Wydarzenia kulturalne 2017
Wydarzenia kulturalne
50 lat Oddziału ZLP w Rzeszowie "Gala nad Galami"
18 listopada br. w auli Zespołu Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego w Rzeszowie odbyła się wspaniała uroczystość z okazji 50-lecia Oddziału ZLP w Rzeszowie.
ZLP Rzeszów
Relacja z Gali nad Galami
Podziękowanie dla Dyrektor ZST w Rzeszowie
Fotorelacja ze spotkania - Anna Heller z "Kuriera Błażowskiego"
Fotorelacja ze spotkania - Wacław Turek
Fotorelacja ze spotkania - Hanna Krupińska-Łyp
Wydarzenia kulturalne
Grupa Twórcza Inspiratio na spotkaniu kolejnej edycji Podkarpackiej Izby Poetów w Trzcianie.
Poetyckie spotkanie odbyło się 10.12.2017 r w Domu Tradycji Ludowych w Trzcianie, gdzie twórców zaprosił gospodarz tego miejsca, Zbigniew Lis. Podkarpacka Izba Poetów, którą opiekuje się pani Danuta Pado z WDK Rzeszów prezentowała tym razem twórczość Janiny Ataman i Stefana Żarowa. Wieczór, któremu towarzyszyła wystawa prac malarskich Krystyny Niebudek nosił tytuł Odcienie szarości - Korzenie dróg. Spotkanie to było dla nas kolejnym niepowtarzalnym przeżyciem. Prezentowana poezja obojga poetów, we wspaniałej interpretacji Danusi Pado wywarła na uczestnikach wieczoru ogromne wrażenie i pobudziła wiele pięknych emocji. Pani Janina Ataman z wykształcenia plastyk i instruktor teatralny jest laureatką wielu znaczących poetyckich nagród i członkinią ZLP w Rzeszowie. Wydała 4 tomiki wierszy. W swej twórczości zachwyca dystansem do świata, brakiem zachłanności, krytycyzmem i poczuciem humoru wobec siebie. O miłości, którą ogarnia ludzi, zwierzęta i świat pani Janina pisze bez patosu - prawdziwie i mocno. Z jej tekstów bije pokora i wielka empatia. Poetka nie stosuje zbędnych słów czy ozdobników i bardzo celnie uderza słowem. Stefan Żarów, poeta, krytyk literacki, działacz i animator kultury wydał 5 tomików swej poezji. Twórczość Stefana charakteryzuje filozoficzna nostalgia, wiele odniesień do historii i dzieł sztuki jak i ciepłych refleksji związanych z domem rodzinnym i przemijaniem. Potrafi on stworzyć jedyny sobie niepowtarzalny, zamyślony, jednocześnie wyrazisty klimat, którym w magiczny sposób pociąga odbiorcę. Towarzysząca poezji wystawa malarska Krystyny Niebudek, która jest głównym instruktorem ds. upowszechniania plastyki w rzeszowski WDK w piękny sposób harmonizowała ze słowami wierszy. Utalentowana malarka starała się dobrać prace zgodnie z tytułem spotkania i wszelkie odcienie szarości poprzez błękity i granaty wyłaniały obrazy polnych dróg, nieba, czy samotnej, stojącej wśród zimowego pustkowia figury Matki Bożej. Wiele wrażeń i wiele gościnności spotkało nas w Trzcianie. Dom Tradycji Ludowych – gospodarze wydarzenia częstowali gorącymi jeszcze proziakami z masłem i pyszną zbożową kawą z mlekiem. Poetycki i malarski wieczór zgromadził wielu uczestników, reprezentantów poetyckich i literackich grup, twórców kultury, znawców literatury takich jak: Marta Pelinko, Radovan Brenkus, Adam Decowski i Jerzy Nawrocki. Wiersze Stefana Żarowa prezentowała Barbara Śnieżek, przewodnicząca sekcji literackiej RSTK W Rzeszowie, jak i sam ich autor. Wśród licznie zgromadzonych gości w spotkaniu uczestniczyli następujący członkowie Grupy Twórczej Inspiratio: Maria Fleszar, Jolanta Michna, Jolanta Mach, Szymon Halko i Urszula Pantoła. Tego zimowego już wieczoru doznaliśmy wiele ciepła, spotkanie było pełne twórczego czaru i wzbudziło tak wiele niezapomnianych doznań, za co serdecznie dziękujemy.
Urszula Pantoła, Grupa Twórcza Inspiratio.
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
Spotkanie poetyckie "Odcienie szarości - Korzenie dróg"
Zapraszamy na spotkanie poetyckie z Janiną Ataman i Stefanem Żarowem pt: "Odcienie szarości - Korzenie dróg".
Spotkanie odbędzie się w Regionalnym Domu Tradycji Ludowych w Trzcianie 10 grudnia o godz. 17.
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
Wieczór autorski Celiny Depy
Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale filia w Racławówce zaprasza na Wieczór poetycki z Celiną Depa, promujący tomik "Filiżanka doświadczeń".
Spotkanie odbędzie się w Racławówce w Domu Kultury 8 grudnia o godz. 17.
Relacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
Nagroda - wyróżnienie dla Bogusława Kotuli w konkursie na reportaż “Centralny Okręg Przemysłowy – osiem dekad zmian”
Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli rozstrzygnęła konkurs na reportaż „Centralny Okręg Przemysłowy - osiem dekad zmian”. Postanowiono nagrodzić dwóch autorów prac.
Konkurs miał charakter otwarty, skierowany był do mieszkańców miast dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego powyżej 16. roku życia, zarówno profesjonalistów jak i amatorów.
Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować tekst związany tematycznie z konkursem, spełniający wymogi reportażu jako gatunku.
Jury, w skład którego weszli: Stanisław Chudy – redaktor tygodnika „Sztafeta”, Jerzy Reszczyński – redaktor „Tygodnika Nadwiślańskiego” oraz Tomasz Gotkowski – MBP Stalowa Wola, po zapoznaniu się z pracami zdecydowało nie przyznawać dwóch pierwszych miejsc. Miejsce 3. oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 złotych brutto otrzymała Agnieszka Góra - Stępień z Lublina, autorka pracy „Żuk”. Jury zdecydowało się również wyróżnić Bogusława Kotulę z Rzeszowa, autora pracy „W copie i bez copy” i przyznać nagrodę w wysokości 500 złotych.
MBP Stalowa Wola
Wydarzenia kulturalne
Szóste spojrzenie „Witryny” , Stalowa Wola
W czwartek, 23 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli odbyła się promocja almanachu Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” ze Stalowej Woli pt. „Spojrzenia 6”.
Almanach prezentuje utwory poetyckie: Zdzisława Błońskiego, Tadeusza Braka, Anny Bucharskiej, Jadwigi Bujak-Pisarek, Agnieszki Bulicz, Józefa Dziury, Elżbiety Ferlejko, Marty Gduli-Żukowicz, Aleksandry Grzeli, Marty Herdzik-Męcińskiej, Elżbiety Kiszko, Aleksandry Knap, Jacka Kotwicy, Krzysztofa Kwasiżura, Kazimierza Lindy, Agaty Linek, Ryszarda Mścisza, Anny Nowakowskiej, Andrzeja Rębisza, Wiktorii Serafin, Piotra Sikorskiego, Marzeny Tabor, Alicji Wojdyło, Małgorzaty Żureckiej, Grażyny Jarzyńskiej, Jakuba Kapuścińskiego, Rafała Kasprzaka, Grzegorza Józefa Męcińskiego, Andrzeja Moskala, Tomasza Sochy i Mirosława Osowskiego.
Są w nim również teksty prozatorskie: Grażyny Bołcun, Beaty Sudoł-Kochan i Mirosława Grudnia.
- Na kartach kolejnego zbioru literatury pięknej prezentujemy próbki twórczości nie tylko naszych członków, ale także zaproszonych gości. Są one opatrzone krótkimi notami biograficznymi każdego autora. W tomie znajdują się również utwory Czesława Główki, Teresy Ujdy i Józefa Sztaby, zmarłych członków stowarzyszenia, którzy odeszli od nas w ostatnich latach – mówi Agnieszka Bulicz, prezes Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli.
Obecnie do Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli należy 38 członków, w tym 6 honorowych i 1 wspierający.
Podczas prezentacji w bibliotece, utwory z almanachu „Spojrzenia 6” recytowali Eliza Moskal, Alicja Lubojańska, Alicja Młynarska i Bartłomiej Kotwica z Teatru „Blagier”, działającego w Spółdzielczym Domu Kultury pod kierunkiem Marii Bembenek.
Oprawę muzyczną zapewnili Renata Zychowicz (pianino) i Paweł Żurawski (akordeon, klarnet).
MBP Stalowa Wola
Fotorelacja 1
Fotorelacja 2
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na promocję najnowszego almanachu "Witryny" pt. "Spojrzenia 6"
Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Stowarzyszenia Literackiego "Witryna" serdecznie zaprasza na promocję najnowszego almanachu "Witryny" pt. "Spojrzenia 6", która odbędzie się 23 listopada o godz. 18:00 w siedzibie głównej MBP przy ul. Popiełuszki 10.
Wydarzenia kulturalne
Wydarzenia kulturalne
Zaduszki „Witryny”, Stalowa Wola
10 listopada 2017 r. w Kawiarence „Przystań” przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli wspominano zmarłych literatów, będących członkami Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli, którzy odeszli w ciągu ostatnich kilku lat, pozostawiając dla przyszłych pokoleń dorobek twórczy.
Zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z biografiami i utworami zasłużonych dla miasta Stalowa Wola i regionu pisarzy: Mariana Berkowicza, Czesława Główki, Stanisława Siekańca, Józefa Sztaby i Teresy Ujdy. Wzruszającą atmosferę wprowadzili czytający: Grzegorz Męciński, Małgorzata Żurecka, Ryszard Mścisz, Agnieszka Bulicz i Agata Linek oraz znajomi i przyjaciele zmarłych pisarzy, którzy dzięki wspomnieniom na zawsze pozostaną w ich pamięci i sercach.
Dopełnieniem wieczoru był koncert w wykonaniu uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I. J. Paderewskiego w Stalowej Woli. Utwory muzyczne przy akompaniamencie Moniki Kucy zaprezentowali: Anna Patron – flet, Wiktoria Sasin – wiolonczela, Cezary Sagan – trąbka oraz Gabriela Obara – śpiew.
Agnieszka Bulicz
Fotorelacja oraz artykuł
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na jubileuszową wystawę fotografii - Wacław Turek
Zapraszamy na jubileuszową wystawę fotografii REMINESCENCJE - Wacław Turek. Impreza odbędzie się 16 listopada o godz. 18.
Szczegóły na plakacie
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
Hymn pochwalny Stefana Żarowa - relacja ze spotkania.
Przy wypełnionej do ostatniego miejsca Sali Klubu „Turkus” Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się 18 października 2017r., w cyklu „Wieczór słowa i muzyki”, promocja tomiku poezji wiceprezesa Mieleckiego Towarzystwa Literackiego Stefana Żarowa „Na skraju podróży”. Zapoczątkował ją scenie Klubu skrzypek Kamil Niemiec. Powitała gości osobiście wicedyrektor WDK Małgorzata Hołowińska, zaś prowadziła całość - animatorka cyklu Jadwiga Orzechowska. Poprosiła ona dr Jana Wolskiego z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego o charakterystykę poezji bohatera Wieczoru. Uczestnicy imprezy usłyszeli długi wywód zamykający się w słowach „hymn pochwalny na cześć życia”. Dla autora tomików „Na styku cieni” (2015), „Itaka Odyseusza”(2016) i „Na skraju podróży”(2017) była to niewątpliwa nobilitacja. Jako pierwsza ze solistek wystąpiła Małgorzata Oleszko. Po jej występie, zgromadzeni przy efektownym prezydium goście autora, rozpoczęli prezentacje wybranych utworów i odpytywanie autora tomiku o szczegóły treści. Serię rozpoczęła Barbara Śnieżek(RSTK Rzeszów), kontynuował Andrzej
Szypuła – prezes Rzeszowskiego Towarzystwa Muzycznego, który także akompaniował, wspólnie z Kamilem Niemcem, następnej solistce – Emilii Jakubiec-Lis. Zakończyła zadawanie pytań autorowi Ewelina Łopuszańska(RSTK Rzeszów). Po niej solo wystąpił jeszcze skrzypek Kamil Niemiec. Zakończyła efektownie występy, dwoma piosenkami, solistka Małgorzata Oleszko. Podziękował za wszystkie emocje oraz doznania wykonawcom i uczestnikom, wśród których obecny był prezes RSTK Stanisław Dworak i aktyw RSTK, autor. Ostatnie słowa należały do Małgorzaty Hołowińskiej i Jadwigi Orzechowskiej. Z Mielca przybyli Anna Żarów – żona autora, syn Konrad z dziewczyną i piszący te słowa.
Zbigniew Michalski
Wydarzenia kulturalne
MIĘDZY ZIEMIĄ A NIEBEM ZAWISŁAM
V Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Stanisławy Kopiec „O Lubeński Dzwon”
W piękny jesienny dzień, jakim był piątek 20 października 2017 roku, lubeńska książnica miała zaszczyt po raz kolejny organizować uroczysty finał konkursu poetyckiego „O Lubeński Dzwon”. Tradycyjnie partnerami lubeńskiej biblioteki było Starostwo Powiatowe, Gmina Lubenia oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lubeni. Ta piąta, jubileuszowa gala finałowa, była wyjątkowa z wielu względów. W promowanie słowa pisanego oraz uczczenie pamięci naszej zmarłej lubeńskiej poetki włączył się w tym roku Uniwersytet Rzeszowski. Organizatorem przedsięwzięcia na uczelni był dr Jan Wolski. Podczas sympozjum poświęconego twórczości Stanisławy Kopiec w Instytucie Filologii Polskiej zostały wygłoszone cztery referaty: „Multa affirma, pauca nega freguenter distinguere".
„O poezji Stanisławy Kopiec” - dr Barbara Trygar, „Motywy biblijne i franciszkańskie w poezji Stanisławy Kopiec” - dr hab. prof. UR Kazimierz Maciąg, „Zabiegi terapeutyczne w tomiku poetyckim Seans serdeczny Stanisławy Kopiec” – dr hab. prof. UR Roman Magryś oraz „Muzyczność wierszy dla dzieci Stanisławy Kopiec” - dr Ewelina Radion.
Program lubeńskiej gali po powitaniu gości i uczestników wydarzenia wzbogaciła prelekcja dr hab. prof. UR Zenona Ożoga pt. „Religijne aspekty poezji Stanisławy Kopiec”. Tegoroczny finał konkursu i zarazem piąta rocznica śmierci Stanisławy Kopiec stanowiła doskonałą okazję do uczczenia jej pamięci w sposób, który na pewno spodobałby się poetce. Wydanie zbioru wszystkich wierszy stanowiło bowiem jej osobiste marzenie. Dlatego Gmina Lubenia wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Lubeni podjęła się tego zadania, spełniając testamentowe marzenie naszej mistrzyni słowa. Podczas uroczystości miała bowiem miejsce promocja tomu wierszy zebranych Stanisławy Kopiec pt. „Puste miejsce dla anioła…”. Książkę promował Aleksander Bielenda, zagorzały propagator i wielbiciel poezji „Emilii Dickinson z Lubeni”, który prowadził także galę.
Po uroczystym wręczeniu nagród laureatom przez wójta Gminy Lubenia Adama Skoczylasa, przewodniczącego jury konkursu dr Jana Wolskiego i dyrektor GBP w Lubeni Alicję Warzybok nastąpiła prezentacja uhonorowanych wierszy, a także wystąpienia gości, którzy chcieli dodać coś od siebie w tej doniosłej chwili. Najlepszym utworem w tym roku okazał się wiersz „Szafa” Małgorzaty Borowiec z Radomia. Miejsce drugie zajął utwór „Nasz lubeński las” Marka Szczerbińskiego z Krakowa, a trzecie „Chrystus frasobliwy” Magdaleny Cybulskiej z Łodzi. Jury przyznało też cztery równorzędne wyróżnienia oraz wskazanie specjalne dla uczestniczki z Litwy za kultywowanie poezji polskiej za granicą. Jedną z osób wyróżnionych, która odebrała nagrodę za wiersz „Zatrzymanie czasu” była Anna Oliwińska-Wacko z Czudca.
Zwieńczeniem programu była część artystyczna – recital poezji śpiewanej, min. wierszy Stanisławy Kopiec, w wykonaniu młodych artystów z terenu Gminy Lubenia – Karoliny Andreasik, Roksany Soleckiej, Izabeli Baran i Jarosława Szajny oraz recytacja wierszy poetki przez Andrzeja Piecucha. Całości towarzyszyła wystawa ilustracji książkowych Natalii Janusz. Na zebranych gości czekał także tradycyjny, lubeński poczęstunek. Gminna Biblioteka Publiczna serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym w organizację i oprawę tego wydarzenia, a w szczególności ludziom, którzy w ten jesienny dzień przybyli do Lubeni, aby uhonorować naszą lubeńską wieszczkę. Stanisława Kopiec i jej poezja była pełna ciepła, serdeczności i kolorów – zupełnie jak aura towarzysząca nam tego dnia.
Urszula GUGAŁA
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA. PAMIĘCI ANNY MIROSŁAWY NOWAK
Dnia 20 października 2017 r., wzorem ubiegłego roku, w Szkole Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Hermanowej odbyło się spotkanie, poświęcone pamięci poetki, Anny Mirosławy Nowak. Prowadziła je i nad całością czuwała dyrektor szkoły, Elżbieta Rożek. Poetkę z Hermanowej wspominali członkowie rzeszowskiego Oddziału ZLP: Teresa Paryna, Mieczysław Łyp, Adam Decowski oraz Alicja Kustra, dyrektor MiGBP w Tyczynie.
Spotkanie poświęcone poezji Anny M. Nowak składało się z dwóch części. W części pierwszej, w nastrojową atmosferę wprowadzili nas uczniowie Szkoły Podstawowej w Hermanowej. Ich piękne recytacje przypomniały o tym, jakie wartości dla poetki były najważniejsze. Pokazały, że rodzina, przyroda, wiara, morze i poezja były całym jej światem. Recytacje uczniów uzupełniły piosenki z repertuaru Leonarda Cohena i Marka Grechuty. Za tę część spotkania, czyli montaż słowno-muzyczny, odpowiedzialne były panie: Renata Okoń, nauczyciel języka polskiego oraz Alicja Mróz, nauczyciel muzyki. W części drugiej zaproszeni goście starali się jak najwięcej opowiedzieć uczniom o poetce, która ostatnie lata swojego życia spędziła w ich rodzinnej miejscowości. Alicja Kustra, dyrektor biblioteki w Tyczynie, sylwetkę Ani przybliżyła, wykorzystując fotografie poetki, których wiele znajduje się w zbiorach tyczyńskiej biblioteki. Teresa Paryna Anię „wspominała” wierszami, które specjalnie dla niej napisała. Adam Decowski przedstawił ją w ten oto sposób: „była kobietą o głębokiej wrażliwości i subtelnej duszy, kochała życie i podziwiała naturę”. Jako ostatni z gości wypowiedział się Mieczysław Łyp – prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie. Wspomniał on o początkach drogi twórczej poetki, jej pracy na rzecz związku i sukcesach poetyckich. Tak zakończyła się ta piękna lekcja języka polskiego, podczas której wspominaliśmy Annę Mirosławę Nowak, poetkę z Hermanowej i jej niezwykłe wiersze.
Alicja Kustra
Relacja ze spotkania cz.1
Relacja ze spotkania cz.2
Wydarzenia kulturalne
Finał konkursu im. J. Hordyńskiego
27 października podsumowana została XVI edycja Regionalnego Konkursu Recytatorskiego i Poetyckiego im. Jerzego Hordyńskiego. Za najlepsze recytacje twórczości jarosławskiego poety oraz twórczości Barbary Mazurkiewicz wręczone zostały statuetki oraz nagrody. W wydarzeniu uczestniczył zastępca burmistrza Dariusz Tracz.
Konkurs skierowany był do uczniów klas VII szkół podstawowych, II i III dotychczasowych klas gimnazjalnych, studentów oraz osób dorosłych. Zasadniczym jego celem była popularyzacja twórczości jarosławskiego poety o bogatym dorobku literackim, a także rozwijanie i pogłębianie wiedzy o mieście i regionie.
