Wydarzenia kulturalne 2019
Oddział ZLP w Rzeszowie - Grudzień 2019 - Calendarium
Oddział ZLP w Rzeszowie
Grudzień 2019
Calendarium
ADAM DECOWSKI
Już po Wigilii
Już zgasła gwiazda,
która przez okno
zawisła na choince.
Nóż pogodził się z chlebem,
a pusty talerz
nie doczekał gościa.
Już po Wigilii
karp poszedł do nieba,
a barszcz uszkami
nie słucha już kolęd.
Tylko żłobek
naszego serca
drży ze wzruszenia,
czy ktoś się w nim narodzi.
Wydarzenia kulturalne
Życzenia świąteczne
Koleżanki i Koledzy! Przyjaciele!
Miłośnicy i Mecenasi literatury oraz sztuki!
Życzymy, aby Święta Bożego Narodzenia upłynęły Wam wśród rodziny i przyjaciół, przyniosły wiele wzruszeń i radości, a w Nowym Roku 2020 – niech dopisuje Wam doskonałe zdrowie i poczucie wszelkiego spełnienia!
Niech blask Gwiazdy Betlejemskiej daje Wam poczucie ludzkiej wspólnoty!
Zarząd Oddziału ZLP w Rzeszowie
Fot. Dan Kiefer
Wydarzenia kulturalne
O, Matko, promocja książki B. Kotuli.
W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie 12 grudnia br. Bogusław Kotula promował swoją najnowszą książkę „O, Matko”. Rolę gospodarza pełnił dyrektor muzeum, Bogdan Kaczmar i powitał przybyłych gości. O dalsze prowadzenie spotkania poprosił Romana Małka, który krótko przedstawił bogaty dorobek literacki rzeszowskiego pisarza.
Bogusław Kotula opowiedział o swoim trudnym dzieciństwie, latach studenckich i pracy w więziennictwie. Książkę poświęcił roli matki - nie tylko swojej – którą darzy szczególnym szacunkiem, wyznając: „Matka! Symbol dobra, wyrozumiałości, poświęcenia. On pomaga przeżyć na tej ludzkiej ziemi. Toczy się więc ta matczyna misja poruszana miłością, oddaniem, czasem poświęcając życie”.
Poetyckim słowem uraczył zebranych Stefan M. Żarów, prezentując kilka wierszy ze zbioru „Inez”, a oprawę muzyczną zapewnił Woytek Vart-Miśków, śpiewając piosenki o Rzeszowie. Szkoda tylko, że książka „O, Matko” rozeszła się już przed spotkaniem i nie wszyscy chętni mogli ją nabyć.
Adam Decowski
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
„Wilki morskie na lądzie” Mirosława Osowskiego
28 listopada 2019 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli zaprezentowano najnowszą książkę Mirosława Osowskiego „Wilki morskie na lądzie”. Spotkanie było także okazją do podsumowania konkursu na reportaż „Muzykujące miasto. Wczoraj, dziś i jutro stalowowolskich tradycji muzycznych”.
Mirosław Osowski, od lat związany ze Stalową Wolą. Za twórczość literacką został wielokrotnie nagrodzony m. in. jest dwukrotnym laureatem Literackiej Nagrody Prezydenta Miasta Stalowej Woli "Gałązka Sosny" (2003 i 2017 rok). „Wilki morskie na lądzie” to zbiór opowiadań i humoresek. Znajdziemy tam utwory pisane już w młodości, ale opublikowane w wieku dojrzałym, jak też i takie, które zostały wydrukowane po raz pierwszy. Osowski wcześniej nie kwapił się z publikacją swoich utworów, żyjąc daleko od środowisk literackich i sądząc zapewne, że na wszystko przyjdzie jeszcze czas.
Tematyka opowiadań „Wilki morskie na lądzie” jest bardzo bogata i różnorodna. Zaczyna się od wspomnień z dzieciństwa, spędzonego na wsi, w której autor wychowywał się i dorastał, potem przechodzi do czasów licealnych i reminiscencji ze swego pobytu w klasztorze, a także podczas pracy w kopalni węgla kamiennego na Śląsku, by przejść do czasu studiów, latach spędzonych w Tarnowie, a kończy na wieku dojrzałym, nawrotem, do epizodu z odległej młodości.
Osowski w swoich opowiadaniach eksperymentuje i próbuje różnych form narracji: listów, diariuszy, wspomnień, pisanych w pierwszej osobie. Są też teksty stylizowane na mowy sądowe, podkreślając autentyzm tekstów i autobiografizm, który tak bardzo charakteryzuje jego twórczość. Podczas spotkania w stalowowolskiej bibliotece, przed licznie zgromadzoną publicznością, literat opowiadał o kulisach powstawania opowiadań, podzielił się także informacjami o swoich zmaganiach z chorobą. Z czytelnikami spotkał się po niemal rocznej przerwie. Na rok 2020 – jak zapowiedział - ma w swoich w planach wydanie tomiku poetyckiego, zatytułowanego roboczo „Notatnikiem lirycznym”.
Spotkanie literackie w MBP było także okazją do podsumowania konkursu na reportaż „Muzykujące miasto. Wczoraj, dziś i jutro stalowowolskich tradycji muzycznych”. Przyznano w nim 2 równorzędne nagrody w wysokości 300 złotych, które otrzymały panie: Alina Bytnar i Magdalena Pietrusiewicz.
Tomasz Gotkowski
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie promocję książki „Sybiraczka” Zbigniewa Dominy
Dom Ludowy w Kielnarowej oraz Filia Biblioteki Publicznej w Kielnarowej zapraszają na promocję książki Zbigniewa Dominy „Sybiraczka”.
Wydarzenie odbędzie się 15 grudnia 2019 r. o godz. 16:00 w Domu Ludowym w Kielnarowej.
Szczegóły na plakacie.
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie promocję książki „O, Matko” Bogusława Kotuli
Dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie zaprasza na promocję książki Bogusława Kotuli „O, Matko” 12 grudnia 2019 r. (sala konferencyjna Muzeum Okręgowego w Rzeszowie) godz. 16:00.
Spotkanie autorskie z Bogusławem Kotulą
poprowadzi Roman Małek, oprawę muzyczną zapewni Andrzej Szypuła. Wiersze przedstawi Stefan Żarów.
Wydarzenia kulturalne
Relacja z III Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie
W dniach 22 - 23 listopada 2019 r. członkowie Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie po raz pierwszy uczestniczyli w III Świątecznych Targach Książki, które odbywały się w Centrum Wystawienniczo – Handlowym Millenium Hall przy Al. Majora Wacława Kopisto 1, w Rzeszowie.
Targi są jednym z najważniejszych wydarzeń czytelniczych w regionie, w tym roku uczestniczyło 30 oficyn wydawniczych i księgarskich z całej Polski. Uczestnicy targów mogli zapoznać się z ofertą, dowiedzieć się o nowościach, uzupełnić swoją kolekcję lub kupić książkę na prezent świąteczny.
Na przydzielonym dla ZLP O/Rzeszów stoisku Nr 1 każdy z członków zaprezentować mógł swoje książki autorskie napisane językiem prozy i poezji. Obsługę dwudniową stanowiska pełniła wiceprezes ZLP O/Rzeszów Małgorzata Żurecka, wspomagana przez dyżurujących autorów. Obecni byli: Celina Depa, Teresa Paryna, Zdzisława Górska, Agata Linek, Maria Stefanik, Adam Decowski, Mieczysław A. Łyp, Stefan Żarow, Zbigniew Michalski, Ryszard Mścisz, Włodzimierz Gąsowski, Anatol Diaczyński.
Klienci targów odczytując nasz szyld, przeglądali interesujące ich tytuły, zakupując częściej prozę oraz opracowania związane z Rzeszowem i regionem. Każdy chętny otrzymał okazjonalną zakładkę do książki, ręcznie wykonaną przez artystkę plastyk Małgorzatę Lasek.
Gośćmi stoiska byli: s. Anastazja, popularna autorka książek kulinarnych, poeta, prozaik i wydawca - Jerzy Janusz Fąfara z Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu, poeta, tłumacz , krytyk literacki - Mirosław Grudzień oraz poeta i pisarz – Edward Bolec.
Prezentacja autorska członków Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie podkreśliła nie tyle wartość marketingową, co duchową książek każdego wystawcy.
Maria Stefanik
Fotorelacja ze spotkania - M. A. Łyp i L. Stefanik
Wydarzenia kulturalne
Zaduszki Literackie w Kamionce
ONI TU BYLI, ONI TU SĄ …
Pod takim tytułem 16 listopada 2019 r. w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Ostrowie, z/s w Kamionce odbyły się „Zaduszki Literackie”, poświęcone pamięci zmarłych twórców literatury oraz kultury, związanych z tą gminą. Licznie przybyłych mieszkańców, rodziny twórców, którzy odeszli, z-cę wójta Gminy Ostrów, Jacka Roga oraz zaproszonych przedstawicieli Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie, Mieczysława A. Łypa i Adama Decowskiego serdecznie przywitała dyrektor GCK i S, Jadwiga Łomnicka, po czym przedstawiła biogramy zmarłych twórców ludowych: Mariana Bila oraz Władysława Klaczy.
Marian Bil urodził się w 1939 r. w Ostrowie. Był działaczem społecznym. Interesował się ludowymi zwyczajami, szył stroje, pisał wiersze oraz teksty piosenek na dożynki. Był założycielem zespołu obrzędowego „Ostrowianie”. Napisał także scenariusz widowiska „Skubanie pierza”. Wyszukiwał stare, ludowe piosenki, by je później wykorzystywać w swoich widowiskach. Zmarł w 2018 r. Sylwetkę Mariana Bila przybliżyła też jego żona, Teresa Bil i przeczytała trzy wiersze jego autorstwa.
Władysław Klacza urodził się w 1939 r. w Łonie k. Przecławia. Zmarł w 2017 r. Dał się poznać jako działacz młodzieżowy, organizując zebrania dotyczące rolnictwa i sadownictwa. Od najmłodszych lat pisał wiersze, które często powstawały bardzo spontanicznie. O życiu Władysława Klacza opowiedziała jego córka, Maria Molek, prezentując też jego wiersze.
O innych ludziach pióra, związanych z tą gminą, jak: Leokadia Wolak, Marek Wiktor, Halina Dunaj, czy znakomity prozaik Wilhelm Mach mówiła Aleksandra Bal. W swoim wystąpieniu podkreśliła ich znaczenie dla życia kulturalnego gminy.
Jednak szczególną pamięcią darzony jest tu Edward Zolowski – poeta, działacz kulturalny i społeczny, który zginął tragicznie wskutek wypadku drogowego w 1994 r. Urodził się w Skrzyszowie w 1934 r. Po maturze został przyjęty na Uniwersytet Jagielloński, jednak ze względu na trudności finansowe ze studiów musiał zrezygnować. Debiutował w 1957 r. Życie i twórczość poety szeroko omówił Mieczysław A. Łyp, zaznaczając jego wielkie zasługi dla tworzącego się środowiska literackiego na Podkarpaciu. Jego wiersze ukazywały się drukiem w takich czasopismach, jak: „Zarzewie”, „Nowa wieś”, „Kamena”, „Nowiny Rzeszowskie”, „Głos Młodzieży Wiejskiej”, „Zielony Sztandar”, „Żołnierz Polski” i „Teatr”. Był członkiem założycielem Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy „Gwoźnica” w Rzeszowie. Kilka jego utworów zebrani mogli usłyszeć w interpretacji Marceliny Dłużeń, a także dzięki Andrzejowi Budzikowi, sołtysowi Skrzyszowa obejrzeć krótki film zrealizowany w 10. rocznicę śmierci poety. Edwarda Zolowskiego wspominali członkowie rodziny: Krystyna i Jerzy Ziębowie, Jacek Kotowski, a także Adam Decowski, który miał okazję osobiście poznać tego twórcę.
W części artystycznej kilka piosenek z towarzyszeniem gitary wykonał Marek Muszyński. Na zakończenie głos zabrał Jacek Róg, zastępca wójta Gminy Ostrów. Złożył organizatorom wieczoru podziękowania za bogaty program spotkania. Zapewnił też, że pamięć o zmarłych twórcach będzie podtrzymywana, a Gmina dołoży wszelkich starań, aby ich dorobek ocalić od zapomnienia.
(adec)
Fotorelacja ze spotkania - M. A. Łyp
Wydarzenia kulturalne
Remedium
Nastrojowy wieczór literacko-muzyczny w rzeszowskim ratuszu
„Wierzę, los szczęśliwy przyjdzie i słowa poetów znów rozpłomienią zmierzch” – to fragment wiersza Mieczysława A. Łypa pt. „Remedium”, który stał się tytułowym mottem nastrojowego wieczoru literacko-muzycznego zorganizowanego w niedzielę 17 listopada 2019 roku w zabytkowej sali posiedzeń rzeszowskiego ratusza przez Rzeszowski Teatr Muzyczny „Olimpia” wraz z Estradą Rzeszowską i Związkiem Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie. Honorowy patronat nad spotkaniem objął Prezydent Rzeszowa dr h.c. Tadeusz Ferenc.
Podczas tego niezwykłego wieczoru, pełnego artystycznych natchnień i inspiracji, w złotym blasku świecy jarzącej się na płycie tajemniczego, błyszczącego czernią fortepianu, słowo i dźwięk przeplatały się razem, by wzruszać i zachęcać licznie przybyłych słuchaczy do głębokich refleksji zawartych w poetycko-muzycznych wizjach zawartych w małych dziełach stworzonych przez poetów i kompozytorów zwanych pieśniami, piosenkami, improwizacjami...
Piosenka literacka... Dobrze, że rzeszowscy i podkarpaccy poeci chętnie poszukują nowego wyrazu. Ich wiersze w muzycznej oprawie nabierają nowego kształtu, głębi, stają się nośnikami nie tylko poetyckich zamysłów i przeżyć wyrażanych słowem, ale zaczynają brzmieć, rzec można - w nowych przestrzeniach wyobraźni...
W znakomitej, jakby trochę tajemniczej akustyce sali posiedzeń rzeszowskiego ratusza niosły się w listopadową niedzielę, ponad stylowe okna, rzeźbione drzwi, ozdobne krzesła, obrazy w artystycznych ramach, natchnione dźwięki, słowa wierszy i piosenek artystów nie z tego świata... „Cień słonecznego zegara”, „Złote skrzypce”, Cień nadziei”, „Jesień w Bieszczadach”, „Kto mi zabroni”, „Jesienna piosenka”, „Przemyski walczyk”, „Wariatka”, Wspomnienia...”, „Remedium”, „Rozmowa z gołębicą”, „Ulica Spokojna”, „Piosenka o błękitnym Chagallu”, „Do Leonarda Cohena”, „Miriam”, „Są takie dni”, „W parku”, „Jesienna Rapsodia”.
Nie brakło jesiennych klimatów... Podczas wieczoru swoje wiersze czytali i użyczyli do opracowania piosenek: Mieczysław A. Łyp, Adam Decowski, Celina Depa, Teresa Paryna, Zbigniew Michalski, Stefan M. Żarów, Maria Stefaniak, a śpiewali i muzykowali: Wiktor Bochenek, Renata Kątnik, Małgorzata Stankiewicz, Andrzej Szypuła, Gabrysia Tomaka, Woytek Vard-Miśków, Dominka Syrek, Michał Szmyd. Z wielką swadą i elegancją nastrojowy wieczór w rzeszowskim ratuszu prowadzili: Małgorzata Żurecka i Stefan M. Żarów. Udało im się stworzyć wspaniały klimat wspólnego przeżywania sztuki.
Jesienny wieczór literacko-muzyczny utrwalił wrażenie o nieprzemijającym pięknie słowa i muzyki.
Andrzej Szypuła
Fotorelacja ze spotkania - M. A. Łyp
Wydarzenia kulturalne
„Circulus vitiosus” – promocja tomiku Zbigniewa Michalskiego
9 listopada 2019 r. w zabytkowej kamienicy Łojczykówce przy ul. Mickiewicza w Mielcu, siedzibie organizacji pozarządowych w tym Mieleckiego Towarzystwa Literackiego odbyło się spotkanie promocyjne najnowszej książki Zbigniewa Michalskiego pod łacińskim tytułem „Circulus vitiosus”.
Na spotkanie przybyli m.in. członkowie Towarzystwa Literackiego i sympatycy poezji, wśród gości tradycyjnie był Marek Paprocki – przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego, który ma także swoje korzenie poetyckie oraz Józef Smaczny, który m.in. ze śp. Danielem Kozdębą – prezydentem miasta Mielca w latach 2014-2018, byli inicjatorami powstania w Łojczykówce swoistego inkubatora dla organizacji pozarządowych, które nie tylko znalazły tu siedzibę, ale też radykalnie rozwinęły swoją działalność, czego najlepszym przykładem jest Mieleckie Towarzystwo Literackie.
Wieczór promocyjny uświetnił występ Kwartetu Smyczkowego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu, który przybył wraz z dyrektorem szkoły dr. Ryszardem Kuskiem. Postać Zbigniewa Michalskiego i jego drogę artystyczną przybliżył Stefan Żarów wiceprezes MTL, a następnie Barbara Augustyn oraz Katarzyna Hudy recytowały wiersze autora, który jest także prezesem i współzałożycielem Towarzystwa. W kolejnej części spotkania wystąpił już sam autor tomiku, który do tej pory wydał już kilka tomików poezji oraz redagował almanachy i roczniki literackie. Autor podkreślił, że jego wiersze są dopracowane z niezwykłą starannością, a łaciński tytuł jest ukłonem dla rzymskiej spuścizny poetyckiej, zwłaszcza aforystyki. Wiersze do publikacji napisał w sierpniu tego roku, kiedy miał bardziej spokojny czas do tworzenia. Podkreślił też, że niezwykle starannie została dopracowana okładka książki wykonana przez rzeszowskiego grafika.
Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie grupowe. Warto podkreślić, że na spotkanie stawili się w komplecie koledzy ze Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie, którego Zbigniew Michalski też jest członkiem, w osobach: Edward Guziakiewicz, Andrzej Talarek, Stefan Żarów oraz piszący te słowa Włodzimierz Gąsięwski, który życzy autorowi sukcesu literackiego wydanej książki i dalszych dokonań artystycznych.
Wcześniej była też zapowiadana na plakacie niespodzianka muzyczna, którą był mini koncert organkowy w wykonaniu Zygmunta Osaka z Mielca, byłego lotnika i modelarza lotniczego, który z tym niewielkim instrumentem wiąże swoje lotnicze wspomnienia.
Włodzimierz Gąsiewski
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na III ŚWIĄTECZNE TARGI KSIĄŻKI W RZESZOWIE
Zarząd Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie, zaprasza wszystkich miłośników książki w dniach 22 i 23 listopada ( piątek, sobota ), na nasze stoisko Nr 1, podczas III Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie.
Targi odbędą się na terenie Centrum Kulturalno – Wystawowego Millenium Hall w Rzeszowie przy Al. Majora Wacława Kopisto 1, 35-315 Rzeszów, w godzinach od 10:00 do 20:00.
Do miłego zobaczenia!
Wydarzenia kulturalne
Promocja tomiku Tatko B. Mazurkiewicz
Barbara Mazurkiewicz poetka z Lubaczowa była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie. Publiczności zaprezentowała wiersze z najnowszego tomiku „Tatko”
Na tomik dedykowany śp. ojcu składają się wiersze, które są wyrazem wielkiej miłości córki do ojca. To osobista poezja i zapis wspomnień trudnej przeszłości ukochanego taty. Próba pogodzenia się z tęsknotą i pustką po stracie najbliższej osoby.
To również hołd oddany ojcu w intymnych strofach wiersza.
Publiczność wysłuchała wierszy w interpretacji autorki oraz uczennicy Zespołu Szkół w Lubaczowie Patrycji Leszczawskiej
Katarzyna Żukowicz
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
„Byli wśród nas”
Zaduszki Poetyckie rzeszowskiego Oddziału ZLP
Wypożyczalnia Muzyczna WiMBP w Rzeszowie
14 listopada w Wypożyczalni Muzycznej odbyło się spotkanie z udziałem literatów zrzeszonych w Związku Literatów Polskich – Oddział Rzeszów, poświęcone wspomnieniom i rozmowom o twórczości nieżyjących już poetów i prozaików, członków ZLP, którzy na trwałe wpisali się w krajobraz literacki Podkarpacia, a którzy odeszli od nas w ostatnich latach.
„Byli wśród nas”, choć chciałby się powiedzieć, wciąż są wśród nas i żyją nie tylko we wspomnieniach, ale przede wszystkim na kartach swoich książek w których ukryta jest najpiękniejsza cecha ich osobowości, wrażliwość literacka i nieodparte pragnienie ukazania piękna i swojej prawdy o przeżywanej, niekiedy trudnej, rzeczywistości. Twórczość, do której wciąż wracają ich przyjaciele, rodziny i wierne grono czytelników.
Jak inaugurując spotkanie powiedziała dyrektor WiMBP Barbara Chmura, nie ma lepszego miejsca na takie spotkania jak wieczór zaduszkowy poświęcony ludziom piszącym, jak Biblioteka, w której nie tylko gromadzone są ich książki, ale w czasach ich obecności w rzeszowskim środowisku literackim, odbywały się niekiedy cykliczne spotkania autorskie z nimi.
Do osób które trzeba wspomnieć w takim momencie należy Stanisław Turek, który przez 21 lat do roku 2011 pełnił funkcję dyrektora WiMBP. Był to człowiek niezwykle kochający książki, bibliofil i erudyta, humanista o bardzo szerokich horyzontach intelektualnych, który przez wiele lat z oddaniem służył Czytelnikom i Bibliotece, stwarzając lokalnym twórcom przyjazne warunki do prezentacji swojego dorobku. Jak do wspomnień o nim dodała jego była studentka Urszula Pantoła, to była osoba wyjątkowa o wielkiej mądrości, łagodności i wrażliwości.
„Człowiek dopóty żyje, dopóki żyją Ci, którzy go znali. Chyba, że pozostawią po sobie coś, co jest silniejsze od śmierci”, słowami Franciszka Kotuli wiceprezes Oddziału rzeszowskiego ZLP, Małgorzata Żurecka podzieliła się refleksją na temat pielęgnowania pamięci o twórcach, którzy choć przeminęli, ale pozostawi swój ślad, słowo pisane. Ich twórczość nadal inspiruje tych, którzy chcieli by swój literacki talent pokazać na licznych konkursach poetyckich i recytatorskich.
Wśród obecnych na spotkaniu nie zabrakło twórców, którzy osobiście znali, przyjaźnili się i niekiedy do ostatnich chwil życia byli z osobami, o których zechcieli opowiedzieć. Wspominano Ewę Barańską (pisarkę, scenarzystkę, autorkę książek dla młodzieży, powieści obyczajowych, sensacyjnych i fantastycznych), Mariana Berkowicza (poetę, autora kilkunastu tomików wierszy), Bronisławę Betlej (poetkę, pisarkę, autorkę bajek dla dzieci, która ma w dorobku 52. tomiki wierszy), Krystynę Bęczkowską (poetkę, autorkę opowiadań i licznych artykułów publicystycznych), Zbigniewa Domino (prozaika, reportażystę, autora powieści i zbiorów opowiadań), Czesława Główkę (prozaika), Stanisławę Kopiec (poetkę), Ryszarda Kulmana (poetę, prozaika i krytyka literackiego), Annę Mirosławę Nowak (poetkę), Reginę Schönborn (poetkę), Stanisława Siekańca (poetę i satyryka) oraz Józefa Kawałka (zaprzyjaźnionego ze środowiskiem ZLP i WiMBP, długoletniego prezesa Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury).
