Członkowie Oddziału

Rzeszów

Preambuła statutu ZLP


Związek Literatów Polskich jest zawodową organizacją pisarzy. Jego członkowie, w swojej twórczości i działalności, nawiązują do humanitarnych tradycji myśli ogólnoludzkiej, które w kulturze polskiej zawsze były zespolone z troską o dobro kraju i narodu. Kontynuacja tych tradycji oraz wszechstronny rozwój współczesnej literatury polskiej stanowią przedmiot starań i pracy wszystkich członków i władz Związku Literatów Polskich.Związek Literatów Polskich

Menu

STEFAN MICHAŁ ŻARÓWStefan Żarów

Poeta, animator kultury, publicysta, eseista i krytyk literacki, współtwórca i wiceprezes Mieleckiego Towarzystwa Literackiego, były długoletni wiceprezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie. W dniu 17 września 2019 r. decyzją Prezydium Zarządu Głównego ZLP przyjęty w poczet członków Związku.

Wiersze i artykuły publikuje w prasie krajowej i zagranicznej, na portalach poetyckich, wydawnictwach zwartych, rocznikach historycznych i uniwersyteckich, wydawnictwach elektronicznych, w tym: Poezja dzisiaj, Akant, Własnym Głosem, Biały Orzeł, Semper Fidelis, Podkarpacka Historia, Nasz Dom Rzeszów, Zeszyty Wiejskie UŁ, Rocznik Historyczny MRL, Kamerton, Barbizon Wiśniowski, Nadwisłocze.

Debiut prasowy wierszem Nokturn w 1984 roku. Wcześniejsze publikacje bezdebitowe.

Autor zbiorów poezji: Spotkania w rejsie (2001), Na krawędziach rozciągłości (2005), na Styku cieni (2016), Itaka Odyseusza (2016), na Skraju podróży (2017), Inez (2018), Kurtyna kolorowych szkieł (2018) oraz książki Podkarpackie Ślady Pegaza – eseje, recenzje i omówienia, z kart historii (2019).

Brał udział w ponad 50. antologiach, almanachach i albumach: Utrwalić siebie (2006), Z podróży na wyspy słowa (2007), So fern wie nah (2011), Osobność nasza (2011), Lustra (2013), Przestrzenie wyobraźni. Almanach Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Środowisk Twórczych Podkarpacia (2015), Antologia Poetów Polskich (2017), Antologia Wierszy Krakowskich (2018), Antologia poetów współczesnych Zanim zabierze nas wiatr (2018).


Ebooki:

Na Styku cieni
Inez
Podkarpackie Ślady Pegaza

Nagrania wierszy:

Odkrywanie Krajobrazów Słowa, CD, Rzeszów (2011). Interpretacja: Dorota Kwoka, Stach Ożóg, Stefan M. Żarów.
na Styku cieni, CD, Rzeszów (2016). Interpretacja: Stach Ożóg, Stefan M. Żarów.
Itineris, CD Rzeszów (2017). Muzyka i wyk. Woytek Vart–Miśków.

Obecny w encyklopedii biograficznej Who is Who w Polsce zawierającej życiorysy znanych Polek i Polaków, leksykonie Sylwetki Rzeszowian, katalogu twórców i animatorów kultury Ziemi Mieleckiej Pędzlem Piórem Pasją i innych.

Za działalność na rzecz krzewienia kultury odznaczony między innymi: Srebrnym Krzyżem Zasługi (2016), odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej (2015).

Kontakt elektroniczny

stefanmz@wp.pl


W świecie poezji

Wędrówka we mgle

Boże!
otwórz podwoje zagubionym pasażerom tej samotni
zapal iskrę
tchnij nadzieję
daj siłę osłabionym
w tej łajbie zwanej życie

niech odkryją dobroć utkaną z milczenia
w mroku wzburzonych fal
latarnię
drogowskaz na pustkowiu dróg

kiedy już ostatni ruch wiosła
ucieczka przed zderzeniem z bulwarem
codziennych absurdów
pozbawi sił

dopóki jeszcze ciągną konie
dopóki czytamy Twoje znaki
dopóki w nas wiara
dopóki nieświadomi jutra
witamy zorzę zwiastun nowego dnia

Wytężając wzrok dostrzegamy pianę bytu


 

Związek Literatów Polskich