Co roku konkurs podzielony jest na kilka kategorii. Uczestnicy wybierający recytację mieli do zaprezentowania dwa wybrane utwory - jeden autorstwa Jerzego Hordyńskiego i drugi Barbary Mazurkiewicz - poetki i felietonistki z Lubaczowa. W kategorii twórczość własna można było zaprezentować maksymalnie trzy własne teksty - nie nagrodzone jeszcze w tym konkursie. Z kolei w kategorii poezja śpiewana jury oceniało wykonanie jednego lub dwóch utworów J. Hordyńskiego.
Do udziału w eliminacjach zgłosiło się 40 uczestników, z pośród nich zostali wybrani najlepsi - poznaliśmy ich 27 października, podczas finału w Sali Lustrzanej CKiP.
Renata Pęcak, Kancelaria Burmistrza Miasta
Wydarzenia kulturalne
Niepodległa – stulecie odzyskania niepodległości
Program:
„Tu jest moja Ojczyzna…”
09.11.2017, godzina 17:00
Wypożyczalnia dla Dorosłych MBP
Wieczór poezji lokalnych poetów w wykonaniu:
– Marii Grądzkiej-Kuczek (byłej członek Polish American Poets Academy w Welington NY, która występowała w kąciku poetyckim w Radio New York, laureatki nagrody Ungara w Chicagowskiej Panoramie)
– Barbary Mazurkiewicz (Redaktor naczelnej dziennika E-Literaci.pl, koordynatorki kultury, wydawcy, poetki, felietonistki i fotograf. Laureatki nagrody ZLP w Rzeszowie i serwisu literackiego E-Literaci.pl)
– Józefa Furgały (poety ludowego, którego twórczość jest poetyckim, cennym zapisem własnych obserwacji i przeżyć, kroniką zdarzeń i historii Ziemi Lubaczowskiej w ostatnim półwieczu)
– Józefy Kornagi (członka Stowarzyszenia Twórców Ludowych Ziemii Lubaczowskiej, autorką tomiku poezji “W zamieci kul…”, w całości poświęconej pamięci poległych bohaterów)
„Polaków drogi do niepodległości”
10.11.2017, godzina 17:00
Czytelnia dla Dorosłych MBP
Sesja popularno-naukowa z udziałem lokalnych historyków i gości spoza Lubaczowa. Tematy przewodnie to:
– Wpływ Józefa Piłsudskiego na odzyskanie niepodległości. Hubert Kuberski, Instytut Historii PAN.
– Obrona Lwowa w listopadzie 1918. Jan Bańbor, Archiwum Akt Nowych.
– Udział mieszkańców powiatu lubaczowskiego w wojnie polsko – sowieckiej w latach 1919-1920 oraz rola Stanisława Dąbka w tych wydarzeniach. Zygmunt Kubrak, historyk, nauczyciel, muzealnik.
„Lubaczowska Strefa Niepodległości”
11.11.2017, godzina 13:00
Rynek Miasta Lubaczowa
(W razie złych warunków atmosferycznych strefa zostanie przeniesiona do hali MOSiR w Lubaczowie przy ul. Kopernika 22)
Kampania społeczno-edukacyjna o Święcie Niepodległości. Dmuchańce, fotobudka, miejsce do pracy twórczej, w którym rodziny z dziećmi będą mogły spędzić ten szczególny dzień, konkursy plastyczne i wspólne szycie flagi, projektowanie i własnoręczne malowanie t-shirtów to tylko niektóre z atrakcji czekające na mieszkańców Lubaczowa.
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
Lubaczowska Jesień Poetycka - relacja ze spotkania
Dnia 6 października 2017, w Muzeum Kresów odbyła się II edycja festiwalu pt. „Lubaczowska Jesień Poetycka”. Spotkanie zorganizowała Barbara Mazurkiewicz i Stanisław Piotr Makara, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Zaproszeni goście, mieli okazję nie tylko do zwiedzania Muzeum ale również zapoznania się z twórczością rodzimych poetów - Józefy Kornagi, Barbary Mazurkiewicz, Jacka Hadama. Wysłuchano też melancholijnych piosenek w wykonaniu: Liliany Mastykasz, Mileny Wach, Martyny Czerniak i Wiktorii Nicpoń, pod batutą Dyrektora Miejskiego Domu Kultury, Andrzeja Kindrata.
Było to lubaczowskie święto kultury i sztuki. Byłą to też wspaniała okazja do rozmów o poezji, sztuce i historii regionu.
Zabrakło jednak na gali laureatki głównej nagrody za wiersz konkursowy, poetki z Zebrzydowic, Jadwigi Bujak-Pisarek.
Dziękuję za życzliwą obecność i współtworzenie atmosfery nauczycielom, młodzieży Gimnazjum nr2, a także dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im Władysława Broniewskiego w Lubaczowie.
Barbara Mazurkiewicz
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
Pamięci Juliana Przybosia
6 października 2017 roku minęła 47 rocznica śmierci wielkiego poety Awangardy Krakowskiej Juliana Przybosia, którego imię nosi Szkoła Podstawowa w Gwoźnicy Górnej miejscu urodzenia poety.
Dwa razy do roku 5 marca i 10 października szkoła organizuje uroczystości poświęcone osobie i twórczości Juliana Przybosia, który nadał poezji nowy kształt i nowe drogi poezji wytyczył swoją twórczością.
9 października br.odbyła się uroczystość poetycko – wspomnieniowa poświęcona patronowi szkoły w 47 rocznicę śmierci, w której udział wzięła duża grupa uczniów jeszcze istniejących klas gimnazjalnych, nauczyciele i zaproszeni goście.
Spotkanie otworzyła dyrektor szkoły pani Marzena Haduch witając młodzież i przedstawicieli Oddziału ZLP w Rzeszowie.
Młodzi recytatorzy Łucja Borkowska, Patryk Zegar i Radosław Kiełbasa przedstawili po dwa wiersze poetów obecnych na uroczystości; Mieczysława A.Łypa prezesa ZLP o/w Rzeszowie, i członków ZLP Adama Decowskiego i Zdzisławy Górskiej.
W drugiej części uroczystości własne wiersze związane z Gwoźnicą czytali sami autorzy: Zdzisława Górska, Mieczysław A. Łyp, Adam Decowski i Stefan Żarów, poeta, krytyk literacki, przedstawiciel WDK i RSTK w Rzeszowie. Młodzież nagrodziła poetów gorącymi brawami.
Każdy z artystów przedstawił kilka słów na temat wpływu poezji Juliana Przybosia na własną twórczość. Mówiono też o inspirującej roli gwoźnickiego krajobrazu na wyobraźnię twórców.
Zdzisława Górska przypomniała sylwetkę Juliana Przybosia zapamietaną ze spotkania w strzyżowskim LO w latach 60-tych ub. wieku.
Szkoła, jak i Oddział ZLP w Rzeszowie pielęgnują pamięć o wielkim poecie. Obecni na spotkaniu pisarze ofiarowali Bibliotece Szkolnej swoje zbiory z utworami o tym słynnym artyście.
W rocznicowo – wspomnieniowym spotkaniu wzięli udział nauczyciele tej szkoły: dyrektor Marzena Haduch, Barbara Leszcz, Anna Borkowska i Franciszek Stawarz. Uroczystość zakończyły rozmowy i wspólne zdjęcia z młodzieżą. Uczniowie wręczyli czerwone róże wraz z podziękowaniem.
Po spotkaniu uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście udali się z wiązankami kwiatów na wysoko położony gwoźnicki cmentarz, gdzie na grobie Juliana Przybosia przedstawiciele szkoły, rzeszowskiego Oddziału ZLP, WDK i RSTK w Rzeszowie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Julian Przyboś chciał „spocząć śród oraczy”, w miejscu swojego urodzenia, w krajobrazie dzieciństwa, z widokiem na ulubioną Patrę.
Zdzisława Górska
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
Jubileusz 50-lecia Oddziału ZLP w Rzeszowie -STANISŁAW ORZEŁ, spotkanie w Tarnobrzegu
W ramach obchodów 50-lecia Oddziału ZLP w Rzeszowie, 5 października 2017r.odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu spotkanie ukazujące życie sylwetkę twórczą Stanisława Orła.
Był on jednym z założycieli rzeszowskiego oddziału ZLP i wiceprezesem pierwszego zarządu. Stanisław Orzeł, którego twórczość była ściśle związana z regionem świętokrzyskim, całe swoje powojenne życie (lata 1944 – 1978) spędził w Tarnobrzegu, rodzinnym mieście swojej żony Bronisławy. Tu pracował , początkowo jako nauczyciel, a następnie jako pracownik „Siarkopolu” w dziale inwestycji, a w końcu w redakcji gazety zakładowej „Siarka”.
Spotykanie rocznicowe stało się wydarzeniem kulturalnym dla mieszkańców Tarnobrzega pamiętających pisarza, ale przybyło też liczne grono polonistów lokalnych szkół oraz rodzina i przyjaciele córki pisarza.
Imprezę zaszczycili swoją obecnością: poetka, a zarazem sekretarz ZLP w Rzeszowie Małgorzata Żurecka, oraz pisarz ze Stalowej Woli – repatriant z Kazachstanu, Anatol Diaczyński.
Zebranych powitała Stanisława Mazur, dyrektor MBP w Tarnobrzegu i zaprosiła wszystkich na „koncert jesienny” w wykonaniu chóru i solistów – uczniów Zespołu Szkół Społecznych Nr 1 im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu pod kierownictwem pani Kamili Wolskiej. Po koncercie Małgorzata Żurecka przedstawiła zebranym informacje o działalności aktualnej rzeszowskiego oddziału ZLP i jego członkach.
Zgodnie z programem, następną część spotkania poprowadziła córka Stanisława Orła – Maria Orzeł-Łysiak, która na wstępie przedstawiła losy i życiowe dokonania swojego ojca, przypominając, jak ważną rolę odegrał w dziejach lokalnej społeczności nie tylko jako twórca, ale również jako działacz i wychowawca młodzieży, animator życia społeczno-kulturalnego i przyjaciel wielu ludzi.
Prezentując sylwetkę twórczą Stanisława Orła, córka zwróciła przede wszystkim uwagę na walory artystyczne jego prozy takie jak: wrażliwość na piękno przyrody i jej niezwykłe, malarskie opisy, uwrażliwienie na cierpienie ludzkie, dostrzeganie społecznej niesprawiedliwości, wyjątkowe poczucie humoru (również anegdotycznie przedstawione przez prelegentkę w sytuacjach życiowych), wspaniałe umiejętności artystycznego portretowania postaci oraz niezwykle rzadka współcześnie cechę – życzliwość dla ludzi nie pozbawioną zresztą pogodnej, z lekka złośliwej krytyki.
Omawianie poszczególnych powieści ilustrował wspaniałą interpretacją dr Sylwester Łysiak, który czytał fragmenty powieści. Prezentowane przez niego teksty kwitowane były gromkimi wybuchami śmiechu zgromadzonych. Maria Orzeł-Łysiak zaprezentowała też niedrukowaną powieść Stanisława Orła „Ziarno i ciernie”, która została odnaleziona w rękopisach i maszynopisach jej ojca.
Na zakończenie organizatorzy zaprosili na przygotowaną przez MBP okolicznościową wystawę związaną z bohaterem spotkania. Zaprezentowano tu m.in. wspaniałą galerię zdjęć, których komputerowej renowacji dokonał Kazimierz Łysiak oraz rękopisy, dokumenty, fotokopie artykułów i powieści jak też inne rodzinne pamiątki.
Ta bardzo udana impreza przypomniała sylwetkę nieco już zapomnianego twórcy i wywołała wiele pozytywnych emocji i należy mieć nadzieję, że pozostanie w pamięci obecnych na dłużej i zachęci do czytelniczych spotkań z twórczością Stanisława Orła.
Maria Orzeł-Łysiak
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
JOLANTA SZAL-MACH BOHATERKĄ PODKARPACKIEJ IZBY POETÓW
28.09.2017 r. w oprawie urokliwych, jesiennych krajobrazów jeziora Czyste w Grodzisku Dolnym odbyło się spotkanie noszące tytuł Jestem tańczącym piórkiem z poetką Jolantą Szal-Mach. Twórczyni jest autorką 3 tomików wierszy: Jesteś melodią mojego życia, W drodze i Zofia. W roku 2016 została laureatką nagrody głównej Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „Wrzeciono”. Jej poezja przesiąknięta nutą nostalgii, zawierająca w sobie wiele poetyckiej ulotności, pejzaży, zachwytu nad światem i marzeń potrafi również zadziwiać siłą wyrazu i ogromnie wzruszać. Te wiersze niezaprzeczalnie pozostawiają trwały ślad w sercu odbiorcy. Jolanta należy do Grupy Twórczej Inspiratio działającej przy Centrum Kultury Gminy Łańcut, Koła Lirycznego Wena w Łańcucie i Grupy Poetyckiej „Perły” w Leżajsku. Oprócz poetyckiego talentu posiada ona wiele pasji. Kocha książki i przyrodę, należy do Teatru Dramatycznego działającego przy GOK w Kuryłówce i z wielkim zapałem oddaje się sztuce pięknego pisania - zwanej kaligrafią. Spotkanie nad jeziorem Czyste zainicjowała koordynatorka Podkarpackiej Izby Poetów Danuta Pado. Do współpracy włączył się Ośrodek Kultury i Biblioteka w Grodzisku Dolnym. Impreza zgromadziła wielu gości zarówno z literackich grup jak i Podkarpackiej Izby Poetów, WDK w Rzeszowie, Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury, przyjaciół poetki przedstawicieli lokalnych władz, miłośników poezji oraz działaczy kultury. Zebranych przywitała kierowniczka Ośrodka Kultury w Grodzisku Dolnym Katarzyna Mach-Wawrzaszek. Wiersze poetki recytowała Danuta Pado, jak i sama ich autorka. Tło dla poezji stanowiła klimatyczna muzyka we wspaniałym wykonaniu duetu Wojtka i Tomka Wołowców. Zatopieni w niepowtarzalnej atmosferze wierszy Jolanty Szal-Mach, otoczeni przeglądającymi się w wodzie jeziora jesiennymi brzozami i muzyka przeżywaliśmy, pełne czaru i wzruszeń chwile. Serdecznie i z wielkim podziwem gratulujemy Jolancie, członkini naszej grupy wspaniałych poetyckich osiągnięć i życzymy dalszego realizowania swych podpartych prawdziwym talentem pasji. Grodzisko Dolne przyjmowało nas z ogromną gościnnością i serdecznością. Dziękujemy Jolancie Szal-Mach, Podkarpackiej Izbie Poetów, jak i pozostałym organizatorom za spotkanie, które dostarczyło nam tylu wzruszeń, dało tak wiele radości, ciepła i tak potrzebnego wszystkim piękna.
Urszula Pantoła Grupa Twórcza Inspiratio.
Fot: J.Szpunar i OK. Grodzisko Dolne
Wydarzenia kulturalne
Spotkanie poświęcone twórczości poetki ANNY MIROSŁAWY NOWAK
SP w Hermanowej, ZLP oddział w Rzeszowie, MiGBP w Tyczynie zapraszają na spotkanie poświęcone twórczości poetki ANNY MIROSŁAWY NOWAK
19 październik (czwartek) godz.10:00, SP w Hermanowej
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
Spotkanie literackie w Cukierni u Borowskiej - EDWARD GUZIAKIEWICZ - BAJKI DLA DZIECI
Mielecka Grupa Niezrzeszonych Prozaików zaprasza na spotkanie literackie w Cukierni u Borowskiej
Mielec, Al. Niepodległości 5
w programie EDWARD GUZIAKIEWICZ - BAJKI DLA DZIECI
14 października 2017 r. godz. 16.00.
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
Spotkanie z literatem
4 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie literata Ryszarda Mścisza z uczestnikami Warsztatów Literackich WERS, młodzieżą licealną i gimnazjalną - LO im. KEN i gimnazjaliści z ZSO nr 3. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „Wzbogacenie oferty kulturalnej dla mieszkańców Stalowej Woli” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej „Crescendo” w Stalowej Woli a finansowanego ze środków Gminy Stalowa Wola.
Projekt ma na celu promowanie muzyki i twórczości literackiej dzieci i młodzieży, obejmuje nie tylko spotkania warsztatowe młodych literatów, ale także wspólne koncerty słowno-muzyczne, edukację muzyczną i spotkania z twórcami regionu. Warsztaty literackie prowadzą Stanisława Bieńko-Stachyra i Joanna Rybak. W tym roku zaproszony na spotkanie autorskie i warsztaty dla młodych adeptów pióra został Ryszard Mścisz - członek Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie, poeta, krytyk literacki.
Spotkanie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej Ryszard Mścisz przedstawił swoją twórczość. Przeczytał oraz omówił z młodzieżą swoje wiersze a także prozę satyryczną. – Kiedy piszę wiersze powstają one pod wpływem chwili, nie myślę, że trafią one do określonego tomiku. Jego wydanie zajmuje więc kilka lat, proces tworzenia jest rozłożony w czasie i zależy od wielu czynników. Jeśli chodzi o prozę, satyry czy recenzje z reguły tworzę je na konkretne zamówienie – odpowiadał na pytania młodych ludzi literat.
W części drugiej, warsztatowej młodzi ludzi mieli możliwość wzbogacić swój warsztat literacki i podpytać twórcę o sprawy techniczne związane z własną twórczością.
Ryszard Mścisz urodził się w Stalowej Woli, ale przez całe życie mieszka i jest związany z miejscowością Jeżowe w powiecie niżańskim. Tu właśnie już od 30 lat pracuje jako polonista w ponadgimnazjalnym Zespole Szkół. Od 2002 r. jest opiekunem gazetki szkolnej „Post Scriptum”, będącej jedną z najlepszych w kraju, zdobywającej nagrody w ogólnopolskich konkursach. Prowadzi także warsztaty literackie, a jego uczniowie odnoszą sukcesy na skalę wojewódzką i ogólnopolską
Z zdobywał nagrody i wyróżnienia Międzynarodowych Spotkań Poetów „Wrzeciono” w Nowej Sarzynie, w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O kwiat Azalii” w Leżajsku w Ogólnopolskim i Polonijnym Turnieju Poetyckim o „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca. W ramach VII Ogólnopolskiego Turnieju Poetyckiego o „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca przyznano mu także „Poetycki Exlibris” Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie — Filia w Mielcu, zaś w edycjach kolejnych „Nagrodę Publiczności” i Laur Kwartalnika „Nadwisłocze”.
Tomik „Wibracje” przyniósł Ryszardowi Mściszowi „Gałązkę Sosny” — Nagrodę Miasta Stalowej Woli, zaś zbiór wierszy „Na strunach lat” — „Złote Pióro” Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich za 2004 r. w kategorii — poezja. Za zbiór tekstów satyrycznych „Swojski diabeł i inne humoreski” otrzymał drugie „Złote Pióro”, nagrodę ZLP O/Rzeszów za 2012 r., tym razem w kategorii: inne. Od wielu lat twórca należy do Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli, od 2004 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich — Oddział w Rzeszowie.
Ryszard Mścisz jest stałym współpracownikiem kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza” w Rzeszowie, do którego pisze przede wszystkim recenzje..
MBP Stalowa Wola
Fotorelacja oraz pełny artykuł
Wydarzenia kulturalne
Program 46. Warszawskiej Jesieni Poezji
Zarząd Główny i Zarząd Oddziału Warszawskiego ZLP pragnie poinformować, że Warszawska Jesień Poezji odbędzie się w dniach 13-14 października 2017 r.
46. Warszawskiej Jesieni Poezji będą towarzyszyły imprezy poetyckie w Grójcu.
Program na plakacie.
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na V finał Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Stanisławy Kopiec "O lubeński dzwon". Rzeszów, Lubenia
V finał Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Stanisławy Kopiec "O lubeński dzwon" który odbędzie się 20 paźiernika 2017 r. w Rzeszowie i w Lubeni
Program:
10:00 Na sympozjum poświęcone twórczości Stanisławy Kopiec zaprasza Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, a odbędzie się w auli im. Stanisława Pigonia, Al. mjr. W. Kopisto 2B
13:00 Gala finałowa - sala GOK w Lubeni
• Powitanie
• Słowo o poezji Patronki Konkursu
• Promocja tomu wierszy zebranych Stanisławy Kopiec pt. „Puste miejsca dla anioła…”
• Ogłoszenie wyników konkursu i prezentacja nagrodzonych utworów
• Wystąpienia gości
• Recital poezji śpiewanej młodych artystów z Gminy Lubenia
• Otwarcie wystawy ilustracji książkowej Natalii Janusz
• Lubeńskie smaki - poczęstunek
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
Las – ptak - łąka
Natura, to źródło natchnienia dla twórców sztuk różnych. Tezy tej dowiodła twórczość laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Piękno przyrody polskiej: Las – ptak – łąka”. Finał tego konkursu, zorganizowanego przez Związek Literatów Polskich i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie, odbył się 15 września w sali edukacyjnej Nadleśnictwa Strzyżów.