„Za poetę mówią wiersze” tak mawiał Marian Berkowicz, do którego wracał pamięcią Stefan M. Żarów, a nostalgiczny wieczór nie mógł obyć bez dedykowanych zmarłym literatom, poetyckich strof, które uzupełniały reminiscencje, ich przyjaciół poetów. Swoimi wspomnieniami podzielili się literaci zrzeszeni w ZLP oraz grono skupionych wokół nich poetów, pisarzy i publicystów: Adam Decowski, Zdzisława Górska, Mieczysław Arkadiusz Łyp, Ryszard Mścisz, Jerzy Nawrocki, Urszula Pantoła, Teresa Paryna, Ryszard Zatorski, Małgorzata Żurecka i Stefan M. Żarów.
Barbara Balicka
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
VII ZADUSZKI POETYCKIE GRUPY TWÓRCZEJ INSPIRATIO
9.11.2019 r.
Jesień zawsze sprzyja nostalgii. Jesienne krajobrazy, opadające liście, cisza, pełen zadumy listopad i groby naszych bliskich przypominają o rzeczach ostatecznych. Wszyscy uczestniczymy w nieuchronnym przemijaniu. Czas coraz bardziej skraca nasze drogi. Ożywają wspomnienia naszych bliskich. Pamięć i miłość pozostają. Mimo pustki, żalu, trudnej konieczności pogodzenia się z ich odejściem, mamy nadzieję i wierzymy, że są już w lepszym piękniejszym świecie…
VII Zaduszki Poetyckie Grupy Twórczej Inspiratio, działającej przy Centrum Kultury Gminy Łańcut, odbyły się w tym roku 9.11.2019 r. w Ośrodku Kultury w Głuchowie. Kontynuując poetyckie, zaduszkowe tradycje zaprosiliśmy do Głuchowa przedstawicieli innych grup poetyckich. Rzeszowski Oddział Związku Literatów Polskich reprezentowali: Mieczysław Arkadiusz Łyp i Adam Decowski. Przybyli także członkowie z RSTK Rzeszów na czele z prezesem Stanisławem Dworakiem i przewodniczącą sekcji literackiej Barbarą Śnieżek. Podkarpacki Salon Literacki reprezentowała jego koordynatorka Danuta Pado. Wszyscy - zarówno członkowie Grupy Twórczej Inspiratio, jak i zaproszeni goście - mogli zaprezentować swoje utwory. Przy blasku świec, nastrojowych dekoracjach płynęły słowa poezji niosące niezapomniane uczucia, które budziły serca, zastanawiały, wzruszały, koiły. Wspominaliśmy naszych bliskich z ciepłem, miłością ale i żalem, którego nie sposób się wyzbyć. Pięknym tłem dla poezji była muzyka i balet. Piosenką Nad twoja białą mogiłą ze słowami K. Wojtyły i muzyką S. Krajewskiego spotkanie otworzyli Mateusz Witczuk (dyrektor Centrum Kultury Gminy Łańcut) wraz z swoją żoną Agnieszką. Zarówno prezentacje poetyckie, jak i muzyczno - wokalne czy baletowe stały na naprawdę wysokim poziomie artystycznym. Wystąpiły zespoły istniejące przy niezwykle prężnie działającym Ośrodku Kultury w Głuchowie, którego kierowniczką jest Zofia Dzierga.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim gościom, wspaniale prezentującym się poetom i artystom. Tak piękne chwile i uczucia, jakie dane nam było tu przeżyć zapisują się w sercu na zawsze.
Urszula Pantoła
Fotorelacja ze spotkania - Mieczysław A. Łyp
Wydarzenia kulturalne
Twórczość Anny Mirosławy Nowak
22.10.2019 roku w zalanej słońcem Hermanowej, w Szkole Podstawowej, imienia św. Jadwigi Królowej odbyło się spotkanie wspomnieniowe, poświęcone poetce Annie Mirosławie Nowak, która na emeryturze zamieszkała w pięknym dworku z uroczym ogrodem właśnie w Hermanowej. Stąd jej wiersze płynęły w świat i jednocześnie sławiły Hermanową. Bliski Tyczyn również bardzo cenił poetkę, która poważnie interesowała się życiem miasta i gminy, w której mieszkała wraz z mężem. Miejska Biblioteka Publiczna w Tyczynie organizowała wiele promocji tomików Anny M. Nowak, na których bywali prawie wszyscy koledzy z rzeszowskiego Oddziału ZLP. Lubiliśmy Anię, ceniliśmy jej wiersze i życzliwą, kontaktową osobowość. Oboje z mężem prowadzili dom otwarty, przyjazny, elegancki. W stylowo utrzymanym ogrodzie powstawały najpiękniejsze wiersze (nasze również). Fragment wiersza poetki z tomiku Muzyka serca
poddam się wiatrowi
pokłonię trawie
spojrzę w słońce
pobiegnę w deszcz
on zmyje z ramion
ciężar smutku
W ten niezapomniany wtorek, uczniowie zebrani w szkole w Hermanowej pod kierunkiem nauczycieli przygotowali poetycko-muzyczny program, poświęcony twórczości Anny M. Nowak. W obecności burmistrza Tyczyna, przewodniczącego Rady Miasta i dyrektor szkoły w Hermanowej, Elżbiety Rożek oraz córki poetki, Kamili Rodak, o godzinie dwunastej, biciem zegara rozpoczęło się nastrojowe, wspomnieniowe spotkanie z poezją Anny M. Nowak.
Ania była długoletnim członkiem ZLP, znaliśmy ją dobrze z licznych zebrań, z osobistych częstych odwiedzin w uroczym dworku, opowiadaliśmy na tym spotkaniu o Niej, czytaliśmy nasze wiersze dla Niej, pisane jeszcze za życia i po Jej odejściu. Wiersze dla Ani czytali ; Adam Decowski, Zdzisława Górska, Teresa Paryna i poetka z RSTK Anna Kocur. Naszym osobistym wspomnieniom nie było końca. Oddział ZLP w Rzeszowie staraniem Mieczysława A. Łypa wydał współfinansowany przez Gminę Tyczyn tomik z serii Byli wśród nas poświęcony w całości Annie M. Nowak. Zawiera 17 wierszy autorstwa 6 poetów.
Wszyscy uczestnicy spotkania, w tym licznie obecna młodzież, otrzymali od burmistrza Tyczyna piękne, kolorowe tomiki poezji, poświęcone poetce z Hermanowej. Taki gest ze strony władz gminy nastraja optymistycznie zarówno odbiorców liryki, jak i jej twórców, którzy czują, że nie piszą w pustkę.
Te trzy wydarzenia, w których uczestniczyłam, wpisują się w obszary pamięci o wszystkich, którzy przeszli przed nami. Pamiętajmy o nich, bo pamięć jest darem dla nas. Jeśli o nich zapomnimy, to nasze wnuki zapomną o nas....
Zdzisława Górska
Wydarzenia kulturalne
„Niebieska wieś” w słońcu
Ważnym wydarzeniem 18 października br. był Finał VII Konkursu Poetyckiego „O lubeński dzwon” im. Stanisławy Kopiec w GBP w Lubeni.
Nagrodzeni i wyróżnieni laureaci czytali swoje wiersze, dodam, że konkurs jest znany w kraju, bo nagrodzono wiersze ze Śląska, Rzeszowa, Lublina!
Bardzo mocnym akcentem finału konkursu była promocja unikalnej, opracowanej przez polonistów z Uniwersytetu Rzeszowskiego pozycji naukowej o wielu aspektach twórczości Stanisławy Kopiec, pod redakcją dr. Jana Wolskiego. Starannie opracowany tom /375 stron druku/ ze wzruszającą korespondencją i wspomnieniami o Stasi redaktor Marii Jentys- Borelowskiej z Warszawy, która „odkryła” Stasię dla świata, gospodynię z podrzeszowskiej wsi, jednak poetkę niezwyczajną. Opracowanie jej twórczości przez pracowników UR nosi tytuł Zaglądać w oczy makom i stokrotkom, wydane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego w Bibliotece Frazy. W sali biblioteki lubeńskiej zabrała się plejada uniwersyteckich wykładowców, poetów, dyrektorów bibliotek, rodzina Stanisławy Kopiec i wielu miłośników jej mądrej poezji. Spotkanie prowadziła dyrektor GBP w Lubeni, Alicja Warzybok.
Byli także przedstawiciele ZLP/O w Rzeszowie, do którego Stasia Kopiec należała wiele lat: Adam Decowski i Zdzisława Górska. Znaliśmy Stasię wszyscy z licznych zebrań, spotkań i promocji jej i naszych wydań poezji. Dlatego pisząc o poetce, mogę używać zdrobnienia jej imienia, jakim zwracaliśmy się do niej przez lata. Fragment wiersza z tomiku Spod znaku Anny jeszcze z roku 1989, dosadny, a coraz bardziej aktualny;
Jakże potężny i wielki,
przezorny i mądry jest człowiek.
Zwierzęta aż otwierają gęby
z podziwu,
kiedy dolewa oliwy do ognia
albo wkłada kij w mrowisko.
Sprawiedliwy i bogobojny
jest człowiek.
Tak bardzo dotrzymuje wiary
samemu sobie, że aż zapomina,
co to przykazania.
Psalm na cześć człowieka
Wzruszającym momentem był wywiad z poetką sprzed kilku lat, nagrany przez redaktor Radia Rzeszów, Marię Kornagę, która również była na spotkaniu. Mądrość odpowiedzi poetki z Lubeni zdumiewała. Mówiła pięknym, literackim językiem o swoim życiu, poezji, osiągnięciach również, ale i o kłopotach, cierpieniu, z całą świadomością uczestniczenia sercem w życiu i głębokim zawierzeniem Bogu. Była osobą wierzącą i ufającą do końca.
Stasia była absolwentką dobrego LO w Rzeszowie, los nie skierował jej na studia polonistyczne, ale do pracy na roli, do wychowania piątki dzieci itp. Jednak wygrała jako poetka, którą uznali uczeni i znawcy poezji. Dziś byłaby dumna z siebie, jak dumna jest cała Lubenia i cała Polska.
Pisaliśmy o niej także. Ja poświęciłam jej wiersz „Wdzięczność”, zaprezentowany na jej spotkaniu w rzeszowskim WDK. Byłam przejęta inscenizacją wierszy, którą opracował pan Antoni Bielenda. Po jej niespodziewanej śmierci napisałam kilka wierszy i one ukazały się w tym uniwersyteckim wydaniu. Jest to dla mnie i dla innych poetów – Teresy Paryny, Mieczysława Łypa ogromny zaszczyt.
I znów piękny gest wydawcy. Dostaliśmy tę naukową pozycję w prezencie. Wielkie wzruszenie, bo ja za trzy wykorzystane w druku wiersze. Wniosek? Zaczyna się poważnie doceniać poetyckie słowo i oby ten kierunek został utrzymany i rozwijany. Dziękując Alicji Warzybok za zaproszenie, życzę wielu ambitnych spotkań z poezją w lubeńskiej bibliotece.
Zdzisława Górska
Wydarzenia kulturalne
Jesienna Biesiada Poetycka w Krośnie
Październik obficie zasypał nas wydarzeniami kulturalnymi.
11 października br. w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbyła się „Jesienna Biesiada Poetycka” w eleganckiej oprawie scenograficznej w barwach ciemnego granatu i czerwieni. Część artystyczną stanowiły utwory fortepianowe, wykonane na żywo i prezentacje wybranych wierszy przez aktorów profesjonalnych. Słowo krytyczne wygłosił dr Jan Wolski, krytyk literacki i wykładowca UR. Spotkanie prowadziła Anna Jakubik, opiekunka Klubu Literackiego RCKP.
Głównym celem „Biesiady” była promocja starannie wydanej „Antologii Krosno i okolice”. Tom zawiera zbiór utworów wszystkich autorów, związanych z Krosnem oraz ziemią krośnieńską. Są życiorysy twórców i wiersze, począwszy od renesansowego poety, Pawła z Krosna /ok.1470 – 1517/, przez słynnych już nieobecnych, jak: Aleksander Fredro, Maria Konopnicka, Wincenty Pol, Ignacy Łukasiewicz, Stanisław Wyspiański, Stanisław Pigoń, Jan Paweł II oraz współcześnie żyjących i tworzących poetów ziemi krośnieńskiej. Zamieszczono i opracowano życiorysy 70 autorów i po jednym /lub dwa/ wiersze każdego autora.
Pomysł antologii, opracowanie całości i skład wykonali społecznie trzej poeci z Krosna: Jan Belcik, Marek Petrykowski, Wacław Turek. Antologię wydała oficyna „Rhutenus” z Krosna starannie i ze smakiem, z nastrojowym obrazem Krosna Anny Muni na okładce.
Tę uroczystą edycję „Biesiady” zaszczycił swą obecnością prezydent miasta Krosna, Piotr Przytocki, obecna była dyrektor RCKP, Dorota Przytocka i radni Rady Miasta Krosna. Było wielu znanych poetów, literatów: Jan Tulik, Wacław Turek, Jan Belcik, Marek Petrykowski, Halina Kurek, Maria Stefanik i pisząca te słowa. Salę zapełnili też miłośnicy poezji z Krosna i okolic.
„Antologia Krosno i Okolice” jest cząstką obrazu poezji polskiej na przestrzeni kilku wieków i współczesności. Przypomniano wiele życiorysów, zachowano pamięć o poetach dla kultury polskiej.
Momentem szczególnym i rzadko spotykanym było wręczenie przed spotkaniem egzemplarza promowanej antologii każdemu uczestnikowi „Biesiady”, za co należy się organizatorom podziękowanie szczególne. Krosno słynie z takich gestów pamięci o poetach, o ich twórczości i tę twórczość promuje się pamiątkowymi wydaniami.
Zdzisława Górska
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
Zaduszki Poetyckie w Kamionce
Gminne Centrum Kultury i Sportu w Ostrowie z/s w Kamionce zaprasza na spotkanie lirerackie Zaduszki Poetyckie, które odbędą się dnia 16.11.2019 r., o godz. 15:00 w sali GCKiS w Kamionce
Szczegóły na plakacie.
Wydarzenia kulturalne
WIECZORNICA DLA NIEPODLEGŁEJ
Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury w Rzeszowie zaprasza na WIECZORNICĘ DLA NIEPODLEGŁEJ
13 listopada 2019 r., godz.17:00 Klub „Turkus” Wojewódzkiego Domu Kultury Rzeszów, ul. Okrzei 7
Szczegóły na plakacie.
Wydarzenia kulturalne
VII Zaduszki Poetyckie
Grupa Twórcza „Inspiratio” działająca przy Centrum Kultury Gminy Łańcut zaprasza na VII Zaduszki Poetyckie, które odbędą się dnia 9.11.2019 r., o godz. 16:30 w Ośrodku Kultury w Głuchowie k. Łańcuta.
Szczegóły na plakacie.
Wydarzenia kulturalne
Byli wśród nas ...
Zapraszamy na spotkanie literacko - wspomnieniowe Byli wśród nas
Termin spotkania: 14 listopada 2019 r. godz. 17.00 w Wypożyczalni muzycznej przy ul. Żeromskiego 2 w Rzeszowie
Szczegóły na plakacie.
Wydarzenia kulturalne
„Romeo z zaświatów” Edwarda Guziakiewicza w Domu Kultury w Mielcu
W Domu Kultury SCK w Mielcu w październiku 2019 r. miała miejsce premiera utworu scenicznego Edwarda Guziakiewicza „Romeo z zaświatów, czyli lekcje z duchem”. Czterdziestominutowe wystawienie przygotowały nastolatki ze szkół średnich pod okiem Doroty Świst, polonistki z V LO — i to w piorunującym tempie, bo w ciągu półtora miesiąca. Nastolatkom pomogli profesjonaliści. Natalia Koza, aktorka teatru Maska z Rzeszowa, poprowadziła warsztaty gry aktorskiej oraz interpretacji tekstu, a Andrzej Błażewicz, reżyser teatralny i dramatopisarz — warsztaty z improwizacji teatralnej.
Spektakl był podsumowaniem autorskiego projektu Doroty Świst „Z młodzieżą o młodzieży”. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2019.
„Romeo z zaświatów, czyli lekcje z duchem” to utwór w trzech odsłonach, będący satyrą na współczesną młodzież. Jego akcja toczy się w liceum, w żeńskiej klasie, a bohaterami są uczniowie i nauczyciele. Główną postacią jest Romeo, duch z zaświatów. Ingeruje on zabawnie w porządek szkolny, a widzą go tylko nastolatki. Goniące za marzeniami lolitki znajdują w nim nieoczekiwane oparcie. Czy jednak można ufać nieznanym duchowym istotom? Wszystko to pół żartem, pół serio. Lekcja chemii, lekcja polskiego, lekcja wychowawcza...
Zabieg polegający na wprowadzeniu do akcji istot ze świata duchowego nie jest niczym nowym. Widomym przykładem jest „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Zjawy są najczęściej emanacją marzeń, myśli i pragnień bohaterów. W tym utworze zaś wiary w to, że szkołę można zmienić. Czy jednak system oświaty jest reformowalny?
Autor zaczął pracować nad tym utworem w 2011 r., potem zarzucił napisaną do połowy sztukę. Ukończył ją dopiero we wrześniu 2019 r. — nie bez wpływu nastolatków z grupy teatralnej „Antrakt” z mieleckiego domu kultury, a nawet poniekąd na ich zamówienie. Jest to jego drugi utwór na scenę po dramacie w slangu zatytułowanym „Szukanie Boga”.
(R)
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
SŁOWEM, KOLOREM, CIENIEM … Poetyckie spotkanie autorskie Renaty Giży i Adama Decowskiego.
Poetyckie spotkanie zorganizowane przez Grupę Twórczą Inspiratio, działającą przy Centrum Kultury Gminy Łańcut, które odbyło się 16.10.2019 r. w Ośrodku Kultury w Soninie było pełne wspaniałego klimatu i wzruszeń jakie daje poezja, ale także przyniosło wiele wspaniałego humoru, tak potrzebnego na jesienne już dni. Bohaterami wydarzenia byli poeci Renata Giża z Rakszawy, członkini Grupy Twórczej Inspiratio i pochodzący z Sieniawy Adam Decowski, rzeszowski poeta i fraszkopisarz, członek Rzeszowskiego Oddziału Literatów Polskich. Artystów z pewnością łączy poezja i talent jaki dostali do jej tworzenia. Niezaprzeczalnie każdy z nich jest inną twórczą osobowością
Adam Decowski jest poetą z uznanym dorobkiem literackim. Prezentowane wiersze Adama z tomiku pt. „Notatki z Sieniawy” przeniosły słuchaczy w świat rodzinnego miasteczka, domu i najbliższych autora. Z łagodną nostalgią, ale też z prawdziwym bólem bardzo osobiście i wyraziście poeta przedstawia miniony już świat i drogie mu osoby, które już odeszły. Jego wiersze bogate są w przejmujące metafory i pozostawiają ogromne, głębokie wrażenia pobudzając bliskie każdemu uczucia. Wiersze Adama czytały Małgorzata Hadław i Urszula Pantoła z Grupy Twórczej Inspiratio.
W drugiej części spotkania pełne humoru fraszki oraz limeryki czytał sam poeta. Szczerze podziwialiśmy jego literackie zdolności. Publiczność reagowała niezwykle żywo i serdecznie. Po zadumie i wzruszeniach, w drugiej części wieczoru wśród zgromadzonych po prostu wybuchały salwy szczerego śmiechu.
Renata Giża, poetka laureatka wielu poetyckich nagród, wyróżnień publikująca swoje wiersze w wielu antologiach, to także osoba pełna humoru i niezwykłej życzliwości. Jej poezja to jakby ciepły okład na serce, pełna uroku, kobiecej delikatności a nawet kokieterii. Renata jest człowiekiem kochającym sztukę i piękno, posiadającą zdolności aktorskie i wokalne. Jej wiersze mają nieodparty urok. Przedstawiają wiele scenek wziętych z samego życia. Wiele tu wspaniałych, obrazowych opisów przyrody, zachwycających krajobrazów, bieszczadzkich ścieżek - tak bliskich autorce. Nastrojowe opisy, i lekkie pióro jakim operuje poetka dostarczają odbiorcy wiele piękna kojąc zmęczenie i barwiąc szarą codzienność. Nie są jej także obce wspomnienia, melancholia i żal z jakimi wspomina utraconych bliskich. Podczas spotkania Renata prezentowała także swoje humorystyczne teksty, które również ogromnie podobały się zebranym.
Spotkanie jakie miało miejsce w Soninie, to kolejna już tutaj poetycka odsłona. Kierowniczka pięknego, nowoczesnego sonińskiego Ośrodka Kultury, Barbara Czechowicz, bardzo chętnie współpracuje z poetami włączając się w organizację imprez, za co składamy jej serdeczne podziękowania. Dziękuję także Agacie Zachwieji z biblioteki w Soninie, która również służyła pomocą. Poetycki wieczorek rozbrzmiewał także akordeonową muzyką, we wspaniałym wykonaniu przyjaciela poetów, Zdzisława Głuszka. Piękne melodie jakie prezentował uzdolniony muzyk pobudziły do wspólnego śpiewania i przyniosły wiele radości. Spotkanie zakończyło się przyjacielską biesiadą. Dziękujemy też wszystkim licznie przybyłym gościom, w tym delegacjom z ośrodków kultury z Rakszawy, Żołyni, które obdarowując poetów bukietami kwiatów składały im zasłużone gratulacje. Dziękujemy Klubowi Seniora z Soniny, bibliotekarzom i wszystkim, którzy uczestniczyli w naszym kolejnym wydarzeniu. Poetom - bohaterom wieczoru jeszcze raz szczerze gratulujemy.
Urszula Pantoła - Grupa Twórcza Inspiratio
Fotorelacja ze spotkania - Fot. Jolanta Michna i Urszula Pantoła
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na promocję tomiku poezji Circulus vitiosus Zbigniewa Michalskiego
Serdecznie zapraszamy na promocję tomiku poezji Circulus vitiosus Zbigniewa Michalskiego, która odbędzie się w dniu 9 listopada 2019 r. godz. 16.00 w siedzibie Mieleckiego Towarzystwa Literackiego przy ul. Mickiewicza 2/6 w Mielcu.
Wystąpią: B. Augustyn i K. Hudy oraz Kwartet Smyczkowy PSM im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu.
Szczegóły na plakacie.
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na wieczór literacko-muzyczny Remedium
Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc wraz z organizatorem koncertu, Teatrem Muzycznym w Rzeszowie "Olimpia", a także ZLP/O Rzeszów zaprasza na wieczór literacko-muzyczny Remedium.
Impreza odbędzie się 17 listopada 2019 r. o godz. 18:00 w Ratuszu, Rzeszów Rynek 1.
Szczegóły na plakacie. Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na promocję książki Barbary Mazurkiewicz w Lubaczowie 15 listopada
Serdecznie zapraszam Koleżanki i Kolegów po piórze do Lubaczowa, gdzie dnia 15 listopada (w przeddzień setnej rocznicy urodzin) o godz.17:00. będzie miała promocję moja książka pt. "TATKO" w lubaczowskiej Bibliotece Publicznej im Władysława Broniewskiego przy ulicy Kościuszki 18.
Pozdrawiam, Barbara Mazurkiewicz
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na wieczór autorski z Józefem Bilskim
Zarząd RSTK Przemyśl zaprasza na kolejną imprezę w cyklu towarzyszącym Roku Jubileuszowemu 35-lecia - 2019--2020. Tym razem gościem Klubu będzie poeta Józef Bilski, pasjonat Bieszczad.
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
Pamięć o artystach z Gwoźnicy
6 października 2019 przypada 49 rocznica śmierci wybitnego poety, Juliana Przybosia. Z tej okazji w Szkole Podstawowej, której patronem jest właśnie Przyboś, w dniu 7 października br. odbyła się uroczystość, na którą przybyli członkowie Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie: prezes Oddziału, Mirosław Welz, poeci: Adam Decowski, Mieczysław A. Łyp, Maria Stefanik oraz inni goście: Wiktor Bochenek, muzyk, animator kultury, były dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu; Stefan Żarów, wiceprezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie, pracownik WDK w Rzeszowie.
