono osób zaprzyjaźnionych z poetką.

Agnieszka ZIELIŃSKA


Promocja książki Zdzisławy Górskiej

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie, Studio Piosenki Barbary Szlachty działające przy DK „Sokół”, Krąg Twórczy Archē zapraszają na promocję książki Zdzisławy Górskiej „Spacer po śladach dni”. Promocja odbędzie się dnia 20 października 2016 r. (czwartek) o godz. 17:00 w budynku biblioteki przy ul. Przecławczyka 6.



Wydarzenia kulturalne


IV NAJAZD AWANGARDY NA RZESZÓW

W Kawiarni Artystycznej w foyer Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, 13 października 2016 r., odbył się IV Najazd Awangardy na Rzeszów, w ramach którego odczytano wiersze około trzydziestu poetów wszystkich pokoleń z całego Podkarpacia. Impreza mająca na celu promowanie poezji twórców z naszego regionu została zorganizowana przez Teatr oraz Klub Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Rzeszowie.

Każdy twórca musiał pojawić się na scenie, wysłuchać swoich wierszy w interpretacji aktorów: Barbary Napieraj i Wojciecha Kwiatkowskiego, a następnie udzielić krótkiej odpowiedzi na pytanie zadane przez Stanisława Dłuskiego, poetę pełniącego rolę gospodarza, pomysłodawcę tej imprezy. Z tej racji miał on przywilej przedstawienia swoich utworów jako pierwszy. Zaprezentować swoje wiersze mogli wszyscy chętni poeci, którzy wcześniej je nadesłali, bez względu na swoją przynależność do związków twórczych i dorobek literacki. Rzeszowski Oddział Związku Literatów Polskich reprezentowali: Janina Ataman-Gąsiewicz, Adam Decowski, Barbara Mazurkiewicz, Ryszard Mścisz, Marta Pelinko, Wacław Turek, Mirosław Welz i Małgorzata Żurecka.

Specjalnie przygotowana przez Katarzynę Tanasiewicz-Trzynę scenografia tworzyła klimat, który pozwalał publiczności skupić się na utworach poetyckich podanych w znakomitej, aktorskiej interpretacji. Klimat ten podkreślała też ciekawa oprawa muzyczna, o którą zadbał bard Władysław Serafin, twórca muzyki autorskiej. Opiekę artystyczną nad całością imprezy sprawował dyrektor Teatru, Jan Nowara. Szkoda tylko, że nie wszyscy miłośnicy poezji, jeśli chodzi o publiczność, mogli wziąć udziału w tej imprezie, ze względu na ograniczoną ilość miejsc.

Adam DECOWSKI

  Fotorelacja


Wydarzenia kulturalne


I Festiwal „Lubaczowska Jesień Poetycka”

Dnia 8 października 2016 r. o godzinie 17:30 w Muzeum Kresów w Lubaczowie przy ul. Sobieskiego 4 odbędzie się I Festiwal „Lubaczowska Jesień Poetycka” dla Seniorów. Inicjatywa zrodziła się w ramach realizacji projektu „Mamy Radę — damy radę. Wsparcie Lubaczowskiej Rady Seniorów”, realizowanego przez Fundację Światłoczułość, ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014- 2020.

Muzeum Kresów w Lubaczowie zaprasza na I Festiwal. Zaprezentowane zostaną utwory zaproszonych poetów ze Związku Literatów Polski Oddziału w Rzeszowie. Wykonawcy: Teresa Paryna i Barbara Mazurkiewicz. Gospodarzem wieczoru będzie koordynator kultury, redaktor naczelna Dziennika Literackiego „E-Literaci”, Barbara Mazurkiewicz, oraz dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie, Stanisław Piotr Makara.

Poetów przedstawi Łucja Gotkowska. Oprawa muzyczna: lubaczowska młodzież pod kierownictwem Andrzeja Kindrata. Scenografia: Anna Kubiszyn. Opieka artystyczna: Barbara Jedliczka.

Wydarzenie ma za zadanie promować poezję podkarpackich twórców i jest organizowane przez Dziennik Literacki „E-Literaci”, Muzeum Kresów w Lubaczowie we współpracy z Miejskim Domem Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie. W Festiwalu będą uczestniczyć nie tylko poeci, ale również koordynatorzy kultury, krytycy, literaturoznawcy i osoby zainteresowane. Program składa się z dwóch części: I — prezentacja wierszy, II — zwiedzanie Muzeum Kresów (w przerwie poczęstunek).

Zakończenie imprezy jest przewidziane około godziny dwudziestej pierwszej. Festiwal zapoczątkuje obchody Dni Seniora.

bm



Wydarzenia kulturalne


W GWOŹNICY GÓRNEJ

Dnia 6 października 2016 r. wzorem lat ubiegłych w Zespole Szkół im. Juliana Przybosia w Gwoźnicy Górnej, z okazji kolejnej rocznicy śmierci patrona, odbyło się krótkie spotkanie poświęcone pamięci poety.

W nastrojową atmosferę wprowadziła słowem Marzena Haduch, dyrektor szkoły. Na nowo przywołana poezja patrona uświetniła spotkanie w pięknym wykonaniu uczniów: Jakuba Pilcha, Szymona Szurleja, Michała Groszka, Klary Borkowskiej, Łucji Borkowskiej, a także odtwórców postaci Juliana Przybosia — Radosława Batora oraz roli dziennikarza — Bartłomieja Górczany. Ich prezentacja wywiadu z poetą zasługuje na szczególne uznanie. Całość przygotowała i nad nią czuwała nauczycielka Renata Stach.

Na zakończenie uroczystości swoją poezję zaprezentowała regionalna poetka z Baryczki, Edyta Pietrasz, członek ZLP, będąca gościem spotkania. Autorka przedstawiła nowe, dotychczas niepublikowane utwory.


Edyta PIETRASZ

W rocznicę śmierci Juliana Przybosia

Serdecznie zapraszamy na występ artystyczny, poświęcony osobie Juliana Przybosia w 46. rocznicę śmierci, zatytułowany „Z Gwoźnicy do literatury”.

Akademia odbędzie się dnia 6 października o godz. 11:00 w Zespole Szkół w Gwoźnicy Górnej.


Uczniowie wraz z Gronem Pedagogicznym



Wydarzenia kulturalne


O LUBEŃSKI DZWON

W Gminnym Ośrodku Kultury w Lubeni, 3 października 2016 r., odbyła się gala finałowa wręczenia nagród IV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Stanisławy Kopiec „O LUBEŃSKI DZWON”, organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubeni w partnerstwie z Urzędem Gminy, Starostwem Powiatowym w Rzeszowie oraz Rzeszowskim Oddziałem Związku Literatów Polskich. Licznie przybyłych gości oraz rodzinę patronki konkursu w imieniu organizatorów przywitała Wiesława Piekarz. Wspomniała też, że konkurs poetycki zatacza coraz szersze kręgi, bowiem biorą w nim udział twórcy z różnych stron kraju, a gala wręczenia nagród jest okazją do przybliżenia postaci Stanisławy Kopiec i propagowania jej twórczości.

Wiele ciepłych słów padło ze strony wspominającego poetkę Czesława Drąga, który niejednokrotnie zajmował się promocją jej literackich zmagań. Prezentacja multimedialna zatytułowana „Lubeńska róża”, przygotowana przez Małgorzatę Biedę, ukazała Stanisławę Kopiec uwiecznioną w fotografii na okoliczność różnych okazji oraz przypomniała jej znaczący dorobek twórczy. Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Straszydlu wystąpiła z programem artystycznym „Wystarczy pstryk …, by poezja Kopcowej zaczęła lśnić”, pod okiem pedagogów: Bernadety Dudek-Strzępek i Krystyny Kotuli.

W tegorocznej edycji konkursu poetyckiego jury w składzie: dr Jan Wolski — przewodniczący, Aleksander Bielenda i Adam Decowski nagrodziło następujących autorów: w I kategorii wiekowej (13 do 18 lat) — Dominikę Sztonyk (Toruń). W II kat. wiekowej (powyżej 18 lat) — I nagrodę otrzymała Anna Piliszewska (Wieliczka), II nagrodę — Grzegorz Baczewski (Bacze Mokre), a III nagroda przypadła Piotrowi Oprzędkowi (Stróża k/Myślenic). Przyznano też cztery równorzędne wyróżnienia, które otrzymali: Michał Witold Gajda (Września), Monika Gruba (Straszydle), Mirosław Kowalski (Mysłowice) i Janusz Pyziński (Dębica).

Nagrody laureatom wręczyli: Józef Jodłowski, starosta powiatu rzeszowskiego oraz Adam Skoczylas, wójt gminy, przy asyście Alicji Warzybok, dyrektor biblioteki w Lubeni.

Gala zakończyła się koncertem muzycznym pt. „Wszystko jest poezją” w wykonaniu duetu: Aldony Nieckarz (skrzypce) i Sławomira Materny (instrument klawiszowy), po czym wszyscy zebrani zostali zaproszeni do kuluarowych rozmów przy lubeńskiej, swojskiej strawie.

Adam DECOWSKI


  Zobacz relację  Radio Rzeszów

Finał konkursu im. Stanisławy Kopiec

Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Ośrodek Kultury w Lubeni mają zaszczyt zaprosić na uroczystą GALĘ FINAŁOWĄ IV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Stanisławy Kopiec „O LUBEŃSKI DZWON” — 3 października 2016 r. (poniedziałek) godz. 13:30.



Wydarzenia kulturalne


Poeci ZLP w europejskiej edycji „Our Poetry Archive”

Dnia 1 października 2016 r. ukazała się europejska edycja internetowego pisma „Our Poetry Archive”.

W ramach tego wydania redakcja publikuje 48 autorów z różnych krajów Europy. W piśmie możemy również przeczytać utwory poetów z Polski. Warto podkreślić, że bardzo interesujące wiersze publikują poeci z O/ZLP w Rzeszowie. W wersji polskiej i angielskiej możemy przeczytać liryki Zdzisławy Górskiej, Agaty Linek, Barbary Mazurkiewicz i Mieczysława A. Łypa. Z Grupy Literackiej „Witryna” ze Stalowej Woli we wspomnianym piśmie drukują Kazimiera Linda i Alicja Wojdyło.

| ŁŁ |


Wydarzenia kulturalne


W HERMANOWEJ

Chociaż od śmierci Anny M. Nowak upłynęło 7 lat, to tak naprawdę dzięki wierszom, które pozostawiła, jest ona wciąż obecna wśród nas.