Przybyłych na uroczystość gości powitał gospodarz miejsca, nadleśniczy Andrzej Modliszewski. Spotkanie rozpoczęła prezentacja, ukazującą związki poezji, kultury i sztuki z lasem, będącym źródłem natchnienia dla twórców. Przedstawił ją prowadzący spotkanie Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie. Następnie przewodnicząca jury, dr Hanna Krupińska-Łyp odczytała wyniki konkursu. Wręczono nagrody zwycięzcom. Czynności tej dopełnili przedstawiciele organizatorów konkursu – Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie oraz Mieczysław Arkadiusz Łyp, prezes Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie.
Z ich rąk nagrody pieniężne odebrały obecne na spotkaniu: Anna Piliszewska z Wieliczki – laureatka I miejsca, Iwona Świerkula z Warszawy – laureatka II miejsca oraz Halina Kurek ze Zręcina – laureatka III miejsca. Wśród zaproszonych gości obecni byli również poeci - członkowie ZLP Rzeszów, jury konkursowe, przedstawiciele instytucji kultury z powiatu i regionu, lokalni poeci, nauczyciele i uczniowie szkoły muzycznej oraz laureatki konkursów recytatorskich ze strzyżowskiego liceum.
Zgromadzeni na spotkaniu mogli również zapoznać się z twórczością poetów biorących udział w konkursie. Wiersze Anny Piliszewskiej recytowały z niezwykłym przejęciem uczennice liceum. Laureatki drugiego i trzeciego miejsca zaprezentowały swoje wiersze osobiście. Na krótką chwilę sala w nadleśnictwie wypełniła się poezją, a na twarzach gości malowało się skupienie. Każdy kolejny wers przenosił zasłuchanych na łono natury – do lasu, na łąkę, nad strumień czy w przestworza pomiędzy szybujące ptaki.
Poetycką atmosferę dopełniły doznania muzyczne. Uroczystość uświetnił bowiem koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Strzyżowie. Dźwięki smyczków, gitarowych strun oraz melodie wygrywane na klarnecie, saksofonie i fortepianie, ponownie pozwoliły zgromadzonym przenieść się w tajemniczy świat przyrody. Koncert spotkał się z wielkim aplauzem publiczności, która nagrodziła bardzo młodych muzyków i ich nauczycieli, oklaskami na stojąco. O pięknie przyrody polskiej, którą z właściwą sobie wrażliwością, opisują poeci, przypominała także wystawa zdjęć fotograficznych Michała Kuta. Jego obrazy, to efekt podglądania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Program zakończył się poczęstunkiem i miłym towarzyskim spotkaniem, podczas którego goście wymieniali się wrażeniami z przeżywanego wydarzenia.
Piątkowy wieczór w Nadleśnictwie Strzyżów zapisał się w pamięci nie tylko jako finał konkursu poetyckiego. W ten dzień spotkały się ze sobą sztuka i przyroda, poezja i las, których nierozerwalny związek łączy natchnienie.
Monika Armata, Nadleśnictwo Strzyżów
Fotorelacja ze spotkania. Fot. Mieczysław A. Łyp
Wydarzenia kulturalne
Zapraszamy na spotkanie z twórczością dr Zofii Lorenc.
Szanowni Państwo!
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu ponownie serdecznie zaprasza do udziału w spotkaniu z twórczością dr Zofii Lorenc, które odbędzie się 27 września 2017 r. (środa) o godz. 12.00 w siedzibie biblioteki (ul. Śnigurskiego 10-12).
Honorowy patronat nad spotkaniem objęli :
· Prezydent Miasta Przemyśla
· Starosta Przemyski.
W programie przewidujemy: - przedstawienie postaci oraz dorobku twórczego bohaterki spotkania; - prezentację wierszy z tomików Zapiski z życia, Wiecha, Pielgrzymowanie; - wystawę malarstwa dr Zofii Lorenc oraz koncert piosenek z (nie)dawnych lat.
Jeszcze raz serdecznie zapraszamy.
Halina Ukarma
Dyrektor PBW w Przemyślu
Wydarzenia kulturalne
O poezji i recenzjach w MBP
W czwartek, 21 września o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza podczas podwójnego wieczoru autorskiego z czytelnikami spotkali się Małgorzata Żurecka oraz Ryszard Mścisz. Poetka prezentowała dwa tomiki: „Kos śpiewa lato” oraz „Naga malwa”, zaś satyryk, poeta, krytyk literacki i publicysta zapoznał publiczność ze swoim zbiorem recenzji twórców Podkarpacia „Czytanie nieobojętne”.
Wydany w 2016 roku tomik „Kos śpiewa lato” to wprowadzenie czytelnika do świata poezji przez świetliki w dachu domu, który poeci nazywają wrażliwością. Z kolei w tomiku „Naga malwa” nie brakuje tonów melancholijnych i nostalgicznych. – Za każdym razem, kiedy czytam wiersze Małgosi jestem pod wielkim wrażeniem, dziękuję za zaproszenie mnie do tej uczty literackiej. Bo te wiersze są szczególne, to wiersze, które potrafią łączyć piękno słowa z głębią myśli i siłą uczucia. Tam wszystko jest wyważone, wszystko wspaniale harmonizuje – recenzowała Anna Garbaczowa, krytyk literacki, autorka wielu recenzji zbiorów poezji i książek prozatorskich. Próby podsumowania dotychczasowego dorobku Małgorzaty Żureckiej podjął się z kolei literat Mirosław Grudzień.
Ryszard Mścisz recytował wiersze Małgorzaty Żureckiej, a ta odwdzięczała się czytając recenzje zawarte w zbiorze „Czytanie nieobojętne”. – Nie jestem recenzentem, którego wszyscy się boją. Oceniając tomik poezji, czy książkę raczej szukam tego, co dobre, ewentualnie pewne rzeczy przemilczam – żartował z kolei Ryszard Mścisz, opowiadając o swojej propozycji czytelniczej. - Mam nadzieję, że taki pełniejszy przegląd moich recenzenckich poczynań zainteresuje nie tylko autorów omawianych dział, ale także innych twórców, czytelników, także recenzentów. Być może oni również pozostaną nieobojętni na to, co napisałem o różnych przeczytanych przez siebie dziełach.
Każdy chętny mógł nabyć prezentowaną literaturę, porozmawiać z twórcami, poprosić o autograf czy wspólne zdjęcie.
Był także czas na akcent muzyczny. Tym razem w bibliotece oklaskiwano zespół 8 gitarzystów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli w składzie: Julia Marut, Róża Chwałek, Paulina Kosior, Kamil Wołczasty, Mateusz Wdowiak, Bartosz Dudzik, Mateusz Garbacz oraz opiekun zespołu Grzegorz Wziątka. Gitarzystów podczas utworu „Jesienne liście” wspomogła także młoda skrzypaczka Marysia Chmielowiec.
MBP Stalowa Wola
Fotorelacja oraz pełny artykuł
Wydarzenia kulturalne
Zapraszamy na spotkanie autorskie M. Żureckiej i R. Mścisza.
Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli zaprasza na autorskie spotkanie z Małgorzatą Żurecką i Ryszardem Mściszem.
21 września 2017 r. godz. 18:00, MBP w Stalowej Woli, ul. ks. J. Popiełuszki 10 (II piętro - sala bankietowa)
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
Madonna z gitarą
W rzeszowskim BWA miał miejsce interesujący wernisaż prac Leszka Kuchniaka. Prezentacje jego sztuki zawsze budzą żywe zainteresowanie publiczności. Tak było i tym razem. 7 września 2017 r. sale wystawowe były wypełnione publicznością po brzegi. Przedstawiono malarstwo, rzeźbę i rysunek wszechstronnego artysty.
W każdej z prezentowanej dziedzin sztuki okazał się mistrzem. W jego pracach dominują motywy ludowe, żydowskie i sakralne. Rysunki nawiązują do makabryczno-groteskowych stylizacji Zdzisława Beksińskiego. Podobno kiedyś rzeszowski artysta fascynował się nimi. Uwagę zwracają takie rzeźby, jak: Malowany ptak, Ptasiek, Zaklinacz deszczu, Błogosławieństwo Elimelecha i Apostołowie. Wszystkie mają czytelne konteksty literackie i biblijne. Charakteryzują się niezwykle ciekawą kompozycją i wyraźną, żywą kolorystyką.
W malarstwie o ekspresji artystycznej decyduje mistrzowskie operowanie kolorem. Siłę wyrazu malarz potęguje oryginalną, kreatywną kompozycją. Do prac szczególnie dojrzałych artystycznie można zaliczyć między innymi: Łagodną, Madonnę z zieloną gitarą, Behemot, Karpia po żydowsku i Pielgrzyma.
Wielkim atutem wszystkich prac Kuchniaka jest ich bogata metaforyka i symbolika. W bogactwie kontekstów kulturowych, w bogactwie asocjacji i w nośności metaforycznej tkwi tajemnica piękna jego wizji artystycznej.
(Ł)
Fotorelacja ze spotkania. Fot. Mieczysław A. Łyp
Wydarzenia kulturalne
Zapraszamy na uroczystość finałową Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Piękno przyrody polskiej: LAS – PTAK – ŁĄKA”
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie i Oddział Związku Literatów Polskich w Rzeszowie mają zaszczyt zaprosić na uroczystość finałową Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Piękno przyrody polskiej: LAS – PTAK – ŁĄKA”
która odbędzie się 15 września (piątek) 2017 r. o godz. 16 00.
Miejsce uroczystości: sala edukacyjna Nadleśnictwa Strzyżów 38-100 Strzyżów, ul. Mostowa 9
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
NARODOWE CZYTANIE 2017
2 września 2017 r. w klubie Arkadia w błażowskim GOK miało miejsce Narodowe Czytanie. Imprezę zorganizowali burmistrz Błażowej, Gminny Ośrodek Kultury, Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej. W tym roku, jak Polska długa i szeroka czytano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
„Wesele”: dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.
Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.
„Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień” – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda, patronujący wraz z małżonką akcji Narodowe Czytanie.
Wszystkich zgromadzonych w klubie Arkadia powitała dyrektor błażowskiej biblioteki Danuta Heller, oddając prowadzenie dr Hannie Krupińskiej-Łyp. Dzięki jej interesującej narracji klub Arkadia zaludnił się postaciami z dramatu Wyspiańskiego. Pani Hanna potrafi stworzyć niepowtarzalny klimat, a jej wykładu, a raczej opowieści o „Weselu”, słucha się z prawdziwą przyjemnością.
Wysłuchaliśmy 12 fragmentów dramatu, a prezenterzy okazali się wytrawnymi aktorami. Oklaskiwaliśmy bowiem: poetki Zdzisławę Górską i Dorotę Kwokę, burmistrza Błażowej Jerzego Kocója, prezesa ZLP Oddziału w Rzeszowie Mieczysława A. Łypa, prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego Mariusza Króla, dyrektora GOK Andrzeja Wróbla, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej Małgorzatę Kutrzebę, radnych Rady Miejskiej Kingę Fabińską i Sławomira Kowala, pracownice biblioteki Annę Heller i Kingę Rybkę, a także Michała Czaplę, Barbarę Rutkowską-Kędzior, Ewelinę Szumską i Józefa Chmiela.
Pracownice biblioteki i sponsorzy przygotowali dla uczestników słodki poczęstunek, który uprzyjemnił spotkanie ze sztuką.
Narodowe Czytanie – polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu; zapoczątkowana w 2012, zadomowiła się w Błażowej. Klimat sprzyja jej kultywowaniu.
Dziękuję współorganizatorom, pani dr Hannie Krupińskiej-Łyp za przygotowanie merytoryczne i prowadzenie imprezy, prezenterom, sponsorom i uczestnikom spotkania za wspólnie spędzony sobotni wieczór.
Danuta Heller
Fotorelacja ze spotkania. Fot. Mieczysław A. Łyp i Jakub Heller
Wydarzenia kulturalne
Laureaci „Snu o Karpatach”
Po raz dziewiętnasty odbyło się w Piwnicznej - Zdroju „Wrzosowisko”: Spotkanie Poezji i Muzyki Gór. To interesujące wydarzenie artystyczne poprzedziła msza święta przy kapliczce Matki Boskiej Saletyńskiej na uroczej polanie wrzosowej osiedla Śmigowskie.
Otwarcia dokonała pomysłodawczyni i współorganizatorka tego wydarzenia, Barbara Paluchowa. W trakcie „Wrzosowiska” ogłoszono wyniki XIV edycji Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „Sen o Karpatach” i uroczyście wręczono laureatom i wyróżnionym nagrody. W rozdaniu nagród udział wzięli między innymi przedstawiciele miejscowych władz i środowisk artystycznych: Zb. Janeczek, Jan Toczek, Piotr Ciągło, Janina Janur, Wanda Łomnicka-Dulak. W koncercie „Dymi Kocioł Karpat” wystąpiła kapela „Karpatia”, Zespół Ludowy ze Słowacji i śpiewająca grupa „Małych Piwnicoków” pod opieką Piotra Maślanki.
Jury Konkursu pracowało w składzie: Józef Baran – przewodniczący, Piotr Karpiński (Preszov), Maria Lebdowiczowa i Barbara Paluchowa (Piwniczna). Jury oceniło łącznie 134 zestawy, 339 wierszy. Pierwsze miejsce zajęła Anna Piliszewska z Wieliczki, drugie – Barbara Plutova ze starej Lubovni, a trzecie Mieczysław A. Łyp z Rzeszowa.
Jury przyznało także szereg nagród specjalnych i wyróżnień. Wśród wyróżnionych znaleźli się poeci z Podkarpacia: Piotr Sobota z Krosna, Aleksandra Piguła z Mielca, Bogdan Stangrodzki ze Stalowej Woli, Nina Opic z Rzeszowa, Radosław Kozak ze Strzyżowa, Maria Stefanik z Żarnowca i Jolanta Michna z Wysokiej Łańcuckiej.
Z okazji XIX „Wrzosowiska” i XIV edycji Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „Sen o Karpatach” organizatorzy wydali wybór wierszy z lat 2015, 2016 i 2017. Wybór pt. „W paprociach czasu” został zredagowany przez Marię Lebdowiczową. Autorką ciekawego opracowania graficznego almanachu jest Barbara Paluchowa. Całość jest niezmiernie ciekawą lekturą.
(R)
Fotorelacja ze spotkania.
Wydarzenia kulturalne
Zapraszamy na Narodowe Czytanie 2017 w Błażowej.
Burmistrz Błażowej, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna i GOK w Błażowej oraz ZLP o/Rzeszów zapraszają na Narodowe Czytanie 2017.
Wydarzenie odbędzie się 2 września 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Błażowej o godz. 18.
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Piękno przyrody polskiej. Las, ptak, łąka"
50 lat Oddziału ZLP o/Rzeszów, Nadleśnictwo Strzyżów, ul. Mostowa 9, Strzyżów - 17.08.2017.
Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Piękno przyrody polskiej. Las, ptak, łąka"
Fotorelacja z obrad. Fot. Mieczysław A. Łyp
Wydarzenia kulturalne
Rzeszów w poezji, malarstwie i rzeźbie
Pod patronatem prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca w dniach 31 lipca – 3 sierpnia 2017 r. odbywa się Ogólnopolskie spotkanie literacko-artystyczne twórców „Rzeszów 2017”. Organizatorem spotkania jest RSTK w Rzeszowie. W programie znajdują się zajęcia plenerowe, wieczory literackie, zwiedzanie Rzeszowa i wspólny wernisaż.
31 lipca br. w Klubie „Turkus” w Rzeszowie odbyło się pierwsze spotkanie z tego cyklu. Zaproszeni goście czytali swoje wiersze i fragmenty książek prozatorskich. Spotkanie otworzył prezes O/ZLP w Kielcach, Stanisław Nyczaj. W trakcie wystąpienia mówił o swoich związkach z Rzeszowem, z prof. Stanisławem Fryciem i Tadeuszem Kubasem.
Z kolei Stefan Jurkowski, v-ce prezes ZG ZLP z okazji 50-lecia pracy twórczej zaprezentował najnowsze publikacje. Kolegów po piórze – serdecznie powitali przedstawiciele rzeszowskiego ZLP. Prezes, Mieczysław A. Łyp i sekretarz oddziału ZLP wręczyli Stanisławowi Nyczajowi i Stefanowi Jurkowskiemu wiązanki kwiatów i jubileuszowe wydawnictwa rzeszowskiego oddziału.
W spotkaniu udział wzięli również A. Decowski i R. Mścisz. Specjalny dyplom gratulacyjny z okazji 50-lecia Oddziału ZLP w Rzeszowie przekazał Stanisław Nyczaj. Grupa pisarzy z Kielc i Warszawy planuje w najbliższym czasie zwiedzenie Muzeum im. J. Przybosia w Gwoźnicy.
(R)
Fotorelacja ze spotkania. Fot. Mieczysław A. Łyp
Fotorelacja ze spotkania z obiektywu M. Gibały
Wydarzenia kulturalne
Wieczór wspomnień o Zygmuncie Mycielskim Fiat voluntas Tua.
Towarzystwo im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej zaprasza na wieczór wspomnień o Zygmuncie Mycielskim.
Wydarzenie odbędzie się 9 sierpnia 2017 roku, środa, godz.18.00, Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Wiśniowej
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
„POWIEŚĆ-RZEKA” MIROSŁAWA OSOWSKIEGO – SPOTKANIE Z AUTOREM DN. 22 VI BR.W STALOWEJ WOLI
22 czerwca br. w Bibliotece Głównej stalowowolskiej MBP odbyło się w kameralnej atmosferze spotkanie autorskie z pisarzem Mirosławem Osowskim, członkiem Oddziału Rzeszowskiego ZLP, laureatem tegorocznej stalowowolskiej nagrody literackiej „Gałązka Sosny”. Spotkanie połączone było z prezentacją jego nagrodzonej powieści „Światło w mroku” , stanowiącej ostatnią (a raczej kolejną) część jego cyklu powieściowego „Saga rodu Oryszów” , opartego częściowo na wątkach autobiograficznych.
Spotkanie otworzyła bardzo szanowana w środowisku literackim dyrektor MBP, Ewa Biały, prowadził je zaś, w formie rozmowy z Autorem, Tomasz Gotkowski. Wprowadzeniem do tematu był dwugłos recenzencki dwóch literackich kolegów Mirosława Osowskiego.
Jednym z nich był literat i znany krytyk, członek Oddziału Rzeszowskiego ZLP, Ryszard Mścisz, który odczytał swoje syntetyczne podsumowanie całego cyklu powieściowego Mirosława Osowskiego „Saga rodu Oryszów” (weszło ono do ostatniej powieści cyklu jako posłowie) . Skupił się w nim na wielowątkowości i walorach epickich fabuły tej „sagi”, z wyróżnieniem cech szczególnych powieści ostatniej .
Drugim z recenzentów był Mirosław Grudzień, literat i publicysta, związany z lubelskim środowiskiem literackim i prasowym. W swojej wypowiedzi koncentrował się na ostatniej księdze cyklu, omawiając warsztat literacki Autora. Nawiązał przy tym do bogatej tradycji literackiej „powieści-rzeki” , do jej odbioru czytelniczego w naszej epoce królowania mediów , i do pisarskich technik narracyjnych, zastosowanych przez Autora w ostatniej powieści – a na koniec do jej wartości jako dokumentu minionej epoki PRL.
Po tym wprowadzeniu miały miejsce: wywiad Tomasza Gotkowskiego z Autorem oraz ciekawe zwierzenia Mirosława Osowskiego na temat jego drogi twórczej, własnego programu literackiego oraz poglądów na rolę i misję literata. W dyskusji zabrał głos Jacek Kotwica, poeta ze Stalowej Woli, nawiązując w swoich uwagach do prozy amerykańskiej .