Najpierw goście odwiedzili nieczynne, niestety, Muzeum Juliana Przybosia. Muzeum to podlega obecnie instytucjonalnie Muzeum Okręgowemu w Rzeszowie. Ta zamknięta w tej chwili placówka miała być świadectwem silnych związków Juliana Przybosia z Gwoźnicą, skąd poeta się wywodził. Jest to wielka strata dla dorobku kulturowego obecnych i następnych pokoleń, że Muzeum zamknięte niszczeje i popada w zapomnienie.
Gdy uczestnicy spotkania przybyli do szkoły, powitały ich dyrektor Renata Salomon-Szczur oraz polonistki: Anna Borkowska i Barbara Leszczak. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas 6 – 8 z wychowawcami.
Imprezę rozpoczął Mieczysław A. Łyp, mówiąc o poezji patrona szkoły, a zwłaszcza o jego pobytach w Paryżu, które zaowocowały licznymi wierszami, poświęconymi katedrze Notre-Dame. Zostały odczytane liryki: Widok z wieży Notre-Dame, Katedra jest biała i Notre-Dame III.
M. Łyp przypomniał zebranym o tegorocznym pożarze katedry, który zniszczył znaczną część tego wspaniałego zabytku i wywarł ogromne wrażenie na wszystkich zainteresowanych kulturą. Autor Rozmów z Julianem Przybosiem będąc pod wpływem tej tragedii, napisał wiersz pt. „Feniks”, przetłumaczony na język francuski i angielski, przesłany na ręce prezydenta Republiki Francuskiej, Emmanuela Macrona. Otrzymał listowne podziękowanie od Szefa Gabinetu Prezydenta. Poeta odczytał tekst zebranym.
Dalsza część spotkania została poświęcona pamięci Zygmunta Zabłyszcza, zmarłego 17 kwietnia 2019 r., malarza – amatora, podobnie jak Julian Przyboś zamieszkałego w Gwoźnicy Górnej. Jeden z jego obrazów stanowił element dekoracji sali, uczniowie otrzymali poza programem spotkania 3 wiersze, poświęcone artyście. Wiersze te pochodziły z tomiku poezji zainicjowanego i promowanego przez członków Oddziału ZLP w Rzeszowie, wydanego dla upamiętnienia dzieła malarza. W Autorskich Prezentacjach Literackich odczytano teksty z wyżej wymienionego zbioru: Mieczysław A. Łyp: Epitafium dla malarza, Maria Stefanik: W drogę kwitnącej łąki, Wiktor Bochenek: Artysta z Wilczego. Tryptyk.
Tomikami wierszy zostały obdarowane osoby zaangażowane w organizację spotkania: dyrektor szkoły, nauczyciele, wybrani uczniowie.
Następnie prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie, Mirosław Welz, przedstawił zebranym aforyzmy ze swojego najnowszego zbioru i podziękował dyrekcji placówki za spotkanie.
Na zakończenie uroczystości goście zostali obdarowani różami. Nie zabrakło wspólnych zdjęć. Następnie uczestnicy spotkania z Anną Borkowską oraz delegacją uczniów udali się na miejscowy cmentarz, gdzie na grobie Juliana Przybosia złożyli kwiaty i zapalili znicze. Odwiedzili też w tym samym celu grób malarza, Zygmunta Zabłyszcza.
Należy mieć nadzieję, że tradycja ta będzie kontynuowana, a pamięć o ludziach ważnych dla Gwoźnicy i Podkarpacia przetrwa w świadomości następnych pokoleń.
Maria Stefanik
Fotorelacja ze spotkania - fot. L. Stefanik i M. A. Łyp
Wiersze wygłoszone w trakcie uroczystości:
Stefan Żarów - wiersze o Przybosiu
Maria Stefanik - W drogę kwitnącej łąki
Wiktor Bochenek - Artysta z Wilczego. Tryptyk
Mieczysław A. Łyp - Epitafium dla malarza
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie do udziału w konkursie.
Zapraszamy do udziału w konkursie recytatorskim poezji współczesnej autorstwa Bronisławy Betlej, dla młodzieży szkół podstawowych i średnich organizowanym przez GOK Jedlicze oraz Burmistrza Gminy Jedlicze, pod honorowym patronatem ZLP O/Rzeszów oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.
Szczegóły na stronie GOK Jedlicze
konkurs
Serdecznie zapraszam, Mirosław Welz - Prezes Oddziału
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na wieczorek poetycki Słowem, kolorem, cieniem…
Grupa Twórcza Inspiratio zaprasza na wieczorek poetycki „Słowem, kolorem, cieniem…”, który odbędzie się dnia 16.10.2019r. godz. 17.30 w Ośrodku Kultury w Soninie k. Łańcuta.
Bohaterami spotkania będą poeci Renata Giża – członkini Grupy Twórczej Inspiratio i Adam Decowski – rzeszowski poeta, członek Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie.
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na Jesienną Biesiadę Poetycką
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza na Jesienną Biesiadę Poetycką.
Spotkanie odbędzie się 11 października 2019 o godzinie 18.00.
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
Trzy spotkania autorskie Anity Róg – Mielec, Tarnobrzeg, Rzeszów
Wysmakowane „Memento vitae”
Podczas pierwszej powakacyjnej imprezy Mieleckiego Towarzystwa Literackiego, w jego siedzibie w Mielcu, 21 września 2019 r. byliśmy świadkami promocji tomiku poezji „Memento vitae”, członkini ZLP Oddziału Rzeszów i MTL, Anity Róg. To już piąty tomik absolwentki II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Mielcu, która niebawem rozpocznie studia na Uniwersyteckie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Powstał on w oparciu o pomysł samej autorki. W promocji wzięli udział: poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Krystyna Skowrońska, dyrektor MBP Mielec Jolanta Strycharz, Wiesława i Zbigniew Rogowie – rodzice autorki, członkowie MTL, Władysława Stolarz pierwsza nauczycielka-odkrywczyni talentu poetki i rozliczni miłośnicy poezji. W rolę konferansjera wcielił prezes MTL Zbigniew Michalski. Imprezę rozpoczęła sama autorka, wykonując z akompaniamentem gitary dwie piosenki „Tańczące Euredyki” i „Tęskno mi”. Wspomogła ją na pianinie – Sylwia Maziarz, która także jest autorką grafiki do prezentowanego tomiku. Recytację poprzedził występ młodej literatki, która przedstawiła własną interpretację wierszy: „Monolog dla Kasandry” Wisławy Szymborskiej i wiersza bez tytułu Jarosława Borszewicza. Wybrane utwory z tomiku, w pierwszej odsłonie, zaprezentował Jarosław Jaworek, zaś kontynuowały Anita Róg i Sylwia Maziarz. W dwóch pozostałych antraktach muzycznych zabrzmiały piosenki „Mama i my” w wykonaniu Anity oraz w finale „Dworzec” – muzycznym tandemie z Sylwią Maziarz. Miała swoje pięć minut sama autorka. Podziękowała wybranym osobom za wkład pracy przy realizacji tomiku. O jej poezji mówili kolejno: Stefan Żarów, Krystyna Skowrońska i inni. Na zakończenie, młoda członkini MTL i wszyscy wykonawcy, otrzymali kwiaty od prezesa tej organizacji Zbigniewa Michalskiego. Równie dużo emocji towarzyszyło podpisywaniu kolejnych egzemplarzy tomiku przez autorkę.
Spotkanie autorskie Anity Róg w Tarnobrzegu
Dwa dni po promocji w Mielcu, 23 września 2019 r. z treściami z nowego tomiku „Memento vitae” Anity Róg, mieli możność zapoznania się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, na które to spotkanie autorskie młodej członkini ZLP i Mieleckiego Towarzystwa Literackiego, młodzież przybyła ze swoim polonistą Grzegorzem Kociubą – członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Spotkanie odbyło się w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu im. dr Michała Marczaka. Rozpoczęła go dyrektor tej placówki Stanisława Mazur, zaś poprowadziła go wiceprezes ZLP Oddziału Rzeszów Małgorzata Żurecka. Całość spotkania, odbywającego się w ramach cyklu „Książka z autografem”, była interesującą rozmową z młodą poetką. Dzięki dociekliwości Małgorzaty Żureckiej uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć wielu pikantnych szczegółów dotyczących twórczości młodej autorki i wszystkich jej dotychczas wydanych pięciu tomików poetyckich. Podczas imprezy młoda literatka recytowała swoje wiersze ze wspomnianego tomiku, czterokrotnie sięgała po gitarę, aby zaśpiewać jakąś piosenkę z muzyki popularnej, przedstawiła także swoje próbki tłumaczeń na języki obce, gdyż od października rozpoczyna studia na kierunku romanistyka w UMCS Lublin. Ponieważ młodzież nie kwapiła się do zadawania pytań, zadawali je kolejno: Małgorzata Żurecka, Grzegorz Kociuba, Mirosław Grudzień i inni. Wszyscy wspomniani usłyszeli rzeczowe odpowiedzi. Podczas spotkania obecna była młodej poetki Wiesława Róg.
Wyjątkowe spotkanie z poezją Anity Róg w Rzeszowie
W dniu 25 września 2019 r. byliśmy świadkami trzeciego, po spotkaniach w Mielcu i Tarnobrzegu, spotkania z poezją Anity Róg. Tym razem impreza, w ramach „Podkarpackiego Salonu Poezji”, odbyła się Klubie „Turkus” Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i nosiła nazwę „Drobne nieporozumienia”. Rozpoczęła własną kompozycją Karolina Bednarek z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie. To wyjątkowe spotkanie zgromadziło blisko siedemdziesiąt osób: członków ZLP, przedstawicieli Mieleckiego Towarzystwa Literackiego, oraz młodzieży rzeszowskich szkół średnich. Uczestników spotkania, w gościnnych progach WDK Rzeszów, powitała zastępca dyrektora tej instytucji, Małgorzata Hołowińska, zaś poprowadziła całość imprezy koordynatorka Salonu - Danuta Pado. Wiersze recytowały kolejno: Aleksandra Kościelna, aktorka Jolanta Nord, Anita Róg i Danuta Pado. W czterech antraktach muzycznych śpiewała wespół z Karoliną Bednarek Katarzyna Czarnota. Po przedstawieniu poezji z tomiku „Memento vitae”, a także wybranych wierszy, z poprzednich czterech tomików autorki rozpoczęła się dyskusja. Zainaugurował ją Ryszard Mścisz, członek ZLP Oddziału Rzeszów. Kontynuowali ja kolejno: Andrzej Feret, prezes MTL Zbigniew Michalski, pięciokrotnie zadawali też pytania uczniowie rzeszowskich szkół średnich. Podziękowania i kwiaty, z rąk Danuty Pado i Stefana Żarowa, otrzymali wszyscy wykonawcy spotkania, zaś wszystkim gościom podziękowała Małgorzata Hołowińska.
Zbigniew Michalski
Fotorelacja ze spotkań - Zbigniew Michalski
Wydarzenia kulturalne
Promocja książki Włodka Gąsiewskiego w rodzinnym Pułtusku
W dniu 19 września 2019 r. w ramach obchodów XXII Dni Patrona Pułtuska św. Mateusza w Pułtusku, w sali kameralnej Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku odbyła się promocja książki Włodka Gąsiewskiego „Sceny filmowe i życiowe, czyli dzieciństwo na gapę w kinie Narew”. Spotkanie z autorem swoją obecnością zaszczycili m.in.: Wojciech Gregorczyk – Burmistrz Miasta Pułtusk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki – Izabela Sosnowicz-Ptak, kierownik Wydziału Edukacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Pułtusku – Dorota Sobotka oraz Agnieszka Karkowska-Nasiadko inspektor ds. organizacji imprez i promocji miasta. Spotkanie prowadziła Zofia Wróbel – emerytowana nauczycielka historii w Technikum Mechanicznym w Pułtusku, ucząca także autora książki oraz Irena Łapińska Siarkiewicz – emerytowana nauczycielka języka polskiego i wychowawczyni autora jako ucznia tejże szkoły. Ponadto licznie przybyli mieszkańcy Pułtuska, w tym koleżanki i koledzy autora ze szkoły podstawowej i średniej i współsąsiedzi.
Na promocji było też wiele innych osób zainteresowanych książką także dzięki jej wcześniejszej publikacji na stronie Facebooka:
https://www.facebook.com/Sceny-filmowe-i-%C5%BCyciowe-czyli-dzieci%C5%84stwo-na-gap%C4%99-w-Kinie-NAREW-1846820335532426/
Podczas spotkania o autorze i jego twórczości wypowiedziały się obszernie jego panie nauczycielki: Zofia Wróbel i Irena Łapińska Siarkiewicz. Następnie o książce opowiadał autor, zaś po dyskusji burmistrz Wojciech Gregorczyk podziękował za napisanie publikacji, która będzie sławić miasto Pułtusk i jego mieszkańców. Autor został także obdarowany kwiatami oraz okolicznościowymi podziękowaniami. Przed spotkaniem, w jego trakcie i po nim odbyło się jeszcze wiele rozmów i wspomnień.
Szersza relacja oraz galeria zdjęć: http://promocja.mielec.pl/promocja-ksiazki-wlodka-gasiewskiego-w-rodzinnym-pultusku/
Wydarzenia kulturalne
Polsko – Ukraińska Biesiada Artystyczna w Kamionce
Dnia 10.09.2019 roku, o godzinie 17:30 w Domu Strażaka w Kamionce odbyła się Biesiada Artystyczna z udziałem gości ze Lwowa.
W spotkaniu udział wzięli: Zespół ze Lwowa „Lewandowskie Retro” i Rodzina Horodyłowskich, zastępca wójta Gminy Ostrów, Jacek Róg, przewodniczący Rady Gminy, a zarazem sołtys Kamionki, Józef Bajor, skarbnik Gminy Ostrów, Adam Rzeszutek, radni z terenu Gminy Ostrów wraz z osobami towarzyszącymi, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Jacek Magdoń, członkowie ZLP – Oddział w Rzeszowie, Mieczysław A. Łyp i Adam Decowski oraz członkowie Klubu Aktywnych z Kamionki wraz ze swoim opiekunem artystycznym, Markiem Regułą.
Na początku dyrektor GCKiS w Ostrowie z/s w Kamionce, Jadwiga Łomnicka powitała zgromadzonych gości i przedstawiła program. Najpierw wystąpili goście ze Lwowa: Zespół „Lewandowskie Retro” i Rodzina Horodyłowskich. Kierownikiem artystycznym pierwszego zespołu jest dyrektor Domu Kultury na Lewandówce we Lwowie, Larysa Sereda. Wspaniałym solistą tego zespołu jest grający na gitarze, Teodor Soroka. Zespół Retro składa się z 4 osób. Kierownikiem muzycznym jest Pani Ludmyła Dodewycz - kompozytorka, profesjonalny muzyk grający na cytrze, pianinie i bandurze, Larysa Sereda, Teodor Soroka i Lubow Hladiak. Zespół uczestniczył w wielu imprezach artystycznych organizowanych przez miasto Lwów.
Wysoki kunszt muzyczny zaprezentowała też Rodzina Horodyłowskich: Jarosław Horodyłowski, dyrektor Domu Twórczości Dziecięcej, jego żona, Oksana Horodyłowska, muzyczny kierownik przedszkola oraz ich córka, Iryna Horodyłowska, pracownik muzycznej placówki, kierownik zespołu wokalnego.
Ukraińskie piosenki śpiewane na głosy, nasączone „rzewną nutą” na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Następnie poeci: Mieczysław A. Łyp, Adam Decowski, Aleksandra Bal i Józef Bajor zaprezentowali swoje wiersze.
Zgodnie z charakterem imprezy Łyp przedstawił interesujące wiersze o muzyce skrzypiec i muzyce Kapeli Ludowej z Futomy. Z kolei A. Decowski dał się poznać jako autor świetnych fraszek. Aleksandra Bal i Józef Bajor zaprezentowali wzruszające liryki z „małej ojczyzny”.
Utwory ukraińskich twórców Liny Kostenko i Leonida Glibowa prezentował Jarosław Horodyłowski. Zgromadzona publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami.
W trzeciej części Biesiady wystąpił radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Jacek Magdoń, który wygłosił bardzo ciekawą pogadankę o stosunkach polsko-ukraińskich z 1920 roku.
W przerwach między występami czas umilał Klub Aktywnych, śpiewając znane piosenki ludowe z akompaniamentem akordeonu, na którym znakomicie grał Marek Reguła. Do śpiewu przyłączali się zgromadzeni goście i z Ukrainy i z Polski.
Specjalne podziękowania dla gości, wszystkich artystów biorących udział w Biesiadzie, jak i dla organizatorów spotkania złożył zastępca wójta, Jacek Róg. Całość bardzo sprawnie moderowała dyr. Centrum Kultury i Sportu z z/s w Kamionce, Jadwiga Łomnicka.
Było to piękne spotkanie przedstawicieli dwóch sąsiadujących ze sobą narodów. Trzeba też wspomnieć o pysznym poczęstunku, przygotowanym przez pracowników GCKiS. Biesiada Artystyczna dostarczyła uczestnikom niezapomnianych przeżyć i wzruszeń.
Aleksandra Bal
Fotorelacja ze spotkania - fot. M. A. Łyp i Mateusz Surman
Wydarzenia kulturalne
8 Nowel Polskich na 8. Narodowe Czytanie oraz Piknik Rodzinny w Rzeszowie – relacja
7 września 2019 r. w Parku Jedności Polonii z Macierzą odbyła się 8. edycja Narodowego Czytania, na którą zaprosił Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Organizatorami wydarzenia byli Urząd Miasta Rzeszowa i Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.
W tym roku para prezydencka zaproponowała 8 Polskich Nowel. Wśród nich znalazły się takie tytuły, jak: Dobra Pani Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków Bruno Schulza, Rozdziobią nas kruki, wrony Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza oraz Sawa Henryka Rzewuskiego. Wybrane utwory należą do wybitnego kanonu polskiej literatury, każda z nich, choć krótka, zawiera ponadczasowe treści, uczące szlachetności i solidarności.
Czytanie zainaugurowała Barbara Chmura Dyrektor WiMBP w Rzeszowie, witając wszystkich uczestników.
Tegoroczna edycja Narodowego Czytania przyjęła formę pikniku rodzinnego. Park został podzielony na osiem stref, nawiązujących bezpośrednio do tematyki poszczególnych Nowel. W każdej strefie zostały przygotowane niezapomniane atrakcje, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pomysłodawcami na zaaranżowanie 8. Przestrzeni Nowel Polskich i Pikniku Rodzinnego na 8. Narodowego Czytania w Rzeszowie były bibliotekarki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.
Pierwsza z przestrzeni dotyczyła noweli Elizy Orzeszkowej Dobra Pani. Tutaj, jak w magicznej szafie, można było zmienić się w damę z dawnej epoki dzięki strojom, wytwornym kapeluszom z piórami, a następnie uwiecznić swój wizerunek w fotobudce. Pod namiotem, dla najmłodszych przez cały czas trwały warsztaty plastyczne. Dzieci wycinały stroje z papieru i ozdabiały nimi kartonowe lalki.
W trakcie pikniku po parku przechadzały się damy w pięknych kapeluszach i epokowych sukniach – jedną z nich była Maria Konopnicka vel Małgorzata Żurecka ze Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie, a drugą – Pani Barbara Balicka, Kierownik Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie. Obie Panie zachwycały swoimi strojami, kolejki do pamiątkowych zdjęć w ich towarzystwie cieszyły się dużą popularnością. Stroje zostały wypożyczone z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Przestrzeń Dym Marii Konopnickiej roztaczała wokół zapach świeżo upieczonego, naturalnego chleba i przyciągała do siebie tłumy gości. Nic dziwnego, wypieki Radosnej Twórczości były przepyszne. Panie częstowały nas ciasteczkami, chlebem, bułeczkami, proziakami, a także pastą śliwkową i domowym smalcem.
W całej Polsce nie ma więcej, niż siedmiu kataryniarzy, a jeden z nich, działający pod pseudonimem Pan Kataryniarz zaprezentował swoją drewnianą, zdobioną, piękną katarynkę w Przestrzeni Bolesława Prusa. Uczestnicy mieli okazję na to, aby posłuchać melodii takiej, jak za minionych lat. Dawne sprzęty gospodarskie były w centrum zainteresowania Przestrzeni Władysława Reymonta Orka. Pług, chomąto, przędza na wrzecionie oraz wiele innych, można było obejrzeć z bliska oraz dowiedzieć się na ich temat kilku ciekawostek.
Do przestrzeni Brunona Schulza Mój ojciec wstępuje do strażaków przyjechał wóz strażacki, a chętni mogli porozmawiać o pracy strażaka, przebrać się w strój strażacki oraz wejść do środka wozu.
Przestrzeń Rozdziobią nas kruki, wrony Stefana Żeromskiego zwracała szczególną uwagę naszych gości, a to wszystko dzięki dziewczętom i chłopcom 51. Drużyny Harcerzy Żuawi im. „Signi” 1863, którzy prezentowali wspaniałe stroje powstańców styczniowych, opowiadając historyczne ciekawostki na temat ówczesnych wydarzeń.
W pozostałych przestrzeniach zabawa także trwała w najlepsze. Dzieci aktywnie brały udział w warsztatach plastycznych, malowaniu twarzy, tworzeniu indiańskich łapaczy snów, naszyjników, breloków oraz papierowych ptaków. Artystka, Pani Małgorzata Lasek poprowadziła warsztaty z papieroplastyki, gdzie chętni uczyli się tworzyć bociany.
Uczestnicy Narodowego Czytania w przestrzeni Sawa podziwiali młodego, dostojnego szlachcica oraz poznali nazwy poszczególnych części stroju, a także wzięli udział w quizie historycznym. To była ciekawa lekcja, dotycząca hucznej, polskiej przeszłości. Podczas, gdy uczestnicy kolejno przenosili się w świat poszczególnych nowel, w głównej części parku, na scenie odbywało się uroczyste czytanie. Widzowie, którzy tłumnie przybyli pod scenę, mogli wysłuchać fragmentów utworów z ust zaproszonych gości: czytelników, członków klubów czytelniczych, uczniów rzeszowskich szkół, przedstawicieli życia samorządowego, przedstawicieli mediów, przedstawicieli życia kulturalnego, aktorów oraz członków Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie.
Finał Narodowego Czytania zachwycił wszystkich. Pani Jadwiga Bär oraz Pan Tomasz Rusin – para turniejowa ZPiT Resovia Saltans z Uniwersytetu Rzeszowskiego wykonała wspaniały pokaz tańca narodowego Mazura. Ten końcowy, widowiskowy akcent rozgrzał serca widzów mimo chmurnej pogody. Na koniec Dyrektor WiMBP w Rzeszowie Barbara Chmura złożyła podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w zorganizowanie wydarzenia oraz uczestnikom za aktywny udział, a w szczególności:
- Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie,
- Grupie rekonctrukcyjnej z 51. Drużyny Harcerzy Żuawi im. „Signi” 1863,
- Piekarni Radosna Twórczość,
- Związkowi Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie, który był honorowym patronem
Katarzyna Błajdo, spec. ds. promocji WiMBP w Rzeszowie
O wydarzeniu w mediach:
•
Radio Rzeszów
•
Gazeta Wyborcza
•
ESKA Rzeszów
•
TVP Rzeszów
•
Radio Rzeszów
•
Kurier Rzeszowski
•
ZSO nr4 w Rzeszowie
•
KIWI
•
Rzeszów Nasze Miasto
•
Portal Rzeszów
•
Fakty Rzeszów
•
Rzeszów News
Fotorelacja ze spotkania - Katarzyna Błajdo
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na dwa wydarzenia z Anitą Róg w Rzeszowie i Tarnobrzegu
Wydarzenie w Tarnobrzegu połączone będzie z promocją tomiku Memento vitae w dniu 23.09.2019 r. o godz. 11:00 - Biblioteka Główna, ul. Szeroka 13.