Końcem września w Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Hermanowej, którą kieruje dyrektor Renata Prokop, odbyło się spotkanie poświęcone zmarłej w 2009 r. poetce Annie Mirosławie Nowak.

Z uczniami klas piątych i szóstych wspomnieniami o mamie dzieliła się córka poetki Kamila Rodak. Dzięki niej młodzież dowiedziała się w jaki sposób pani Anna pisała swoje wiersze, co ją inspirowało i ciekawiło, co smuciło i denerwowało. Ze wspomnień pani Kamili wyłonił się obraz matki bezgranicznie kochającej swoje dzieci, ale także matki bardzo wymagającej. Podczas spotkania w Hermanowej wiersze napisane specjalnie dla Anny i o Annie Mirosławie Nowak prezentował prezes Związku Literatów Polskich O/Rzeszów Mieczysław A. Łyp. Był czas na anegdoty oraz na recytacje wierszy poetki w wykonaniu młodzieży i gości.

Na spotkaniu w Hermanowej o poetce opowiadały także: Alicja Kustra (dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Tyczynie), Zofia Matys (dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury oraz Zofia Domino (zastępca prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Tyczyńskiej).

Alicja KUSTRA

Wspominać Annę Nowak

Szkoła Podstawowa im. Św. Królowej Jadwigi w Hermanowej, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. Katarzyny Sobczyk w Tyczynie, Oddział Związku Literatów Polskich w Rzeszowie zapraszają na spotkanie z cyklu „Non omnis moriar” — Anna Nowak (1936-2009), wspomnienie o poetce z Hermanowej.

Spotkanie odbędzie się 23 września 2016 r. (piątek) o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Hermanowej.



Wydarzenia kulturalne


POETYCKA UCZTA W CIERPISZU

Jesienna Biesiada Poetycka, zorganizowana przez Grupę Twórczą Inspiratio była prawdziwą duchową ucztą. Impreza odbyła się w klimatycznej sali budynku społecznego w Cierpiszu. Na początku spotkania Andrzej Łobaza, dyrektor Centrum Kultury Gminy Łańcut, powitał gości z Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, Wojewódzkiego Domu Kultury i Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie oraz wszystkich uczestników imprezy. Opiekunka grupy Inspiratio Urszula Pantoła przedstawiła zebranym sylwetkę poety, fotografika, krytyka literackiego, animatora kultury Mieczysława Arkadiusza Łypa, pełniącego obecnie funkcję prezesa Rzeszowskiego Oddziału ZLP. Pierwszą część Biesiady Poetyckiej wypełniło jego spotkanie autorskie „Okruchy dnia” (tytuł został zaczerpnięty z wydanego ostatnio już 8-ego zeszytu poetyckiego twórcy). Niezwykle wrażliwe postrzeganie świata M. A. Łypa odzwierciedlało się nie tylko w jego poezji, ale i w prezentowanych fotogramach, które stanowiły pełną ciepła i koloru dekorację oraz wzmagały doznania odbiorców. Odpowiednio dobrana do prezentacji muzyka — w tym także cerkiewna jeszcze bardziej uskrzydlała poezję. Wiersze recytował sam autor, jak również Urszula Pantoła i młoda poetka Karolina Szyszka. Podsumowaniem autorskiego spotkania był występ zespołu wokalnego Con’Cuore działającego przy Bibliotece Publicznej w Cierpiszu. Słoneczne, melodyjne utwory włoskie były doskonałym dopełnieniem poetyckiej uczty.

Bardzo mila niespodziankę sprawił nam nasz gość, rzeszowski artysta rzeźbiarz Józef Pałac. Przy okazji biesiady pokazał on kilka swoich niezwykłych prac, które zrobiły ogromne wrażenie i uświetniły spotkanie. W dalszej części wieczoru pokrótce zaprezentowali się wszyscy chętni uczestnicy, zarówno goście jak i członkowie grupy Inspiratio.

Znaleźliśmy także czas na rozmowę i wspólny poczęstunek. Niezmiernie się cieszymy, że mieliśmy okazję gościć u siebie tak wspaniałych twórców. Serdeczne podziękowania za udział w spotkaniu kierujemy do Adama Decowskiego, Jadwigi Kupiszewskiej, Józefa Pałaca, Teresy Glazar, Emilii Wołoszyn, Danuty Mularz, Hanny Krupińskiej-Łyp oraz Danuty Pado i Marii Kuli z WDK w Rzeszowie. Ze strony gospodarzy, wystąpili: Karolina Szyszka, Jolanta Michna, Grażyna Sordyl, Maria Fleszar, Maria Lorenc, Stanisław Bożek, Renata Giża, Stanisław Kiełb, Teresa Gałczyńska, Małgorzata Hadław, Kinga Dziobak, Alfred Budzyński i Maria Józefczyk.

Takie prezentacje są zawsze bardzo cenne, gdyż w ten sposób możemy się lepiej poznać i bardziej zbliżyć do siebie. Dostarczają one zawsze wielu wrażeń, pozostawiają po sobie miłe wspomnienia, a także pobudzają do podejmowania w przyszłości podobnych inicjatyw. Oprawę muzyczną i wokalną zapewnił Piotr Pantoła.

Urszula Pantoła
Grupa Twórcza Inspiratio


Jesienna Biesiada Poetycka

Grupa Twórcza Inspiratio działająca przy Centrum Kultury Gminy Łańcut serdecznie zaprasza na Jesienną Biesiadę Poetycką. Spotkanie odbędzie się dnia 17 września 2016 r. (sobota) o godz. 15.30 w Sali Budynku Społecznego w Cierpiszu Dolnym.

W programie m.in. „Okruchy dnia” — prezentacja poetycka prezesa ZLP O/Rzeszów Mieczysława A. Łypa i występ zespołu wokalnego Con’Cuore.



Wydarzenia kulturalne


Z DUŻYM ROZMACHEM

Z udziałem posła na Sejm RP Krystyny Skowrońskiej i wicewojewody podkarpackiego Witolda Lechowskiego, przedstawicieli władz powiatu i miasta oraz mieleckich instytucji kulturalnych odbyła się dnia 10 września 2016 r. w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu uroczystość dziesięciolecia Grupy Literackiej Słowo. Spotkanie prowadzili Barbara Augustyn i Stefan M. Żarów.

Związek Literatów Polskich reprezentowali Aleksander Nawrocki (O/Warszawa), który promował numer „Poezji dzisiaj” (117/2016) z utworami mieleckich autorów (zaprezentował je Stach Ożóg), Małgorzata Żurecka i Adam Decowski, którzy odczytali i wręczyli wraz z kwiatami list gratulacyjny od Mieczysława A. Łypa, prezesa Oddziału Rzeszowskiego ZLP, Edward Guziakiewicz (O/Rzeszów) i Włodzimierz Kłaczyński (O/Kielce).

Byli obecni członkowie RSTK w Rzeszowie i Stowarzyszenia Literackiego Witryna w Stalowej Woli. Wręczano odznaczenia państwowe. Nie zabrakło wielu życzliwych słów i życzeń pod adresem prezesa GL Słowo Zbigniewa Michalskiego i członków grupy. Po spotkaniu czekał na uczestników tort „urodzinowy”.

Pomijając to, kto i za co w czasie uroczystości został wyróżniony, wypada podkreślić ogromny wkład Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu i życzliwość jej dyrektora Marii Błażków. Bez pomocy i zaangażowania pracowników biblioteki Grupa Literacka Słowo nie mogłaby sprawnie działać przez świętowane dziesięciolecie i odnosić widocznych sukcesów.

egz

List gratulacyjny od Mieczysława A. Łypa, prezesa ZLP O/Rzeszów

Szanowny Pan
Zbigniew Michalski
Grupa Literacka „Słowo”
Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej
im. Władysława Szafera w Mielcu


Z okazji 10-tej rocznicy powstania Grupy Literackiej „Słowo” Zarząd i członkowie Oddziału ZLP w Rzeszowie składają najserdeczniejsze gratulacje.

Życzymy kolegom z Grupy „Słowo” nieustających natchnień twórczych, ciekawych książek, starannych wydawców, hojnych sponsorów.

Wysoko cenimy różnorodność i bogactwo form działania Grupy, jej dbałość o zachowanie ciągłości tradycji kulturowej, literackiej i dążenie do budzenia pasji twórczych młodego pokolenia.

Życzymy satysfakcji z osiągniętych sukcesów i wspaniałego rozwoju na przestrzeni dalszych dziesięcioleci.


Z wyrazami szacunku

Mieczysław A. Łyp
prezes ZLP O/Rzeszów

Jubileusz Grupy Literackiej „Słowo”

Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera w Mielcu, Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, Grupa Literacka „Słowo” TMZM mają zaszczyt zaprosić na uroczystość jubileuszową z okazji 10-lecia Grupy Literackiej „Słowo”. Wystąpią: recytacja — Stach Ożóg, śpiew i akompaniament — soliści PSM im. M. Karłowicza w Mielcu, Alek Berkowicz.

Uroczystość odbędzie się 10 września 2016 r. (sobota) o godz.17.00 w sali nr 1 Domu Kultury SCK w Mielcu przy Al. Niepodległości 7.



Wydarzenia kulturalne


CZYTALIŚMY FRAGMENTY QUO VADIS

Akcję Narodowe Czytanie rozpoczął w 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski wspólną lekturą „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później — „Trylogii" Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki" Bolesława Prusa.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej przystąpiła do akcji 5 września 2015 r. Czytaliśmy wówczas fragmenty „Lalki”. Dnia 3 września 2016 r. czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Organizatorami imprezy byli burmistrz Błażowej Jerzy Kocój, Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej. Część zaproszonych gości czytała wybrane fragmenty powieści.

Prezenterami byli: burmistrz Błażowej Jerzy Kocój, radne Rady Miejskiej Anna Lorenz-Filip i Kinga Fabińska, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego Mariusz Król, pracownice biblioteki Anna Heller i Kinga Rybka, poeta Mieczysław A. Łyp, członkinie redakcji „Kuriera Błażowskiego” Ewelina Szumska i Małgorzata Kutrzeba oraz Barbar Kędzior.