Mirosław Osowski sam był niegdyś nauczycielem-polonistą i trudno się dziwić, że dużą część doborowej publiczności tego spotkania stanowili nauczyciele i ludzie związani ze szkolnictwem. W tej liczbie państwo Wojtowiczowie – pan Ryszard Wojtowicz to ceniony krytyk literacki, animator życia literackiego w Stalowej Woli, współzałożyciel i honorowy członek Stowarzyszenia Literackiego „Witryna”. Do tego grona ludzi związanych ze szkolnictwem zaliczali się też obaj recenzenci- poloniści.
Obecni byli też inni koledzy-literaci Autora, spośród których należy wymienić pisarza Anatola Diaczyńskiego − również członka rzeszowskiego oddziału ZLP.
Małgorzata Żurecka, sekretarz Zarządu Oddziału Rzeszowskiego ZLP, w imieniu swoim i Oddziału pogratulowała i podziękowała serdecznie Autorowi na zakończenie, wręczając mu kwiaty.
Mirosław Grudzień
Fotorelacja ze spotkania w Stalowej Woli. Fot. Tomasz Gotkowski
Wydarzenia kulturalne
Jubileusz trzydziestolecia twórczości literackiej Teresy Paryny
W Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Oddział w Przemyślu, 6 lipca br. odbyło się spotkanie jubileuszowe związane z trzydziestoleciem działalności literackiej Teresy Paryny. Wśród licznie zgromadzonych gości znalazły się delegacje przedstawicieli władz samorządowych, instytucji i organizacji oraz wielu miłośników jej poezji.
Teresa Paryna – jako autorka wierszy, prozy poetyckiej, opowiadań i felietonów, należy do postaci dobrze znanych w przemyskim środowisku literackim. Od wielu lat zaangażowana jest w życie kulturalne miasta, współpracuje z różnymi instytucjami i organizacjami. Jej wiersze można usłyszeć nie tylko podczas wieczorów autorskich, ale także na różnego rodzaju uroczystościach religijnych i patriotycznych. Poetka uczestniczy czynnie również w wychowaniu młodego pokolenia spotykając się z dziećmi i młodzieżą. Owa działalność została dostrzeżona i doceniona przez władze lokalne i związkowe. W 2000 roku otrzymała odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, w plebiscycie gazety „Nowiny” zdobyła honorowy tytuł „Człowiek Podkarpacia’99”, w 2010 roku przyznano jej tytuł „Zasłużony dla NSZZ Solidarność Region Ziemia Przemyska” a dwa lata temu „Zasłużony dla Miasta Przemyśla”. Podczas uroczystości jubileuszowej prezes Oddziału Związku Literatów Polskich Mieczysław A. Łyp poinformował o przyznaniu Teresie Parynie Honorowej Nagrody Zarządu ZLP w Rzeszowie za całokształt osiągnięć literackich z okazji 30-lecia pracy twórczej. Nagroda zostanie wręczona podczas Gali Literackiej, która odbędzie się w 50-lecie istnienia Oddziału ZLP w Rzeszowie 26 listopada br. Poetka jest dobrze znana nie tylko w naszym regionie, ale także w Polsce i zagranicą, a jej dorobek określa znaczna ilość publikacji: osiemnaście tomików wierszy i udział w ponad pięćdziesięciu wydaniach zbiorowych - almanachach, antologiach oraz w prasie i periodykach. O popularności tej poezji także w innych krajach może świadczyć spora liczba przekładów na języki obce: angielski, niemiecki, białoruski, ukraiński, rosyjski, czeski, słowacki i rumuński, a nawet na język arabski. Na wysoki poziom jej twórczości wskazują liczne nagrody zdobywane wielokrotnie w konkursach literackich (w Chełmie, Lęborku, Ludźmierzu, Lubniewicach, Lubeni, Kaliszu, Nowej Sarzynie, Przemyślu, Starachowicach, Szczecinie, Suchowoli, Wrocławiu). W przemówieniu wygłoszonym podczas Jubileuszu prezes rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich podkreślał oryginalność tej twórczości oraz jej wyjątkowe walory.
Teresa Paryna, po przyjęciu gratulacji i życzeń skierowanych pod jej adresem, zwróciła się z podziękowaniami do osób, organizacji i instytucji, które przez lata ją wspierały. Następnie zaprezentowała ostatni, nowowydany tomik Dał mi skrzydła, a czytanym przez autorkę wierszom towarzyszyła w przerwach muzyka w wykonaniu znakomitego gitarzysty Leszka Suszyckiego. Muzyk, będący absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz profesorem i kierownikiem Zakładu Instrumentalistyki w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego jest także mocno związany z Przemyślem. Uczęszczał tutaj do Państwowej Szkoły Muzycznej II st., dlatego chętnie bierze udział w festiwalach i koncertach współpracując z miejscowymi muzykami. Recitalowi gitarowemu oraz recytowanemu poetyckiemu słowu towarzyszyły fotografie malowanych przez Poetkę obrazów. Romantyczne pejzaże, polne kwiaty i postaci świętych, stanowiły tło do jubileuszowych wydarzeń i tworzyły niepowtarzalny klimat tego spotkania. Malowane akwarele i rysunki, zaprezentowane w oryginale w Galerii 7A PCEN można oglądać na wystawie do końca sierpnia. Ukazują one inną stronę działalności artystycznej Teresy Paryny, będącą „wizualizacją” i obrazowym „ucieleśnieniem” jej poezji.
dr Zofia Bator
Jubileusz 30-lecia pracy twórczej Teresy Paryny. Przemyśl, 6.07.2017 r.
W ogrodzie sztuk
Pod znakiem dobrej poezji, malarstwa i muzyki upłynął jubileusz 30-lecia pracy twórczej Teresy Paryny. W trakcie jubileuszowego wieczoru, który odbył się w klimacie życzeń, gratulacji i wspomnień, autorka „Wydm czasu” promowała swój najnowszy tomik „Dał mi skrzydła” (Przemyśl 2017). Dojrzała, bogata i starannie zmetaforyzowana poezja została bardzo dobrze przyjęta przez zgromadzoną licznie publiczność. Jej walory filozoficzne subtelnie podkreślała muzyka poważna wykonywana po mistrzowsku na gitarze przez prof. Suszyckiego z UR.
W spotkaniu udział wzięli między innymi koledzy po piórze: Mieczysław A. Łyp, Adam Decowski i Wiesław Hop. Podczas wieczoru prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie przekazał jubilatce wiadomość Zarządu Oddziału o przyznaniu jej z okazji 30-lecia pracy twórczej Honorowej Nagrody za całokształt dorobku literackiego. Przedstawiciel prezydenta miasta Przemyśla odczytał okolicznościowy list z życzeniami i wręczył kwiaty. Wyrazy uznania i gratulacje oraz serdeczne rozmowy towarzyszyły poetce do końca spotkania.
(R)
Fotorelacja z Jubileuszu T. Paryny. Fot. Mieczysław A. Łyp
Fotorelacja z Jubileuszu T. Paryny z innych obiektywów. Fot. Zofia Bator, Jan Otłowski, Leopold Pobidyński.
Wydarzenia kulturalne
Zapraszamy na Jubileusz trzydziestolecia twórczości literackiej Teresy Paryny.
Dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli O/w Przemyślu oraz autorka Teresa Paryna - zapraszają na Jubileusz trzydziestolecia twórczości literackiej.
Przy tej okazji odbędzie się promocja tomiku Teresy Paryny "Dał mi skrzydła". Przemyśl 2017.
Spotkanie odbędzie się 6 lipca 2017 r. w Ośrodku Szkoleniowym „Belferek”, Kraszewskiego 7a, Przemyśl.
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
Piknik Literacki w Handzlówce. Podsumowanie Konkursu Poetyckiego „ Moje ogrody”
Grupa Twórcza Inspiratio działająca od 14 lat przy Centrum Kultury Gminy Łańcut z wielką radością włączyła się w przypadające w bieżącym roku obchody 50-Lecia Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Wyrazem tego był Piknik Literacki zorganizowany 28.06.2017 r. w pięknym punkcie widokowo- krajobrazowym, jakim jest schronisko Wyciągu Narciarskiego Staś w Handzlówce. Dodatkową okazją do poetyckiego spotkania było podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego pt. „Moje ogrody”. Konkurs przeprowadzony przy udziale Grupy Twórczej Inspiratio powstał z inicjatywy zarządu ZLP literatów polskich. Był to jeszcze jeden akcent podkreślający piękny jubileusz. W realizację Poetyckiego Pikniku włączyły się Ośrodek Kultury i Biblioteka w Handzlówce, a urokliwe miejsce w jakim odbyła się impreza udostępnił niezwykle życzliwy właściciel wyciągu Piotr Musz. Bardzo miło było nam gościć zarówno laureatów konkursu, jak i twórców z zaprzyjaźnionych grup poetyckich. Zwycięzcą konkursu okazał się młody, uzdolniony poeta z Rzeszowa Szymon Halko. Drugie miejsce przypadło członkini Grupy Twórczej Inspiratio Małgorzacie Hadław, zaś trzecie znanej poetce ze Strzyżowa Zdzisławie Górskiej. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne a pięciu wyróżnionych poetów nagrody rzeczowe. Wyróżnienia otrzymali: Artur Śliwiński z Warszawy, Iwona Świerkula z Warszawy, Dorota Ryst z Warszawy, Ewelina Łopuszańska z Rzeszowa, Tadeusz Charamuszko z Suwałk. Podsumowania konkursu i wręczenia nagród dokonała przewodnicząca jury, historyk literatury dr Hanna Krupińska Łyp. Przewodniczący ZLP Rzeszów Mieczysław A. Łyp witając gości, przedstawił historię powstania Związku Literatów Polskich, jak i początki działalności rzeszowskiego oddziału. Z radością gościliśmy uczestniczącą w pikniku delegację rzeszowskiego WDK z opiekunką Podkarpackiej Izby Poetów Danutą Pado. Spotkanie poprowadziła opiekunka Grupy Twórczej Inspiratio Urszula Pantoła. Sołtys wsi Jakub Czarnota doceniając wartość naszego literackiego spotkania z radością powitał zebranych i opowiedział o pięknej i dynamicznie rozwijającej się Handzlówce. Na spotkanie zaproszona została Grupa Wspomnieniowa z Handzlówki działająca przy Ośrodku Kultury, prowadząca cenną działalność na rzecz historii i współczesności wsi. Każdy z uczestników spotkania mógł nie tylko podziwiać wspaniałe krajobrazy Handzlówki i okolicy, pospacerować po zielonej trawie wzgórza ale także pobiesiadować przy regionalnym stole. Wszyscy chętni mieli również okazję do krótkiej prezentacji własnej twórczości. Dzięki czemu bardziej zbliżamy się do siebie i wzajemnie poznajemy. Mogliśmy więc posłuchać poetów z grup mieleckich, grupy leżajskiej, poetów rzeszowskich, łańcuckich
i grupy Inspiratio. Swoje wiersze prezentowali: Zdzisława Górska, Stefan Żarów, Adam Decowski, Aleksandra Piguła, Maria Lorenc, Jolanta Michna, Jolanta Szal-Mach, Alfred Budzyński, Helena Fus, Renata Giża, Alicja Sroka, Stanisław Bożek, Jerzy Welc, Zdzisława Giża, Alina Hasiak i Stanisław Kornasiewicz. Wspaniałą atmosferę spotkania podkreślały poetyckie piosenki w wyk. Piotra Pantoły, jak również nastrojowe i melodyjne piosenki działającej w Handzlówce drużyny harcerskiej. Piknikowego nastroju dodawały melodie ludowe i biesiadne, którymi wprost porwał do zabawy, przygrywający dodatkowo na akordeonie Zdzisław Głuszek z Centrum Kultury Gminy Łańcut. Staraliśmy się zaprosić naszych gości w piękne miejsce i przyjąć najlepiej jak potrafimy. Rozległe widoki pełne zieleni, błękitu nieba i słońca jakie można podziwiać z wyciągu „Staś” urzekały i budziły twórcze natchnienia. Wszystkim licznie przybyłym gościom naszego Pikniku Poetyckiego serdecznie dziękujemy. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za pomoc kierowniczce Ośrodka Kultury w Handzlówce Barbarze Balawender i bibliotekarce Marcie Preizner, które bardzo sprzyjają naszym działaniom i służą pomocą w ich realizacji.
Urszula Pantoła – Centrum Kultury Gminy Łańcut.
Grupa Twórcza Inspiratio
Fotorelacja ze spotkania w Handzlówce. Fot. Mieczysław A. Łyp oraz CK Łańcut
Wydarzenia kulturalne
Zapraszamy na PIKNIK POETYCKI w Handzlówce gm. Łańcut.
Grupa Twórcza Inspiratio działająca przy Centrum Kultury Gminy Łańcut, ZLP Oddział Rzeszów, Ośrodek Kultury i Biblioteka w Handzlówce - zapraszają na PIKNIK POETYCKI.
Spotkanie odbędzie się 28.06.2017 r. w pięknym punkcie widokowo-krajobrazowym, na szczycie Wyciągu Narciarskiego „Staś” w Handzlówce gm. Łańcut.
Początek godz. 16:00
W programie m.in.:
1. Podsumowanie konkursu poetyckiego zorganizowanego w ramach obchodów 50-lecia ZLP Rzeszów „Moje ogrody”. Wręczenie nagród zwycięzcom.
2. Prezentacje własne uczestników.
3. Spotkanie towarzyskie.
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
Informacja ZOZLP w Rzeszowie o najbliższych wydarzeniach artystycznych.
Zgodnie z programem obchodów 50-lecia Oddziału ZLP w Rzeszowie w najbliższym czasie będą miały miejsce następujące zdarzenia artystyczne:
- 21.06.2017 r., godz. 19:00
Roman Turek: Człowiek i twórca.
Filia Podzwierzyniec MDK w Łańcucie, ul. Podzwierzyniec 74, Łańcut.
- 28.06.2017 r., godz. 16:00
Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Moje ogrody".
Kawiarnia Wyciągu Narciarskiego "Staś" w Handzlówce k. Łańcuta
- 30.06.2017 r., godz. 17:00
Otwarcie wystawy książek pisarzy i poetów Oddziału ZLP w Rzeszowie.
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Tyczynie, ul. Mickiewicza 1.
Zgłoszenia do Autorskich prezentacji literackich przyjmuje kol. M. Żurecka.
- 6.07.2017 r., godz. 17:00
30-lecie pracy twórczej Teresy Paryny.
Promocja tomiku Teresy Paryny "Dał mi skrzydła". Przemyśl 2017. Spotkanie odbędzie się w „Belferku” na Zasaniu.
Wszystkich członków Oddziału ZLP w Rzeszowie i sympatyków literatury współczesnej serdecznie zapraszamy do udziału w/w spotkaniach literackich.
Prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie
Mieczysław A. Łyp
Wydarzenia kulturalne
W ŻARNOWCU ODŚWIĘTNIE
W dniu 17 czerwca o godz. 17-tej Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu gościło uczestników wieczoru poetycko-muzycznego. Gospodarzem spotkania był Dyrektor Muzeum Paweł Bukowski.
Spotkanie autorskie wyznaczyły sobie cztery poetki wywodzące się z tego regionu, a to:
Maria Kantor/Jasło/, Halina Urban /Warzyce/, Halina Kurek /Zręcin/, Maria Stefanik /Żarnowiec/
Każda z poetek przedstawiła swój dorobek pisarski. Prezentacja wierszy była żywiołowo przyjmowana przez słuchaczy. Poetki opowiadały jak powstaje wiersz, jakie odczucia im towarzyszą i czy sprawdza się powiedzenie
Wisławy Szymborskiej że „ pisanie to … radość”
Honorowymi gośćmi spotkania była p .Burmistrz gminy Jedlicze – Jolanta Urbanik, V-ce Burmistrz gminy Jedlicze – Ryszard Zagórski oraz przedstawiciel Starosty Sejmiku Wojewódzkiego – Piotr Waśko.
Z ramienia Zarządu Związku Literatów Polskich O/Rzeszów – Wacław Turek.
W podziękowaniu poetki otrzymały statuetki – herb gminy Jedlicze 2017 a specjalną nagrodę Burmistrza Gminy Jedlicze „Za osiągnięcia w dziedzinie kultury” otrzymała poetka Maria Stefanik,za wydany tomik poezji
„JEDLICZE oddech ziemi”.
Spotkanie autorskie uświetnił koncert w wykonaniu uczniów Ogniska Muzycznego przy LO w Jedliczu pod kierunkiem Zenona Delimaty.
Po spotkaniu chętni mogli skorzystać z gościnności gospodarza muzeum i poetek.
Halina Kurek
Fotorelacja ze spotkania w Żarnowcu.
Wydarzenia kulturalne
Organizatorzy zapraszają do Muzeum w Żarnowcu na Wieczór poetycko-muzyczny.
W programie:
• spotkania autorskie z Marią Kantor (Jasło), Haliną Urban (Warzyce), Haliną Kurek (Zręcin), Marią Stefanik (Żarnowiec) – połączone z promocją tomików wierszy
• koncert w wykonaniu uczniów Ogniska Muzycznego przy LO w Jedliczu pod kierunkiem Zenona Delimaty
Zapraszamy 17 czerwca 2017 r. (sobota), o godz. 17.00
Wydarzenia kulturalne
Opowieść o Romanie Turku, człowieku i twórcy
„Zdobycie i posiadanie legitymacji Związku Literatów Polskich
uznaję sobie za najwyższy zaszczyt i pierwszej klasy honor”.
Roman Turek
21 czerwca w Filii MDK Podzwierzyniec odbył się wieczór wspomnień poświęcony wielkiemu pisarzowi prozaikowi o znaczącym dorobku literackim, Romanie Turku. Spotkanie było zorganizowane w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia oddziału rzeszowskiego Związku Literatów Polskich. Roman Turek urodził się w Woli Dalszej. Dopiero w wieku 58 lat zaczął spisywać swoje wspomnienia. W 1961 r. Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza wydała opowieść zatytułowaną „ Moja mama, ja i reszta”. W 1967 r. Roman Turek został członkiem założycielem Związku Literatów Polskich oddziału w Rzeszowie, a w 1973 r. za całokształt twórczości otrzymał nagrodę literacką im. Juliana Przybosia, przyznawaną przez rzeszowski miesięcznik „Profile”.
Jego książki pisane są językiem barwnym, prostym i obrazowym, zawierają duży zakres wiedzy historycznej, obyczajowej i kulturowej ostatnich czasów. Podczas spotkania prezes ZLP oddziału w Rzeszowie, Mieczysław Łyp, zapoznał obecnych z biografią i dorobkiem twórczym pisarza. Uczestnicy spotkania wysłuchali fragmentów książek Romana Turka, które czytali: burmistrz miasta Łańcuta, Stanisław Gwizdak, prezes ZLP oddziału Rzeszów, Mieczysław Łyp, radny miasta Łańcuta, Adam Opałka, dr Hanna Krupińska – Łyp z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz mieszkanki dzielnicy Podzwierzyniec: Grażyna Broda i Anna Hubert-Bem. Nie zabrakło również wspomnień tych, którzy pamiętali i znali osobiście pisarza. Wspomnieniami podzielił się: Zbigniew Domino, wieloletni członek ZLP, prozaik, reportażysta, autor powieści i zbiorów opowiadań, Antoni Dubiel, były dyrektor Estrady Rzeszowskiej oraz Maria Kus, nauczycielka - bibliotekarka z Rakszawy, która napisała pracę magisterską o życiu i twórczości R. Turka. Przed publicznością w części artystycznej zaprezentowali się ZPiT „Mały Łańcut”, ZPiT „Łańcut”, Kapela Ludowa z MDK w Łańcucie oraz Zofia Opałka na harmonijce ustnej.
Organizatorami spotkania byli: Miejski Dom Kultury w Łańcucie, filia MDK Podzwierzyniec oraz rzeszowski Oddział Związku Literatów Polskich. Honorowy patronat objął burmistrz Miasta Łańcuta.
Wszyscy uczestniczący w wieczorze wspomnień mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o fascynującej postaci i twórczości Romana Turka, posłuchać wspomnień współczesnych mu osób i zachwycić się muzyką, śpiewem i tańcem łańcuckich zespołów ludowych.
Wieczór pełen zamyśleń, odwołań i refleksji na długo pozostanie w pamięci.
Dorota Chudzik
Fotorelacja ze spotkania w Łańcucie. Fot. Mieczysław A. Łyp
Wydarzenia kulturalne
Spotkanie literackie z cyklu Człowiek i twórca, Roman Turek, Łańcut.