WDK w Rzeszowie 25.09.2019 r. o godz. 17:30 zaprasza natomiast na spotkanie z poezją Drobne nieporozumienia.
Szczegóły na plakatach. Zapraszamy.
Wydarzenia kulturalne
Narodowe czytanie polskich nowel w Bibliotece w Błażowej
W dniu 7 września 2019 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Błażowej zostało zorganizowane Narodowe Czytanie, objęte w całym kraju honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Organizacją imprezy zajęła się dyrektor błażowskiej placówki, Anna Heller wraz z personelem biblioteki. Czytaniem kierowała dr Hanna Krupińska-Łyp, historyk literatury Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wybrane wcześniej fragmenty tekstów zostały przydzielone zaproszonym do lektury sympatykom i stałym czytelnikom błażowskiej biblioteki oraz członkom lokalnej społeczności.
I tak trzy fragmenty Dobrej pani Elizy Orzeszkowej czytały: Barbara Rutkowska – Kędzior (emerytowana nauczycielka, stała czytelniczka biblioteki), Zofia Wielgos (emerytowana nauczycielka, Honorowy Prezes Klubu Seniora w Błażowej), Stefania Dyło (emerytowana nauczycielka, polonistka).
Trzy fragmenty Katarynki Bolesława Prusa czytali: Elżbieta Pęcka (radna Rady Miejskiej w Błażowej), Jadwiga Szermach (prezes Zarządu Gospodarki Komunalnej w Błażowej), Jerzy Kocój (burmistrz Gminy Błażowa).
Dym Marii Konopnickiej – dwa fragmenty – czytali: Mieczysław A. Łyp (członek i były prezes Związku Literatów Polskich w Rzeszowie, poeta), Małgorzata Kutrzeba (prezes Towarzystwa Ziemi Błażowskiej).
Trzy fragmenty Orki Władysława Stanisława Reymonta odczytali: Sławomir Kowal (przewodniczący Rady Miejskiej w Błażowej), Mariusz Król (prezes Banku Spółdzielczego w Błażowej), Małgorzata Drewniak (sołtys wsi Futoma i radna Rady Miejskiej w Błażowej).
Jeden fragment noweli Henryka Sienkiewicza Sachem przeczytał Józef Chmiel (miejscowy poeta).
Wszyscy czytający znakomicie wywiązali się ze swojego zadania.
Przebiegiem całości wspaniale kierowała dr Hanna Krupińska-Łyp, komentując i interpretując poszczególne fragmenty nowel, ukazując je także w kontekstach historycznych i literackich. Zwracała również uwagę słuchaczy na walory języka i stylu odczytywanych tekstów i zależność ich kształtu oraz treści od epoki literackiej, w której powstały. Uczestnicy imprezy wykazywali wielkie zainteresowanie czytanymi fragmentami. Całość przebiegła w sympatycznym, przyjacielskim nastroju.
Zarówno dyrektor, jak i pracownicy biblioteki w trakcie spotkania bardzo dbali o gości, częstując ich kawą, herbatą, domowym ciastem i różnorodnymi przekąskami z doskonale zaopatrzonego bufetu. Wszyscy obiecali sobie podobne spotkanie za rok, zwłaszcza że podobno lekturą następnego Narodowego Czytania ma być Balladyna Juliusza Słowackiego.
Adam Decowski
Fotorelacja ze spotkania - fot. Mieczysław A. Łyp
Wydarzenia kulturalne
List Prezydenta Francji do Mieczysława A. Łypa
Pożar Katedry Notre-Dame w Paryżu był wielkim wstrząsem dla mieszkańców Europy i świata. Szczególnie mocno przeżyli go ludzie kultury i sztuki, dając temu wyraz w licznych publikacjach i wypowiedziach literackich. Wiersz o tym tragicznym wydarzeniu napisał także Mieczysław A. Łyp. Utwór zadedykował Prezydentowi Francji, E. Macronowi z podziękowaniem za decyzję odbudowy zniszczonej katedry. Utwór został przetłumaczony na język francuski i przekazany adresatowi dedykacji.
Odpowiedź w imieniu Prezydenta Francji przesłał szef jego gabinetu, François-Xavier Lauch.
Przedstawiamy poniżej wspomniany wiersz oraz nadesłany list.
Autorem tłumaczeń jest absolwent anglistyki i Studium Podyplomowego Translacji UJ, Łukasz Łyp.
Informacja własna Redakcji
Wiersz - Feniks
Pismo
Wydarzenia kulturalne
V Nadsańskie Spotkania Poetyckie
W dniach 16 i 17 sierpnia odbyły się po raz piąty Nadsańskie Spotkania Poetyckie organizowane przez Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Przemyślu. Współorganizatorami byli Przemyskie Centrum Kultury i Nauki – Zamek, Urząd Miejski w Przemyślu i Centrum Kulturalne w Przemyślu.
W pierwszym dniu, przed południem, przemyscy poeci gościli na Oddziale Dziennym Terapii Uzależnienia od Alkoholu mieszczącym się przy ulicy Wybrzeże Marszałka Ferdynanda Focha. Poeci i aktorzy: Tadeusz Tłuścik, Mieczysław Szabaga, Stanisław Paluch wystąpili w krótkiej scenie teatralnej „Rozmowy o Unii Europejskiej” autorstwa Tadeusza Tłuścika, prezentowali też swoje wiersze. Po występach miała miejsce ożywiona dyskusja ze słuchaczami, której przysłuchiwał się i brał czynny udział profesor Paweł Soroka z Warszawy, przewodniczący Krajowej Rady Federacji RSTK. W godzinach popołudniowych nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Nadsańskich Spotkań Poetyckich, którego dokonali i przywitali przybyłych gości i widzów: dyrektor PCKiN Renata Nowakowska, wiceprezydent m. Przemyśla Bogusław Świeży i prezes RSTK Mieczysław Szabaga. Podczas uroczystej gali na Zamku Kazimierzowskim ogłoszono wyniki II konkursu poetyckiego
„O Wstęgę Sanu”. Jury w składzie Mateusz Pieniążek i Maria Gibała wyłoniło spośród nadesłanych zestawów poetyckich laureatów konkursu. Nagrody zdobyli: Mieczysław Arkadiusz Łyp z Rzeszowa – II miejsce (pierwszego nie przyznano), Agata Litwin z Przemyśla i Marta Mielnik – Hejnowicz z Przemyśla – ex aequo III miejsce, Jan Gumbisz z Kielc - nagroda specjalna za wiersz inspirowany przyrodą nadsańską, za wiersze „ Na połoninie” „Solina”. Jury przyznało trzy wyróżnienia książkowe: Leonard Jaworski ze Szczecinka za wiersze „Mama” i „Rysowanie światłem”, Kazimierz Józef Węgrzyn z Istebnej za wiersz „Bircza naszej pamięci”, Weronika Włodarczyk z Brzeszcz za wiersze „Nad Sanem w Dubiecku” i „Kapliczka mojego dzieciństwa”. Dyplomy, statuetki i książki wręczali wiceprezydent miasta Przemyśla Bogusław Świeży, przewodnicząca Rady Miasta Ewa Sawicka i dyrektor PCKiN – Zamek Renata Nowakowska. Nagrodzone wiersze znalazły się w almanachu pokonkursowym, wydanym przez RSTK Przemyśl. W części artystycznej wystąpili: Kamila Krzeszowiec ze Świdnika, w programie autorskim poetycko-muzycznym „Między czasem a przestrzenią”. Muzyk i nauczyciel, absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie gitary klasycznej. Pani Kamila otrzymała pamiątkową statuetkę z rąk wiceprezydenta ufundowaną przez Firmę Handlowo-Usługową „Tramp” z Przemyśla. Świdnicka grupa teatralna „Teatr Drogi” wystąpiła w spektaklu „Nasz Czechow” w reżyserii Anety Stodulskiej-Sowy, absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Na ręce Andrzeja Wiśniocha, założyciela i kierownika grupy, aktorzy otrzymali pamiątkową statuetkę ufundowaną przez Ewę Sawicką, przewodniczącą Rady Miasta.
Drugi dzień spotkań odbył się w sali koncertowej Towarzystwa Muzycznego. Na początku wieczoru prowadzący program, poeta Mateusz Pieniążek przedstawił sylwetkę Mieczysława Arkadiusza Łypa i zaprosił do obejrzenia wystawy autora fotogramów „W krainie Pgazów”. Mieczysław Łyp, poeta, fotografik, były prezes rzeszowskiego oddziału ZLP, członek Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu w Warszawie, opowiedział o swoich pasjach związanych z malarstwem i fotografią. Podczas spotkania, mieliśmy okazję poznać trzy wspaniałe poetki z grona ZLP. Prowadzący przedstawiał i w krótkiej rozmowie z każdą z nich przybliżał drogę artystyczną, po czym poetki czytały swoje wiersze. Halina Kurek poetka mieszkająca w Zręcinie, polonistka. Debiutowała tomikiem poetyckim „Progi” w 2005 roku. Nagradzana w konkursach literackich. Otrzymała „Złote Pióro” za tomik „Na wielkim dniu”, nagrodę ZLP o/ Rzeszów w 2008 r. Maria Stefanik, mieszkanka Żarnowca. Debiutowała tomikiem „Dobra prym” w 2007 r., jest laureatką wielu konkursów literackich. Za osiągnięcia w dziedzinie kultury otrzymała w 2017 r. nagrodę Burmistrza Gminy Jedlicze i Starosty Krośnieńskiego. Należy do Regionalnego Klubu Poetyckiego w Krośnie oraz do Kresowej Grupy Poetyckiej „Krzemień” w Chełmie. Przyjęta została w poczet członków ZLP w 2018 r. decyzją Zarządu Głównego ZLP. Małgorzata Żurecka, wiceprezes Oddziału ZLP Rzeszów, mieszka w Stalowej Woli, z wykształcenia inżynier środowiska. Debiutowała na łamach tygodnika „Sztafeta” w 1990 r. Laureatka wielu konkursów poetyckich. Należy do stalowowolskiego Stowarzyszenia Literackiego „Witryna”. Od 2006 r. jest członkiem stowarzyszenia Unia Poetycka Wojciecha Siemiona. Pierwszy tomik „Piąta pora konieczności” wydała w 2001roku. Za tomik „W kapsule codzienności” otrzymała nagrodę ZLP o/ Rzeszów „Złote Pióro”. Tego wieczoru wystąpił również Paweł Soroka, politolog, poeta, dziennikarz, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, redaktor naczelny pisma społeczno-kulturalnego „Własnym Głosem” wydawanego w Warszawie, przewodniczący Rady Krajowej Federacji Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury. Profesor Soroka wygłosił wykład „Szanse i zagrożenia dla kultury polskiej w zglobalizowanym świecie”. Na zakończenie wystąpiło Trio Galicyjskie z Niebylca w składzie Witold Bochenek - akordeon, Dominik Banaś - klarnet Adam Gołda – gitara basowa oraz towarzysząca Anna Karnas – skrzypce. W wykonaniu zespołu usłyszeliśmy m. in. skoczne i rzewne melodie klezmerskie. Dwudniowe Nadsańskie Spotkania dobiegły końca, nie mogłyby się odbyć gdyby nie wsparcie instytucji i prywatnych sponsorów. Sponsorom składamy serdeczne podziękowania.
Maria Gibała
Fotorelacja ze spotkania - fot. Mieczysław A. Łyp, Maria Gibała, Mariusz Gibał
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na Narodowe Czytanie 2019 w Rzeszowie i Błażowej
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na Nadsańskie Spotkania Poetyckie
program spotkania
ROBOTNICZE STOWARZYSZENIE TWÓRCÓW KULTURY W PRZEMYŚLU,
PRZEMYSKIE CENTRUM KULTURY I NAUKI ZAMEK,
URZĄD MIEJSKI W PRZEMYŚLU zapraszają na
NADSAŃSKIE SPOTKANIA POETYCKIE.
16 SIERPNIA 2019 – PIĄTEK - DZIEŃ PIERWSZY
ZAMEK KAZIMIERZOWSKI – SCENA TEATRALNA
od godz. 10
17 SIERPNIA 2019 – SOBOTA - DZIEŃ DRUGI
SALA KONCERTOWA TOW. MUZYCZNEGO RYNEK 5
od godz. 17
Wydarzenia kulturalne
XVIII Światowy Festiwal Polonijny Zespołów Folklorystycznych - Rzeszów 2019
Korowód zespołów w fotografii Mieczysława A. Łypa
Rzeszów, 19.07.2019 r.
Fotorelacja - Mieczysław A. Łyp
Wydarzenia kulturalne
Wspomnienie o wspaniałym człowieku
Dnia 29 czerwca 2019 roku odeszła Leokadia Wolak z Kamionki – długoletnia nauczycielka, świetna wychowawczyni, elokwentna, utalentowana osoba. Przez kilka lat pełniła funkcję Dyrektora Publicznego Gimnazjum w Kamionce. Uczyła języka polskiego w szkole Podstawowej także w swojej rodzinnej miejscowości , a od 1999 roku wpajała piękną ojczystą mowę gimnazjalistom. Od 2005 roku przebywała na zasłużonej emeryturze. Razem z Aleksandrą Bal napisała dwie książki „Z serca dla pamięci. Rysunek monograficzny wsi Kamionka”(2009) i „Dwie pieczęcie” o pisarzu, rodaku Wilhelmie Machu i jego siostrze , Bronisławie Sartorius (2015).
Leokadia była mądra, zdecydowana, odważna i odpowiedzialna. Dzięki niej odkrywało się głębsze strony życia , czerpało się radość ze wspólnych spotkań. Wielu ludziom odpowiadał jej kierunek patrzenia, gdyż umiała wytłumaczyć sprawy na pozór niezrozumiałe, wzmacniała w nich poczucie rzeczywistości. Potrafiła dostrzec to , co kryło się pod powierzchnią zdarzeń, uczyła dostrzegać to, co w życiu najważniejsze. Zawsze miała czas dla innych na płaszczyznach: oświatowej, kulturalnej i społecznej. Zdawała sobie sprawę z tego, że człowiek żyje z innymi i dla innych. Prężnie działała w Klubie Aktywnych utworzonym przy GCKiS w Ostrowie z/s w Kamionce. W jej obecności zapominało się o upływie czasu. Inspirowała inne osoby do wielu pożytecznych działań.
Leokadia była dobrą Żoną, Matką i wspaniałą Babcią!
Od wielu lat współpracowała z Oddziałem ZLP w Rzeszowie. Prowadziła spotkania literackie z wieloma poetami i prozaikami Rzeszowa.
W uroczystościach pogrzebowych udział wzięli Adam Decowski i Mieczysław A. Łyp
Aleksandra Bal
Gminne Centrum Kultury i Sportu w Ostrowie z/s w Kamionce
Aleksandra Bal po tej ogromnej stracie napisała wiersz pt. „Pożegnanie”
POŻEGNANIE
Tyle ludzi nas mija
w każdym życia momencie,
jedni przechodzą obok,
inni są jak pieczęcie !
Ty w moim życiu jak pieczęć
odcisnęłaś się trwale,
dziś Cię nie ma wśród żywych
i dlatego się żalę …
Uczyłaś przez lat wiele,
czym jest ojczysta mowa,
wciąż chętna do współpracy,
do pomocy gotowa.
Byłaś moją kuzynką
i byłaś mym przyjacielem,
towarzyszyłaś mi w drodze,
znaczyłaś dla mnie wiele!
Wydarzenia kulturalne
XIII Dni Futomy
Maria Stefanik i Mieczysław A. Łyp gośćmi Futomy.
Tegoroczne XIII Dni Futomy odbyły się w dniach 29 i 30 czerwca i przebiegały pod hasłem 2019 rok rokiem jubileuszy. Rozpoczęliśmy je koncertem smyczkowym w wykonaniu grupy Bohema Trio w kościele parafialnym, a następnie w szkole obejrzeliśmy wystawę pamiątek i fotografii związaną z jubileuszami 100 rocznicy urodzin rodaka rzeźbiarza Antoniego Rząsy, 60-lecia święceń kapłańskich ks. Mariana Homy, 40-lecia działalności zespołu obrzędowego Futomianie, jubileuszu pracy Danuty Drewniak oraz 80 rocznicy Kampanii Wrześniowej i wybuchu II wojny światowej, przygotowaną przez szkołę i TMZB. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa fotografii Mieczysława A. Łypa. Można też było wysłuchać autorskich prezentacji wierszy w wykonaniu Marii Stefanik i Mieczysława A. Łypa. Obejrzeliśmy dorobek artystów ludowych Józefa Drewniaka i Marka Twardego, pasjonatów i kolekcjonerów Augustyna Rybki, Pawła Kołodzieja i Zygmunta Drewniaka, wystawę fotografii i pamiątek z życia szkoły i kapeli ludowej. Ciekawą ekspozycję o rodzicach Julii i Adolfie Mierzwach przygotowała Zofia Wieczorek.
W drugim dniu podczas Mszy św. dziękowaliśmy za 60-lecie święceń kapłańskich długoletniego proboszcza naszej parafii ks. Mariana Homy. Życzyliśmy mu dużo zdrowia, Opieki Matki Najświętszej na dalsze lata posługi kapłańskiej. Dalsza część uroczystości przebiegała przy remizie strażackiej. W Dniach Futomy wzięło udział bardzo wielu znakomitych gości. Między innymi: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, radni Powiatu Rzeszowskiego Stanisław Najda i Jurek Faraś, prof. Teresa Pop z Wydziału Medycznego URz, prof. dr hab. Jadwiga Hoff z Wydziału Socjologiczno-Historycznego URz, Marta Wierzbicka - Sobczyk, tłumacz przysięgły z Warszawy, wnuczka długoletniego sołtysa Futomy Pawła Sobczyka, Jerzy Kocój Burmistrz Błażowej, Zespół Redakcyjny Kuriera Błażowskiego i wielu innych.
Do zebranych zwróciłam się tymi słowami:
Termin „naród” oznacza tę społeczność, która znajduje swoją ojczyznę w określonym miejscu świata i która wyróżnia się wśród innych własną kulturą - Jan Paweł II w książce Pamięć i Tożsamość.
Szanowni Państwo witam w naszej małej ojczyźnie Futomie.
W tym roku obchodzimy stulecie urodzin wielkiego artysty, naszego rodaka Antoniego Rząsy. Jedna z najpiękniejszych jego rzeźb znajduje się w naszym kościele. Z tej okazji niedawno gościliśmy w Futomie synową Antoniego Magdalenę, która wraz z Anną Winkler i Janem Bryczyńskim zorganizowali plener fotograficzny, dokumentując skąd pochodził Antoni Rząsa, spotykali się z osobami, które go znały oraz z mieszkańcami Futomy. Efekty pracy można będzie oglądać jesienią w Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem. Wczoraj 29 czerwca w Galerii Sztuki XX wieku w Zakopanem w fili Muzeum Tatrzańskiego została otwarta wystawa pt.„…i pozostała mi ta rzeźba”. Kolejnym powodem do świętowania jest rozpoczęcie jubileuszu 40-lecia działalności Zespołu Obrzędowego Futomianie. Założyła go Pani Aniela Wielgos na przełomie 1979 i 1980 roku. Początki związane były ze szkołą, a później włączała się młodzież i osoby starsze. Dorobek artystyczny zespołu jest bardzo bogaty, kultywuje tradycje pieśni ludowej, przyśpiewek, gwary oraz autentycznego tańca, w swym repertuarze ma opracowane liczne widowiska obrzędowe, związane z różnymi okresami świątecznymi, pracami polowymi, ślubami. Jest laureatem wielu przeglądów, festiwali i konkursów. Występuje w kraju i za granicą. Propaguje kulturę i tradycję naszego regionu. Po śmierci Anieli Wielgos obowiązki kierownika zespołu przejęła Wiesława Rybka i Ryszard Gibała. Życzymy wytrwałości i dalszych sukcesów.
W ubiegłym roku obchodziliśmy stulecie odzyskania niepodległości. Poświęciliśmy pomnik, który poddany był renowacji i oddaliśmy hołd naszym bohaterom. W ty roku obchodzić będziemy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pamięć o tych strasznych wydarzeniach musi być wciąż żywa. Nigdy więcej wojny. Wielu mieszkańców Futomy oddało życie w obronie Ojczyzny, abyśmy my mogli żyć w wolnym kraju. Należy się im Cześć i Chwała. Futoma jest dumna ze swych przodków jak i obecnych mieszkańców, którzy są bardzo aktywni i mają wiele osiągnięć w różnych dziedzinach życia: stopniach naukowych, w dziedzinie kultury i w sporcie. Wspomnieć należy, że niedawno Kamil Rząsa zdobył złoty medal podczas Pucharu Świata w szermierce na wózkach, Zuzia Wielgos została Mistrzynią Polski, zdobyła złoty i srebrny medal podczas XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w tenisie stołowym. Kapela ludowa na swym koncie ma wiele osiągnięć jak i inne zespoły. Każde dni Futomy nawiązują do historii naszej małej ojczyzny, pamiętając o niej podejmujmy wyzwania przyszłości. Życzyłam wszystkiego najlepszego i miłego świętowania.
Dalszy program imprezy był ciekawy. Wysłuchaliśmy koncertu Orkiestry Dętej z Błażowej, obejrzeliśmy występ dziecięcych zespołów ze szkoły podstawowej, Aleksandra Skawińska zachwyciła tańcem Bollywood. Wiele wrażeń dostarczył Studencki Zespół Pieśni i Tańca PRz „Połoniny”, Zespół Pieśni i Tańca „Kompanija” z Boguchwały, Zespół „Błażowiacy”, Zespół Obrzędowy „Futomianie” i Kapela Ludowa z Futomy. Do późnych godzin wieczornych można było bawić się przy muzyce zespołu „Eldorado”.
Obchody XIII Dni Futomy mogły się odbyć dzięki licznym sponsorom, którym serdecznie dziękujemy.
Małgorzata Drewniak
Fotorelacja ze spotkania - fot. Mieczysław A. Łyp i L. Stefanik
Wydarzenia kulturalne
Zbigniew Domino - PISARZ PRAWDZIWY
Zbigniew Domino (1929–2019)
Gdy Kamil Niemiec zagrał na skrzypcach pierwsze takty Pieśni niewolników z Nabucco Giuseppe Verdiego zrobiło się jeszcze smutniej w sali pogrzebowej na wilkowyjskim Cmentarzu Komunalnym w Rzeszowie. Potem były kolejne tony koncertu pogrzebowego i przypominanie drogi życiowej pisarza na uroczystości pożegnalnej 18 czerwca, zakończonej przed grobem, gdzie spoczął on u boku swej żony Basi, która odeszła dziewięć miesięcy wcześniej.
Zbigniew Domino, pisarz sybirak zmarł 11 czerwca 2019 roku. Żegnali go przyjaciele i jego czytelnicy, żegnała rodzina, w tym dzieci Grażyna i Sławomir oraz młodszy brat Tadeusz, z którym Zbigniew przetrwał sześć i pół roku syberyjskich trudów zesłańczych. Trafił z Podola w głąb tajgi do Kaluczego nad Pojmą w Kraju Krasnojarskim z całą rodziną, matką Antoniną i ojcem Stanisławem. On miał wtedy nieco ponad 10 lat, bo urodził się 21 grudnia 1929 roku, a na Sybir zabrano ich 10 lutego 1940. Mama zmarła tam niebawem i pozostała wśród setek innych, których groby dawno już zawłaszczyła tajga. Ojciec z kościuszkowcami przemierzył szlak od Lenino do Berlina, zmarł w sędziwym wieku i pochowany jest w Tyczynie.