W kawiarni GOK „Arkadia” zasiedli — oprócz prezenterów — dr Anna Niewolak-Krzywda, dr Hanna Krupińska-Łyp, literat Adam Decowski, pracownicy M-GBP, członkowie Klubu Seniora „Pogodna Jesień” i wszyscy, którym bliska jest twórczość Sienkiewicza. Imprezę prowadziła bardzo lubiana w Błażowej dr Hanna Krupińska-Łyp. Wprowadziła słuchaczy w klimat powieści, nakreśliła realia historyczne, co spowodowało, że deklamacja dziesięciu fragmentów nie znużyła słuchaczy. Pani Hanna jest pasjonatką literatury XIX w. i ta jej pasja oraz entuzjazm powodują, że słucha się jej komentarzy literackich z zainteresowaniem.

Smaczne ciasta, przygotowane przez pracownice biblioteki, oraz kawę i herbatę podano na zakończenie tego sympatycznego wieczoru.

Danuta HELLER

Narodowe Czytanie w Błażowej

Burmistrz Błażowej Jerzy Kocój, Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej zapraszają na NARODOWE CZYTANIE do kawiarni ARKADIA w Gminnym Ośrodku Kultury w Błażowej dnia 3 września 2016 r. o godz. 17.00. Akcja odbywa się pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. Quo vadis Henryka Sienkiewicza jest lekturą Narodowego Czytania w 2016 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Przybyłych prosi się o przyniesienie posiadanych egzemplarzy Quo vadis celem uzyskania pamiątkowego stempla.



Wydarzenia kulturalne


NAGRODY W KONKURSIE POETYCKIM ROZDANE

Dnia 24 czerwca 2016 r. w kawiarni Arkadia w Błażowej miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu „Strofy o Błażowej” i wręczenie nagród laureatom. Organizatorami konkursu byli: burmistrz Błażowej Jerzy Kocój, Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej. Cele konkursu zawarte są w regulaminie konkursu, do których najistotniejsze należą:

a) rozbudzenie zainteresowań literackich wśród mieszkańców gminy Błażowa,
b) inspirowanie twórczości poetyckiej,
c) uświetnienie II Dni Błażowej,
d) promocja czytelnictwa i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Błażowej,
e) publikacja najciekawszych prac w „Kurierze Błażowskim”, na stronach internetowych biblioteki i burmistrza Błażowej.

Gościliśmy jury konkursu w składzie: dr Hanna Krupińska-Łyp, Adam Decowski i dr Anna Niewolak, a także prezesa Oddziału ZLP w Rzeszowie, Mieczysława A. Łypa oraz redaktora Bogdana Biskupa. Władze samorządowe reprezentowali przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Faraś i burmistrz Błażowej Jerzy Kocój. Gospodarz naszej gminy oddał głos przewodniczącej jury dr Hannie Krupińskiej-Łyp, która przedstawiła protokół z obrad jury.

Na konkurs wpłynęło: 21 tekstów w kategorii wiekowej do 18 lat i 6 tekstów w kategorii dorosłych. Wszystkie nadesłane teksty spełniały warunki tematyczne i formalne konkursu.


Po wnikliwej analizie tekstów jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

w kategorii wiekowej do 18 lat:
I nagrodę — Dawidowi Rząsie za „Wiersz o Błażowej”
II nagrodę — Wiktorii Woźniak za wiersz „Dziękujemy Ci, Anno”;
III nagrodę — Kamili Sobczyk za wiersz „Niezwykły kamień”;

w kategorii dorośli:
I nagrodę — godło Jafernik — Barbarze Paluchowej za zestaw wierszy „W Błażowej” i „Majówka”;
II nagrodę — godło Marianna — Marcie Gdula-Żukowicz za wiersz „Błażowskie klimaty”.


Jury postanowiło nie przyznawać III nagrody oraz wyróżnień.

Jury przyznało nagrodę specjalną prezesa Rzeszowskiego Oddziału ZLP Mieczysława A. Łypa — Dawidowi Rząsie za „Wiersz o Błażowej”.

Komisja konkursowa zarekomendowała do Nagrody Burmistrza Błażowej wiersz Hanny Synoś „Magiczne miejsce”. Burmistrz przychylił się do rekomendacji jury. Werdykty w sprawie nagród i rekomendacji zapadły jednogłośnie.

Jury wysoko ocenia zaprezentowane w nadesłanych wierszach kompetencje językowe, wrażliwość artystyczną i autentyczny patriotyzm lokalny autorów. Zdobywcom nagród wręczono nagrody ufundowane przez burmistrza Błażowej. Organizatorzy dziękują uczestnikom konkursu za udział. Ich wysiłek twórczy jest wspaniałą promocją urokliwej ziemi błażowskiej.

Danuta HELLER



Wydarzenia kulturalne


SPOTKANIE Z POETYCKIM TALENTEM

Swój drugi tomik poetycki wydała uczennica klasy III Publicznego Gimnazjum im. Wojciecha Borowiusza w Cmolasie — Anita Róg. Jego promocja odbyła się w dniu zakończenia roku szkolnego 2015/2016, jednocześnie zaś otwierała trzydniowe Dni Cmolasu. Tomik „Twarzą wiatru”, wydany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kolbuszowej, można było poznać i nabyć 24 czerwca w Samorządowym Ośrodku Kultury w Cmolasie. Dyrektorka SOK Edyta Kus-Mokrzycka zorganizowała i poprowadziła wieczór autorski Anity Róg.

Autorka wydanego w kwietniu 2015 r. tomiku „Goniąc marzenia” to niezwykle zdolna i sympatyczna dziewczyna. Właśnie ukończyła gimnazjum ze średnią 5,5 i wynikiem 100% z egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego. Pięknie maluje, gra na gitarze i pianinie, śpiewa, tańczy, recytuje i... świetnie radzi sobie z przedmiotami ścisłymi. Zamierza kiedyś podjąć studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i zostać kardiochirurgiem. A póki co zamierza kształcić się w II LO w Mielcu.

Poetyckie (a właściwe literackie, bo pisuje przecież Anita także teksty prozą) początki autorki tomiku „Twarzą wiatru” miały miejsce już w Porębach Dymarskich, gdzie mieszka. W czerwcu 2013 r. Szkoła Podstawowa w Porębach Dymarskich wydała niewielki tomik młodej poetce, która zyskała od początku wsparcie polonistki, pani Władysławy Stolarz. W tomiku „Goniąc marzenia” znajdziemy wiersz „Przeznaczenie życia”, który powstał w marcu 2010 r., a więc jest dziełem 10-letniej Anity. Pisze od bardzo młodego wieku, coraz lepiej i jest autorką wielu wierszy. Wystarczy powiedzieć, że oba jej tomiki zawierają znacznie ponad 100 utworów.

Można mówić jeszcze o dwojgu twórczych opiekunach, patronach Anity Róg. Pierwszym jest Janusz Radwański, uznany poeta, niegdyś redaktor „Korso Kolbuszowskiego”, obecnie zaś pracownik Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Drugą opiekunką jest nauczycielka języka polskiego przez pierwsze dwa lata nauki poetki w Publicznym Gimnazjum w Cmolasie — Magdalena Czwałga.

W ostatnim czasie tych wspierających poczynania Anity osób przybyło. Należą do nich obecnie Małgorzata Żurecka z rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich i Mirosław Grudzień ze Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli, którzy utrzymują kontakt z autorką zbiorku „Twarzą wiatru”, doradzają jej, prowadzą korespondencyjną wymianę z nią bądź jej opiekunką Władysławą Stolarz. Jest nim także autor zamieszczonej w owym zbiorku recenzji, Ryszard Mścisz, również członek rzeszowskiego Oddziału ZLP i krytyk literacki, stały współpracownik kwartalnika literackiego „Fraza” w Rzeszowie.

Anita Róg ma na koncie wiele konkursowych sukcesów: historycznych, literackich, recytatorskich, ortograficznych, muzycznych (wokalnych), fotograficznych, zdobywała laury za osiągnięcia w nauce i sporcie. W grudniu 2015 r. została stypendystką Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Niedawno przypadł jej podwójny laur V Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają” w Jeżowem. Zdobyła II nagrodę w kategorii poezji i wyróżnienie w kategorii prozy. Te ostatnie nagrody wiążą się z osobą Ryszarda Mścisza i wydanym przez nią drugim tomikiem.

rm



Wydarzenia kulturalne


TRZECH BOHATERÓW SESJI W KAMIENIU MORGACH

Na zaproszenie wójta gminy Kamień Ryszarda Bugiela, dyrektora Centrum Kultury Gminy Kamień Marcina Laufera, kolejna impreza Podkarpackiej Izby Poetów Wojewódzkiego Domu Kultury, zatytułowana „Trzy stany poetyckiego skupienia MŚCISZ, DECOWSKI, ŻARÓW” odbyła się 23 czerwca 2016 r. w leśniczówce „Knieja” w Kamieniu Morgach. Ponieważ bohaterami spotkania byli, obok Stefana M. Żarowa z RSTK, dwaj autorzy z Oddziału Rzeszowskiego ZLP, Adam Decowski i Ryszard Mścisz, nie zabrakło prezesa Oddziału Mieczysława A. Łypa. Z Rzeszowa przyjechała też silna delegacja Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury na czele z prezesem Józefem Kawałkiem, z Łańcuta — reprezentacja Koła Poetów Gminy Łańcut z jej kierownikiem Urszulą Pantołą, ze Stalowej Woli — członkowie ZLP i Stowarzyszenia Literackiego „Witryna”, z Mielca — przedstawiciele Grupy Literackiej „Słowo” przy TMZM im. Wł. Szafera z prezesem Zbigniewem Michalskim.