MDK w Łańcucie, Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie oraz filia MDK Podzwierzyniec pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Łańcuta zapraszają na Spotkanie literackie z cyklu Człowiek i twórca, Roman Turek - palacz z hrabiowskiej likierni.
Spotkanie odbędzie się 21 czerwca 2017 r. (środa) o godz. 19.00 w Sali widowiskowej Filii Podzwierzyniec, ul. Podzwierzyniec 74, Łańcut.
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
Z KSIĘGI ŻYCIA
Z okazji 50-lecia Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie, w Saloniku Literackim przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Tyczynie została otwarta wystawa książek pisarzy i poetów ZLP O/Rzeszów. To wyjątkowe spotkanie literacko-muzyczne odbyło się 30 czerwca 2017 r.
Ekspozycję wydawnictw otworzyła p.o dyrektor MiGBP w Tyczynie, Monika Dziadura, która zaznaczyła, że książki tworzące wystawę pochodzą ze zbiorów tyczyńskiej biblioteki publicznej. Po niej głos zabrał Mieczysław A. Łyp, prezes rzeszowskiego oddziału, który w ciekawym wystąpieniu przedstawił pięćdziesięcioletnią historię rzeszowskiego ZLP. Zaproszeni na spotkanie Teresa Paryna i Adam Decowski (członkowie ZLP O/Rzeszów), wspólnie z Mieczysławem A. Łypem, zaprezentowali własną twórczość poetycką, bardzo życzliwie przyjętą przez publiczność. Podczas wieczoru można było nabyć jubileuszowe wydawnictwa ZLP, m.in. almanach poezji Z księgi życia (Rzeszów 2017), który cieszył się dużym zainteresowaniem.
Ostatnim akcentem wieczoru był koncert piosenki literackiej w wykonaniu niezwykle utalentowanych młodych artystów: Magdaleny Bukały i Małgorzaty Oleszko (śpiew) oraz Michała Dzikiego (klawisze). Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej atmosferze.
Agnieszka ROŻEK-JANDA
Fotorelacja ze spotkania w Tyczynie. Fot. Mieczysław A. Łyp
Wydarzenia kulturalne
Otwarcie wystawy książek pisarzy i poetów Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie, Tyczyn.
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Tyczynie oraz Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie zapraszają na otwarcie wystawy książek pisarzy i poetów
Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie.
Spotkanie odbędzie się 30 czerwca 2017 r. (piątek) o godz. 17.00 w Saloniku Literackim przy MiGBP w Tyczynie, ul. Mickiewicza 1.
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
III Rzeszowska Noc Poezji
W filii RDK na Załężu odbyła się III Rzeszowska Noc Poezji.
19 maja br. „Pod majowym księżycem” organizatorzy Turnieju Jednego Wiersza ogłosili wyniki konkursu i wręczyli honorowe nagrody i wyróżnienia. Wśród osób wyróżnionych znalazły się członkinie Koła Młodych Oddziału ZLP w Rzeszowie: Ewelina Łopuszańska i Iwona Szetela.
Gościem specjalnym III Rzeszowskiej Nocy Poezji był prezes rzeszowskiego oddziału ZLP w Rzeszowie, Mieczysław A. Łyp, laureat pierwszej edycji Turnieju Jednego Wiersza. Zaprezentował swoje najnowsze utwory. Mówił także o jubileuszu 50-lecia Oddziału ZLP w Rzeszowie. Podczas trwania tego interesującego zdarzenia literackiego można było obejrzeć wystawę fotograficzną jego autorstwa pt. „Moje Ogrody”.
W konkursie wzięli udział zarówno poeci z Podkarpacia, jak i z Polski. Na uroczystości można było m. in. spotkać Adama Decowskiego i Edwarda Bolca.
(R)
Pełna fotorelacja z imprezy III Rzeszowska Noc Poezji. Fot. Mieczysław A. Łyp
Wydarzenia kulturalne
Glosa do Koncertu Piosenki Literackiej z dnia 3 czerwca 2017
Lata 60, 70 ubiegłego wieku to złoty czas piosenki polskiej. To również wspaniały czas piosenki literackiej: Ewa Demarczyk, Magda Umer, Czesław Niemen, Marek Grechuta, Jonasz Kofta. Śpiewano wiersze wielkich, polskich poetów: Baczyńskiego, Norwida, Tuwima, Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, Leśmiana, Mickiewicza.
A w Rzeszowie?
Studenckie pismo „Prometej” przynosiło relacje z Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, gdzie piosenkę literacką między innymi prezentowali: Marek Leśniak i Janusz Knap, moi koledzy z IV roku filologii polskiej WSP w Rzeszowie.
O konieczności uczenia się języka polskiego pięknie śpiewała Anna Żebrowska, studentka filologii rosyjskiej WSP w Rzeszowie.
W późniejszym okresie, w latach 1995-2000 w ramach Stowarzyszenia Społeczno-Kulturowego „W dolinie Wisłoka” działającego pod kier. Janiny Szmuc w Czarnej wiersze poetów Podkarpacia zaczęła śpiewać Renata Kątnik. Ona też napisała muzykę do wierszy: Anny Nowak, Adama Decowskiego, Teresy Paryny, M. A. Łypa, Ludmiły Pietruszkowej, Reginy Schőnborn. Do utworów Reginy Schőnborn muzykę tworzyła też Małgorzata Hadław.
Wkład w rozwój piosenki literackiej wnieśli słuchacze Centrum „Polonus” UR, gdy dyrektorem tej placówki była dr Hanna Krupińska-Łyp. W latach 2003-2014 odbyło się kilka koncertów piosenki poetyckiej.
Miały one miejsce w Sali Konferencyjnej Biblioteki UR (2005), salach audytoryjnych UR, a także MGOK w Tyczynie, Klubie „Zodiak” w Rzeszowie (2006, 2007, 2009, 2010) i w auli Gimnazjum im. A. Janke w Błażowej. Kompozytorami i wykonawcami byli słuchacze Centrum „Polonus”: Wiktoria Koleśnicka i Oksana Gołowata z Ukrainy, Stanisław Jakimowicz z Białorusi, Marina Dubicka i Nadieżda Iwanowa z Kazachstanu, Tamara Fortkipanidze z Gruzji, Sergiej Staruchin z Mołdawii, Mirosława Kruk z Ukrainy.
Wiersze Mieczysława Łypa, Zdzisławy Górskiej, Teresy Paryny, Anny Nowak, Adama Decowskiego śpiewali ponadto w tym czasie: Bogumiła Pieczyńska, Renata Kątnik, Wioletta Kuca, Aleksander Berkowicz, Artur Bradliński, Zygmunt Kiełbowicz, Wiktor Bochenek, Agata Szul, Paulina Bator, Andrzej Szul, Maciej Pacześniak, Wojciech Miśków, Janusz Rak. Koncert „Nuty i słowa” – okazał się kontynuacją tradycji tamtych zdarzeń artystycznych.
(M. Ł.)
Koncert Piosenki Literackiej w fotografii Mieczysława A. Łypa
Słowa i Nuty
Koncert Piosenki Literackiej - kolejna impreza z okazji 50 lecia powstania rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich
Nareszcie zabrzmiały wraz z muzyką strofy poetów zrzeszonych w ZLP O/w Rzeszowie w sali jakby stworzonej do nastrojowej muzyki i poetyckich strof. Proste kolumny z zielonego marmuru, białe obrusy, kwiaty i emanująca pozytywną energią scena w czerwieni, a nade wszystko przyjazna aura Osiedlowego Domu Kultury przy ul. Kochanowskiego 29 w Rzeszowie z Panią kier. Haliną Kostoń, za co w imieniu Oddziału ZLP w Rzeszowie dziękuję.
Popłynęły strofy poezji mówiącej o sprawach ważnych, ale subtelnie zarysowanych niepowtarzalnym słowem, nastrojowych, uczuciowych, z muzyką skomponowaną przez wykonawców poszczególnych utworów.
Zaśpiewane wiersze zabrzmiały, odkrywczo i wzruszająco. Tematyka różnorodna i oryginalna, jak różne jest widzenie świata, życia i jego barw przez
poetów. Wiersze pełne nostalgii, wspomnień, zachwytu, refleksji i celnej puenty. Mimo pięknej, długo oczekiwanej czerwcowej pogody i sobotniego popołudnia, nie zawiedli słuchacze, którzy chcieli posłuchać muzyki,
skomponowanej do poszczególnych liryków i interpretacji wykonawców. Gościliśmy artystów i zarazem kompozytorów o znanych nazwiskach. Wystąpili: Renata Kątnik z Rzeszowa z utworami Mieczysława A. Łypa, Adama Decowskiego, Teresy Paryny, Reginy Schőnborn, Maria Lamers z Krakowa – śpiewała wiersze Mirosława Welza i Janiny Ataman, Małgorzata Stankiewicz z Przemyśla – wiersze Teresy Paryny, Andrzej Szypuła z Rzeszowa – wiersz Zdzisławy Górskiej,
Wojciech Miśków – Vart z Rzeszowa – wiersze Zdzisławy Górskiej. Wszyscy wykonawcy utworów wystąpili wyłącznie z sympatii do poezji i poetów, co w dzisiejszej rzeczywistości prawie się nie zdarza. Decydenci od kultury uważają nadal, jak z wyprzedzeniem 500 lat zauważył poeta Kasper Miaskowski; „Poecie dość, gdy wiersz pochwalą”. I do dziś to jedyna zapłata! Prowadzący koncert Mirosław Welz z Iwonicza- Zdroju literackimi dygresjami wzbogacał występy artystów. Słuchacze z ogromną przyjemnością odebrali piosenkę literacką, śpiewaną nareszcie po polsku, złożoną z ambitnych wierszy i dobrych kompozycji muzycznych. Wszyscy zasłuchani w słowa i dźwięki razem z autorami tekstów
i muzyki przeżyli wzruszające popołudnie literacko-muzyczne.
Była to już szósta z kolei profesjonalna uroczystość, którą uczczono 50 – lecie powstania Oddziału ZLP w Rzeszowie. Pomysłodawcy i organizatorzy to; prezes ZLP O/w Rzeszowie – Mieczysław Arkadiusz Łyp, który koncert otworzył, Mirosław Welz – członek ZLP, Małgorzata Żurecka, Ryszard Mścisz. Obecni byli znawcy muzyki – Andrzej Szypuła i Jerzy Dynia, znawcy poezji-
Hanna Krupińska – Łyp i red. Ryszard Zatorski, członkowie ZLP O/w Rzeszowie: Janina Ataman, Adam Decowski, Zdzisława Górska, Mieczysław A. Łyp, Ryszard Mścisz, Teresa Paryna, Marta Pelinko, Mirosław Welz, Małgorzata Żurecka - sekretarz Oddziału ZLP oraz sympatycy i przyjaciele z RSTK w Rzeszowie z zawsze życzliwym prezesem, Józefem Kawałkiem na czele, wielu znajomych wykonawców i autorów, życzliwa rzeszowska publiczność.
Koncert zaliczyć można do bardzo oczekiwanych i udanych imprez poetycko – muzycznych. Muzyka łagodzi obyczaje i wspomaga odbiór poezji.
Witold Lutosławski powiedział z przekonaniem „Muzyka jest przesłaniem ze świata idealnego”. W takim świecie zbliżonym do idealnego, odgrodzonym od hałasu reklam i nieustannego pędu samochodów spotkaliśmy się w sobotnie popołudnie 3 czerwca br. w przyjaznej sali ODK przy ul. Kochanowskiego 29 w Rzeszowie.
Zdzisława Górska
WIERSZE UMUZYCZNIONE
Kolejne to już wydarzenie w cyklu jubileuszowym 50-lecia rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich – „Koncert piosenki literackiej”, który 3 czerwca br. w Osiedlowym Domu Kultury przy ulicy Kochanowskiego w Rzeszowie prowadził poeta Mirosław Welz. Zaczęła kompozytorka i wykonawczyni Renata Kątnik od Krajobrazu z kapelą, wiersza Mieczysława A. Łypa, prezesa oddziału, który przewodził całemu wydarzeniu. Potem owa pieśniarka z gitarą, co wiele już utworów poetów z regionu wydobyła i jak zwykła określać umuzyczniła, przekazała też śpiewem wiersze Adama Decowskiego, Reginy Schönborn i Teresy Paryny. Przemyskiej poetce cały swój występ poświęciła przemyślanka Małgorzata Stankiewicz, śpiewając kolejne wiersze tej autorki. Natomiast Maria Lamers, sławna m.in. z Piwnicy pod Baranami, skomponowała i wyśpiewała trzy wiersze Mirosława Welza oraz jeden Janiny Ataman. Wiersze Zdzisławy Górskiej zainteresowały dwóch autorów muzyki – trzy utwory tej poetki zaśpiewał Woytek Vart-Miśków i jeden Andrzej Szypuła ("To deszcz roztrwonił moje łzy bezmyślnie wszędzie…"). Zaplanowane w jego kompozycji Concerto Grosso M. Łypa usłyszymy innym razem, bo tym razem przeszkodziła choroba wykonawczyni. A na deser, z intencją wspierania młodych talentów, był występ gimnazjalisty Maksymiliana Stalca, który m.in. przypomniał legendarne Nie dokazuj Grechuty do muzyki Pawluśkiewicza. I zostanie w nas dobre wspomnienie tego literacko-muzycznego spotkania, jak ta fraza z wiersza Teresy Paryny, że „pamięć i wiara stoją ponad czasem”, którą tak lirycznie wyśpiewała Renata Kątnik. Wydarzenie ciekawe, gromadzące na chwilę w jednym miejscu osoby, które nierzadko mijają się na co dzień.
Ryszard ZATORSKI
Wydarzenia kulturalne
Koncert Piosenki Literackiej NUTY I SŁOWA.
Serdeczne zaproszenie na koncert piosenki literackiej z okazji 50-lecia Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie.
Sala koncertowa Osiedlowego Domu Kultury "Tysiąclecia" w Rzeszowie, ul. Kochanowskiego 29, dnia 3 czerwiec 2017 r. o godz. 16.00.
Wydarzenia kulturalne
Promocja jubileuszowych almanachów oddziału ZLP "Z księgi życia" oraz "Deskrypcje" w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli
25 maja 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się prezentacja almanachów poezji i prozy członków ZLP w Rzeszowie wydanych z okazji jubileuszu 50-lecia. Podczas wieczoru można było zakupić nie tylko promowane almanachy, ale także autorskie tomiki oraz antologię konkursu „Gdy słowa dojrzewają”. Spotkanie otworzyła dyrektor biblioteki Ewa Biały, która licznie przybyłych gości powitała i zaprosiła do obejrzenia w pierwszej kolejności wystawy z okazji półwiecza rzeszowskiego ZLP, na której zaprezentowano biografie naszych członków oraz książki autorskie i almanachy ze zbiorów bibliotecznych. Wystawa będzie dostępna do połowy czerwca w holu na II piętrze budynku Biblioteki Międzyuczelnianej.
Następnie pani dyrektor pokrótce opowiedziała o wieloletniej współpracy stalowowolskiej biblioteki z ZLP, wyraziła również radość ze wspólnego spotkania tak szerokiego grona literatów oraz pogratulowała wszystkim wręczając po pięknym bukiecie kwiatów. Pałeczkę przejęła sekretarz naszego oddziału - Małgorzata Żurecka, która przedstawiła członków ZLP z regionu - Anatola Diaczyńskiego, Agatę Linek, Ryszarda Mścisza, Mirosława Osowskiego, Bogdana Stangrodzkiego oraz nieobecnego Ryszarda Jaśkowskiego. Powitała też przybyłych gości z ZLP - Janinę Ataman-Gąsiewicz, Celinę Depę, Martę Świderską-Pelinko oraz zaprzyjaźnionego Radovana Brenkusa. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych - Mariana Berkowicza, Czesława Główki, Stanisława Siekańca.
Rozpoczęła się część artystyczna, w której wiersze i fragmenty prozy z almanachów czytali Krzysztof Czubak i Dajana Oryszczak - aktorzy Teatru Wyjście. Oprawę muzyczną zapewniły wokalistki Studia VIVO – Paulina Maziarz ("Karuzela z madonnami", "Tango tandress") oraz Sara Cygan ("Jadą wazy kolorowe", "Byłam różą") – pod kierunkiem Ewy Woynarowskiej. Wybrane wiersze zaprezentowali także sami literaci dodając coś o sobie, swojej twórczości czy działalności artystycznej.
Sekretarz ZLP w imieniu prezesa Mieczysława Łypa wręczyła dyrektor biblioteki kwiaty i podziękowała za dotychczasową współpracę całemu zespołowi, zwłaszcza kierownik Biblioteki Głównej, Joannie Rybak. Na tym zakończono część oficjalną i zaproszono obecnych do rozmów w kuluarach przy kawie, herbacie i ciasteczkach.
Agata Linek
Fotorelacja z promocji w Stalowej Woli. Fot. Piotr Jackowski
Wydarzenia kulturalne
Prezentacja almanachów autorów z O/ZLP w Rzeszowie oraz wystawa, Stalowa Wola
Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli, ZLP Oddział w Rzeszowie, Stołeczny Dom Kultury w Stalowej Woli zapraszają na prozentację dwóch almanachów Z księgi życia oraz Deskrypcje autorów zrzeszonych w Oddziale ZLP w Rzeszowie. Prezentacji będzie towarzyszyła wystawa z okazji 50-lecia Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie.
Budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli, ul. ks. Jana Popiełuszki 10, sala bankietowa, dnia 25 maja 2017 r. o godz. 18.00.
Wydarzenia kulturalne
Święto Bibliotekarza w Błażowej
8 maja 2017 r. w czytelni Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej zebrali się bibliotekarze, pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury z dyrektorem Andrzejem Wróblem, członkowie Związku Literatów Polskich z prezesem Mieczysławem A. Łypem, radni Małgorzata Drewniak i Józef Niemiec, czytelnicy. Przybył burmistrz Błażowej Jerzy Kocój. Wszystkich miłych gości powitała dyrektor biblioteki Danuta Heller. Wyjaśniła, że Dzień Bibliotekarza traktuje w szerszym kontekście – jako święto twórców kultury, odbiorców kultury, czyli czytelników i pracowników kultury zatrudnionych w GOK i bibliotece. Uczestnicy uroczystości obejrzeli prezentację o historii i współczesności naszej placówki. Zapoznali się też z „Raportem o stanie czytelnictwa w 2016 r.” sporządzonym przez Bibliotekę Narodową. Jego wyniki nie napawają optymizmem. Pociechą jest jednak fakt, że o ile w Polsce wypożyczenia na jednego czytelnika wynoszę 18,62 woluminów, błażowscy czytelnicy są bardziej aktywni – liczba ta wynosi 22,8.
Prezes M.A. Łyp przedstawił historię ZLP z perspektywy 50 lat istnienia. Tworzą go znani pisarze i poeci, z liczącym się wkładem w rozwój kultury Podkarpacia i Polski. Mieliśmy okazję posłuchać wierszy M. A. Łypa w wykonaniu autora i ucznia gimnazjum Krystiana Bartonia. Swoje wiersze prezentował znany rzeszowski poeta Adam Decowski, publikujący swe fraszki również w „Kurierze Błażowskim”. Gościliśmy też Józefa Kawałka, reprezentującego Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury i Środowisk Twórczych Podkarpacia, autora almanachu „Przestrzenie wyobraźni”. Poznaliśmy pisarza Wiesława Hopa. Wiesław Hop to 50-letni mieszkaniec Birczy. Emerytowany policjant i pisarz. Jak zapewnia, pisanie to hobby, któremu poświęca każdą wolną chwilę. Promował swą najnowszą książkę „Przed wyrokiem”. Z pisarzem planujemy spotkanie autorskie, wtedy podamy więcej informacji.
Burmistrz Jerzy Kocój docenia wkład bibliotek publicznych w rozwój kultury w mieście i gminie. Tutaj redagowany jest „Kurier Błażowski”, promujący Błażowszczyznę, dokumentujący jej życie przez ponad 25 lat. Biblioteka aktywnie uczestniczy w akcjach promujących czytelnictwo („Cała Polska czyta dzieciom”, „Narodowe Czytanie”, „Noc Bibliotek”, „Noc Muzeów”). Piękne kwiaty i słodycze były podarkiem od włodarza naszej gminy.