Żegnało brata przyrodnie rodzeństwo pisarza Antoni i Anna z rodzinami oraz kuzyn ksiądz Antoni Domino, który wierszem Różewicza i strofami samego Zbigniewa z tomiku Matczyne Pole oraz Modlitwą własnego autorstwa wzruszył wszystkich. Pożegnał dwukrotnego prezesa rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich obecny prezes, poeta Mirosław Welz, jako „doskonałego prozaika, dobrego i szlachetnego człowieka” oraz przekazał słowa listu od prezesa Zarządu Głównego ZLP Marka Wawrzkiewicza, który przypomniał pisarza jako „życzliwego ludziom – po prostu ciepłego, dobrego przyjaciela. Jego odejście jest stratą dla polskiej literatury i dla wielu przyjaciół”. Jeszcze wybrzmiały dwa wiersze, napisane przez Teresę Parynę i Mieczysława A. Łypa, bliskich pisarzowi poetów i poświęcone jego pamięci, które czytałem wraz z poetką Małgosią Żurecką w tym upalnym skwarnym dniu w samo południe.
Pożegnałem też naszego przyjaciela w imieniu zespołu redakcyjnego nieistniejących już „Profilów”, miesięcznika społeczno-kulturalnego. Z żalem, że Zbyszek Domino już nic nie napisze, chociaż jeszcze czekały na książkowe opracowanie przez niego i wydanie m.in. Dzienniki pisane w Moskwie, gdy był tam dwukrotnie radcą kulturalnym i sekretarzem Ambasady Polskiej. Pisał zaś do końca – w przeddzień jego śmierci w „Przeglądzie” ukazał się jego artykuł Pamięć o Darnicy, przypominający bohaterstwo polskich przeciwlotników, którzy walczyli w obronie Kijowa. Niebawem ukaże się jego ostatnia książka – Sybiraczka, tak jak wszystkie poprzednie z kresowo-syberyjskiego cyklu będzie wydana przez warszawskie Wydawnictwo Studio Emka Jacka Marciniaka.
„Żal wielki – napisał w liście do mnie redaktor naczelny »Przeglądu« Jerzy Domański, gdy go powiadomiłem o śmierci pisarza: „Na pociechę można tylko powiedzieć, że nie zmarnował życia. A to co po sobie zostawił będzie żyło”.
Wielka prawda Zbigniew Domino był niezwykle pracowity twórczo, ale żal, iż jego droga życia i pisania została zamknięta. Pozostanie pamięć i świadectwo w postaci książek o niezaprzeczalnej wartości. I żal, że już nigdy nie będzie można spotkać się, porozmawiać, zyskać życzliwą podpowiedź i radę.
Gdy w dniu jego śmierci zamieściłem na Facebooku tę smutną wiadomość wraz z obszernym przypomnieniem drogi pisarskiej Zbigniewa Dominy, ukazało się natychmiast wiele wypowiedzi i tzw. udostępnień. Oto fragmenty niektórych z nich. Edward Bolec: „ Zbyszek Domino – pisarz, który szanował innych pisarzy, zwłaszcza autorów początkujących”. Lesław Wais: „Życie jakże trudne, pełne niełatwych wyborów, ale przeżyte godnie. Ceniłem Zbyszka za jego twórczość i szanowałem”. Andrzej Piątek: „Jedna z największych postaci Podkarpacia. Zauważalny w skali ogólnopolskiej. Od lat na uboczu. Jak to zwykle w Rzeszowie z takimi ludźmi bywa”. Aleksander Bielenda: „Szkoda, że jako społeczność nie daliśmy mu żadnych szans na godniejsze intelektualne zaistnienie…Przyszło mu zakończyć życie w podłym czasie...ale to już inna bajka...Ja będę pamiętał, reszta się nie liczy”. Jerzy Fąfara: „Zawsze uśmiechnięty, życzliwy, namówił mnie do pisania prozy. Nie przyjmuję tej informacji do świadomości, on nie umarł. Mówię wam, nie umarł, wybrał się tylko na dłuższą przechadzkę”. Janusz Koryl: „To był człowiek, który swoją osobowością, sposobem myślenia i mówienia potrafił zaintrygować i zaciekawić. Pisarz pełną gębą jak mało kto na Podkarpaciu. Zawsze będę Go dobrze wspominał!”. Zofia Stręk: „Odszedł dobry, życzliwy i mądry Człowiek. Ja także mam dług wdzięczności, jak wielu młodych w czasach Jego prezesury w ZLP... Wielki żal i smutek, że już takich ludzi coraz mniej... Wdzięczność ludzkich serc jest ważniejsza niż zaszczyty. Pozostanie w naszej pamięci”. Józef Tadla: „To był wielki prozaik, jeden z najlepszych, a zarazem pełen sympatii dla każdego.” Andrzej Sondej: „Dobry prozaik”. Adam Decowski: „Zacny Człowiek, wspaniały pisarz”. Teresa Paryna: „Miałam wielki zaszczyt znać Zbyszka i to z jak najlepszej strony. Niewątpliwie wspaniały pisarz i dobry, szczery, przyjazny człowiek. Mimo wielkich literackich sukcesów i uznania, nigdy się nie wynosił i każdego szanował. Żal, że już się nie spotkamy, by tak zwyczajnie pogawędzić...”. Lucjan Góźdź: „Ryszard. Bardzo dziękuję Ci za tak uczciwe przedstawienie portretu Zbyszka. Zawsze ceniłem Jego normalność i poszanowanie innych, często nielubiących tych obok. Ja będę o Nim pamiętał i tak jak dziś zaświecę mu światełko”. Andrzej Potocki: „Kilkanaście lat temu zrobiłem film o Nim i Jego książce »Syberiada polska«. Nagrywaliśmy u mnie w domu, bo nie chciał, żeby ekipa telewizyjna pojawiła się u Niego w domu i przed domem. Film jest w archiwum TVP Rzeszów”. Tadeusz Stopiński: „Dawno, dawno temu obdarzył mnie swą przyjaźnią. Był Wspaniałym Człowiekiem. Szkoda...niedawno żegnaliśmy Jego Małżonkę. Już będą razem”.
Ryszard Zatorski
Mieczysław Łyp
Przeznaczenia
Pamięci Zbigniewa Dominy
W ogrodach Twojej Kielnarowej
kwitnące jaśminy zapowiadają lato
ostróżki niebieskie
jak niebo nad Rzeszowem
całe w odcieniach paryskiego błękitu
W dziadkowym sadzie
i na Matczynym Polu
znów dojrzewają jabłka
Pięknieje dzień – a Ty odchodzisz
Nie mogłeś zapomnieć tych
złowrogich bydlęcych wagonów
sunących ku Sybirowi
W płomieniu świecy
w zatroskaniu Ojca
w białych śnieżnych pejzażach
w stukocie kół pociągów
szukałeś kruchych śladów Matki
Zapisałeś polski los
zwykły ludzki płacz
i człowieczą radość
Nie bałeś się wichrów historii
Teresa Paryna
Non omnis moriar
Pamięci Zbigniewa Dominy
Nie, to nie zesłanie
na obcą, nieludzką ziemię.
Tu ziemia jak czuła matka
do snu Cię ukołysze.
Wisłok głęboko się zamyśli,
ptak zatrzyma w locie,
a czerwiec na grób Ci przyniesie
Twój kwiat paproci…
Są chwile,
których nie można ominąć.
Są wyroki,
których nie można oddalić.
Jest modlitwa pamięci,
jaśminu gorzkie żale.
Zostaną tajemnice, na które
próżno szukać odpowiedzi.
Zamknął się rozdział,
zgasł płomień,
zerwana nuta pieśni.
Za Tobą ciemne tajgi
i łzawo-liliowe wrześnie.
Ile dróg trzeba przejść,
wznieść mostów, prawd ocalić.
Ile trzeba spisać
tomów opowieści,
by bezradnie stanąć
przed milczeniem śmierci
w jakiś czarny piątek,
zapłakany wtorek
i nie ma – nigdy nie będzie
odpowiedniej pory…
A jednak – non omnis moriar...
Wydarzenia kulturalne
BRĄZOWY MEDAL ZASŁUŻONY KULTURZE ‘GLORIA ARTIS’ DLA ODDZIAŁU ZLP W RZESZOWIE.
Podczas uroczystości wręczenia Nagród Zarządu Województwa Podkarpackiego w Dziedzinie Kultury za 2019 rok, która odbyła się 28 czerwca 2019 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, z rąk Marszalka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz Przewodniczącego Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Piotra Babinetza, został odebrany przez - prezesa Oddziału Mirosława Welza oraz wiceprezes Małgorzatę Żurecką - Brązowy Medal Zasłużony Kulturze ‘Gloria Artis’ dla Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 roku z okazji jubileuszu 50 - lecia Oddziału.
Podczas uroczystości obecny był także przewodniczący Komisji Rewizyjnej Oddziału Adam Decowki.
M.Ż.
Fotorelacja ze spotkania - fot. Monika Zając Czerkies, Małgorzata Żurecka
Wydarzenia kulturalne
"Konkurs poezji bieszczadzkiej im. Bieszczadzkiego Grajka" w Kalnicy
W dniach 28 i 29 czerwca Kalnica (gm. Cisna) rozbrzmiewała wierszami oraz tonami muzyki poezji śpiewanej, folkowej i bluesa. Odbył się tam Przegląd Poetycko – Muzyczny ,,Chmielowe Bieszczady Poezja i Blues”, poświęcony pamięci zmarłego przed dwoma laty Przemysława ,,Chmiela” Chmielewskiego, bieszczadzkiego barda. Przegląd rozpoczął się konkursem poezji, który patronatem swym objął Rzeszowski Oddział Związku Literatów Polskich. Tę część imprezy poprowadził Mirosław Welz, Prezes Rzeszowskiego Oddziału ZLP, a jednocześnie przyjaciel ,,Chmiela” i autor tekstów większości wykonywanych przez niego piosenek.
W ramach ,,Konkursu poezji bieszczadzkiej im. Bieszczadzkiego Grajka” w Kalnicy, dnia 28.06.2019r. komisja w składzie: Przewodniczący - Mirosław Welz oraz członkowie: Jan Tulik i Józef Bilski, dokonała oceny nadesłanych wierszy. Jury przyznało kolejno pierwsze miejsce Mieczysławowi A. Łypowi, godło: „ZAWÓZ”, za wiersz ,,Epitafium dla malarza”, drugie miejsce Jakubowi Domoradzkiemu, godło: ,,Miguel”, za wiersz ,,Bezsenność w B.”, a trzecie Grzegorzowi Kucharzewskiemu, godło ,,Kubuś Puchatek”, za wiersz ,,Okno zwane Bieszczady”. Wyróżnienie zdobył Jan Borcz, godło ,,Boja” za wiersz ,,Zatoka Giera na Werlasie”. Poziom konkursu był wysoki, a uczestnicy prosili o jego kontynuację w kolejnych latach.
Mirosław Welz
Poniżej wiersz, zdobywca pierwszego miejsca:
Mieczysław Łyp, Godło: „ZAWÓZ”
Epitafium dla malarza
Pamięci Zygmunta Zabłyszcza (1931 – 2019)
Kolorami
zapisywałeś mgły połonin
stromizny pagórów, stoków
i niebo otwarte na oścież
nad wrotami Bieszczadów
Twoje
zatopione w słońcu i wodzie
brzozy kapliczki
ciągle kwitną białą ciszą
i lśnią światłem zwiastowania
Twoje koła
starych zapomnianych wiatraków
nieustannie rozwijają
jasny błękit lata w jesień
w ptasie loty
Twoja zieleń
ta z Wilczego Patry Jamnego
syci nas blaskiem
szmaragdowych pejzaży
Wczoraj – w Twoim zielonym zalesiu
w promieniach wstającego świtu
słowik z wiersza Przybosia
śpiewał Ci pieśń dziękczynną
Twoja wiara w piękno
była najwyższej próby
Wydarzenia kulturalne
III Koncert Piosenki Literackiej - Nuty i metafory
Oddział ZLP w Rzeszowie i Osiedlowy Dom Kultury „Tysiąclecia” wspólnie zorganizowały trzecią już edycję interesującego wydarzenia artystycznego. 22 czerwca br. w sali koncertowej ODK przy ul. Kochanowskiego odbył się III Koncert Piosenki Literackiej.
Do wierszy poetów rzeszowskiego oddziału ZLP: Adama Decowskiego, Zdzisławy Górskiej, Mieczysława A. Łypa, Teresy Paryny, Mirosława Welza oraz Małgorzaty Żureckiej, muzykę skomponowali: Wiktor Bochenek, Andrzej Czyż, Renata Kątnik, Maria Lamers, Leszek Majewski (występujący z Barbarą Szlachtą), Wojciech Miśków-Vart, Małgorzata Stankiewicz oraz Andrzej Szypuła (występujący z Gabrysią Tomaka). Autorzy muzyki byli równocześnie wykonawcami utworów. Swoje własne teksty w autorskiej oprawie muzycznej wykonała Anita Róg, nowoprzyjęty członek oddziału. Ponadto w tej edycji artyści mieli możliwość prezentowania standardów piosenki poetyckiej. Koncert zachwycił i przeniósł w krainę łagodności licznie zebraną publiczność. Uwagę zwróciła „Piosenka o błękitnym Chagallu”, do słów Mieczysława A. Łypa. Utwór ten wykonała Gabrysia Tomaka, a akompaniował jej autor muzyki, Andrzej Szypuła. Po raz drugi na scenie sali koncertowej ODK „Tysiąclecia” wystąpiła krakowska artystka Maria Lamers, śpiewając piosenki skomponowane do słów Małgorzaty Żureckiej oraz Mirosława Welza, prowadzącego imprezę.
Mirosław Welz
Fotorelacja ze spotkania - fot. Mieczysław A. Łyp
Wydarzenia kulturalne
Promocja kolejnego tomu Pism Jerzego Pleśniarowicza w Wypożyczalni Muzycznej - relacja
23 czerwca Wypożyczalnia Muzyczna po raz kolejny gościła prof. Krzysztofa Pleśniarowicza, który wraz z synem Janem, od ponad roku redagują edycję Pism będących spuścizną po zmarłym w Rzeszowie w styczniu 1978 roku poecie, tłumaczu, reżyserze, dramaturgu i animatorze kultury – Jerzym Pleśniarowiczu. W tym roku nakładem wydawnictwa Bricolage Publishing ukazał się kolejny – po „Wierszach i przekładach wierszy” – tom poświęcony przekładom prozy. Jak we wstępie do książki pisze prof. Krzysztof Pleśniarowicz: „W czasach lubelskich Jerzy Pleśniarowicz był przede wszystkim poetą; w Krakowie, a zwłaszcza w Rzeszowie swą aktywność literacką kontynuował jako tłumacz z języków słowiańskich oraz tłumacz i adaptator sztuk teatralnych”. W jego dorobku translatorskim znajduje się około 100 opowiadań i „wierszy prozą” osiemnastu autorów rosyjskich, a także pisarzy słowackich i czeskich. „Podstawą do edycji „Przekładów prozy” stały się publikacje w czasopismach i oraz publikacje książkowe oraz autorskie rękopisy i maszynopisy przechowywane w porządkowanym przez lata archiwum domowym”.
Rozpoczynając spotkanie Dyrektor WiMBP Barbara Chmura, przypomniała, że osoba Jerzego Pleśniarowicza, rzeszowianina z wyboru, miała ogromny wpływ na kształtowanie życia kulturalnego naszego miasta, a jego aktywność twórcza wykraczała poza środowiska lokalne. Tym cenniejsza jest inicjatywa rodziny by właśnie Rzeszów, w tym Naszą Bibliotekę, uczynić miejscem przypominającym jego dorobek literacki.
Prof. Krzysztof Pleśniarowicz na naszym spotkaniu podzielił się z zebranymi nie tylko osobistymi wspomnieniami o Ojcu, ale przedstawił dotychczasowe działania dotyczące inicjatywy wydawniczej Pism i odzewu z jakim się spotkał się pierwszy inauguracyjny tom. Warto nadmienić, że w gronie recenzentów doceniającym twórczość literacką Jerzego Pleśniarowicza był obecny wśród uczestników spotkania dr Jan Wolski z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Profesor omówił także zawartość promowanej książki zawierającej przekłady, ubarwiając ją anegdotami o tłumaczonych przez Jerzego Pleśniarowicza autorach i okolicznościach w jakich tłumaczenia powstały.
W gronie uczestników spotkania znalazły się osoby, które osobiście znały Jerzego Pleśniarowicza lub zetknęły się z jego twórczością. Sylwetkę Jerzego Pleśniarowicza uzupełnili o swoje wspomnienia i refleksje Józef Ambrozowicz i Jadwiga Kupiszewska, a także zamieszkała w Kijowie poetka, tłumaczka i działaczka polonijna Dorota Jaworska.
Atmosferę spotkania w pełni można uznać za rodzinną - nie tylko dlatego, że odbywała się w Dniu Ojca - ponieważ uczestniczyli w nim także najstarszy syn Jerzego Pleśniarowicza Jacek wraz z małżonką oraz żona Krzysztofa Pleśniarowicza - Marta.
Zebrani mieli także okazję porozmawiać z naszym gościem o wydanej kilka miesięcy temu książęce jego autorstwa „Kantor. Nigdy tu już nie powrócę”, która znalazła się na przygotowanej okazjonalnie wystawce wybranych publikacji Jerzego i Krzysztofa Pleśniarowiczów, ze zbiorów WiMBP.
Wypożyczalnia Muzyczna dziękuje Zarządowi Związku Literatów Polskich Oddział Rzeszów – Mirosławowi Welzowi oraz Małgorzacie Żureckiej za współpracę w organizacji spotkania.
Barbara Balicka
Fotorelacja ze spotkania - fot. Adam Radoniewicz
Wydarzenia kulturalne
Habent sua fata libelli…
Książki, jak ludzie, mają też swoje losy. Czasem niezwykłe. Stało się to również udziałem książki Stanisława Orła - „Ziarno i ciernie”. Początki tej niezwykłej historii związane są z jubileuszem 50-lecia istnienia rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Ówczesny prezes odziału, Mieczysław Łyp zaproponował mi zorganizowanie w Tarnobrzegu jubileuszowego spotkania poświęconego twórczości Stanisława Orła – wiceprezesa pierwszego Zarządu Oddziału w 1967r.
Poszukując materiałów na to spotkanie odnalazłam w domowym archiwum nieopisaną teczkę z maszynopisem (na papierze kopiowym) , którą przenosiłyśmy z mamą w trakcie kolejnych przeprowadzek nie zaglądając do środka. Zawierała ona kompletną, kopię zakończonej powieści ! Wiedziałam o jej istnieniu, lecz posądzałam, że zaginęła po śmierci autora w 1978r.
Po opracowaniu tekstu w wersji elektronicznej i dokonaniu niezbędnych korekt, podjęłam trud wydania tego dzieła w wydawnictwie, które publikowało wszystkie poprzednie książki Stanisława Orła – Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w Warszawie. Wydawnictwo zdecydowało się na publikację książki pod warunkiem mojego współfinansowania przedsięwzięcia. Nie wahałam się , pragnąc za wszelką cenę wydać powieść. Trud opłacił się i w kwietniu b.r. książka ukazała się!
Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu pani dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu , Stanisławy Mazur , oraz pracownic biblioteki (przygotowanie plakatów, zaproszeń) udało się zorganizować spotkanie promocyjne 12 czerwca 2019r.
Pomimo upałów, przed którymi z trudem chroniły grube mury budynku biblioteki, przyszło nadspodziwanie wielu gości. Pani dyrektor Mazur nie zapomniała również o zaproszeniu lokalnych mediów: Radia „Leliwa” i Telewizji Lokalnej, dzięki czemu wydarzenie zaistniało w świadomości mieszkańców miasta.
Serdecznie powitałyśmy z panią dyr. Mazur zebranych, a ze szczególną radością panią Małgorzatę Żurecką, wiceprezesa oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie.
Przypadł mi w udziale zaszczyt poprowadzenia spotkania i przedstawienia zebranym losów książki; jej odnalezienia i publikacji oraz zaprezentowania jej treści związanej z lokalnym środowiskiem pracowników kombinatu górniczego i przetwórczego ( nie wymienionego z nazwy, ale wyrażnie sugerowanego) z lat 70-tych XX w. Przemysł wydobywczy i przetwórczy siarki był wówczas dla miejscowej rolniczej ludności okolic Tarnobrzega szansą na dobrobyt i awans kulturowy.
Bohater powieści Orła również awansuje, ale życiowe nieszczęścia powodują, że powraca na wieś do owdowiałej matki i pokonując rozliczne trudności, ralizuje swoją wizję nowoczesnego gospodarstwa wiejskiego opartego na kooperatywie i dogłębnej wiedzy rolniczej. To jest główna oś kompozycyjna powieści ukazującej trudy readaptacji bohatera na wsi i rodzinnej gospodarce. Bohater mozolnie zdobywa uznanie społeczności wiejskiej, która zaczyna go doceniać jako fachowca i innowatora. W tle autor ukazuje perypetie uczuciowe bohatera oraz szeroką panoramę życia wsi polskiej w drugiej połowie XX w. Nowoczesność przeplata się tu z tradycjonalizmem, a nawet zacofaniem. Stanisław Orzeł uchwycił w swej powieści polską wieś w bardzo ważnym dla niej momencie: odchodzi starsze pokolenie ze swoją wciąż popańszczyźnianą mentalnością, zachłannym dążeniem do powiększania majątku; rolników, których sensem życia była wycieńczająca praca, przywiązanie do tradycyjnej religijności, nieufność wobec nowoczesności, pazerność i tzw. chłopski spryt. Ich miejsce zajmują młodzi, lepiej wykształceni, często przejmujący „miejski” model życia. W chwili powstania (40 lat temu) była to niewątpliwie jedna z ciekawszych, kompleksowych analiz zmieniającej się polskiej wsi z jej pozytywami i negatywami.
Szkoda, że nie ukazała się wcześniej...
Niewątpliwą atrakcją spotkania była prezentacja fragmentów powieści w wykonaniu animatorów teatralnego ruchu amatorskiego, pracowników Tarnobrzeskiego Domu Kultury, pani mgr Agnieszki Mroczki i pana dr Sylwestra Łysiaka, którzy zaprezentowali prawdziwy kunszt sztuki żywego słowa wywołując żywą reakcję widowni.
Maria Orzeł-Łysiak
Fotorelacja ze spotkania - fot. Kazimierz Łysiak
Wydarzenia kulturalne
Twórcza prezentacja pod patronatem Marii Konopnickiej
13 czerwca w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu odbyło się spotkanie literackie pod nazwą "Autorytety... i młodzi nieprzeciętni". Jego bohaterami mieli być Jan Tulik, Ryszard Mścisz, Weronika Bukowska i Szymon Halko. Ostatecznie jednak, pod nieobecność Jana Tulika, w roli autorytetu wystąpił Ryszard Mścisz, zaś uzdolnionych twórczo młodych reprezentowali Weronika i Szymon. Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu było współorganizatorem imprezy organizowanej przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie w ramach "Podkarpackiego Salonu Literackiego".