Sesję wyjazdową w niekonwencjonalny sposób prowadziła Danuta Pado z WDK Rzeszów. W zabawny sposób scharakteryzowano bohaterów spotkania, posługując się żartobliwymi opisami z ich znaków Zodiaku. Pomimo upału atmosfera była znakomita. O akcenty muzyczne zadbał muzyk z Centrum Kultury Gminy Kamień. Ogromny grill był pełen wędlin, o co się zatroszczył Kazimierz Smolak z Zakładu Mięsnego „Smak” z pobliskiego Górna. Sesję wyjazdową Podkarpackiej Izby Poetów sponsorował również Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Literackie spotkanie w leśniczówce poprzedziła wycieczka po gminie Kamień.


zm



Spotkanie w Leśniczówce „Knieja” w Kamieniu Morgach

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Wójt Gminy Kamień, Centrum Kultury w Kamieniu, Podkarpacka Izba Poetów zapraszają na TRZY STANY POETYCKIEGO SKUPIENIA (Mścisz, Decowski, Żarów).

Spotkanie odbędzie się 23 czerwca 2016 r. (czwartek) o godz. 17:30 w Leśniczówce „Knieja” w Kamieniu Morgach.



Wydarzenia kulturalne


Spotkanie z Mieczysławem A. Łypem

Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale — Filia w Nosówce oraz Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury w Rzeszowie zapraszają na spotkanie autorskie z Mieczysławem A. Łypem — 16 czerwca 2016 r. w Domu Kultury w Nosówce. Prowadzenie: Stefania Buda.



Wydarzenia kulturalne


50 LAT
MIEJSKO-GMINNEGO OŚRODKA KULTURY
IM. KATARZYNY SOBCZYK W TYCZYNIE

Dnia 5 czerwca br. odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu 50-lecia działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tyczynie. Uroczystość zaszczyciło wielu znakomitych gości. Był między innymi wicemarszałek woj. podkarpackiego Stanisław Kruczek, władze miasta i gminy Tyczyn, goście z Węgier, Czech i Słowacji. W czasie uroczystości list gratulacyjny na ręce dyr. Zofii Matys przekazał prezes O/ZLP w Rzeszowie, Mieczysław A. Łyp.

Z okazji jubileuszu ukazał się specjalny katalog. Dokumentuje on wspaniałe osiągnięcia M-GOK w zakresie upowszechniania kultury i sztuki. Warto nadmienić, że M-GOK w Tyczynie w swojej działalności wiele uwagi poświęcał nie tylko folklorowi, ale także literaturze i malarstwu. To w tyczyńskim ośrodku miały miejsce między innymi spotkania autorskie z Anną Mirosławą Nowak, Ludmiłą Pietruszkową, Stanisławą Kopiec, Dorotą Kwoką, Stachem Ożogiem czy Mieczysławem A. Łypem.

(Ł)



Wydarzenia kulturalne


ZAGINIONE W MILLENIUM HALL

Zaginione to najnowsza, czwarta już powieść Magdaleny Zimny-Louis, a jej premiera miała miejsce 2 czerwca 2016 roku w księgarni Bosz, mieszczącej się w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie. Akcja tej powieści toczy się w czasie teraźniejszym, ale i w przeszłości, w Rzeszowie i Armenii, bowiem powstała ona na kanwie ubiegłorocznego pobytu autorki w tym kraju. Spotkanie prowadziła Maria Kornaga, redaktor Polskiego Radia Rzeszów, która na wstępie zapoznała licznie przybyłych czytelników i przyjaciół pisarki z jej dorobkiem literackim, a także zaprezentowała kilka fragmentów promowanej książki.

Dotychczas Magdalena Zimny-Louis opublikowała powieści: Ślady hamowania (2010), Pola (2012) i Kilka przypadków szczęśliwych (2014). Wszystkie one były nagradzane, a ostatnia m.in. „Złotym Piórem” — honorową nagrodą Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, w którym autorka jest zrzeszona. A wszystko zaczęło się od ogólnopolskiego konkursu literackiego Pisz do Pilcha, zorganizowanego przez Politykę w 2005 roku, w którym opowiadanie pisarki Studnia otrzymało pierwszą nagrodę.

Na pytanie jak doszło do napisania powieści Zaginione autorka odparła: — Jak zwykle zdecydował przypadek, a właściwie spotkanie z drugim człowiekiem, co mnie najbardziej inspiruje! — W tym przypadku było to spotkanie z Ormianinem, Karo Karapetyanem. Został on przedstawiony, bowiem brał udział w spotkaniu, a zebrani dowiedzieli się jak doszło do zauroczenia Magdaleny Zimny-Louis przeszłością kraju na Kaukazie, Armenii, co łatwo dostrzec na kartach jej najnowszej książki.

Wielu przybyłych gości skorzystało z możliwości zakupu promowanej powieści i cierpliwie stało w długiej kolejce po autorską dedykację.

Adam DECOWSKI

Księgarnia Bosz zaprasza

Księgarnia Bosz mieszcząca się w Millenium Hall w Rzeszowie zaprasza na premierę najnowszej powieści Magdaleny Zimny-Louis pt. Zaginione w dniu 2 czerwca 2016 r. o godz. 18:00, połączoną ze spotkaniem z autorką.



Wydarzenia kulturalne


SPOTKANIE Z MIROSŁAWEM WELZEM

Dnia 25 maja 2016 r. w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z Mirosławem Welzem, poetą i autorem tekstów piosenek.


więcej ...>

Spotkanie z Mirosławem Welzem w Krośnie

Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie zaprasza na spotkanie z Mirosławem Welzem. Prowadzenie dr Zofia Bartecka i Jan Tulik. Podczas spotkania wystąpi MELISA BLUES BAND w składzie Przemysław Chmielewski „Chmielu” i Andrzej Szal.

Spotkanie odbędzie się dnia 25 maja 2016 r. (środa) o godz. 17:00 w Czytelni Głównej KBP przy ul. Wojska Polskiego 41.



Wydarzenia kulturalne


Niecodzienna promocja

Redakcja Dziennika Literackiego „E-Literaci” oraz Wydawnictwo i Drukarnia Diecezjalna w Sandomierzu zapraszają na promocję tomiku „Dodatnie bieguny” poety Zbigniewa Bezrąka. Spotkanie odbędzie się dnia 21 maja 2016 r. o godz. 13:00. Autor zaprasza darczyńców, zaprzyjaźnione osoby i czytelników do miejsca zamieszkania: Zwierzyniec, Wywłoczka 120.

Zbigniew Bezrąk to kolega po piórze angażujący się w działalność Dziennika E-Literaci.pl, który redaguje Barbara Mazurkiewicz. Cierpi on na nieuleczalną formę raka w zaawansowanym stadium, z przerzutami. Dostaje tylko 200 zł zasiłku!

Barbara Mazurkiewicz z pomocą życzliwych ludzi wydała mu tomik i chciałaby, aby to spotkanie z czytelnikami było wyjątkowe!



Wydarzenia kulturalne


TWÓRCZA PREZENTACJA ZDZISŁAWY GÓRSKIEJ W STALOWEJ WOLI

Dnia 20 maja 2016 r. w sali bankietowej Biblioteki Międzyuczelnianej w Stalowej Woli miłośnicy poezji mieli okazję spotkać się ze Zdzisławą Górską i jej twórczością. Autorka ze Strzyżowa ma w dorobku 10 zbiorków poetyckich i tom prozy wspomnieniowej „Przylądki mojej nadziei”. Niedawno wydany obszerny zbiór wiersz „Spacer po śladach dni” zawiera wybrane utwory z dotychczasowych tomików — od debiutanckiego „Wieczne źródło” z 1996 roku po poświęcony Janowi Pawłowi II „Ponad czasem”. Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli, Ewa Biały, powitała i przedstawiła autorkę ze Strzyżowa, zachwyconą salą, w której spotkanie się odbywało, i widoczną z niej panoramą miasta. Spotkanie zaczęło się jednak smutnym akcentem, gdyż właśnie zmarł twórca ze Stalowej Woli, członek rzeszowskiego oddziału ZLP — Czesław Główka. Pięknie przedstawił śp. prozaika Mirosław Osowski, a wszyscy uczestnicy spotkania uczcili go minutą ciszy.

Zdzisława Górska została zaprezentowana przede wszystkim jako poetka, jednak uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się o jej wszechstronności, albowiem jest czy też bywa także malarką, publicystką, eseistką, krytykiem literackim i krytykiem sztuki. Wszyscy obecni mieli okazję zobaczyć i nabyć książki autorki, która od 2002 roku należy do rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Na spotkaniu była obecna spora grupa jej kolegów z kręgu ZLP: Małgorzata Żurecka, Mirosław Osowski, Bogdan Stangrodzki, Anatol Diaczyński i Ryszard Mścisz. Ponadto pojawili się tu, co zrozumiałe, twórcy należący do stalowowolskiej „Witryny”: Mirosław Grudzień, Marta Gdula-Żukowicz, Kazimierz Linda, Zdzisław Błoński i Jacek Kotwica.

Dwukrotna laureatka „Złotego Pióra” rzeszowskiego oddziału ZLP i innych nagród literackich, posiadaczka odznaki „Zasłużony Działacz Kultury” oraz tytułu „Zasłużony dla miasta i gminy Strzyżów” wypełniła spotkanie nie tylko swoją bogatą twórczością, ale także rozważaniami, wspomnieniami i rozmaitymi dygresjami. Ze swadą, recytatorskim talentem i artystyczną wrażliwością Zdzisława Górska zaprezentowała się jako poetka, dla której czas, natura, filozoficzne podejście i czułe serce stały się wyznacznikami twórczych poczynań. W opowieściach i poetyckich wzlotach autorki, poprzez pytania i formułowane refleksje, wspierali ją Jacek Kotwica, Zdzisław Błoński czy Mirosław Grudzień, a pani dyrektor Ewa Biały niejako moderowała spotkanie, wytrwale dopominając się o limeryki, których także w dokonaniach poetki ze Strzyżowa nie zabrakło.

Na zakończenie ustawiła się do autorki kolejka po autografy, autorskie wpisy do różnych jej książek, a Małgorzata Żurecka obdarowała Zdzisławę Górską kwiatami i ciepłymi słowami w imieniu rzeszowskiego oddziału ZLP. Poetka podziękowała wszystkim przybyłym za miłą atmosferę, serdeczność i chęć zapoznania się z tym, co zrodziło się pod jej twórczym piórem.

rm



Wydarzenia kulturalne


Mariusz Marczyk w Mielcu

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu zaprasza na spektakl teatralny kierowanej przez Mariusza Marczuka Sceny Rode, zatytułowany „Rachel czy Pepka? — czyli geszefty, szmoncesy i kłopoty Singera”. Spektakl odbędzie się 20 maja 2016 r. o godz. 19.00 w sali widowiskowej Domu Kultury SCK.