Dzięki uprzejmości Mieczysława A. Łypa mogliśmy obejrzeć obrazy Hanny Krupińskiej – Łyp, Zygmunta Zabłyszcza, Franciszka Frączka „Słońcesława”, Cezariusza Kotowicza, Andrzeja Korca.
Spotkanie pracowników kultury upłynęło przy kawie, herbacie i ciastach przygotowanych przez pracownice biblioteki. Wszystkim smakowały kanapki autorstwa Ani Słupek z GOK. Ten dzień będzie zapewne miłym wspomnieniem.
O BIBLIOTECE NA WESOŁO
O modzie
Przychodzi uczeń do biblioteki i pyta:
- Czy jest „Czapka niewidka”?
- Sklep z odzieżą jest za rogiem – odpowiada pani bibliotekarka.
O bogactwie
-Wypożyczyłem wczoraj książkę „Jak zostać milionerem”. Przyszedłem do domu, przekartkowałem i zobaczyłem, że połowę stron wyrwano.
- Nie martw się! Pół miliona też ci się przyda.
O zachowaniu spokoju bez względu na wszystko
- Panie hrabio, złodziej w bibliotece!
- Tak, Janie, a co czyta?
O tym, by nie ulegać pozorom…
Żona odwiedza męża w więzieniu. Idzie się poskarżyć naczelnikowi:
- Panie naczelniku – mój maż jest wykończony. Proszę mu dać lżejsza pracę.
- Nie rozumiem, co ma pani na myśli, przecież on cały czas siedzi w bibliotece i wydaje karty.
- No tak, ale prócz tego kopie jakiś tunel...
Anna Heller
Fotorelacja z imprezy w Błażowej. Fot. Mieczysław A. Łyp, Jakub Heller
Wydarzenia kulturalne
Nagroda Prezydenta Miasta Stalowej Woli w dziedzinie kultury „Gałązka Sosny” za 2016 rok
Nagroda Prezydenta Miasta Stalowej Woli w dziedzinie kultury „Gałązka Sosny” za 2016 rok - została wręczona.
Prezydent Miasta Stalowej Woli uhonorował literatów ze swojego miasta, będących członkami oddziału ZLP w Rzeszowie, z okazji jubileuszu 50-lecia powstania oddziału.
Mirosław Osowski, za książkę „Człowieczy los”, która stanowi III cz. „Sagi rodu Oryszów”, został uhonorowany w kategorii „Literatura” statuetką „Gałązki Sosny”- nagrody przyznawanej już od 18. lat przez Prezydenta Miasta Stalowej Woli, osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury.
Nagroda została wręczona laureatowi podczas uroczystej gali w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli, 28 kwietnia 2017 roku.
Do nagrody w kategorii „Literatura” nominowane również były poetki: Agnieszka Bulicz (Stowarzyszenie Literackie „Witryna” w Stalowej Woli), Grażyna Jarzyńska (Stalowa Wola), Małgorzata Żurecka (ZLP Oddział w Rzeszowie, Stalowa Wola).
Ponadto podczas „gałązkowej” gali, literaci ZLP O/Rzeszów: Anatol Diaczyński, Ryszard Jaśkowski, Agata Linek, Mirosław Osowski, Bogdan Stangrodzki, Małgorzata Żurecka - zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi przez Prezydenta Miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego, z okazji jubileuszu 50-lecia Oddziału ZLP w Rzeszowie - za zaangażowanie i dotychczasowe dokonania literackie, stanowiące trwały element w życiu kulturalnym Stalowej Woli.
M. Z.
Fotorelacja ze spotkania. Fot. Piotr Jackowski
Wydarzenia kulturalne
Promocja tomiku poezji Zdzisławy Górskiej pt. "Pęknięcia"
16 maja w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie, miało miejsce kolejne sympatyczne spotkanie z mieszkającą i tworzącą w Strzyżowie poetką Zdzisławą Górską.
Jest autorką licznych felietonów, reportaży, esejów, a także krytykiem literackim. Pięknie maluje. Od 2003 r jest członkiem ZLP, a od 2004 członkiem Polish American Poets Academy w Wellington N.J. USA. Jest laureatką wielu konkursów poezji, bohaterką licznych wywiadów prasowych, radiowych i telewizyjnych. Jej wiersze znajdują się w 18 antologiach i almanachach polskich, słowiańskich i emigracyjnych. Tłumaczone są również na język serbski i angielski. Wydała 10 tomików poezji : Wieczne źródło, Przesiewanie czasu, Po rajskim jabłku Ziemi idę, Atlantycka Huśtawka, Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w darze, Warto być, Odlatuje czas, Wyprzedaż złudzeń, Ponad czasem, Spacer pośladach dni, oraz obszerną pozycję emigracyjno – wspomnieniową prozą Przylądki mojej nadziei.
Promocja 11 tomiku, wydanego w 2016 przez Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu zatytułowany "Pęknięcia" stała się okazją do spotkania z wybitną postacią strzyżowskiej społeczności. Na jej twórczość wywarł wpływ nie tylko Strzyżów, miejsce jej urodzenia ale długi pobyt w USA, gdzie miała również możliwość prezentacji swoich utworów.
11 tomik jej poezji otwiera nowy etap twórczości Zdzisławy Górskiej. Jak napisał w słowie wstępnym, a na spotkaniu w strzyżowskiej bibliotece powtórzył Jan Tulik poeta, prozaik, wybitny recenzent z Krosna, zbiór wierszy "Pęknięcia" […]to zbiór osobny, nieco inny niż dotąd czytelnikowi znane, a jednocześnie w pełni zachowujący poetycką dykcję tej autorki". Jerzy J. Fąfara, napisał o jej wierszach, iż "Delikatnością frazy zwabia motyle". Można śmiało powiedzieć, iż Zdzisława Górska wabi nie tylko motyle, gdyż na spotkaniu pojawiło się wielu sympatyków jej talentu. Dagmara Preisner i Waldemar Góra - Zastępcy Burmistrza Strzyżowa czytali wybrane z najnowszego tomiku wiersze. Wśród gości byli również wspomniany wcześniej Jan Tulik, Mirosław Welz - poeta z Iwonicza- Zdroju, Wacław Turek-wiceprezes Oddziału Rzeszowskiego ZLP, Jadwiga Kupiszewska – poetka i malarka z Rzeszowa, Anna Oliwińska-Wacko – poetka z Czudca, Stanisław Śliwa- rzeźbiarz i malarz ze Strzyżowa, st. bryg Piotr Rędziniak - komendant PSP w Strzyżowie oraz przyjaciele bohaterki spotkania. Członkowie Kręgu Twórczego Arche recytowali wybrane wiersze z nowego tomiku. Całość prowadziły; poetka Urszula Rędziniak - Szef Kręgu Twórczego Archē, oraz Marta Utnicka – dyrektor BPGiM w Strzyżowie. Spotkanie ubogacił występ gitarzysty i wokalisty Wojciecha Miśkowa-Varta z Rzeszowa, który śpiewał utwory oparte na tekstach Zdzisławy Górskiej, a także piosenka w wykonaniu Barbary Szlachty z DK "Sokół" w Strzyżowie.
Spotkanie w strzyżowskiej bibliotece miało charakter dialogu pomiędzy bohaterką wieczoru, a gośćmi, obfitującego w osobiste przemyślenia i spostrzeżenia na temat poezji autorki. Ciepła i przyjazna atmosfera, stworzona przez liczne grono przyjaciół i sympatyków tej wyjątkowej postaci wśród strzyżowskich artystów, na długo pozostanie w pamięci uczestników, a przede wszystkim w niej samej.
Iwona Bałchan
Fotorelacja ze spotkania. Fot. Wacław Turek, Jan Tulik
Wydarzenia kulturalne
Zdzisława Górska "Pęknięcia"
Biblioteka Publiczna im. Juliana Przybosia w Strzyżowie zaprasza na promocję tomiku Zdzisławy Górskiej "Pęknięcia".
Budynek Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie (I piętro), dnia 16 maja 2017 r. o godz. 18.00.
Wydarzenia kulturalne
Promocja jubileuszowego almanachu oddziału ZLP Z księgi życiaw Zespole Szkół Technicznych w Rzeszowie
Zespół Szkół Technicznych w Rzeszowie gościł w dniu 25 kwietnia twórców rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Spotkanie wiązało się z promocją almanachu poetyckiego Z księgi życia, który został wydany w związku z przypadającą w roku 2017 rocznicą 50-lecia oddziału.
W gościnne progi szkoły zaprosiła twórców pani dyrektor, Edyta Niemiec, zaś prowadzącym spotkanie promocyjne był polonista, Józef Stalec, którego w tej roli wspomagał jeden z autorów promowanego almanachu – Ryszard Mścisz. Zgromadzeni na sali uczniowie, nauczyciele i inni goście mieli okazję poznać trzech z autorów almanachu: Adama Decowskiego, Mirosława Welza i Ryszarda Mścisza. Wspierał ich wytrwale prezes oddziału – Mieczysław A. Łyp, w pewnej mierze także współautor scenografii spotkania. Za jego sprawą można było podziwiać na sali obrazy Franciszka Frączka, Zygmunta Zabłyszcza, Cezarego Kotowicza i Hanny Krupińskiej-Łyp.
W imieniu swoim i dyrekcji szkoły gości powitał Józef Stalec, który także zapoznał publiczność z ideą spotkania i zapowiedział wspólnie z Ryszardem Mściszem występ zespołu akordeonowego Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie pod opieką dr hab. Pawła Palucha. Niezwykle bogaty i starannie wykonany program muzyczny zaprezentowali: Mateusz Piliszko, Jakub Skura i Patryk Mokrzycki. Ich występ spotkał się z gorącym przyjęciem.
Omówienia almanachu, jego zawartości i genezy dokonał autor wstępu i redaktor wydania, Ryszard Mścisz – którego wydatnie wspierali przy pracy Mieczysław A. Łyp i dr Hanna Krupińska-Łyp. Zaprezentowanych zostało w almanachu Z księgi życia 25. poetów. Każdemu z nich poświęcono sporo miejsca w obszernym wstępie, odnoszącym się przede wszystkim do zamieszczonych w wydawnictwie wierszy. przez każdego twórcę. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych: Diana Beniw, Kinga Rusiecka, Patrycja Tarnawska i Hubert Sikora zaprezentowali recytację wybranych z almanachu liryków. Obecni na promocji autorzy także przeczytali swoje wiersze, dodając do nich krótkie komentarze. Krótkich, ale bardziej szczegółowych analiz dokonał Mieczysław A. Łyp, zwracając uwagę na walory poetyki wybranych utworów i ich tematyczną różnorodność. Prezentacja ta została wzbogacona piękną muzyką mistrza akordeonu, Wiktora Bochenka z Niebylca, który zaprezentował kilka przebojowych utworów.
Zwieńczeniem spotkania promocyjnego była, zapowiedziana przez Ryszarda Mścisza, autorska prezentacja Koła Młodych Oddziału ZLP w Rzeszowie. Wystąpiły przed publicznością Zespołu Szkół Technicznych: Monika Janiec, Ewelina Łopuszańska i Iwona Szetela. Po tym występie prowadzący Józef Stalec podsumował całą imprezę. Później była jeszcze sesja fotograficzna, kuluarowe rozmowy z twórcami i organizatorami oraz poczęstunek, zorganizowany w szkolnej bibliotece. Kolejna udana prezentacja twórców z okazji 50-lecia Oddziału ZLP w Rzeszowie przybliżyła ich dokonania czytelnikom, zwłaszcza młodzieży szkolnej.
Ryszard Mścisz
Fotorelacja z promocji Almanachu poezji Z księgi życia w ZST. Fot. Mieczysław A. Łyp
Wydarzenia kulturalne
50 Lat Oddziału ZLP w Rzeszowie /1967-2017/
Zespół Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego w Rzeszowie oraz Rzeszowski Oddział Związku Literatów Polskich zapraszają na promocję Almanachu poezji Z księgi życia (Rzeszów 2017)
25 kwietnia 2017 (wtorek) o godz. 13.00
Promocję almanachu uświetni występ muzyczny duetu:
Wiktor Bochenek i Dominik Banaś
W programie:
1. Powitanie: Edyta Niemiec, Mieczysław Arkadiusz Łyp
2. Słowo krytyczno-literackie o Almanachu poezji Z księgi życia: Ryszard Mścisz
3. Autorskie prezentacje poetyckie członków rzeszowskiego oddziału ZLP: Adama Decowskiego, Celiny Depy, Barbary Mazurkiewicz, Ryszarda Mścisza, Mirosława Welza, Małgorzaty Żureckiej
4. Autorskie prezentacje literackie członków Koła Młodych Oddziału ZLP w Rzeszowie: Moniki Janiec, Eweliny Łopuszańskiej, Iwony Szeteli
Spotkanie odbędzie się w Zespole Szkół Technicznych w Rzeszowie, ul. Matuszczaka 7
ZAPRASZAMY SERDECZNIE!
Wydarzenia kulturalne
Recital "Odbicia"
Zapraszamy na recital "Odbicia", w którym wystąpi artystka Maria Lamers, prowadzenie i poezja - Mirosław Welz.
Sala Kina Wczasowicz w Iwoniczu Zdroju, dnia 29 kwietnia 2017 r. o godz. 19.00.
Wydarzenia kulturalne
Jubileuszowa wystawa książek
W ramach obchodów jubileuszu pięćdziesięciolecia rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, w dniu 21.04.2017 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej otwarto, zorganizowaną w oparciu o zasoby biblioteki, wystawę książek aktualnych i byłych członków oddziału ZLP. Powitał gości i dokonał otwarcia dyrektor PBP, dr Maciej Waltoś. Dokonano także promocyjnej prezentacji jubileuszowego almanachu oddziału Z księgi życia, zawierającego biogramy oraz utwory 25 poetów, zrzeszonych obecnie w oddziale ZLP w Rzeszowie.
Redaktor almanachu Ryszard Mścisz, poeta, pisarz, krytyk literacki we wstępie do książki omówił i scharakteryzował twórczość poszczególnych autorów. Podczas spotkania towarzyszącemu wystawie obecny prezes oddziału, Mieczysław A. Łyp niezmiernie interesująco przedstawił zarys pięćdziesięcioletniej historii oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie. Przypomniał nazwiska założycieli, którymi byli: Jerzy Pleśniarowicz – pierwszy prezes oddziału, Stanisław Orzeł – wiceprezes, Tadeusz Sokół – sekretarz, Roman Turek – skarbnik i Stanisław Stefan Gębala – członek. Przez rzeszowski oddział ZLP przewinęło się wielu znanych i uznanych literatów. Nawiązując do wątku przemyskiego prezes oddziału przywołał nazwiska byłych członków: Zbigniewa Prostaka, Ryszarda Głowackiego, Zbigniewa Janusza, a także literacki dorobek Adama Bienia, Romana Lisa i Władysława Włocha. Na dzień dzisiejszy oddział skupia 36 literatów, głównie z województwa podkarpackiego. Podsumowując, podkreślił ugruntowaną i mocną pozycję oddziału na literackiej mapie Polski. Przedstawił zamierzenia i plany na najbliższą przyszłość. Obecni na spotkaniu literaci: Adam Decowski, Wiesław Hop, Halina Kurek, Mieczysław Łyp, Barbara Mazurkiewicz, Teresa Paryna, Dawida Ryll i Edward Bolec mieli okazję zaprezentowania własnych utworów, jak również podzielenia się refleksjami i doświadczeniami. Spotkanie wzbogacił swoim występem przemyski bard, Jerzy Markowicz.
Teresa Paryna
Fotorelacja ze spotkania. Fot. Mieczysław A. Łyp
Wydarzenia kulturalne
Otwarcie wystawy "50 lat Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie
PBP im. I. Krasickiego oraz ZLP O/Rzeszów zapraszają na otwarcie wystawy 50 lat Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie. W programie: prelekcja Mieczysława A. Łypa, autorskie prezentacje literackie i występ muzyczny Jerzego Markowicza.
Impreza odbędzie się w Przemyskiej Bibliotece Pubicznej, ul. Grodzka 8, Budynek A, dnia 21 kwietnia 2017 r. o godz. 17.00. Zapraszamy.
Wydarzenia kulturalne
Udana twórcza prezentacja w Kamieniu
Kamień był kolejną miejscowością na literackim szlaku twórców z rzeszowskiego Oddziału ZLP w roku 2017. Okazja do takiej prezentacji jest wyjątkowa, gdyż w tym roku przypada 50-lecie Oddziału, a jego prezes, Mieczysław A. Łyp, zadbał, żeby całoroczne obchody tej rocznicy wypadły efektownie i służyły wypromowaniu podkarpackich literatów.
Twórców Oddziału ZLP gościł Zespół Szkół im. Św. Stanisława Kostki w Kamieniu z jego dyrektorem Józefem Łachem, a w roli zarazem gospodarza i gościa specjalnego wystąpił wójt Gminy Kamień – Ryszard Bugiel, który patronował tej twórczej prezentacji. W pięknie udekorowanej przez panią Zofię Bednarz i pomagających jej uczniów świetlicy szkolnej twórcy mogli zaprezentować się przed licealistami i nauczycielami Zespołu Szkół w Kamieniu. Spośród dziewięciu autorów, którzy mieli wystąpić przed publicznością, przybyło pięciu: Anatol Diaczyński, Mirosław Osowski, Agata Linek, Małgorzata Żurecka i Ryszard Mścisz. Ostatni z nich, mieszkający w sąsiedniej wsi Jeżowe, brał udział w przygotowaniu spotkania, próbach z młodzieżą i poprowadził tę jubileuszową prezentację. Młodzież przeczytała także utwory pozostałych autorów, którzy do Kamienia nie przybyli: Edwarda Guziakiewicza, Włodzimierza Gąsiewskiego, Ryszarda Jaśkowskiego i Bogdana Stangrodzkiego. W ich przypadku poza krótkimi informacjami biograficznymi podanymi przez prowadzącego, szkolna publiczność wysłuchała jedynie dwóch wierszy lub fragmentu prozy.
Obecni na imprezie literackiej twórcy mieli okazję zaprezentować się pełniej, bardziej wszechstronnie. Zrobili to w różny sposób: w przypadku Anatola Diaczyńskiego większą część stanowiło odczytanie obszernego fragmentu utworu, Mirosław Osowski opowiedział o realiach twórczych i kontaktach z Kamieniem, chwaląc tak włodarza gminy, jak i pracownice Gminnej Biblioteki Publicznej w Kamieniu, zaś Małgorzata Żurecka skupiła się na opowiedzeniu o swojej drodze twórczych poszukiwań. Znakomicie spisała się młodzież z klasy II LO w Kamieniu, która czytała i recytowała wybrane utwory prezentowanych twórców. Mariusz Lis, Karol Błąd, Damian Kobylarz, Kamila Cisek, Karolina Zdeb, Agnieszka Tłusty, Alessia Durra, Aleksandra Piędel i Grzegorz Batóg starali się jak najlepiej oddać pomysły fabularne, twórcze przesłania i liryczne dokonania literatów Oddziału ZLP w Rzeszowie.
Przygotowanie imprezy i licealnych wykonawców było możliwe dzięki ich polonistce i zarazem koleżance z pracy prowadzącego imprezę twórcy – Irenie Czyżowskiej-Smusz. Pracująca zarówno w Zespole Szkół w Kamieniu, jak i w Zespole Szkół w Jeżowem polonistka miała wielki udział w tym, że to literackie popołudnie było tak udane. Prawdziwą furorę zrobiły popisy muzyczne uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Kamieniu. Brawurowe wykonanie trzech utworów instrumentalnych przez Magdalenę Bielecką, Klaudię Bajek, Magdalenę Smusz i Pawła Piroga zachwyciło szczególnie gości – dla młodzieży szkolnej bowiem ich umiejętności nie były niespodzianką.