Nad całym przedsięwzięciem czuwali Danuta Pado z WDK W Rzeszowie, która opiekuje się "Podkarpackim Salonem Literackim" i dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej - Paweł Bukowski. Dyrektor Bukowski najpierw oprowadził wszystkich po Muzeum, ze swadą i znawstwem prezentując twórczą sylwetkę autorki "Roty", następnie zaś wszyscy udali się do sali przygotowanej na spotkanie. Uczestniczyła w nim między innymi spora reprezentacja Grupy Twórczej Inspiratio w Łańcucie z jej opiekunką Urszulą Pantołą, Jolantą Michną, Jolantą Szal-Mach, Renatą Giżą. Członkiem tej Grupy jest także jeden z bohaterów spotkania - Szymon Halko. Rzeszowski Oddział Związku Literatów Polskich, do którego należy drugi z bohaterów spotkania Ryszard Mścisz, reprezentowali także Adam Decowski, Marek Petrykowski i Maria Stefanik - mieszkanka Żarnowca. Byli ponadto na spotkaniu między innymi członkowie Mieleckiego Towarzystwa Literackiego: Andrzej Feret i Stefan Żarów (zarazem jako pracownik WDK wspierający Danutę Pado), Barbara Śnieżek i Ewelina Łopuszańska z Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie, Iwona Szetela, Wiktor Bochenek z Niebylca oraz dr Zofia Bartecka-Prorok - polonistka z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie.
Spotkanie literackie zainaugurował dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej - Paweł Bukowski, witając wszystkich przybyłych i wprowadzając jego uczestników w atmosferę miejsca oraz zaplanowanej imprezy, której jedną z bohaterek była jego córka Weronika. Następnie dyrektor oddał głos Danucie Pado, która miała poprowadzić właściwą część literacką. Muzyczna część spotkania, która wspierała słowo twórcze, to występy duetu chłopców z Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle.
Danuta Pado zaprezentowała jako pierwszą tegoroczną maturzystkę, absolwentkę I LO w Krośnie - Weronikę Bukowską. Bardzo zdolna młoda autorka tworzy z równie dobrym skutkiem poezję i prozę, jest laureatką wielu renomowanych konkursów literackich dla młodzieży oraz autorką dwóch książek: "Zbioru wierszy i opowiadań" i tomiku "Momenty". Weronika sama zaprezentowała kilka swoich utworów, jej autorskie wykonanie dopełniła profesjonalistka, aktorka Jolanta Nord, znana między innymi z wieloletniej pracy w Teatrze Lalki i Aktora "Kacperek" w Rzeszowie. Pani Jolanta później także pozostałych twórców wspierała swoimi aktorskimi wykonaniami. Od strony warsztatowej i bardziej osobistej Weronikę zaprezentowali jej poloniści, w tym dr Zofia Bartecka-Prorok, zarazem autorka wstępu do jej nowego tomiku.
Kolejnym zaprezentowanym autorem, o sporym już literackim dorobku, był Ryszard Mścisz, który pod nieobecność Jana Tulika, reprezentował anonsowane na plakacie "autorytety". Dorobek autora przedstawił Stefan Żarów, twórca, który zna go od wielu już lat. Następnie Ryszard Mścisz przedstawił kilka wierszy z przygotowywanego do druku tomiku oraz fragmenty humorystycznej prozy, pochodzącej z jego ostatniej książki "Życie (u)daje szkołę". Jeden z wierszy Mścisza recytowała także Jolanta Nord. Nawiązując do twórczości poprzedniczki Ryszarda Mścisza - Weroniki Bukowskiej, Danuta Pado zapytała autora o Anitę Róg, którą wspiera on na jej drodze twórczej a jest ona rówieśniczką Weroniki. Anita Róg, autorka czterech tomików poetyckich, jest bowiem najmłodszą w Polsce i w historii Związku Literatów Polskich autorką przyjętą w szeregi tej organizacji literackiej.
Ostatniego bohatera spotkania, Szymona Halko, zaprezentowała - jako swojego podopiecznego z Grupy Twórczej Inspiratio - Urszula Pantoła. Szymon Halko posiada wykształcenie techniczne, pracuje w szkole i chociaż ma w dorobku sporo utworów, to do tej pory nie wydał żadnego tomiku, prezentuje je jedynie w wydawnictwach i publikacjach zbiorowych oraz na spotkaniach. Ta interesująca twórczość zasługuje wszakże na nagłośnienie, większy rozgłos.
Spotkanie zakończyło grillowanie, poczęstunek wewnątrz muzealnego "Lamusa" i na zewnątrz, w urokliwym miejscu, przy muzyce znakomitego muzyka z Niebylca - Wiktora Bochenka. Przeszkadzały nieco może jedynie komary, niemniej jednak urok miejsca oddziaływał na wszystkich gości, a impreza ta była bardzo udana.
R.M.
Fotorelacja ze spotkania - fot. Iwona Wajda z Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
Wydarzenia kulturalne
Promocja kolejnego Tomu Pism Jerzego Pleśniarowicza „Przekłady prozy”
WiMBP oraz ZLP Oddział w Rzeszowie zapraszają serdecznie na promocję kolejnego tomu Pism JERZEGO PLEŚNIAROWICZA „Przekłady prozy”
Prowadzenie Prof. dr hab. Krzysztof Pleśniarowicz.
23 czerwca 2019 r., godz. 16. 00, Wypożyczalnia Muzyczna WiMBP w Rzeszowie, ul. S. Żeromskiego 2.
Szczegóły w załączeniu.
Wydarzenia kulturalne
Koncert Piosenki Literackiej NUTY I METAFORY.
Serdecznie zapraszamy na koncert piosenki literackiej "Nuty i metafory".
Sala koncertowa Osiedlowego Domu Kultury "Tysiąclecia" w Rzeszowie, ul. Kochanowskiego 29, dnia 22 czerwiec 2019 r. o godz. 16.00.
Wydarzenia kulturalne
Wieczór z twórczością Anny Nowak i Mieczysława Skotnickiego
Jest rzeczą godną uznania, że społeczność miasta i gminy Tyczyn kultywuje pamięć żyjących i działających tu niegdyś ludzi sztuki. To właśnie było celem wieczoru wspomnień, zorganizowanego w Saloniku Literackim Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Tyczynie w dniu 5 czerwca 2019 roku.
Spotkanie „Tyczyn miastem dobrych słów” posłużyło wszechstronnemu zaprezentowaniu twórczości poetyckiej Anny Mirosławy Nowak, członkini Związku Literatów Polskich Oddziału w Rzeszowie, mieszkającej na stałe w Hermanowej oraz mocno związanego z Tyczynem Mieczysława Skotnickiego, prozaika i poety.
Wśród licznie zgromadzonych gości byli: rodzina, przyjaciele, czytelnicy, koleżanki i koledzy twórców, wśród nich także członkowie Oddziału ZLP w Rzeszowie: Adam Decowski, Mieczysław A. Łyp, Teresa Paryna, Małgorzata Żurecka oraz historyk literatury, krytyk literacki, Zofia Brzuchowska i znany animator kultury, Czesław Drąg.
Całość rozpoczęło wystąpienie Zofii Brzuchowskiej, w którego pierwszej części omówiła ona utwory M. Skotnickiego: „Za ostatnim szabasem”, „Przygoda z Ojczyzną”, zbiór opowiadań „Zachować pamięć” (z historii przedwojennego Tyczyna) oraz „Droga na Wawel”, „Dzień sonetu” i inne.
Drugą część prelegentka poświęciła poezji Anny M. Nowak, mówiąc o jej wrażliwości literackiej i warsztacie poetyckim.
Następnie Czesław Drąg przedstawił wspomnienie M. Skotnickiego o dawnym Tyczynie, opierając się na jego zbiorze opowiadań.
Wiersze poety zaprezentowała Agnieszka Janda, bibliotekarka MiG Biblioteki Publicznej w Tyczynie.
Po wysłuchaniu recytacji prowadząca spotkanie przypomniała biografię Anny M. Nowak stwierdzając, że: „Poetka często gościła w tyczyńskiej bibliotece jako czytelniczka, jurorka, autorka wieczorów, gość organizowanych w bibliotece spotkań”.
Uczestnicy wieczoru wspomnień mieli okazję wysłuchać recytacji liryków Anny Nowak w wykonaniu jej czytelników, Teresy Paryny z Oddziału ZLP w Rzeszowie i nauczycieli. Odtworzono także wiersze pochodzące z ostatniego tomiku „Pora miłości” w wykonaniu samej autorki.
Szkoda, że prowadząca spotkanie nie wspomniała o wydanym w 2018 roku zbiorze liryków: „Byli wśród nas” poświęconych Annie Nowak, a napisanych przez jej kolegów z Oddziału ZLP w Rzeszowie dla uczczenia jej pamięci. Właśnie z tego tomiku Teresa Paryna i Małgorzata Żurecka przytoczyły swoje wiersze poświęcone zmarłej poetce, opatrując je osobistym komentarzem.
Bliższe informacje o tym wydawnictwie przedstawił jego redaktor, Mieczysław A. Łyp, podkreślając rolę burmistrza Tyczyna w realizacji tej inicjatywy Oddziału ZLP w Rzeszowie.
Atmosfera wieczoru sprzyjała ciepłym wspomnieniom, przywoływaniu wzruszeń i wrażeń czytelniczych „ocalających od zapomnienia” twórcze i wrażliwe indywidualności.
Mieczysław A. Łyp
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
Relacja z finału VIII Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej "Gdy słowa dojrzewają" w Jeżowem.
W Zespole Szkół w Jeżowem nagrodzili młodych twórców
W auli Zespołu Szkół w Jeżowem odbył się 23 maja 2019 r. finał VIII Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej "Gdy słowa dojrzewają". Zdecydowana większość laureatów przybyła wraz ze swoimi opiekunami, by osobiście odebrać nagrody. Konkurencja była mocna, bo zgłosiło się w tym roku do konkursu aż 108. młodych twórców - łącznie w kategorii poezji i prozy.
Wyjątkowy sukces odniosła Małgorzata Sobkiewicz - gimnazjalistka z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 w Stalowej Woli, która zwyciężyła w obu kategoriach konkursowych. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy. Kategorię poezji zdominowały poetki ze Stalowej Woli. Z tej samej szkoły wywodzi się zdobywczyni nagrody II - Dominika Skiba, a także Wiktoria Truszkowska i Izabela Chyła, które zdobyły równorzędne nagrody trzecie. Jeszcze jedna nagroda II przypadła stalowowolance Alicji Czech, która jest uczennicą Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2. Główne laury w kategorii prozy przypadły uczennicom różnych szkół. Uczennice Gimnazjum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie zdobyły dwa z nich: II nagroda przypadła Julii Szwajczak, zaś nagroda III - Weronice Błażej. Jeszcze jedną nagrodę II zdobyła Karolina Drzymała z Publicznej Szkoły Podstawowej w Starym Narcie, zaś dwie nagrody III otrzymały Natalia Zychowicz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Stalowej Woli oraz Aleksandra Haduch z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Nisku. Poza nagrodami głównymi i specjalnymi jurorzy przyznali łącznie 30 wyróżnień w obu kategoriach.
Podwójnymi laureatkami konkursu były, poza Małgorzatą Sobkiewicz, Karolina Sikora z Publicznego Gimnazjum w Jacie (Nagroda Specjalna organizatora Konkursu - Ryszarda Mścisza oraz wyróżnienie w kategorii prozy) i Marta Wojtak z Publicznej Szkoły w Ulanowie (wyróżnienie w kategorii poezji i w kategorii prozy). Najwięcej konkursowych laurów zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 w Stalowej Woli. O przyznaniu konkursowych laurów zdecydowało jury w składzie: Małgorzata Żurecka - przewodnicząca, Marta Gdula-Żukowicz, Irena Czyżowska-Smusz i Ryszard Mścisz. Patronami konkursu byli zaś Starosta Niżański Robert Bednarz, który zapewnił środki na nagrody, kwartalnik literacko-artystyczny "Fraza" w Rzeszowie, rzeszowski oddział Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenie Literackie "Witryna" w Stalowej Woli.
Organizator Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej i zarazem prowadzący finał polonista Zespołu Szkół w Jeżowem, Ryszard Mścisz zaczął od zapowiedzi występu wokalnego finalisty polskiej edycji The Voice Kids - Oliwiera Szota z Nowosielca. Sympatyczny i utalentowany wokalista, który przyjechał do Jeżowego ze swoją mamą, z właściwą sobie werwą zaśpiewał trzy piosenki, w tym przebój "Ulepimy dziś bałwana", który przyniósł mu ogromną popularność. Po jego występie dyrektor szkoły Stanisław Haduch powitał serdecznie wszystkich laureatów, opiekunów i rodziców oraz gości specjalnych konkursu. Organ prowadzący szkoły reprezentował pan Sylwester Daśko - przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego. Poza jury w pełnym składzie, przyjechali na konkurs członkowie Stowarzyszenia Literackiego "Witryna": prezes Grzegorz Męciński, sekretarz Beata Sudoł-Kochan i były prezes Kazimierz Linda. Po raz kolejny pojawił się na finale poeta i tłumacz Mirosław Grudzień ze Stalowej Woli. Media reprezentował redaktor naczelny stalowowolskiego tygodnika "Sztafeta" - Konrad Sinica. W swoim wystąpieniu dyrektor Haduch opowiedział o atutach szkoły, jej sukcesach, nawiązał także do coraz bogatszej tradycji konkursu pod hasłem "Gdy słowa dojrzewają". Następnie oddał głos prowadzącemu Ryszardowi Mściszowi, który przedstawił program finału i przekazał kilka informacji o samym konkursie. Dopełnieniem jego wypowiedzi było wystąpienie przewodniczącej jury Małgorzaty Żureckiej. Uczestnicy finału dowiedzieli się o pracach jurorów, a młodzi twórcy usłyszeli wiele miłych słów o swych twórczych poczynaniach - na finał zostali bowiem zaproszenie najlepsi spośród uczestników konkursu.
Ważnym momentem finału Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej była prezentacja wybranych konkursowych tekstów, której dokonały uczennice Ryszarda Mścisza z klasy I LO: Marta Piędel, Julia Marut, Izabela Rurak, Karolina Król i Anna Borek. Podobnie jak one również prowadzący odczytał dwa teksty laureatów. Przy obsłudze konkursu ważną rolę pełnili także inni wychowankowie Ryszarda Mścisza: zdjęcia robiły Julia Lis i Monika Wojtanowicz, organizacją imprezy zajmowała się Kinga Mścisz, zaś obsługą gości i stroną techniczną Michał Sabat, Adrian Peszt i Łukasz Świątek.
W tym momencie przyszła pora na drugi występ artystyczny - zaprezentował się Maksymilian Stalec, uczeń Gimnazjum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie. O sukcesach wokalnych gimnazjalisty opowiedział prowadzący, następnie zaś Maksymilian zaśpiewał dwie piosenki: "Nie dokazuj" z repertuaru Marka Grechuty i "Bądź moim natchnieniem" Andrzeja Zauchy. Publiczność doceniła piękne wykonanie znanych przebojów przez gimnazjalistę z Rzeszowa. Po występie Ryszard Mścisz zaprezentował szereg danych statystycznych i uwag warsztatowych dotyczących tegorocznej edycji konkursu, tekstów zgłoszonych do niego. Prowadzący konkurs przygotował wydrukowane obszerniejsze omówienie warsztatowe, które zostały wyłożone na stoliku i wszyscy chętni mogli je sobie wziąć.
Po tych uwagach nastąpiła przerwa na poczęstunek, którego przygotowaniem zajęły się jurorka Irena Czyżowska-Smusz i pani Grażyna Rurak z obsługi szkoły. Poczęstunek był okazją do kuluarowych rozmów i nawiązania pewnych kontaktów. Pozostało już tylko odczytanie konkursowego protokołu i wręczenie nagród specjalnych, wyróżnień oraz nagród głównych w obu konkursowych kategoriach. W tym momencie na konkurs dotarł Starosta Niżański Robert Bednarz, który w miłych słowach pochwalił jego organizatorów, dyrektora szkoły, w pewien sposób promował szkołę. Pogratulował także wszystkim laureatom, którzy wkrótce odbiorą nagrody. O swoich twórczych poczynaniach i wartości tworzenia opowiedział prezes "Witryny" - Grzegorz Męciński. Starosta Bednarz, prezes Męciński oraz jurorki Małgorzata Żurecka i Marta Gdula-Żukowicz wręczali nagrody kolejnym laureatom, których z protokołu wyczytywał Ryszard Mścisz. Najpierw jednak swoje nagrody wręczyli sami jurorzy. Nagrody kolejno odebrali wyróżnieni poeci, prozaicy, zdobywcy nagród trzecich, drugich i zdobywczyni nagrody pierwszej w obu kategoriach. Kolejne grupy nagrodzonych stawały do zdjęć - w ten sposób ta ważna chwila i dokonania młodych twórców zostały uwiecznione. Po wręczeniu nagród laureatom przyszła pora na ich opiekunów. Pięknie ukazała ich rolę i wartość polonistycznej pracy w swoim wystąpieniu Marta Gdula-Żukowicz. Poloniści, opiekunowie laureatów odebrali dyplomy, mogli także wybrać sobie różne publikacje: rocznik "Krajobrazy", książki wydane przez Uniwersytet Rzeszowski i inne pozycje wydawnicze. Wśród nagrodzonych opiekunów znalazły się także prowadzące Warsztaty Literackie "Wers" w Stalowej Woli: Joanna Rybak i Stanisława Bieńko-Stachyra.
Kolejna edycja Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej objawiła nowe talenty, przyniosła kolejne laury twórcom już nagradzanym w poprzednich edycjach, zgromadziła opiekunów, którzy ciągle mają konkursowe sukcesy i nowych, którzy konkurs w Jeżowem odkryli. Należy wierzyć, że twórcze słowa wciąż będą dojrzewać, a młodych talentów nie zabraknie. Kilkakrotnie na finale pojawiła się informacja o 18-latce, obecnie maturzystce Anicie Róg, która zdobyła laury w konkursie "Gdy słowa dojrzewają", teraz zaś jako najmłodsza w Polsce autorka została przyjęta w szeregi Związku Literatów Polskich.
(R)
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na spotkanie z literaturą pt. „Autorytety... i młodzi nieprzeciętni"
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Podkarpacki Salon Literacki zaprasza na „Autorytety... i młodzi nieprzeciętni". Spotkanie z literaturą Ryszarda Mścisza, Jana Tulika, Weroniki Bukowskiej i Szymona Halko.
Spotkanie odbędzie się 13 czerwca 2019 r. o godz. 16:30 w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na promocję książki Stanisława Orła pt. „Ziarno i ciernie"
Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu zaprasza na promocję pierwszego wydania książki Stanisława Orła "Ziarno i ciernie" w 40 rocznicę śmierci autora.
Spotkanie odbędzie się 12 czerwca 2019 r. o godz. 18:00 w sali odczytowej Biblioteki Głównej, ul. Szeroka 13.
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na spotkanie pt. „Tyczyn miastem dobrych słów"
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Tyczynie zaprasza na spotkanie z twórczością Anny Mirosławy Nowak i Mieczysława Skotnickiego pt. "Tyczyn miastem dobrych słów".
Spotkanie odbędzie się 5 czerwca 2019 r. o godz. 17:00 w Saloniku Literackim przy MiGBP w Tyczynie.
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
Spektakl "Szukanie Boga" Edwarda Guziakiewicza na deskach Domu Kultury SCK w Mielcu
Spektakl "Szukanie Boga" przygotowała Magdalena Betleja wraz z młodzieżą z grupy teatralnej "Antrakt" z Domu Kultury SCK w Mielcu. Spektakl powstał w oparciu o dramat Edwarda Guziakiewicza pod tym samym tytułem. Sztuka opowiada o problemach młodych ludzi, ich relacjach - przyjaźni, pierwszym uczuciu… Jednym z ważnych pytań, jakie sobie zadają jest też to o sens wiary.
Premiera odbyła się dnia 29 maja 2019 r.
Zobacz stronę poświęconą dramatowi:
https://szukanie.guziakiewicz.pl
Zobacz zdjęcia z premiery:
https://hej.mielec.pl/pl/15_fotorelacje/94_kultura/7547_spektakl_szukanie_boga_grupy_antrakt.html
Wydarzenia kulturalne
70 lat Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Błażowej
17 maja 2019 r. w czytelni M-GBP w Błażowej zebrało się zacne grono gości. Obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza oraz 70 lecie błażowskiej biblioteki. Przybyli – marszałek województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek, burmistrz Błażowej Jerzy Kocój, radni Rady Miejskiej z przewodniczącym Sławomirem Kowalem, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego Mariusz Król, dyrektor GOK Andrzej Wróbel, dyrektorzy szkół Maria Kruczek i Zdzisław Chlebek, prezeski Klubu Seniora Genowefa Puzio i Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej dr Małgorzata Kutrzeba, członkowie ZLP Mieczysław A. Łyp i Adam Decowski, czytelnicy i bibliotekarki bibliotek publicznych gminy Błażowa.
Dyrektor biblioteki Anna Heller powitała gości i zaprezentowała okolicznościowy referat poświęcony historii bibliotekarstwa na Błażowszczyźnie od 1829 r. do czasów współczesnych. Prezentacja pozwalała obejrzeć zdjęcia i dokumenty z kronik biblioteki. Swoista podróż w czasie pozwala dostrzec, jak zmieniali się ludzie, obiekty biblioteki i otaczająca rzeczywistość.
Funkcja biblioteki wedle definicji jest niezmienna - to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne, w tym książki, czasopisma oraz udziela wszelakich informacji. Praca bibliotekarzy zmieniała się z biegiem lat i potrzeb społeczeństwa. Trzeba zauważyć, że niegdyś nie było telewizji i Internetu. Bibliotekarze w swej ofercie musieli dostarczyć nie tylko rzetelnych informacji z kraju i świata, ale również rozrywki. Organizowane były i są różnego rodzaju wystawy tematyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi czy różnego rodzaju konkursy. Pomimo ograniczonych możliwości ówczesnych bibliotekarzy, starali się dać czytelnikom jak najbardziej rzetelną informację.
Teraz biblioteka musi mieć coraz raz to nowsze i atrakcyjniejsze oferty, które przyciągną nie tylko czytelnika. W zależności od potrzeby staje się czytelnią, salą kinową, dyskoteką, salą komputerową, redakcją, a nawet jadalnią.
Dwie rzeczy jednak zostały bez zmian: żeby zostać bibliotekarzem, trzeba kochać książki i w bibliotece zawsze najważniejszy był i będzie czytelnik.
Miłym akcentem uroczystości były kwiaty, życzenia i podziękowania dla obecnej na uroczystości byłej dyrektor Danuty Heller, która we wrześniu 2018 r. przeszła na emeryturę. Z bibliotekarstwem gminy Błażowa związana była od 1982 r. Przyjemnie jest usłyszeć słowo dziękuję po wielu latach pracy.
Anna Heller podziękowała wszystkim za współpracę: władzom samorządowym, szkołom, GOK a w szczególności bibliotekarzom, bo to właśnie ich święto.
Szwedzki stół zapełnił się oryginalnymi potrawami przygotowanymi przez pracowników biblioteki, a Krzysztof Kulasa umilał czas grą na akordeonie.
Myślę, że ten dzień pozostanie w pamięci uczestników, jako przyjemne przeżycie.
Dyrektor MGBP w Błażowej
Anna Heller
Fotorelacja ze spotkania - fot. J. Heller i M. Łyp
Wydarzenia kulturalne
Jubileusz 70-lecia MGBP w Głogowie Małopolskim
8 maja 2019 r. w Dniu Bibliotekarza odbył się jubileusz 70-lecia Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Głogowie Małopolskim. Było to święto zarówno bibliotekarzy jak i czytelników. Na jubileuszowej gali pojawili się przedstawiciele samorządu, Paweł Baj burmistrz Głogowa Małopolskiego, jego zastępca pan Piotr Niedziela, Paweł Ślęzak przewodniczący Rady Miejskiej oraz radne Barbara Madej i Anna Oczoś. Gośćmi byli również pani Barbara Chmura dyrektorka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie i Lucyna Kloczkowska kierowniczka działu instrukcyjno-metodycznego WiMBP w Rzeszowie oraz dyrektorzy bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego – Dorota Madej ze Świlczy, Grażyna Paździorny z Dynowa, Alicja Warzybok z Lubeni, Ewa Wantrych z Trzebowniska i Alicja Kustra z Tyczyna. Na uroczystość przybyły również osoby współpracujące z głogowską biblioteką, Mieczysław Łyp przewodniczący Związku Literatów Polskich oddział w Rzeszowie, Adam Decowski rzeszowski poeta i satyryk, Elżbieta Dudek-Młynarska kierowniczka Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie, Bartosz Kuźniar z wydawnictwa Edytorial i Justyna Adamiec właścicielka firmy Nasza Drukarnia. Uroczystość zaszczycili także swoją obecnością dyrektorzy placówek oświatowych gminy Głogów Małopolski, z którymi nasza biblioteko blisko współpracuje.