Po spotkaniu promocja książki Mariusza Marczuka „Przez Bieszczady z Listami św. Pawła”.



Wydarzenia kulturalne


W RAMACH UPOWSZECHNIANIA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

Dnia 18 maja br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Przemyślu odbyło się autorskie spotkanie piątki literatów zrzeszonych w rzeszowskim oddziale Związku Literatów Polskich: Adama Decowskiego, Wiesława Hopa, Mieczysława Łypa, Barbary Mazurkiewicz i Teresy Paryny. Na spotkanie przybyła liczna grupa młodzieży gimnazjalnej i licealnej ze szkół przemyskich oraz z pobliskiej Żurawicy, jak również członkowie przemyskiego Koła Emerytów. Spotkanie miało na celu umożliwienie bliższego poznania rodzimych twórców i ich twórczości jak też przybliżenie współczesnych trendów w literaturze, w ramach upowszechniania dziedzictwa kulturowego. Zaproszeni literaci prezentowali swoje utwory poetyckie i prozatorskie. Opowiadali o swych inspiracjach, osiągnięciach i zamierzeniach twórczych, o planach wydawniczych oraz m.in. o zbliżającym się jubileuszu pięćdziesięciolecia rzeszowskiego oddziału ZLP.

Spotkanie ubogaciła poezja śpiewana w wykonaniu solistek V Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu pod kierownictwem p. Elżbiety Bernatek.

Dyrektor PBW p. mgr Halina Ukarma wyrażając swą wdzięczność za to spotkanie m.in. stwierdziła: „ Jeszcze raz gorąco dziękujemy za zaszczepienie w nas miłości do wierszy. Wskazując na słowa Wisławy Szymborskiej: „Niektórzy lubią poezję […] będzie tych osób chyba dwie na tysiąc…” — czujemy się więc wybranymi spośród tysięcy.”

t. p.



Wydarzenia kulturalne


„GAŁĄZKA SOSNY” DLA AGATY LINEK

„Gałązka Sosny” to nagroda przyznawana wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury osobom, zespołom, animatorom i organizacjom mającym swoją siedzibę na terenie Miasta Stalowa Wola lub działającym na rzecz Miasta Stalowa Wola. W tym roku nagrodę tę w kategorii literatury otrzymała Agata Linek (ZLP O/Rzeszów).

Gala wręczenia nagród odbyła się w MDK w Stalowej Woli dnia 29 kwietnia br. Laureatce gratulujemy!



Wydarzenia kulturalne


BIESZCZADY W BIBLIOTECE

Niemal 3 godziny trwało spotkanie z poetą Mirosławem Welzem i zespołem piosenki poetyckiej JAK, zorganizowane 28 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli. Była bieszczadzka i refleksyjna poezja i bieszczadzkie pieśni, śpiewane jeszcze po zakończeniu części oficjalnej spotkania…


  Zobacz relację  stw24.pl

Z Mirosławem Welzem

Mirosław Welz zaprasza na SŁOWA WĘDROWNE, wieczór poetycko-muzyczny, który odbędzie się 24 kwietnia 2016 r. w sali kina „Wczasowicz” w Iwoniczu-Zdroju (godz. 18.30) oraz na Wieczór poezji i piosenki poetyckiej, zaplanowany na 28 kwietnia 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli (godz. 19.00).



Wydarzenia kulturalne


PROMOCJA „ARTEFAKTÓW” W ODK KARTON

W cyklu „Melpomena i inne”, w Osiedlowym Domu Kultury „Karton” Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, 22 kwietnia 2016 r. odbyła się trzecia prezentacja „Artefaktów” — Mieleckiego Rocznika Literacko-Kulturalnego Nr 4 (2015) połączona z przedstawieniem dorobku Grupy Literackiej „Słowo” przy TMZM im. Wł. Szafera w Mielcu.

Gości spotkania i wykonawców powitał kierownik ODK „Karton” Józef Tadla. Jako pierwsze podczas imprezy wystąpiły solistki Centrum Sztuki Wokalnej Anny Czenczek w Rzeszowie: Natalia Rapczak i Wiktoria Sutyła. W mini-koncercie zaśpiewały na przemian swoje ostatnie konkursowe piosenki, które przypadły do gustu wszystkim uczestnikom imprezy. Bezpośrednio potem odbyła się krótka prezentacja wykonawców z Mielca i samej Grupy Literackiej „Słowo”. Dokonał jej prezes Grupy Zbigniew Michalski i zarazem redaktor mieleckiego pisma, który opowiedział o samych „Artefaktach”.

Odczytywaniem wierszy wybranych autorów z periodyku zawiadywała Barbara Augustyn przy wydatnym wsparciu Stefana Żarowa, Zbigniewa Michalskiego, Aleksandry Piguły i Jana Stępnia, który także zaprezentował obszerne fragmenty prozy. Cały występ twórców z Mielca na scenie „Kartonu”, który zarejestrował na fotografiach Roman Trojnacki, również bardzo się podobał.

Gratulacje, po jego zakończeniu, złożył osobiście mieleckim wykonawcom prezes Związku Literatów Polskich — Oddział Rzeszów Mieczysław Arkadiusz Łyp, osobiste gratulacje Janowi StępniowiJerzy Stefan Nawrocki, członek ZLP — Oddziału Rzeszów i znany prozaik, ofiarując mu jedną ze swoich powieści. Goście z Mielca otrzymali także, na ręce prezesa Grupy, gratulacje od kierownictwa ODK Rzeszów. W spotkaniu, w rzeszowskiej placówce kultury, brali udział liczni przedstawiciele Rady Osiedla Baranówka i miejscowej prasy m.in. redaktor Stanisław Rusznica z „Echa Rzeszowa”, a także Adam Decowski (ZLP O/Rzeszów).

Przed i po spotkaniu odbywały się ciekawe dysputy literackie.


Zbigniew MICHALSKI



Wydarzenia kulturalne


Z LITERATURĄ PIĘKNĄ W CAFE KREDENS

W dniu 15 kwietnia 2016 r. w Cafe KREDENS w Mielcu odbyło się zorganizowane przez Grupę Literacką Słowo otwarte niekonwencjonalne spotkanie literackie z udziałem poetów i prozaików z ziemi mieleckiej zatytułowane: MARATON CZYTANIA WIERSZY.

W zaprezentowanych utworach dominowała tematyka niepokoju egzystencjalnego. Szczególnie te powiązane z mitologią (mit o Orfeuszu i Eurydyce) oraz motywami biblijnymi wywoływały ożywioną dyskusję i rodziły pytania do autorów wierszy.

Udział w spotkaniu wzięli m.in.: Włodzimierz Kłaczyński (ZLP O/Kielce), Edward Guziakiewicz (ZLP O/Rzeszów), Stefan M. Żarów (wiceprezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie), dr Andrzej Feret. Z Grupy Literackiej Słowo: Zbigniew Michalski (prezes), Barbara Augustyn, Monika Cichoń, Joanna Kłaczyńska i Andrzej Talarek.

Na następne spotkanie organizatorzy zapraszają w trzeci piątek maja. Zaplanowano czytanie wierszy o tematyce miłosnej i erotyków.

Stefan ŻARÓW



Wydarzenia kulturalne


Spotkania Barbary Mazurkiewicz

Dwa spotkania autorskie będzie mieć Barbara Mazurkiewicz: 14 kwietnia 2016 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Przemysłu Filia w Lubaczowie i 22 kwietnia 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie. Dnia 14 kwietnia 2016 r. poprowadzi ponadto spotkanie z Krzysztofem Konopką w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie.

Wcześniej, 11 marca 2016 r., uczestniczyła jako jeden z jurorów w 7 Finałowej Gali Konkursu Poetyckiego „Odkrywamy Talenty Przyszłości” w Bemowskim Centrum Kultury w Warszawie.



Wydarzenia kulturalne


Program słowno-muzyczny „Ostatni List”

Z okazji 76 rocznicy Zbrodni Katyńskiej Zespół Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego w Rzeszowie oraz Związek Literatów Polskich Oddział Rzeszów zapraszają na program słowno-muzyczny pt. „Ostatni List” (wg scenariusza Jadwigi Kupiszewskiej).

Spotkanie odbędzie się dnia 8 kwietnia 2016 r. o godz. 12.00 w Zespole Szkół Technicznych w Rzeszowie, ul. Matuszczaka 7. W programie: komentarz historyczny, prof. dr hab. Włodzimierz Bonusiak, inscenizacja, muzyka, piosenki w wykonaniu młodzieży szkolnej ZST oraz absolwentki szkoły Oliwii Leniar i Grupy Wokalnej RSTK (wiersze Stefanii Marszałek-Guniewskiej, Mieczysława Arkadiusza Łypa, poezja ze zbiorów literatury katyńskiej), promocja książki Jadwigi Kupiszewskiej pt. „...i nagle znikasz w ciemnych obłokach”.

Prowadzenie: Karolina Kruk (ZST Rzeszów). Patronat medialny: Nasz Dom-Rzeszów, Echo Rzeszowa. Patronat honorowy: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Podkarpacki Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Rzeszowa.



Wydarzenia kulturalne


POETYCKIE ROZMOWY AGATY I IZABELI

W czwartek, 7 kwietnia 2016 roku, w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli odbył się wieczór autorski Agaty Linek i Izabeli Zubko-Jarnickiej pod hasłem „Rozmowy wierszami”. Licznie zebraną publiczność powitali prezesi organizatorów tego wydarzenia — Agnieszka Bulicz (Stowarzyszenie Literackie „Witryna”) oraz Edward Markocki (Klub Seniorów „Pod Topolami”). Bohaterki wieczoru poznały się kilka lat temu jako słuchaczki Studium Literacko-Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, niedawno znów się zetknęły jako członkinie Stowarzyszenia Autorów Polskich w Warszawie. Tak się zaczyna historia tego wydarzenia. Pomysł na spotkanie wyszedł od Izabeli, która zaproponowała wspólny wieczór na kanwie rozmowy wierszami. Prezentacja składała się z czterech części, w których poetki prowadziły naprzemienny dialog utworami. Odniesienia i elementy wspólne miały różne podłoże. Niekiedy łączyła je tematyka, innym razem zaledwie jedno słowo, które w obu wierszach wykorzystywane było w odmienny sposób. Nic w tym dziwnego, gdyż nie każda rozmowa przebiega w zgodnej atmosferze. Dochodziło zatem i podczas wieczoru do poetyckich sprzeczek.