Dopełnieniem twórczych dokonań przewidzianych programem autorów były krótkie prezentacje obecnych na spotkaniu dwóch innych rzeszowskich twórców: Adama Decowskiego i Mieczysława A. Łypa. Prezes Oddziału ZLP przede wszystkim jednak zaprezentował dokonania, historię i realia działalności pisarzy zrzeszonych w ZLP. Wyraził także swoją wdzięczność dla wójta Ryszarda Bugiela, dyrektora Józefa Łacha, nauczycieli i młodzieży szkoły, którzy tak pięknie, sympatycznie przyjęli i zaprezentowali twórców. Bardzo miłe, familiarne wystąpienie wójta – który wszystkich doskonale znał i wręcz genealogię każdego z licealnych recytatorów przedstawił – stało się zaproszeniem do mniej oficjalnej części spotkania. Wójt zakupił i rozdał jubileuszowy numer „Krajobrazów” zarówno recytatorom, jak obecnym nauczycielom i uczniom. Kilka swoich książek sprezentował także organizatorom i uczestnikom spotkania prezes, Mieczysław A. Łyp. Sesja fotograficzna, poczęstunek oraz kuluarowe rozmowy twórców i organizatorów – to ostatnie akcenty tego wyjątkowo udanego spotkania. Z pewnością wszyscy uczestnicy wynieśli z niego bardzo miłe wrażenia, a może nawet poczuli pewien niedosyt i za jakiś czas podkarpaccy literaci ponownie w Kamieniu zagoszczą.
Ryszard Mścisz
Fotorelacja ze spotkania młodzieży w Kamieniu z twórcami O/ZLP w Rzeszowie. Fot. Mieczysław A. Łyp
Wydarzenia kulturalne
Każdy miał w oczach polskie niebo
Spotkanie katyńskie: Katyń 2017
77 lat temu, w dniu 3 kwietnia, NKWD rozpoczęła likwidację obozów dla polskich oficerów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. W ciągu następnych sześciu tygodni rozstrzelano 14 587 jeńców i zamordowano ok. 7 300 Polaków z innych więzień, znajdujących się na wschodzie przedwojennej Rzeczypospolitej. Decyzję o ich wymordowaniu podjęli najwyżsi funkcjonariusze sowieccy, na czele ze Stalinem i Berią. Ten bezprzykładny akt ludobójstwa był wielkim ciosem dla Polaków, a polityczni sprawcy wyparli się go skutecznie i nigdy nie ponieśli kary.
Dzisiaj nasza pamięć o tamtych wydarzeniach musi być więc szczególnie pielęgnowana. 12 kwietnia br. młodzież Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie zorganizowała wraz z twórcami rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich uroczystość, upamiętniającą 77. rocznicę zbrodni katyńskiej i 7. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem. Tytuł uroczystości - Każdy miał w oczach polskie niebo… - został zaczerpnięty z „Katyńskiej ballady” Teresy Paryny. Do rzeszowskiej szkoły przybyli członkowie ZLP, na czele z jego prezesem, Mieczysławem A. Łypem oraz Teresą Paryną, Celiną Depą i Adamem Decowskim. Gościem specjalnym był Stanisław Zagrobelny, nadleśniczy z Nadleśnictwa Oleszyce, społecznik, współautor (wraz z żoną Grażyną) książki pt. „Las pamięci leśników - ofiar zbrodni katyńskiej” (Oleszyce 2016).
Na początku Stanisław Zagrobelny dokonał prezentacji wyżej wymienionej książki oraz powstałego na terenie szkółki leśnej „Kolonia” koło Oleszyc - Katyńskiego Lasu Pamięci Leśników. Pierwszy zamiar uczczenia zamordowanych Leśników pojawił się – jak przypomniał S. Zagrobelny – w 2001 roku. Jednak dopiero osiem lat później zawiązała się grupa osób, która postanowiła stworzyć Las Pamięci Leśników. W listopadzie 2009 roku metropolita lwowski, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki poświęcił we lwowskiej katedrze nasiona dębu. Ich wysiew odbył się w dniu 10 kwietnia 2010, w pamiętnym dniu, w którym w katastrofie samolotowej zginęli członkowie polskiej delegacji, mający wziąć udział w obchodach 70-lecia mordu katyńskiego. Szybko postanowiono, że Katyński Las zostanie uzupełniony o Kwaterę Smoleńską, którą zalesiono 8 czerwca 2011 roku. W ten sposób upamiętniono 724 leśników, zamordowanych w tzw. trybie katyńskim w Katyniu, Charkowie, Kijowie, Miednoje i innych miejscach zbrodni oraz 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.
W drugiej części okolicznościowego spotkania w ZST zaprezentowano wiersze i piosenki, nawiązujące do katyńskiej zbrodni, do tragicznych momentów narodowej historii przygotowane przez młodzież - Alicję Cisowską, Elenę Kopaczyńską, Karolinę Liszcz, Marlenę Motykę, Kingę Rusiecką, Huberta Sikorę, Patrycję Tarnawską, Pawła Wajdę i opiekuna, Józefa Stalca. Wysłuchano wierszy: In memoriam Mieczysława A. Łypa, Teresy Paryny Katyńska ballada, Katyń ostrzega, Litania katyńska, Katyń Jana Góreca-Rosińskiego oraz piosenek: Katyń 1940 – (Ostatni list) Lecha Makowieckiego, Ojczyzna ma Karola Dąbrowskiego, Matko o twarzy jak polska ziemia czarnej Krystyny Żak. Na koniec tego uroczystego spotkania, upamiętniającego tak bolesne wydarzenie w naszej historii, były podziękowania i kwiaty dla Stanisława Zagrobelnego, poetów i dla młodych wykonawców od prezesa ZLP Mieczysława A. Łypa i dyrektora szkoły Edyty Niemiec. Po spotkaniu był jeszcze czas na rozmowy przy herbacie i ciastku w czytelni szkoły.
Józef Stalec
Fotorelacja ze spotkania Katyń 2017 w ZST. Fot. Mieczysław A. Łyp
Wydarzenia kulturalne
Spotkanie literacko-muzyczne "Każdy miał w oczach polskie niebo"
ZLP O/Rzeszów i ZST w Rzeszowie zapraszają na spotkanie literacko-muzyczne z okazji 77 rocznicy Zbrodni Katyńskiej Każdy miał w oczach polskie niebo.
Impreza odbędzie się w Zespole Szkół Technicznych w Rzeszowie, ul. Matuszczaka 7, dnia 12 kwietnia 2017 r. o godz. 13.00. Zapraszamy.
Wydarzenia kulturalne
Czółnem słowa
5 kwietnia 2017 r. w sali koncertowej Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu, odbył się wieczór autorski przemyskiej poetki, Teresy Paryny. Spotkanie zorganizowało Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Przemyślu. Jak autorka na wstępie podkreśliła, historia zatoczyła koło, bowiem właśnie w RSTK przed laty rozpoczynała swoją przygodę z poezją. W 1987 r. jej pierwsze wiersze drukował „Zielony Sztandar” i „Twórczość Robotników”. Kolejne ukazały się w pierwszym almanachu wydanym przez przemyski RSTK, zatytułowanym Bieszczadzkie echa – od tytułu wiersza T.Paryny. Wieczór stał się okazją do wspomnień oraz prezentacji poetyckich tekstów z kilku ostatnich tomików, m.in. Piękniejsze od wiersza, W porze jaśminowej, Szlakiem Piątej Ewangelii, Od bólu do nadziei… Do tej pory ukazało się siedemnaście zbiorów wierszy, w tym jeden zbiór wierszy wybranych. Obecnie autorka przygotowuje swój kolejny tomik, tym razem z okazji jubileuszu trzydziestolecia pracy twórczej, pt. Dał mi skrzydła.
Pani Teresa m.in. opowiadała, jak rodzą się pomysły na wiersze, że często jedno słowo zasłyszane gdzieś przypadkiem – w rozmowie, w autobusie, w radio, może stać się kluczem do tworzenia. Słuchając czytanych przez autorkę wierszy, można było się przekonać o jej wszechstronności , możliwościach poetyckiej interpretacji oraz o umiejętności podejmowania różnych tematów, takich jak: wiara, patriotyzm, miłość, sprawy społeczne, przemijanie…
Piosenki do poetyckich tekstów autorki, we własnej aranżacji, śpiewała Małgorzata Stankiewicz. Ciekawa narracja i oprawa muzyczna wieczoru, jak też interesujące wiersze sprawiły, że czas minął niepostrzeżenie. Wieczór stał się dla obecnych „ucztą poetycką”, a dla samej autorki wstępem do jubileuszu trzydziestolecia twórczej działalności.
Maria Gibała
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
Wieczór autorski Teresy Paryny
RSTK w Przemyślu zaprasza na wieczór autorski Teresy Paryny - Czółnem słowa. Dodatkowo spoktanie wzbogaci występ Małgorzaty Stankiewicz, która zaśpiewa piosenki do tekstów autorki.
Impreza odbędzie się w sali koncertowej Towarzystwa Muzycznego, Rynek 5 Ip. dnia 5 kwietnia 2017 r. o godz. 18.00. Wstęp wolny.
Wydarzenia kulturalne
W klimacie sztuki i tradycji.
Wspaniałe spotkanie poetów ZLP w Błażowej
Niezwykle bogaty był program błażowskiego spotkania literackiego pt. „Popołudnie z literaturą”.
Z okazji 50-lecia O/ZLP w Rzeszowie grupa poetów rzeszowskiego stowarzyszenia została zaproszona przez burmistrza Błażowej, Jerzego Kocója i dyrekcję Gimnazjum im. A. Jenke do zaprezentowania swojej twórczości. Z zaproszenia organizatorów skorzystali: Adam Decowski, Zdzisława Górska, Halina Kurek, Mieczysław A. Łyp, Tadeusz Masłyk, Wacław Turek.
„Popołudnie z literaturą” poprzedziło spotkanie poetów z burmistrzem miasta i gminy Błażowa. Jerzy Kocój zapoznał gości z aktualnymi zadaniami, realizowanymi przez gminę oraz z działaniami na rzecz kultury, sztuki i oświaty. Błażowa jest bardzo aktywnym ośrodkiem kultury. Kalendarz zdarzeń jest bardzo bogaty. Odbywają się tu słynne „Biesiady literackie” pod kierunkiem Danuty Heller, Wojewódzkie Spotkania Kapel Ludowych w ramach imprezy „Starych Potraw Smak i Urok”, Dni Błażowej połączone z Jarmarkiem Błażowskim, Gminne Święto Chleba i Miodu. W pobliskiej Futomie odbywają się Dni Futomy. W siedzibie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej redagowany jest bardzo ciekawy dwumiesięcznik „Kurier Błażowski”. Redaktorką naczelną jest Danuta Heller. Współpracuje z nią wielu pisarzy Podkarpacia oraz pracowników naukowych UR. Ponadto w Błażowej działają: Gminny Ośrodek Kultury i dwa muzea: Muzeum Wsi Podkarpackiej „Potoki” Augustyna Rybki i Społeczne Muzeum Ziemi Błażowskiej.
Pod kierunkiem dr Małgorzaty Kutrzeby w ramach imprezy poeci mieli okazję zwiedzić nie tylko Muzeum Ziemi Błażowskiej, ale także Kościół parafialny p.w. św. Marcina, wzniesiony w latach 1896-1900 według projektu znanego architekta lwowskiego, Jana Sas-Zubrzyckiego.
„Popołudnie z literaturą” upłynęło pod znakiem muzyki, tańca i poezji. Niezwykle uzdolniona młodzież gimnazjum przedstawiła interesujący program artystyczny pod kierunkiem wybitnego muzyka, Andrzeja Szula. Specjalnie dla gości szkolny zespół taneczny zaprezentował poloneza K. Ogińskiego. Tancerze wystąpili w pięknych strojach z epoki.
Poeci zostali również mile zaskoczeni niezwykle dojrzałymi prezentacjami ich wierszy, które pochodziły ze świeżo wydanego jubileuszowego almanachu poezji.
Wszystkie wykonane przez gimnazjalistów prezentacje poetyckie miały walor artystyczny. Nic więc dziwnego, że wzbudziły podziw poetów. Własne wiersze czytali także sami autorzy. Ich prezentacje zostały bardzo życzliwie przyjęte przez młodzież. Podobnie, jak wypowiedzi artystów na temat procesu twórczego. Impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej.
| K |
» Zob. "Kurier Błażowski" 2017 nr 156, s. 48.
"Popołudnie literackie" w fotografii Wacława Turka i Mieczysława A. Łypa
Wydarzenia kulturalne
Popołudnie z poezją i satyrą
27 marca 2017 roku w Punkcie Bibliotecznym Filii nr 9 WiMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie zatytułowane ”Lira i satyra” ze znanym rzeszowskim poetą , fraszkopisarzem i aforystą Adamem Decowskim. Spotkanie rozpoczęła pracująca w bibliotece pani Krystyna Maczuga, zaś całość poprowadził sam autor. W pierwszej części miłośnicy jego twórczości mogli posłuchać lirycznych utworów, miedzy innymi z tomiku „Notatki z Sieniawy” , w którym autor opisuje swoje rodzinne strony, a w drugiej fraszki i limeryki z wcześniejszych zbiorów, jak „Fraszkobranie” i „Ciągle modny grzech pierworodny”, a także z najnowszej książki satyrycznej pt. Myślą, mową i uczynkiem”. Uczestnicy spotkania mogli sami przeczytać swoją ulubioną fraszkę z miesięcznika „Nasz Dom Rzeszów”, którego Adam Decowski jest stałym współpracownikiem.
Wśród tematów poruszanych na spotkaniu na pierwszy plan wysunął się wątek współczesnych czasów, zdominowanych przez Internet i telewizję, kiedy obserwuje się spadek czytelnictwa książek. Jednak goście stwierdzili, że nigdy e-book i wydawnictwa internetowe nie zastąpią przyjemności czytania tradycyjnej papierowej książki. Autor podkreślił też, że Internet daje możliwość szybkiej publikacji utworów, przyczyniając się do popularyzacji poezji i wydarzeń kulturalnych.
Spotkanie zakończyła długa rozmowa z autorem na temat jego twórczości , sposobu i okoliczności powstawania fraszek i limeryków, które wszyscy przyjmowali z uśmiechem i rozbawieniem. Uczestnicy spotkania mogli nabyć ostatnio wznowiony tomik „Myślą mową i uczynkiem”, a także zrobić sobie wspólne zdjęcie. O klimat i poczęstunek zadbały pracujące w Punkcie Bibliotecznym panie, którym autor i jego goście serdecznie dziękują za zorganizowanie spotkania.
Aleksandra PIGUŁA
Wydarzenia kulturalne
Popołudnie literackie z Adamem Decowskim
WiMBP w Rzeszowie zaprasza na spotkanie poetyckie z Adamem Decowskim - Lira i Satyra.
Punkt biblioteczny Filii nr 9, ul. Dąbrowskiego 79a, Rzeszów.
27 marca 2017. Wstęp wolny!
Wydarzenia kulturalne
Pogrzeb Bronisławy Betlej w fotografii Wacława Turka, Jedlicze, 14.03.2017 r.
Przemijamy
Pamięci Bronisławy Betlej
Przemijamy Broniu z bólem niedosytu,
gdy każdy łyk życia śmiertelną chorobą.
Śmierć jak czarny ptak krąży nam nad głową.
żal nam białych bzów i różowych świtów.
Tylko wiersz niezgrabny – nasz ślad i obrońca,
trochę jak we śnie, trochę jak w teatrze.
Jedynie samotność dana nam na zawsze
będzie z nami szła do samego końca.
Gdzieś w lokalnej prasie słowa czułych wzruszeń.
Zapłakane świece, czerń żałoby, kwiaty.
Łzy wiosenny wiatr z twarzy nam osuszy.
Świat zajęty sobą nie zatrzyma biegu,
dalej będzie toczyć spory i debaty.
Pod blokiem zakwitnie grządka przebiśniegów.
13 marca 2017 r. , Teresa Paryna
Wydarzenia kulturalne
Obchody 116. rocznicy urodzin Juliana Przybosia
Dnia 6 marca 2017 r. o godzinie 11:00 w Zespole Szkół w Gwoźnicy Górnej odbyła się uroczystość poświęcona 116. rocznicy urodzin Juliana Przybosia – patrona szkoły. Wzięli w niej udział zaproszeni goście - członkowie Związku Literatów Polskich O/Rzeszów, nauczyciele oraz uczniowie.
Na wstępie pani dyrektor Marzena Haduch serdecznie powitała wszystkich zebranych i zaprosiła do wysłuchania części artystycznej przygotowanej przez uczniów i uczennice z kl. II oraz III gimnazjum. Wystąpiły cztery recytatorki: Klara Borkowska, Łucja Borkowska, Magdalena Kłósek, Karolina Lubas, które zaprezentowały utwory poety: ,,Słońce ze wzgórz Gwoźnicy”, ,,Majowe”, ,,Sprawozdanie z dniówki”, ,,Lipiec”. Natomiast wspomnienia znanych osób o Julianie Przybosiu czytali: Radosław Bator, Michał Groszek, Ilona Kudła, Jakub Pilch. O kolejnych punktach programu informowali prowadzący: Karolina Janik i Szymon Szurlej. Widzowie zgromadzeni na sali gimnastycznej wysłuchali z płyty nagrania utworu Juliana Przybosia pt. ,,Słowik” w wykonaniu samego autora. Następnie swoje wybrane wiersze prezentowali literaci: Adam Decowski, Zdzisława Górska, Mieczysław A. Łyp, Tadeusz Masłyk, Edyta Pietrasz, Andrzej Talarek, Małgorzata Żurecka. Na podkreślenie zasługuje fakt, że uczniowie z zaciekawieniem słuchali utworów poetyckich czytanych przez kolejnych autorów, nagradzając twórców gromkimi brawami. Po wystąpieniach gości pani dyrektor podziękowała wszystkim przybyłym. Na zakończenie delegacja złożona z przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, nauczycieli oraz członków ZLP O/Rzeszów udała się na gwoźnicki cmentarz, gdzie złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie Juliana Przybosia.
Uroczystość pozostała już tylko miłym, ale ważnym wspomnieniem. Warto bowiem pamiętać o wybitnym poecie, przedstawicielu Awangardy Krakowskiej, Julianie Przybosiu, który w swoim czasie pokonał w życiu trudną drogę z rodzinnej Gwoźnicy do historii literatury.
Barbara Leszczak
Fotograficzny zapis wizyty w Zespole Szkół im. J. Przybosia w Gwoźnicy
Wydarzenia kulturalne
Literaci w Żabnie
50 lat temu powstał rzeszowski oddział Związku Literatów Polskich i z tej okazji przez cały jubileuszowy rok odbywać się będą spotkania, przypominające autorów uczestniczących przed półwieczem w organizowaniu tejże instytucji życia literackiego na Rzeszowszczyźnie. Jedno z tych spotkań miało miejsce w czwartek 30 marca 2017 r. w niewielkiej wiosce Żabno k. Radomyśla n. Sanem w powiecie stalowowolskim.
„Ja bez Żabna to jak żaba bez błota” – mawiał z pewną dozą autoironii jeden z członków pierwszego zarządu rzeszowskiego ZLP, Stanisław Stefan Gębala, autor wierszy, powieści, dramatów, słuchowisk radiowych, humoresek. Urodzony w Żabnie w 1911 roku, przed wojną uzyskał maturę w Dębicy i planował studia w Warszawie, ale wpierw imał się różnych prac w stolicy, aby na te studia zarobić. Już wtedy zaczął wysyłać swoje utwory do czasopism, a że był utalentowany, to i jego wiersze pojawiały się w warszawskiej prasie, docenił je sam Julian Tuwim.
Wojna przerwała ten dobrze zapowiadający się start, a w czasie okupacji przy podziemnej produkcji amunicji Gębala uległ wypadkowi, który spowodował, że wzrok młodego człowieka został poważnie uszkodzony. Od tej pory nie było mowy o zmianie miejsca zamieszkania, ale Gębala nie przestał pisać. Posługiwał się maszyną do pisania w sposób nie wymagający używania oczu. We wsi zdobył sobie przydomek „Salemona”, jako że niczym ów biblijny król potrafił rozsądzać trudne sprawy, doradzać w życiowych problemach, wspierać w sytuacjach, zdawałoby się, beznadziejnych.
Po wojnie wydał dwie powieści – „Życiorys prosty” i „Comber” (ta ostatnia ukazała się w 1983 r., niedługo po śmierci autora). Drobniejsze utwory ukazywały się w prasie czy radiu. Mimo niewątpliwego talentu, mimo aktywnego, wbrew kalectwu, życia, pisarz ten dziś znany jest niewielu. Dlatego też dobrze się stało, że ZLP postanowił przypomnieć Gębalę w jego rodzinnym Żabnie.