Po przywitaniu gości prowadzący galę dyrektor MGBP Robert Borkowski przyjął życzenia od gości, a następnie przedstawił rys historyczny głogowskiej biblioteki i jej współczesne oblicze. Uczestnicy jubileuszu obejrzeli również specjalny film promujący czytelnictwo w naszej gminie zatytułowany „Biblioteka troszczy się o duszę”. Po filmie odbyło się wręczanie nagród dla obecnych i byłych pracowników MGBP oraz dla czytelników, którzy wyróżnili się największą ilością wypożyczanych książek. Łącznie nagrodzonych zostało 30 czytelników, w tym połowa z nich to dzieci, co jest niezwykle budujące. Na zakończenie nagrody odebrali laureaci konkursów, plastycznego i fotograficznego, zorganizowanych dla uczczenia jubileuszu. O część artystyczną zatroszczył się zespół Łubu Dubu. Po uroczystościach wszyscy mogli skosztować jubileuszowego tortu, który oczywiście przybrał postać książki oraz powspominać dawne chwile, z których składa się 70-letnia już historia głogowskiej biblioteki.
(R)
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
Relacja z wieczoru poetyckiego „Wilhelm Mach - życie i twórczość"
Wspomnienia o Wilhelmie Machu - pisarzu z Kamionki
„W książkach - rozmowach los zaklinał przyjazny ludziom” (A.Bal)
Dnia 10.05.2019r. W Domu Strażaka w Kamionce odbyła się sesja literacka pt: „Wilhelm Mach – życie i twórczość”. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 1600. Pani dyrektor GCKiS w Ostrowie z/s w Kamionce, Jadwiga Łomnicka, powitała zgromadzonych gości. Na spotkanie przybyli zastępca wójta Gminy Ostrów – Jacek Róg, dyrektor ZOJO – Bogusław Wójcik, dyrektorzy szkół, nauczyciele, kierownicy bibliotek, radni, w tym przewodniczący Rady Gminy, a zarazem sołtys wsi Kamionka, Józef Bajor i członkowie Klubu Aktywnych. Naszymi honorowymi gośćmi byli: Mieczysław A. Łyp, dr Hanna Krupińska-Łyp, dr Anna Niewolak i Adam Decowski.
Po przemówieniu zastępcy wójta program o W. Machu zaprezentowała młodzież szkolna, przygotowana przez instruktora GCKiS, Renatę Dłużeń.
Następnie Aleksandra Bal, korzystając z prezentacji multimedialnej, przybliżyła biografię i twórczość literata. Wspomniała też o książkach poświęconych rodakowi, które napisała razem z Leokadią Wolak. Kolejnym punktem programu było wystąpienie dr Anny Niewolak, która omówiła najważniejsze cechy twórczości pisarza, między innymi stosowanie nowych form literackich(„Góry nad czarnym morzem”), dbałość o piękny kształt stylistyczny, eksponowanie tematyki wiejskiej. Podkreślała, że Mach był przyjacielem dla młodych adeptów pióra, a zarazem krytykiem ich prób literackich. W dalszym ciągu spotkania fragmenty utworów W. Macha odczytały następujące osoby:
Mieczysław A. Łyp fragment powieści „Życie duże i małe”, Jacek Róg fragment „Gór nad czarnym morzem”, Józef Bajor urywek z „Jaworowego domu”, Aleksandra Bal zaprezentowała reportaż „W Kamionce po latach”, Marta Gałda fragment powieści „Agnieszka córka Kolumba”.
Bardzo ciepło wspomniał też W. Macha, Mieczysław A. Łyp. Na zakończenie przygotowano w związku z obchodzonym przez M. A. Łypa jubileuszem 50-lecia działalności kulturalnej na rzecz miasta Rzeszowa i regionu miłą niespodziankę. Organizatorzy spotkania wręczyli mu pamiątkową statuetkę PEGAZA i bukiet kwiatów, a Aleksandra Bal przeczytała wiersze własnego autorstwa, przygotowane specjalnie na tę okazję. Wszyscy obecni odśpiewali jubilatowi „Sto lat”.
Aleksandra Bal
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na wieczór poetycki „Wilhelm Mach - życie i twórczość"
Gminne Centrum Kultury i Sportu w Ostrowie z/s w Kamionce serdecznie zapraszają członków Oddziału ZLP w Rzeszowie na wieczór poetycki „Wilhelm Mach - życie i twórczość", które odbędzie się 10 maja (piątek) 2019 r. o godzinie 16:00 w GCKiS w Kamionce.
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
74 rocznica śmierci kapitana Stanisława Betleja w Jedliczu
Uroczyste obchody 74 rocznicy śmierci Kapitana Stanisława Betleja odbyły się 24 kwietnia br. na cmentarzu komunalnym w Jedliczu.
W uroczystościach udział wzięła najbliższa rodzina, zastępca Burmistrza Gminy Jedlicze Ryszard Zagórski, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Woźniak, prezes Wojewódzkiego Zarządu Żołnierzy Wojska Polskiego płk. Józef Mroczka, zasłużony dla Gminy Jedlicze Julian Szmyd, przedstawiciele: Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Rzeszowie, Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Jedliczu, Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu, Szkoły Podstawowej im. Wincentego Manierskiego w Jedliczu oraz 11 Gromady Zuchowej w Jedliczu.
Jedlicze miejscowość, której mieszkańcy mieli znaczący wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz w to, że dzisiaj jesteśmy wolnym krajem. Kpt. Stanisław Betlej jest jednym z najbardziej zasłużonych – powiedział podczas uroczystego wystąpienia Ryszard Zagórski z-ca Burmistrza Gminy Jedlicze.
Wspomnienia bratanicy kapitana Elżbiety Betlej przybliżyły postać bohatera zgromadzonej podczas uroczystości młodzieży szkolnej. Stanisław Betlej był bratem znanej poetki i prozatorki, Bronisławy Betlej.
Wojskową asystę honorową tego dnia pełnił 5 Batalion Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy z Przemyśla.
W uroczystości wzięli też udział przedstawiciele Oddziału ZLP w Rzeszowie: Maria Stefanik i Mieczysław A. Łyp. Uroczystość moderował zastępca dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu - Zygmunt Jerzyk.
(R)
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
Pamięci Reginy
Tak nam w sercu gra – to tytuł wieczoru literacko-muzycznego poświęconego pamięci Reginy Schönborn, który odbył się w Ośrodku Kultury w Soninie 21 marca 2019 r., w 5. rocznicę śmierci Poetki. Warto dodać, że obchodzony jest wtedy Światowy Dzień Poezji, co podkreśliła, Barbara Czechowicz, kierownik ośrodka, witając przybyłych gości.
Regina Schönborn urodziła się w Baranowiczach, na kresach II Rzeczypospolitej, ale prawie całe swoje życie związała z Rzeszowem. Jednak gdy stan zdrowia nie pozwolił jej na samodzielną egzystencję oddała się opiece rodziny na ziemi łańcuckiej. Opublikowała jedenaście zbiorów poetyckich i była zrzeszona w Związku Literatów Polskich. Za twórczość wielokrotnie ją nagradzano. Pomimo, że całkowicie utraciła wzrok nadal tworzyła, posługując się dyktafonem. Pozostawiła gotowy zbiór wierszy pt. Kwartet przyrody gra Vivaldiego. Wiersze ostatnie, o którego wydanie z wielkim zaangażowaniem zabiega rodzina.
Zebrani w skupieniu wysłuchali wierszy Reginy Schönborn w znakomitej interpretacji Urszuli Pantoły oraz Małgorzaty Hadław, córki poetki, która też zajmuje się twórczością literacką. Później mikrofon wędrował wśród publiczności, kiedy chętni czytali wiersze z różnych tomików autorki oraz mogli podzielić się wspomnieniami o Niej.
Grupę Twórczą Inspiratio reprezentowały: Jolanta Michna, Renata Giża i Małgorzata Mach, a Związek Literatów Polskich niżej podpisany. Imprezę muzycznie uświetnił Piotr Pantoła, śpiewając wiele nastrojowych piosenek dobrze korespondujących z poezją. Można też było nabyć tomiki Małgorzaty Hadław z cyklu Pro memoria, jako „cegiełki”, z których dochód przeznaczony jest na wydanie ostatniego zbioru wierszy Reginy Schönborn. Na zakończenie gospodarze zaprosili na poczęstunek.
Adam Decowski
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
Od Różewicza do Przybosia
Interesujący przebieg miało spotkanie Wojciecha Miśkówa i Mieczysława A. Łypa z seniorami osiedla Nowe Miasto w dniu 28.03.2019 r. Wojciech Miśków, znany muzyk i wykonawca piosenek literackich, przedstawił recital piosenki tego gatunku do liryki Mieczysława A. Łypa. Artysta zaprezentował ponad 12 autorskich interpretacji wierszy autora „Rozmów z Julianem Przybosiem”. Szczególnie ciepło słuchacze przyjęli takie utwory, jak: Concerto grosso, Z pól malowanych, W Naborowie Wielkim, Słuchając Chopina, Orbis pictus, Noc Pegazów, Piosnka wiosenna czy Martix.
Drugą część tego ciekawego popołudnia wypełniła opowieść Mieczysława A. Łypa o jego spotkaniu z poezją takich poetów, jak Tadeusz Różewicz i Julian Przyboś. Łyp zaakcentował fakt, że podobnie jak Różewicz urodził się w Radomsku i że w mieście tym szczególną popularnością cieszy się poezja Różewiczów i twórczość filmowa Stanisława Różewicza. Zwrócił też uwagę, że wśród członków radomszczańskiej Grupy Literackiej „Tętno”, której Łyp był współzałożycielem, duże zainteresowanie wywoływały wiersze autora „Płaskorzeźby” z lat 1945 – 1948, głównie z takich tomików, jak „Niepokój” i „Czerwona rękawiczka”. Chodzi tu między innymi o słynne wiersze „Ocalony”, „Wyobraźnia kamienna”, „Jatki”.
Łyp interesująco też opowiadał o zetknięciu się z poezją Juliana Przybosia i Gwoźnicą. Odnosząc się do miejsca urodzenia wielkiego poety przywołał historię powstania KKMP „Gwoźnica” i genezę utworzenia Oddziału ZLP w Rzeszowie w 1967 roku. Zaznaczył, że członkowie rzeszowskiego ZLP od 49 lat wspólnie ze społecznością szkolną Gwoźnicy czczą pamięć autora „Śrub”.
Mieczysław A. Łyp mówił także o swoim spotkaniu z takimi indywidualnościami artystycznymi, jak Jerzy Pleśniarowicz czy Roman Turek. Przeczytał też kilka swoich najświeższych wierszy i wskazał na odwołania zarówno do poezji autora „Nic w płaszczu Prospera”, jak i do twórcy „W głąb las”.
Nie zabrakło rozmów o „Palaczu z hrabiowskiej likierni”, rodzinie Pleśniarowiczów, o Błażowej, Futomie i Piątkowej.
Prowadząca popołudniowe spotkanie z rzeszowskimi artystami bardzo serdecznie podziękowała im za możliwość kontaktu z nimi i ich twórczością. Tymbardziej, że i Wojciech Miśków jako pracownik WZGS Rzeszów miał okazję poznać wielu rzeszowskich literatów, między innymi: Tadeusza Sokoła, Jerzego Pleśniarowicza czy Romana Turka.
Według opinii artysty fascynującym gawędziarzem był autor opowieści „Moja mama, ja i reszta”.
Artur Kana
Wiersz - Z głębokości wołam do Ciebie Panie
Videorelacja ze spotkania - część 1
Videorelacja ze spotkania - część 2
Wydarzenia kulturalne
Nominacja do Nagrody Powiatu Stalowowolskiego dla Agaty Linek
28 marca w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli odbyła się gala Powiatowego Dnia Animatora Kultury i Sportu, podczas której wręczano nagrody starostwa powiatowego w dziedzinie kultury i sportu. Wśród nominowanych w kategorii Twórca-Osobowość Roku znalazła się Agata Linek.
W tym roku zmienił się regulamin i przyznawana jest tylko jedna nagroda w danej kategorii (w kulturze oprócz Twórcy są kategorie Animator Kultury oraz Ochrona i Promocja Tradycji Regionalnych). Nadal zgłoszeń kandydatów dokonują instytucje i organizacje pozarządowe. Kapituła wybiera najlepszych spośród złożonych wniosków.
W dziedzinie kultury Nagrodą Specjalną uhonorowano Mieczysława Parucha. Animatorem Kultury została Aneta Zakrzewska, Twórcą-Osobowością Roku Marek Gruchota (wieloletni dyrektor MDK), a w kategorii Ochrona i Promocja Tradycji Regionalnych nagrodę przyznano poetce Teresie Kowalik-Gąsce. Podczas uroczystości wręczono również Kryształowe Serca dla mecenasów kultury i sportu, nagrody z okazji 80-lecia Zakładowego Klubu Sportowego Stal Stalowa Wola, medalistom Mistrzostw Świata i Mistrzostw Polski oraz szkołom, które zdobyły pierwsze trzy miejsca w powiatowym współzawodnictwie sportowym w ramach Igrzysk Dzieci, Młodzieży Szkolnej i Licealiady.
Honorowymi gośćmi byli: wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin, senator Janina Sagatowska i poseł Rafał Weber. Obchody uświetnił koncert Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej pt. „Ballady rosyjskie Buława Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Żanny Biczewskiej i nie tylko”.
Agata Linek
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
Relacja z promocji tomiku "Ulotność" Zdzisławy Górskiej
28 marca 2019r. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie odbyło się spotkanie autorskie poetki rzeszowskiego oddziału ZLP, Kol. Zdzisławy Górskiej, która promowała swój najnowszy tomik poetycki ,,Ulotność”. O oprawę muzyczną wieczoru zadbało ,,Studio Piosenki” przy ,,DKS Sokół” w Strzyżowie. Wiersze były prezentowane przez ich autorkę oraz zaproszonych gości. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych ze Starotą Strzyżowskim – Panem Bogdanem Żyburą oraz Burmistrzem – Panem Witoldem Górą. Nasz Odział reprezentowała liczna grupa literatów – Halina Kurek, Maria Stefanik, Wacław Turek i Marek Petrykowski oraz piszący te słowa – Mirosław Welz. Nie zawiedli także zaprzyjaźnieni poeci z Krosna – Jan Tulik i Jan Belcik.
Mirosław Welz
Fotorelacja ze spotkania
Videorelacja ze spotkania - iTVP
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na Witrynowe Powitanie Wiosny „Poeci – Gościom”
Stowarzyszenie Literackie „Witryna” w Stalowej Woli wraz z Miejską Biblioteką Publiczną im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli serdecznie zapraszają członków i sympatyków na Witrynowe Powitanie Wiosny „Poeci – Gościom”, które odbędzie się 11 kwietnia (czwartek) 2019 r. o godzinie 18:00 w czytelni Filii nr 2 MBP przy ul. Siedlanowskiego 3 w St. Woli.
Prosimy aby na wiosenne spotkanie Członkowie SL „Witryna” przynieśli ze sobą maksymalnie po 3 wiersze zaś Sympatycy po 1 wierszu. Liryki mogą być swojego autorstwa lub ulubionych poetów, w których tematami przewodnimi są wiosna i natura.
Prosimy również do 5 kwietnia (piątek) 2019 r. o potwierdzenie kto z Państwa będzie chciał zaprezentować się podczas spotkania w celu ustalenia kolejności czytania wierszy.
Kontakt z Prezesem Grzegorzem Męcińskim (telefon 504184674), Wiceprezes Agnieszką Bulicz (telefon 697130040) lub z Sekretarzem Beatą Sudoł – Kochan (pod adresem e-mail slwitryna@vp.pl )
Serdecznie zapraszamy,
Zarząd SL „Witryna”
Wydarzenia kulturalne
Relacja z obchodów 118. rocznicy urodzin Juliana Przybosia.
Szczepić na pniu słowa*, czyli obchody 118. rocznicy urodzin Juliana Przybosia w Szkole Podstawowej w Gwoźnicy Górnej
7 marca br. stał się w Szkole Podstawowej im. Juliana Przybosia w Gwoźnicy Górnej okazją do świętowania Dnia Patrona, czyli 118. rocznicy urodzin wybitnego poety i rodaka, przypadającej 5 marca. Uczczono ten dzień uroczystą akademią, w której - już tradycyjnie - oprócz nauczycieli i uczniów uczestniczyli goście – poeci, członkowie Związku Literatów Polskich Oddziału w Rzeszowie: prezes Związku – Mieczysław A. Łyp, Maria Stefanik, Edyta Pietrasz i Adam Decowski. Do szkoły zawitali również Wiktor Bochenek – muzyk, kierownik kapeli „Jany” i Jazz Bandu Niebylec, były dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu oraz zasłużona, długoletnia dyrektor szkoły – Małgorzata Pryć.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 powitaniem wszystkich przybyłych przez dyrektor Renatę Salamon-Szczur. Następnie zebrani obejrzeli występ przygotowany przez grupę uczniów klasy 6 pod kierunkiem Barbary Leszczak. W programie znalazły się ciekawe, często nieznane informacje o gwoźnickich epizodach życia Juliana Przybosia oraz prezentacje kilku wybranych wierszy poety. Z zainteresowaniem wysłuchano informacji o roli brata Jana w życiu autora „Śrub”.
Później głos zabrali szanowni goście, którzy zaprezentowali swoje utwory. Mieczysław A. Łyp podzielił się również refleksjami na temat życia i twórczości Juliana Przybosia, a także jego wpływu na swoją późniejszą twórczość poetycką. Odwołał się do wiersza Tadeusza Różewicza „Rocznica” (1983) i dialogu, jaki Przyboś prowadził z turpistami, tj. z Różewiczem, Grochowiakiem i Białoszewskim. Jak wiadomo, „Oda do turpistów” (1962) autorstwa Przybosia, wywołała słynny spór o zasadność stosowania w poezji estetyki brzydoty. Przyboś nigdy nie podzielił przekonania Różewicza, że „śmietniki są pełne życia”.
Należy też odnotować, że na początku swojego wystąpienia M. A. Łyp przytoczył fragment wywiadu ze znanym mistrzem cukierniczym, Kazimierzem Rakiem, jaki ukazał się na łamach „Naszego Domu Rzeszowa” (2019 nr 2). Kazimierz Rak w latach powojennych miał okazję dobrze poznać Gwoźnicę i pozytywne opinie jej mieszkańców na temat rodziny Przybosiów. W ubr. uczestniczył w obchodach 117. rocznicy urodzin Przybosia. We wspomnianym wywiadzie K. Rak wyraził swoje uznanie dla społeczności szkolnej Gwoźnicy, szczególnie dla jej zaangażowania na rzecz zachowania pamięci o autorze „Miejsca na ziemi”, ale wyraził także swoje zaniepokojenie faktem, że Muzeum Juliana Przybosia jest nieczynne i nie funkcjonuje jako obiekt muzealny. Wspaniałe urozmaicenie wystąpień stanowiły utwory zagrane przez W. Bochenka na akordeonie – to nostalgiczne, to żywe, taneczne.
Nie zabrakło oczywiście prezentów, czyli tomików wierszy z dedykacjami, najnowszego wydania „Krajobrazów” oraz pojedynczych egzemplarzy utworów, którymi obdarowani zostali przez naszych gości nauczyciele i uczniowie.
Wdzięczność poetom za ich współpracę ze szkołą wyraziła pani dyrektor, która wystąpiła na koniec, nie kryjąc wzruszenia tak piękną uroczystością. Po pożegnaniu gości uczniowie powrócili na lekcje, a przedstawiciele samorządu szkolnego udali się wraz z literatami i delegacją nauczycieli na cmentarz, aby złożyć kwiaty na grobie Juliana Przybosia.
Urodziny Patrona Szkoły uczcili również uczniowie klas 0-3, którzy tego dnia wraz z wychowawcami odwiedzili cmentarz, aby zapalić znicze na mogile najsłynniejszego gwoźniczanina i zapewne usłyszeć pierwsze informacje o nim.
Obchody naszego szkolnego święta uświadomiły nam po raz kolejny, jak wielką moc ma poetyckie słowo i jak ważne jest poczucie przynależności do swego miejsca na ziemi, o którym tak pięknie pisał Julian Przyboś.
* Z wiersza J. Przybosia Nieuświadomiona konieczność wiosenna.
Anna Borkowska
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na wieczór autorski Barbary Śnieżek Z wiosennym wiatrem tańczę wersami
Serdecznie zapraszamy wieczór autorski Barbary Śnieżek pt. "Z wiosennym wiatrem tańczę wersami", który odbędzie się dnia 30 marca (sobota) br. o godz. 17.00 w Osiedlowym Domu Kultury "KRAK" ul. Solarza 7.
Będzie to poezja śpiewana i recytowana. Muzyk, pan Andrzej Warchoł, skomponował muzykę do kilkunastu moich wierszy, które będzie śpiewał przy własnym akompaniamencie, przeplatając moją recytację wybranych utworów z tomików.
Odtworzymy również "Rzeszowski marsz" z moimi słowami i muzyką Bożeny Słowik, z nagrania podczas koncertu "Zakochani w Rzeszowie", w wykonaniu Chóru "Cantilena"
Wydarzenia kulturalne
Kompozycje muzyczne Bogumiła Soboty.
Kompozycje muzyczne Bogumiła Soboty:
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na Wiosenną Biesiadę Poetycką
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza poetów na Wiosenną Biesiadę Poetycką
Wydarzenie odbędzie się w dniu 20 marca o godzinie 18:00, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Krosno, ul. Kolejowa 1, wejście B.
Szczegóły na plakacie
Wydarzenia kulturalne
Mistrz dokumentu. Relacja z wernisażu o Józefie Gajdzie.
W Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa 4 marca 2019 r. odbył się wernisaż pt. Znane i nieznane fotografie rzeszowskiego dziennikarza i fotoreportera Józefa Gajdy (1933 – 2014).
Józef Gajda urodził się 12 marca 1933 r. w Grudnej Kępskiej, gmina Biecz. Zmarł 24 marca 2014 r. w Rzeszowie. Był absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UJ. W ostatnim okresie czasu pracował w UW w Rzeszowie. Po przejściu na emeryturę jako fotoreporter współpracował w prasą lokalną. Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa i członkiem Ruchu Stowarzyszeń Dziennikarzy RP. Jego druga pasja życiowa to filatelistyka.
Józef Gajda był człowiekiem o wysokiej kulturze osobistej. Jako fotograf preferował fotografię dokumentalną. Jego prace można znaleźć w wielu publikacjach zwartych i w prasie regionalnej.
Wernisaż zgromadził wielu znakomitych gości, w tym członków dalszej rodziny J. Gajdy, powszechnie znanego dr Mieczysława Janowskiego, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa, dr Henryka Pietrzaka, mecenasa Andrzeja Grzywacza, dyr. Muzeum Diecezjalnego ks. Pawła Batorego. Nie zabrakło przedstawicieli prasy lokalnej: R. Małka, R. Zatorskiego, S. Rusznicy i innych. Na wernisażu był również obecny Mieczysław A. Łyp, prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie. Spotkanie prowadził dyrektor Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, Ryszard Winiarski.