Wieczór uświetniły wokalistki Studia „Vivo” przy SDK pod kierunkiem Ewy Woynarowskiej w składzie: Monika Bielecka, Sara Cygan, Dominika Kosidło, Anna Mączka, Oliwia Pliszka oraz Agnieszka Stępak. Dziewczęta swym brawurowym śpiewem poruszyły niejednego słuchacza. Na zakończenie zarówno publiczność, jak i same poetki czekała niespodzianka. Ostatnią wymianę wierszy poetyckiej rozmowy wyrecytowali członkowie Klubu Seniorów. Wiersz „Dęblin” odczytała Elżbieta Bieszczad, a utwór „Stalowa Wola” — Longin Janik. Obie poetki z zachwytem słuchały ważnych dla nich wierszy, bo o miejscach, gdzie dorastały. Miejmy nadzieję, że pomysł poetyckich rozmów znajdzie swoich naśladowców jako niezwykłe doświadczenie zarówno dla poetów i słuchaczy.


Wieczór autorski Agaty Linek i Izabeli Zubko-Jarnickiej

Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli i Stowarzyszenie Literackie „Witryna” w Stalowej Woli zapraszają na „Rozmowy wierszami” — wieczór autorski Agaty Linek i Izabeli Zubko-Jarnickiej z udziałem Klubu Seniorów „Pod Topolami” przy SDK w Stalowej Woli. Spotkanie odbędzie się 7 kwietnia 2016 r. (czwartek) o godz. 17:30 w sali kameralnej SDK przy ul. Okulickiego 32 w Stalowej Woli. Oprawę muzyczną zapewnią Wokaliści Studia „Vivo” przy SDK pod kierunkiem Ewy Woynarowskiej.



Wydarzenia kulturalne


ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI 2016 W RZESZOWIE

Ks. Zbigniew Czuchra pisał: Słowem gwiazd jest — blask
Słowem słońca — jest światło i ciepło
Słowem morza — są fale szumiące
Słowem ziemi — jest wiatr
Słowem ptaków — jest śpiew
Słowem zwierząt — jest krzyk
Słowem ludzi — jest płacz, zachwyt, prawda, uwielbienie i Miłość

Światowy Dzień Poezji został zorganizowany po raz piąty przez Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury w Rzeszowie. Odbył się w dniu 22 marca br. w przyjaznych progach Klubu Turkus w Wojewódzkim Domu Kultury. Prowadzący spotkanie, Jadwiga Kupiszewska i Stefan Żarów, rozpoczęli od przypomnienia tych największych twórców: Homera, Horacego, Owidiusza i Lukana oraz innych, dzięki którym poezja stała się dziedziną utożsamianą z literaturą piękną. Nie obyło się też bez odwołań do twórczości regionalnych poetów, którzy wyrośli na Rzeszowszczyźnie, odnaleźli tu swój dom lub przemierzają ujmujące pięknem Podkarpacie. Na wstępie, piszący te słowa, odczytał utwór Stanisławy Kopiec pt. Wiersz odrobinę srokaty, który stał się podobnie jak cytowany na wstępie fragment przemyśleń ks. Zbigniewa Czuchry myślą przewodnią spotkania. Takie spotkania poetyckie nasuwają metafizyczne pytania. Czym jest wiersz? Czy to tylko słowa ubrane w treść i metaforę? Jadwiga Kupiszewska próbując znaleźć odpowiedź, dokonała krótkiej charakterystyki wybranych, podkarpackich poetów. A oto to niektóre z nich:

Mieczysław Arkadiusz Łyp w poezji pragnie odnaleźć: bezpieczne schronienie, ale i wymiar do podróży w czasie i przestrzeni, aby uciszyć swoje zaskoczenie przemijaniem. Janina Ataman zadaje pytanie: A gdzie tajemnicza księga… księgę nosimy w sobie. Celina Depa: jest niebieską niezapominajką na brzegu przystani wędrujących ptaków. Adam Decowski: dom rodzinny błogosławi krzyżem okna. Andrzej Talarek przestrzega: Nie płyń tam, gdzie wiją fale i lśnią cykady. Stefan Michał Żarów: na tej drodze odnajduje tożsamość, dorównuje wyzwaniom ojców. Edyta Pietrasz: po ziarno słońcem malowane spieszy podczas żniw. Regina Nachacz: zaprasza na Papieską kremówkę. Małgorzata Żurecka: próbuje odnaleźć lata przeszłych wzruszeń. Krystyna Dworak, dla niej: dom rodzinny to majowe noce w cieniu gruszy. Józef Kawałek: spróchniały dąb to niby świątynia słowa.

Podczas wieczoru zaprezentowało swoje wiersze ponad dwudziestu poetów z terenu Podkarpacia. Byli to między innymi: Barbara Śnieżek, Ewelina Łopuszańska, Krystyna Dworak, Stanisław Kornasiewicz, Alina Hasiak, Zdzisława Giża, Maria Żemełko, Maria Rudnicka, Elżbieta Kiszko, Tadeusz Brak, Wiktoria Serafin, Zygmunt Kiełbowicz, Teresa Glazar, Józef Kawałek, Agnieszka Niemiec, Józef Homa, Jerzy Welc, Jadwiga Kupiszewska oraz Stefan M. Żarów. Reprezentują oni różnorodne środowiska literackie: Przemyśla, Rzeszowa, Leżajska, Rudnika nad Sanem, Mielca, Żołyni i innych miejscowości.

Poetyckim prezentacjom towarzyszyła wystawa rzeźb Józefa Pałaca z RSTK w Rzeszowie, pośród których dominowały okazałe świątki i drzeworyty z podobiznami znanych postaci z Rzeszowa, jak również o formacie światowym. Całość spotkania utrwalił na filmie, jak zwykle niezawodny, Józef Homa (RSTK). Szczególne podziękowanie należy skierować do Marii Rudnickiej oraz innych osób za przygotowanie wspaniałych kulinariów.


Stefan ŻARÓW



Wydarzenia kulturalne


WIECZÓR POEZJI I MUZYKI

W rzeszowskim pubie „Połoniny u Misia i u Rysia” 10 marca 2016 r. odbyły się drugie eliminacje Bieszczadzkiego Konkursu Piosenki Turystycznej. Imprezę nieprzypadkowo uświetnił wieczór poetycki Mirosława Welza, zamieszkałego w Iwoniczu-Zdroju, bowiem jest on również znanym autorem tekstów literackich wielu piosenek, głównie związanych tematycznie z Bieszczadami. Przybyłych bardzo licznie gości przywitał serdecznie nie tylko sam autor, ale i właściciel pubu — Jacek Ciesielski. Mirosław Welz, z zawodu lekarz weterynarii, jest autorem zbiorów poezji: Bieszczadzka rapsodia, Kapliczki i wiersze, Żyje się, Idziemy Bieszczadem, Jeszcze, Z Norwidem idę, Po drodze oraz myśli opublikowanych w tomiku Zeszyt myśli. Jest zrzeszony w Rzeszowskim Oddziale Związku Literatów Polskich.

Wiersze, zaprezentowane przez poetę przy świecach nabierały szczególnego blasku i łatwo trafiały do słuchaczy, którzy nagradzali je gromkimi brawami. Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele Oddziału ZLP w Rzeszowie — Mieczysław A. Łyp, prezes oraz piszący te słowa, pogratulowali koledze wręczając mu bukiet kwiatów.

Następnie uczestnicy, którzy zgłosili się do eliminacji, zaśpiewali po dwie piosenki z towarzyszeniem gitar, których wykonanie oceniało jury oraz publiczność.

Pierwsze miejsce ex aequo zdobyły zespoły: Andrzej i Jaw „Pora na małe co nieco” i „Tomasz i Max”. Oba zespoły wezmą udział w festiwalu „Natchnieni Bieszczadem”, który odbędzie się w sierpniu br. w Cisnej. Publiczność nagrodziła duet w składzie Justyna Hryszko i Marcin Cupak.

Adam DECOWSKI



Wydarzenia kulturalne


OBCHODY 115. ROCZNICY URODZIN JULIANA PRZYBOSIA
W ZESPOLE SZKÓŁ w GWOŹNICY GÓRNEJ

Dnia 8.03.2016 r. o godzinie 11.00 w sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Gwoźnicy Górnej miały miejsce obchody 115. rocznicy urodzin Juliana Przybosia — patrona szkoły. Brali w nich udział zaproszeni literaci, nauczyciele oraz uczniowie.

Uroczystość rozpoczęła pani dyr. Marzena Haduch krótkim przemówieniem. Następnie odbyła się część artystyczna, w której pięcioro uczniów recytowało wiersze patrona. Akompaniowała im na flecie Łucja Borkowska. Później wystąpili goście — członkowie ZLP Oddziału w Rzeszowie i pan Wiktor Bochenek, dyrektor GOK-u w Niebylcu. Swoje wiersze zaprezentowali: panie Halina Kurek, Maria Stefanik, Edyta Pietrasz oraz pan Mieczysław Łyp, który często odwiedza naszą szkołę. Gdy goście skończyli przemawiać, wysłuchaliśmy z płyty nagrania wiersza J. Przybosia w wykonaniu samego autora.

Następnym punktem programu był pokaz talentów, który poprowadzili Ilona Kudła i Szymon Szurlej z klasy II gimnazjum. Uczniowie naszej szkoły mogli popisać się swymi wyjątkowymi predyspozycjami. Uzdolnione osoby śpiewały, recytowały, tańczyły, pokazywały prezentacje multimedialne oraz prezentowały inne umiejętności. W międzyczasie można było podziwiać wystawę uczniowskich prac plastycznych, umieszczoną po prawej stronie sali gimnastycznej. Na koniec ponownie głos zabrała pani dyrektor, dziękując wszystkim przybyłym.

Po zakończeniu uroczystości delegacja złożona z uczennic i nauczycieli złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie Juliana Przybosia.