Salę Domu Ludowego w Żabnie wypełnili literaci ze Stalowej Woli (w tym członkowie ZLP: Anatol Diaczyński, Ryszard Mścisz, Mirosław Osowski, Bogdan Stangrodzki, a także poeci ze stowarzyszenia literackiego Witryna) i mieszkańcy Żabna oraz innych miejscowości radomyskiej gminy. Wielką atrakcją okazał się przyjazd córki pisarza, mieszkającej w Rakowie Haliny Lipiec, która przywiozła zdjęcia i materiały prasowe, poświęcone ojcu, podzieliła się też swoimi wspomnieniami z dzieciństwa.
Fragmenty prozy Stanisław Stefana Gębali czytali Ryszard Mścisz i Małgorzata Żurecka, sekretarz rzeszowskiego Oddziału ZLP, organizatorka spotkania. Biografię pisarza przedstawił Marek Adam Stańkowski, autor albumu „Zasańskie portrety”, gdzie znalazł się także żabieński „Salemon”. Parę ciekawych szczegółów dorzuciła Anna Garbacz, która postać Gębali opisała w II tomie „Regionalnego słownika biograficznego”, wydawanego przez stalowowolskie muzeum. Uzupełnieniem prezentacji sylwetki pisarza było przypomnienie korespondencji Gębali z Janem Wiktorem – ten temat poruszyła Teresa Kowalik-Gąska w przekazanym tekście, nie mogła bowiem osobiście pojawić się na spotkaniu.
Halina Lipiec przytoczyła niezwykłą historię korespondencyjnej znajomości dwóch niewidomych pisarzy: swojego ojca i Michała Kaziowa, z tym zastrzeżeniem, że w chwili nawiązania korespondencji Kaziów nie był jeszcze pisarzem, lecz niewykształconym dwudziestolatkiem, który w 1945 roku na skutek wybuchu miny stracił wzrok i obie ręce i nie wyobrażał sobie dalszego życia. Listy Gębali, jego wsparcie i osobisty przykład pomogły młodemu człowiekowi uwierzyć w siebie, w rezultacie Kaziów ukończył studia, obronił doktorat i opublikował kilkanaście powieści, zbiorów opowiadań i opracowań naukowych, a Gębalę wspominał bardzo serdecznie.
Swoje wspomnienie o wuju przedstawił też Ryszard Madej z Żabna, on również podkreślał dużą rolę Gębali w swoim życiu, w zdobyciu wykształcenia i podjęciu służby w milicji. „Wuj był wrażliwy na krzywdę ludzką i mnie się to też udzieliło, bo wiele z nim przebywałem, towarzyszyłem jako przewodnik w wyjazdach do Warszawy, poznawałem dzięki niemu ludzi i świat”.
Gospodarze miejsca: Teresa Lachowska dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Radomyślu nad Sanem i Leokadia Gugała, kierownik Bibliotek Publicznych Gminy Radomyśl nad Sanem, zadbały o atmosferę spotkania, którą wzbogaciły poetyckie piosenki w wykonaniu uczennic Natalii Drop o Wiktorii Bierut, przygotowanych przez pana Pawła Słowika. Nie zabrakło gorących napojów i domowego ciasta.
Uczestnicy tego nietypowego jak na jubileusz wieczoru rozjechali się do domów ze wspomnieniem nietuzinkowego człowieka, mądrego i wrażliwego na cudze sprawy, niepoddającego się losowi, utalentowanego i skromnego. Zapewne niejeden z nich sięgnie po książki zapomnianego pisarza z Żabna i zachwyci się ich mądrością, humorem i darem obserwacji ludzkiej natury. A krajanie autora bez trudu rozpoznają znajome miejsca i osoby, choć ukryte pod przybranymi nazwami.
Anna Garbacz
Wydarzenia kulturalne
Kolejne spotkanie z cyklu – Byli wśród nas
Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem, Gminne Centrum Kultury w Radomyślu nad Sanem oraz Oddział Związku Literatów Polskich w Rzeszowie zapraszają na Wieczór literacki z cyklu „Byli wśród nas” Stanisław Stefan Gębala — człowiek i twórca.
Impreza odbędzie się w Domu Ludowym w Żabnie, dnia 30 marca 2017 r. o godz. 17.00.
Wydarzenia kulturalne
ANDRZEJ KORZEC - 30 lat w Rzeszowie
Urodził się w 1959 roku w Żarach, studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajęcia z malarstwa odbywał w pracowni prof. Jana Szancenbacha. Dyplom uzyskał w 1989 roku. Obecnie jest nauczycielem rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Pracując na etacie znajduje zawsze czas na własną działalność artystyczną. W latach 1996-2002 pełnił funkcję prezesa Okręgu Rzeszowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Był inicjatorem cyklu wystaw „Piórkiem i pędzlem po Rzeszowie”, które uświetniały obchody Dni Rzeszowa. Z jego też inicjatywy odbyły się w Rakszawie i Orzechówce międzynarodowe plenery malarsko-rzeźbiarskie. W wielu aukcjach dobroczynnych występuje jako czynny ich uczestnik. Brał udział w wielu sympozjach, plenerach i wystawach w kraju i za granicą. Wystawiał m. in. na terenie Czech, Słowacji, Francji, Niemiec, Austrii, Włoch, Ukrainy, Węgier. W 2006 roku realizował zadania w polsko-francuskim projekcie „Piękno natury” w Les Arcys, Volgre.
Za swoją działalność twórczą otrzymał wiele nagród i wyróżnień w konkursach regionalnych i ogólnopolskich. W 1996 roku był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, a 6 lat później stypendystą Burmistrza Klagenfurtu. W roku 2002 został uhonorowany nagrodą Miasta Rzeszowa w dziedzinie kultury i sztuki. W konkursie „Obraz, grafika, rysunek, rzeźba roku 2008” otrzymał nagrodę Fundacji Rodziny Zbigniewa Jana Krygowskiego.
Czy Andrzej Korzec czuje się artystą spełnionym? W jednym z wywiadów powiedział: Gdybym się tak czuł, na pewno nie chciałbym już dalej malować. Byłbym mistrzem, tymczasem jestem malarzem, który wciąż się uczy, eksperymentuje. Spełniam się, ale nie jestem spełniony.
Dla nas, a szczególnie dla uczniów rzeszowskiego „Plastyka”, osób, z którymi się on styka i którzy znają jego twórczość malarską, jest wielkim artystą i przykładem wzorowego nauczyciela.
W Rzeszowie prace Andrzeja Korca możemy zobaczyć na wielu wystawach. Odbyły się one już m. in. w galeriach: Biura Wystaw Artystycznych, Filii RDK – Słocina, Osiedlowego Domu Kultury RSM – Tysiąclecie, „To Tu” na Baldachówce 7, ICN Polfa Rzeszów S.A. na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce. Najnowsza jego wystawa znajduje się obecnie w galerii WDK przy ulicy Okrzei 7. Jest to wystawa jubileuszowa z okazji 30-letniej bytności artysty w Rzeszowie. Obrazy A. Korca mogliśmy również podziwiać w czasie wieczoru literackiego Jerzy Pleśniarowicz – Człowiek i twórca w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej oraz w wielu wydaniach „Krajobrazów”.
W czasie wernisażu gratulacje artyście złożył prezes O/ZLP w Rzeszowie, Mieczysław A. Łyp.
Stanisław Rusznica
Wydarzenia kulturalne
ŚLAD POZOSTAWIONY
Literacki rok jubileuszu 50-lecia oddziału rzeszowskiego ZLP podkreślało 30 stycznia br. w foyer Teatru im. W. Siemaszkowej spotkanie wspomnieniowe o nieżyjącym Jerzym Pleśniarowiczu, jednym z założycieli i pierwszym prezesie oddziału. Obecny prezes ZLP, Mieczysław A. Łyp, przypomniał tę niezwykłą twórczo osobowość poety, tłumacza i krzewiciela sztuki teatralnej oraz reżysera. Gościem szczególnym wieczoru był syn owego twórcy, teatrolog z UJ, prof. Krzysztof Pleśniarowicz z rodziną. Książka jego autorstwa pt. Jerzego Pleśniarowicza ślad pozostawiony, jak i film red. Jerzego Dubiela ułożony z wypowiedzi innych (m.in. wspomnienia redaktorów Jana Grygla, Marty Polańskiej i Zbigniewa Wawszczaka) ponownie ożywiły postać tego wszechobecnego w kulturze Rzeszowa i kraju człowieka. Zwornika środowisk literackich ościennych krajów słowiańskich. Miałem też okazję wspomnieć owego twórcę – znanego mi zwłaszcza z kontaktów w „Profilach”, gdzie kierował działem literackim miesięcznika – ale głównie poprzez przytoczenie obszernych fragmentów z ostatniej książki prof. Stanisława Fryciego Szkice do portretu, w której jeden z rozdziałów poświęcił J. Pleśniarowiczowi („Serdeczny kolega, który wprowadził mnie w nieznane środowisko literackie”). Niczym w antraktach pojawiali się instrumentalnie i śpiewaczo studenci uniwersytetu pod kierownictwem muzycznym Marzeny Lubowieckiej, a perłą wieczoru były interpretacje recytacyjne wierszy Pleśniarowicza w mistrzowskim przekazie aktorów Barbary Napieraj i Wojciecha Kwiatkowskiego. Bo – jak podkreślił dyrektor Jan Nowara – miejsce dla tej poezji jest w naszym teatrze, któremu Jerzy Pleśniarowicz był całym sercem oddany jako kierownik literacki, reżyser, znawca sztuk wszelakich.
Ryszard ZATORSKI
Wydarzenia kulturalne
LITERACKI OPŁATEK
Tradycyjnie już Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie organizuje początkiem roku spotkanie opłatkowe. W tym roku miało ono miejsce 14 stycznia 2017 r. w Osiedlowym Domu Kultury „Tysiąclecie” Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, dzięki uprzejmości pani Haliny Kostoń, kierownika tej placówki. Spotkaniem tym literaci zainaugurowali rok jubileuszowy obchodów 50- lecia rzeszowskiego oddziału ZLP, co zostało podkreślone okolicznościową tablicą na scenie, odsłoniętą uroczyście przez prezesa, Mieczysława A. Łypa i Małgorzatę Żurecką, pełniącą funkcję sekretarza Zarządu. W sali w odświętnym anturażu zebrało się wielu literatów nie tylko zrzeszonych w ZLP, ale i reprezentujących Stowarzyszenie Literackie „Witryna” w Stalowej Woli, Klub Literacki przy RCKP w Krośnie, Grupę Literacką „Słowo” w Mielcu, Grupę Twórczą „Ispiratio” w Łańcucie oraz Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury w Rzeszowie.
Imprezę zaszczycili swoją obecnością: dr Mieczysław Janowski - były poseł do Parlamentu Europejskiego, Jerzy Maślanka – redaktor naczelny miesięcznika „Nasz Dom Rzeszów”, Stanisław Rusznica – dziennikarz „Echa Rzeszowa”, Józef Laskowski, pisarz Jerzy J. Fąfara, Jan Niemiaszek – aktor, dr Zofia Brzuchowska, dr Hanna Krupińska-Łyp i Danuta Pado z WDK w Rzeszowie. W bożonarodzeniowy nastrój wprowadził zebranych znakomitym koncertem kolęd Chór „Collegium Musicum” z Rzeszowa, pod dyrygenturą Andrzeja Szypuły.
Krótką liturgię celebrował ks. Marcin Graboś, poświęcił opłatki i wygłosił Słowo Boże.
„Na początku nowego roku gromadzimy się na spotkaniu opłatkowym Związku Literatów Polskich Odział w Rzeszowie. Jeszcze trwamy w radości z faktu narodzenia Pana Jezusa. W naszych świątyniach podziwiamy szopki, które nam przypominają o tym, że Bóg z miłości do człowieka stał się człowiekiem. To najważniejsze wydarzenie w historii świata nie dokonało się w „blasku fleszy”. Bóg przyszedł na świat, tak jak każdy z nas. Niewielu się zorientowało, że ten mały chłopiec to Syn Boży. Wszystko dokonywało się skromnie i w ciszy.
Pragnę zwrócić uwagę na osoby trzech Mędrców. Oni zorientowali się, że dzieje się coś ważnego. Udali się w drogę prowadzeni przez gwiazdę betlejemską. Byli wrażliwi i czujni na otaczający ich świat i pojawiające się znaki na niebie. Inni ludzie zajęci swoimi sprawami nawet nie zauważyli gwiazdy betlejemskiej na niebie. Myślę, że dzisiaj takimi mędrcami są ludzie kultury, a szczególnie literaci, malarze, muzycy. To są ludzie o bardzo wrażliwych sercach. Dostrzegają rzeczy, które inni mijają obojętnie. To artyści w hałasie miasta usłyszą śpiew ptaków. To artyści potrafią zachwycić się wschodem i zachodem słońca. W świecie, w którym ludzie reagują przeważnie tylko na dźwięk spadających monet i wpatrzeni są w migające ekrany tabletów i smartfonów potrzeba mędrców, artystów, którzy patrzą szerzej i głębiej na ludzi i otaczający ich świat.
Drodzy literaci i artyści!
Na początku tego nowego roku życzę Wam, żebyście z odwagą siali to ziarno piękna schowane w słowach, obrazie, muzyce czy rzeźbie. Bo ziarno na początku małe i niepozorne z czasem rośnie. My siejmy te ziarna dobra, a Bóg da wzrost.”
W atmosferze wzajemnej życzliwości i przyjaźni dzielono się opłatkiem, a życzeniom nie było końca, po czym przyszedł czas na prezentacje poetyckie, niosące nostalgiczne refleksje bożonarodzeniowe. Swoje wiersze przeczytali: Ryszard Mścisz, Teresa Paryna, Mieczysław A. Łyp, Zdzisława Górska, Adam Decowski, Celina Depa, Małgorzata Żurecka, Agata Linek, Maria Rudnicka, Andrzej Talarek, Zbigniew Michalski, Stefan M. Żarów, Ewelina Łopuszańska, Iwona Szetela, Agnieszka Bulicz, Jolanta Michna, Jolanta Szal-Mach i Wiktoria Serafin. Niektóre z tych prezentowanych wierszy zostały opublikowane w „Krajobrazach”, najnowszym wydawnictwie Oddziału ZLP w Rzeszowie. Było ono tu promowane i cieszyło się wielką popularnością wśród zebranych. Dużą sympatię zyskał sobie też zespół z Niebylca, który pod kierownictwem Wiktora Bochenka, wystąpił z koncertem kolęd i kowerów znanych utworów muzycznych.
Na zakończenie zabrał głos dr Mieczysław Janowski, który z właściwą sobie elegancją, nie tylko językową, wyraził swoje uznanie dla ludzi pióra. Na ręce prezesa został też skierowany okolicznościowy list z życzeniami od Tadeusza Ferenca – prezydenta Rzeszowa. Należy też zaznaczyć, że imprezie towarzyszyła wystawa obrazów Andrzeja Korca, znanego rzeszowskiego artysty malarza. Po uczcie duchowej było też coś dla ciała, za co wdzięczność należy się Zarządowi. Specjalne podziękowanie trzeba wyrazić też paniom z Klubu Seniora, działającego prężnie przy tym Domu Kultury, które zajmowały się obsługą kulinarną tej imprezy.
Adam Decowski
Opłatek literacki w fotografii Wacława Turka
Wydarzenia kulturalne
JUBILEUSZOWA PODKARPACKA IZBA POETÓW
W wyjątkowy, bo po raz setny 9 lutego 2017 r. Podkarpacka Izba Poetów, która powstała z inicjatywy Czesława Drąga, otworzyła swoje podwoje, działająca przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie od 20. lat. Obecnie jej działalność koordynuje Danuta Pado. Wielu podkarpackich literatów miało tu możliwość zaprezentowania swoich utworów, a publiczność wzięcia udziału w ciekawych dyskusjach. Imprezom tym niejednokrotnie towarzyszą występy muzyczne i wokalne, a także wystawy plastyczne i fotograficzne. Tak też było w jubileuszowej Izbie, kiedy zebranych wielu twórców i publiczność przywitał dyr. WDK, Marek Jastrzębski, także bohatera wieczoru, poetę Mirosława Welza z Iwonicza- Zdroju.
Prowadzący spotkanie Czesław Drąg przybliżył sylwetę autora dziesięciu zbiorów poetyckich, zrzeszonego w Związku Literatów Polskich. Ma on też na swoim koncie wiele tekstów piosenek i wierszy, do których po skomponowaniu muzyki chętnie sięgają wykonawcy. Tak też było na tym spotkaniu, gdzie można było wysłuchać utworów poety w wykonaniu zespołu muzycznego Mimo Wszystko w składzie: Wojciech „Marian” Chudy, Ernest Kożuch i Wojciech Pieniążek, a także w interpretacji Jolanty Nord, aktorki Teatru Maska. Padły też ciepłe słowa w stosunku do gospodarzy, m.in. list gratulacyjny skierowany na ręce Danuty Pado przez prezesa zarządu Oddziału ZLP w Rzeszowie, Mieczysława A. Łypa, który odczytał w jego imieniu niżej podpisany. Nie obyło się też bez jubileuszowego tortu, ufundowanego przez dyrekcję WDK.
Adam DECOWSKI
Wydarzenia kulturalne
Mirosław Welz w Podkarpackiej Izbie Poetów
Wojewódzki Dom Kultury zaprasza — 100. Podkarpacka Izba Poetów. Mirosław Welz będzie prezentować tomik „Po drodze”. Spotkanie odbędzie się dnia 9 lutego 2017 r. (czwartek) o godz. 17.00 w Klubie Turkus WDK Rzeszów przy ul. S. Okrzei 7.
Wydarzenia kulturalne
Byli wśród nas
Oddział Związku Literatów Polskich w Rzeszowie, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zapraszają na Wieczór literacki z cyklu „Byli wśród nas” Jerzy Pleśniarowicz — człowiek i twórca.
Impreza odbędzie się w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie przy ul. Sokoła 7, dnia 30 stycznia 2017 r. o godz. 18.00. Karta wstępu — 5 zł. Odbiór w kasie Teatru.
Wydarzenia kulturalne
WŚRÓD POZYTYWNIE ZAKRĘCONYCH
„Słowa bielsze niż śnieg” — pod tymże wymownym tytułem, dnia 24 stycznia 2017, w lubaczowskim Centrum Aktywności Seniorów odbyło się już kolejne moje spotkanie z czytelnikami. W programie mieściło się czytanie moich książek (poezja i proza). Teksty czytały panie: Krystyna Puka, Józefa Wilkos oraz Janina Ozimek, które zostały uhonorowane tomami wierszy z dedykacjami.
Jestem nie tylko poetką/pisarką, wydawcą i redaktorką, ale również osobą bardzo zaangażowaną w koordynację kultury, a ostatnio w akcję ubiegłorocznego Projektu Rządowego — „Mamy radę, damy radę” m.in. propagującą czytelnictwo: czytanie wraz z lubaczowskimi Seniorami, czytanie lubaczowskim Seniorom. Podczas spotkania prezentowałam nie tylko swoje teksty, ale również opowiadałam o tym, jak one powstawały. Taka lektura w zespole to doskonała okazja do wspólnej wędrówki po krainie fantazji.
Myślę, że spotkanie było dla wszystkich obecnych wspaniałym prezentem. Zawsze mówię sobie, że to, co dostałam w życiu od ludzi powinnam oddawać ludziom. Dostałam od życia wiele dobrego: pełen miłości dom, wspaniałych nauczycieli, przyjaciół, którzy byli motorem pozytywnej energii. Moje ukochane wnuczęta i rodzina to pozytywnie zakręceni ludzie i chętnie się nimi otaczam. Spotkanie zwieńczył temat dokarmiania ptaków i zwierząt na terenie miasta Lubaczowa.
Zachęcam do czytania moich książek. A może szkoły zechciałyby podjąć się podobnej akcji — „Czytam babci i dziadkowi”? Serdecznie dziękuję za piękne spotkanie w ciepłej i miłej atmosferze lubaczowskich Seniorów.
Barbara MAZURKIEWICZ
Słowa bielsze niż śnieg
Spotkanie Barbary Mazurkiewicz z seniorami w lubaczowskim Centrum Aktywności Seniorów przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 31 odbędzie się dnia 23 stycznia 2017 r. (poniedziałek) o godz. 16.00. W programie konkurs czytania wierszy poetki przez seniorów (zwycięzca zostanie uhonorowany przez autorkę tomem wierszy, pamiątkowym kubkiem i dyplomem) oraz organizacja Grup Projektu „Mamy radę, damy radę” w dokarmianiu ptaków na terenie miasta i okolicy.
Wydarzenia kulturalne