(R)
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na Światowy Dzień Poezji
RSTK w Rzeszowie zaprasza poetów na Światowy Dzień Poezji
Wydarzenie odbędzie się w dniu 20 marca o godzinie 17:00, klub "Turkus WDK", Rzeszów, ul. Okrzei 7.
Serdecznie zapraszamy
Wydarzenia kulturalne
Piosenka O złotych skrzypcach
Piosenka O złotych skrzypcach, słowa Mieczysław A. Łyp, muzyka Wiktor Bochenek.
Wydarzenia kulturalne
Poetyckie święto w „Turkusie”. Spotkanie ze Zbigniewem Michalskim.
Przy szczelnie wypełnionej sali Klubu „Turkus”, Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, odbyło się 21 lutego 2019 r., w ramach Podkarpackiej Izby Poezji, historyczne spotkanie „Między pogłosem obcego snu” z poetą Ziemi Mieleckiej, członkiem ZLP—Oddziału Rzeszów i prezesem Mieleckiego Towarzystwa Literackiego Zbigniewem Michalskim. Muzycznie, z akompaniamentem fortepianu, zapoczątkował je znakomicie rzeszowski muzyk Stefan Ryszkowski. W imieniu własnym powitał, wszystkich znamienitych gości, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, który zaproponował zmianę nazwy tej nietuzinkowej cyklicznej imprezy. Zgromadzeni gromkim aplauzem skwitowali jego propozycję. W spotkaniu brali udział członkowie stowarzyszeń literackich i grup poetyckich z terenu Rzeszowa oraz Podkarpacia, a także miłośnicy poezji. Poetyckie spotkanie prowadziła osobiście koordynatorka Izby — Danuta Pado. Wiersze gościa, z tomiku „Balans bieli i czerni”, przeczytał aktor Teatru „Maska” w Rzeszowie —Jerzy Dowgiałło. Jego interpretacja wyraźnie przypadła do gustu zgromadzonym. Świadczyły o tym owacje po każdym odczytywanym wierszu. Uzupełnieniem tego występu były liryki przeczytane Danutę Pado. Biogram mieleckiego twórcy przedstawiła Anna Czajka. Trzykrotnie jeszcze, w antraktach pomiędzy kolejnymi punktami programu, wystąpił Stefan Ryszkowski. Wiersze z tomiku „Na przekór gwiazdom” czytali także: Barbara Śnieżek i Stefan Żarów. Również bohater spotkania czytał swoje wiersze, opowiadał o działalności Mieleckiego Towarzystwa Literackiego, o planach na najbliższą przyszłość i o swojej działalności w ZLP. W ramach dyskusji zabrali głos: Urszula Pantoła z grupy twórczej „Inspiratio”, Stefan Żarów, Barbara Śnieżek i inni. Spotkanie zakończyła pamiątkowa sesja fotograficzna.
Z.M.
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
W rocznicę śmierci Romana Turka.
W lutym minęła 37 rocznica śmierci Romana Turka. Jako pisarz był szczególnie aktywny w latach 1961-1982. Urodził się 7 lutego 1898 r. w Woli Dalszej k. Łańcuta. W okresie I wojny światowej służył w armii austriackiej, a w latach 1918-1922 w Wojsku Polskim. Z zawodu był palaczem i konserwatorem w Łańcuckiej Fabryce Likierów.
W wywiadzie udzielonym Cecylii Błońskiej („Profile” 1973 nr 2) powiedział:
„Nie jest tak, jak się to czasem o mnie „w skrócie” opowiada, że zająłem się literaturą, gdy nie miałem już żadnych obowiązków. Przecież ja całe życie pisywałem wiersze. No, same po prostu wychodziły mi spod pióra. Poza tym skecze dla amatorskich zespołów wiejskich (…) Może te krótkie, kilkustronicowe dialogi nie były wiele warte, ale właśnie one wciągnęły mnie do pisania”.
W tym samym wywiadzie możemy przeczytać niezmiernie interesujące wyznanie:
„Jedyny dla mnie prawdziwie szatański nałóg – to opisywanie wszystkiego, co w życiu popełniłem. Nie widzę nic przyjemniejszego, jak pisać, jak ślęczeć bodaj nad kartką papieru i myśleć …”
Roman Turek opublikował około 10 książek. Wielki rozgłos przyniosła mu opowieść „Moja mama, ja i reszta”. Ukazała się w 1961 r. Rozeszła się błyskawicznie. Nic więc dziwnego, że wznowiono ją w 1963, 1970, 1973 i 1989 roku. Duże uznanie zyskała i druga opowieść „W służbie najjaśniejszego pana” (1962, 1964). Swoją literacką pozycję Turek ugruntował kolejną książką. Powieść „Palacz z hrabiowskiej likierni” (1977) wzbudziła wielkie zainteresowanie czytelników i krytyki literackiej.
Trzeba też powiedzieć, że fascynacja twórczością R. Turka trwała przez wiele następnych lat. Była też umiejętnie podtrzymywana przez syna Romana Turka, Zdzisława, który w 1988 r. wydał książkę pod charakterystycznych tytułem „Mój ojciec, ja i inni”.
O twórczości autora „Palacza z hrabiowskiej likierni” pisali między innymi tacy krytycy, jak: L. Sobierajski, B. Michałowska, Br. Gołębiowski, A. Kamieńska, H. Kirchner, A. Niewolak, K. Świerczewska, H. Bereza.
Entuzjastą twórczości R. Turka był Mieczysław Grad, ówczesny dyrektor Ludowej Spółdzielni Wydawniczej.
19 lutego br. przedstawiciele Oddziału ZLP w Rzeszowie uczcili pamięć autora słynnych powieści. Adam Decowski i Mieczysław A. Łyp zapalili znicze i złożyli wiązankę kwiatów na grobie pisarza.
Niestety, ZLP w Rzeszowie nie udało się zachęcić nowych władz Łańcuta do wspólnego działania w tym zakresie.
Warto odnotować, że z inicjatywy ZLP i w ramach obchodów 50-lecia Oddziału ZLP w Rzeszowie w Filii MDK w Łańcucie „Podzwierzyniec” odbył się wieczór literacki, poświęcony sylwetce twórczej R. Turka. Współorganizatorem zdarzenia był MDK w Łańcucie. Należy mieć nadzieję, że inicjatywa ta będzie w przyszłości kontynuowana i pamięć o Turku przetrwa w środowisku kiedyś mu najbliższym.
(R)
Foto do artykułu
Wydarzenia kulturalne
Pod skrzydłami błękitnego Pegaza - relacja z promocji II tomu Wierszy zebranych.
W ODK „Tysiąclecie” przy ul. Kochanowskiego 29 w Rzeszowie w dniu 23 lutego 2019 roku odbyła się promocja II tomu Wierszy zebranych Mieczysława Arkadiusza Łypa. W pięknej, dużej sali widowiskowej zasiedli przy stolikach licznie zgromadzeni uczestnicy imprezy. Serdecznie powitał wszystkich autor promowanego tomiku, po czym prowadzenie przejęła Urszula Pantoła, prezes Grupy „Inspiratio” z Łańcuta. Goście wysłuchali wspaniałych kompozycji muzycznych autorstwa obecnego na sali Bogumiła Soboty: „Kumple z ulicy Pańskiej” i „Na rzeszowskim rynku”. Prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie, Mieczysław Łyp, wspólnie z Małgorzatą Żurecką dokonali wręczenia Honorowych Nagród Zarządu Oddziału ZLP w Rzeszowie osobom, wyróżnionym za działania promujące kulturę i sztukę Podkarpacia. Okolicznościowe puchary otrzymali:
- Kazimierz Linda ze Stalowej Woli – laudację wygłosił Grzegorz Męciński, prezes Stowarzyszenia „Witryna” w Stalowej Woli;
- Jadwiga Łomnicka z Kamionki – laudację wygłosił Grzegorz Ożóg, wójt Gminy Ostrów;
- Zofia Matys z Tyczyna – laudację wygłosiła viceprezes Tow. Przyjaciół Ziemi Tyczyńskiej, Zofia Domino;
- Zofia Migała z Sędziszowa Małopolskiego – laudację wygłosił Mieczysław Szabaga, prezes RSTK w Przemyślu, ponadto złożył laureatce gratulacje i wręczył list okolicznościowy od burmistrza Sędziszowa Małopolskiego sekretarz Urzędu Gminy, Jan Maroń;
- Maria Sowa z Futomy – laudację wygłosiła Małgorzata Drewniak, radna Miasta i Gminy Błażowa, sołtys wsi Futoma.
Składanym laureatom gratulacjom towarzyszyły kwiaty i gorący aplauz uczestników imprezy.
Janusz Bogaczewicz, profesjonalny akordeonista, doskonale odegrał melodie Myriana Meesa: „Amigos”, H. Diedericha: „Ivanica”, J. Bilka: „Argentyńska siesta”.
Po tej chwili muzycznego relaksu dr Anna Niewolak przedstawiła najistotniejsze wyróżniki i cechy warsztatu poetyckiego promowanego autora w wystąpieniu: Poezja natury i sztuki. O liryce Mieczysława A. Łypa. Stwierdziła między innymi, że poeta: Swe fascynacje i dociekanie przekłada na język poezji, a więc imaginacji i konkretu, realizując tym samym artystyczną i etyczną, uniwersalną w swej humanistycznej wymowie norwidowską dyrektywę poszukiwania piękna i dobra.
Następnie Wiktor Bochenek zaśpiewał własną kompozycję do słów wiersza Łypa Zaduma wigilijna, dokonując znakomitej interpretacji wymienionego liryku.
Nadeszła chwila dłuższego kontaktu z poezją. Utwory autora II tomu Wierszy zebranych zaprezentowali zaproszeni goście: Józef Bajor: Złota pogoda, Anna Heller: Zaklinanie, dr Mieczysław Janowski: Chwila jesienna, Zdzisław Kret: Tryptyk z kaczeńcami, Wojciech Kwiatkowski: Tryptyk na Wielkanoc i Gorzki wiersz. Wszyscy wyżej wymienieni dokonali ciekawych i wnikliwych interpretacji, trzeba jednak podkreślić, iż wspaniale wywiązał się z tego zadania Wojciech Kwiatkowski, znany aktor teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, zaproszony przez mecenasa Andrzeja Grzywacza.
Atmosferę ożywił dodatkowo Janusz Bogaczewicz, wykonując na akordeonie niezwykle rytmiczną kompozycję Z. Avena „Tico tico”. W dalszej części programu wiersze zaprezentowali: Grzegorz Ożóg: W płomieniu naftowej lampy, Małgorzata Żurecka: Noc Pegazów, Urszula Pantoła: Remedium.
Wszyscy z wielką przyjemnością wysłuchali następnych melodii granych na akordeonie: piosenki bośniackiej, „Wszystko dla Ciebie”: Tino Jeschka i bardzo znanego fragmentu opery Giuseppe Verdi’ego „Chór pielgrzymów”, po czym nastąpiły spontaniczne wystąpienia zaproszonych gości.
Atmosfera spotkania była niezwykle ciepła, swobodna i przyjacielska. Olbrzymią zasługę w tworzeniu takiego klimatu miała prowadząca całość Urszula Pantoła. Charyzmatyczna, pogodna, emanująca pozytywną energią, życzliwa dla wszystkich, uśmiechnięta, wypełniała swoje obowiązki konferansjera z wdziękiem i wspaniałym poczuciem humoru.
Wszyscy uczestnicy spotkania doskonale się bawili, a gdy akordeonista znowu zaczął grać piękne melodie, ruszono do tańca. W ciągu całej imprezy goście chętnie korzystali z bufetu, zwłaszcza ze słodyczy zakupionych w renomowanej cukierni Kazimierza Raka. Po zakończeniu oficjalnych części programu długo jeszcze trwały przy stolikach pogawędki i dyskusje z autorem promowanego zbioru poezji.
W spotkaniu udział wzięli między innymi: radny Gminy Ostrów, Józef Wolak, b. Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, płk Józef Mroczka, rzecznik Teatru im. W. Siemaszkowej, Jadwiga Skowron, prezes Jerzy Maślanka i red. Stanisław Rusznica, przew. Rady Osiedla „Tysiąclecie”, Krystyna Rogozińska, przew. Klubu Seniora, Irena Walczak, prezes RSTK Rzeszów, Stanisław Dworak, twórcy z różnych grup literackich Podkarpacia: D. Kwoka, R. Giża, J. Mach, J. Kupiszewska, B. Śnieżek, M. Grudzień oraz poeci Oddziału ZLP w Rzeszowie: A. Decowski, H. Kurek, M. Sfetanik, W. Turek, M. Welz i M. Żurecka.
Adam Decowski
Fotorelacje Wacława Turka i Anny Heller
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na promocję II tomu Wierszy zebranych Mieczysława A. Łypa
Oddział ZLP w Rzeszowie oraz ODK "Tysiąclecie" w Rzeszowie zaprasza na promocję II tomu Wierszy zebranych Mieczysława A. Łypa
Wydarzenie odbędzie się w dniu 23 lutego o godzinie 12:00, ODK "Tysiąclecie", Rzeszów, ul. Kochanowskiego 29
Serdecznie zapraszamy
Okładka i program promocji
Wydarzenia kulturalne
Prezentacja prac Anny Muni
Prezentacja prac Anny Muni
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.
31.01.2019 r. - finisaż wystawy
Anna Munia, slawistka, dziennikarka, malarka. Pracowała w tygodniku „Podkarpacie”, TVP Rzeszów. Obecnie jest na emeryturze. Uczestniczy w licznych plenerach malarskich.
Maluje farbami olejnymi, akrylami, akwarelami. Jej prace znajdują się w licznych zbiorach poetyckich. Ostatnio wiele publikowała w „Krajobrazach”.
W finisażu wystawy wziął udział m. in. znany poeta i fotograf, Wacław Turek.
Poniżej prezentujemy prace Anny Muni i fotograficzną relację W. Turka.
(R)
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na Miłosny dialog
Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Przemyślu zaprasza na Miłosny dialog
Wydarzenie odbędzie się w dniu 14 lutego (czwartek) o godzinie 18:30, Sala Koncertowa Towarzystwa Muzycznego, Rynek 5, Przemyśl – wstęp wolny.
Szczegóły na plakacie
Wydarzenia kulturalne
Wieczór autorski dwóch prozaików w Stalowej Woli (Mirosława Osowskiego i Ryszarda Mścisza).
W miniony czwartek, 24 stycznia w Stalowej Woli odbył się zorganizowany przez tutejszą Miejską Bibliotekę Publiczną im. M. Wańkowicza łączony wieczór autorski dwóch znanych prozaików– Mirosława Osowskiego i Ryszarda Mścisza – obejmujący prezentacje ich najnowszych zbiorów opowiadań – ŻYCIE (U)DAJE SZKOŁĘ (R.Mścisz) oraz ŚWINIOBICIE I NOWE OPOWIADANIA (M.Osowski).
W przypadku książki M.Osowskiego – jest to reedycja ze zmianami , pewna przeróbka zbioru wydanego w 2003 roku. Obecne wydanie z 2018 roku różni się od tamtego poprzedniego na tyle, że można je uznać za dwie odmienne książki. Niektóre opowiadania z wydania 2003 roku zostały usunięte, zaś na to miejsce weszły nowe (Matejko od aniołków, Zbrodnia, Smok, Cudzołożnica, Madame Bovary z Grabkowa). Zbiór obejmuje 19 opowiadań na 150 stronach.
Autor w żywej gawędzie z publicznością wspomniał, że ten zbiór, a ponadto także wznowione i poszerzone wydanie w tymże 2018 roku książki autobiograficznej o charakterze wspomnieniowym (W KRAINIE DZIECIŃSTWA) – jest odpowiedzią na oczekiwania miłośników jego twórczości, jeśli się weźmie pod uwagę, że poprzednie wydanie rozeszło się bardzo szybko.To nowe wydanie wspomnień poszerzone zostało o epizod pracy autora w kopalni węgla.
Z kolei Ryszard Mścisz przedstawił swój obecny zbiór 56 mikroopowiadań na 230 stronach, jako do pewnego stopnia kontynuację wcześniej wydanego zbiorku humoresek (ZEZEM NA ŚWIAT, 2012 r.).Między oboma zbiorami są jednak pewne różnice doboru tematycznego i koncepcji.
Jak autor wspomina we wstępie, za tworzywo zarówno wspomnianego poprzedniego tomiku, jak i tego obecnego posłużyły ulotne tekściki-opowiastki zamieszczane przez lata w gazetce szkolnej POST SCRIPTUM w Jeżowem, gdzie autor mieszka i pracuje jako nauczyciel języka polskiego. Większość z nich dotyczy życia szkolnego, niektóre zaś interesującej i bogatej w ciekawe postaci historii wsi Jeżowe.
Autor opowiedział publiczności o okolicznościach i kulisach powstawania tych tekstów, kształtowania ich formy ostatecznej i końcowym zebraniu w prozatorski zbiór książkowy. Zdradził też, że nosi się z zamiarem zestawienia zbioru kolejnych 40 opowiastek z POST SCRIPTUM.
Autorzy , znani również jako doświadczeni i wytrawni krytycy literaccy, czytali też teksty recenzyjne, każdy o tomiku tego drugiego kolegi. Jak stwierdzili, ich drogi przeplatają się od niemal 20 lat, jest to swoista współpraca polegająca na wzajemnym recenzowaniu swoich książek, wymianie krytycznych refleksji, pogłębionym rozumieniu procesu twórczego – dopiero teraz doszło jednak do ich wspólnego wieczoru autorskiego.
Do dyskusji, która się następnie wywiązała, dorzucił kilka myśli m.in. niezależny publicysta i recenzent literacki Mirosław Grudzień. Zadał on autorom kilka pytań dotyczących tych samych wątków tematycznych pojawiających się w zbiorkach obydwu autorów lecz bardzo odmiennie ujmowanych –m.in. elementów bajkowych, fantastycznych i wizyjnych, mimo zasadniczo realistycznej tonacji opowiadań w obydwu prezentowanych zbiorach. Nieco inne były też jego zdaniem sposoby narracji – w opowiadaniach Osowskiego przeważała metoda prozatorska typowa dla pisarzy autentystów, o pewnych cechach opisu naturalistycznego, niekiedy groteski. Natomiast w zbiorze Mścisza niektóre teksty zawierały wielki ładunek emocji i liryzmu, na granicy prozy poetyckiej.
Oprawę muzyczną wieczoru stanowiły 4 utwory z zakresu muzyki klasycznej , wykonane przez młodego akordeonistę Mikołaja Wybacza ze stalowowolskiej Państwowej Szkoły Muzycznej.
Mirosław Grudzień
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
Zaproszenie na Spotkanie z poezją Zbigniewa Michalskiego
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Podkarpacka Izba Poetów zaprasza na Spotkanie z poezją Zbigniewa Michalskiego
Wydarzenie odbędzie się 21 lutego 2019 r. o godz. 17.00, Klub Turkus WDK Rzeszów.
Wydarzenia kulturalne
Relacja ze spotkania opłatkowego połączonego z wieczorem autorskim stalowowolskiego poety i członka SL „Witryna” Ryszarda Jaśkowskiego.
17 stycznia 2019 r. w czytelni filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej
im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli Stowarzyszenie Literackie „Witryna” w Stalowej Woli zorganizowało dla swoich członków oraz sympatyków noworoczne spotkanie opłatkowe połączone z wieczorem autorskim stalowowolskiego poety i członka SL „Witryna” Ryszarda Jaśkowskiego. Przy dźwiękach kolęd oraz muzyki klasycznej w wykonaniu uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Stalowej Woli, których opiekunem jest pani Małgorzata Chojnacka, poeci łamali się opłatkiem życząc sobie weny twórczej i dalszych sukcesów literackich. W dalszej części wydarzenia prezes SL „Witryna” Grzegorz Męciński poprowadził wieczór poezji Ryszarda Jaśkowskiego na którym został zaprezentowany jego najnowszy tomik „Wiersze wybrane”.
Ryszard Jaśkowski ukończył studia prawnicze w filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Rzeszowie. Po ich ukończeniu zatrudnił się w „Społem” PSS
w Stalowej Woli, przechodząc wszystkie szczeble kariery zawodowej do stanowiska prezesa włącznie. Obecnie kieruje Krajowym Związkiem „Społem”
w Warszawie, który skupia ponad 240 polskich spółdzielni.
Swoje wiersze drukował m.in. w „Prometeju”, „Nowinach”, „Wiadomościach Podkarpackich”, „Profilach”, „Sztafecie”, „Tygodniku Nadwiślańskim”, a także
w antologiach i almanachach literackich. Dwukrotnie publikowany w Antologii Warszawskiej Jesieni Poezji (2009 r. i 2010 r.). Należał do grup literackich „Spatium” i „Gwoźnica”.
Od 2004 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich a w rodzinnym mieście należy do SL „Witryna”.
„Wiersze wybrane” to już piąty tomik autora. Dotychczas ukazały się tomiki poezji takie jak:
- „Dojrzewanie słowa” (1997),
- „Siedem koszów obfitości” (2000 – Złote Pióro nagroda Rzeszowskiego Oddziału ZLP),
-„Łaknienie” (2003 - literacka nagroda Prezydenta Stalowej Woli Gałązka Sosny,
- „Trudno obudzić nadzieję” (2009).
Podczas wieczoru autorskiego wiersze poety w języku polskim czytali: Agnieszka Bulicz – wiceprezes SL „Witryna” i Grzegorz Męciński zaś w języku angielskim Natalia Męcińska. Na wydarzenie przybyli zaproszeni goście: Małgorzata Żurecka – sekretarz Związku Literatów Polskich Oddział Rzeszów, Mariusz Bajek – artysta, rysownik, Radny Rady Miejskiej w St. Woli, Dionizy Garbacz - publicysta i dziennikarz, rodzina, przyjaciele i znajomi poety a także media. Nie zabrakło wspomnień z młodzieńczych lat poety a także rozmów i pytań związanych z jego dorobkiem literackim i planami na przyszłość.
Beata Sudoł - Kochan
Fotorelacja ze spotkania
Wydarzenia kulturalne
Opłatek Literacki Oddziału ZLP w Rzeszowie
Zgodnie z tradycją, jak zwykle w styczniu nowego roku, odbyło się spotkanie członków Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie. Zorganizowany w dniu 12 stycznia o godzinie 12:00 w pięknej sali ODK „Tysiąclecie” w Rzeszowie przy ul. Kochanowskiego 29 Opłatek Literacki został zaanonsowany świątecznym programem – bardzo kolorowym, ozdobionym wizerunkami aniołów autorstwa Doroty Zielińskiej oraz wierszami wigilijnymi Teresy Paryny, Edyty Pietrasz, Ryszarda Mścisza, Mieczysława Szabagi i Małgorzaty Żureckiej.
Zgromadzonych licznie gości powitali organizatorzy spotkania: Ewa Baran z Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Mieczysław A. Łyp. Na imprezę przybyli: wielokrotny prezydent Rzeszowa i europoseł, dr Mieczysław Janowski; przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, Andrzej Dec; burmistrz Błażowej, Jerzy Kocój; dyr. GMBP w Błażowej, Anna Heller; przedstawicielka dyrekcji Teatru im. Wandy Siemaszkowej, Jadwiga Skowron; prezes firmy Tablitex, Bogumił Sobota; prezes firmy Optyk, Wiesław Kwaśniak; mecenas kultury, Józef Laskowski; prezes Naszego Domu Rzeszowa, Jerzy Maślanka oraz dziennikarze – Ryszard Zatorski i Ryszard Lechforowicz oraz Krystyna Rogozińska, przewodnicząca Rady Osiedla Tysiąclecie.
Pełna relacja (tekstowa) ze spotkania
• Listy gratulacyjne
• Fotorelacja ze spotkania - fot. A. Heller
Wydarzenia kulturalne
Wydarzenia kulturalne