Obchody przebiegły sprawnie, w miłej atmosferze. To bardzo ważne cykliczne wydarzenie, pozwalające zachować pamięć o wielkim poecie, jakim był Julian Przyboś.

Klara BORKOWSKA
uczennica kl. 2 Gimnazjum Publicznego w Gwoźnicy Górnej



Wydarzenia kulturalne


MAŁGORZATA ŻURECKA O STAWANIU SIĘ POETĄ

Przewodnicząca jury organizowanego po raz piąty w Zespole Szkół w Jeżowem literackiego konkursu „Gdy słowa dojrzewają” zaprezentowała się jako poetka przed jeżowskimi licealistami. 11 lutego w auli szkoły zebrała się młodzież z wszystkich klas LO w Jeżowem. Spotkanie, przy pomocy polonistki Ireny Czyżowskiej-Smusz, zorganizował Ryszard Mścisz — również polonista Zespołu Szkół w Jeżowem, ale także twórca, kolega Małgorzaty Żureckiej z rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich oraz ze Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli.

Tuż po przywitaniu poetki, grupa uczennic i prowadzący wyrecytowali kilka wierszy Małgorzaty Żureckiej. W wykonaniu uczennic klasy II LO: Magdaleny Sobieszek, Klaudii Dul, Moniki Borek i Bernadetty Szewc licealiści i ich opiekunowie mogli posłuchać utworów pochodzących z tomików „Naga malwa” i „Ucieczka z krainy pozoru”. Te poetyckie słowa były okazją do prezentacji autorki, jej twórczego dorobku — Ryszard Mścisz opowiedział o twórczych dokonaniach poetki ze Stalowej Woli, pokazał wydane przez nią tomiki poetyckie, wspomniał także o rozmaitych jej formach aktywności, działaniach dopełniających poczynania twórcze. Po kolejnej poetyckiej prezentacji uczennic i prowadzącego sama poetka zajmująco opowiedziała o swoich twórczych początkach i rozmaitych poczynaniach, wskazała inspiracje twórcze, odsłoniła historię kolejnych publikacji w czasopismach i almanachach oraz wydanych książek.

Kończący serię recytacji wiersz „Wojciechowi Siemionowi”, zaprezentowany przez Ryszarda Mścisza, stał się okazją do opowieści o roli w twórczych poczynaniach Małgorzaty Żureckiej, jaką odegrał wspaniały aktor, recytator i organizator życia literackiego Wojciech Siemion. To w jego Petrykozach powstał pięknie wydany tom, a właściwie album poetycki „In & out”, będący swoistym dwugłosem lirycznym Małgorzaty Żureckiej ze Stalowej Woli i Doroty Jaworskiej z Kijowa (rodowitej rzeszowianki). „Ubarwiony” pięknymi fotografiami z Alaski, które były dziełem Stanisława Materniaka, album z 2010 roku jest pewnym edytorskim majstersztykiem, a rola Wojciecha Siemiona przy jego wydaniu jest nieoceniona. Ta współpraca z tak wspaniałą osobowością twórczą została nagle przerwana tragicznym wypadkiem samochodowym, w którym ów wyjątkowy człowiek zginął. Niemniej jednak Małgorzata Żurecka wciąż jest związana z Petrykozami, z żoną Siemiona — Barbarą, a od 2012 rokunależy do Unii Poetyckiej Wojciecha Siemiona.

Poetka, odpowiadając także na pytania zadawane przez Ryszarda Mścisza, opowiedziała między innymi o swojej działalności jako wiceprezesa rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich i „Witryny”, o twórczości młodzieżowej i swoim udziale w ocenianiu dokonań twórczych młodych ludzi — w tym także o przewodniczeniu jury w Podkarpackim Konkursie Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają”, który odbywa się już po raz piąty w Zespole Szkół w Jeżowem. Wspomniała o poetkach z LO w Jeżowem, które mogła poznać i w których twórczych poczynaniach dane jej było uczestniczyć.

Sympatyczne spotkanie na szkolnej auli zakończył apel Małgorzaty Żureckiej do młodzieży o większe zainteresowanie poezją, która nas pod różną postacią otacza, oraz o podejmowanie prób twórczych, prób kreowania własnych literackich światów. Widownia nagrodziła poetkę gorącymi brawami, a Magdalena Sobieszek i Klaudia Dul wręczyły jej piękny bukiet kwiatów wraz ze słownymi podziękowaniami. Zdjęcia robione przez Martę Kopacz i Agnieszkę Kasicę, upamiętniły te chwile z poezją.

Okazja do spotkania się z autorką „Nagiej malwy” nadarzy się zaś w maju, kiedy to po raz piąty gimnazjaliści z Podkarpacia przyjadą na konkurs „Gdy słowa dojrzewają”. Małgorzata Żurecka będzie wówczas przewodniczyć konkursowemu jury i wręczać nagrody dla najlepszych gimnazjalnych poetów i prozaików. Na pewno jednak przyjechałaby dodatkowo — by poznać dorobek kolejnego szkolnego poety w Jeżowem, który ujawniłby się ze swoim talentem.

rm



Wydarzenia kulturalne


SYBERIADA POLSKA W TVP 2

W niedzielny wieczór, 7 lutego 2016 r., TVP 2 wyświetliła film fabularny „Syberiada polska” w reżyserii Janusza Zaorskiego, oparty na powieści Zbigniewa Dominy pod tym samym tytułem, a opowiadający o losach zesłanych w latach 40. XX wieku na Syberię. Zbigniew Domino jest członkiem ZLP O/Rzeszów.



Wydarzenia kulturalne


W NURCIE CYKLICZNYCH SPOTKAŃ POETÓW I INNYCH TWÓRCÓW KULTURY

W muzealnej scenerii Regionalnego Domu Tradycji Ludowych przy Zespole Szkół w Trzcianie Gmina Świlcza w dniu 27 stycznia 2016 r. odbyło się spotkanie twórców i odbiorców kultury z województwa podkarpackiego w ramach cyklicznych spotkań Podkarpackiej Izby Poezji. Salę audiowizualną wypełnili do ostatniego miejsca przyjezdni i miejscowi goście, a przede wszystkim uczniowie III klasy miejscowego gimnazjum pod opieką polonistki Anny Woźny. Słuchali oni wierszy w wykonaniu rzeszowskiej poetki i malarki, uznanej animatorki kultury, Jadwigi Kupiszewskiej (RSTK w Rzeszowie) i Danuty Pado, instruktorki WDK w Rzeszowie. Interpretowano wiersze na podkładzie muzycznym. Prezentacji poezji towarzyszyła wystawa prac plastycznych członków Amatorskiego Klubu Plastycznego im F. Brzęka, działającego od 1966 r. w WDK w Rzeszowie.

Zebranych powitała dyrektorka miejscowego Zespołu Szkół Zofia Draus, która omówiła rolę regionalizmu w edukacji dzieci i młodzieży. W spotkaniu udział wzięli szczególni goście w osobach Marka Jastrzębskiego, dyrektora WDK w Rzeszowie, Adama Decowskiego (ZLP O/Rzeszów), poety i satyryka autora fraszek, aforyzmów, limeryków, oraz Stefana Michała Żarowa (wiceprezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie), poety, publicysty i krytyka literackiego, Urszuli Pantuły (prezes Grupy Twórczej Inspiratio z CK Gminy Łańcut) z towarzyszącymi jej poetkami Grażyną Sordyl i Marią Fleszar. Nie zabrakło również Eugeniusza Buczka, regionalisty z Widełki, Marii Rudnickiej, poetki i malarki, Emilii Wołoszyn, malarki i rzeźbiarza Józefa Pałaca (wszyscy z RSTK). Obecni byli samorządowcy na czele z wicewójtem Gminy Świlcza Mirosławem Styką oraz członkowie Towarzystwa Przyjaciół Trzciany i OSP w osobach Jerzego Stokłosy, Kazimierza Polaka i Kazimierza Łagowskiego. Obecny był również dyrektor Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji, Adam Majka.

Miłą karnawałową atmosferę wypełnił śpiew kolęd i piosenek biesiadnych tzw. ludowych trzciańskich. Na akordeonie grał emerytowany dyrektor miejscowej szkoły, muzyk i animator kultury, Roman Olszowy. Uzupełnieniem były regionalne delicje, tj. amoniaczki, proziaczki, smalec i razowy chlebek, tudzież gorący (po trzciańsku) biały barszcz z ziemniakami i jajkiem, które smakowały znakomicie.

Rolę administratora tej placówki pełni znany animator kultury, regionalista Zbigniew Lis, któremu należą się słowa szczególnego podziękowania za czynny udział w przygotowaniu tego niecodziennego poetycko-malarskiego spotkania.

Stefan ŻARÓW



Wydarzenia kulturalne


KRAJOBRAZY KULTURY

Od ponad dwudziestu lat Mieczysław A. Łyp wydaje Krajobrazy — rocznik społeczno-kulturalny poświęcony prezentacji dokonań artystów i inicjatyw środowisk twórczych w regionie. Ambicją pomysłodawcy (i realizatora) tego projektu było (i jest) dokumentowanie i promowanie sylwetek i dzieł malarzy, muzyków, literatów, artystów ludowych — twórców i animatorów kultury na Podkarpaciu, a także działalności regionalnych środowisk. Takie środowisko udało się Mieczysławowi A. Łypowi skupić wokół Wojskowej Galerii Malarstwa w Rzeszowie w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, a później — w Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym „W dolinie Wisłoka”; pod ich egidą ukazywały się kolejne edycje Krajobrazów, rzetelnie rejestrujące wydarzenia kulturalne i prezentujące twórczość artystów zapraszanych do Galerii, bądź związanych (miejscem zamieszkania, tematyką twórczości lub sentymentem) z doliną Wisłoka.

Ostatni, datowany na 2016 rok tom Krajobrazów ukazał się jako agenda rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich i jego obecności na mapie kulturalnej Podkarpacia jest głównie poświęcony. Czytelnik otrzymał dokładne „kalendarium zdarzeń literacko-artystycznych” oddziału ZLP (z lat 2013-2015 i na 2016 rok), informacje o powołaniu nowego zarządu oddziału i pierwszych działaniach organizacyjnych, relację z uroczystości przyznania „Złotych Piór” — honorowych wyróżnień rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich oraz informacje o imprezach kulturalnych z udziałem literatów-członków ZLP.

W 2015 roku minęła 45. rocznica śmierci Juliana Przybosia. W Krajobrazach poświęcono jej należytą uwagę w relacjach z międzynarodowej sesji naukowej na Uniwersytecie Rzeszowskim, wernisażu wystawy pod hasłem „Więcej o metaforę” w galerii WDK w Rzeszowie (obrazy Uty Przyboś, poetki i malarki, córki autora Sensu poetyckiego i Zygmunta Zabłyszcza, malarza amatora, utrwalającego na płótnie pejzaże Gwoźnicy) i wieczorów literackich z autorem Rozmów z Julianem Przybosiem w Gwoźnicy, Rzeszowie i w Tyczynie. Rozmowy z Julianem Przybosiem — poetycki tom Mieczysława A. Łypa jest przedmiotem refleksji krytycznej Jana Tulika.

Blok rocznicowy dopełnia publikacja wierszy kilkunastu autorów pod wspólnym hasłem „Więcej o metaforę”. Są one poświęcone pamięci znakomitego poety, bądź utrzymane w klimacie artystycznym Awangardy Krakowskiej, czy szerzej — Przybosiowskie „z ducha”. Ich lektura świadczy o żywym, inspirującym oddziaływaniu spuścizny Juliana Przybosia na współczesnych poetów.

Kolejny blok poetycki to wiersze o Rzeszowie; ich obecność na łamach Krajobrazów jest świadectwem silnego związku twórców z miastem.

Zgodnie z pierwotnym zamysłem Mieczysława A. Łypa na łamach Krajobrazów nie zabrakło miejsca dla malarzy. Jacek Kawałek w obszernym, monograficznym eseju omawia twórczość Jana Maternickiego, redakcja przypomina sylwetkę twórczą Stanisława Kuci i dziesiątą rocznicę śmierci Franciszka Frączka, a z okazji wernisażu wystawy „Pod wysokim niebem” — prezentuje sylwetkę twórczą jej autorki — Jolanty Jakimy-Zerek.

W Krajobrazach dominuje poezja — wprowadzono cykl Non omnis moriar. Otwiera go zestaw wierszy poświęconych poetce Annie Nowak. Swoje wiersze publikują także Lesław Jan Urbanek, Marek Petrykowski i Mieczysław A. Łyp.

Na osobną uwagę zasługuje szata graficzna Krajobrazów— starannie dobrane reprodukcje dzieł plastycznych (np. „rzeszowskich” obrazów Andrzeja Korca, znakomicie korespondujących z wierszami o Rzeszowie).

Najnowsza edycja Krajobrazów przynosi interesujący obraz lokalnych środowisk kulturalnych; międzynarodową sesję literaturoznawczą gości Niebylec, biesiada literacka odbywa się w Husowie, Lalkę Bolesława Prusa czyta się (w formule poranka literackiego) w Błażowej. Dokumentacja takich i podobnych wydarzeń to poważny walor Krajobrazów. Na łamach rocznika znalazło się miejsce nie tylko na nowe wiersze członków oddziału ZLP, lecz także na promocję wydawnictw regionalnych (nie tylko książek literackich).

Łamy Krajobrazów są miejscem prezentacji działań oddziału ZLP i twórczości jego członków oraz różnorodnych form współpracy z samorządami i instytucjami kultury. Dzięki szerokiemu zakresowi tematyki (plastyka, literatura, folklor) można powiedzieć, że Krajobrazy realizują uniwersalną ideę korespondencji sztuk — zarówno poprzez wzajemne inspiracje, „dialog” w obrębie tematów czy tendencji artystycznych.

Jan Tulik w recenzji Rozmów z Julianem Przybosiem zwraca uwagę na bogatą oprawę edytorską każdej książki poety, kojarzącą się z kompozycją staropolskiej sylwy, ponieważ obok wierszy mamy tam malarstwo, artystyczne fotografie, dokumentację fotograficzną imprez kulturalnych, reprodukcje obrazów. Wszystko to mamy także w najnowszych Krajobrazach. Także układ całości, swego rodzaju „przekładaniec” bloków tematycznych skłania do dostrzeżenia sylwicznego charakteru rocznika. Co nie zmienia faktu, że Krajobrazy stały się czasopismem artystyczno-kulturalnym (z przewaga treści literackich). Ze względu natomiast na wielość, dobór i charakter relacji z wydarzeń kulturalnych w małych (i tych większych) środowiskach regionalnych, należy im przyznać walor pisma społeczno-kulturalnego. A przede wszystkim — poczytać i ucieszyć oko bogatą szatą graficzną.

ank



Wydarzenia kulturalne


NOWOROCZNE SPOTKANIE POETYCKIE W KRACZKOWEJ

Dnia 23 stycznia 2016 r. w Domu Ludowym im. ks. W. Mazurka w Kraczkowej miało miejsce Noworoczne Spotkanie Poetyckie, zorganizowane przez Grupę Twórczą Inspiratio, działającą w strukturze Centrum Kultury Gminy Łańcut. Nasza grupa zrzesza ponad 30 twórców i działa od 12 lat. Cieszymy się, że ciągle dołączają do nas nowi członkowie (poeci, rzeźbiarze, malarze). Pozyskujemy utalentowanych, młodych, dobrze zapowiadających się piszących ludzi. Dowodem tego była prezentowana przy okazji spotkania młoda, oryginalna i zdolna poetka Karolina Szyszka z Kraczkowej. Jej wiersze niosą w sobie uderzający ładunek emocjonalny. To poezja niezwykle czysta i mocna. Prezentacja Karoliny zrobiła na zebranych duże wrażenie.

Mieliśmy ogromny zaszczyt i wielką przyjemność gościć w Kraczkowej znakomitych gości takich jak: prezes Rzeszowskiego Oddziału ZLP Mieczysław A. Łyp z małżonką, wiceprezes RSTK w Rzeszowie Stefan Żarów, przewodniczący Komisji Rewizyjnej ZLP Adam Decowski, Danuta Pado z WDK w Rzeszowie, członkinie RSTK, poetki — Jadwiga Kupiszewska, Barbara Śnieżek i Teresa Glazar. Ze strony gospodarzy w spotkaniu udział wzięli: dyrektor Centrum Kultury Gminy Łańcut Andrzej Łobaza, opiekunka grupy Urszula Pantoła, poeci: Jolanta Michna, Jolanta Mach, Maria Fleszar, Stanisław Bożek, Maria Lorenc, Alfred Budzyński, Helena Magryś i Kinga Dziobak oraz recytatorki — Gabriela Król, Maria Józefczyk, Anna Szpunar i Teresa Pecuch.

Uczestnicy podziwiali obrazy naszej członkini, malarki Grażyny Sordyl i słuchali kolęd w wykonaniu zespołu wokalnego Con’ Cuore z Cierpisza. Przy wspólnym, poetyckim stole mogliśmy dzielić się nie tylko dobrymi noworocznymi życzeniami, ale także pięknem poezji. Każdy z uczestników miał swoją mini prezentację. Spotkanie przebiegło w ciepłej, radosnej atmosferze. Takie chwile dostarczają zawsze wielu niezapomnianych przeżyć i wzruszeń, pozwalają jednoczyć się i wzajemnie poznawać. Serdecznie dziękujemy naszym gościom jak i wszystkim organizatorom spotkania. Mamy nadzieję, że nowo rozpoczęty rok przyniesie nam wiele podobnych wydarzeń, odnośnie których już snujemy plany.

Jeszcze raz z najlepszymi życzeniami na Nowy 2016 Rok!

Urszula PANTOŁA



Wydarzenia kulturalne


W MIELECKIM ROCZNIKU LITERACKO-KULTURALNYM

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu odbyło się 9 stycznia 2016 r. spotkanie Grupy Literackiej „Słowo”, w czasie którego promowano czwarty numer Mieleckiego Rocznika Literacko-Kulturalnego „Artefakty”. Licząca blisko 350 stron publikacja została poświęcona dokonaniom literackim członków GL „Słowo”, odniesionym sukcesom i związanym z Grupą wydarzeniom kulturalnym, a także działalności Klubu Środowisk Twórczych TMZM.

Nie zabrakło w niej akcentów zetelpowskich. Zaprezentowana została gościnnie twórczość Adama Decowskiego, Edwarda Guziakiewicza, Mieczysława A. Łypa (ZLP O/Rzeszów), Włodzimierza Kłaczyńskiego, Doroty Kwoki (ZLP O/Kielce) i Juliusza E. Bolka (ZLP O/Warszawa). Leszek Żuliński (ZLP O/Warszawa) zrecenzował tomik poezji Joanny Kłaczyńskiej, a Stefan Żarów — tomik fraszek Adama Decowskiego i tomik wierszy Edyty Pietrasz. O wierszach Joanny Kłaczyńskiej pisał też w „Artefaktach” Janusz Termer (ZLP/O Warszawa). W roczniku znalazła się ponadto relacja z uroczystości wręczenia Złotych Piór za 2014 r., dorocznej gali ZLP O/Rzeszów.

Redaktorem czwartego numeru „Artefaktów”, podobnie jak poprzednich, jest Zbigniew Michalski, prezes Grupy Literackiej „Słowo”. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Włodzimierz Kłaczyński (ZLP O/Kielce), Edward Guziakiewicz (ZLP O/Rzeszów), Stefan Żarów (wiceprezes RSTK w Rzeszowie) i Janusz Chojecki (prezes TMZM w Mielcu). Zebranych gości w imieniu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu powitała Jolanta Strycharz. O akcenty muzyczne zadbali wokaliści Państwowej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza w Mielcu: Jadwiga Huber, Anna Wiącek i Jadwiga Zemmel z akompaniamentem Sławomira Kuska.


W Mielcu promocja „Artefaktów”

Mielecka Grupa Literacka „Słowo” zaprasza na promocję „Artefaktów” — Mieleckiego Rocznika Literacko-Kulturalnego Nr 4 (2015). Spotkanie odbędzie się 9 stycznia 2015 r. (sobota) o godz. 16:00 w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2.

Wystąpią: recytacje — Barbara Augustyn i Jan Stępień, śpiew — soliści Wydziału Wokalnego PSM im. M. Karłowicza w Mielcu.



Wydarzenia kulturalne




 

Związek Literatów Polskich